NIET-AANVALSVERDRAG MET DE SOWJET-UNIE nieuw Hel wijk, W est-Brabant stadje in Het vroor bij een brand in Chicago Y.S. zwaar verrast Parijs en Bonn voor Sir Hillary verlaat de Zuidpool BLIJ WEERZIEN Indonesië brengt een vissersboot op Versterken Britten Brits Noord-Borneo Verrassend voorstel MacMillan Industrieterrein gemeenten langs voor drie Volkerak STEM-toto ging door j niet Engels protest in Djakarta DAGBLAD VOOR ZEELAND Reactie Tass onwelwillend Veel wind Japans protest verwacht Dronken chauffeur reed handicap in Maastricht Remy v. tl. Kerckhove overleden Maltezer bootwerkers niet zonder werk Minister Luns ziek GRONDEN REEDS AANGEKOCHT Uitslagen top-voetbal 98e JAARGANG No. 22648 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341, Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J, H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. flr, A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. by niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 - '...3 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 6 JANUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- -nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd- Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). Premier MacMillan van Groot.Brittannië, die morgen voor een reis van ses weken naar de landen van het Britse gemenebest vertrekt, heeft saterdag een radiorede gehou den. Hij verklaarde, dat de Britse regering van plan is haar pogingen om tot een ontwapeningsovereenkomst met de Russen te komen te blijven voortzetten. Wij moeten het niet opgeven. Wij zouden kunnen begin nen met het sluiten van een niet-aanvalsverdrag. Dit is vroeger ook gebeurd en zal geen kwaad kunnen. Wij moeten overeenstemming bereiken inzake de kernproeven, het maken van kernwapens, hun gebruik en aantal. Maar wij moeten ons ook inlaten met de zogenaamde klassieke wapens. De vrede kan echter niet door woorden alleen verzekerd worden. Wij hebben evengoed daden nodig, aldus MacMillan. een eerste stap om de spanning tussen het Oosten en het Westen te verminderen verrassend ge noemd. De Britse premier zei, dat over eenkomsten met de Russen afhanke lijk gesteld moeten worden van de instelling van een doeltreffend con trolesysteem in alle betrokken landen. Hij zei voorts, dat het hem niet kon schelen of de pogingen om de impas se bij de ontwapeningsbesprekingen te doorbreken, gedaan worden via de V.N. of via een conferentie op klei nere schaal. Inzake de kwestie van de Ameri kaanse bases in Groot-Brittannië merkte de Britse premier op, dat deze bases slechts voor oorlogsdoel einden gebruikt kunnen worden na overeenstemmig tussen Groot-Brit tannië en de V.S. Voorts zei hij, dat het noodlottig zou zijn als de NAVO ontbonden zou worden. ,,De NAVO is niet alleen een militair bondgenootschap. Ze geeft een morele basis aan een groot deel van de vrije wereld". Reacties Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft het voor- stel van MacMillan tot het slui ten van een niet-aanvalsverdrag met het communistische blok als In bevoegde kringen in Washington is gezegd, dat de V.S. bij hun stand punt blijven, dat een niet-aanvalsver drag tussen de NAVO-landen en de landen van het Pact van Warschau in het huidige stadium van de inter nationale betrekkingen meer kwaad dan goed zal doen. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Davie Fulton, heeft daarentegen het onderhavi ge voorstel van MacMillan toege juicht. Ook in Franse officiële kringen te Parijs heeft het uitgesproken voornemen van MacMillan om naar een overeenkomst met de Sovjetunie over ontwapening te streven, instemming gevonden. In Italiaanse kringen is het voor stel van MacMillan eveneens gunstig ontvangen. Diplomatieke kringen in Bonn heb ben de rede van MacMillan over het algemeen gunstig beoordeeld Moskou Het Russische persbureau Tass daarentegen heeft MacMillans „ruwe anti-Russische aanvallen" en ver draaiing van de feiten verweten. MacMillan had in zijn radiorede ge tracht de buitenlandse politiek van de Britse regering te rechtvaardigen. Hij zei. aldus Tass. dat de waterstof bom de beste waarborg voor veilig heid was en dat de NAVO uitsluitend het behoud van de vrede ten doel had. MacMillan poogde in elk op zicht het besluit van de Britse rege ring goed te praten om Brits gebied beschikbaar te stellen voor Ameri kaanse raketten en vluchten boven Engeland van Amerikaanse bommen werpers met waterstofbommen toe te staan. Sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuwzeelandse zuid poolexpeditie, heeft gisteren de pool, waar hij vrijdag was aan gekomen, aan boord van een EEN ITALIAANSE vissersboot heeft in de Adriatisehe Zee een bootje met 21 Zuidslavische vluchtelingen on der wie vier vrouwen en vijf kinde ren opgepikt en naar Ancona ge bracht, waar de vluchtelingen poli tiek asiel hebben gevraagd. HET AMERIKAANSE leger heeft met de automobielfabrieken Chrysler een contract gesloten tot een bedrag van 52 miljoen dollar voor de ver vaardiging van raketten, waaronder de Jupiter. DE AMERIKAANSE troepen in Euro pa zullen in de herfst van dit jaar worden uitgerust met ballistische pro jectielen van het type Jupiter (reik wijdte 2400 km). BIJ GRAAFWERKZAAMHEDEN bij de Willemsbrug te Rotterdam hebben arbeiders een kist aangetroffen, die dertig kilo trotyl bevatte. Vermoede- lijk is die kist daar in de oorlogs jaren begraven. De rivierpolitie heeft zich over het gevaarlijke vrachtje ontfermd. EEN CYCLOON heeft boven Zuid- Afrika grote schade aangericht aan spoorwegen en telefoonverbindingen. Vijfhonderd naturellen werden dak loos, drie personen werden gedood. BIJ JANSEN EN TILANUS te Vrie- zenveen zijn 21 werknemers ontsla gen na een sympathiestaking. Aan 'n aantal arbeiders werden andere werk zaamheden opgedragen dan zij ge woon waren. Zij deden dit niet, waar op drie van hen ontslagen werden. De overigen, totaal 18 man, gingen in sympathiestaking. Ook zij werden toen ontslagen. TSJECHO-SLOWAKIJE zal India fi nanciële hulp verstrekken voor de bouw van een metaalgieterij, waar van de kosten' op ruim 200 miljoen gulden worden geraamd. i 0 Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gis- i teren te 23.15 uur: J Veranderlijk ebewolking met nu J en dan regen, tot krachtig en mo- t gelijk tot stormachtig toenemende f wind tussen west en zuid. Onge- J veer dezelfde temperaturen als gis- teren. t Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Vrij sterke J tot sterke wind uit west' tot zuid- 4 west. Zwaar bewolkt met opkla- i ringen. Enkele buien. Tegen de J avond opnieuw betrokken en re- J genachtig. 1 Amerikaans vliegtuig verlaten. Hij ging naar de z.g. basis van Scott aan de Ross-zee. Tegenover een medewerker van de Nieuwzeelandse radio verklaarde hij dat de Amerikanen, die bij de Zuid pool een basis hebben, zijn expeditie pas hadden gezien, toen zij vlak bij de basis was gekomen. De Ameri kaanse onderzoekers hadden er nl. geen idee van gehad dat de Nieuw- zeelanders zich zo snel verplaatsten. Bij haar aankomst aan de pool had de expeditie nog brandstof voor vijf tien tot vijfentwintig km. De levens- middelenvoorraad was nog toereikend voor tien tot vijftien dagen. De laat ste week van hun tocht waren de Nieuwzeelanders voortgetrokken op 'n hoogte van 3.000 meter en bij een temperatuur van dertig tot 34 graden celsius onder nul. De laagste tempe ratuur was ongeveer 42 graden onder nul geweest. Sir Edmund noemde de tocht naar de Zuidpool echter minder vermoei end dan de bestijging van de Mount Everest. Volgens de laatste berich ten was de expeditie van dr. Fuchs verder van de pool verwijderd dan men eerst veronderstelde, nl. ruim 500 kilometer. Bij 'n brand in Chicago vroor het zo hard, dat de brandweer lieden gebruik moesten maken van een draagbare stoomketel om de blus-apparatuur te be vrijden van dikke lagen ijs, die het werk ernstig belem merden. Toen het vuur uitge woed ivas, leek de omgeving meer op een zuidpool-scene dan op het centrum van een grote stad. Zaterdagavond heeft de bestuurder van een Engelse auto in de Bosch straat te Maastricht opschudding ver wekt door in zijn onverlichte wagen met hoge snelheden de straat op en r.eer te rijden. Twee patrouillerende agenten sommeerden de bestuurder van de auto, die een gevaar voor het verkeer vormde, tot stoppen doch te vergeefs. De bestuurder bleef op een neer rijden en reed zelfs herhaalde lijk op de agenten in. De agenten losten zelfs enkele schoten in de lucht, maar ook dat hielp niet. Tenslotte stopte de auto bij een café in de Boschstraat, waar de bestuurder en drie inzitten den binnengingen. Daar werden de mannen aangehouden. De bestuurder van de auto, een zekere M. E., een Engels militair van de Royal Air Force-basis te Geilen- kirchen in Duitsland, bleek beschon ken te zijn. Hij is in arrest gesteld. De vreemdelingenpolitie te Maastricht I onverzoenlijke vijandigheid", zo zei welke de zaak in handen heeft, stelde hij in het verloop van zijn rede, waar- zich met de Engelse militaire over- in hij ook nog gewaagde van ,,mili- heid in verbinding. taire druk" van Nederlandse zijde. Behalve door het Engelse pro test tegen de voorgenomen uit breiding van de Indonesische territoriale wateren en de moge lijke versterking van de Britse basis op Brits Noord-Borneo over welke gebeurtenissen el ders meer heeft Djakarta het afgelopen weekend ook nog door andere ontwikkelingen in het nieuws gestaan. Zo heeft een Indonesische tor pedoboot jager zaterdag op 50 mijl ten noorden van Djakarta het 260 ton metende Japanse vis sersvaartuig Kosjo Maru onder schept en naar Djakarta over gebracht. Het schip was met 58 koppen op weg naar visgronden in de Indische Oceaan. Men verwacht, dat de Japan se regering tegen de aanhouding zal protesteren. Dreigende taal De minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio, hield een scherpe rede, waarin hij het Westen dreigde geen bepalingen op Indonesië toe te passen, die de normale economische handelsbetrekkingen zouden kunnen schaden. Indonesië zou dan wel eens „onconventionele" methoden kunnen gaan gebruiken, dreigde hij. „Wij boden Nederland het brood der vriendschap aan. dik belegd met de jam der Nederlandse economische belangen en we kregen ervoor terug de stenen van een aanhoudende en Met een vliegtuig van de B.O.A.C. is zaterdag een groot aantal huis dieren van Nederlanders uit Indo nesië op Schiphol aangekomen. Een aantal werd direct door de eigenaars afgehaald; anderen von den een goed onderkomen in het dierenhotel op de luchthaven. Op de foto zien we mevrouw Ma nuel, die vol vreugde haar huis vriend in het dierenhotel begroet. De bekende jonge Vlaamse letter kundige Remy C. van de Kerckhove adjunct-directeur van de Informatie dienst van de Wereldtentoonstelling te Brussel, is te Duffel bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Hij was 36 jaar. Twee inzittenden in zijn auto, alle twee behorende tot de ad ministratie van de Wereldtentoonstel ling, werden slechts licht gewond. Ook als sportman genoot van de Kerckhove bekendheid. Hij kwam uit voor Racing Mechelen, na eerst zijn sporen te hebben verdiend bij Union Sint-Gillis. (Van onze redacteur) De marinewerf op Malta, waarover een geschil is uitgebroken tussen de regering van Malta en de Britse rege ring, omdat een aantal bootwerkers op Malta zonder werk is gekomen tenge volge van de Britse defensiebesnoei ing, heeft een contract gekregen om de 16.000 ton metende Liberiaanse tank boot Sirius te herstellen. Hierdoor zullen de bootwerkers weer langer dan drie maanden kunnen werken. Helwijk is de naam van het nieuwe stadje, dat in west-Gra- bant zal verrijzen. Over enkele tientallen jaren zal het tiendui zend inwoners kunnen tellen, zo menen de provinciale plano logen, die het object Helwijk hebben doorgenomen met de ge meentebesturen van Willemstad, Fijnaart en Dinteloord. Er is nog ander groot nieuws in de Brabantse noordwesthoek. Een terrein in de Sabina-Henricapolder onder Fijnaart, gelegen langs het Volkerak, wordt 't industrieterrein voor de drie ge noemde gemeenten, die een gelukkige vorm van samenwerking hebben gevonden. Overflakkee, indien deze tenminste wordt gerealiseerd. Ook zonder de realisatie van de Deltastad zal Helwijk tot groei ko men, want op enkele kilometers van het stadje is een flink industrieter rein geprojecteerd langs het Volkerak en in de Sabina Henricapolder, die tot het gebied van de gemeente Fijnaart behoort. De drie samenwerkende ge meenten zijn tot de opzet van dit industrieterein gekomen op deze plaats, omdat er in de volgende jaren aanzienlijke verbeteringen gereali seerd zullen worden aan de scheep vaartroute Antwerpen-Rotterdam. Hiermee bedoelde hij, blijkens een nadere verklaring, ..het zenden van Nederlandse oorlogsbodems naar Singapore, die, met Singapore als ba sis, bewegingen hebben uitgevoerd in de richting van Medan". Anti-Nederlands Bij dit alles behoeft het geen verwondering te wekken, dat de anti-Nederlandse campagne on verdroten doorgaat. Het aantal leden van de effectenbeurs te Djakarta is teruggebracht tot vijf alle Indonesische bedrijven. Op 9 januari zullen in Djakarta een reeks militaire oefeningen beginnen, dit „in verband met de huidige offi ciële noodtoestand en ook om de na tionale waakzaamheid te verhogen". Naarstig tracht Indonesië nog steeds wapens te kopen. Zweden heeft officieel geweigerd, in Belgardo voert een missie van vijf nog onderhande lingen. Oost-Europa is trouwens ook nog op een andere wijze in trek. Tenminste 150 Indonesische stu denten zullen van Nederland naar Oost-Duitsland worden overge bracht. Een beperkt aantal studenten wor den vanuit ons land in Westeuropese landen opgenomen. Bij dit alles één lichtpuntje: De In donesische luchtvaartmaatschappij Garuda heeft gisteren het vervoer van evacué's van Djakarta naar Sin gapore hervat. De vele afgelaste wedstrijden deden onze toto gisteren niet doorgaan, hetgeen zeker een te leurstelling is voor het legioen van totodeelnemers. Wie zal uit eindelijk de gelukkige winnaar worden van de pot, die inmiddels is gegroeid tot 175.t- Minister Luns zal de ministerscon ferentie van de EEG, die vandaag in Parijs zal beginnen, door ziekte niet kunnen bijwonen. De staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. van der Beugel, die met de heer Luns de con ferentie zou bijwonen, is inmiddels naar de Franse hoofdstad vertrokken, - Engeland heeft de door Indo nesië voorgenomen uitbreiding voor de Indonesische territoriale wateren van de driemij lsgrens tot twaalf mijlen, geldend tussen de eilanden van de Indonesische archipel, van de hand gewezen. In een Engelse nota, die aan de In donesische ambassadeur te Londen, Soenario, werd overhandigd, wordt gezegd, dat Engeland de geldigheid van wat Indonesië hier voor zich op eist, niet kan erkennen. Een woord voerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de In donesische regering laten weten, dat, naar Engeland hoopt, er geen pogin gen zullen worden gedaan het Indo nesische voornemen tot uitvoering te brengen. Het Engelse leger is bezig te Tawau, een havenplaats aan de oostkust van Brits Noord-Bor neo op ongeveer 1800 km van Singapore, een basis op te rich ten, aldus bericht de „Sunday Times". Het blad zegt, uit be trouwbare bron te hebben ver nomen, dat Australische militai ren binnenkort, na voltooiing van de eerste kazerneblokken te Tawau worden verwacht. Het blad zegt, uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Australische militairen binnenkort, na voltooiing van de eerste kazerneblokken, te Ta wau worden verwacht. Het gemeentebestuur van Willem- meentebestuur naar andere gronden uitkijken. In overleg met de provin ciale planologische dienst en in sa menspraak met de samenwerkende gemeenten werd dat gedaan. Zo kreeg het project Helwijk op papier een betekenisvolle vorm. Het stadje stad heeft de eerste gronden voor het immers zal komen te liggen aan de object Helwijk aangekocht. Helwijk rand van de Beneluxweg, die vanuit is thans een zeer klein gehucht, waar- de Hoeksehe Waard over het verkeers- in enkele tientallen huizen staan en plein in het Hollandsch Diep naar de waarin zich een kleuterschool be- Brabantse wal loopt. Het stadje zal vindt. Omdat Willemstad tussen zijn tevens komen te liggen tegenover de wallen geen enkele uitbreidingsmo- door de Gedeputeerde Staten van Z.- gelijkheid meer biedt, moest het ge- Holland ontworpen Deltastad op HELWIJK is de naam van het nieuwe stadje, dat door de uit voering van de deltawerken en door de te verwachten toekom stige ontwikkeling in de nabij heid van Willemstad wordt ge bouwd. Onder Helwijk is een industrieterrein geprojecteerd, dat door de gemeenten Dintel oord, Fijnaart en Willemstad gezamenlijk wordt gestimuleerd. De „Sunday Times" vermeldt ver der, dat tot deze versterking van de defensie is besloten na recente aan vallen door Indonesische politici op de status van Tawau, dat slechts 15 km van Indonesische grondgebied verwijderd ligt. In verband met in Djakarta geuite eisen tot inlijving van Serawak, Broenei en Brits Noord-Borneo bij het Indonesische grondgebied, heeft de gouverneur van deze gebieden, sir Ronald Turnbiil, in de wetgevende raad verklaard: „De aanwezigheid van deze militai ren moge een waarschuwing zijn aan het adres van degenen, die de welvarendheid van deze gebieden met lede ogen aanschouwen", aldus de „Sunday Times". Een woordvoerder van de Brit se strijdkrachten in Singapore heeft „absoluut ontkend" dat de Britse regering een nieuwe mili taire basis bouwt in Tawau. De woordvoerder verklaarde, dat de kazernes worden gebouwd voor de politie van Borneo. Ook de eredivisie heeft de ge volgen van een onverhoedse dooi gevoeld. Twee wedstrijden (NAC- Amsterdam en Blauw-Wit - VVV) werden afgelast. De uitslagen van de duels, die wèl werden ge speeld luiden: Rapid JC BW 4—1 GVAV Fortuna 1—7 DOS Feijenoord 62 Sparta NOAD 81 ADO Elinkwijk 10 MVV Ajax 3—0 PSV Spel. Enschede 11 Voor verslagen en actiefoto's mo gen wij u verwijzen naar onze sportpagina's.

de Stem | 1958 | | pagina 1