GARANTIEREGELING VOOR PLUIMVEEHOUDERIJ Wit DE DUIVEL IN HET DORP Met 160 km per uur Zwart i MENING EN COMMENTAAR Aanslagen in Algerië I Russische visie op de toekomst Prof. Zegers gaat heen van Kaski NIEUW EN OUD GUNSTIG TEKEN PIJPLEIDING TWEEDE BLAD pagMaii pc^ïcm VRIJDAG 3 JANUARI 1938 Spoetnik gaat duiken.... Voor katholiek hoger onderwijs f. 155.000 bijeen Tegen hoest en verkoudheid VICARISSEN- GENERAAL ROERMOND Boerpas op je eieren.... Wodka duurder in Rusland Frankrijk wil lenen in V.S. TV-RADIOTV-RADIOTV- Nieuwjaarswensen klinken ons van alle kanten toe. De staats lieden zijn geladen van goede voor nemens. Als het op woorden aan komt, heeft de vrede nog nimmer zo'n prachtige kans gemaakt. Alleen president Soekarno stak de strijd- klaroen tegen Nederland. We kun nen niet meer terug, was zijn rede nering. Waarmee hij bewijst de ge vangene te zijn van zijn eigen haat- complex. Ook al gaat zijn republiek ten gronde, ook al moet de kleine man krimpen van de honger, zijn eigen maatregelen drijven hem voort. Hij is als de man gefascineerd door de snelheidsmeter in zijn auto. Hij weet, dat hij met zijn leven en dat van anderen speelt. Maar hij gaat steeds sneller en sneller. Het is van een adembenemende tragiek. De overige wereld heeft er wel wat belangstelling voor. Deels is die belangstelling gemengd met stille vreugde en verwachting. Indo nesië wordt rijp voor de oogst van het wereldcommunisme. Deels is er passieve bezorgdheid. Machtige lan den, die zo'n groot aandeel hebben gehad in de voortijdige soevereini teitsoverdracht, spreken wel eens een vermanend woord, maar de willekeur, het onrecht, de diefstal jegens een goede bondgenoot laten ze overigens gebeuren. Als we dit bezien, is het nieuwe jaar, ingezet met zulke prachtige wensen, nog precies zo als het oude. LIET is een gunstig teken voor west-Brabant en Zeeland bij het begin van het nieuwe jaar, dat dr. ir. F. Mesu lid van de Delta commissie in de vergadering van de tuinbouwbond van de NCB te Tilburg vlak voor de jaarwisseling het pleit heeft gevoerd voor indus trievestiging en havenaanleg tussen Bath en Ossendrecht. De betekenis van Bergen op Zoom als bestaande kern voor industrievestiging werd hierbij ook in het licht gesteld. Ir Mesu merkte terecht op, dat het gebied bij het Kreekrak aan zienlijk gunstiger gelegen is en met veel minder kosten tot haven, en industrieterrein kan worden omge vormd dan de terreinen langs het Haringvliet. Zijn gedachtengang bewijst, dat thans ook in de kringen van de Del tacommissie de mogelijkheden tot ontwikkeling van het zuid-westen des lands aandacht hebben gekre gen. Noordbrabant en Zeeland staan niet meer geheel alleen als pleitbe zorgers voor de belangen van dit gebied. Gelukkig maar, dat ook in het noorden stemmen opgaan om de voor de hand liggende voordelen van het zuid-westen met zijn be staande woon- en industriekernen te benutten, liever dan kostbare en fantastische plannen te gaan uit voeren in een maagdelijk eilanden- gebied. TN België overweegt men een olie pijpleiding van Zeebrugge naar Antwerpen te gaan aanleggen ten einde de raffinaderijen in de Schel- dehaven gemakkelijker te bedienen dan thans geschiedt met tankers die de Westerschelde moeten op varen. Alleen tankers van ten hoog ste 35000 ton kunnen Antwerpen bereiken, terwijl er thans al veel grotere van 60000 tot 100000 ton gebouwd worden. Dergelijke reuze schepen zou men in een nieuwe haven van Zeebrugge willen ont vangen, vanwaar dan de olie langs buizen naar Antwerpen moet stro men. Het plan ontmoet echter weer stand in Antwerpen, waar men lie ver grote werken in de Scheldestad zelf ondernomen ziet. Bovendien is het erg onzeker, omdat de verzan dingen bij Zeebrugge de uitvoering van de grootse havenplannen on mogelijk kunnen maken. Wel heeft de Belgische regering al vast maar besloten, dat Zeebrugge een grote zeehaven gaat worden, maar met de restrictie er bij, dat men pas in 1960 aan het werk zal gaan en dat het plan eerst nog technisch onder zocht moet worden. Dat alles heeft de indruk gemaakt van een soort verkiezingsmanoeuvre. Men mag zich overigens afvragen, of er niet een veel betere oplossing voor de Antwerpse raffinaderijen is. Waarom maakt men geen oliepijp leiding vanaf Teneuzen naar Ant werpen? De haven van Terneuzen is veel gemakkelijker aan te pas sen dan Zeebrugge en ligt heel wat dichter bij Antwerpen, wat de kosten van de pijpleiding aanzien lijk drukt. In een nauwer Benelux- samenwerking van Zeeland met West- en Oost-Vlaanderen moet, dunkt ons, dergelijk plan over de staatsgrens heen toch wel mogelijk zijn. Geleerden van het Smithsonian ob servatorium te Cambridge, verwach ten, dat de eerste Russische Spoetnik vóór vanavond neer zal storten. Als de kunstmaan in de dampkring komt, zal zij er uitzien als een hel dere fakkel, die van enkele seconden tot zeven minuten zichtbaar zal blij ven. De door het hoogwaardig episco paat in zijn herderlijke brief van no vember j.l. ingeleide actie tot steun aan het Kath. Hoger Onderwijs heeft tot en met 31 december 1957 bijna f 155.000 opgebracht. Het gironummer van het fonds is 469054. Het geld is bijeengebracht door 8270 katholieken, zodat de gemiddelde gift ruim f 18 bedraagt. Het grootste aan tal schenkingen kwam binnen uit het bisdom Den Bosch, onmiddellijk ge volgd door het aartsbisdom Utrecht en vervolgens de bisdommen haarlem en Roermond, Breda en Groningen. De actie, welke mgr. Jansen in het bisdom Rotterdam ten behoeve van zijn seminarie voert, heeft niet belet dat ook uit dat bisdom nog verschil lende giften ontvangen zijn. Ofschoon het bisdom Groningen uiteraard het kleinst aantal giften opbrengt, is de gemiddelde schenking daar het grootst n.l. ruim f 24. Het totaal van hen, die op de dringende oproep van hetepiscopaat hebben gereageerd blijft echter tamelijk klein, n.l. nau welijks 1 procent der katholieke ge zinnen en slechts een vijfde proeent van alle Nederlandse katholieken. (Advertentie) KEELJABLETTEN Sterk desinfecterend Nieuwjaarsdag is in Algerië niet zonder aanslagen voorbijgegaan. Woensdagavond werd te Tiaret in het westen van Algerië een handgranaat in een café geworpen, waardoor ne gen Mohammedanen, o.w. drie mili tairen, gewond werden. Te Mostanagem is een 60-jarige Europeaan door een verzetsman doodgeschoten. De dader wist te ont komen. Te Sidi Bel Abbes werd een 49-jarige Joodse winkelier in zijn zaak doodgestoken. Voorts heeft een bende opstande lingen woesdag het plaatsje Saida op het plateau van Oran bijna een uur lang met machinegeweervuur be stookt. Er vielen geen slachtoffers. 60 tabletten f 0.98 iilatJi PHIUPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bis schop van Roermond, heeft benoemd tot zijn vicarissen-generaal de hoog- eerw. deken mgr. dr. F. J. Feron en mgr. drs. P. J. Odijk. Op de jongste vergaderingen van boerenorganisaties werd veelvuldig over de pluimveestapel gesproken. Het gaat immers momenteel in de pluimveewereld niet al te best. Over de eerste tien maanden van 1957 werd door de pluimveehouders ge middeld 11 cent voor de eieren ont vangen, hetgeen maar liefst 1,6 cent per ei minder is dan over dezelfde periode van 1956. Dit alles zou mis schien nog te verdragen zijn, indien de gecalculeerde kostprijs van een ei niet op ruim 13,5 cent werd bepaald. Het valt niet te verbazen, dat de georganiseerde pluimveehouderij in de loop van 1957 bij de overheid her haaldelijk heeft aangedrongen op de terugbetaling van de monopoliehef fingen over de voedergranen. Deze monopolieheffingen werden enkele ja ren geleden ingesteld om de graan- verbouwers een redelijke prijs te kunnen geven voor het produkt, dat zij verbouwden. Het gevolg van deze manipulatie was echter, dat de prij zen voor het kippenvoer sterk stegen en dat onvermijdelijk de kostprijs van de eieren veel hoger kwam te liggen. Elke gulden, die de pluimvee houders voor 100 kilogram voer meer moesten gaan betalen, verhoogde de kostprijs van 'n ei met ongeveer één-kwart cent. Als gevolg van de lage wereldmarktprijzen brachten de eieren op een gegeven moment de kostprijs niet meer op. zodat het al leszins redelijk was, dat de heffingen gerestitueerd gingen worden. Per 7 oktober werd daarmee een begin ge maakt cn de terugbetaling houdt thans 80 cent per 100 eieren in. Vanzelfsprekend werd en wordt Een Russische commentator heeft in de „Prawda" een beeld gegeven van het optreden van de „laatste kapitalist van de wereld" in het jaar 2008. Hij gaf een verslag van een zekere Viktor, een correspondent op het eiland Samoa. Het verslag luidt als volgt: De laatste kapitalist van de wereld een zekere Rockefeller, de achter kleinzoon van de beroemde oliemag naat heeft zich kortgeleden bij het ministerie van Economische Zaken van Samoa vervoegd. Hij zei niet langer in staat te zijn zijn laatste olieveld te exploiteren en verklaarde volkomen geruïneerd te zijn bij de concurrentiestrijd tegen het socialis me. Hij deed daarom afstand van zijn bezitting ten behoeve van de socia listische gemeenschap. Wel vroeg hij om een stukje land voor een moestuin. Daar de heer Rockefeller vijandig blijft staan te genover het socialisme, is hij van plan kool, asperges en tomaten op particuliere basis te kweken. Het ministerie willigde het verzoek van de laatste telg van de Rockefel- ler-dynastie in en gaf hem een schop. Het olieveld en zijn primitieve uit rusting zal in een museum worden veranderd. Er is al een school ge weest die het museum heeft bezocht. deze restitutie alleen gegeven op eieren, die geëxporteerd worden. In verband met de concurrentie trekt de binnenlandse prijs gelijk met de buitenlandse op. IS iet rooskleurig De pluimveehouders zijn niet op- timistisch. De toekomst ziet er im mers niet zo rooskleurig uit. Zij vra gen zich af of er bij de overheid niet op aangedrongen moet worden een garantieregeling te krijgen, zo als die ook geldt voor talrijke andere landbouwprodukten. Op grond van het feit, dat de eieren destijds door de minister zijn gerangschikt als ba- sisprodukten zou het verkrijgen van een garantieregeling tot de mogelijk heden moeten behoren. Wanneer de pluimveehouders ech ter een garantie wensen zal de over heid als tegenprestatie de beperking van de pluimveestapel vragen. Op de eerste plaats is de pluimveehouder van nature afkering van enige con trole (die er bij een beperking van de pluimveestapel onherroepelijk komt) en op de tweede plaats is het een vraag of op deze wijze niet- het paard achter de wagen wordt ge spannen. Men ziet immers elk jaar opnieuw, dat ondanks een grotere produktie alle eieren toch worden verkocht. De totale vraag neemt nog steeds toe. Indien nu, als gevolg van de beperking van het Nederlandse eierenaanbod een vacuum ontstaat op de buitenlandse markt, zal een I ander land er als de kippen bij zijn dit vacuum op te vullen. De kans be staat. dat Nederland van de wereld markt wordt verdrongen. Het is be kend, dat Franrkijk en vooral Enge land werken aan een betere pluim veestapel. De Nederlandse pluimvee houders moeten voor alles proberen hun internationale positie" te be houden. De afdeling pluimveehouderij van het landbouwschap heeft intussen een garantieregeling bepleit. Een rege ling, die enerzjjds een grote controle op de pluimveestapel uitsluit en die anderzijds geen prikkel zal zijn over te gaan tot een belangrijke uitbrei ding van de pluimvecstapel. De voorgestelde regeling houdt in, dat de overheid een garantie aan biedt voor het gedeelte van de eie ren, dat op de binnenlandse markt wordt geconsumeerd. Dit komt neer op een garantie voor circa de helft van de pluimveestapel, zijnde voor 12 miljoen kippen. Op het einde van het volgend jaar zou dus, indien de regeling wordt ge accepteerd een nabetaling aan de pluimveehouder plaats hebben van 50% van de geproduceerde eieren door het aantal dieren, dat hij ge middeld op zijn bedrijf had volgens de inventarisatiegegevens van de voorafgaande jaren. Bijbetaald zou moeten worden het verschil tussen de garantieprijs en de gemiddeld ont vangen prijs. Groot bedrijf sink omen De Nederlandse pluimveehouderij, die zich in de komende jaren zeker niet zou mogen uitbreiden, is en blijft de aandacht van de overheid waard, omdrt zij zorgt voor een niet onbe langrijk gedeelte van het nationaal inkomen. In 1952 exporteerde Neder land voor 272 miljoen gulden eieren, in 1953 voor 313, in 1954 voor 375, in 1955 voor 426 en in 1956 voor 446 mil joen gulden. Het houdt in, dat 4,1% van de Nederlandse export door de eierwereld wordt verzorgd. Dat is niet gering. De pluimveehouderij is daarom ook zo belangrijk, omdat zij een groot deel van het bedrijfsinkomen bete kent voor de kleinere bedrijven. De kleinere bedrijven balen uit hun pluimvee meer dan uit de varkens houderij, de rundveehouderij en de marktbare gewassen. De prijs van wodka en wijn is don derdag in de Sowjet-Unie verhoogd, om de verminderde inkomsten van de staat door afschaffing van de extra belasting voor de meeste vrijgezellen en kleine gezinnen te compenseren. Voorts wil de Sowjetregering hiermee drankmisbruik tegen gaan. Tegelijkertijd zijn de prijzen van nog enkele produkten verhoogd, o.a. motorfietsen en sommige soorten brood, doch andere soorten brood, sommige typen televisietoestellen en fototoestellen worden goedkoper. De vooraanstaande Franse finan ciële deskundige Jean Monnet zal, naar verwacht wordt, op 10 januari als leider van een delegatie naar Washington vertrekken, om te onder handelen over dollarleningen voor Frankrijk. Ambtenaren van het Franse ministerie van Financiën schatten, dat Frankrijk in 1958 onge veer 400 miljoen dollar aan buiten landse hulp nodig zal hebben tot steun van de frank en om de van vitaal belang zijnde invoer gaande te hou den. Verwacht wordt, dat Monnet ook zal trachten een overeenkomst te be reiken tot uitstel van Franse aflossin gen op na-oorlogse Amerikaanse le ningen. De 16-jarige Christine Nystrom uit Mt. Vernon in de Amerikaanse staat New York, heeft met een snelheid van meer dan 160 km per uur de auto van de 47-jarige Richard Sperling uit Newtown in de staat Connecticut geramd. Zowel de heer Sperling als het meisje kwamen om het leven. Op de voorgrond ziet men een deel van de auto van de heer Sperling terwijl het andere deel op de weg ligt. De auto waarin mej. Nystrom reed, ligt ondersteboven in het veld. TEKENEN Volgens onze zegsman moet het volgende mopje echt ge beurd zijn. Het gaat over twee straatvegers, die zo verwoed het wegdek aan het zuiveren zijn. dat op een gegeven mo ment een vettig margarine omhulsel opwaait en zo een parlementsgebouw binnen dwarrelt. „Ga het in hemels naam maar halen", aldus een der mannen, „want anders krijgen we er heidense last mee". Zijn collega gaat om enkele minuten later terug te komen met de mededeling: „Te laat: 't was al getekend." President President Nasser van Egypte heeft een stuk grond op de maan gekocht. Dit nogal verbluffende nieuws komt van een Japans sterrenkijker, die precies weet hoe het er op de maan bij staat en ook inzage heeft gekre gen van de lijst van maangrond-ko- pers. Hij vertelde voorts, dat Nasser ook voor dertien van zijn naaste vrienden stukken grond heeft be sproken. Hij stelt waarschijnlijk prijs op gezelschap als hij op een kwade dag eens letterlijk naar de maan wordt gewenst. Onwettig In Paramus werd de heer Theo Hildebrand tot 500 gulden boete ver oordeeld, ofschoon hij bij hoog en laag volhield, dat het een onwettig vonnis was. „Wijs me maar eens aan, waar het in de wet verboden staat", aldus onze Theo. De rechter wist wel, dat de man gelijk had, want zijn vergrijp bestond hierin, dat hij in zijn auto was aangetrof fen, 120 km per uur rijdend, met één hand aan het stuurwiel, een scheer mes in de andere en scheerzeep in de ogen. Ofschoon deze overtreding inderdaad nergens met name in de wetboeken wordt genoemd, hield de rechter het niettemin op de boete Moeilijkbeden De autoriteiten van het station te Fresno hebben verklaard, dat „omstandigheden van technische aard" oorzaak waren van het feit, dat een trein uren te laat binnen- kwam. Die omstandigheden van technische aard bestonden hierin, dat de machinist van de betrok ken trein onderweg had geniest, daarbij zijn vals gebit had verlo ren en het hele spul had stilgezet om het te gaan zoeken. Dat had nogal enige tijd in beslag geno men. Been De 3-jarige Tommy Hess uit Kan sas City kreeg een bemoedigend klopje op de schouder van de dok ter, die hem aan 'n zere voet zou be handelen. „Het zal wel pijn doen, maar je bent immers een flinke jon- jen", aldus de dokter. Tommy ver trok echter geen spier van zijn ge zicht, al de veertig minuten niet, terwijl de dokter met hete eompres- sen werkte, voorzichtig tastte en klopte. Toen zei het jongetje: „Het is de andere voet, dokter". Wach ten De verkeerspolitie van Naugutuck heeft een geweldige opstopping uit de knoop weten te halen. Ze reed ge woon langs een geweldige file van honderden auto's, die per se niet meer verder schenen te kunnen en maakten helemaal vooraan de heer Samuel Perry wakker, die vlak voor een geduldig op groen en rood sprin gend stoplicht achter het stuur van zijn vrachtwagen lag te slapen. Pas je goed op met oversteken? Die rneuwe jas van je heeft me een massa geld gekost! door Maurice Zermatten 42) Ze keerde om, of ze ergen iets zag, maar er was geen enkele aanwijzing. Misschien was hij, gewond, naar huis gegaan. En als hij misschien eens naar Het Witte Paard gekomen was om zich te laten verbinden.... Als een flits joeg die hoop door haar ziel. Ze vloog omlaag naar de Dranse, nam haar rokken op en waadde er doorheen, klom tegen de andere oever op en vloog naar de herberg, maar alle deuren waren dicht. Nu holde ze naar het huis van de oude Perraudin, ging de trap op en klopte aan de deur, maar niemand gaf antwoord Waar was hij dan toch? Ze bleef verbouwereerd staan. Daar, alleen tussen de verlaten huizen, in wier vensters de weerschijn van het vuur flakkerde, groeide haar angst, ze ging naar binnen, naar haar ka mer, maar ze kon er niet blijven. Het geluid van de brand kwam tot haar als het doffe gerol van een la wine. Ze ging weer naar buiten. De brand was intussen afgenomen in he vigheid. Louise ging vóór do herberg zitten maar toen ze de ogen sloot zag ze dadelijk weer Emile voor zich, door vlammen omhuld. En ze barstte in snikken uit. Ze was juist van plan, weer te gaan naar waar de mensen waren, toen ze aan de andere kant iets hoorde, een geluid, dat niet van de brand kwam. Ze stond op deed een paar stappen in die richting, maar zag niets. Ze ging verder, luisterend en kijkend, of ze iemand zag. Boven Chelin tekende zich een enorme guirlande van rook en von ken af. Louise ging terug zoals ze geko men was, ze wilde door de weiden weer naar het terrein van de brand. Maar ze zag iets bij de donkere schuur in de weide. Vergiste ze zich? Maar ze kon haar oog en haar geest daar niet meer van losmaken. Aarzelend, bang, ging ze er heen. Ze zag mensen. Iemand ging weg, de helling af, naar de rivier toe. De vlammen verlichtten niet genoeg meer en ze kon niet zien wie het was. Maar ze wilde het weten en ging nu tussen het dubbele lattenhek door, op de schuur aan. Daar zag ze een vrouw staan en ze herkende haar. Een ogenblik stond ze stijf van ont zetting. Daar tegenover haar, stond haar mededingster, achter het hek. Ze zag haar niet meer. Ze huiver de terwijl het zweet haar uitbrak. Haar oren gonsden of er zwermen bijen rond haar hoofd zaten. Ze had een lat gepakt en haar*nagels erin geplant. Ze beet op haar lippen van haat. Ze wist niet meer wat ze deed. De werkelijkheid was niet meer, geen dorp. geen brand, geen dal. Er was niets meer dan een eindeloze woes tijn van rood zand. waardoor wilde karavanen stormden. Toen ze zich la ter wilde herinneren, wat er ge beurd was, wist ze alleen nog van vlees, dat door nagels verscheurd wordt en waarvan de smaak in de mond lauw is en scherp als bloed. Ze was opgestormd tegen een zwarte massa en samen hadden ze schreeu wend van woede op de grond liggen te vechten. Toen was Ernestine wild naar het bos gevlogen. Maar hoe kwam het. dat zij bij Emile was om hem te beschermen? Hoe had zij hem dan daarginds her kend en weten te bergen voor zijn tegenstander? Toen ze in haar kamer was en uit zag over het dal, wist ze geen ant woord op die vragen. Heel die nacht bleef in wilde beelden in haar herin nering. In een verblindend licht wa ren tal van drama's vervlochten tot een helse sarabande, die rood en zwart danste door de verschrikkin gen van die nacht vol wilde kreten, vol snikken en slagen. Tegen het einde van de brand was de woede ontketend. Al toen Emmanuel Troillet Perrau din op de balken van zijn schuur zag staan, had hij gebruld: Wég jij! maar niemand lette daarop en hij had het te druk om zijn woede de vrije loop te laten. Spuitend streed hij uit al zijn kracht tegen het vuur. Toen er geen water meer was, zocht hij zijn vijand, maar ver geefs. Er was geen twijfel bij hem mogelijk: Emile had zich gewro ken. Dat had hij dadelijk begrepen, toen hij .de brand om zijn huis hoor de knetteren. Maar nu alles verloren was, zon hij op weerwraak en voor de ruines staande, vergat hij de ramp om te denken aan wraak. In gedachten greep hij die schoelje al vast, kneep hem de keel toe, zag hem bleek worden en van bleek blauw en zwart in zijn gezicht, tot zijn tong op zijn kin hing. Dan schopte hij hem weg als een dode hond, spuwde hem in zijn gezicht en ging zijn handen wassen. Maar hij was er niet meer en niemand wist, waar hij gebleven was. Toen bleef hij staan bij de rui nes en de mannen rondom hem eer biedigden zijn stilzwijgen. Ze stonden in een grote kring om het terrein van de brand. Een tiental gebouwen lag in as. Soms flikkerde het vuur op en spoot er even een spi raal van vlammen omhoog. Dan was het weer voorbij. De vrees van de vrouwen was nu grotendeels gewe ken. Nü ze het werk van de blussing niet meer stoorden, waren ze tussen de mannen in gekomen. Ze zochten hun mannen en hun zoons en meisjes zochten hun vrienden. Maar velen gingen ook weg, uitgeput door hevi ge dorst. Die uit Chelin trokken hun vrienden uit naburige dorpen mee en probeerden buiten de menigte te ko men. Pas, als ze daarin geslaagd wa ren, spraken ze: Wat een hitte! Ze veegden zich de nek en de sla pen af en namen hun hoeden af. De ander vond ook: Nou 't was een echte hel. Kom, laten we er een glas op drinken. En ze verdwenen in een kelder. Toen Emile weer verscheen, waren er al heel wat naar het dorp terug. Het Witte Paard vulde zich. maar Louise was er niet om de ongelukki ge dorstigen te laven. Ze vloekten. De vrouw van de eigenaar liep als dol van het ene tafeltje naar het an dere en riep maar aldoor: ..Louise, Louise! Hebben jullie haar niet ge zien? Louise, Louise!" Troillet bleef stil staan, toen hij hem zag aankomen. Zijn hoofd hield hij voorover op zijn borst. Hij keek onderuit en zijn nek zwol op als die van een stier. De vrienden van Perraudin begre pen die houding wel. Ze liepen ach ter hem aan, alsof ze er een order toe gekregen hadden. Emile ging van de ene groep naar de andere, maar de mensen weken opzij, alsof ze bang waren voor een ziekte. Nu stonden de vijanden tegenover saterdag 4 januari HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,2o Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 V. d. vrouw (9,35-9,40 Wa- terst.) VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Dansmuz. 10.55 BuitenL weekoverz. 11,10 De familie Doorsnee 11,40 Gram. 12,00 Idem 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Hammondorgelspel 13,00 .Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Lichte muz. 13,45 Sportpraatje 14,00 V. d. jeugd 14,35 Vers van de pers 15.00 Boekenwijsheid 15,20 Koorzang 15,40 Van de wieg tot het graf, caus. 15,55 Kamerork. en solist 16,40 Op heffen betekent ruumte maken, caus. 16,50 Instr. kwint. 17,10 Amateursprogr. 17.30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Gr. 19,00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Waar gaan wij heen... 20,13 Gevar. progr. 21,45 Kla ver Vier 22,15 Soc. comm. 22,30 Gram. 23,00 Nws. 23,15-24,00 De laatste beetjes. HILVERSUM II 298 m KRO: 7 00 Nws. 7,10 Gram. 7.15 De zingende kerk 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. huis vrouw 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig 11.00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Promenade ork. en sol. (12,30-12,33 Land- en tuinb. meded.) 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,30 Dansmuz. 14,00 V. d. jeugd 14,20 Eng. les 14,40 Boekbespr. 14,50 Gr. 14,55 Amateursprogr. 15,15 Kron. v. let teren en kunsten 15,50 Amateursprogr. 16,00 V. d. jeugd 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans 17,20 Lichte muz. 17,45 Pianospel 18,00 Journ. overz. 18,10 Gr. 18,15 Van het Binnenhof 18,25 Lichte muz. 18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch al lerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19.10 Comm. 19,15 Kamerork. en soliste 20,10 Lichtbaken 20,25 Act. 20,40 Gevar. progr. 22,10 Lachte muz. 22,35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Nouveautés. BRUSSEL 324 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gesproken aperitief 12,45 Gr,am. 13,00 Nws. 13,11 Radio-almanak 14,30 Radiojourn. 15,00 Gram. 16,00 Ac cordeonrecital 16,15 Gram. 16,30 Accor deonrecital 16,45 Engelse les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal. 17,20 Litur gische zangen 17,30 Gram. 18,00 Moderne muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Ork. cortd. 22,00 Nws. 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Jazz- muz. BRUSSEL 484 m 12.15 Gevar. muz. 13,00 Nws. 14,00 Vrije tijd 16,00 Disco club 17,00 Nws. 17.10 Bel Canto 18,38 Gr. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. Televisie zaterdag 4 januari VPRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20,15 Lied v. d. maand 20.20 Nieuwe gram. 20,45 Gevar. progr. 21,50 Dagsluiting. VLAAMS BELG. 15,30-17,00 V. d. jeugd 19,00 Feuilleton 19.05 V. d. jeugd 19,15 Progr. over de karper 19,30 Nws. 19,35 De week in beeld 20,05 Beroemde bokswedstr. 20,15 Gevar. progr. 22,15 Feuilleton 22,40 Nws. FRANS BELG. 19,00 Feuilleton 19.30 Tuinb. praatje 20,00 Journ. 20,25 Le mari, la femme et la mort. TV-spel 21,55 Ca baret 22,35 X... chez lui 23,05 Wereldnws. Prof. Zegers, directeur-gene raal van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut heeft aan mgr. Alfrink medegedeeld, dat hij, na gedurende 12 jaren lei ding te hebben gegeven aan dit instituut, thans deze functie wenst neer te leggen. De aartsbisschop betreurt het heengaan, doch meent de motie ven welke prof. Zegers hiertoe bewegen, te moeten eerbiedigen. Aan prof. Zegers is met ingang van 1 januari 1958 eervol ont slag verleend onder dankzeg ging voor de door hem zowel op nationaal als internationaal ter rein verrichte waardevolle pio niersarbeid. elkaar. De ruines van de schuur waren nog tussen hen in, maar de afstand was niet groot meer en ze konden elkaar heel goed zien, als niet net de vlammen weer tussen hen op laaiden. Emile zocht de strijd niet. Hij had zijn werk volbracht. Hij wou zich al leen maar even laten zien, want dat was hard nodig. En dat was ge beurd. Nu kon hij wel gaan. Hij zei tot zijn vrienden: Nou, jullie hebben zeker ook dorst? Laten we naar Het Witte Paard gaan. Ze begrepen hem niet goed. Weg gaan? Maar ze waren toch niet bang! En Carron zei: Laten we nog even wachten. Troillet verloor hen niet uit het oog. Toen kwam hij met langzame passen op Perraudin af. Emile verbleekte. Zeker, zijn vrien den zouden hem helpen. Hij deed, of hij niets zag en praatte verder tegen zijn vrienden, of hij helemaal niet bang was. Achter Troillet kwamen wel vijftig mannen aan, die vast besloten waren. Tot nu toe hadden ze niets gedaan om het land te beschermen tegen zijn helse aanslagen en kuiperijen. Nu was het tijd. Te lang al was hun geduld misbruikt. Een van hen heeft zich tegen hem verzet en nu wordt zijn huis in brand gestoken. Morgen is het onze beurt. Maar dat zullen we eens zien Ze kwamen aan, met gebogen rug gen, zoals muilezels lopen voor een ploeg. En hun vuisten waren geslo ten als anders om de greep van een spade. Pas op! riep Carron. De massa stond rond de twee te genstanders, ten volle meelevend in de strijd, die ontbrandde. De mannen bogen naar voren. De vrouwen hin gen aan hun kleren. Sommige huilden van opwinding. Emile had geen tijd om te keren. Tien stalen vingers grepen hem in zijn hals. Om zich te bevrijden, sloeg hij Troillet in het ge zicht het bloed sijpelde onder zijn vuist uit, maar op hetzelfde ogen blik deed een slag op zijn voorhoofd hem wankelen. Ze rolden belden op de grond. En daar worstelden ze als twee aan elkaar geketende dwangar beiders, terwijl de mensen er omheen met kloppende harten de strijd volg den, op elkaar lettend en bereid, mee te vechten. De oude Perraudin slaagde erin naar voren te komen. Roerloos stond hij daar, met zijn hand op zijn jas en diepe droefheid op zijn gezicht. Hij was naar voren gedreven en nu hij er stond, schaamde hij zich diep. De boeren aarzelden de strijd te be ginnen. Als één van hen begon, werd het onverwijdelijk 'n algemene veld slag. De jongeren waren met minder, maar zij waren leniger. De zoons zou den tegen de vaders en broers tegen broers vechten in een brutale worste ling daar in het bleke schijnsel van het uitstervend vuur. Daar geen van de partijen dronken was, schrokken ze allen terug. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5