Zeeuws bedrijfsleven passeert de revue FILM Schadelijk wild vlucht voor „schriktouwtje land huizen n tal essen medaille ÏEN Pmge uwd tot garage rectielid Mij. tanden )A 'S n DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 JANUARI 1958 Scheldeen Zuid-Sloe-plan HULST TERNEUZEN SAS VAN GENT AXEL IJZENDIJKE OOSTBURG GOES MIDDELBURG VLISSINGEN André Demedts naar Hulst Tweede nummer van „Ons Erfdeel" Vijf jaar voor doodslag op voetbalveld Zwitsers-Duitse Tour-ploeg Schooldamtoernooi in Vlissingen Zweden levert geen wapens aan Indonesië Onderwijzers blijven met zorg vervuld Vraclitaulo met vier personen te water Morgen trouwt Stan de Rijk Hastings-tornooi Tachtig schutters te St.-Jansteen Johanesen won le Oslo Turn wedstrijd te Goes LZO-PLOEG BRAK TWEE RECORDS EXAMENS Nieuw evenement op de KNAC-auto sportkalender Juan Manuel Fangio trekt zich terug AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN ,DE GROTE OPSTAND" aanvankelijk de 24 huizen =drijf in de de ezet, niet zo hebben er 18 je weken had- plaatsgehad. er een van, n die huizen zijn. De ge- - niet te hoog loch tot zaken brecht" derde en vier- ke ULO, gaan rbus naar Am- lagvoorstelling ils „Gijsbrecht initiatief van louwburg voor 'en. nippertje r.-k. kerk is ir kinderen al- ilobject uiterst enblik geraak- e van de heer lp het hulpge- s begaf de in timmerman d te water en >p het droge te e drenkelinge, e toestand ver. lemhaling was r huis worden 1 de heer J. v. lize gehuldigd rige werk, dat l. Herv. Kerk 1909 heeft hij ls koster, dia- W. Jobse, ver- louders, heeft t het feit. dat 11e, verbonden ïje Nassau, is nedaille uitge- ak nog namens eer J. A. Boot e) oor de Schep- le 100 pet. m polder besloot kerk te Gapin- verbouwen tot r het brand- )rp al te slecht de aankoop en in het raam oting voor het igelijk. In ver besloten om t basisbedrag gemene uitke- fonds aan te r rijkscultuur- per 1 januari ïr directie van naatschappij. januari gelden and de volgen- i Hansweert om Terneuzen om Vlissingen om >y-sitters van de 3: De ondergang j. Schouwburg: tad, 14 j. nbra: Het einde angsters van 18, 8 uur: Die Fi- 18 j. ipla 8 uur: Kle- 1. •y-sitters van de De ondergang j Schouwburg: tad, 14 j. nbra: Het einde angsters van 18, 8 uur: Die Fi- 18 j. Concert- nming Mars, 13 Parochiehuis 8 mr: Tantes laat- v. Dijk 7.30 uur: j. 6.30 en 9 uur: n. a.l. ipia 8 uur: Kle- 1. 8 uur: Morgen iw 8 uur: Han- j. Vlaamse Opera, ■icana. Paljas. In z(jn jaaroverzicht heeft de voor zitter der K.v.K. voor de eilanden een gevarieerd beeld van het bedrijfsleven gegeven in dit gewest. Het begon met mededelingen over „de Schelde" te Vlissingen. De gang van zaken aldaar gedurende 1957 kan over het algemeen bevredigend worden genoemd. Alle bedrijfsafdelingen waren be hoorlijk van werk voorzien en diverse grote objecten werden afgeleverd. In de loop van het jaar is de order, portefeuille o.m. uitgebreid met drie motorvrachtschepen; 4 complete scheepsvoortstuwingsinstallaties, be staande uit ketels, turbines en tand wielkasten, ieder met een normaal vermogen van 13,750 pk; 24 tandwiel kasten voor overbrenging hoofdver mogen voor koopvaardijschepen. Mede door deze aanvulling van de orderportefeuille is een goede bezet ting van het bedrijf gewaarborgd tot begin 1961. In de loop van het jaar is de scheepsvrachtenmarkt scherp ge daald. Mocht het prijspeil op deze vrachtenmarkt langdurig op een te laag niveau blijven, dan zal ook de Schelde hiervan de invloed onder vinden. Het probleem van de vreedzame toepassing van de kernenergie heeft reeds enkele jaren de intensieve be langstelling van de leiding gevraagd. In samenwerking met een Engel se industriële groep heeft de Schelde als eerste Nederlandse onderneming een aanbieding gemaakt voor de le vering van een grote atoomcentrale voor de opwekking van elektrische energie. Deze aanbieding heeft alom grote aandacht getrokken en moet be schouwd worden als bewijs van het vaste voornemen om ook op dit ge bied de activiteiten te ontplooien. Teneinde de stabiliteit van de be drijfsbezetting op lange termijn te verzekeren wordt uitbreiding van de scheepsreparatieafdeling noodzake lijk geacht. Daar de terreinen der N.V. te Vlissingen onvoldoende mo gelijkheden bieden voor het inrichten van de hiervoor benodigde outillage, heeft de mij. het oog laten vallen op terreinen in het Zuid-Sloe. De mogelijkheden, welke hier ge creëerd kunnen worden acht men van zeer groot belang, niet alleen voor de verdere ontwikkeling van het bedrijf, maar ook voor de ontwikke ling van de Wester-Schelde-mond. Het door ,,de Schelde" gelanceerde z.g. „Sloeplan" heeft dan ook de grote belangstelling getrokken van de plaatselijke, provinciale en landelijke overheid. P.Z.E.M. floreert Bij de PZEM bleef het stroomver bruik zich in gunstige zin ontwikke len. De produktie en inkoop t.m. ok tober 1957 bedroeg 159.202.460 kWh, Bioscoopgebouw brengt deze week „Handelaren in meisjes" (Cl) opnieuw een verhaal rond een bij de filmmakers in trek zijnd onderwerp. Hier is het een meisje dat in de netten der ont voerders verstrikt raakt doordat haar handig gesuggereerd wordt, dat ze niets kwaad in de zin heb ben. Na een spannend avontuur komt voor haar en haar vriendin toch de vrijheid weer en de In terpol-agent die dat klaarstoomt weet dan ook weer met wie hij zal gaan trouwen. Een vrolijke, amusante en goed gemaakte film is „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", (A) het verhaal van een meisje dat als zangeres ontdekt wordt, doch tot haar on geluk door een manager die er bij zijn baas niet zo best bij staat. Maar een originele truc brengt het meisje in de publiciteit en dan moet de baas van de manager eieren voor zijn geld kopen. Hij doet het diplomatiek, doch intus sen komen de pa en de broer van het meisje op de proppen, ont voeren haar weer. enfin, het wordt een vreemde geschiedenis, waarin een serie andere miskende talen ten eveneens een goede kans krij- v gen. Tenslotte komt natuurlijk ook de zaak met de manager en de dochter van zijn baas, èn tusen het zangeresje en de grote be roemde zanger dik in orde. Een gezellig verhaal, met veel aardige en goede amusementsmuziek. Luxor geeft ,,Die Fischerin vom Rodensee", een liefdesidylle met uitermate passende gegevens: twee lieve bakvissen, een roman tische omgeving (het Bodenmeer) en een reeks gebeurtenissen, die de toeschouwer een tijdlang ge vangen houdt. Een leuke film voor wie eens een niet te zwaarwichtig geval wil zien en een beetje glim- lach-humor zoekt. Verder ,.De vlucht naar de vrijheid", meer iets voor de liefhebbers van het avon tuur. Concertgebouw vertoont „Be stemming Mars", (C2) óók een avontuurlijk geval, maar van heel andere aard. Bovendien is het al bekende thema wat anders uitge werkt: nu geen al dan niet wel willende marsmannetjes die in ijzeren ruimtepakken of in glib berige omhulsels naar onze aar de komen, maar de mens die het. wereldruim intrekt. Een boeiend en spectaculair verhaal, dat uiter aard al vele contactpunten met de werkelijkheid heeft. Olympia vertoont de Nederland se film „Kleren maken de man". (Al waarin verschrikkelijk veel gebeurt: het draait allemaal om een gestolen rokkostuum van een buitenlandse consul, die de ge heime documenten in de achter zak van zijn kledij uiteraard erg mist. Een veelbelovend maar niets vermoedend jongmens heeft dit kostuum toevallig aan de leden en daardoor beleeft hij de aller vreemdste dingen. Tenslotte komt hij heel goed terecht, ondanks de gevaarlijke stunts op een racemo torfiets. Iedereen wordt mildda dig beloond: de jongeman krijgt de uitgeloofde beloning, de con sul zijn rok plus papieren, de sohoonpa zijn dikke order plus nóg een schoonzoon en de eerste van het rijtje tenslotte als extra hoofdprijs nog het meisje. Een vlotte, met vaart gemaakte en humoristische film van eigen bo dem. Er valt ook plezier te beleven aan .Fernadel weet 't te verkopen", het plezierige verhaal van een jongeman, die pas kan trouwen als hij een vaste baan heeft en die pas die vaste baan kan krijgen als hij laat zien wat hij waard is in 't stofzuigers verkopen. Op 't laatste nippertje maakt hij een. zaak om van te duizelen. En de toeschouwer kan een paar uur lang schateren om de malle Fer- nandel met z'n stofzuigers en de excentrieke Argentijnse madame. Een sensationele film is „Ont spoorde vrouwen" (Cl) een film over de misstanden in een gevan genis waar zowel mannen als vrouwen opgesloten zijn. Er ont staat een hevig conflict als een bewaakster in haar machtswel lust een vrouw ten dode martelt. Een bijzonder spannende film, met een intussen wel door de huidige toestanden achterhaalde doelstel ling, nl. de wantoestanden in som mige gevangenissen aan te tonen. (Reeds besproken). Centrum draait „Kleren maken de man" (zie Sas van Gene) en „Voor zonsondergang", (B) de reeds besproken film over een oudere man die door zijn begrip loze kinderen vernederd wordt als hij opnieuw wil trouwen. Hofzicht Theater vertoont Mor gen zal ik huilen", het bekende filmverhaal van Lilian Roth, die door de drank tot aan de rand van.de afgrond liep. Hoe zij de ellende van het drankmisbruik te boven weet te komen vertelt deze film op een typisch-Amerikaanse manier. (Reeds besproken). Ledel Theater geeft „Tante's laatste stunt" (A). een bijzonder humoristisch verhaal, waarin Theo Lingen en Hans Moser, twee van ouds bekende en gepatenteerde filmkomieken, de toeschouwers vergasten op een „misdaad" die behalve de bank een bom duiten, de kijkers het gebruik van hun lachspieren kost. Als woeste zeebonken tedere baby's onder hun hoede nemen ligt het voor de hand dat zich moei lijkheden voordoen. De baby die ..De baby-sitters van de marine" in het geheim moeten verhuizen is niet zo gedisciplineerd als de verhuizers, die alles op haren en snaren moeten zetten om het wicht zoet te houden. Als dat met rum zou kunnen zou dat niet zo moei lijk zijn, maar nu er papjes ge brouwen moeten ujorden krijgen we sterk de indruk dat de be manning ontheffing wenst van de stelregel „geen vrouwen aan boord". Dit geldt ook voor de luier-verversing als direct gevolg van bovengenoemde brouwsels. John Mills is de held van het verhaal waarmee iedereen in Grand smakelijk zal kunnen la chen. (A). De film „Don Juan" stelt de vrouwelijke wispelturigheid aan de kaak, op een manier die boek delen spreekt. Fernandel leidt de dames om de tuin met de naam Don Juan, maar in feite is hij de knecht van de charmeur. Er ko men natuurlijk verwikkelingen uit voort die de Amerikaanse rolprent tot een vlotte komedie maken (B). Schouwburg laat de toeschou wer rillen van spanning, als Tar- zan zich van zijn sterke zijde laat zien. De titel „Tarzan in de gou den stad" wijst er trouwens al op. Een gezonde ontspanning voor ge vorderde lianen-slingeraars (B). „De ondergang van de Graf Spee" in Electro verhaalt de ver nietiging van een vestzakslagschip in het zicht van Montevideo. De film is al vaker besproken, waar om we volstaan met op te mer ken dat het een van de beste oorlogsfilms van de laatste jaren is (B). „Het einde" (C) is de verfilming van het laatste deel der trilogie 08-15" en behandelt de onder gang van het Hitlerrijk. Men kan er de kennismaking met de mis dadige praktijken van nazi-offi cieren in voortzetten, al is de strekking 'n verwijt aan de Ame rikanen wegens de arrestatie van de „goede" Duitsers. De kritiek is niet altijd even gegrond en ook de suggestiviteit uit de voorafgaan de delen spreekt niet tot het laatst. Er wordt in de film echter wel toegegeven dat er „slechte" Duitsers (hebben) bestaan. (AI- hambra). „Rumble on the docks" (B) geeft wel „gangsters van achttien" te zien maar munt daarnaast uit in een enorm aantal gemeenplaatsen zodat de film eerder gaat lijken op een rotte appel dan op een cul turele voorlichting. Familieleden van ontaarde knapen wandelen in grote karakterverscheidenheid over het doek, maar juist iets te verscheiden dan dat men zou kun nen spreken van een verteerbare rolprent. Jeugdige gangs zetten elkaar de voet dwars en krijgen moeilijkheden met de volwassen haventerroristen, dat is eigenlijk de hele inhoud van deze romme lige film. die kennelijk in een vloek en een zucht in elkaar i.' geknutseld. (Luxor) KATHOLIEKE FILMKEURING A alle leeftijden; B 14 jaar; Cl 18 jaar; C2 18 jaar met voor behoud; C3 18 jaar met ernstig voorbehoud. tegenover 134.769.885 kWh in dezelfde periode van 1956. Een toename dus van 18 pet. De sterk gestegen kosten noodzaak ten de Mij. de tarieven voor klein verbruikers met ingang van 1 juli 1957 te verhogen. Ook in 1957 werd door de PZEM in S.E.P.-verband deelgenomen aan ex portleveringen. De werkzaamheden aan de uitbrei ding van de Centrale Zeeland vonden gestadig voortgang en verlopen vol gens het opgestelde plan. Vitrite mechaniseert De N.V. Vitrite Fabriek te Middel burg zag in de eerste helft van 1957 de afzet wat teruglopen, doch deze herstelde zich in de tweede helft. Hierbij speelde de geleidelijke daling van de koperprijs in het eerste half jaar een rol, daar afnemers hun or ders zo veel mogelijk beperken met het oog op door hen verwachte prijs dalingen. Tegenover een wat teruglopende afzet op de Europese markt, had een sterke stijging plaats van de afleve ringen naar landen overzee. In totaal zal de afzet over 1957 enige procen ten lager zijn dan die over 1956. Niet temin mag het afgelopen jaar als gunstig voor de onderneming worden beschouwd. De personeelssterkte liep door ver dere mechanisering en door de ver schuiving van de produktie naar sterk gemechaniseerde typen enigszins te rug. Tegenover een personeelssterkte pp 1 januari van 510 werknemers was het aantal op 31 december terugge lopen tot 493, terwijl daarnaast 29 per sonen van de A.V.O.-afdeling regel matig werk verrichtten. Bij de N.V. Focus Veilig te Middel burg is, gerekend over de eerste 10 maanden van 1957 en vergelijkend met dezelfde periode in 1956, de bin nenlandse omzet met 2,5 pet, gedaald en de export met 22 pet. gestegen. De daling van de binnenlandse af zet is te wijten aan sterker concur, rentie op dé binnenlandse markt, ook van buitenlandse zijde, terwijl de stijging van de export voor het grootste deel te danken is aan extra activiteit van de exportafdeling, waarbij voornamelijk het bezoek aan Zuid-A'frika zeer goede resultaten heeft opgeleverd. Uitbreiding ij Boddaert bij De wild-sehade-commissie in Zee land» heeft sinds enige t(jd een mach tig wapen in handen gekregen, in de vorm van een simpel touwtje, dat gespannen wordt rond percelen, welke beschermd dienen te worden tegen vraatzuchtige hazen en konynen. Dit simpel verweermiddel is een vinding van het Itbon, het instituut voor toegepast biologisch onderzoek in Nederland. Het touwtje wordt gedraaid uit een bijzonder soort vezel, dat gedurende 24 uur wordt gelegd in dierlijk vet, verkregen uit afval en hoeven van slachtvee. De reuk van dit touwtje, waaraan men ook soms lappen, eveneens be smeerd met genoemd yet, bevestigt, schrikt vooral de hazen zó af, dat die de afgezette percelen vermijden. Van grote betekenis is dit vooral voor de aanplant van jonge bomen en strui ken, waaraan de grage tanden van het wild maar al te graag knagen. Veel succes had men bijvoorbeeld bij Oranjezon in het Walcherse duin gebied hiermee en in de afgelopen De Ijzergieterij Boddaert Co N.V. te Middelburg rapporteert, dat het afgelopen jaar de orderportefeuille gelukkig op een behoorlijk niveau ge handhaafd is kunnen worden, zodat de gieterij thans reeds tot medio 1958 van lonende opdrachten is voorzien, ter wijl de directie er tevens in geslaagd is door verbetering van werkmetho den de kwaliteit der produkten ver der op te voeren. Het personeelsvraagstuk bracht ten aanzien van de bezetting geen bij zondere moeilijkheden mede. Teneinde het rendement van de bedrijfsuitkomsten in gunstige zin te kunnen beïnvloeden en daarmede de instandhouding van de onderneming te verzekeren, was het bestuur der N.V. genoodzaakt van de geboden ge legenheid gebruik te maken een be staande machinefabriek te Koudeker. ke over te nemen. Aan dit bedrijf waren reeds sinds geruime tijd werk zaamheden uitbesteed, ten behoeve van door het bedrijf te Middelburg af te leveren bewerkte gietprodukten. Dinsdag a.s. komt de heer André Demedts uit Kortrijk op uitnodiging van de Kunstkring „Van den Vos Rei- naerde" naar Hulst om er in de Graan- beurs (acht uur) te spreken over Stijn Streuvels. De heer Demedts, die in Zeeuwsch-Vlaanderen zeker geen on bekende is, zal van dit onderwerp zeker een uitermate boeiende causerie maken, want hij is behalve kenner van het werk van de grote Vlaamse letterkundige, ook een van diens meest intieme vrienden. Tegelijkertijd zal in een der etalages van boekhandel Van Geyt in de Steenstraat een uitstalling worden ge maakt van André Demedts' eigen wer ken. De Kunstkring verwacht voor deze literaire avond grote belangstelling; de spreker geniet ook onder de bewoners van deze streek bekendheid als schrij ver, als directeur van Radio Kortrijk en bovendien kent men hem thans ook van de Frans-Vlaamse culturele da gen welke te Hulst gehouden werden. Ups and downs Over het algemeen genomen, is 1957 voor de N.V. Fabriek voor Hout bewerking ,,La Vitesse" te Goes een gunstig jaar geweest. Tot voor kort was deze fabriek zeer goed van op drachten voorzien. In november viel een teruggang te bespeuren. Ook het verloop in de handelsafde ling gaf gunstige resultaten te zien, hoewel het cijfer van de totaalomzet een lichte daling vertoonde. Bij de Glasindustrie Gebr. YVattez N.V. te Goes zijn in 1957 de zaken be vredigend verlopen. De omzet voor het binnenland be liep 46 pet. van de totaalomzet, het buitenland nam 54 pet. voor zijn re kening. De totaalomzet ligt pl.m. 19 pet. hoger dan in 1956, waarvan binnen land verhoogde met 13 pet. en de export met 26 pet. t.o.v. deze cijfers in 1956. De orderportefeuille ligt 45 pet. ho ger dan 1956, waarvan binnenland 45 pet. lager dan in 1956 doch voor de export 260 pet. hoger dan de orders in nota in 1956. De verdere plannen voor 1958 om vatten de fabrikaten verlichtingsglas uit te breiden met glasballonnen voor verlichtingsdoeleinden. De Pit Beton N.V. te Middelburg, rapporteert, dat het jaar 1957, wat de omzet betreft, zeer bevredigend is ge weest. Reeds vroeg in het jaar 1957 had men voor meer dan F 1.000.000. aan orders. Doch door de bestedings beperking, en dit voornamelijk in de wegenbouw, zijn er weinig opdrach ten bijgekomen. Ondanks de bestedingsbeperking ziet de directie het jaar 1958 toch met een zeker vertrouwen tegemoet, daar de werken aan de zeeweringen toch doorgang moeten vinden. Ook de N.V. Daeleman te Zierikzee breidde in 1957 haar produktie uit en de N.V. „de#Schelde" te Goes bereik te zelfs een topproduktie. Dezer dagen verscheen het tweede nummer van „Notre patrimoine Ons erfdeel", een blad dat ertoe wil bijdragen een algemeen Nederlands- culturele band te geraken tussen jon geren uit Frans-Vlaanderen, België en Nederland. Dit tweede nummer bevat een aan tal belangwekkende bijdragen, waar onder een over de „expansie van het Nederlands" van de hand van Frits Niessen, een van Ward Corsmit, hulp- aalmoezenier van het Werk der Vla mingen in Rijsel en ook een van een Frans-Vlaming, die eerst later de waarde van zijn moedertaal, het Ne derlands, ontdekte. Zijn artikel „Frans-Vlaanderen, mijn erfdeel", geeft in al zijn pre tentieloosheid een haarscherp beeld van het betreurenswaardig verval van de Nederlandse taal in dit deel van „de Nederlanden". Verder is er in het nummer ook een bijdrage op genomen van de heer J. H. Stolte, voorzitter van de Frans-Vlaamse Culturele Dag te Hulst. Het kenmerk van „Ons erfdeel" is zijn realisme; men vindt er niets in van de reactionaire geest die vroeger de ijveraars voor „één Nederland" in wel drie landen verdacht maakte. Een culturele band, zoals dit waarde volle blad voorstaat, in geenszins strijdig met rijksgrenzenen om gekeerd evenmin. Het achterblad ver meldt de door Marnix van St. Alde- gonde gedichte .regels „Hoe cond ick U mijn broeders oyt vergeten, daar wij toch zijn in eenen tronck ghe- plant" en deze geven het streven van „Ons erfdeel" treffen^ weer. zomer en herfst werden verrassende resultaten bereikt met de afzetting van gladiolen-percelen op Zuid-Beve land en Tholen. De konijnen schijnen een minder fijne reuk te hebben dan de hazen; ongeveer een derde van deze dieren breekt nog door het „reukgordijn" heen, vertelde men ons. Opvallend is, zo werd meegedeeld door de heer Eygenraam van het Istbon, dat in sommige gevallen het wild wel in de proefpercelen doordrong, maar dan toch geen schade aanrichtte. Het onderzoek is nog niet geheel afgesloten, maar wat men intussen bereikte, geeft reeds aanleiding ge noeg om deze verweermethode van harte aan te bevelen; de grote schade jaarlijks door het wild aan cultures en aanplant berokkend zal er sterk door ingeperkt worden. Het gerechtshof te Arnhem heeft in hoger beroep de 59-jarige Arn hemse los-arbeider C. J. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek wegens doodslag op de 45-jarige A. H. W. K. Op 1 maart 1956 had hij deze na een twist in een kleedlokaal op een Arnhems voetbal veld doodgeslagen. De procureur- generaal bij het gerechtshof had be vestiging van het vonnis van de rechtbank geëist, te weten acht jaar gevangenisstraf met aftrek. Voor het Vlissingse schooldamtoer nooi werd de vijfde en laatste ronde gespeeld. De eindstanden luiden: Groep I: 1 St. Paulus ulo A 510; 2 Nijverheidsschool A 58; 3 chr. ulo B 50; 4 St. Paulus ulo E 52; 5 St. Paulus ulo D 50. Groep II: 1 Nijverheidsschool B 5-10; 2 chr. ulo A 58; 3 chr. ulo C 56; 4 chr. ulo E 54; 5 r.-k.*ulo B 52; 6 r.-k. ulo C 50. Groep III: 1 Nijverheidsschool C 510; 2 Oranjeschool A 5—8; 3 St. Paulusschool D 52; 4 Juliana van Stolbergschool A 50. Groep IV: 1 Nijverheidsschool D 58; 2 St Petrusschool A 57; 3 VGLO A 5—5; 4 Juliana van Stolberg- school B 54; 5 Oranjeschool B 53; 6 Vlissingse Schoolvereniging A 53. Groep V: 1 Nijverheidsschool E 58; 2 St. Jozefschool A 5—7; 3 Vlissingse Schoolvereniging B 57;4 VGLO B 55; 5 St. Petrusschool B 53; 6 Juliana van Stolbergschool C 50. Groep VI: 1 Nijverheidsschool F 4-8; 2 VGLO C 4—5; 3 St. Petrusschool C 44; 4 Prins Willemschool 43; 5 Juliana van Stolbergschool D 40. De finale is dus vrijwel uitsluitend een aangelegenheid geworden van de Nijverheidsschool, welke zich met haar B-, C-. D-, E. en F-ploeg in de eindronde plaatste. Van de overige scholen kwam alleen de St. Paulus- ulo A in de finale. Volleybalcompetitie In de le klasse A van de Walcherse volleybalcompetitie werd de laatste wedstrijd gespeeld. Michiel de Ruyter won van HTS en legde daardoor be slag op de derde plaats. De eindstand is: MVC 7—12, VCU 7—10, Michiel de Ruyter 79, Marathon 78, Zuidwes ters 7—6, EWC 2 7—4, HTS 7—4, EMM 7—3. Er zijn nu twee nieuwe afdelingen samengesteld, elk van vier teams, die een gehele competitie zullen spelen. In de le klasse A komen uit; MVC, VCU, Michiel de Ruyter en Marathon in de le klasse B: Zuidwesters, EWC 2, HTS en EMM. De legerwoordvoerder in Dja karta, majoor Harsono, heeft verklaard, dat „voorzover hem bekend was, Zweden het ver zoek van Indonesië om levering van wapens op grond van poli tieke overwegingen" van de hand heeft gewezen. De regeringsmissie, die wapens gaat kopen, bestaande uit ambtenaren van i het ministerie van defensie en officie ren van land-, lucht- en zeemacht, is dinsdag jongstleden uit Indonesië ver trokken. doch het is niet bekend ge maakt, welke landen de missie zal bezoeken. In Amsterdam is gisteren de 12e algemene vergadering van de Neder landse onderwijzersvereniging ge opend. Tijdens de middagzitting, die door ongeveer 500 leden uit alle delen van het land werd bijgewoond, wer den twee moties van het hoofdbestuur met algemene stemmen aangenomen. In de eerste motie wordt er bij de regering op aangedrongen het wets ontwerp, dat leerkrachten van open bare gemeentelijke scholen geen lid van de gemeenteraad kunnen zijn, in le trekken. In de tweede motie wordt met klem aangedrongen op overleg inzake de uitgestelde verhoging van salarissen voor leraren bij het nijver heidsonderwijs. De algemeen voorzitter, de heer Jac. Lootsma, noemde de slechte sala risregeling van de kleuterleidsters ..ronduit een drama" en sprak verder over een „noodtoestand in het onder wijs", die nog wel enkele jaren zal duren. Gebrek aan schoolruimte, de verouderde en ondoelmatige school gebouwen en de veel te grote klassen vereisen voortdurende waakzaamheid der insiders. Gisterenochtend is een vrachtauto met vier personen nabij café Kaan te Oosthuizen in de Ringvaart gere den. Komend uit de richting Hoorn op weg naar Edam nam de bestuur der een te grote bocht naar de over de vaart liggende brug. De inzitten den werden vrij vlot op het droge ge bracht. De bestuurder, de heer L. L, Jansen uit Groningen, en diens 8- jarig zoontje werden ter observatie naar het stadsziekenhuis te Hoorn vervoerd, waar na een voorlopig on derzoek, hun toestand des middags redelijk wel werd geacht. De wielerbonden van Zwitserland en West-Duitsland zijn in principe overeengekomen, dat de gecombineer de ploeg voor de Tour de France-1953 zal worden samengesteld uit zeven Zwitserse- en vijf Duitse renners. De equipe staat onder leiding van de Zwitser Alex Burtin. De Duitsers mogen een eigen me- oanicien en masseur meenemen. De oud-international en doelverde- diger van MOC, Stan de Rijk, stapt zaterdag in het huwelijksbootje. Hij treedt dan in het huwelijk met mejuf frouw Trees Videler. Uiteraard zal het bij deze huwelijks inzegening niet aan belangstelling ont breken. De H. Mis is te 10 uur in de parochiekerk van St. Joseph te Ber gen op Zoom. Op het intej-nationaal schaaktoer nooi te Hastings is de afgebroken partij uit de derde ronde tussen Pen rose (G.B.) en Gligoric (Z.S1.) In re' mise geëindigd. De stand is thans; 1. Keres 2 1/2 pt., 2. Penrose 2 pt„ 3. Sterner 1 1/2 pt. (uit 2 partijen), 4. en 5. Filipe en Gligoric 1 1/2 pt. Dammend 's-Gravenpolder Tijdens de jaarvergadering van de dam- en schaakvereniging ,,'s-Gra- venpolder" heeft de voorzitter de prijsuitreiking verricht voor verschil lende prestaties van het afgelopen jaar. Aan de damkampioen G. Blom werd een standaard uitgereikt, ter wijl de jeugdkampioen Piet Dubbel man een medaille kreeg. De heer Verkerke werd gelukgewenst met het voor de tweede achtereenvolgende maal behalen van de wisselbeker. Na afloop werd de jaarlijkse wed strijd om het sneldamkampioenschap van 's-Gravenpolder gespeeld. In groep A werd G. Blom eerste, in groep B. L. Boogert. De partij tussen deze twee spelers werd in het voor deel van L. Boogert beslist, zodat deze zich sneldamkampioenschap van 's-Gravenpolder mag noemen. Aan de schieting bij Jan Pluijm te St. Jansteen werd door 80 schutters deelgenomen. De hogevogel was voor Fr. Freijzer te Hulst. De zijvogels voor L. Huijgens Heikant en F. de Block Kapellebrug. Het grootst aan tal kleine vogels werd afgeschoten door de jongste schutter G. Herwegh Kapellebrug. Wereldkampioen Knut Johanesen heeft in Oslo de eerste belangrijke schaatswedstrijd in 1958 gewonnen. Na de eerste twee nummers, woens- dag gehouden, stond Johanesen op de vierde plaats, achter Aas, Seiersten en Tangen. Een val op de 5000 meter was daarvan de oorzaak. De Noor herstelde zioh echter goed met een eerste plaats op de 1500 meter en een tweede op de 10.000 meter. Een van de belangrijkste jaarlijkse sportevenementen in Zeeland staat voor de deur. Het ia de turnwedstrijd tusen de stedeploegen van Vlissin gen, Gö«£, Bergen op Zoom en Breda om de burgemeester Kolff-wisselbe- ker, welke op 11 januari te Goes wordt gehouden. De Vlissingse ploeg, geheel bestaan de uit VTV'ers. heeft ha de oorlog vrijwel steeds de toon aangegeven in deze wedstrijden. Tijdens de onlangs gehouden verenigingswedstrijden bleek echter, dat Breda het laatste jaar aanmerkelijk aan kracht heeft gewon nen. Dat zal dus de spanning ten goe de komen, al mag worden aangeno men, dat Vlissingen met troeven als Nel Fritz en Jaap van der Sande er ook nu wel weer in zal slagen om de trofee voor een jaar te bemach tigen. De aangekondigde recordpoging van LZO (Leeuwarden) om het Neder lands record 10 maal 100 meter vrije slag estafette te verbeteren is gelukt. Donderdagavond in het overdekte zwembad aan de Fonteinstraat te Leeuwarden zwommen de LZO'ers maar liefst 9.1 sec. sneller dan een Robbenteam, dat op 10 maart 1954 10 min 31.7 sec liet afdrukken. Dit was niet het enige record van deze avond, want de zwemmers Koos de Jong, Piet ten Thye, Jaap de Jong en Jan Osinga. zwommen het Neder lands record 4 maal 100 meter vrije slag estafette, dat sinds 11 juni van het vorig jaar met 3 min 56.3 sec op hun naam staat, aan stukken. Het werd nu 3 min 54.7 sec. Chr. ulo damkampioen van Middelburg In Middelburg is het schooldamtoer nooi beëindigd. De finale, welke in de zaal van De Schouwburg werd gehou den, had een bijzonder spannend ver loop. De chr. ulo Olmenlaan 3 won met 515 van de r.-k. lagere school en met 911 van de cïu\ lagere school Olmenlaan. De hervormde school Zuidsingel won echter eveneens van de r.-k. lagere school (146) en van de chr. lagere school Olmenlaan (17-3). De wedstrijd tussen de chr. ulo en de hervormde school Zuidsingel moest dus de beslissing brengen. De ulo-scho- liéren wonnen tenslotte met 137 en werden daarmee kampioen. De strijd om de derde en vierde plaats tussen de chr. lagere school en de r.-k. lagere school eindigde na veel spanning in de kteinst mogelijke overwinning voor de chr. lagere school (119). Op de nationale autosportkalender 1958 heeft de contactcommissie, ge vormd door KNAC en regionale auto mobielsportclubs, een nieuw evene ment geplaatst. Het is een 24 uurs- rit, die op 28 en 29 november 1958 wordt gehouden. De organisatie is in handen van de KNAC en de gezamenlijke RAC's. Deze rit zal meetellen voor het KNAC-kampioenschap betrouwbaar- heidsritten 1958. Een der bedoelingen van de nieuwe rit ls het zwaartepunt van de te leveren prestatie van de kaartlezers te verleggen naar de be stuurders. De volledige lijst van rit ten.die meetellen voor het KNAC- kampioenschap, ziet er als volgt uit: 11-12 april: Brabant Grensrit; 16-17 mei: Drie Provinciënrit; 12-13 sep tember: west-Nederland-rit; 10-11 ok tober: Pijlenrit; 28-29 november: 24 uurs-rit. De andere belangrijke evenementen op de kalender van 1958 zijn: 26 april - 2 mei: tiende internationale Tulpen- rallye; 26 mei: Grote Prijs van Ne derland; 12-14 juni: 24 uurs-SLS; 21 juni: damesrit; 6 juli: nationale sportwagenraces; 12 juli: klasse mentsproef circuit van Assen; 3 augustus: KNAC - KNMV-races te Zandvoort; 19-20 september: interna tionale heuvelklim Vaals; 14-15 no vember KNAC-herfsttocht. De wereldkampioen der autocou reurs, Juan Manuel Fangio, heeft don derdag te Buenos Aires verklaard, dat hij zich binnenkort waarschijnlijk uit de wedstrijdsport zal terugtrekken. De Argentijn was aanvankelijk van plan om deze maand zijn laatste wedstrijd te rijden, doch wellicht zal hij ook nog starten in de 500 Mijlenrace van Indianapolis op 30 mei, die meetelt voor het wereld kampioenschap. Fangio wil namelijk graag duelleren met de Amerikaan se coureurs, die hem vorig jaar van lafheid beschuldigden, omdat hij met een aantal andere rijders uit vei ligheidsoverwegingen weigerde aan de wedstrijd te Monza deel te ne- TTTPEN Mej. E.M. van de Kerkvoorde te IJzendijke is geslaagd voon het di ploma Kantoortypist met 180 aansla gen per minuut. Voor typist met 150 aanslagen per minuut is geslaagd de heer F. R. Th. de Smet te IJzendijke. PROEFSTATION FRUITTEELT Het architecten- en ingenieursbu reau Hooykaas, van Veen en de Jong te Rotterdam heeft in naam van het bestuur van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond de bouw van het nieuwe laboratoriumgebouw aan de Langeweg te Wilhelminadorp gegund aan gebroeders Krieckaert te Hengstdijk. De aannemingsprijs is 242.000.—. 's-HERTOGENBOSCH, 2 januari. Op de markt van heden werden aangevoerd 4401 stuks vee, zijnde 1636 runderen, 172 graskalveren, 428 vette kalveren, 472 nuchtere kalveren, 97 schapen, 5 geiten, 13 fokzeugen, 380 slachtvarkens. 27 lopers, 1171 big gen. De prijzen waren behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 7351255, guiste koeien 590850, kalfvaarzen 740—1175, klam- vaarzen 685860, guiste vaarzen 600 825, pinken 470650, graskalveren 260 385, nuchtere kalveren voor fok of mesterij 70200, weideschapen 40 75, lammeren 4070. drachtige zeu gen 185290, lopers 5058, biggen 28 45, alles per stuk. Slachtrunderen, aanvoer 614 stuks: extra kwaliteit 3.15—3.30, le kw. 3—3.15, 2e kw. 2.70 2.95, 3e kw. 2.502.65. vette stieren 2.752.95, worstkoeien 2.352.50, alles per kg gesl. gew., vette kalveren le kw. 2.70—3.10, 2e kw. 2.20—2.50, 3e kw. 1.802.05, nuchtere slachtkalve- ren 1.301.50, slachtvarkens 1.50 1.60, slachtzeugen le kw 1.391.43, 2e kw. 1.301.35, alles per kg levend gew., vette schapen 6590, vette lammeren 5080. nuchtere slachtkal- veren 35—65, alles per stuk. Verdere mededlingen: melk- en kalfkoeien: aanvoer beperkt, handel slepend, prij zen weinig verandering: guiste koeien: aanvoer minder, handel stroef, prijzen moeilijk te handhaven; jong vee: aanvoer matig, handel stug, prijzen duur; vette kalveren: aanvoer normaal, handel traag, prij zen minder: nuchtere slachtkalveren: aanvoer ruimer, handel rustig, prij zen gedrukt; schapen en lammeren: aanvoer weinig, handel stil, prijzen onveranderd; fokzeugen: aanvoer minder, handel kalm, prijzen onge veer gehandhaafd.lopers en biggen: aanvoer minder, handel matig, prij zen nauwelijks prijshoudend; slacht vee: aanvoer beperkt, handel tame lijk vlot, prijzen stijf duurder; slacht zeugen: aanvoer normaal, handel rustig, prijzen gedrukt. Konstanz 256 1)Rheinfelden 153 5); Breisach 30 33); Straatsburg 128 4); Maxau 310 2)Mannheim 140 2)Mainz 172 (—3); Bingen 102 (onv.); Kaub 105 (+1); Trier 158 (—2); Koblenz 136 (+3); Keulen 87 (+7); Ruhrort 286 (+9); Lobith 896 (+5); Nijmegen 675 (+4); Sluis te Weurt 635 (+7); Arn hem 716 (—2); Eefde IJssel 332 64); Deventer 245 (+62); Monsin 5545 (+5); Visé 5011 (geen opgave); Borg haren 3962 (+7); Belfeld 1121 (—2); Grave beneden de sluis 434 12). 11-22 Even later is de uitdeling van de graanvoorraad in volle gang. De beide handelaren kij ken met strakke gezichten toe, als onder toezicht van Agua, Arems dienaar, elk der burgers zorgvuldig zijn portie graan af gewogen krijgt op een hand weegschaal. En Aram, die ver derop staat toe te kijken, krijgt heel wat handdrukken en roe rende dankbetuigingen te ver werken. Overgelukkig met hun karige voorraad snellen vrouwen en kinderen der stad huiswaarts. En als de laatste mand gevuld is met het kostbare graan uit de laatste zak, zijn nog slechts lachelijke enkele burgers bij de gebroken de munt kar achtergebleven. waar?!!" „Wel", snauwt Avidis, van- „Eerst af zijn paard hooghartig op Messire", Aram neerblikkend, „nu wilt zijn stem ge wel zo goed zijn mij naar „kom uit mijn huis te volgen om die be- iets laten koopprijs in klinken.- neer te tellen, niet- nog een kleinigheid, antwoordt Aram, en heeft een ijzige klank, het zadel, Ik moet u zien!

de Stem | 1958 | | pagina 3