16. 19.75 Ongerustheid over ontwikkeling werkgelegenheid in Zeeland van Minder zeeschepen in haven van Vlissingen PULLMAN HERENSCHOENEN HALF WOLLEN DEKENS Kamer van Koophandel Zeeuwse eilanden herkoos voorzitter J. I. de Waal veertig jaar bij de Stoombootdienst over Walchers „Trekpaard' prestatiekeuring hengsten Wat in Zeeland voor de oudjes wordt gedaan Garnalenvangsten minimaal Everzwijn nabij Hulst geschoten Walcheren Raad bespreekt grenswijziging Zuid-Beveland ZEEUWSCH- VLAANDEREN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 JANUARI 1958 Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding VROOM DREESMANN Kind te Oud-Gastel door melkauto overreden Zeeuwse priesters verpeten groep Benoeming bij de arbeidsvoorziening Rapport over bejaarden-sociëteiten MIDDELBURG Pit Beton N.V. huldigt werknemer Zilveren jubilea bij Vitrite VLISSINGEN GOES Leegstaande huizen minderen in tal Naar „de Gijsbrecht" kreeg van Driessen zilveren medaille TERNEUZEN Kerk te Gapinge wordt verbouwd tot brandweergarage Ir. Franke directielid Ned. Heide Mij. Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, de heer C. A. Kammeraad, is niet ge rust over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in het gebied van de Kamer. De heer Kammeraad sprak deze ongerustheid uit in zijn gisteren te Goes gehouden nieuwjaarsrede, waarin hij on der meer zei: „Hoewel nog niet verontrustend verminderd, begint de werkgelegenheid, ook in ons district, steeds meer af te brok kelen." Ten opzichte van vorig jaar, toen de gemiddelde werkloosheid 17 0/00 van de mannelijke beroepsbevolking bedroeg, is dit cijfer thans opgelopen tot 21 0/00. Over het gehele jaar ge nomen dus een toename van de „ar beidsreserve" van 25 0/0. Over het verdere verloop ben ik niet gerust. Er zal veel van afhangen of een meer geleidelijke aanpassing mogelijk zal zijn, dan wel of met een schoksgewijze teruggang rekening zal moeten wor den gehouden, waaruit maar al te ge makkelijk een economische crisis kan ontstaan. Veel zal afhangen van de ontwikkeling in de internationale toe stand, Voor Zeeland is zeker een gun stige factor, dat de n.v. „De Schelde" de eerste jaren nog ruimschoots van werk is voorzien." Terugslag Uit het beeld, dat de heer Kamme raad van de ontwikkeling in verschil lende bedrijfstaken gaf, bleek, dat de bestedingsbeperking niet overal een gelijke terugslag heeft gegeven. Som mige bedrijven verhoogden zelfs hun omzet. De investeringsbeperking heeft de bouwbedrijven zwaar getroffen. Niet minder dan 40 0/0 der draglines werd buiten gebruik gesteld. Ten aanzien van de horecabedrijven en het vreem- delingenbezoek merkte de voorzitter op, dat van een groter bezoek van vreemdelingen niet gesproken kan worden. Het aantal Belgische toeris ten vertoont een daling en merkbaar is ook. dat de koopkracht van het Belgische publiek terugloopt. Een gelijkschakeling van lonen en prijzen in west-Europa zal een nog verdere afname van het dagbezoek ben gevolge hebben. Er vond een verschuiving plaats naar de meer populaire wijzen van vakantiebeste ding; op Schouwen-Duiveland ont- stonden daardoor nieuwe of verbe terde kampeer- en bungalow-centra. Er was echter een opvallende toe neming van het Duitse toerisme, bijna zonder uitzondering bestaande uit koopkrachtig publiek. De heer Kammeraad merkte verder op, dat het aantal zeeschepen dat de haven van Vlissingen aanliep in 1957 lager is geweest dan in 1956, toen het aantal 2644 bedroeg. Het tonnage bleef vrijwel gelijk en loopt tegen de 5 miljoen brt. De tankinstallatie van 26.000 m3 was zeer bevredigend bezet. (Advertentie) Zware kwaliteit Extra vast geweven Met groot warmtehoudend vermogen in een bijzonder geslaagd modern dessin En dit in een lichte- of donkere kleurstelling OF in een fraai klassiek medaillon dessin In de kleuren, zalm, groen of bleu In twee maten voor een buitengewoon lage prijs Een persoons Jk g% "JfK 150x200 cm ,U Nu slechts Twee persoons 170x210 cm Slechts Deze prijzen gelden alléén morgen zaterdag 4 januari. De normale prijs is belang rijk hoger, n.l. f 22.50 en f 27.50. Dus profiteert hiervan! Maar HAAST U, want het zal weer storm lopen. Breda - Bergen op Zoom De omzet van de Steenkolen- Handelsvereniging N.V., bun kerstation te Vlissingen, is door verschillende invloeden van bui ten af belangrijk teruggelopen. Wat het oliebunkerstation betreft, ook hier liep het aantal schepen te rug nl. van 1138 in 1956 tot 1024 in 1956. Trawlers, o.a. uit Boulogne, die de laatste jaren in vrij groten getale brandstofolie betrokken in Vlissingen, bunkerden nu vrijwel allemaal in Frankrijk. Het aantal schepen voor het kolenbunkerstation daalde van 241 tot 190. Grote concurrentie werd on dervonden van de kolenbunkersta tions aan het Kielerkanaal. Visvangst Het jaar 1957, zo zei de heer Kam meraad, zal in de Zeeuwse visserij wereld bekend blijven als een ongun stig jaar. Slechte vangsten en het ge deeltelijk wegvallen van de Franse markt zijn hiervan de oorzaken. De garnalenvisserij had slechte vangsten, waardoor verschillende schepen tij delijk stil kwamen te liggen. De bemanningen konden met aard appelen rapen en fruit plukken nog tamelijk emplooi vinden. Thans is praktisch de gehele vloot weer op zee. In totaal werd van januari tot september 1957 een hoeveelheid van 4.517.000 kg garnalen aangevoerd, met een opbrengst van f 4.232.000. De ge middelde prijs is derhalve f 0.94 per kg (over 1956 en over dezelfde pe riode: 3.513.000 kg met een opbrengst van f 6.1)38.000, gemiddelde prijs dus f 1.72 per kg). In het seizoen 1957 is aan mosselen geleverd totaal 31.359.000 kg, waarvan 8.507.500 kg uit Zeeland en de rest uit de Waddenzee. Vorig jaar bedroeg deze levering totaal 35 962.400 kg, waarvan 11.739.300 kg uit Zeeland. Dit jaar werd slechts rond 5 miljoen kg naar Frankrijk geëxporteerd, tegen rond 12 3/4 miljoen kg in 1956. De dreiging van Duitse mosselen is groter dan andere jaren en door de onder linge concurrentie van de Nederlandse mosselhandelaren zijn de prijzen in België en Frankrijk aanzienlijk ge daald, zo blijkt uit dit overzicht over de economische gang van zaken op de Zeeuwse eilanden. (Advertentie) de schoen waar uw voet zich in thuis voelt SMITS SCHOENEN Ridderstr. 17, tel. 38278 Fa. A. TEMPELAARS Ridderstr. 6. tel. 32969 Veemarktstr. 17 tel. 34469 Fa. VAN WOEXSEL Karrestr. 27, tel. 38691 In de gisteren te Goes gehouden vergadering der K.v.K. voor de Zeeuwse eilanden werd de voorzitter, de heer C. Kammeraad, met alge mene stemmen herkozen. Tot onder-voorzitters werden her benoemd de heren J. Maljers (Mid delburg) en K. van Everdingen (Vlis- sisigen). Als nieuw lid, vacature- Bruins, werd geïnstalleerd de heer J. van Manen, directeur der N.V. Stoom tram Walcheren. De voorzitter deelde nog mee, dat van de K.v.K. te Amsterdam bericht was binnengekomen dat deze Kamer zich opnieuw met een gedocumen teerd adres tot de Tweede Kamer heeft gericht inzake de onjuiste en onbillijke grondslag, waarop de hef fingen voor de keuringsdiensten van Waren zijn gebaseerd. Ook de Eilan den-Kamer heeft zich destijds ge schaard bij de Kamers, die iri samen werking met de Amsterdamse Ka mers actie hebben gevoerd. Aan een door de K.v.K. te 's-Her- togenbosch namens de gezamenlijke Kamers van Koophandel in Neder land aan de minister van verkeer en waterstaat gericht adres inzake de Westduitse maatregelen ter beper king van afmetingen en gewichten van vrachtauto's heeft het bestuur van de Zeeuwse Kamer de gevraagde steun verleend. Bij de rondvraag vroeg de heer Zuydweg of het niet mogelijk was. dat de PTT één telefoongids voor het Te Oud-Gastel is donderdag morgen om ongeveer 11 uur het driejarig jongetje van de fami lie Musters onder een achteruit rijdende melkauto terecht geko men. Het kind is ter plaatse overleden. De melkslijter Br. reed in de Irene- straat aldaar zijn bestelauto achteruit en had de kleine Willy op dat mo ment op het trottoir zien staan. Even later ontdekte hij tot zijn schrik, dat de kleine achter de auto om de straat was gaan oversteken, waarbij hij dooi de auto werd gegrepen en onder de wielen terecht kwam. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch deze kon slechts de dood con stateren. Onlangs verschenen in de ka tholieken dagbladen de lijsten van in 1958 jubilerende priesters in de verschillende Nederlandse bis dommen. Het waren weer respec tabele lijsten, maar toch was er met één iets bijzonders aan de hand. Deze as namelijk niet vol ledig. Het aantal „vergeten groe pen" dat Nederland kent, was weer met één vermeerderd. Die „vergeten groep" bevindt zich in het bisdom Breda en be staat uit drie priesters, drie Zeeuwse priesters. Zij behoorden dus oorspronkelijk tot het bisdom Haarlem en misschien is daarin wel de oorzaak gelegen van het feit, dat zij niet vermeld werden. De drie vergetenen zijn: Pastoor B. J. M. Schneiders van Kwadendamme op Zuid-Be veland. die oj 4 augustus aan staande veertig jaar priester is. Pastoor H. H, Snel van Middel burg, die op 15 augustus a.s. zijn veertigjarig priesterjubileum viert en kapelaan A. E. Auwens te Zie- rikzee, voor wie het op 15 februa ri a.s. twaalf en een half jaar geleden is. dat hij de H. Priester wijding ontving. De heer J. Haverman te Domburg, hoofd van het district Zeeland van het bureau huisvesting der directie arbeidsvoorziening is per 1 januari j.l. benoemd tot chef van de buiten dienst van dit bureagi. Vier jaar geleden werden in de om geving van Hulst enkele everzwijnen geschoten. Eén jong everzwijn, dat vermoede lijk wel gewond werd. wist echter te ontkomen en hield zich schuil in de bossen, de zogenaamde "De Stro per", juist over de Belgische grens. Op geregelde tijdstippen werd het hier opgemerkt en er werden vele pogingen in het werk gesteld om het onschadelijk tc maken, maar steeds was het zijn belagers te slim af. Op de akkers beteeld met bieten, aard appelen en rapen bracht het ever zwijn veel schade aan. Toen de vee arts d'Hondt nabij de Stroper aan het jagen was op hazen en konijnen werd hem aan het viswater De Geul door een visser medegedeeld, dat hij het everzwijn in de buurt had ge zien. Het zoontje van de veearts kroop in een boom om de omtrek af te speuren en ontdekte het everzwijn tussen het riet. De veearts kon op schotsafstand komen en met een tweetal schoten het everzwijn ver wonden. Met een wilde ren wist het echter wederom te ontkomen. Onder tussen waren nog enkele nieuwsgie rigen komen opdagen en met mede werking van hen werd de buurt af- gespoord waar men vermoedde, dat het zwijn zich bevond. Men had ge luk, want het everzwijn werd weer ontdekt en nu kreeg het de genade schoten. welke toch nog 12 maal wer den gehoord alvorens het dodelijk werd getroffen. Een tweetal schoten had het zwijn de ogen geraakt, wat wel de oorzaak, was, dat het niet meer kon wegkomen. Een grote opluchting is het in elk geval, dat dit 140 kg wegende zwijn niet meer ongevraagd de aardappe len en bieten van de landbouwers kan rooien. district Zeeland kon uitgeven inplaats van al die kleinere gidsen. De heer K. van Everdingen, voor zitter van de Zeeuwse P.T.T.-kamer, deelde mee, dat dit inderdaad in de bedoeling ligt, maar dat het nog even zou duren: het wordt dan een gids voor Zeeland en west-Brabant. De heer Markusse klaagde over de postbestellingen op N.-Beveland; dit zal onderzocht worden. De heer Germink vroeg of het niet wenselijk was. dat de Kamer pro paganda maakte voor het grote Zuid- Sloe-plan. De voorzitter zei, dat de zaak in beweging is, maar dat het met ge wenst is om er thans al in het open baar over te spreken. De Kamer is diligent in deze. Gisteren werd de heer J. I. de Waal, agent te Terneuzen bij de pro vinciale stoombootdienst in Zeeland, in aanwezigheid van het ltd van G.S., de heer M. van Poelje, een deputatie van de prov. Griffie, de wrnd. direc teur en vele colega's op het hoofd kantoor te Vlissingen wegens zijn veertigjarig jubileum gehuldigd door de commissaris der koningin, jhr. nir, A. F. C. de Casembroot. Deze stelde de 'reer de Waal ten ■oorbeeld als een lescheiden. cor- reet en ijverig ambtenaar en daardoor als een waardig ver tegenwoordiger der provincie. De commissaris der koningin sprak zijn vreugde uit over het feit dat hij de jubilaris de zilveren me- laille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau kon overhandi- ■gan. (Jok de wrnd. directeur, de heer G. Vierhout en de heer J. v. d. Velde spraken woorden van waardering tot de jubilaris. Van de receptie te Ter- neuzen werd door b. en w„ vertegen woordigingen uit het bedrijfsleven het comité „Reis ouden van dagen", vele vrienden en goede relaties gebruik gemaakt om de heer de Waal geluk wensen aan te bieden, terwijl tien tallen schriftelijke felicitaties, fraaie bloemstukken en geschenken werden toegezonden. De heer De Waal trad op 15-jarige leeftijd als goederenklerk in dienst bij de Provinciale Stoombootdienst. In het begin van zijn loopbaan was de dienst op, de Westerschelde nog niet zo erg druk. Om de twee uur voer er een boot met meestal weinig passagiers Autovervoer was hele maal een zeldzaamheid. De heer De Waal heeft heel wat keertjes de auto van dr. Staverman vervoerd en dat kostte hem heel wat werk omdat deze met een centimeter gemeten werd. Na enige tijd in Breskens te heb ben gewerkt, werd hij 1 maart 1936 als agent te Terneuzen aangesteld. In deze functie is hij nu nog werkzaam. De bejaarden zullen hem het best kennen als penningmeester van het comité „Reis Ouden van Dagen." Teder jaar is het hem een grote zorg, de bejaarden een mooie reis aan te bieden. Voor de oorlog had hij een werk zaam aandeel in het comité „Mooi Terneuzen". Dit particulier initiatief vond bij de gemeenteautoriteiten zo'n gunstig onthaal, dat de gemeente dit werk heeft overgenomen. De heer De Waal kan er echter trots op zijn, dat hij als een van de eersten tracht te Terneuzen te verfraaien. „Het is in 1957 gebleken, dat de paardenfokkerij op Walcheren nog steeds in de belangstelling staat", zo sprak donderdagmiddag de heer Iz. de Buck by de aanvang der alge mene vergadering van de kring Wal cheren der Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", waar bij een dertigtal paardenfokkers te genwoordig waren. De voorzitter noemde het een gunstig teken, dat de keuringen in dit deel van Zeeland ook in het afgelopen jaar goed be zocht werden. Desondanks moet al het mogelijke gedaan worden om de fokkerij te behouden en te verbete ren aldus de heer De Buck. Het bleek, dat de animo voor de paardenfokkerij in Zeeland over het algemeen niet parallel loopt met de belangstelling, die hiervoor op Wal cheren bestaat. Het ledental vermin derde in de gehele provincie met een kleine tachtig, in Walcheren daaren tegen steeg het ledental van 358 op 361. De vergadering kon uit de mond van de voorzitter vernemen, dat de secretaris-penningmeester van de af deling, de heer A. Cappon, om ge zondheidsredenen zijn functie heeft moeten neerleggen. De resultatenrekening over het af gelopen jaar gaf op 1 december aan debet- en creditzijde een bedrag te zien van f 11.893,82 met een batig saldo naar kapitaal van f 495.42. De ontwerp-begroting voor 1958 toont aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 13.400 met een post onvoorzien van f315, Blijkens het jaarverslag over 1957 van de n.v. Haven van Vlis singen was het aantal zeesche pen, dat gebruik maakte van de Vlissingse zeehavens minder dan in 1956 hetgeen voor een groot deel het gevolg was van het te ruglopen van het aantal bunker schepen, in verband met de Suezcrisis aan het begin van het jaar, de geringe aardappelexport en een geringer aantal vissers. Van de ladende, lossende, repare rende en passagiersschepen bunker den er tevens 20 olie, zodat het aan tal oliebunkerde schepen 1202 (vorig jaar 1339) bedroeg.Ook dit jaar gaf de Italiaanse combinatie Fratelli Gri- maldi-Sicula Oceanica S.A., weer een viertal afvaarten van Vlissingen naar West-Indië en Zuid-Amerika v.v. Deze dienst zal ook in 1958 weer hier komen. Het toeristenverkeer met Belgie was dit jaar weer groter. Er werden 60 (vorig jaar 59) reizen ge maakt, 15440 (vorig jaar 12873) pas sagiers. De vroegere aanlegplaatsen ten oosten van het spoorwegstation, die in de oorlog vernield werden, ble ven nog steeds onhersteld. In de loop van 1957 werd aan de buitenhaven een schoonmaakbedrijf gebouwd voor het reinigen van tankschepen. Dit be drijf is gereed om schepen te behan delen. De tankinstallatie die 26.614 m3 groot is, was zeer bevredigend bezet. De loodsruimte werd rendabel ge maakt met opslag van graan en als visitatiegelegenheid voor inkomende en uitgaande passagiers. Het stuwa- doorsbedrijf van de n.v. Haven van Vlissingen verwerkte in 1957 126.367 ton (in 1956 159.742 ton). Het to tale aantal zeeschepen dat de haven in 1957 bezocht, bedroeg 200.185 in to taal 4.890.141 bruto registerton, tegen in 1956 200.643 met een totaal van 5.912.104 bruto registerton. Voorts kwamen er aan binnenschepen 992 met 451.766 ton, tegen in 1956 970 met 407.428 ton. De heren Iz. de Buck en J. Mal- jaars werden met respectievelijk 19 en 21 (van de 24 stemmen herkozen in hun bestuursfuncties. De kring Walcheren zal op de algemene verga dering te Goes, die 28 januari a.s. wordt gehouden, vertegenwoordigd zijn door de heren E. van Laare, H. J. Allaart, A Maljaars en P. Koole. Een mededeling over de premie keuringen was voor de heer A. Wisse uit Nieuw- en St. Joosland aanleiding om op te merken, dat men ook de hengsten bij prestatiekeuringen een kans moet geven. „Hierdoor leert men het karakter van een paard be ter kennen", meende de heer Wisse. Nadat de heer C. Mesu uit Nieuw- en Sint Joosland het tegendeel had be weerd, sprong de heer L. Boone uit Ritthem in een gloedvol betoog even eens op de bres voor de hengsten. „We zullen wel zien", klonk het van achter de bestuurstafel, maar hier mee waren de voorstanders niet te vreden gesteld. En omdat de voor standers het grootste deel van de ver gadering uitmaakten, werd besloten dit punt op de algemene vergadering aan de orde te stellen. Er werd voorts een bespreking ge wijd aan de keuring van 3-jarige mer ries voor het keurstamboek. Vorig jaar werd besloten een dergelijke keuring centraal in Middelburg te houden, maar de heer Boone stelde voor dit behalve centraal ook op de boerderij te doen. „Je reinste non sens", oordeelde de heer D. A. Nieu- wenhuijze uit Nieuw- en Sint Joos land. „want dit brengt onnodige kos ten met zich mee". Ook deze kwestie zal in Goes worden besproken. Het overgrote deel van de opbrengst der Zeeuwse collecte, welke in okto ber 1956 werd gehouden, is aange wend voor de Zeeuwse bejaarden sociëteiten, nadat, door middel van een enquête, opgezet door drs.' Turks- ma van de stichting Zeeland, een nauwkeurig overzicht was verkregen van de situatie. Zijn bevindingen wer den neergelegd in een rapport waar mee de stichting een verdere bijdra ge hoopt te geven tot het verkrijgen van een beter inzicht in hetgeen voor de bejaarde mens in Zeeland wordt gedaan. Medio 1957 waren er in de provincie Zeeland 54 bestaande bejaardensocië teiten. Plannen bestonden voor de spoedige oprichting van nog 15 an dere. De bijeenkomsten der bestaan de sociëteiten werden in totaal door 2547 personen bezocht, d.i. 8,5% der Zeeuwse bejaarden. De verspreiding der sociëteiten was heel onregelmatig over de verschillende gebieden der provincie. Op Schouwen-Duiveland was er gemiddeld 1 sociëteit op 202 bejaarden, daarentegen op Walcheren één op 886 bejaarden. In west-Zeeuwsch-Vlaanderen nam 14,97o der bejaarden aan de bijeen komsten deel; op Zuid-Beveland 5.2% In 45 Zeeuwse gemeenten waren er nog geen plannen tot de oprichting ener sociëteit. Van deze gemeenten hadden 25 minder dan 1400 inwoners. Het percentage van de bejaarden, dat per gemeente deelnam varieerde van ruim 50 (IJzendijke. Ellewoutsdijk, Kattendijke) tot 4 a 6 in de grote ge meenten. met uitzondering van Ter neuzen, waar 27% deelnam. In het algemeen nam, naarmate de gemeen ten kleiner waren, een groter percen tage van de bejaarden aan de bijeen komsten deel. Gemiddeld vijftig De grootte der sociëteiten varieerde tussen 10 en 40 deelnemers maar Se meeste telde er tussen de 25 en 50. Het gemiddelde was 50. Onder de deelnemers waren in het algemeen meer mannen dan vrouwen. Slechts bij een vijfde deel der sociëteiten waren de arbeiders sterker vertegen woordigd dan de andere standen: bij de andere namen alle lagen der be volking aan de bijeenkomsten deel. 22 Sociëteiten werden door kerke lijke groeperingen georganiseerd, de overige door neutrale, meest plaat selijk geconstitueerde comités. Het merendeel had gratis de beschikking over zaalruimte. Bijdragen van par ticulieren wa'ren geen regel; ook niet van de bezoekers, hoewel in enkele gevallen een kleine bijdrage voor de thee werd gevraagd. In 14 gemeenten subsidieerde het gemeentebestuur (gem. f 200.per 50 bezoekers). De moeilijkheden bij oprichting en in standhouding lagen veelal in het vin den van gratis zaalruimte en geschik te leiding. De bezoekers hielden zich zelf gezamenlijk vooral met spelletjes bezig; ook werd er veel voorgedragen en werden films vertoond. Handen arbeid nam nog een zeer onderge schikte plaats in. De frequentie der bijeenkomsten varieerde van dage lijks tot eenmaal per twee maanden; het merendeel kwam eens per week of per twee weken bijeen. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er so ciëteiten te Aardenburg, Axel, Bier vliet. Breskens, Clinge, Groede. Hoek Hoofdplaat. Hulst. Oostburg. Sas van Gent, Schoondijke. Sluis. Sluiskil, Terneuzen. IJzendijke, Westdorpe, Zuiddorpe en Zuidzande. Op Zuid-Beveland: Baarland, Drie wegen. Ellewoutsdijk, Goes, 's-Hee- renhoek. Heinkenszand, Hoedekens- kerke, Kapelle. Kattendijke, Kloetin- ge, Krabbendijke, Kruiningen. Hans- weert en te Waarde. En op Walcheren o.m. te Middelburg, Souburg en Vlis singen. De heer C. Boogaard, technisch adviseur bij de n.v. Pit Beton, zag er indertijd, toen hij 65 werd geen aanleiding toe om met werken op te houden. Dezer dagen werd hij 70 en in verband daarmee is hij hartelijk gehuldigd. In een bijeenkomst van het personeel en in aanwezigheid van familie is hij in waarderende bewoor dingen toegesproken door o.a. de di recteur van het bedrijf, de heer C. Piettrs. Namens het personeel kreeg hij enkele geschenken aangeboden. Verder maakte men er een vrije dag van met een gezellig toneelavondje en een gezamenlijke lunch. Deze week werden bij de n.v. Vi trite Fabriek zes wérknemers gehul digd, van wie vijf hun zilveren jubi leum in dienst van de onderneming vierden en van wie de zesde een kwart eeuw penningmeester van het onderling ondersteuningsfonds was. De bedrijfsjubilarissen waren de he ren J. P. 't Gilde, J. de Nooijer, W. F. van de Roest, J. Gillissen en J. Tevel. De heer J. de Voogd jubileerde als fondsfunctionaris. De huldiging geschiedde tijdens de voor het bedrijf traditionele gezamen lijke oudejaarsviering. Namens de di rectie werden de jubilarissen geluk gewenst door de heren B. Hesselink en ir. J. P. Berdenis van Berlekom. Ook werd gesproken door de heer P. Meliefste, voorzitter van het onder steuningsfonds en door vertegenwoor digers van de onderscheiden bedrijfs afdeling. De Vlissingse gemeenteraad houdt op maandag 13 januari 's avonds om acht uur een tussentijdse vergadering ter bespreking van de grenswijzigin gen voor deze gemeente, die in het herindelingsplan voor de Walcherse gemeenten worden voorgesteld. Oosten West-Souburg INWONERTAL VAN 7.000 Onze plaats heeft in 1957 nog juist een inwonertal van 7.000 bereikt. De 7.000ste is Jan Hoogendoorn. In 1957 heeft onze plaats slechts een toename van 125 inwoners bereikt, hetgeen toe te schrijven is aan de stagnatie in de woningbouw. Zo men weet is het aanvankelijk met de verkoop van de 24 huizen welke Bredero's bouwbedrijf in de de Grootstraat had neergezet, niet zo vlot gegaan. Lange tijd hebben er 13 leeg gestaan. De laatste weken had den er weer transacties plaatsgehad. De P.Z.E.M. o.a. kocht er een van, zodat er thans 10 van die huizen verkocht en bewoond zijn. De ge meente heeft een bod niet te hoog op de rest gedaan, doch tot zaken kwam het nog niet. De leerlingen van de derde en vier de klas van de katholieke ULO, gaan morgenochtend per autobus naar Am sterdam, om de middagvoorstelling bij te wonen van Vondels „Gijsbrecht van Aemstel" welke op initiatief van „Wikor" in de stadsschouwburg voor scholieren wordt gegeven. Heinkenszand Redding op het nippertje Nu de vest rond de r.-k. kerk is uitgediept blijkt dit voor kinderen al tijd aantrekkelijke speelobject uiterst gevaarlijk geworden. In een onbewaakt ogenblik geraak te het 3 jarig dochtertje van de heer Vermeulen te water. Op het hulpge roep van vriendinnetjes begaf de in de nabijheid werkende timmerman Verbrugge zich gekleed te water en slaagde erin de kleine op het droge te brengen. Nadat bij de jeugdige drenkelinge, die reeds in bewusteloze toestand ver- keerde, kunstmatige ademhaling was toegepast, kon zij naar huis worden vervoerd. Rilland Woendagmiddag werd de heer J. v. Driessen te zijnen huize gehuldigd voor het vele en langdurige werk. dat hij in dienst der Ned. Herv. Kerk heeft verricht. Vanaf 1909 heeft hij de kerk gediend t.w. als koster, dia ken en ouderling. Burgemeester J. C. W. Jobse, ver gezeld van beide wethouders, heeft hem geluk gewenst met het feit, dat hem de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is verleend en hem die medaille uitge reikt. Ds. den Engelsen sprak nog namens de Kerkeraad en de heer J. A. Boot namens de kerkvoogdij. (Advertentie) LANGE VORST 85 GOES J. MEEUWSEN ONDERSCEIDEN Op nieuwjaarsdag werd de heer J. Meeuwsen gehuldigd wegens veertig jaar trouwe dienst bij Klouwers' graanhandel. Ten huize van de heer Klouwers werd de jubilaris de zilve ren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, overhandigd door de loco-burgemeester, de heer M. de Vos. Sas van Gent DE HEER SLOCK JUBILEERDE Gisteren vierde de heer R. Slock zijn 25-jarig jubileum als gemeente ambtenaar. De officiële huldiging vond plaats in intieme kring op het gemeentehuis. In de loop van de dag kwamen vele vrienden en bekenden hun felicitaties aanbieden. Op het stadhuis werd de jubilaris in tegenwoordigheid van zijn collega's en familie toegesproken door burge meester R. A. J. den Boer. Er ik heel wat gebeurd, aldus burgemeester den Boer. sinds uw aanstelling in 1933 als ambtenaar ter secretarie onder de toenmalige secretaris Stubbe. Na zijn toespraak overhandigde de burge meester enkele waardevolle geschen ken, terwijl aan mevrouw Slock bloe men werden aangeboden. Hierna sprak de secretaris, de heer G. A. van den Hemel, de heer Slock hartelijke woorden toe. Philippine MARIA-WEEK Vanaf zondag 12 januari wordt door de bekende redemptorist Pater Jonck bloedt, in onze parochie een Maria- week gehouden. Maandag, dinsdag en woensdag voor de kinderen, donder dag, vrijdag en zaterdag voor de gro ten. Als slot is er 's zondags een Mariahulde en een lichtprocessie. St.-Jansteen AFSCHEID BIJ DE P.T.T. Zaterdag a.s. zal wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd de postbesteller Ch. Smet af scheid nemen wan de post. Het zal bij deze gelegenheid deze nog "jeugdige" sympathieke Sjarel niet aan belangstelling ontbreken. IJzendijke DE VIER EMMERS WEER IN EXPLOITATIE Na enige tijd leeg gestaan te heb ben zal het hotel "De Vier Emmers" weer geëxploiteerd worden door de familie Jansen uit Breda. Hotel "De Vier Emmers" is het enige hotel hier ter plaatse met bo vendien een oude en goede naam. K oeivach t GOEDE TONEELUITVOERINGEN VAN „TOT NUT EN GENOEGEN" Onze plaatselijke toneelvereniging „Tot nut en genoegen" gaf tweemaal voor een volle zaal de opvoering van het toneelspel in 3 bedrijven „Uitge schakeld" van J. Grosveld. Het spel werd op schitterende wijze vertolkt. De regisseur en hoofdrolspeler Koos Janssen verdient hiermede zeker een pluim. Ook de verschillende debutan ten hebben in dit stuk laten zien aanwinsten te zijn voor de toneel vereniging. De grime en het decor verzorgd door R. de Caluwé en A. van Laere, waren af. Eveneens de verlichting, verzorgd door de Schep per, was voor de volle 100 pet. in orde. De raad van Vrouwenpolder besloot de oud-gereformeerde kerk te Gapin ge aan te kopen en te verbouwen tot brandweergarage, daar het brand weermateriaal in dit dorp al te slecht ondergebracht is. De financiering van de aankoop en verbouwing is echter in het raam van de primaire begroting voor het dienstjaar 1958 niet mogelijk. In ver band hiermede werd besloten om een verhoging van het basisbedrag per inwoner van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds aan te vragen. Ir. A. Franke, vroeger rijkscultuur- consulent in Zeeland, is per 1 januari j.l. benoemd tot lid der directie van de Nederlandse Heidemaatschappij. Morgen, zaterdag 4 januari gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 1.35 en 13 59 uur; te Terneuzen om 1.10 en 13.24 uur en te Vlissingen om 0.33 en 12.58 uur. GOES Grand: De baby-sitters van de marine, a.l. MIDDELBURG Electro: De ondergang van de Graf Spee, 14 j. Schouwburg: Tarzan in de gouden 6tad, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Het einde (08-15), 18 j. Luxor: Gangsters van 18, 14 jaar. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Die Fi- scherin vom Bodensee, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Kle ren maken de man, a.l. GOES Grand: De baby-sitters van de marine, a.l. MIDDELBURG Electro: De ondergang van de Graf Spee, 14 j. Schouwburg: Tarzan in de gouden stad. 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Het einde (08-15), 18 j. Luxor: Gangsters van 18, 14 jaar. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Die Fl- scherin vom Bodensee. 18 j. Concert gebouw 8 uur: Bestemming Mars, 18 J. met enig voorbeh. Parochiehuis 8 uur: Dansen. OOSTBURG Ledel 8 uur: Tantes laat ste stunt. a.l. DE KLINGE Klnema v. Dijk 7.30 uur: Storm over Perzië, 14 j. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Kleren maken de man, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Kle ren maken de man, a.l. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Morgen zal ik huilen. 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Han delaren in meisjes. 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Cavalleria Rusticana. Paljas. In z(jn| zitter der gevarieeij gegeven Het befl „de Schel I van zakeil kan over worden g| Alle b] hoorlijk v I grote objtl In de lol portefeuil'J rnotorviacl scheepsvol staande ui wielkaste! vermogen I kasten vol mogen vol Mede dj orderportel ting van begin 196l| In de scheepsvrtl daald. Mo| vrachtenn laag nivea Schelde h| vinden. Het prol toepassing! reeds enk| langstellin In samd Biosq week (Cl) een bij zijnd meisje! voerde! haar dat ze ben. komt toch d| terpol-] weet zal ga| Een gemaak 1000 SI van eei| ontdekt I geluk (I bij zijn Maar e<| meisj e moet d| eieren doet hel sen korrl het mef voeren l| een vre> een seril ten ever gen. Te ook de -dochter het zan| roemde gezellig en goed Luxo: Bodense, uiterma twee lie tische o en een de toes vangen wie eenl geval w lach-hu| vlucht voor de| tuur. ConcJ stemmi avontut andere bekendi werkt: willend ijzeren herige de korrJ wereldt en specb aard al 1 werkelij Olymj se film (A) wa gebeurt:| een gesl buitenlai heime cl zak van mist. Ee vermoec kostuum en daarl vreemds hij heel gevaarlij torfiets. dig belc de uitgt sul zijn schoonp nóg een van het hoofdpr vlotte, humoriq dem. Er valt I ..Fernacl het piel jongeml als hij J pas dij als hij 1 in 't stl laatste I zaak or toeschol lang scl nandel I excentrl Een I spoorde I over del genis vrouwe I staat e<| bewaak I lust eer Een bijll een int toestand ling, nl. mige g( (Reeds

de Stem | 1958 | | pagina 2