K.Y.P. hield been stijf in lang belastingdebat Sjahrir verwekt opschudding Ug Watersnood in Algerije Met vakantie in Oostenrijk i halt Scotland Yard breekt het hoofd over zonderlinge verdwijningen Recordcijfer baten PTT nt Indonesiërs praaiden Panamees vrachtschip GELUKKIG Rokossowsky weer in oude functie Goede vangst Yaalser politie Luchtbrug naar Singapore niet opgeheven? 1 Ju s (as ;e£ij te Du jritop! a Verscherpte bewaking in Berlijn Opstand in Venezuela verloopt DAGBLAD VOOR ZEELAND Bezorgdheid om ik heb 7'vw'COyk, dekens! j Noordoostelijke wind werkgelegenheid Terug naar Moskou 590 Miljoen Agenten in Oslo in staking menu van de dag BLIKGROENTEN Noodlanding in Engeland Vrees West-Duitsland en de Indonesische handel Israëlische stoker van Nederlands schip weer vrij Vermist Brits vliegtuig gevonden 87e JAARGANG No. 22646 Vitgave JL V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau» Breda, Steigerstr. 16. Tel.i Directie, Redactie en Ad ministratie 22341, Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: M. A. C. r. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs by vooruitbet. 1 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 VM» OoA, (Crnifhgtn «n VadeAani TRIJDAO 2 JANUARI 133 t Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.38 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.88 per mm)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland Bitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). By contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- -nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd- Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35 (Van onze parlementaire medewerker) Dr. Lucas (K.V.P.) heeft gisteren in de Tweede Kamer ernstige bezwaren gemaakt tegen de rege ringsvoorstellen tot verhoging van een aantal belas tingen. De voorstellen houden o.m. verdere opschor ting in van een aantal belastingfaciliteiten, die het bedrijfsleven in vroegere jaren gehad heeft voor het doen van investeringen. Het feit, dat de faciliteiten nu weer voor een jaar worden ingetrokken, betekent, volgens dr. Lucas, dat het bedrijfsleven minder geneigd zal zijn tot in vesteringen. Het onder Panamese vlag va rende vrachtschip „Honesta" (2.777 ton) is tijdens een reis van Celebes naar Singapore door In donesische kanonneerboten ge praaid. Dit bericht is bevestigd door een woordvoerder van de ,,Lien Sin Tra ding Company" in Singapore, de be vrachters van dit schip. De Indonesische autoriteiten heb ben het schip vrijgegeven, na dit drie dagen te hebben vastgehouden. Het wordt vandaag in Singapore ver wacht. KONINGIN Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen op 24 maart aan boord van het koninklijke jacht Brittannia Harwich verlaten voor hun st.aatsiebezoek van twee dagen aan Nederland. Op 28 maart ontschepen zij zich te Dover. DE RUSSISCHE leiders Worosjilof, Kroestjef en Boelganin hebben nieuwjaarsboodschappen gericht aan Koningin Juliana en de minister-pre sident dr. Drees. DE VER. STATEN willen Frankrijk ontwerpen en brandstof voor atoom duikboten leveren, als het Congres hiermee akkoord gaat, zo meldt de New York Times. DE LANDINGSBANEN, die gebruikt worden door straalvliegtuigen van de NAVO-strijdkraehten zullen van rem- installaties (28.000 dollar per lan dingsbaan) worden voorzien. In Ne derland hebben alle bases deze in stallatie al. MACMILLAN, de Britse premier, vertrekt 7 januari uit Londen voor een reis naar India, Pakistan. Cey lon, Singapore, Australië en Nieuw- Zeeland. OP OUDEJAARSDAG en nieuwjaars dag zijn in de Verenigde Staten 115 mensen om het leven gekomen. Hon derd van hen werden bij verkeers ongelukken gedood. MINISTER LUNS zal op 5 januari voor enkele dagen naar Parijs ver trekken ter bijwoning van de Euro pese economische conferentie. DRIE JAAR met aftrek eiste gisteren de officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam tegen de chauf feur W. J. de D., die op 26 septem ber jl. voor een waarde van 58.000 gulden uit een juwelierswinkel stal. Hiervan is een waarde van 12 000 gulden achterhaald. Anderhalf jaar was de eis tegen de koopman H.N., die van heling wordt verdacht. (Advertentie) Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt donder- dagavond 23.15 uur: J Opklaringen met in het hinnen- land droog weer, aan de kust mogelijk enkele sneeuwbuien. Temperaturen omstreeks het vriespunt. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Verwachting van het Belgisch S Weerkundig Instituut: i Lichte tot matige noordoosten- wind. Bewolkt met opklaringen. J Plaatseiyk kans op enige sneeuw. J Vry koud weer met daling der temperatuur en nachtvorst. Vandaag: zon onder 16.41 uur. j Maan op 14.56 uur. Morgen: zon op 8.47 uur. Maan onder 7.06 uur. Dit vond hij zeer ongewenst, omdat de werkgelegenheid voor de toekomst van nieuwe inves teringen afhankelijk is en de ontwikkeling van de werkeloos heidscijfers de laatste tijd verre van gunstig is. Volgens de K.V.P. zou de re gering dan ook met haar maat regelen hebben moeten wachten tot er voldoende cijfers over het verdere verloop van de arbeids markt beschikbaar zijn. Rijk heeft het nodig Minister Hofstra was echter van mening, dat het investeringspeil nog zo hoog is, dat van de maatregelen geen ruineuze gevolgen voor de werk gelegenheid te vrezen zijn. Verder heeft het Rijk meer geld nodig om haar uitgaven te kunnen betalen zon der een beroep te moeten doen op de kapitaalmarkt, waarvan ook de ge meenten voor de woningbouw afhan- kelyk zbn. Wel erkende de bewindsman, dat de werkgelegenheid met de grootste zorg in het oog moet worden gehouden om direct tegenmaatregelen te kunnen nemen. Bezwaren van de Kamer tegen de andere voorstellen van de rege ring tot verhoging van de omzet belasting op sigaretten, televisie, personenauto's en motoren stuitten op hetzelfde bezwaar af. „Het Rijk heeft het geld nodig", zei minister Hofstra. Ook een beperking van de voorge stelde verhoging van de vermogens belas,tjng wilde hij niet aanvaarden. Het was echter juist deze maatregel. die o.a. van K.V.P.- en V.V-D.-zijde was betiteld als „een rem op het spa ren", terwijl toch moet worden ge> streefd naar verhoging van de bespa ringen. De minister vond, dat de re geringspolitiek, waarin gestreefd wordt naar een waardevaste gulden, een veel grotere stimulans voor het sparen is. Het anti-inflatiebeleid mag niet in gevaar worden gebracht, zo was de conclusie van de bewindsman. Tegen middernacht begon de Kamer aan de behandeling van een motie van dr. Lucas, waarin deze verschil lende van zijn wensen tot uitdrukking had gebracht. Bü de discussies over de motie- Lucas bleek, dat de K.V.P. inderdaad kans heeft gezien om uit het water dichte belastingvoorstel van minister Hofstra een bedrag van 20 miljoen los te maken. Dr. Lucas vond het n-1. niet nodig, dat de regeringsvoorstellen be halve extra middelen voor het rijk ook nog 20 miljoen voor de reserves voor het gemeentefonds opleveren. Over de motie wordt vandaag gestemd. Minister Hofstra heeft zich in be ginsel met de opzet verenigd. Zijn socialistische partijgenoten waren er tegen. De houding van de andere par tijen is nog onzeker, maar het is mo gelijk dat zij in de latere toelichting van de katholieke woordvoerder argu menten hebben gevonden om zijn voor. stel te steunen. Maarschalk Konstantin Rokos sowsky is ontheven van zijn functie van bevelhebber van het Transkaukasische militaire ge bied en benoemd tot plaatsver vangend minister van defensie der Sowj et-Unie, zo meldt het officiële Russische persbureau Tass. Maarschalk Rokossowsky was plaatsvervangend minister van defensie voordat hij, in oktober, met het Transkaukasische com mando belast werd. De rijkspolitie van de Zuidlimburgse grensstad Vaals heeft S. uit Maas tricht aangehouden, die sedert ge ruime tijd in dienst is geweest bij D. in Vaals, en hier uit een cassette 15 mille ontvreemdde. De dader, die bij verhoor door de mand viel, deelde de politie mede, dat hij het ontvreemde geld in bewaring had gegeven bij bekenden in Maastricht. Vrijwel het gehele bedrag werd in een divankus sen teruggevonden. De totale baten van het gehele PTT-bedrijf, exclusief de Rijks postspaarbank, vertoonden een verhoging van ruim veertien procent ten opzichte van 1956. Zij kwamen op het recordcijfer van ongeveer vijfhonderd ne gentig miljoen gulden. Voor het eerst sinds 1945 trad in 1957, vergeleken met 1956. een daling van het postverkeer op, welke in het binnenlandse verkeer enkele procenten bedroeg. Het telefoonverkeer bleef in 1957 stijgen, maar deze stijging was min der groot dan in voorgaande jaren. Zij bedroeg drie procent in het lokale en zeven procent in het internationale verkeer. Dit heeft de directeur-gene raal der PTT, ir. J. D. H. van der Toorn meegedeeld in zijn nieuwjaars rede die hij voor vertegenwoordigers van het personeel heeft gehouden. Ir. van der Toorn vestigde er de aandacht op, dat het algemene beleid van de PTT in 1957 bepaald werd door een lichte economische recessie, door de bestedingsbeperking en door de noodzaak de financiële resultaten te verbeteren. In tegenstelling tot de berichten, die wij gisteren publiceerden, zou de luchtbrug Djakarta-Singapore niet op geheven zijn. Dit berichtte radio-Hil- versum. Op nieuwjaarsdag zou één bepaald vliegtuig door omstandighe den de dienst voor het transport van evacués naar Singapore niet volgens schema hebben kunnen uitvoeren. Hierdoor zou het (foutieve) bericht in de wereld gekomen zijn, dat Djakarta het luchtvervoer Djakarta-Singapore verboden zou hebben. Politieagenten te Oslo, die op Oude jaarsavond in staking zijn gegaan, heb ben gisterenochtend posten geplaatst bij het hoofdbureau van politie in de Noorse hoofdstad. De stakende agenten drongen er bij collega's uit andere plaatsen, die met het oog op de sta king naar Oslo werden overgebracht, op aan zich bij de actie aan te sluiten. Er hebben zich geen gewelddaden voorgedaan. De gemeentepolitie van Oslo heeft ontslag genomen om haar eis, tot sala risverhoging bij te zetten. Ontslag is de enige vorm van stakingsactie, die in Noorwegen voor overheidspersoneel mogelijk is. De Noorse regering heeft de sta king van de 900 politiemannen in Oslo onwettig verklaard. Zij moeten hun dienstuitrusting en papieren in leveren. Politieke kringen in Djakarta zijn gisteren in opschudding ge raakt door een verklaring wel ke de voormalige premier Sutan Sjahrir, thans voorzitter van de Indonesische socialistische partij zou hebben afgelegd. Volgens het Indiase dagblad „Statesman" zou Sjahrir hebben gezegd dat „een communistische greep naar de macht tijdens de afwezigheid van president Soekarno uit In- dorresië een burgeroorlog zou veroorzaken". De minister van voorlichting Su- dibjo zei naar aanleiding hiervan: „De verklaring van Sjahrir doet mij herinneren aan de bewering van Hit- Ier, dat de communisten in Duitsland de Rijksdag in brand hadden gesto ken, terwijl dit in werkelijkheid door zijn eigen mensen was gedaan." Het linkse dagblad ..Bintang Ti- mur" in Djakarta merkte op, dat Sjahrir kennelijk een tweede ,.Ma- dioen-affaire" wenste uit te lokken teneinde alle communisten te liquide ren. De ..Madioen-affaire" was een ge wapende communistische opstand in Madioen, in Oost-Java, in 1948, welke door het Indonesische republikeinse leger werd onderdrukt. De „Bintang Timur" schreef, dat (Advertentie) in 4 minuien klaar op tafel de communisten niet het plan koeste ren om een „staatsgreep" te organi seren. Hypothetisch. Sutan Sjahrir zeide intussen: „Wat in de „Statesman" werd gepubli ceerd als een interview, vormde slechts een deel van een algemeen gesprek, tijdens hetwelk ik dikwijls antwoord gaf op hypothetische vra gen, die werden gesteld en waarop ik beslist geen antwoord zou hebben ge geven, als ik had geweten dat zij zouden worden gedrukt en gepubli ceerd." Bij verscheidene grensovergangen in Berlijn staan sinds dinsdag Russische militairen. Er wordt in de stad ook door de Russen gepatrouilleerd. Een Britse woordvoerder heeft mede gedeeld, dat een Russische militair enkele dagen geleden in de Britse sector van Berlijn politiek asiel heeft gevraagd. De man, die geen officier was, was niet meer in Berlijn. Volgens een Oostduitse politieman zoeken de Russen naar deserteurs. Westberlijnse tolbeambten hebben van Oostduitsers gehoord, dat er drie Rus sische soldaten waren gedeserteerd. Andere Oostduitsers, hadden verklaard dat er een hoge Russische functionaris was gevlucht. Een tweemotorig vliegtuig van de „East Anglian Flying Services" is gis terenavond op één motor te Southend in het Engelse graafschap Essex ge land, na met zeven Nederlandse za kenlieden op weg te zijn geweest naar Rotterdam. De reizigers hebben de vlucht toen met een ander toestel van de luchtvaartmaatschappij gemaakt. Een hevige storm met stortregens hebben 48 uur lang Algerije geteis terd waardoor een deel van de stad Algiers en omgeving onder water kwamen te staan. Storm en regen hebben totnogtoe 8 mensen het le ven gekost, terwijl de schade op 50 miljoen gulden wordt geschat. Bo ven: het station van Maison Car- ree, een plaatsje ongeveer 12 km van de stad Algiers, met een ran- geertrein. Onder: de weg tussen Al giers en Constantine staat geheel onder water. De Engelse politie heeft de laatste dagen weer druk werk. De mannen van Scotland Yard breken zich het hoofd over het onnaspeurlijke verdwijnen van een luitenant-kolonel van het ministerie van oorlog en van een 17-jarig meisje. Tussen de verdwijningen bestaat geen en kel verband. De 49-jarige lui tenant-kolonel Rupert Beau- champ Lecky is al sinds enkele maanden niet meer op komen dagen. Het meisje, Isabelle Coo ke, is spoorloos sinds een week. Luit.-kolonel Lecky heeft in zijn zon derlinge verdwijning waarschijnlijk zelf de hand gehad. Hij liet drie briefjes achter waarin hij schreef: „Ik zal mijn lichaam aan de barm hartigheid van de golven bij Brigh ton toevertrouwen". De politie is van mening dat hij nog in leven moet zijn. Een zwager van hem heeft Scotland Yard verzocht te helpen bij het zoeken. De blonde officier, die bijna een meter tachtig lang is, heeft niet gereageerd op adverten ties, maar evenmin kan iemand ver tellen dat men hem gezien heeft. Dat is de reden waarom wordt aangeno men, dat hij nog in leven is. Mis schien verschuilt hy zich, omdat hij zich schaamt voor de schulden die hij gemaakt heeft, want hij heeft een schuld van ruim 190.000 gulden, maar zijn bezittingen worden geschat op een waarde van 140.000 gulden. Veei van zijn eigendommen liggen in Ier land. Hij liet 100 gulden per dag op zijn rekening afschrijven, sinds 1945, maar memand begrijpt, wat hij met dit geld deed. Luitenant-kolonel Lecky was niet iemand die zijn geld vergokte, hij was een goede huis vader van zijn gezin bestaande uit vrouw en drie kinderen. Lecky stamt uit een echte soldaten- familie. Zijn voorvaderen dienden het vaderland al ten tijde van Elisa beth I. Hij was de zoon van een be roemde generaal, die in de eerste wereldoorlog nogal eens werd onder scheiden om zijn dapperheid. Ook Rupert Lecky ontving tijdens de tweede wereldoorlog een hoge onder scheiding. Luitenant-kolonel Lecky verliet op eigen wens de militaire dienst, nadat hij de opleiding aan de Hogere Krijgsschool gevolgd had. Hij kreeg als burger een baantje op het minis terie van oorlog. Enkele jaren geleden verkocht hij een groot deel van zijn bezittingen. Weer een paar jaar iater moest hij een huis huren. Verleden zomer gaf zijn dochter Penelope thuis nog een partij aan een groep cadetten van een militaire academie. Nu zit de tuin vol onkruid, de voordeur wordt heen en weer geslagen in de wind. Penelope, de dochter van luitenant kolonel Lecky, is er vast van over tuigd dat haar vader nog in leven is. Volgens haar lijdt hij aan geheugen stoornis. Zij was de laatste die haar vader in levenden Rjve zag. Zij reis de met hem naar Londen, zoals zij wel vaker deed. Hij deed alsof er niets aan de hand was. Op diezelfde middag werd mevrouw Lecky op de hoogte gesteld van de financiële moeilijkheden van haar man. Tot nu toe heeft zij nog geen gelegenheid gehad om er met hem over te pra ten. Zij is er echter ook van over tuigd dat hij nog in leven is. Die overtuiging heelt de familie van Isabell Cooke niet omtrent de verdwijning van het 17-jarig meisje. De politie vreest het ergste, want in dezelfde omgeving waar de porte monnee lag, werd in de laatste twee jaar een 17-jarig meisje vermoord en een 12-jarig meisjje verdween zon der een spoor achter te laten. Isabelle zou met een vriendje gaan dansen maar de jongeman heeft te vergeefs staan wachten. De politie heeft met speurhonden heel de omge ving afgezocht. Zonder resultaat. Vlak bij een bos werd een stuk van een jurk gevonden maar ook dit bracht niet aan het licht waar Isa belle zou kunnen zijn. De burgemeester van Lech, het Oostenrijkse plaatsje, waar de prin seseen Irene en Margriet een korte wintersportvakantie doorbrengen, begroet de hoge gasten hier op het terras van het hotel. De burgemees ter is gekleed in het plaatselijke kostuum, waarvan vooral de „slaap mutsachtige" hoofdbedekking op valt. (ANP telefoto) Het Venezolaanse leger heeft bekend gemaakt, dat het opstandige garni zoen van Maracay zich gisteren heeft overgegeven en dat de burgerlijke autoriteiten het gezag reeds weer hebben overgenomen. De toestand is normaal. Er was echter nog steeds een radio zender van de opstandelingen in de lucht. Deze meldde, dat de opstande lingen de provincie Miranda ten wes ten van Caracas onder controle had den. Dit in tegenstelling tot hetgeen de staatsomroep had bekend gemaakt. De opstandelingenleiders, 18 in ge tal, zijn gevlucht. Zij zijn in het privé- toestel van president Perez Jimenez, waarvan zij zich meester hadden ge maakt, uitgeweken naar Columbia. Het Columbiaanse leger heeft de mannen geïnterneerd en het toestel onder bewaking gesteld. Waarschijn lijk zullen zij zich beroepen op het asielrecht en vrijelijk in Columbia mogen vertoeven. Na aankomst in Barranquilla zei een der officieren dat hun beweging gestrand was door ver raad van andere officieren, die men getracht had over te halen. Indonesische wensen tot overbren ging van de handel van Nederland naar West-Duitsland zullen in West- Duitsland niet met geestdrift worden ontvangen, zo heeft dr. E. Keiter, Syn- dikus (lid van het dagelijks bestuur) van de Hamburgse kamer van koop handel gisteren verklaard. Hij zei dit naar aanleiding van pers berichten uit Amsterdam, volgens welke de president van de Indonesi sche kamer van koophandel, Sub- schan, aldaar heeft gezegd, dat West- duitse zakenlieden geen rekening zou den houden met politieke aspectenen gebruik zouden maken van de kans, die de Indonesische handel hen zou bieden. Dr. Keiter verklaarde, dat de Duit sers met de Nederlanders door de ge meenschappelijke markt zijn verbon den en dat het niet bij hen zou op komen de Nederlanders „in de rug te steken". De Israëlische stoker Michael Zer- ner, die 3 november in Alexandrië van, een Nederlands schip is gehaald, is door de Egyptische autoriteiten in vrijheid gesteld en per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Zerner werkte op het vrachtschip „Raki". Politieke waarnemers zijn van me ning, dat de vrijlating het gevolg is van de besprekingen die Hammars- kjoeld onlangs met Nasser heeft "e- voerd. De resten van het sedert maandag vermiste Britse Canberra-straalvlieg- tuig zijn gisterenmiddag in de streelt van Dassel, in de Hartz, tachtig kilo meter ten zuiden van Hannover, ont dekt. Een Britse afdeling is onderweg om identificatie te verrichten. Het vliegtuig heeft bij het neerkomen een vore van honderden meters lang door bet heuvellandschap getrokken. Over- biyfselen van de drie bemanningsleden zijn in de bomen blijven hangen. Het vliegtuig was, toen het verongelukte, op nachtelijke oefenvlucht van het vliegveld Brueggen naar Hamburg en terug.

de Stem | 1958 | | pagina 1