TITO Kroaat of Rus Portugees Faria weer winnaar van Syl vesterloop in Sao Paulo BETAALT VLUG UW REKENING Oude voetbal-glorie nog heel wat mans Klasse oud-internationals verloochende zich niet Afd. Zeeland Bondsamateurs speelden niet Comité „Sport Steunt Zonneveld optimistisch voor toekomst Twee leiders in schaaktoernooi Goes verloor met ere van NOAD DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 JANUARI 1938 Wie is Tito Merkwaardige onthullingen over staatshoofd van Joego-Slavië Tito bleu Lakei van Stalin Oorlogsschepen voor Egypte Vlissingse boksers naar district kampioenschap Swift (korfbal) verloor van Olympiaan Keeper v. Osla (RBC) vrij ernstig verwond Willem-II versloeg MULO royaal Drukke schieting te Biervliet Libre-titel le klas KNVB Wladimir Kuts viel vergeefs aan Mr. dr. Mes-beker voor Moerings HFC met 5-2 ten onder..... Tennisclub SJEF hield jaarfeest Voetbaluitslagen SPORT int KORT EXAMENS MARKTEN Werd maarschalk Tito als Josip Broz in mei 1892 in het Kroatisch dorp liunrevic geboren of is hy een Russische boerenzoon? Die vraag is nog steeds niet opgehelderd. Tito's levensbeschrijver Vladimir Dedyer vermeldt het eerste: hy begint er zelfs zyn boek mee. Maar de oud secretaris der Kroatische communis tische partij Herbang heeft heel wat anders verteld. Van hem komt het verhaal, dat ""ito van oorsprong een Oekrainer is. Deze Oekrainer zou zich bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog gemeld hebben by het Pools-Oekrainisch Legioen, dat als onderdeel var. het XHIe Agrammer legerkorps der Donau-monarchie te gen de Russen ten strijde trok. In 1916 kwam dit korps te staan tegen over een Russisch legerkorps. Te zamen met een regiment Kroaten vocht het Pools-Oekrainisch legioen tegen een Russische overmacht: de gevolgen bleven niet uit. De bri- g? de-generaal, die zowel het legioen als 't Kroatische regiment aanvoerde besloot zich over te geven. Maar de Oekrainers waren het daarmee helemaal niet eens, omdat zij zich volkomen realiseerden, dat zij, als verraders, door de Russen zouden worden terechtgesteld. Toen het bevel kwam de wapens neer te leggen, wisten de Oekrainers wel raad. Zij trokken het legioen- v.niform uit en maakten zich mees ter van de uniformen der gesneuvel de Kroaten, die met de legioen-uni formen werden herkleed Ze namen alle identiteitstekens van de dode Kroaten mee en begaven zich ten- slotten als Kroaten in Russische ge vangenschap. Volgens Herbang nu heeft Tito zich bij toeval het uni form en de identiteitstekens van In Nederland komt men kapitaal tekort. Eensdeels is dit het gevolg van te weinig sparen; anderzijds zit het geld in de magazijngoe deren bij de fabrikant, de gros sier en de winkelier. Nu is de oude regel altijd nog geldig, dat er meer welvaaris, hoe vlugger de goederen van het ene magazijn naar het andere rollen. Dat kan alleen, als er veel gekocht wordt en veel ge- of verbruikt. Maar nu is de „bestedingsbeperking" in een half jaar tijds als een begrip bij iedereen doorgedrongen en het wordt door iedereen toegepast. In een of andere vorm zelfs door de dagelijkse consument. Men schrijft het verschijnsel van de zeer verlangzaamde doorrolling der goederen toe aan de toenemende werkloosheid. Maar dat is niet juist want deze is pas de laatste drie maanden zichtbaar en te voren was het zelfs in de winkels al voelbaar dat „men" aan bestedingsbeperking ging doen. Het gevolg van deze gang van za ken was, dat bij winkeliers, grossiers j en vervolgens bij fabrikanten de goe derenvoorraden stegen. En dat van onder naar boven minder goederen besteld en.... betaald werden. In deze zes maanden werd het ka pitaaltekort te meer voelbaar. Ook dit werd weer uiterlijk waarneem baar doordat verschillende midden standers er beroerd voor kwamen te staan en dat fabrieken hun fabri cage in een steeds sneller tempo gin gen vertragen en zelfs stil zetten. Deze ontwikkeling schets ik nog maar alleen voor onze economie, voor zover die op de binnenlandse markt werkzaam is. Over de vaak vermin derde export praat ik niet. De span ningen op de arbeidsmarkt zijn nu verschoven naar de spanningen op de handels- en geldmarkt. Het is dui delijk, dat nu de oude en algemene regel sterker gaat spreken, dat hoe sneller het geld rolt. hoe meer blij vend de welvaart zal zijn. Er zijn heel wat kopers, die laat en zelfs zeer laat betalen. Ik heb het nu vanzelfsprekend over goede en normale kopers. Onder dezen zijn er velen die de gewoonte hebben in winkels met contante betaling te kopen. Er zijn er ook. die alleen ko pen, als ze het geld hebben. De mees ten echter met maandinkomens en velen dezer zelfs met girorekeningen betalen enige tijd na levering. Het gaat er nu om dat al dezen zo vlug mogelijk het gekochte betalen. En eens gaan nadenken, dat hun gemak zucht om de betaling uit te stellen van consument tot winkelier, van winkelier tot grossier, van grossier tot fabrikant of groothandelaar, kort om ieder der tussenschakels dupeert en een rem vormt voor de doorstro ming van het geld. In deze gedachtengang denk ik nu niet aan schuldmakers, aan mensen dus, die meer kopen, dan zij finan cieel verantwoorden kunnen. Die zijn er altijd geweest, die zullen er al tijd blijven en het is de zakenman uit een der schakels, die maar voor zichtiger had moeten zijn en die de lasten moet dragen van een beleid, dat niet voorzichtig genoeg ingesteld was. Neen, het gaat om de koper met maand- of driemaandsrekeningen, die bij zichzelve zeggen moeten: als ik het geld heb, dadelijk betalen, dan kan de ontvanger aan de hogere scha kel ook meer betalen. Voor een groot deel komt dit vlugger doorrollen van het geld te voorschijn in wat de geld handel noemt: het callgeld... het geld dat ieder, die het nodig heeft, elke dag gemakkelijk bij de banken kan krijgen. Een kleine twee jaar terug betaalde men voor dit call-geld 14% toen 1% en geleidelijk aan is dit ge worden 3 3/4%.... echt een teken dat het „korte geld" zeldzamer werd. In de laatste maanden ging de 3 3/4 naar beneden tot 3% en tot 3 1/4% en op dit ogenblik, zo menen vak- kundigen op dit gebied, dat het best tot 3% verlaagd kon worden. Een be wijs dat er weer meer geld in rou latie komt, begint te rollen. Dat zou nog kunnen verbeteren, in dien iedereen van klein tot groot natuurlijk zijn „rekeningen" vlug ger betaalde. 'En daarbij komen van zelf ook aan bod zij, die alleen ko pen als ze het geld er voor hebben. Vanzelfsprekend moet zich bij deze zuivering in de geldspreiding ieder een aansluiten, die aan zijn afnemer te lang krediet geeft. Deze noodza kelijke „geldzuivering" is niet iets van enkele maanden. Want dan zou den er wel eens veel ongelukken kunnen gebeuren. De schroef tot beta len moet langzaam, maar bij voort during worden aangedraaid. En bij de liquidatie der aanwezige voorra den, wanneer de fabricage in een veel langzamer tempo geschiedt, zal geleidelijk een ruimere geldvoorraad in zicht komen. B.O.Z. Ir. J, Josip Broz uit Kunrevic toegeëigend. Dat kwam hem niet alleen in 1916 van pas, toen hij aldus zijn leven redde, maar ook in 1933, toen hij zich actief ging bewegen in de Kroa tische communistische partij. Wie is nu Tito: de boerenzoon uit Kunrevic of de Oekrainer? Zijn le vensbeschrijver Vladimir Dedijer weet te vertellen, dat Tito als de boerenzoon uit Kunrevic, in 1922 uit Russische krijgsgevangenschap te rugkeerde in zijn vaderland. Begeeft hij zich dan naar zijn geboorteplaats, waar zijn broers en andere familie leden niet beter weten dan dat hij gesneuveld is? Dat is immers ver teld door de jongens uit het dorp, die in het Wagrammer-regiment te gen de Russen gevochten hebben en de ramp van 1916 hebben overleefd. Neen, Tito vermijdt Kunrevic en zal er pas ii '45, dan 53 jaar ge worden, terugkeren. Wanneer hij in 1922 in Agram verschijnt, kan Tito geen Kroatisch spreken; zyn levens beschrijver geeft het toe, maar voegt daar meteen aan toe, dat dit zo on begrijpelijk niet is, daar Tito toch maar heel wat jaartjes in Rusland heeft vertoefd. Maar walmeer hij in 1933 zyn politiek carrière in Agram begint, kan Tito nog steeds geen Kroatisch spreken en onverdachte getuigen hebben dat bevestigd. Keer de Tito nu in 1922 terug of pas in 1933? Wat ht ft hij tussen 1922 en 1933 in Kroatië uitgespookt? Zijn levensbeschrijver weet van al les te vertellen en treedt zelfs tot in de onbelangrijkste details. Voor hem is het een uitgemaakte zaak. l'to was een vaderlandse held, een voorman van het communisme in Joego-Slavië al die jaren. Maar wie herinnert er zich daar wat van bui ten de rijen van de officiële propa gandisten der huidige Joegoslavische communistische partij? Het feit, dat Tito, volgens Dedijer, in 1922 nog geen behoorlijk Kroatisch sprak, is wellicht de sleutel tot het geheim, waarom Tito pas in 1945 zijn oom had gekregen. Daarin ver telde de communistische leider, dat tijdens een bespreking met de Hon gaarse communistenleider Bela Kun in het bureau van het Komintern, waarin ook de huidige Duitse com munistenleider, Pieck, zat, lachend had opgemerkt: „Hoe groot is de macht van Stalin dat hij uit een Rus sische Burschup een Kroatische boer heeft weten te n.aken". En dat doel de op Tito. Overigens is Gorkic later in botsing gekomen met Tito. Toen sprak hij, telkens als Tito hem kwaad gemaakt had, met de kameraden in de Kroatische partover de „lakei van Stalin". Tijdens de laatste bij eenkomst van de Kroatische commu nistische partij in de leerfabriek van Agram. riep hij uit: „Waarom heb ben wij een majoor nodig uit het Rode Leger? Kunnen wij niet onze eigen zaken regelen?" Tito schakel de de communistische partij van Kroatië gelijk met die van Slovenië en smeedde zijn federatieve Joego slavische volksdemocratische partij. Gorkic verdween naar Moskou, om zich te verantwoorden en werd daar terechtgesteld. Naar men zegt op ve zoek van Tito. Maar zijn neef durft over d; t alles niets te vertel lenHij herinnert het zich niet meerTito is machtig en met hem de geheime staatspolitie. in zijn geboorteplaats is opgedoken. Stel eens voor.- dat hij in 1922 naar zijn geboorteplaats was gegaan, naar zijn broers en andere familieleden, zou iedereen hem niet uitgelachen hebben wegens het simpele feit, dat hij zijn moedertaal.had verleerd? Volgens Dedijer heeft Tito van 1922 tot 1934 in Agram gewoond bij zijn vriend Velebit. Dedijer weet ook te vertellen, dat Tito vele uitstapjes maakte in het Kroatische land. maar hef nabij gelegen Kunrevic bleef hij vermijden, ofschoon weinig mensen zo aan hun geboorteplaats gehecht zijn als juist de Kroaten. Zeer onlangs heeft een Kroatisch medewerker van het Oostenrijkse blad ,,Die Furche" in dit blad in teressante dingen verteld, die hij heeft beleefd tijdens zijn speurtocht in Kroatië naar het duistere verle den van Tito. Zo ontmoette hij een neef van de vroegere Kroatische communistenleider Gorkic, die eind 1933 Tito voor het eerst ontmoet heeft, ,,We hadden" vertelde deze Gorkic ,,een bijeenkomst gehad van het bureau van onze Kroaatse partij, toen mijn oom, partijsecreta ris Gorkic me na afloop vertelde, dat er een kameraad uit Moskou was overgekomen, die we de volgende dag zouden leren kennen. Die kameraad bleek kameraad Tito te zijn". ,.Is maarschalk '"it, dezelfde als die Tito?" vroeg hem de medewerker van .,Die Furche". De man ant woordde: ,,Zo, zo, behoort u ook al tot hen, die menen, dat de echte Tito bij Drvar is gesneuveld en een Rus toen zijn plaats heeft ingeno men? Maar dat is een sprookje. De toenmalige Tito cn de huidige maar schalk zijn dezelfden. Alleen was Tito in 1933 wat bleuer". „Tito en bleu?" werd gevraagd. ,,Dat had zijn reden" vervolgde de neef van Gorkic. ,,Tito had erge last met het Kroaisch en dat leidde tijdens de besprekingen in het poli tieke bureau wel tot vermakelijke situaties. Maar na twee jaar kon hij weer Kroatisch vloeiend spreken". Na tweejaar en dat voor een „ge boren Kroaat"! Maar vandaag spreekt Tito og geen vloeiend Kro atisch. Als hij Kroatisch spreekt, dan moet hem soms fluisterend het goe de woord worden toegevoegd en dan gaat het. Ook spreekt hij het Kroa tisch met een sterk Oekrains accent, dat niemand ontgaat. „Hij heeft ook zolang in Rusland vertoefd" weten de partijbonzen vergoelijkend te ver klaren. Maar de neef van Gorkic liet de medewerker van „Die Furche" ook een brief lezen, die hij destijds van Het Egyptische blad „Al Chaab", een verklaring aanhalend van de stafchef van de Egyptische marine, admiraal Soliman Ezzat, meldt, dat er twee nieuwe vlooteenheden voor Egypte onderweg naar dit land zijn. Het blad geeft geen nadere aandui ding over het type en de herkomst van deze schepen. Het schijnt echter, dat ze uit Rusland of Polen komen. Maandag beginnen te Rotterdam de bokskampioenschappen van het dis trict Zuid-Holland en Zeeland. Dit jaar is er voor het eerst naast de A, B en C-klasse ook nog een nieu welingenklasse. Uit Zeeland zullen de volgende bok. sers, allen van DOS uit Vlissingen, aan deze kampioenschappen deelne men: de 16-jarige Levien de Nooyer en de 19-jarige Jo Jasperse in de nieu welingenklasse: de zwaar weiter Fr. Riteco 'in de B-klasse en de midden gewicht Rinus Riteco in de A-klasse. De deelname van de zwaargewicht Hans Lubig in de A-klasse is nog niet zeker. De Middelburgse korfbalvereniging Swift heeft het nieuwe jaar slecht ingezet. De Zeeuwse hoofdstedelingen kwamen op eigen veld tegen Olym piaan met enkele invallers uit en speelden een teleurstellend partijtje, dat dan ook met 23 werd verloren. Voor de rust nam Olympiaan de leiding, doch na de thee zag Piet Eiff kans om partijen weer op gelijke voet te brengen. Vrij kort daarop hadden de bezoekers opnieuw een voorsprong en hoewel Swift nu fel begon aan te vallen, bleef deze stand tot een minuut voor het einde gehand haafd. Het slot was sensationeel, want in deze laatste minuut bracht Olympiaan de stand op 13. Toen de scheidsrechter blies voor de af- worp, hadden de bezoekers nog niet eens van vak verwisseld, zodat plot seling twee Swift-aanvallers de bal in een leeg vak kregen. Jan Maljaars profiteerde daarvan dankbaar en bracht de eindstand op 23. Ondanks deze nederlaag handhaaf de Swift zich op de derde plaats, terwijl Olympiaan van de zesde naai de vierde plaats klom. De stand is: Ready 1120; Algemene 1117: Swift 11—11; Olympiaan 12—11; HSV 910; Zwervers 8—9: Achilles 118 Zuiderkwartier 107; DKC 90. Keeper Piet van Osta van RBC liep op Nieuwjaarsdag tijdens een vriend schappelijke wedstrijd tussen RBC en de „Rest van Roosendaal" ernstige blessures aan de oogholte op waardoor hij een operatie zal moeten ondergaan. Hij werd in het ziekenhuis Charitas opgenomen. Naar het zich thans laat aanzien zal Piet de eerste zes weken niet onder de lat verschijnen. Het ongeval had plaats bij een aan val, toen van Osta naar de bal dook, juist voor de voet van de toelopende van Nassau. De KNVB-bekerwedstrijd tussen Wilelm II (eerste divisie) en de derde klasser MULO, die te Helmond werd gespeeld, is in een gemakkelijke 6-2 zege voor de Tilburgers geëindigd. Willem II speelde duidelijk een spel letje van kat en muis. Reeds in de eerste helft kon het zonder een zweem van inspanning een 4—O-voorsprong nemen door De Wit, die driemaal scoorde cn Koopal. Na de thee ver hoogde Koopal de score tot 50 en pas toen maakten de Helmondenaren het eerste tegenpunt. Van Elderen scoorde het halve dozijn vol en Wil lem II liet MULO de eer nog een tegen goal te maken, zodat de eindstand 6-2 werd. In verband met de terreingesteld heid ging de voetbalwedstrijd tussen Volewijckers en het bondsamateur- elftal, die gisteren op het terrein van Volewijckers te Amsterdam zou be ginnen. niet door. aldus heeft de KN VB zondagochtend medegedeeld. Zondag werd te Biervliet een schie ting gehouden in café „Willem Beu- kelszoon" bij P.J. du Puy. Hieraan werd door een 40-tal schutters deel genomen. De hoogvogel werd neer gehaald door de bekende Biervlietse schutter C. Wijffels, die reeds 71 jaar is langzamerhand dus de nestor on der de Biervlietse schutters). De zijvogels waren voor C. de Pré van Biervliet en W. Mussche van IJzendijke. De meeste kleine vogels werden geschoten door A. Provoost van Biervliet. Voor het kampioenschap le klasse libre van het district Walcheren—Z. Beveland van de KNBB, dat van 5-12 januari te Ovezande wordt verspeeld, hebben zich de volgende 3 spelers ge plaatst: W. v. Loenhoud, de Hoek, Middelburg; J. de Groot. VEG, Sou burg; J. Westdorp. OBK, 'sHeeren- hoek; J. Goense, OHGL, Ovezande; B. Korff. VEG. Souburg; J. Rijk, OHGL. Ovezande; J. Leynse. KOT, Middelburg; M. de Jong, ABV, Vlis singen. Dit is het elftal oud-internationals, dat de traditionele wedstrijd tegen HFC speelde: zittend v.l.n.r. Rozen. Biesbrouck, van Roessel, Groene- veld, Kick Smit. Staande v.l.n.r. Wels, landstrainer Kaufman, van Schijndel, Schijvenaar, Leo Halle, Stijger, Wiersma en de Vroet. De traditionele Sylvesterloop in Sao Paulo (Brazilië) is ge wonnen door de Portugees Faria, die ook verleden jaar winnaar werd. In deze loop over 7.400 meter door de straten van de mil- joenentad, waarvoor enkele minuten voor de jaarwisseling het startschot werd gegeven, was Faria 292 andere lopers te snel af. Kort na de start vormde zich een kopgroepje. bestaande uit de Russi sche favoriet Kuts, de Belg Leenaert, de Engelsman Heatley, de Portugees Faria, de Braziliaan Oliveira en de Argentijn Suarez. In de nachtelijke hitte de ther mometer wee.s bijna 40 graden ont wikkelde zich een felle strijd om de leiding. Kuts was een van de eersten, die aanviel en hij deed dat met een enorm tempo. De opzet, zijn rivalen af te matten, werkte echter als een boemerang op de Rus, die kennelijk geen gelegenheid voldoende had ge had zich te acclimatiseren. Voorsprong teniet Kuts nam met Suarez een kleine voorsprong, maar het was '„de sport man van het jaar" niet mogelijk het tempo te handhaven en steeds klei ner werd het verschil met Faria, die een aanval op het tweetal had inge zet, Faria werd gevolgd door de Ame rikaan Truex en na 3 kilometer was de positie; Aan de kop Faria, gevolgd Het jaarlijkse tafeltennistoernooi van Luctor te Heinkenszand om de mr, ar. Mes-wisselbeker is ditmaal gewon nen door de jeugdige Moerings uit Roosendaal, echter niet dan na een. beslissingswedstrijd met de Zeeuwse kampioen Frans Haarsma uit Vlissin gen. Beiden waren namelijk gelijk ge ëindigd. Zelfs deze beslissingswed strijd leverde de Roosendaaler uit drie sets slechts drie punten meer op dan de Vlissinger. Voor de derde plaats waren drie ge gadigden, want J. Poppe, P. v.d. Kuyl en P. Martijn eindigden ieder met acht punten. Het game-gemiddelde moest hjpr de beslissing brengen, waardoor de eindstand als volgt werd: 1 J. Moe rings. Roosendaal; 2 F. Haarsma. Sor ry Vlissingen; 3 J. Poppe, Will van Zoelen Middelburg; 4 P. Martijn, Sor ry Vlissingen; 6 A. Bos, Luctor Hein kenszand. door Kuts, Suarez en Truex op een twintigtal meters. Onder de toejuichingen van de me nigte, die zich met vele tienduizenden langs het parcours had opgesteld, nam Truex na 5 km de leiding over. Inzinkingen Op datzajfde moment, de overal de sirenes en claxons het nieuwe jaar aankondigden, viel Kuts tot verbazing van deelnemers en toeschouwers uit de kopgroep .terug en ook Truex bleek in de eerste kilometers zoveel van zijn krachten te hebben gevergd, dat hij een fatale inzinking kreeg. Toen 6000 meter waren afgelegd zette Fa ria een nieuwe aanval in. Hij nam de kop van Suarez over en terwijl de Belg Leenaert zich bij het kopgroepje voegde vergrootte de Portugees zijn voorsprong tot 150 meter. Hij ging onbedreigd als eerste over de eind streep in het stadion. 1 Faria (Portugal) 21 min 37.4 sec; 2 Suarez (Argentinië 21.58.4; 3 Lee naert (Belg.) 22.04.4; 4 Sandowal (Ar gentinië) 22.38.1; 5 Chiciet (Frankr.) 22.40.1; 6 Posti (Finland i 22.43.1; 7 Freire (Braz.) 22.45.5; 8 Kuts (Rusl.) 22.47.7; 9 Calixto (Braz.) 22.48.0; 10 Sandoval (Chili) 22.53.0. Faria bleef met zijn tijd ruim boven het record, dat voor deze wedstrijd sedert 1953 met 20.30.4 op naam staat van Emil Zatopek. Van het comité „Sport steunt Zon neveld". ontvingen wij een optimis tisch getint jaarverslag het eerste in 1958. De totaal-opbrengsten van verschil lende sportevenementen vormden het respectabele bedrag van f 5690. Niet minder dan f3506 werd de opbrengst van deze in hoofdzaak door het ijve rige „Scheldegouwen-trio" Tilroe—van SabbenRoelse georganiseerde Zon neveld-rit. De opbrengst van de tra ditionele korfbalwedstrijd tussen het Middelburgse ..Swift" en het Dordtse ..Deetos" overtrof ook de verwach ting. De voetballers deden wéér een flinke duit in het zakje. De jaarlijkse ontmoeting tussen „Vlissingen" en „Middelburg", ditmaal in Middelburg gespeeld, gaf een flinke stoot in de goede richting, waarbij ook de con tact-commissie „Groen-Wit" zich niet onbetuigd liet, evenmin als de rijwiel beheerder bij deze wedstrijd. „Arne- muiden" en „Goes" speelden op het veld van eerstgenoemde hun iiefda- digheidspartijtje. waarbij de thuisclub de recette tot een bedrag van f 100, afrondde. De zomeravnndvoetballers gaven herhaaldelijk blijk het werk een goed hart toe te dragen, terwijl voorts „Schoondijke", met een voet balwedstrijd tegen „R.C.S.", waarvan de opbrengst, mede dank zij de ac tiviteit van het Schoondijké-bestuur, een flink bedrag opleverde, in weste- llijk Zeeuwsch-Vlaanderen het spit afbeet. Sportweek-Souburg stortte f 100,— in de kas, evenals de duivenlief- hebbers en voorts kwam er steun van vele particulieren. Klasse verloochent zich nooit, ook bij voetbal niet. Dat hebben op Nieuwjaarsmiddag 6000 toeschou wers gezien bij de traditionele 1 ja- nuariwedstrijd tussen Nederlands oudste voetbalvereniging HFC en het elftal van de oud-internationals. Na een bijzonder plezierige wed strijd onder slechte weersomstan digheden werd het 5-2 voor de oud gedienden van het Nederlands voet balelftal, die reeds bij de rust een 2-0 voorsprong hadden. De sfeer op liet HFC-terrein was zoals in vrijwel alle voorgaande 27 ontmoetingen. Het vc^l was uiterst moeilijk bespeelbaar, het publiek was gul met applaus, rotjes, donderbussen of zevenklappers en de oud-internati onals waren fel, als stond er een zege in een ware interlandwedstrijd op bet spel. En om niet te vergeten er werd prima voetbal gespeeld. Het binnentrio, Biesbrouck (RCH), van Roessel (BW), Groeneveld (Haarlem), kundig bijgestaan door de Haarlemmers Roozen en Smit op de vleugels maakte het de HFC-verde- diging bar moeilijk en het was dan ook volkomen verdiend, dat de oud internationals door goals van Groene veld en Roozen (strafschop) bij de rust al met 2-0 leidden. HFC kreeg ook wel kansen, maar zowel Leo Halle (52 jaar) als spil Jan van Schijndel (SVV), benevens Schijvenaar (EDO) en de Viroedt (Feijenoord) speelden verdedigend voortreffelijk. In de tweede helft leek het er even op dat de adem van de jeugd de door slag zou gaan geven tegen de routine, maar toen Biesbrouck er 3-0 van maakte was alle gevaar voorlopig ge weken. Wel bracht Molenaar de stand op 3-1, maar daarna legden Stijger en Paauwe op het middenveld er een schepje op en kwam HFC na goals van Smit en van Roessel met 5-1 ach ter. Vijf minuten voor het einde be paalde Nijs de einduitslag op 5-2. In het Kandidatentoernooi om het persoonlijk kampioenschap schaken van Nederland werden te Utrecht de partijen uit de achtste ronde gespeeld. De uitslagen waren: Crabbendam- Bink 0-1, Orbaan-Bredewout afgebr.. Quakkelaar-Jonkman 0,5-0.5, van Weezel-van Donk afgebr., van Perlo- van Steenis, afgebr. De partij van Scheltinga-Barendregt (0,5-0,5) was reeds vooruit gespeeld. De stand na de achtste ronde luidt: 1 en 2 Barendregt en van Scheltinga 5.5; 3 Jonkman 5 pnt; 4 Bredewout 4,5 en 1 afgebr. partij; 5 Orbaan 5 pnt. en 2 afgebr. partijen; 6 ir. van Donk 3.5 pnt. en 1 afgebr. partij; 7 en 8 Crabbendam en Bink 3,5 pnt; 9 ir. v. Steenis 2.5 pnt. en 2 afgebr. partijen; 10 en 11 van Perlo en Quakkelaar 2 pnt en 1 afgebr. partij: 12 van Weezei 1,5 pnt. en 2 afgebr. partijen. De besteding der bijeengebrachte gelden gaf ditmaal wat meer hoofd brekens. Het jaarlijks geschenk bestond uit attributen voor de gymnastiekzaal, waar de geheel of tendele verlamde spiergroepen der polio-patiëntjes door sport en spel zich als het ware spe lenderwijze konden herstellen. De gelukkig steeds voortschrijden de teruggang der tuberculose en het aan banden leggen der kinderverlam ming hebben ertoe geleid, dat men op „Zonneveld" uitziet naar opname van nog andere kinderen, die verple ging nodig hebben. Hiervoor zal het werk met onverflauwde ijver moeten worden voortgezet. Het comité zal straks gereed moeten zijn om de eerste slagen op te vangen, wanneer de ontspanning van de nu en straks verpleegden aan de orde komt. Mede in verband hiermede worden momen teel plannen uitgewerkt, om voor deze kinderen een geschikte speel plaats te vinden, waartoe het comité in onderhandeling is getreden over de mogelijkheid een stuk bos aan te kopen. De tennisclub SJEF te Aardenburg heeft in de zaal van de Roode Leeuw zijn jaarlijkse clubfeest ge houden met prijsuitreiking aan de kampioenen. De voorzitter J.M. Pa- ridaen hield bij de prijsuitreiking een toespraak, terwijl de ere-voorzitter burgemeester J. van Dongen de grij zen aan de kampioenen uitreikte. Bij de junioren waren het Mej. Magda Paridaen bij de meisjes en Stanny Spinnewijn bij de jongens. De se nioren ontvingen prijzen in 4 cate gorieën. Dames-enkelspel-kampioene werd Mej. Ingrid Trapman en bij het heren-enkelspel was dit M. Bral. Mej. J. Trapman en J.M. Paridaen werden kampioen bij het gemengd dubbelspel, terwijl J.W.A. Trapman (vader) en W. Trapman (zoon) ze gevierden bij t heren-dubbelspel. Na dat de kampioenen hun prijzen in ontvangst hadden genomen werd de avond verder in een gezellige sfeer doorgebracht. le klasse A: Domburg 1 - Kruinin- gen 1; Lewed. Boys 1 - Schoondijke 1; Volharding 32 1 - Robur 1; Noor mannen 1 - IJzendijke 1; Walcheren 1 - Vogelwaarde 1. le klasse B: Burgh 2-Brouwersha- ven 1; Zierikzee 2 - Dreischor 1. 2e klasse A: Biervliet 2 - Aarden burg 2; Retranchement 1 - Groede 1; Noormannen 2-RCS 3; Zeeland Sport IV-Zuidzande I. 2e klasse B: Philippine 1 - Cort- gene 1; Hansw. Boys 2 - Kruinin- gen 2. 2e klasse C: Brouwershaven 2 - Renesse 3; Zierikzee 3 - Dreischor 2; Zonnemaire 1 - SVOWK 1. 3e klasse A: Lewed. Boys 2 - Schoondijke 2; Middelburg 4 - IJzen dijke 2; Patrijzen 2 - Robur 2; Re tranchement 2 - Walcheren 2. 3e klasse B: Goes 4 - Hulst 3; Robur 3 - Hontenisse 3; Corn Boys 3 - Koewacht 2. KNVB-beker. Goes—NOAD 2—4; Willem II— MULO 6—2. Vriendschappelijk. HFCOud-internationals 25; DOS Dynamo (Zagreb) 0I; Den Haag Amsterdam (semiprofs) 51; RBC Rest van Roosendaal 31. De met zoveel belangstelling te- gemoetgeziene bekerwedstrijd tussen Goes en NOAD is wel wat teleur stellend geweest. Niet doordat Goes een te zwakke tegenstander voor de Tilburgse semi-profs bleek, doch wel, omdat deze betaalde club, welke met invallers uitkwam, zo erbarmelijk slecht speelde. Af en toen waren er wel eens aardige staaltjes van indi vidueel spel te zien, doch zelfs deze waren sporadisch. Goes speelde voor wat het waard was en vooral de achterhoede, met doelman Zwartepoorte als de grote uitblinker, weerde zich geducht. Na dat Meyer voor NOAD de score had geopend, zorgde Verstelle met een kopbal voor de gelijkmaker, toen de defensie van de gasten blunderde. Nog voor de rust nam NOAD uit een scrimmage, waaruit Kentie de bal over de doellijn werkte, opnieuw de leiding. Na de thee was het nogmaals Ken tie. die voor NOAD scoorde. Goes gaf zich nog niet gewonnen en zette en kele uitstekende aanvallen op. De Tilburgse verdediging kende echter geen pardon en dus bleef succes uit. Toen Meyer de stand op 14 bracht," was de nederlaag voor de amateurs een feit. Zij bleven echter goed vol houden en dit werd beloond toen Verstelle uit een voorzet van Hui- bregtse de achterstand kon verklei nen (24). DE voetbalwedstrijd tussen de ver tegenwoordigende semi-prof-elftal- len van Den Haag en Amsterdam, welke gisteren op het ADO-terrein is gespeeld, eindigde in een 5-1 overwinning van Den Haag. DE NEDERLANDSE zwemsters Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel zijn in Sydney gearriveerd, van waar uit zij een trip door Austrailë zul len maken. DE NOORSE schaatsenrijders hebben het nieuwe jaar ingezet met nati onale wedstrijden in Oslo. Op de eerste dag werden de 500 en 5000 meter gereden. Na deze twee af- standen leidt Roald Aas met 93.740 punten. STENOGRAFIE Mej. S. de Vos uit Schoondijke be haalde te Utrecht het diploma steno grafie 130 lettergrepen per minuut. Het gemiddeld aantal punten bedroeg 10. Een resultaat dat wel zelden zal voorkomen. ROTTERDAM, 31 dec. Aanvoer in totaal 2137, weektotaal 3435, vette koeien en ossen 300, gebruiksvee 435 vette kalveren 120, graskalveren 127, nucht. kalveren 653, varkens 23, big gen 162, paarden 51, veulens 4, scha pen of lammeren 250, bokken of gei ten 12. Prijs in centen per kg: vette koeien le kw. 300-320, 2e kw. 280-300, 3e kw. 260-275; vette kalveren 280*- 300, 260-280, 240-250; slachtpaarden 225. 200, 190. Prijs in guldens per stuk: graskalveren 425, 300. 250; nucht. kal veren 65 50. 40: biggen 40. 30, 26; schapen 95, 85, 75; lammeren 90. 70, 60; kalfkoeien 1225, 1000, 800; melk koeien 1225, 1000, 800; vare koeien 850 700, 600; vaarzen 875, 750, 550; pin ken 550, 450, 350. Vette koeien aan voer korter, handel redelijk, prijzen als gisteren. Vette kalveren groter, kalm, vooral niet hoger. Graskalve ren even minder, traag, ongewijzigd. Nucht. kalveren ruimer, stroef, niet geheel prijshoudend. Biggen tamelijk, stug, vooral niet hoger. Slachtpaar den groter, kalm, goed prijshoudend. Schapen ruimer, lui, met gedrukte prijzen. Lammeren ruimer, lui, met gedrukte prijzen. Kalfkoeien kleiner, tamelijk, goed prijshoudend. Melk koeien kleiner, tamelijk, goed prijs houdend. Vare koeien matig, kalm, onveranderd. Vaarzen gering.- slepend als vorige week. Pinken gering, sle pend, als vorige week.

de Stem | 1958 | | pagina 9