Drie uit een nest DE DUIVEL IN HET DORP Toekomst Nederlandse bedrijven i Indonesië nog altijd onzeker lagWaf tem MENING EN COMMENTAAR Mannen blijven voorlopig op hun post - -Tli ShÉIMWÉ JW9* Ideale voedingsbodem voor het Communisme JOURNALISTEN IN OPSPRAAK RANDSTAD EN VERKEER HAVEN BIJ DE GRENS TV-RAD lO'TV'RADIO'TV* BESTRALINGSLAMPEN DE Belgische minister van Open bare Werken Vanaudenhove heeft vorige week bij het ontvan gen van een afvaardiging uit Ant werpen meegedeeld, dat het tien jarenplan voor de modernisering van de Antwerpse haven zal wor den aangepast aan de sinds de tot standkoming hiervan opgekomen nieuwe eisen. Met name zou een nieuwe derde sluis worden gebouwd, zover mogelijk stroomafwaarts van Antwerpen, dus zo dicht mogelijk bij de Nederlandse grens. VONNISSEN IN ZUID-TIROL Controle-systeem blijkt niet overal hetzelfde BIJZONDERE MAATREGELEN Roosevelts dubbelganger Amerikaans blad over Indonesir LINTJESREGEN IN ENGELAND Ruim 50 jaar accu-kwaliteit! TWEEDE BLAD DONDERDAG 2 JANUARI 1956 LIET geval van de journalist, aan wie de toegang tot alle depar tementen werd ontzegd, heeft nu een oplossing gekregen. De van alle zijden bekritiseerde maatregel is ingetrokken. De vraagstukken, welke dit geval opgeworpen heeft, zijn ter bestudering aan de Pers- raad voorgelegd. Zo is de regering dan ten halve gekeerd, wat altijd beter is dan hardnekkig blijven dwalen. Hiermede zijn alle pers incidenten echter de wereld nog niet uit. Nu is er een journalist van een ander Amsterdams blad uitgesloten van het verstrekken van alle televisie-nieuws door de Ne derlandse Televisie Stichting. De voorzitter van de Stichting kon te recht boos zijn op die journalist. Hij poogde echter geen rechtzetting of verontschuldiging te verkrijgen. Nadien greep hij naar het botte middel van de afsnijding van nieuwstoevoer. Hij moge zich spie gelen aan het door de regering ge geven voorbeeld. Veel ernstiger is wat er in de West aan de hand is. De Antillaanse regering wijst een journalist uit het land, die geregeld scherpe kritiek op haar politiek leverde. Het kan best zijn. dat die kritiek in de ogen der regering vaak onjuist of onbil lijk was. Tot de democratische rechten behoort echter de vrijheid van kritiek, die slechts op gronden van het strafrecht kan worden in geperkt. De vroegere procureur- generaal legde dan ook terecht een struikelblok op de weg der uitwij zing. De nieuwe is zo sterk niet ge bleken. De katholieke Aenigoe di Curasao vertolkt de stem van het recht, als ze tegen deze uitwijzing protesteert. .Wanneer het in de Nederlandse An tillen mogelijk wordt een journalist zonder vorm van proces uit de ge meenschap te bannen omdat hij din gen schrijft, die de overheid onwel gevallig zijn, dan is het met de vrije meningsuiting gedaan. Iedereen moet dan op zijn tellen passen en er ont staat een angsttoestand, die veel ge lijkenis vertoont met hetgeen zich tijdens de tweede wereldoorlog in veie Westeuropese landen heeft afgespeeld." De journalist kan een beroep op de Kroon doen. Dan zal Den Haag ook mede te beslissen krijgen in deze affaire. Aarzeling bij het hooghou den van de persvrijheid zal men daar dan niet mogen kennen. TN Rotterdam breekt men zich al evenzeer als in Amsterdam het hoofd over nieuwe oeververbindin gen, al is men er met de Willems brug en .de Maastunnel toch een heel stuk op de hoofdstad voor ge weest. Beide oeververbindingen hebben evenwel het maximum van haar verkeerscapaciteit bereikt; de Maas tunnel heeft die uit veiligheids oogpunt zelfs al overschreden. Als er niet zo snel mogelijk nieuwe oeververbindingen komen, verwacht men op korte termijn chaotische toestanden. Volgens ir. G. Plantima van de Rotterdamse gemeentewer ken zou men in 1961 tussen 7 uur 's morgens en 7 uur 's avonds voort durend op een spitsbelasting van de Maastunnel moeten rekenen. Vandaar de Rotterdamse pleidooien voor een nieuwe brug bij Van Brie- nenoord en een tramtunnel, die de Willemsbrug kan ontlasten. Het is ongetwijfeld geen weelde voor Rotterdam over meer oever verbindingen te kunnen beschik ken dan de huidige, maar is de naar een chaos evoluerende toe neming van het verkeer aldaar niet ook mede te wijten aan de niet derlandse grens. gons moord op een Italiaanse douane- nonaenveremgxng ie uonaen K, ambtenaar °eze lon9e dachshonden enig: (Advertentie) met OSRAM ULTRA-VITALUX OF THERATHERM (raadpleeg Uw arts) afgeremde, maar bevorderde be- volkings- en bedrijfscongestie in de Randstad? Het zal er niet beter op worden, wanneer men volgens het plan-Lange in de naaste om geving van Rotterdam nog weer grote bevolkingsagglomeraties gaat stichten. Ook met het oog op de verkeerstoestanden in de Randstad zal men op verdere spreiding over het gehele land van woon- en be- drijfskernen bedacht moeten zijn. Dit voornemen van de Belgische regering is, zoals wij al eerder schreven, ook voor Nederland van groot belang, omdat deze noorde lijke uitleg van de Antwerpse ha ven de normalisatie van de Schelde moet bespoedigen en daarmee ook de inpoldering van het Land van Saeftinge naderbij kan brengen. De gelegenheid doet zich dan tevens voor Bergen op Zoom een goede uitweg te verschaffen naar de Wes- terschelde. Er is daarom alle reden om zich I over de jongste voornemens van minister Vanaudenhove met be trekking tot Antwerpen te verheu gen, al zal men er vanwege de moeilijke financieringspositie, waar in zowel de Belgische als de Neder landse schatkist zich bevindt, reke ning mee moeten houden, dat de uitvoering nog wel enige jaren op zich zal laten wachten. Een Italiaanse rechtbank heeft maandag tien Zuidtirolers tot gevan genisstraffen, variërend van drie-en- een-half jaar tot tien maanden, ver oordeeld in verband met bomaansla gen, die vorig jaar tijdens spanningen tussen de Duits- en de Italiaansspre- kende bevolking zijn gepleegd. Eerder dit jaar zijn zeven Duits sprekende Italianen veroordeeld we gens moord op een Italiaanse douane ambtenaar. Op een tentoonstelling van een verwonderd toen de camera op hen hondenvereniging te Londen keken gQ^icht werd. De hondjes die het deze jonge dachshonden enigszins - eigendom zijn van de heer en mevr.- J. Sauvage te Londendragen de namen v.l.n.rToni van Saumin- da, Sally van Sauminda en Sheila van Sauminda. Vrijwel alle Nederlandse ondernemingen in Indonesië stellen nu hun employees in de gelegenheid hun vrouwen en kinderen naar Nederland te zenden- Reeds zijn duizenden Nederlanders vertrokken, nadat de Indonesische regering deze maand haar reeks van maatregelen tegen de Nederlandse belangen begon, toen de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Ver.-Naties geen voor Indonesië bevredigende oplossing ople verde. De Nederlandse gemeenschap in de Indonesische hoofdstad en andere steden op Java begint meer en meer een mannengemeenschap te worden. Het besluit om vrouwen en kinderen te repatriëren betekent grote finan ciële offers voor vele kleine onderne mingen. De financiële voorzieningen die de Nederlandse regering heeft ge troffen dekken de extrakosten niet volledig, hoewel de getroffen rege lingen volgens de zegslieden van de Kamer van Koophanel in Djakarta vlotter in de praktijk worden ge bracht dan zij aanvankelijk hadden verwacht. Vele kantoren hebben bij zondere maatregelen voor de repa triëring genomen, zoals het charteren van vliegtuigen en het vinden van accommodatie voor repatriërende ge zinnen. Alleen het hoofdkantoor van de industriële onderneming van Swaay in Nederland heeft nog geen toestemming voor repatriëring van vrouwen en kinderen van de em ployés gegeven. De mannen blijven over het alge meen voor het ogenblik nog in Indo nesië. De status van de ondernemin gen, die onder regeringscontrole zijn geplaatst loopt zeer uiteen en hoewel men in Nederlandse zakenkringen eenstemmig van mening is dat de economische vooruitzichten zeer zorg wekkend zijn, verschilt men van me ning over de vraag of die vooruit zichten nu geheel en al verdwenen zijn. In de kringen van de Nederlandse ■ir>' Eind januari 1958 zal op Broadway het New-Yorkse theatercentrum een toneelstuk worden gespeeld genaamd „Sunrise at Campohello". De rol van wijlen president Frank lin D. Roosevelt zal worden ge speeld door de acteur Ralph Bella my. Het stuk speelt in het begin van de twintiger jaren toen de pre sident voor het eerst werd getrof fen door een aanval van kinder verlamming. Op de foto ziet men de opvallende gelijkenis tussen wij len president Roosevelt (links) en de acteur Ralph Bellamy. Kapier van Koophandel verklaarde men. dat bijna alle ondernemingen, zowel de industriële als agrarische en handelsondernemingen en de ban ken, op de een of andere manier on der controle zijn geplaatst. Doch ter wijl er aan de ene kant ondernemin gen zijn waar de Nederlandse leiding vrijwel uitgeschakeld is, zijn er pok weer de controle zich beperkt tot toezicht dat geen nadelige invloed heeft op het normale werk. Doch in elk geval blijft het feit be staan, dat het overmaken van pen sioenpremies, spa'arfondsen, school gelden e.d. naar Nederland, door de Indonesische regering is stopgezet. Een Nederlandse zakenman verklaar de, dat dit op zichzelf reeds het einde betekent, omdat geen enkele Neder lander bereid of in staat is om te blijven werken zonder financiële ze kerheid. Geen optimisme De Nederlandse zakenlieden zijn nu begonnen met een ernstige bestude ring van de documenten van tijde lijke overdracht van het beheer van hun bedrijven die zij dezer dagen ge tekend hebben of waar zij binnenkort hun handtekening onder moeten zet ten. Bij de landbouwondernemingen omvatte de overdracht van de bedrij ven ook de banktegoeden en bepaald werd, dat het bestuur in het vervolg door Indonesische „pemimpins" (zaakwaarnemers) zal worden ge voerd. De Nederlandse zakenlieden bren gen voorts de verklaring van de vice- voorzitter van de Indonesische Natio nale Raad, Roeslan Abdulgani, in herinnering, dat Indonesië nog niet kan verklaren of de ondernomen ac ties een soort inbeslagneming of na tionalisatie zyn. Premier Djoeanda verklaarde dezer dagen nog, dat als Nederland aan Nederlands Nieuw-Guinea vasthoudt, de maatregelen tegen de Nederlan ders voortgezet zullen worden tot alle Nederlandse belangen in Indonesië geliquideerd zijn. Het Indonesische ministerie van voorlichting drong er in een bekend making via de radio bij de gehele Indonesische bevolking op aan, waak zamer te zijn tegen pogingen van an dere partijen om Indonesië over te halen een gematigder houding ten aanzien van de Nederlanders in te nemen. Het ministerie verwees naar oproepen om besprekingen met Ne derland te beginnen en berichten over pogingen om een bespreking tussen president Soekarno en de Britse pre mier. Macmillan, tijdens het bezoek van Soekarno aan India te arrange ren. De „New York Herald Tribune" heeft dinsdag in een commentaar op de gebeurtenissen in Indonesië ver klaard, dat de plotselinge verlegen heid waarin alle belangrijke onder delen van de Indonesische economie zijn gekomen door de feitelijke ont eigening van Nederlandse eigendom men precies de soort ontberingen en chaos schept waarop communisme welig tiert. De Sowjet-delegatie op de Afri kaans-Aziatische conferentie in Cairo heeft de nationalisatie van de in dustrie in het algemeen en de na tionalisaties in Indonesië in het bij zonder, geprezen met de gebruike lijke rode minachting voor zowel op rechtheid en eerlijkheid op handels gebied als het lot van de bevolking die honger zal lijden, omdat de In donesiërs niet in staat zijn de over genomen vervoersondernemingen, in dustrie en banken gaande te houden, aldus het blad. Het blad meent dan ook dat het In donesische probleem niet meer al leen maar een kwestie is van Neder landse belangen, doch dat een com munistische staatsgreep op Java mo gelijk is, die door ontbinding van de Indonesische republiek gevolgd zou worden. Het communistische plan om in Indonesië aan de macht te komen, dat door het State Departement" wordt verspreid, acht de „New York Herald Tribune" in dit verband een waarschuwing voor andere Aziatische landen. Koningin Elizabeth van Engeland heeft ter gelegenheid van Nieuwjaar circa 2200 van haar onderdanen on derscheidingen verleend. De lijst is zeer gevarieerd, van veldmaarschalk sir John Harding, die onlangs is afgetreden als gouverneur van Cyprus die baron wordt tot Hogan ,.Kid", de Nigeriaanse we reldkampioen boksen lichtgewicht. Voorts komen op de lijst van perso- nen die zich onderscheiden hebben 1 op het gebied van de politiek, de we tenschap, de sport, de kunsten en het openbare leven o.a. de namen voor van Lord Nuffield, de bekende Britse filantroop, de bekende advocaat sir Norman Birkett en de bioloog dr. Ju lian Huxley, een broer van Aldous Huxley. j ZWEMMEN De heer Keith Seymour, een kappersbediende te Bidejord, werd door een klant uitge- daagd om een nabij gelegen rivier over te zwemmen, Hij zou een tientje krijgen als hij i het klaar speelde. Onze Keith trok onmiddellijk zijn jasje uit en sprong het ijskoude wa- ter in, om na een half uur j t worstelen met de sterke stro- S ming aan de andere kant te komen. Daar stond inmiddels S een ambulance-wagen klaar, die de zwemmer haastig naar het ziekenhuis bracht. Men schat dat Keith 400 gulden J aan dokterskosten moet beta- S len. Het tientje van de wed- denschap heeft hij gekregen. W autrouicig John Denns uit Derby was in zijn diensttijd wantrouwig genoeg ge worden om het pakketje, dat hij hem op het postkantoor ter verzending werd afgegeven, met een scheef oog te bekijken. Het tikte namelijk en onze John, die tijdens de oorlog bij de mijnenopruimingsdienst was ge weest, wist precies wat dat kon be tekenen. Met vaste, geoefende hand opende hij het pakketje. Er bleek een stuk kinderspeelgoed in te zit ten, waarvan de veer was los ge raakt. Poot De Sovjet-geleerde Laptsjinsky heeft via radio Moskou verklaard, dat zijn collega's onlangs een poot van een levende hond hebben ge amputeerd en hem na 26 uur weer hadden aangebracht. Na de operatie en een periode van herstel kon de hond weer gewoon hardlopen en springen. Ambulance Een ambulance-wagen reed in het centrum van Londen met volle vaart op een voor hem rijdende auto. De klap kwam nogal aan, want er wa ren twee zwaargewonden, die de betreffende ambulance-wa gen coulant naar het zieken huis bracht. Eend Ter gelegenheid van een huiselijk feestje kocht de heer John Burrows te Nottingham een eend, die lekker gebraden op tafel moest worden ge bracht. 'Zijn vrouw ontdekte juist voordat het dier de pan in ging, dat het een bankbiljet ter waarde van 100 gulden in zijn keel had. De hele eend had Burrows vijftien gulden gekost, zodat hij uiterst voordelig gegeten heeft. Financier De politie van Fulerton heeft de financier Robert Huff naar de ge vangenis gesleept, omdat hij hon derden kleine spaarders had opge licht. De heer Huff heeft verklaard, dat hij het geld besteedde om er reisjes naar de speelbanken van Las Vegas mee te betalen. En die reizen hadden weer tot doel om daar te winnen en wel zoveel, dat hij de kleine spaarders kon terug betalen. Het moeilijkste was alleen, dat Huff in Las Vegas steeds verloor. Stop maar. Het lijkt nergens op. Je speelt vals op je trompet. VRIJDAG 3 JANUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.18 De ont- bijtclub 9,00 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,4-0 Kamerkoor. VPRO-: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Kamermuz. 10,35 V. d. zie ken 11.05 V. d. kleuters 11,20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Pianorecital 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Orgelspel 13,40 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Kamermuz. (14,20-14,40 Voordr.). VARA: 16,00 Orgel en zang 16,30 Muzikale caus. 17,10 V. d. jeugd 17,50 Lichte muz. 17,55 Act. 18,00 Nws. 18,15 Pol. caus. 18,25 Dansmuz. 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V. d. kind. 19,10 Musette ork. VP RO: 19,30 Mir hahn en neue Oberket, cantate 19,45 Unesco in Nederland 19,50 VPRO-nws. 20,00 Nws. 20,05 Boekbespr. 20,15 Kamerkoor 20,35 Menselijke ver houdingen in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, rep. 20,45 Mensen in het gezin, caus. VARA: 21,00 Muzikaal kolderjournaal 21.20 De lange weg, do cumentair progr. 21,45 Gram. 22,00 Lichte niuz. 22,25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8,30 Concertork. en solist 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d. vrouw 9.35 Omr. ork. en solist 10,20 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,30 De jeugd op eigen wieken, hoo-rsp. 12,00 Clavecim- belrecital 12,20 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,40 Gram. 14,05 Radio Filharm. ork. en solist 15,15 Voordr. 15,35 Blaasork. 16,00 Tuinb. praatje 16,15 Gram. 16.25 Cello en piano 17,00 Voordr. 17,20 Laat-middeleeuwse muz. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Orkestconc. 18,20 Stemmen van overzee 1'8,35 V. d. jeugd 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Regeringsuitz.: De statistiek v. d. maand, door prof. dr. Ph. J. Idenburg 19,25 Gram. 20.00 Radio krant 20,20 Gram. 20,30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21,00 Das Land des Lachelns, operette 22,30 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Boek bespr. 23,35-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,55 koersen) 13,00 Nws. 13,11 en 14.00 Gram. 15,00 L'Amour aux trois oranges, opera (om 16,00 koersen) 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Duitse lgs 18,00 Vlaamse liederen 18,10 Gram. 18,25 Idem 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Kinderweelde, kro'n. 20.00 Ork. conc. 21,00 Kunstkalei- doscoop 21,15 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Jazzmuz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,10 Omr. ork., 14,00 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. .17,10 Gram. 18.38 Idem 19.30 Nws. 20,30 Omr, ork. en soliste 22,00 Nws. 22,10 Discografie 22,35 Chansons 22,55 Nws. Televisie VRIJDAG 3 JANUARI VLAAMS BELG. 19,00 Feuilleton 19,05 V. d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Met een luipaard op schoot 20,30 Geld te geef, blijspel 22,00 Nieuwe films 22,30 Nws. en journ. FRANS BELG. 19,00 Kunst, litera tuur en wetensch. 19,30 Feuilleton 20,00 Journ. 20,40 Gevar. progr. 22,00 Enquête 22,30 Wereldnws. (Advertentie) j:: Als enige, <met g trioglas-isolatiew (geoctr.) I 2 'JAAR f 'Garantie ■■■IvAwatej. -vli-v 'i*- BREDA Ginnekenweg 164 Tel. 01600.34048 Varta wenst iedere automobilist een GOED en VEILIG 1958! door Maurice Zermatten. 4D Hij hees zich op de houtvoorraad, die tegen de noordwand opgestapeld lag. Vandaar hoopte hij bij het ven ster te komen. Maar hij kon niet. Hij sprong vlug weer op de grond, zocht een hooiladder in een schuur en klom erop. Hij legde zijn oor te gen het huis, maar niets was er te horen. Hij drukte een ruit in met zijn elleboog, stak zijn hand door de opening en deed het raam open. Het was licht in de kamer als in de de morgenschemering, wanneer het licht aarzelt om de sponningen. Maar de kamer bewoog, meubels en mu ren kwamen naar Emile toe, en gin gen weg, zodat hij zich afvroeg, of hij niet droomde. Een tafel in het midden leek zich op te heffen in het licht en weer neer te vallen in het donker. En hoe kwam het, dat die kast bewoog? De brand, dacht Emi le. Hij boog zich naar voren door het venster en dook naar binnen met de handen naar voren: Hij stond met een ruk op, en greep snel zijn mes uit zijn zak. Haastig keek hij rond zich. Hij kon zich niet vergis sen, daar moest het geld zijn, in de laden van de kast, die tegen de wand stond. Hij bevoelde het harde dik ke, hout, trok aan het handvat van een lade, maar de hele kast kwam mee. Ik had werktuigen moeten mee nemen. Maar nu kan ik er geen meer gaan halen. Er zou iemand langs kunnen komen. O, de ladder stond nog buiten; hij sloop naar het raam, haalde de ladder binnen en deed het venster dicht. Dan knipte hij zijn mes open en probeerde een van de laden met de punt van het lemmet open te wringen. Zou hij daar ooit mee klaar komen? Het gat werd gro ter en rond. De punt was doorgesto ten. Emile zweette zwaar. Hij stak nu het zaagje van zijn zakmes in de opening en zaagde het hout rond het slot door; nu kon hij de la opentrek ken. Eerst zag hij niets dan grote grij ze en gele enveloppen. Er was geen geld in. Hij vloekte. Hij trok de la er helemaal uit en een hoop pape rassen viel op de grond. In het vak onder de la lagen nog meer envelop pen. Hij voelde een ruwe stof, greep daaraan en haalde een klein, maar zwaar zakje vol vijffrankstukken er uit. Fijn! dacht hij. Zeker toen ki lo! Hij had willen brullen van ple zier. Maar hij hield zich in, zocht verder en vond nu een dikke porte feuille. Zijn instinct leidde hem goed. Er zat een dik pak bankbiljetten in. Hij deed die in een enveloppe en legde de portefeuille weer op haar plaats. En nu smeer ik 'm. Zou ik de kamer weer in orde bren gen? Neen, onzin. Hij zette vlug de ladder weer uit. en daalde af met de zak zilvergeld in zijn linkerhand I en de enveloppe met bankbiljetten onder zijn hemd, op zijn blote borst. Nu was hij weer in het straatje, hij gooide de ladder om en liep de weg op naar de schuur, waar hij met Er nestine had afgesproken. Hij had zich niet afgevraagd, wat hem nu tedoen stond. Hij handelde met de feilloze zekerheid van een automaat. Al zijn daden leken bestuurd door een hogere macht. Hij zag een scha duw tegen de wand van de schuur en herkende Ernestine, die enkel wanhoop was. Ze had de hele brand gevolgd: huiverend had ze Emile her kend in iedere schaduw, honderd maal. Telkens als ze iemand in ge vaar zag, dacht ze, dat hij het was en ze had luid geschreeuwd van angst. Ze was ineengekrompen van ontzetting, met de kin op de knie ën. Emile leefde niet meer. Hij zou niet komen, nooit meer. Ze wilde aan niets anders denken en stamel de altijd maar voor zich uit, dat hij nooit meer komen zou. Maar haar hersens waren er niet bij, haar ogen zagen niet meer, haar oren hoor den niet meer: ze was als opgeno men in het rijk der schaduwen. Hoeveel uren duurde dat? Als de schuur, waartegen ze stond, ook af gebrand was, had ze geen stap ge daan om aan de dood te ontsnappen. Hoe kwam het, dat ze nu toch een geluid op de weg hoorde? Leefde de hoop dan toch nog ergens in haar ziel? Ze stond op, gedreven door een macht, die uit het diepste van haarzelf kwam, en ging naar de rand van de weg. Daar zag ze een grijze gestalte en ze viel op de knieën. Zo vond hij haar. Hij had geen tijd om zich over iets te verwonderen en hijgend fluis terde hij. Ben je daar? O Emile. Pak vast! Hier is geld! Hij pakte de enveloppe, die nat was van zijn zweet, en streelde haar en kele ogenblikken, voor hij haar over reikte, Ze begreep hem niet. Pak aan en verberg het goed. We zullen het nodig hebben. Ze keek hem aan. Ze was opgestaan en bleef hem aanzien, zonder woord en zon der gebaar. Ongeduldig duwde hij haar de en veloppe onder haar neus: Ruik eens, hoe lekker! En hij lachte Nou je hebt het fijn gedaan. Maar nu moet je hier vandaan, naar de schuur, van de rotsspleten. Ga daar slapen in het hooi. Daar kom ik bij je. Ik kan nu nog niet. Ik heb nog wat te doen Ze begreep, dat ze zonder hem weg moest, dat hij haar nog niet toebehoorde. Maar ze kon niet wachten. Ze wierp de armen om zijn hals en drukte hem aan haar borst als wilde ze hem dooddrukken. i Hij liet zich omhelzen, maar maak- te zich dan los. j Nog niet, zei hij. Pak nu aan! Hij dwong haar, de enveloppe en de zak met zilvergeld aan te nemen. En zo gauw ze in haar handen wa- ren, ging hij weg: i Tot straks hoor. Je hebt me goed begrepen? In de schuur van de rotsspleten. Dan keerde hij zich om, om weer naar de brand te gaan. Ernestine volgde hem met de ogen. Dan zag ze hem niet meer en ze barstte in snikken uit. En daar kwam Louise aan... Van het ogenblik af, dat Emile Het Witte Paard verlaten had, werd ze verscheurd door vrees en spijt. Wat zou er gebeuren? Ze zouden alle maal Emile de schuld geven. Had ze zelf hem niet dadelijk verdacht? Ze meende al de kreten van de me nigte te horen, die zich op hem wierp om hem te vermoorden Ze liep hem na, maar ze kon hem niet bereiken. Toen probeerde ze door een omweg bij de brand te komen, maar er was geen doorkomen aan. Ze duw de door honderden vrouwen heen en toen ze stapje voor stapje in de buurt Emile boven op de brandende bal- i ken van de schuur. Toen ze nog ver- der naar voren wou dringen, duwde van de spuiten was gekomen, zag ze een mannenhand haar terug. Ze riep, maar haar stem ging onder in alle kreten vloeken en klachten. Ze moest blijven staan, terwijl onrust haar verteerde. Toen de vlammen Emile omring den, viel ze flauw en werd bijna on der de voet gelopen. Ze kwam da delijk weer bij en probeerde door het cordon van mannen heen te dringen, maar werd telkens teruggeduwd. Toen ze eindelijk de waakzaamheid van een boer wist te verschalken, zocht ze haar vriend overal ver maar kreeg geen antwoord: ze werk- maar kreeg geenantwoord: ze werk ten door met opeengeklemde kaken en starende ogen. Ze liep verloren in de zengende hit te, maar niemand sloeg acht op haar leed. Haar wanhoop ging onder in de zee van aller ellende. De man nen gaven de strijd op. Er was niets aan te doen. Twee of drie schuren, die omgehaald en gedeeltelijk afge- broken waren, waren met wild ge- i knetter toch in brand gevlogen. Het vuur triomfeerde. Een ogenblik stond Louise voor Emmanuel. Hij stond vlak voor de brandende massa wat eens zijn huis was geweest. Zijn armen hingen langs zijn lijf omlaag, onder de druk van die vreselijke nacht. Zijn hoofd hing voorover op het open hemd. En hij staarde maar naar de brand die nu de stenen van de kelder bla kerde. Ze begreep, wat voor woede er kookte in die barse kop. Die grote gestalte, die daar in het tragische brandlicht alleen voor de menigte stond, deed haar huiveren. Wat voor sombere wraak zou die man niet be ramen, die als een rots stond bij de ineenstorting van heel zijn hebben en houden? Als Emile nog leefde, dan moest hij verborgen worden, dan moest hij vluchten. Maar waar zou hij zijn? Waar? Ze herkende Candide onder een brandhelm. Ze liep naar hem toe, greep hem bij zijn riem, schudde hem doorheen en riep: Waar is hij? Wie? „Ezel!" dacht ze. Ze wilde de naam niet noemen, maar ze had geen keus. Emile! siste ze hem toe. Emile? Emile Perraudin?.. Hij scheen na te denken en een ant woord te zoeken. Dan draaide hij zich langzaam om, wees naar de weiden met zijn kin: Ik heb hem daarginds zien lig gen. En ze holde al heen in de aange geven richting. Toen ze buiten het lawaai van de brand was, stond ze stil. Waar ging ze heen? Wat liep ze hier doelloos door het veld? Ze moest nadenken en proberen te raden, waar hij was. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 3