L.E.I. onderzocht kostprijzen van klein fruit in groot teeltcentra Ir. Oomes geridderd bij afscheid van de PNEM MEISJESJURKEN Diepvriesproeven met straaljagers Canada Voor na de kou DE Begroting van Hoofdplaat heeft nadelig slo Boeken over medische onderwerpen Aandacht voor Kapelle-Biezelinge ZEEUWSCH- VLAANDEREN Een goed begin! Zuid-Beveland MET JOUR IN C RAND VE DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 JANUARI 1958 Lijk van vermiste schipper uit Vlake gevonden De éérste sensationele lanbieding van dit jaar 90 75- 80 - 85 13.80 VROOM DREESMANN Jubilarissen glas- en fosfaalfabriek Raad akkoord met derde schoolarts Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag De afdeling Tuinbouw van het Landbouw Economisch Instituut heeft een zeer belangrijk rapport het licht doen zien over de kostprijzen van kleinfruit in een aantal belangrijke teeltcentra. Hierbij Is vooral aan dacht besteed aan de kleinfrultteelt in het belangrijke Zeeuwse kleinfruit- eentrum Kapelle-Bietelinge. Deskundigen van het L.E.I. hebben maandenlang gegevens verzameld bij de kwekers en deze uitgewerkt en thans is dus een goed inzicht ver kregen in wat het telen van klein fruit zoals frambozen, bessen en bra men, nu eigenlijk kost. Het 82 pagina's tellenden rapport bevat voor deskundigen een schat van gegevens. De inhoud van het rapport is beoordeeld door een com missie van deskundigen, onder voor zitterschap van ir. F. W. Honig, de directeur van de Tuinbouw. Verder hadden in deze advies-commissie o.m. zitting de Zeeuwse rijkstuin- bouwconsulent ir. J. J. van Hennik, ir. B. Roelofsen. wetenschappelijk on derzoeker kleinfruitteelt te Goes en voor Zeeland ook de kleinfruitkwe- kers A. J. Berman en A. C. Vermaire, beiden te Kapelle-Biezelinge. Voor Noord-Brabant hadden zitting ir. H. J. A. Slits, Rijkstuinbouwconsulent en de kwekers H. Hurks te Prinsenbeek en J. v. d. Schoot te Oirschot. Op grond van de ontvangen gege vens. ontleend aan de praktijk, is het LEI voor frambozen in Kapelle- Biezelinge gekomen op een kostprijs van f 120,19 voor frambozen in doos jes en van f 83,04 voor frambozen ge plukt in tubs. In de Baronie van Breda kwam men op een kostprijs van frambozen van f 73,72 voor de tub-frambozen. De teelt in dit cen trum vindt vrijwel geheel plaats voor de tubs. teelt in dit centrum vindt vrijwel ge heel plaats voor de tubs. De kostprijs van bramen in Ka- pelle-Biezelingen is f 65,90 per 100 kg. Ook de kostprijs van bramen in de Bonjmelerwaard werd onderzocht en deze bedraagt f 70.44. De kostprijs van zwarte bessen in Kapelle-Biezelinge en omgeving is f 110,31, terwijl de kostprijs van bra men in de Meyerij van Den Bosch f 123,97 bedraagt. De kostprijs van kruisbessen in Kapelle is f 46,61; rode bessen Jonkheer van Tets heeft een kostprijs van f 71,40; Fays Pro lific f 55.68 en Duitse zure f 56,84 per 100 kg. Uit deze kostprijzen blijkt wel dat deze hoog liggen. Er wordt dikwijls gesproken over de hoge prijzen welke voor kleinfruit betaald moe ten worden maar het blijkt uit deze cijfers wel dat het ook nodig is, wil er sprake zijn van een rendabele teelt. Opbrengsten Interessant is ook het overzicht van de gemiddelde opbrengsten van kleinfruit. Deze heeft men berekend per 10 are. De cijfers zijn voor Ka pelle-Biezelinge: frambozen in tubs per 110 are: 1100 kg; frambozen in doosjes 1050 kg. Bramen 1700 kg; zwarte bessen 750 kg; groene kruis bessen 1350 kg; rode bessen jonk heer van Tets 1400 kg; Fays Prolific 1200 kg en Duitse zure 1500 kg. De gemiddelde opbrengst van frambozen in de Baronie van Breda is 1000 kg per 10 are; zwarte bessen Advertentie) in de Meijerij van Den Bosch ge middeld 425 kg per 10 are. Areaal Zoals reeds werd opgemerkt is 't Zeeuwse kleinfruitareaal geconcen treerd rond Kapelle-Biezelinge. De cultuur van rode, zwarte en kruis bessen had vroeger hoofdzakelijk plaats als onderteelt in boomgaar den. Tengevolge van de ontwikkeling van de moderne fruitteelt en de voortschrijdende mechanisatie zijn echter vele oude percelen de laatste jaren gerooid, hetgeen tevens een belangrijke vermindering van het kleinfruitareaal in Zeeland tot ge volg had. De slechte financiële uitkomsten van de teelt in 1952 hebben tot deze teruggang geleid. Uit de volgende tabel blijkt de ont wikkeling van de kleinfruitteelt in Zeeland gedurende de laatste tien jaar. Fruitsoort oppervlakte in ha. 1946 1956 Framboos 20 40 Zwarte bes 306 132 Rode bes 257 106 Kruisbes 283 60 Overige (bramen) 24 Hieruit zien we dus dat enkel de met frambozen beteelde oppervlak te is toegenomen. Dit is hoofdzake lijk te danken aan de goede resul taten met het ras Malling Promise. Tengevolge van de sterk vermin derde afzetmogelijkheden heeft de kruisbes zeer sterk aan betekenis moeten inboeten. De gunstige resul taten van de kleinfruitteelt in de laatste jaren hebben de belangstel ling voor deze teelt weer wat doen toenemen. De kleinfruitteelt wordt speciaal beoefend op het kleine bedrijf. Uit onderzoekingen is gebleken dat de gemiddelde bedrijfsgrootte van het kleinfruitbedrijf in Zeeland 2 ha be draagt. 43 van het aantal bedrij ven heeft een grootte van 1-2 ha, 17 een grootte van 2-3 ha. 10 zijn 3-4 ha groot en 30 van het aantal bedrijven is groter dan 4 ha. Over de landelijke omvang -van de kleinfruitteelt kan nog worden op gemerkt dat deze in de naoorlogse jaren met ongeveer 23 of 1000 ha is ingekrompen. De totale pro- duktie is echter slechts verminderd met 15 en dat wijst dus wel op de gunstige invloed van het rooien van oude percelen. We noemen hiér de belangrijkste zaken uit dit inte ressante rapport. Het L.E.I. heeft goed werk gedaan met dit onderzoek. Er wordt zo vlug gekeken op hoge prijzen welke worden betaald op de veilingen. Uit hetgeen hiervoor is verteld blijkt wel dat de kostprijs ook alles behalve laag is en men is bij dat alles uitgegaan van het goed ge leide bedrijf. Het prijspeil 1957 is bij alle berekeningen aangehouden. De schipper P. K.. die in de late avond van 16 december 1.1. zijn wo ning te Vlake verliet om zijn boot in Yerseke te verhalen en sindsdien werd vermist, is op oudejaarsdag door de landbouwer van O. gevonden in een sloot in de Yerseker Moer. De onge lukkige bleek geheel in de modder te zitten en is waarschijnlijk gestikt. Zijn brommer lag vlak bij hem. Hoe wel K. ter plaatse zeer goed bekend was schijnt hij zich in de vele scher pe bochten te hebben vergist en met volle vaart over de berm heen in de sloot gereden te zijn. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. DIVERSE MODELLEN IN WOLLEN RUITEN EN EFFEN STOFFEN, OF CORDUROY fb OA Maten: J® wV WK I 45 50 55 l/jlj I 60-65-70 11.80 90-95 - 100- 105 15.80 BREDA - BERGEN OP ZOOM De raad van Hoofdplaat kwam voor de laatste maal in 1957 in openbare vergadering bijeen. De 25 punten tellende agenda werd in vlot tempo afgewerkt. De voorzitter, bur gemeester J.F.C. Temmerman deel de made, dat zojuist van G.S. goed keuring was ontvangen voor het aan schaffen van een motorbrandspuit. Het rekening-courant krediet met de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten werd voor 1958 vastgesteld op 32500. Het bedrag pc leerling der bijzon dere lagere scholen in Hoofdplaat t. w. de r.-k. St. Josephschool, de r.-k. Aloysiusschool en de school voor Christelijk volksonderwijs werd voor 1958 bepaald op 32.50. Aan de Ned. Hervormde gemeente te Hoofdplaat, werd een subsidie van 220.verleend t.b.v. het vormings werk onder de Hervormde jongeren te Hoofdplaat. Op het subsidieverzoek van de si'chting Bevordering en exploitatie r.-k. Vlassersscholen in Z. Vlaande ren te Koewacht werd met het oog op de zorgelijke financiële toestand der gemeente, afwijzend beschikt. De leden van de adviescommissie ingevolge de woonruimtewet werdeh herbenoemd voor het jaar 1958. Het ophalen van straat- en huis vuil voor de periode van 1958 tot ën met 1962 werd gegund aan Th. van de Velde. Voor het tijdvak van 1 okt. 1957 tot 1 okt. 1958 wordt a"Sn Th. v.d. Velde te Hoofdplaat een perceel ter grootte van 79,50 are verpacht. Aan de heer A. Looten te Middel burg werd toegewezen een perceel groot 461 m2 gelegen aan de Ko ningin Julianastraat tegen 2.75 per m2. De huurprijs van de woningwetwo ning Mgr. Luypenstraat 22, wordt m.i.v. 17 november 1957 verhoogd van 4,50 op 7, per week. Besloten werd. toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling be treffende de behandeling van perso neelsaangelegenheden. Er werd besloten, de kruising van de verbinding Kerstenlaan - Oosllan- geweg en de verbinding Dorpsstraat- Schoolstraat als voorrangskruising aan te wijzen, waarbij aan het ver keer aan de eerstgenoemde weg voorrang wordt verleend. Van de gebroeders P.A.F. en A.B. Maes alhier zal een perceel bouw land groot 7300 m2 worden aange kocht voor het uitbreidingsplan. Over 1958 werd een subsidie van 358,75 verleend aan de Interkerke lijke Commissie voor het Maatschap pelijke werk in Z. VI. De begroting 1958 werd vastgesteld met op de gewone dienst een totaal aan uitgaven van 326.679,21 en aan inkomsten 321.885,21 Derhalve een nadelig slot van 4794.De post onvoorziene uitgaven beloopt een be drag van I960.—. De inkomsten en uitgaven van de kapitaaldienst bedra gen resp. 850.677,84 1057.282,82 met een nadelig slot van 206.604,93. Besloten werd een verzoek in te dienen om subjectieve verhoging der algemene uitkering voor 1958. In de rondvraag informeerde de heer Dekker, of er geen mogelijk heid is om op de Hogeweg, zoals op Hoofdplaat een bank te plaatsen voor de ouden v. dagen. Geinformeerd zal worden of hiervoor behoefte bestaat, terwijl eventueel voorrang zal worden gegeven aan meer urgente werken te nummer één en Slijkplaat. Hierna gaf de voorzitter een al gemeen overzicht over wat in 1957 tot stand is gekomen. ,,Het magische mes", door Jurgen Thorwald, uitgegeven door ,,De Fon tein" Utrecht, is een Nederlandse be werking door F. van Oldenburg Erm- ke van ..Das Jahrhundert der Chirur gen". De grootvader van de schrijver reisde de grote medische centra in Amerika en Europa af in de tijd van de stormachtige ontwikkeling van de chirurgie vanaf de ontdekking der narcose in 1846. De schrijver, arts, evenals zijn grootvader, vulde, de door de laatste achtergelaten aantekeningen en do cumenten, aan, met eigen historische studie. Het resultaat is 'n zeer boeiend ge schreven verhaal over de geboorte van de moderne chirurgie, zoals die door de ontdekking van de narcose en de antisepsis mogelijk werd. „Geneeskunde in opmars" (Medi- zin vom Morgen) door Rudolf Frie- drich (uitgeverij Foreholte Voorhout en ,,'t Groeit" Antwerpen), geeft een aantal beschrijvingen van moderne wetenschappelijke theorieën, onder zoekingen en toepassingen op me disch gebied. Naast theorieën, die zich een zeker wetenschappelijk bestaansrecht ver wierven, worden met een wel wat voorbarig aandoend enthousiasme ook theorieën en daarop gebaseerde the rapieën beschreven, waarvan de waarde op zijn minst twijfelachtig moet worden genoemd. Rijp en groen liggen hier voor de leek onontwarbaar door elkaar. „De lezer kan gerust zijn", staat op de omslag van het boek te lezen, maar ik kan er niet erg gerust op zijn. En ik kan dit soort van populaire medi sche lectuur, ondanks het vele goede dat er in staat, dan ook niet van harte aanbevelen. „Paranormale verschijnselen" door J.J.C. Marlet, zenuwarts, uitgegeven bij H. Nelissen, Bilthoven en ,,'t Groeit" te Antwerpen, is een uitste kende gids voor ontwikkelde lezers, die een goed overzicht willen krijgen van wat er zo al te koop is op het gebied van paranormale verschijnse len in de ruimste zin van het woord. Dierlijk magnetisme, telepathie, kwakzalverij, herderziendheid, beze tenheid zijn slechts enkele van de on derwerpen, die de schrijver op de ons van hem reeds bekende vlotte en verantwoorde wijze onder het weten schappelijk zoeklicht zet. Burgemeester uir. J. Faure van Geertruidenberg kon tijdens een feestelijke bijeenkomst van de hele PNEM-familie in de kantine van de Donge-centrale, waar ir. F. C. A. M. Oomes wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid nam als adjunct-directeur, de verheugende mededeling doen, dat HM. de Koningin ir. Oomes voor zijn grote verdiensten heeft benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Deze mededeling werd uiteraard met applaus begroet en een spon taan gezongen Wilhelmus volgde. Een reeks van sprekers t.w. mr. J. de Roy van Zuydewijn namens de staf Den Bosch en de personeels commissie, ir. L. Wiercx, opvolger van ir. Oomes, de heer J. Otto na mens het personeel en de heer Th. Potmeer namens de contactcom missie bracht ir. Oomes vervolgens in alle toonaarden hulde en dank voor zijn sympathieke persoon en zijn werk. (Van een bijzondere medewerker) Pas in de poolstreken krijgt het woord winter zin en inhoud. Tempe raturen van tientallen graden onder nul bijten in je vlees. De ijzige wind giert over de kale eindeloze woestenij, neemt de sneeuw op en vult er de lucht mee. Waar ook maar enig vocht is, vormt zich onmid dellijk ijs en zelfs je adem bevriest. Poolwinter betekent dat je je schouders hoog optrekt tegen het nij dige priemen van de vorst, dat je je kaken voortdurend in beweging moet houden, om bij een temperatuur van 15 graden onder het vries punt verstijving ervan te voorkomen. Iedere zwakheid wordt er drie-, vier-, vijfvoudig vergroot en is uiteindelijkdodelijk. Dat is daar de winter! f. ifb' Mijn eerste stappen in dat barre gebied zette ik te Naoma, een proef station van het Canadese luchtwapen er de AVRO-vliegtuigenfabriek. Het ligt zowat twaalf kilometer ten noor den van Edmonton en Amerikaanse, Britse en Canadese toestellen worden er op hun „winter-hardheid" getest. Ik zag er reeksen toestellen van de meest uiteenlopende types, waaron der Dakota's, Mitchells en Harvards. De ter plaatse heersende tempera tuur van „maarzeventien graden onder i ul was voor mij een uiterst koude ervaring, voor de toestellen vond men het er veel te warm. De aanwezige mannen lachten een beetje om me. Ze vonden het maar kinder werk.... Poolklaar Ik trof het, dat er juist een aantal mensen geree 1 stond om naar het noordelijker gelegen Fort Churchill te vliegen, om daar een straaljager v-n het type CF-100 onder diepvries omstandigheden te gaan testen. Ik kreeg tien minuten om mijn spullen bij elkaar te zoeken. To en ik in de gereedstaande Da kota wilde klimmen bleek daar ech ter bezwaar tegen te bestaan. Lui tenant Evans wilde eerst nauwkeu rig mijn uitrusting inspecteren om dat nu eenmaal niemand tot de poolgebieden wordt toegelaten wiens spullen niet „poolklaar" zijn bevonden. De vlucht naar Fort Churchill was enig in zijn soort. De volmaakte kalm te bij vliegers en technici stemde ook mij rustij. Was de lucht betrokken dan ont trok een enkele manipulatie met het hoogteroer ons aan de eindeloze wit heid en zagen we beneden ons bob belende jacht' nde wolkengevaarten. Na een vluc) t van vijf uur zette de piloot de machine op de sneeuw van Fort Churchill. De straaljager had hetzelfde traject afgelegd in één uur en veertig minuten. Ik zag hem staan op een plaats waar hij zoveel moge lijk aan wind en kou was blootge steld. „Het toestel moet gehard wor den", zei een technicus. „Maar ik verzeker u dat hij binnen tien minu ten zou kunnen starten". Eskimo's die een ijsbeer zien, aar zelen meestal niet om hem te van gen. In dit geval ging dat niet en ze waren daar erg verbaasd over. is Er staat een bank, een theater met duizend plaatsen, een winkel, een officiers-casino, een kantine voor lager personeel, een snack-bar en een postkantoor. De nederzetting, die in vrij korte tijd uit de harde sneeuw- grond is gestampt, is een vergaar bak van Amerikaanse, maar vooral Canadese specialisten inzake pool- aangelegenheden. Hoe de mensen daar zo opgewekt kunnen leven b(j vijftig graden vorst en dan nog voor hun plezier gaan schaatsen zal voor outsiders wel een raadsel zijn. Het weerbericht inte resseert de bewoners nauwelijks. Het enige belangrijke ls voor hen de „windafkoeling" en toen ik vroeg wat dat precies betekende, kreeg ik ten antwoord: „Kilogram-calorieën per vieikante meter per uur". Ik probeerde verstandig te kijken. „Als je vlees wordt blootgesteld", vervolg de mijn zegsman, „aan laat ons zeg gen 1490 windafkoeling dan bevriest het". Ik knik begrijpend en vroeg verder: „Hoeveel bedraagt de wind- chill op het ogenblik dan wel?" want ik wilde naa- de hangar. „O. dat gaat wel, ongeveer 1850, dat is niet zoveel als je weet dat we hier wel 2490 gehad hebben". Ik besloot toch maar niet naar de hangar te gaan. 111 na zou het opnieuw aan de kou wor den prijsgegeven. De normale kring loop bij de ..jet testing in the Big Deep Freeze", zoals dat in Fort Chur chill genoemd wordt. De proefnemingen worden behalve op de begane grond ook in de lucht verricht, Nie* mag worden overge laten aan het toeval. Het grondper soneel staat onder voortdurende con trole en de piloten moeten het lucht ruim aftasten als een tandarts die de zwakke plekken in een gebit zoekt, terwijl hun gedragingen worden vast gelegd. Telkens als een CF-100 over het veld strijkt om te landen ziet de staart van het toestel er uit als een donzige witte deken. Enkele dagen later vloog ik terug naar Naoma. Aan boord was een verpleegster, die bijna een half jaar in Fort Churchill werkzaam was geweest. Ik bood aan, haar met mijn wagen naar Edmonton te rijden. Onderweg drukte zij haar gezicht tegen het raampje en riep: „Kijk, bomen.... bomen....!" We hadden de koudste ijskast op aarde verlaten en de „behaaglijke" warmte van zeventien graden on der nul maakte onze poolkleding totaal overbodig. Sas van Gent Op een intieme bijeenkomst, waar behalve de jubilarissen met hun echtgenoten en de directie, ook een vertegenwoordiger van de Maat schappij voor Handel en Industrie aanwezig was, werden dinsdag jl. vijf jubilarissen van de Glas- en Fosfaat- fabriek gehuldigd. Het waren voor 40-jarige dient de heer A. Baeyens en voor 25-jarige dienst de heren D. de I Coocker, C. L. de Maaijer, L. de Windt en A. de Baesschalck. Laatst- genoemde kon wegens ziekte de hul diging echter niet meemaken. Nadat de gelukwensen, vergezeld van enkele herinneringen, uitreiking van de diploma's en medailles en overhandiging van de traditionele en veloppe waren geschied, begaf het gezelschap zich hier aan tafel. Hier gaf de vertegenwoordiger van de Maatschappij voor Handel en Indus trie een kort overzicht van het doel. de geschiedenis en de activiteiten van deze maatschappij en bracht hulde aan de trouwe werkers benevens aan hun dames. Hij wenste het bedrijf ge luk met deze jubilarissen. De heer D. de Cooker dankte uit naam van allen voor de eer en vriend schap. In een slotwoord spoorde de directeur, de heer Horstmann, aan tot verbondenheid en stage activiteit in aller belang. Zuiddorpe Ondanks het feit, dat raadsleden te zuiddorpe naar voren brachten, dat het kindertal achteruitgaande is en dat de raad van Hulst deze zaak heeft afgeketst, werd door de overige vijf leden voorgesteld te adviseren tot het aanstellen van een derde schoolarts voor de schoolartsendienst in Z.- Vlaanderen. Het verzoek om subsidie van het Fruitteeltproefbedrijf Z.-Vlaanderen te Philippine werd met algemene stemmen voor kennisgeving aange nomen. De rekening-courant-overeenkomst voor 1957 met een normaal krediet groot f 50.000,is ook voor 1958 ver lengd. De voorzitter deelde mee. dat Ge deputeerde Staten het verzoek van de gemeente aan de minister van on derwijs de benodigde vaste financie ringsmiddelen beschikbaar te stellen voor de bouw van een kleuterschool, ten volle ondersteunen. Voor het houden van een schietwed strijd door de reserve-politie werd een bijdrage verleend van 35 gulden. Bij de rondvraag werd er door een der leden opmerkzaam gemaakt dat er op 't dorpsplein een muurtjes aan het invallen is dat een groot gevaar oplevert voor de aldaar spelende kin deren. Met een paar lelijke woorden aan het adres van de eigenaar werd er bij de voorzitter op aangedrongen, maatregelen te nemen het gevaar te keren. Morgen, vrijdag 3 januari gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 0.43 en 13.07 uur; te Terneuzen om 0.14 en 12.35 uur en te Vlissingen om 12.02 uur. St.-Jansteen gemeente st.-jansteen inenting Donderdag 2 januari inenting tegen pokken om 3 uur in het Wit-Gele Kruisgebouw. 440-O (Advertentie) Gezellig Opgewekt Toen ik me in pooltenue had ge stoken en eens wat had rondgekeken bleek mij al gauw dat Fort Chur chill een doeltreffende nederzetting Les Abbis en John Mertz kwamen bij me staan. Ze hadden net een frisse neus geh; aid bij de straalja ger buiten. Hoe kouder het is, hoe tevredener deze geharde kerels zijn. Hun ideaal -an gezelligheid is een windsnelheid van vijfenvijftig kilome ter per uur en een windafkoeling van 2400 bij een enorm lage tem peratuur. „Dan pas komen we zo'n tietje in de richting", zeiden ze lachend. Die kou L voor hen onmis baar om te constateren hoe motoren leidingen, olie enz. reageren op een diepvriessituatie. Mijn stomverbaasde gezicht deed hen opmerken dat ik precies zo keek als de Eskimo's, die bij de eerste landing van de CF-100 op Fort Churchill een afbeelding van een ijsbeer op de romp gewaar wer den. Ze gingen weer naar de hangar om het toestel te onderzoeken, daar- HULST Marcel Roos sprak voor Oudheidkundige Kring In het programma van de Oud heidkundige Kring „De vier am bachten" heeft Marcel Roos uit Gent een boeiende lezing gehouden over wat hij tijdens zijn reizen naar Zuid- Amerika verzamelde aan studie-ma teriaal over de oude beschaving der Inca's en Maya's. Er was voor deze lezing, waai'bij de spreker zich niet al te zeer verdiepte in de finesses van de twee verdwenen beschavingen, een zeer grote belangstelling. Er werden enkele interessante kleurenfilms ver toond, een over Vuurland, een over de navorsingen naar de oude Inca cultuur en een over het winnen van sera tegen slangebeten, enz. Nieuw-l\amen kerstviering k.a.j. In het Parochiehuis hebben Kajot- sters en Kajotters hun ouders een kerstavond aangeboden die uitstekend is geslaagd. Voor een goed bezette zaal werden twee kerststukjes ge bracht nl. „Twee zonder werk" en Moderne meisjes", waarmee de jon geren toonden iets in hun mars te hebben. Het décor was geheel geën sceneerd in kerstsfeer. Prachtig klon ken de kerstliedjes, die de Kajotsters met piano-begeleiding zongen en muisstil was het in de zaal toen de directeur, pastoor Mangnus, 't kerst- overhaal „De bekering van Jan Pruijs- selinge" voorlas. Aan het eind van de avond dankte de pastoor de ou ders voor hun belangstelling en al len die de avond tot een succes ge maakt hebben voor hun medewer king, waarbij hij zich in het bijzon der richtte tot de leidster der Kajot sters,. mejuffrouw S. van Roeyen, de belde regisseurs E. van Ruijmbeke en H. Vlegelo en de heer Pollet. Stoppeldijk toneel. De Zeeuwse studenten van de Pa ters Maristen te Hulst gaven in het Verenigingsgebouw een toneeluitvoe ring die zeer druk werd bezocht. Op gevoerd werd het zeer spannende de- tective-spel „Het monster van High Castle", geschreven door J. de Lange De opbrengst van deze toneelavond zal worden geschonken aan pater A. Ivens uit Hulst, die werkzaam is,ln Stabekk bij Oslo. Pater Ivens be schikt aldaar over enkele gehuurde bovenkamers, die als parochiekerk dienen. Het toenemend aantal be. keerlingen maakt echter de bouw van een kerkje nodig en dit kerkje zal dan aldaar het eerste zijn sinds de Hervorming. Schoondijke kerstmisviering voor bejaarden. In de consistoriekamer van de Ned. Hervormde Kerk werd door het Be jaardencomité aan de Schoondijkse bejaarden een kerstmiddag aangebo den. De leiding van de middag be rustte bij de vrouwenvereniging. Me vrouw Brinkman heette de oudjes hartelijk welkom en kondigde een feestelijk programma aan, dat geheel lag in de kerstsfeer. Het kerstverhaal werd door haar op bijzonder mooie wijze voorgedragen. De oudjes werden verschillende ma len getrakteerd en amuseerden zich op ongedwongen wijze. Nog voor het invallen van de duis ternis keerden allen dankbaar huis waarts. Zij, die buiten de kom woon den, werden door gratis beschikbaar gestelde auto's huiswaarts gebracht. Het comité kan terugzien op een goed geslaagde middag. Biervliet uitvoeringen v.v. biervliet De v.v. Biervliet heeft weer haar jaarlijkse uitvoeringen gegeven die werden verzorgd door de plaatselijke toneelclub „Jacob van Lennep". Ge bracht werd het toneelstuk „Gesloten Ogen." van Nic. Stam. Dit toneelclubje heeft voor een aardige vertolking van het stuk gezorgd. Beide avonden wer den de spelers en speelsters dan ook met een warm applaus van de goed gevulde zaal beloond. De uitvoeringen werden gegeven in de zaal van 't café „Het Oude Raedt- huys" bij de heer A. Versluijs. Tijdens de pauze werd op beide avonden een goed geslaagde verloting gehouden. Na afloop vond nog een gezellig bal plaats. Aardenburg muziekuitvoering en toneel De muziekvereniging Koninklijke Aarden burgse Fanfare heeft het voor nemen haar jaarlijkse uitvoeringen te houden op zaterdag 25 en zondag 26 januari aanstaande. Naast de gebrui kelijke muzieknummers is in studie genomen het toneelstuk van Arie van der Lugt „Waarheen?". Twee creaties var pers voor de kor Parijse oniwer .ende, of althan over enkele maanden komende, lente. Links: evenals alle grote mode-vorsten heeft ook Jacques Heim zijn bijdrage geleverd voor de confectie-industrie met scheppingen waarin de lijn van de haute-couture goed is te herkennen. „Hortense" van Heim is een hemdjurk voor de avonduren van zwart-wit bedrukt satijn. Rechts: „Brigand", een ele gante tailleur van klassieke vorm, door Max Mozes uitgevoerd in grijze „Prince de Galles"-wol. GOES De koster jubileerde Gistermorgen werd in de parochie kerk een plechtige gezongen H. Mis opgedragen, ter intentie van de kos ter, de heer G. Hagenaar, die het koperen jubilee mocht vieren van het ambt. dat hij zo goed vervuld heeft, dat de deken het in zijn oudejaars- preek memoreerde. „WIE IS WIE" Abusievelijk is vermeld, dat ..de Nardusbloem" het stuk „Wie is wie" op 13 januari opvoert; dit moet zijn 12 januari. s-Heerenhoek HUIS VERKOCHT Door notaris v. Werkum werd hier verkocht een woonhuis met erf en tuin aan de Burg. Timansweg 45, groot 3 aren 6 centiaren. Koper werd de heer P. Sinac alhier voor de som van f 2.000. GOES Gtand: Duistere driften, 18 3. met enig voorbeh. MIDDELBURG Electro: Je komt er wel uit, a.l. VLISSINGEN Alliambra: The killers, 18 j. Luxor: Vrouweneiland. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Paradijsvogels. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Bohème-ballet (1), LIET geval wie de tementen v, een oplossh alle zijden is ingetrokk welke dit g zijn ter bes raad voorge dan ten hal beter is d; dwalen. Hit incidenten niet uit. N van een an uitgesloten v alle televisif derlandse T voorzitter ve recht boos z Hij poogde e of verontsch Nadien gree middel van nieuws toevot gelen aan he geven voorb Veel ernst West aan de regering wijs land, die ge op haar poli best zijn. dat der regering lijk was. 1 rechten behc van kritiek, van het stra geperkt. De generaal lege struikelblok zing. De nieu bleken. De Curacao vert recht, als ze protesteert. .Wanneer 1 tillen moge zonder vori meenschap gen schrijft gevallig zijt meningsuitii dan op zijn staat een a lijkenis ver tijdens de ti Westeuropes De journalist Kroon doen. mede te bes affaire. Aarz< den van de daar dan nie JN Rotterdai evenzeer a hoofd over n gen, al is me; brug en de heel stuk op weest. Beide oevei evenwel het verkeerscapac tunnel heeft oogpunt zelfs er niet zo sn oeververbindi men op kort toestanden. V van de Rotte ken zou men 's morgens en durend op e de Maastum Vandaar de I voor een nieu nenoord en e Willemsbrug Het is ong voor Rotterd; verbindingen ken dan de naar een chi neming van h ook mede te door Maut 41) Hij hees zie die tegen de lag. Vandaar ster te komei Hij sprong vli zocht een hoo en klom erop. gen het huis, horen. Hij dr zijn elleboog, opening en dei was licht in de morgensch licht aarzelt 01 de kamer bew ren kwamen n gen weg, zod£ hij niet droon midden leek z licht en weer donker. En h< kast bewoog? Ie. Hij boog het venster met de handen met een ruk mes uit zijn rond zich. Hij

de Stem | 1958 | | pagina 2