Ir. Mesu over West-Brabant en de Biesbosch Welke dag hebben we nu? Rijstbouw in Suriname is moeilijk en zwaar Zo radicaal natuurlijk niet De wereld in 1957 Voortvluchtige notaris meldt zich bij politie Frankrijk begint 1958 met prijsverhogingen Bij Ossendrecht- Woensdrecht beste gronden voor industrie Vredesverdrag tussen Japan en Indonesië i Hoogtepunt j DERDE BLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1957 ef! OP VERGADERING TUINBOUWBOND TE TILBURG Invasie van wilde dieren in oosten van T s j echo-Slowakij e Gevangenen transport van Ambon naar Djakarta Gust de Schutter (Heiningen) Opbouw Over Oceaan (Van onze speciale verslaggever) Dr. ir. F. P. Mesu sprak maandagmiddag op de algemene vergadering van de tuinbouwbond van de N.C.B., te Tilburg gehouden, over de gevolgen van het deltaplan voor de waterbeheersing in Noordbrabant. Hij zei, dat de komst van het bekende deltaplan indirect grote invloed zal kunnen uit oefenen op de kwaliteit van het water van onze kleine rivieren en van onze boezem- en polderwateren. Door het deltaplan, met annex de verbete ring en ontsluiting door betere land- en waterwegen, vooral in het noord westen van Brabant, zullen de industrialisatiemogelijkheden in dit gebied veel gunstiger en reëler worden. In dit verband wees dr. ir. F. P. Mesu op de Brabantse kansen langs de Westerschelde, terwijl hij eveneens in het bijzonder stilstond bij de Bies- boschproblemen. Ir. F. P. Mesu had het over de in vloed van het deltaplan op de water beheersing, in het bijzonder over de waterkering, de waterlozing, de wa tertoevoer en de waterkwaliteit. Voor wat de waterkering betreft sprak hij over de afsluitingen, waarbij hij con stateerde, da+ Noordbrabant mede uit veiligheidsoverwegingen belang heeft bij het totstandkomen van een zo groot mogelijk Zeeuws meer. In polderingen op grote schaal in het Zeeuwse meer of het vormen van een afzonderlijke Grevelingenboezem ten behoeve van de Zuidhollandse recrea tieplannen of ten behoeve van een eventuele oesterteelt in de afgesloten Grevelingen, zijn hiermee in strijd. Zij zouden wel eens onverenigbaar kunnen zijn met de handhaving van voldoende veiligheid. Langs Westerschelde Ir. Mesu vermeldde, dat de Wes terschelde uiteraard open blijft in verband met de haven- en scheep- vaartbelangen van Gent en Antwer pen. Teneinde c'e aanliggende gron den aan weerszijden van deze stroom, waartoe dus ook de Brabantse gron den onder Woensdrecht en Ossen drecht te beveiligen tegen storm vloedstanden overeenkomende met een stand van 5 meter plus N.A.P. te Hoek van Holland, zullen de dijken langs de Westerschelde aanmerkelijk verhoogd moeten worden. In ver schillende gevallen zal het dan aanbe veling verdienen niet over te gaan tot verhoging van bestaande dijken, maar van de gelegenheid gebruik te maken, door inpoldering van schor ren en slikken, tevens een aanmerke lijke verkorting t verkrijgen van de te versterken dijklengte. Hiervoor komen in aanmerking het Zuid-Sloe, het verdronken land van Saeftinge en het Zuidkreekrak tussen Bath en Os sendrecht. Met de inpoldering van het Zuid- Sloe worden geen Brabantse belan gen geraakt. Evenmin is dit het ge val bij de inpoldering van het ver dronken land van Saeftinge, tenzij men de mogelijkheid van een korte verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen daartoe zou willen rekenen. Grote Brabantse belangen zijn ech ter betrokken bij de eventuele inpol dering van het Zuidkreekrak. De be staande waterkeringen zowel op het Zeeuwse als het Brabantse gebied behoeven dan niet te worden ver hoogd en verzwaard, terwijl tevens een bevredigende oplossing kan wor- De Japanse consul-generaal in Dja karta Hiroichi Takagi, heeft maan dag verklaard: „Wij verwachten de Japanse minister van buitenlandse zaken, Fuiyama, voor het midden van de volgende maand in Djakarta voor de ondertekening van het vre desverdrag en de overeenkomst inza ke de herstelbetalingen, waarover tussen Indonesië en Japan reeds overeenstemming is bereikt". Op het ogenblik worden besprekingen ge voerd tussen Takagi en de hoofd ambtenaar van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken Su- djono over de technische details van het vredesverdrag en de herstelbe talingsovereenkomst. den verkregen voor de afwateringsbe- langen in dit gebied, waarnaar reeds zolang is uitgezien. De allergrootste betekenis van deze inpoldering zit echter in de mogelijk heid van een sterke industrialisatie van dit gebied. Tevens kan deze in poldering gepaard gaan met haven- aanleg. In de onmiddellijke nabijheid van de Brabantse zijde heeft men een zeer draagkrachtige diluviale bodem, uiterst geschikt voor vestiging van lichte en middelzware industrie. Door de aanwezigheid van een dichte werkzame bevolking heeft men de beschikking over arbeidskrachten in de omgeving. In de nabijheid heeft men reeds een behoorlijk geïndustrialiseerde kern, Bergen op Zoom, zodat de in dustriële aanzet reeds aanwezig is. In de nabijheid zijn uitgestrekte bossen en heidevelden, zodat geen hoge kos ten behoeven te worden gemaakt voor het scheppen van benodigde recrea tie-ruimten. Weg- en spoorverbindin gen enerzijds naar België en ander zijds naar Holland zijn reeds aanwe zig of kunnen zonder bijzonder grote kosten worden aangelegd. Door de ontwikkeling van de Benelux en de Euromarkt zijn hier zeer gunstige kansen. Noordbrabant en Zeeland dienen hier de handen ineen te slaan. Uiteraard zullen, wanneer deze ont wikkeling slaagt, cultuurgronden ver loren gaan aan woningbouw en in dustrieterreinen, wegen. Men moet evenwel bedenken, dat door de vele bestaansmogelijkheden, welke worden geschapen, er ook weer grotere mo gelijkheden ontstaan voor afzet van groenten en vruchten, zodat in de omgeving tuinbouwbedrijven kunnen worden uitgebreid of gevestigd. Het afgedamde Kreekrak met de daaraan grenzende Brabantse gron den zijn aanzienlijk gunstiger gelegen en kunnen met veel minder kosten tot haven en industrie-terrein worden omgevormd, dan de terreinen langs het Haringvliet, volgens de plannen van het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. De Biesbosch Over de plannen ten aanzien van de Biesbosch bestaat nog geen over eenstemming. Het is duidelijk dat het Zeeuwse meer, zelfs indien daar aanzienlijke inpolderingen zouden plaats hebben en de Grevelingen als bergboezem zou worden uitgeschakeld, toch nog aanzienlijk meer bergingscapaciteit zal hebben dan de huidige Biesbosch. Uit dien hoofde behoeft derhalve de provincie Zeeland niet bevreesd te zijn dat de inpoldering van de Bies bosch ten koste zou gaan van even tuele inpolderingen in het Zeeuwse meer, met uitzondering wellicht van enkele zandplaten. Men moet bovendien niet vergeten, dat de Biesbosch voor een zeer be langrijk deel reeds cultuurland is en van zeer goede kwaliteit, zodat hand having van de Biesbosch als bergboe zem veel funester is, dan het niet inpolderen van enkele zandplaten. De oppervlakte water, riet en biezen in de Biesbosch bedraagt nog slechts 'n paar duizend hectaren. De tegenstand tegen afsluiting komt voornamelijk van de zi.ide van de re creatie en de natuurbescherming, welke in dit geval echter niet dezelf de belangen hebben. In grote trekken kunnen drie mo gelijkheden worden onderscheiden: lo. Afsluiting van de Biesbosch, met uitzondering van de zuidweste lijke punt, door een stormvloedvrije ringdijk en bemaling van het inge dijkte complex door plaatsing van een gemaal bij het Gat van de Visschen. 2o. Alleen de noordelijke helft van de Biesbosch wordt door een storm vloedvrije dijk afgesloten. Het zuide lijke deel blijft open voor eb en vloed. De afzonderlijke poldertjes in dit ge bied kunnen desgewenst worden voorzien van kleine bemalingen, maar blijven overigens dienstdoen als inundatiegebied bij eventuele samen- valling van hog afvoeren van Rijn en Maas met langdurige gestremde lozing naar zee. 3o. De gehele Biesbosch met uit zondering van de zuidwestelijke punt wordt mringd door een stormvloed- vrije ringdijk. De afgesloten boezem verkrijgt echtrr een hoger peil van ongeveer N.A.P.waarop de hoger gelegen polders op natuurlijke wijze lozen, terwijl de lagere polders wor den samengevoegd tot grotere „lob ben" en worden voorzien van een se cundaire bemaling. Op deze wijze zou aan de zeer on bevredigende toestanden in de Bies bosch zowel op het gebied van de landbouw als op dat van de ontslui ting en de bewoning, een einde kun nen worden gemaakt. Ir. F. P. Mesu sloot zijn rede met te zeggen te hopen, dat het provin ciaal bestuur met de gemeente- en waterschapsbesturen en de landbouw organisaties de mogelijkheden zullen weten te benutten. Grote troepen wolven, die uit de Oekraine en Polen komen, dringen op het ogenblik het oosten van Tsje- cho-Slowakije binnen. De autoritei ten hebben grote drijfjachten georga niseerd om de dieren te bestrijden en op de kop van elke wolf is een be hoorlijke premie gezet, In het gebied van Presof heeft men meer dan 260 wolven waargenomen. De dieren hebben vele schapen en koeien verscheurd. Ook de zwarte be ren zijn dit jaar talrijker dan het vo rige. Moravië heeft men voor het eerst sinds 50 jaar weer linxen waar genomen. Volgens in Djakarta uit Makassar ontvangen berichten, is de „Batang- hari" uit Ambon in Makassar aan gekomen, met 200 gevangenen, allen leden van de „Republiek der Zuid- Molukken" en van de opstandige Darul Islam-beweging. Het schip is met dit transport op weg naar Dja karta. De inspecteur van politie, die het transport begeleidt, weigerde eniger lei verklaring af te leggen, toen hem naar de reden van het overbrengen der gevangenen werd gevraagd. De 55-jarige notaris G.R. die in Amsterdam kantoor houdt, heeft zich in de nacht van zondag op maandag op het hoofdbureau van politie gemeld. Sedert 23 december jl. was de no taris voortvluchtig. De accountants dienst van de Kamer van Toezicht h-.d de administratie van R. onder zocht en een aantal vervalsingen van handtekeningen gevonden. Op grond daarvan wordt hij verdacht van verduisteringen, tot een bedrag De kalender-aanvoer die we ieder jaar in de maand december te ver werken krijgen was natuurlijk ook dit jaar weer present en om het maar dadelijk te zeggen helaas zonder een „uitschieter". De moge lijkheid dat er bijzonder aardige vondsten of technische hoogtepun ten bij zijn. maakt doorgaans het wachten op kalenders tot een span nende bezigheid. Dit jaar is er jam mer genoeg geen aanleiding om in vreugde-geroep uit te barsten. Al les ligt nagenoeg op hetzelfde vrij eentonige vlak van het middelmati ge en traditionele. Of hier de be stedingsbeperking een rol speelt? Wie zal het zeggen! We zu m braaf het rijtje langs wandelen: de Nederlandse Midden- standsbank kwar i met zes „Haven gezichten" van Jan Korthals (pen en aquarel) als frisse wandversiering. Da opticien Donkers uit Breda biedt foto's aan van goede kwaliteit De meeste daarvan hebben iets met bril len of ogen te maken. Onze onvol prezen PTT deed met de „standaard- gegevens" als bijlage een kantoor agenda verschijnen die door indeling ne ruimte prettig bruikbaar is. Bij Romen Zonen verscheen 'n Maria- en een H.-Hartkalender (blok-uitvoe- ring) waarvan we eerlijk dachten ui allemaal tot de verleden tijd behoorde. Maar ze zijn er blijkbaar hog..,. Du ,®ranie-kalender van Pro Ju- ventute is ook weer gekomen met een serie foto's van het koninklijk gezin, voor de liefhebbers om van te wa tertanden. De zeepfabriek van Hustinx uit aastricht schenkt de belangstellen den vier reproducties van schilderijen van de heer Hustinx benevens een produkten-programma voor 1958. Vre- destein legde de bekende fluweel met-gouw-kalender op tafel en de fir ma v. d. Bergh uit Amsterdam bracht „Nederland in beeld" (12 kleurfoto's) en van Tilburg-Bastianen doet het met zes idem-dito. Alleen staan er in dit geval auto's bij. De Rijkspolitie heeft zich gemeld met foto's uit de harde praktijk en grappige plaatjes daar tussendoor. Niet de minste in dit gezelschap is de alender van de Nillmy en de Arn hem: rep ocfukties van schilderijen uit de West door Mans Maijer. Voor We kunnen op de valreep mo- gen we wel zeggen gelukkig toch nog gewagen van twee uit- J stekende hoogtepunten: de druk- J kerijen Louis Vermijs n.v. lieten twee .jonge kunstenaars uit Bre- l da, Wil de Vet en Leo Creton, hun gang gaan om typografisch en ar- i tistiek verantwoord een maand- I kalender samen te stellen. Zij J hebben de opgave volbracht op J bijzonder bewonderenswaardige t wijze. Hetzelfde figuurtje in zwarl (met een enkel accent in kleur) J beeldt de „vermoedelijke inhoud" J van de m„and mee. Geraffi- neerd is telkens de letter V inge- 5 last en 'n passepartout in op het eigenlij' kalenderblad afgestem- i de kleur omsluit de tekening Een goed voorbeeld van „mooi en praktisch". kenners en liefhebbers is ook het door de Hollar dsche Sociëteit van Levensverzekeringen n.v. interessant met prenten van Pieter Schenk en Jan Bulthuis uit de achttiende eeuw. Onze nationale trots, de KLM, kwam met poppen van Gesink, fleurig als immer. De Nederlandsche Lloyd houdt het nog steeds op tekeningen van J. M. Luttge en het commissa riaat-generaal voor Toerisme van België heeft in kleurfoto's het beste van het beste uit het land van onze zuideburen bijeengehaald. Zakelijk Tenslotte zijn er kantoorkalenders, praktisch ingericht uiteraard, van de volgende hei-komst: Handelmy J. A. van Oosterum n.v. te Breda, van Dou- we Egberts te Joure, van Vesta te Arnhem, van Esso (C.V. Rouwen- horst te Breda), van de Nillmy en de Arnhem uit Den Haag, van de Eer ste Hollandsche Levensveizekerings- bank n.v. te Amsterdam, van de Cal- tex te Vlaardingen met technische beschouwing over het raffinagepro- ces, van W. Biermans Zoon te Bre da, van Coc: Cola. van de DAF uit Eindhoven, van Kortewegs Bouw maatschappij n.v. te Breda, van de H(jllandsche)-Nederlandsche n.v. te Amsterdam, van De Neder'anden van 1845, van De Kuyper uit Schiedam (met de bekende dierplaatjes), van de Algemene Friesche uit Leeuwar den en van de A.V.S. uit Utrecht. Een tikkeltje buiten deze zakelijke sfeer vallen de kalenders van de N.J. H.C, „Nederland Trekkersland" met 26 aardige foto's en een aantrekkelij ke prijsvraag, de Spaarbankkalender (met bloemen van Voerman), aange boden door de Katholieke Spaarbank te Breda en de kalender van de Ne derlandse Spoorwegen met goede re producties van olieverfschilderijen. van ca. 300.000.gepleegd als be heerder van eigendommen van Ne derlandse Joden die in concentratie kampen de dood hebben gevonden. De notaris is ingesloten en zal, wel licht terstond na Nieuwjaar, voor de officier van justitie worden geleid. Toen de notaris zich vannacht aan het Amsterdamse hoofdbureau meldde, had hij nog slechts enkele guldens op zak. Hij bekende de ver duistering en valsheid in geschrifte. Het is nog niet mogelijk de juiste omvang van de fraude vast te stel len, aangezien een uitgebreid accoun tantsonderzoek, waarmee geruime tijd gemoeid zal zijn, nog gaande is. Het is thans gebleken dat de no taris zich sedert 23 december onder valse naam in hotels in Amsterdam, Utrecht en Arnhem heeft opgehou den. Nadat hij maandag om twaalf uur van zijn kantoor was vertrokken werd niets meer van hem vernomen. Vrijdag werd zijn auto echter aange troffen op de Reynier Vinkeleskade te Amsterdam. De politie had toen reeds aanwijzingen dat R. niet naar het buitenland was gevlucht, hetgeen men aanvankelijk niet uitgesloten achtte. Voortdurend hebben agenten bij de auto gepost en gewacht of R. op deze plaats terug zou keren. Dit gebeurde echter niet. Bij een accountans-controle van de kamer van toezicht voor notarissen was enige tijd geleden reeds arg waan tegen R. gerezen. De fraude erd ontdekt door valse handtekenin gen. Het bleek dat de notaris al se dert 1947 malversaties had gepleegd met boedels van joodse families, waarover hij het beheer voerde. Tegenover de politie heeft R. ver klaard reeds in 1942 sieraden van joodse onderduikers te hebben ver duisterd. Door een onjuiste boekhouding en het tekenen van valse kwitanties heeft hij zijn praktijken heel lang ongemerkt kunnen houden. De heer R. leidde een zeer royaal leven. Her haaldelijk maakte hij buitenlandse reizen. Hij bezat vijf rijpaarden en twee auto's. Aan de politie verklaar de de notaris dat hij er steeds op re kende met de verdienste uit zijn no tariskantoor de tekorten te kunnen dekken. Hoeveel personen door deze fraude gedupeerd zijn is nog niet met zeker heid vast te stellen, aangezien vele betrokken erfgenamen na de oorlog naar het buitenland zijn gegaan en het boekhoudkundig onderzoek nog gaande is. De thans gearresteerde heeft gedurende een week zijn tijd zoek gebracht in cafés, bioscopen en hotels. Vrijdag zal hij voor de offi cier van justitie woeden geleid. (Van onze speciale verslaggever) Met een flinke dosis enthousiasme vertrok in januari 1952 Gust de Schutter uit Heiningen naar Suri name. Na vijf jaar in de tropen te hebben gewerkt keerde hij met zijn Dinteloordse vrouw en drie kinderen naar Nederland terug. Na enkele maanden vakantie steekt hij op vier januari met zijn gezin opnieuw de oceaan over. Is de thans ruim dertig jaar oude „jonge boer" tevreden over zijn emigratie? Het antwoord is een ronduit: „Neen!" Is hij een teleurgesteld man, die slechts met grote schroom de terugreis naar zijn nieuwe vader land aanvaardt? Ook op deze vraag is het antwoord ontkennend. Voor Gust de Schutter, zijn echtgenote en zijn kinderen is de toekomst nog onzeker. Zij weten nog niet precies wat Suriname hen uiteindelijk zal brengen. Voor een emigrant, die al vijf jaar in een land heeft doorge bracht klinkt dit alles nogal merkwaardig, maar Gust de Schutter vertelt waarom zijn toe komstplannen nog geen vaste vorm hebben aangenomen. Hij gaat opnieuw voor een pe riode van vier, vijf jaar met de „Stichting Machinale Landbouw" in zee, maar of hij na een volgend verlof nogmaals de reis naar Su riname zal ondernemen is voor hem nog een groot vraagteken, want het aantal problemen is niet gering. „Kijk eens", vertelde de Schut ter: „toen ik in 1952 naar Suri name ging, wist ik dat het leven daar niet zo heel gemakkelijk zou zijn. De stichting, gestimuleerd vanuit Nederland, had besloten een groot object op stapel te zet ten om te komen tot machinale rijstbouw. Een groot gebied in het uiterste noordwesten van Suri name, in de buurt van Nieuw- Nickerie, werd daarvoor aange wezen. Toen wij op onze plaats van bestemming kwamen, moest de ontginning van het kustgebied gaan beginnen. Het eerste werk was de weelderige bomengroei uit te schakelen. In de bomen werden ringen gekapt,' zij werden voorts met een giftige vloeistof ingespo ten en zij stierven. Op deze sim pele, maar moeizame manier werd tot nu toe een gebied vrij gemaakt van circa 6000 hectaren, waarop wij zouden gaan boeren.- Het. lag in de bedoeling, dat wij bedrijven zouden gaan beheren, van circa 75 hectaren. Later kwam de maatschappij hierop terujg; nu zijn het bedrijven geworden van 500 hectaren. Ik beheer nu zo'n bedrijf in dienst van de maat schappij. Het is logisch, dat alles nog in een beginstadium verkeert. Wij oogsten eenmaal per jaar op GUST DE SCHUTTER moeilijk alle grond. Op een gedeelte van de grond wordt tweemaal per jaar rijst gewonnen". Gust de Schutter maakt duide lijk, dat het zo moeilijk is iets over de toekomst te vertellen, omdat het bewijs van de renda biliteit van de bedrijven nog ge- geven moet worden. De maat schappij en dit betoogde nog onlangs het kamerlid ir. C. J. van Meel ging een experiment aan met de wetenschap, dat het kon lukken, maar ook mislukken. Het is nog niet ver genoeg om uit te kunnen maken of er voldoende perspectieven in de machinale rijstbouw zitten. Hier en daar wordt er sterk aan getwijfeld. „Toen ik in Suriname in het rijstgebied kwam", aldus de Schutter, „waren er nog geen wo ningen, waren er nog geen voor zieningen. Alles moest nog opge zet worden. Intussen verrees het stadje Wageningen. Daarin wonen nu 75-80 Nederlanders. Het zijn ingenieurs, ontginners. een dok ter, onderwijzers, geestelijken, boekhouders, smeden en mon teurs, allen geïnteresseerd bij de ontginningswerken. Ik woon met mijn gezin op de plantage. Dat is ruim zeventien kilometer van Wageningen van daan. In de droge tijd kan ik met mijn jeep het stadje bereiken, maar in de natte periode moet ik de boot nemen om naar Wage ningen te varen. Ik heb een boot met buitenboordmotor van de maatschappij. U ziet, dat het dus niet een voudig is. Ik zit niet minder dan 36 uur varen van Paramaribo. Ik moet langs de kust varen ik zwerf dan over de Atlantische Oceaan om de hoofdstad te be reiken. De verbindingen vormen dus een enorm probleem. Juist dat probleem baart zorgen, want nu zijn onze kinderen nog klein, maar straks zullen zij naar school moeten en wat dan? Zoals de situatie nu is wordt het moeilijk de kinderen een behoor lijke opvoeding te geven. Vandaar dat ik nog niet weet of ik na mijn nieuwe periode naar Suri name zal terugkeren. Het is na tuurlijk ook zo, dat het leven voor de vrouwen op de plantage ontzettend eenzaam is". Frankrijk heeft een nieuwe stap op de weg naar versobering gedaan door de invoering van belastingverhogin gen door de regering, welke de prij zen van een groot aantal luxe en huishoudelijke goederen met ingang van Nieuwjaarsdag omhoog zuilen brengen. Gebruik makend van de bijzondere economische bevoegdheden, die het parlement haar in de loop van deze maand verleende, heeft de regering een belastingverhoging van 2'pro cent afgekondigd voor ingevoerde en in het eigen land vervaardigde iuxe produkten, variërend van juwelen, schoonheidsmiddelen, radiotoestellen en koelkasten tot speelgoederen, vis tuig, truffels en kaviaar. Een verhoging van de belasting op verleende diensten zal de man tref fen, die zich de haren laat knippen, de vrouw, die een schoonheidssalon bezoekt en de kunstverzamelaar, die antiquiteiten door middel van een tussenpersoon koopt. Gewone voedselprodukten vallen niet onder de verhogingen. Verder werd door een ander besluit de wijn- prijs geblokkeerd op het niveau van november van 103 tot 109 frank per liter, een prijs, die reeds 20 frank hoger was dan die aan het begin van het jaar. Door verhoging van de zegelrechten stijgen de kosten van passen, rijbe wijzen en soortgelijke documenten. De tarieven voor gas, elektriciteit, telefoon en sociale zekerheid werden, evenals de taxitarieven en de prijzen van lucifers en benzine, deze winter reeds verhoogd. Op 6 januari zullen de tarieven voor de Ondergrondse spoorweg (me tro), voor de bussen en voor de spoorwegen verhoogd worden met een percentage, variërend van 10 procent voor het spoorwegtarief tweede kjasr se tot 50 procent voor het eerste klas metro-tarief. Zo radicaal als de tekenaar Christ Nollen het ziet, grijpt de sport natuurlijk NIET in het le ven. Zelfs voor een winkel, waar sportartikelen worden verkocht, is een bokser, die onder het waakzaam oog van een judo-er hardhandig wil converseren met een handballer, of een hockey- keeper, die zo juist een geschil met een voetbal ler per stick heeft geregeld, of een atlete, die op gewekt en vol toewijding het wereldrecord op de 100 meter voor dames aan het verbeteren is om bij de wielrenner van haar dromen te ko men, of een onverstoorbare zwemmer in de be vroren gracht, zelfs voor een winkel, waar sportartikelen worden verkocht, willen wij maar zeggen, zijn dergelijke taferelen zeldzaam. Maar dat praktisch iedere man en iedere vrouw, die we op straat tegenkomen, iets met sport te maken heeft, is wèl zeker. En dat wil de tekening maar zeggen.

de Stem | 1957 | | pagina 5