Herverkaveling Zeeland komt in 1960 gereed Nieuw hulpgemaal in de Brede Watering Huiden- en lederindustrie in het afgelopen jaar Restaurant „MIRABELLA" Vergadering T uinbouwbond van de N.C.B. Vergaderingen van polders en waterschappen Jubilea in 1958 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1957 Kosten in 1957: 36 miljoen Afscheid wethouder te Driewegen GOES Opril Grote Markt Dijkgeschot niet verhoogd Echtpaar gewond door losslaand autoportier Gunstige conjunctuur afgenomen Hoogwaterstanden DE BESTE WENSEN VOOR 1958 Houthakkerscursus voor verkenners op Seters te Dorst Zilveren jubileum dokter Rozemeijer te IJzendijke Missionarissen van de H Familie Walcheren Afscheid voorzitter Godshuizen ZEEUWSCH- VLAANDEREN I1I1MI/IN Afscheid bij de P.Z.E.M, Nieuw Blokploeghoofd Zuid-Beveland Burgerlijke Stand Voortreffelijk „Eindexamen" van Vriendenkring Geslaagde duiven- tentoonstelling Mgr. Bekkers naar tweede lustrum van „Ons Erf" Vier maanden wegens oplichting woningzoekende AGENDA Vandaag Morgen Donderdag Ondanks de voorgeschreven beste dingsbeperking a tien procent op het totaal, zijn de herverkavelingen op Schouwen-Duiveland, Tholen en Zuid-Bevelanr' flink gevorderd. De meevallende aanbestedingssommen naren daar mede oorzaak van. In totaal werd uitgegeven 36 mil joen tegen 40 miljoen in 1956. Voor Schouwen was dit 19.8 miljoen, voor Thalen 9.9 miljoen en Zuid-Beveland 6.3 miljoen. Voor aannemersw erken werd f 23.4 miljoen uitgegeven; voor regiewer- ken 6.2 miljoen en voor diversen 6.4 miljoen. Van het totale bedrag is derhalve 80 procent aanbesteed en 20 procent in regie uitgevoerd, waarmee de li miet die de minister stelde min stens voor 70 to. 80 procent aanne- merswerk ruimschoots bereikt is. De regie-werken bestonden voorna melijk uit draineren. De post „diversen" bevat de aan leg van waterleiding en elektriciteit, de boerderijenbouw, aankoop van materialen als draineerbuizen. turf- strooisel, gips, enz., en kosten van uitvoering. Tevens worden hieruit de schadevergoedingen betaald tenge volge van het vernielen van gewas sen tijdens de uitvoering en van ver goedingen voor land dat vanwege de werkzaamheden niet kan worden in gezaaid. In 1957 was dit één miljoen. Sinds de aanvang van het herverka- velingswerk is daar 142 miljoen aan besteed en voor 1958 is er 30 mil joen voor uitgetrokken. Eind 1960 hoopt men met alles gereed te zijn en dan zal de 200 miljoen, waarop de werken werden geschat, ook wel uitgegeven zijn. In 1957 werden in totaal 72 wer ken door de H.C.Z. openbaar aanbe steed en gegund. Hieronder waren 2 objecten van meer dan normale om vang. In de Zak van Zuid-Beveland werd deze zomer een verkavelingsob ject aanbesteed voor f 673.500.- met een uitvoeringstijd van één jaar. In november volgde een object op Tholen voor f 1.758.000.-, dat de ega lisatie van 800 ha omvat, alsmede de aanleg van 12 km wegen, met een looptijd van 2 jaar. Dit object is het grootste cultuurtechnische werk dat tot heden in Nederland in één bestek werd aanbesteed. De gemiddelde aantallen arbeiders in de herverkaveling-Zeeland (behal ve Walchei-en) waren voor 1956 en 1957 resp. 1248 en 1124. In 1957 weil pl.m. 5200 ha geëga liseerd en pl.m. 6000 ha gedraineerd. Er kwam 106 km aan verharde land- bouwwegen gereed, terwijl 88 km van In de raadszitting te Driewegen deelde de voorzitter mee, dat wet houder J. Moerdijk het bijltje er bij neer moest leggen, omdat hij de ge meente gaat verlaten. Hij dankte de wethouder voor hetgeen hij sinds 1945 voor de gemeente had gedaan en bood hem een ets van Driewegen aan. Voorts werden de volgende beslui ten genomen: De Gereformeerde Stichting voor Kerkelijke Sociale Ar beid wordt een subsidie van f 0.05 per bij de Gereformeerde Kerk ter plaat se aangesloten inwoner toegekend in de kosten van gezinsverzorging. Aan het gemeentepersoneel wordt voor het le halfjaar 1958 een looncompensatie toegekend, i.v.m. huurverhoging. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer P. J. Mol. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim worden her benoemd en benoemd de heren J. P. Israël. C. de Jonge, Johs. Melio, A. Nijsse Jzn. en A. P. Smallegange. De straatverlichting zal worden uit gebreid met een lantaarn op het kruispunt van de weg naar Elle- woutsdijk met de Weldijk, indien de gemeente Ellewoutsdijk bereid is de helft van de hieraan verbonden kos ten te dragen. In principe wordt be sloten in de toekomst zo nodig ook andere kruispunten van een lantaarn te voorzien. (Advertentie) een definitieve deklaag werd voor zien. In 1957 werden de grote gemalen te Ouwerkerk, Den Osse en Waarde in gebruik gi nomen. Tevens kwamen ae onderbemalingen in het Prunjege- bied (Schouwen) en in de Foortvliet- se Weihoek gereed. Er zijn thans nog 4 gemalen in uit voering, die alle in 1958 in bedrijf zullen komen. Dit jaar werd overeenstemming be reikt met de waterleidingmaatschap pijen „Schouwen-Duiveland" en „Tholen" over de financiering van nieuwe aansluitingen. De verdeling der kosten is als volgt: De belang hebbende betaalt f 500.- voor het aangesloten perceel en f 50.- per ha cultuurgrond. Provincie en gemeente dragen ieder 10 pet. van de aanslui- tingskosten bij. Het resterende be drag ongeveer de helft betaalt de H.C.Z. In Schouwen-Duiveland kwam bij na de helft van de nieuwe waterlei dingaansluitingen gereed, op Tholen is juist c begin gemaakt. Voor de aansluiting op het elektri citeitsnet kwam in 1956 reeds een financieringsregeling tot stand. 3/4 van de nieuwe elektriciteitsaanslui tingen is gereed. Van de 15020 rechthebbenden in de herverkaveling Zeeland dienden slechts 521 (dit is 3.5 pet.) een be zwaarschrift in tegen de lijst van rechthebbenden en de eerste schat ting. Met deze 521 reclamanten werden de bezwaren besproken door de H.C. Z., waarna met 448 overeenstemming werd bereikt. Slechts 73 bezwaren werden gehandhaafd en werden in overeenstemming met de Herverka- velingswet voorgelegd aan de rech- ter-commissaris. Gerekend naar het totaal aantal rechthebbenden is dit 0.5 pet. (Advertentie) Een gelukkig 1958 SINDS 1893 J Middelburg, Nieuwe Burg 9 Het belangrijkste besluit dat op de vergadering der Brede Watering gis teren te Goes werd genomen, was dat tot de bouw van een elektrisch hulp gemaal onder Schore bij de Vlake- brug, dat f 150.000 moet gaan kosten. De dijkgraaf, de heer P. Dekker, lichtte het voorstel uitvoerig toe. De waterafvoer in het gebied waar men de sluis wil projecteren, is onvoldoen de, omdat men daarvoor alleen aange wezen is op de sluis bij Schore. Bij ongunstige wind gaat die sluis even wel niet open en in periodes van he vige regenval, zoals in de afgelopen herfst, wordt dit funest. Door bedoeld hulpgemaal, dat loost op het kanaal door Z.-Beveland. is dit ongerief te bestrijden. De sluis blijft evenwel het voornaamste suatie-middel. Voor de stichting van het gemaal is toestem ming nodig van waterstaat, spoorwe gen en P.Z.E.M., doch die zal beko men worden of is reeds verkregen. Het voorstel ontmoette geen beden king en werd met algemene stemmen aanvaard. Desgevraagd deelde de voorzitter nog mee dat er in het gemaal twee kleine pompen worden geplaatst om zo economisch te werken. Voor heel het waterschap komt de exploitatie neer op 33 cent per ha en op 50 cent voor rente en aflossing. Verder kreeg het bestuur machti ging om op 14 km weg een gesloten wegdek aan te brengen (kosten 105.000 gulden) en het verbeteren van de steenglooiingen aan de Oosterschelde a f 45.000. Geldlening Voor sluisbouw en genoemde wer ken zal een geldlening van drie ton worden gesloten. De begroting werd goedgekeurd op een eindbedrag van f 3.236.800 met een post „onvoorzien" van f 44.247. De voorzitter deelde nog mee. dat op de begroting een post staat van f 11.000 voor het maken van een legger der waterlopen. Ged. Sta ten legden dit het waterschap op in verband met de concentratie van polders. Dit karwei wordt uitbesteed aan de Heide-mij, wat het goedkoop ste is. Het dijkgeschot blijft bepaald op f 45, op f 40.20 voor de vronen en voor het gebouwde op negen procent der belastbare opbrengst. Aanvaard werd ook het voorstel om het bestuur te machtigen tot het verlengen of slui ten van kasgeldleningen (maximaal Dr. Batenburglaan 76 BREDA is GEOPEND voor uw OUDEJAARSAVOND-SOUPER met GEZELLIGE MUZIEK VAN 8 UUR AF. TAFELRESERVERING Telefoon 34685 f 875.000) en tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de Waterschapsbank. Tot kantonniers werden benoemd M. de Koeyer te Yerseke en J. Rid- lerhof te Wemeldinge, Enkele minder belangrijke voorstellen werden zonder discussie aanvaard. Geen schade Aan de mededelingen lenen wij het volgende: door storm en hoge vloeden is geen schade veroorzaakt aan de zeeweringen; het zuiveren van wa terafvoerkanalen maakt goede vorde ringen, doch alle waterlopen zullen niet binnen de gestelde tijd gereed zijn; uitgezonderd in het gebied Schore, zijn in de afgelopen maanden geen hoge binnenwaterstanden voor gekomen. Op de in april 1957 aan Rijkswaterstaat ingezonden plannen voor verbetering van zwakke plaatsen in de zeewering langs de Oosterschel de is nog geen goedkeuring ontvan gen. Een uit het slot springend portier, heeft een auto-ongeluk tengevolge ge had op de weg van IJzendijke naar Philippine. Hierbij werden bakker L. uit Groede en zijn vrouw ernstig ge wond. Mevr. L. wilde het losslaand portier weer dichttrekken, maar door de ster ke wind slaagde zij hierin niet. Het portier sloeg naar achteren open, waardoor mevr. L. uit de wagen werd getrokken. De heer L,. die probeerde zijn vrouw terug te trekken, raakte hierbij de macht over het stuur kwijt waarna de wagen tegen een boom botste. Mevr. L. liep ernstige verwondingen op aan hoofd en arm. Haar man kreeg een gecompliceerde beenbreuk. Dok ter Kalkman, die eerste hulp ver leende. liet het echtpaar naar het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg over brengen. In de gunstige conjunctuur-ontwik keling. welke wij in onze vorige jaar overzichten mochten rapporteren, is voor verschillende bedrijfstakken in de loop van dit jaar een kleine ken tering gekomen. Was de bedrijvigheid in de lederindustrie in het eerste half jaar 1957 nog bevredigend, geleide lijk is deze daarna afgenomen en verschillende bedrijven konden na de vakanties moeilijk de normale pro- duktie handhaven. Doordat de lonen en kosten ook in de loop van 1957 nog bleven stijgen is de situatie voor de looierij er niet beter op geworden. Weliswaar deden zich op de diverse huidenmarkten geen abnormale schommelingen voor, maar daar de stijging niet in verhoogde prijzen ver disconteerd mocht wordén, werd het steeds moeilijker een juiste verhou ding in kostprijs/opbrengst te vin- dèn, hetgeen zeer zeker het resultaat der bedrijven zal beïnvloeden. In de schoenindustrie is de bedrijfs. drukte in het twgede halfjaar afge nomen. Verschillende bedrijven had den in de herfstmaanden geen vol doende orders om het personeel aan de gang te houden. De orderporte feuille is echter in de laatste maan den weer wat verbeterd, zodat de vooruitzichten weer wat gunstiger ge worden zijn. De lederwarensector heeft in 1957 over het algemeen behoorlijk ge werkt. Ook de reparatiesector was het gehele jaar goed van werk voor zien. De vooruitzichten voor 1958 zijn niet onverdeeld gunstig. De beste dingsbeperking met alle gevolgen van dien zal wellicht ook zijn weerslag vinden in de bedrijvigheid in de schoen- en lederindustrie. Het zal daarom zaak zijn de kosten en lonen zoveel mogelijk te drukken, door het invoeren van een zo ver mogelijk doorgevoerde rationele werkmethode, om zodoende met het buitenland te kunnên blijven concurreren. Hier volgen enige thans geldende groothandelsprijzen van: Vache croupons voor de schoen fabrieken f 6,per kg. idem voor de reparatie f 7.50 per kg. vache halzen dun f 4.— per kg. idem licht f 3.75 per kg. idem zwaar f 3.50 per kg. vache liezen dun 2.50 per kg. idem licht 2.00 per kg. idem zwaar 1.75 per kg. chroomgelooide buffeldrijfriemen cropons 12.50 per kg. kerngelooide inl. drijfriemencroupons 7,00 per kg. tuig- lederen halzen 1.65 p. vv. idem liezen f 1,per vv. Deze prijzen zijn vrijwel gelijk aan die van een jaar geleden, vandaar dat we vergelijkende cijfers achterwege kunnen laten. Op de vergadering van de tuin- bouwbond van de NCB, gisteren in Tilburg gehouden, werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de vesti ging van de lagere land- en tuin bouwscholen in Brabant. Voorzitter A. Kuijlaers zei, dat er de laatste t(|d een groeiende behoefte Is aan het tuinbouwonderwijs. Het besluit is thans genomen in het oosten van Brabant aan bestaan de landbouwscholen tevens een uitge breide tuinbouwcursus te verbinden. Dit wordt mogelijk door in de eerste twee jaar landbouw- en in de volgen de twee jaar tuinbouwonderwijs te geven. Daarnaast zal uitbreiding van het specifieke tuinbouwonderwijs noodzakelijk zijn. Daarbij is gedacht aan de Langstraat, Someren, Mierlo en eventueel nog een school in mid den-Brabant. Een van de afgevaar digden op de vergadering meende, dat Dongen voor de vestiging van een tuinbouwschool in aanmerking zou ko men. Voorzitter Kuijlaers kon de af gevaardigde niet tegemoet treden, want als er in deze omgeving iets voor het tuinbouwonderwijs gedaan moet worden zal het zo zijn, dat de school te Hulten naast de landbouw- cursus eveneens een tuinbouwcursus gaat geven. In zijn jaarlijkse rede had voorzit ter Kuijlaers ditmaal niet veel nieuws te vertellen. Hij kon alleen constate ren. dat de zaken over het algemeen een zeer bevredigend verloop hebben. De aandacht van de bond gaat uit naar het in organisatie - verband brengen van champignon- en gladio- lentelers. Morgen, woensdag 1 januari gelden in de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 11.06 en 23.47 uur, te Terneuzen om 10.43 en 23-21 uur en te Vlissingen om 10.19 en 22.56 uur. Donderdag 2 janu ari is het hoogwater te Hansweert om 12.12 uur. te Terneuzen om 11.43 uur en te Vlissingen om 11.20 en 23.47 uur. (Advertentie) firma s. meeuwsen ganzepoortstraat 9-13 Het buitencentrum Seters van de Katholieke Jeugdbeweging in Dorst, begint langzamerhand een der trai ningscentra te worden in ons land. Behalve het houthakkerskamp dat dit jaar op liet nationale buitencen- truni Gilwell St.-Walrick in Over- asselt werd gehouden, organiseerde het nationale hoofdkwartier der ver kenners K.J.B. in Den Haag nu ook een houlhakkerskamp op Seters waar de afgelopen vier dagen meer dan 32 jongens van 14 jaar en ouder bij een zijn geweest om er zich te be kwamen in het houthakken en kennis op te doen betreffende bosbouw en natuur. Behalve jongens uit Breda waren er ook uit Tilburg. 'Roosendaal, Rijen, evenals uit Koewacht en andere plaatsen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrijdagmorgen werd het kamp, dat onder leiding stond van de A. Dn. commissaris W. van Hooijdonk uit Breda geopend. In de middag sprak de heer Brou wers uit Breda, bosbouwkundige, over bosbouw, herkennen der boom soorten en natuur. De jongens kregen bovendien instructies in het slijpen van bijlen en scherpen van zagen. Zaterdag was een praktische dag en niet minder dan 100 vierkante me ter bos werd omgehakt, geschild en tot moten gehakt. De zondag was een rustdag en op nieuw kwam de heer Brouwers veel interessants vertellen over de bossen en de natuur. De hoofdkwartier-commissaris, C. Bevers uit Den Haag kwam deze dag het kamp bezoeken, terwijl de jon gens druk bezig waren aan houtsnij werk met kleine bijlen en messen. Maandagmorgen vroeg trok men opnieuw naar de Vijf Eiken bij Don gen. maar nu waren het dikke bo men die er moesten worden geveld. 's Middags werd het kamp gesloten en alle deelnemers ontvingen het in signe houthakker, een der zwaarste insignes die men kan behalen. In de daartoe door de regelings commissie in hotel Het Bonte Hert te Hulst gehouden vergadering, is be sloten de jaarlijkse algemene verga deringen van polders en waterschap pen in 1958 te houden op: zaterdag 18 jan. Prosperpolder (Nederlands ge deelte); woensdag 22 jan. Koningin Emma: zaterdag 25 jan. Melo. Willem Hendriks en Klein Kieldrecht; woens dag 29 jan. Verenigde Polders van Ossenisse. donderdag 30 jan. Kruis polder; zaterdag 1 febr. Sint Jansteen en Wildelanden: dinsdag 4 febr. Van Alstein; donderdag 6 febr. Absdale. Riet- en Wulfsdijk; dinsdag 11 febr. Lamswaarde: woensdag 12 febr. Groot- en Nieuw Kieldrecht; donderdag 13 febr. Ser Paulus dinsdag 18 febr. Groot en Klein Ferdinandus; donder dag 20 febr. Oude Graauw en Lan- gendam; zaterdag 22 febr. Clinge; dinsdag 25 febr. Stoppeldijk: donder dag 27 febr. Havik en Hulsternieuw- land; donderdag 6 maart Hengst- en Rummersdijk. Morgen, 1 januari, zal dokter Ro zemeijer te IJzendijke zijn zilveren ambtsjubileum vieren, en door het feit dat de jubilaris van het begin af zijn praktijk uitoefende in IJzendijke is het voor de gemeente een feest van des te groter betekenis. Het comité van aanbeveling, waar in de besturen van de verschillende verenigingen vertegenwoordigd wor den, en waarin ook enkele inwoners van Hoofdplaat en Biervliet zitting namen, heeft ongetwijfeld aan veler verlangen voldaan, door een receptie te verzorgen. Voor de plichtsgetrouwe en hoog staande wijze waarop dokter Roze meijer zijp ambt vervuld, zullen velen van IJzendijke, Biervliet en Hoofd plaat gaarne op deze dag daarvoor blijk geven van hun belangstelling en respect. Ook voor het feit, dat de dokter als medisch adviseur van het Wit-Gele Kruis en voorzitter van Gezinszorg steeds zijn intelligente activiteit voortdurend in dienst stelt van IJzen dijke en omstreken, en daarnaast nog velerlei andere functies bekleedt, zo als voorzitter van Elmare. en Chari tatief Centrum, zal het aan belang stelling op deze dag 2eker niet ont breken. 40 Jaar professie: 4 oktober, P.H. Steenmetz. Kaatsheuvel; P.G. v. Kee- ken, Brazilië. 25 Jaar professie: 8 september, Hoogeerw. pater J Vis. provinciaal overste, Grave; P.M. Gevers, Goirle; P.H. Hendriks. Amsterdam; P.A. de Koning, Java; P.P. Luypen. Ouden bosch; P.B. de Zwart, Amsterdam; P.W. Smits, Chili; 19 maart de broe ders Paschalis. Kaatsheuvel; Jacobus Oudenbosch; 8 september de broe ders Donatus, Oudenbosch; Vigilius, Goirle. DOKTERSDIENSTEN Voor 1 januari is de doktersdienst als volgt geregeld: Goes: dokter Weiten: Middelburg: dokter Rui ter; Vlissingen: dokter Bil; Heinkens- zand, Arendskerke en Wolfaartsdijk: dokter Zonnevylle te Arendskerke en voor O. Z.-Beveland (behalve Yerse ke): dokter Kamps te Rilland. Dok ter Kole te Hoedekenskerke neemt waar voor dokter Wöstmann. Van de Goese chirurgen heeft dr. de Bruyn dienst. Te Axel wordt de dienst waar genomen door dokter Schiltman. Dienst dierenartsen Op Zuid-Beveland wordt dienst ge daan door de heren A. Elzerman. Goes, en M. Gaakeer, Ovezande. MIDDELBURG Zaterdag a.s. zal tijdens een receptie in hotel De Burg afscheid genomen worden van de voorzitter der Gods huizen. de heer W. Berdenis van Ber- lekom. NATURALISATIE Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie o.a. van Jacob Loppres geboren te Ambarawa (Indonesië) op 22 april 1928. verwarmingsmonteur alhier. Stijlvolle Kerstviering in het Parochiehuis Door de medewerking van de Haag se voordrachtskunstenares, Mevrouw Tannv de Groot, is de traditionele Kerstviering in het Parochiehuis een bijzonder mooie avond geworden. Na een korte inleiding door kape laan Janssen bracht mevrouw de Groot een keur van gedichten over de adventstijd en het eigenlijke Kerst gebeuren Een uitgebreid programma van werken van dichters uit ver schillende tijden toonde hoe steeds het wonder van Kerstmis op eigen wijze werd gezien en beleefd. Gedichten van Gabriël Smit, de ruwe werkelijkheid uitgebeeld door Henk Kuitenbrouwer, het geloof van Anton van Duinkerken, de primitieve maar daardoor zo zuivere toon van ri" onbekende middeleeuwers, die hun grote liefde tot Maria uitzongen, de magistrale wijze waarop Joost v.d. Vondel het in de Rei van Clarissen schreef en het kinderlijke godsver trouwen van Guido Gezelle, mevrouw de Groot wist dit allemaal op een voudige en ontroerende wijze gestal te te geven en duidelijk te maken. „De Madonna van Brugge" door Joost van den Berckhout was een wonderlijke legende van Maria, die onder de mensen ging. Hierin was de voordrachtskunstenares op haar best. Pastoor van Campen die zijn dank baarheid uitsprak tegenover mevrouw de Groot en met grote blijdschap sprak over de wijze waarop zijn pa rochianen het Kerstfeest hebben ge vierd, was ook uitermate blij om de prachtige nieuwe stoelen, die voor de eerste maal in het Parochiehuis werden gebruikt. Deze vernieuwing draagt aan de gezelligheid zeker veel bij en hij hoopte, dat spoedig nog grotere vernieuwingen zullen plaats hebben. Tenslotte sprak hij zijn dank uit aan kapelaan Janssen, die steeds onvermoeibaar blijkt te zijn wanneer het er om gaat de parochianen iets moois te bieden. Maandagmorgen werd bij de PZEM te Terneuzen afscheid genomen van de heer F. J. Stoffijn, die na een diensttijd van 35 jaren het bedrijf met pensioen gaat verlaten. In de tekenkamer van het PZEM- kantoor werd de scheidende, die ver gezeld was van zijn echtgenote, te midden van het gehele Terneuzense personeel toegesproken door de per soneelschef de heer J. H. W. van Beuzekom, die hem namens bestuur en directie hartelijk dank bracht voor de aan het bedrijf bewezen diensten. De heer Stoffijn. die tot aan het stopzetten van de elektrische centrale te Westdorpe daar werkzaam was als machinestoker en daarna werd gede tacheerd bij de afdeling bouwwerken alhier, werd vervolgens toegesproken door het hoofd van laatstgenoemde dienst, de heer R. Kunnen, die harte lijke woorden van afscheid sprak en namens directie en personeel een blijvend aandenken aanbood; mevr. Stoffijn mocht een fraai bloemstuk in ontvangst nemen. De bedrijfsingenieur in Zeeuwsch- Vlaanderen. de heer R. A, M. Vis te Terneuzen. roemde de wijze waarop de heer Stoffijn zijn werkzaamheden van de laatste jaren bij de afdeling bouwwerken heeft verricht; namens de personeelsvereniging in Zeeuwsch- Vlaanderen sprak de heer Vis even eens hartelijke woorden van afscheid, onder aanbieding van een aandenken. BURG. STAND Geboren: Johannes zv A. Faasse- Weststrate. Willem zv W. Jansen- Jongman Abraham zv P. van Hoeve- de Kraker. Hendrik zv B v. d Eijk- van Dixhoorn. Eric zv H. van Pame- len- de Cock. Martina dv L. Harte- Smits. Huwelijksaangiften: J. de Bruijne 28 j. geh. gew., en G. Idzerda 26 j. geh. gew. Gehuwd: P. Vaal 28 j. en L. Weij- nen 21 j. Overleden: Maria van der Hooft 74 jaar, wed. van A. Verschelling. Aloy- sius Schelfhout 70 jaar, weduwnaar van R. de Smit. Westdorpe Herderstocht Een zeventigtal jongens en meisjes hebben vanuit het hoofdkwartier van de verkenners alhier een zgn. her derstocht gemaakt, In drie groepen vertrokken de jongelui om zeven uur voor een voettocht naar een plaatsje in Vlaanderen, waar de districtsaal moezenier met bijzondere toestem ming van de bisschop van Gent in een stal een avondmis opdroeg. Na de H. Mis werd de kerstviering voortgezet met een feestelijke koffie tafel. waarna de heer Jan de Nijs een kerstpoppenspel vertoonde en decla meerde. Met bussen maakten de jon gelui de tocht huiswaarts. Stoppeldijk KERSTVIERING Op initiatief van kapelaan Rom- bouts werd in het verenigingsgebouw een kerstavond belegd voor de pa rochie. Tijdens het eerste gedeelte van het programma konden de aan wezigen genieten van zang, declama tie en een tweetal korte toneelstuk jes. De kerstliederen werden ten ge hore gebracht door de schola canto rum. De Gidsen brachten de belde kerststukjes op de planken. De ge dichten werden voorgedragen door de heren J. Kool. P. Hamelink en B. de Schepper. Tijdens de pauze zorgden de jon gens van het patronaat voor de vro lijke noot. De hoofdschotel van het programma werd verzorgd door de toneelclub Stoppeldijk, die de eenakter van Jan Naaijkens „De wonderen zijn de we reld nog niet uit" voor het voetlicht bracht. Met een kort woord van kape laan Rombouts werd deze goed ge slaagde kerstviering besloten. De be langstelling voor deze avond was zeer bevredigend. OOSTBURG NATURALISATIE Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van o.a. Christoffel Jacob Abraham Ezau Mustamu. geboren op Ambon (Indonesië) 22 januari 1915. loswerkman alhier. Met ingang van 1 januari 1958 is. op eigen verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. Barendregt, als hoofd van de Blokploeg Bescherming Be volking. In zijn plaats is met ingang van die datum benoemd de heer P. G. W. van Meel. wonende Prins Maurits- straat 21, alhier. Breskens AANVOER VISMIJN. In de week van 15 t.m. 21 december werden de volgende hoeveelheden vis en garnalen aangevoerd: 104 kg bot, 208 kg schar. 895 kg schol, 51 kg tong, 12 kg haai, 91 kg makreel, 2 kg tarbot, 492 kg rog, 906 kg wijting, 190 kg kabeljauw. 774236 kg haring, 12322 kg sardijn. 512 kg garnalen (export) 1922 kg sardijn (doorgedraaid). De doorge draaide sardijn werd in de vismeel- fabriek verwerkt tot veevoeder. Hoofdplaat Gouden bruiloft Het echtpaar Pilaet - Sutin uit de Dorpsstraat heeft zijn gouden huwe lijksfeest gevierd. Voorafgegaan door een stoet bruidjes en een jeugdig echtpaar trok het gouden paar met kinderen en kleinkinderen door de vlaggende straa'. naar de kerk, waar een H.Mis uit dankbaarheid werd op gedragen. 's Avonds bracht de muziekvereni ging A.B.K. een serenade. Namens de buurt, die ook voor een erepoort 1-d gezorgd, werd een mooi cadeau aangeboden, terwijl het de gouden feestelingen uiteraard die dag niet aan gelukwensen ontbrak. De beide echtelieden genieten nog een goede gezondheid. Piet, die 83 jaar is, werd geboren te Hoofdplaat. Emma is 73 jaar en is geboren te Schoondijke. Na hun huwelijk woonden zij een jaar op Sasput, daarna zijn ze naar hier gekomen. Piet is landarbeider ge weest en heeft zelfs 32 jaar bij de zelfde landbouwer gewerkt. Het echt paar heeft 3 kinderen, 22 kleinkinde ren en 11 achterkleinkinderen. GOES „De Nardusbloem" De toneelclub „de Nardusbloem" van het St. Willibrordcollege is druk bezig met de repetities voor de jaar lijkse uitvoering welke 13 januari a.s. plaats vindt. De keus is gevallen op „Wie is wie" van Cas Baas. Door ama teurs is dit stuk nog nooit gespeeld, wel door het beroepstoneel. Geboren: Anthonie zv A. de Witte Bruel; Francina dv P. \Vander-van Hese; Jacobus zv P. HopmansBa lemans; Maria dv M. de Jong—Kor- stanje: Catharina dv J. WisseJanse; Hubrecht zv K. Watermanvan dei- Hart te Waarde. Gehuwd: J. van de Peijl, 26 jaar en J. van de Klippe 32 jaar. A. Dunning 30 jaar en J. Duvekot, 32 jaar. H. Verbeemen 26 jaar en J. Westveer 25 jaar. A. Nijssen 28 jaar en J. Schrier, 29 jaar. Overleden: M. Cooke. 49 jaar te Amsterdam S. Steenberghe, 80 jaar, wed. van F. van Wageningen; S. Koen. 75 jaar e.v. L. Gunst: Aminah, 60 j. wed. van L. Stadwijk; K. de Jonge. 81 jaar. F. Karelse 70 jr, e.v. A. Wiskerke te 's H. Arendskerke; C. Huijssoon, 83 jaar, wed. van A. Lou- werse; F. Verboven, 69 jaar, wed. van W. van der Heijdt; N, Karstanje, 74 jaar, e.v. J. Breas te Wissenkerke; J. Sauer, 88 jaar, wed. van Jac. Ver- béem. Heinkenssand De r.-k. toneelvereniging Vrienden kring, die op aansporing van pater Gerlach voor een uitverkocht huis, een tweetal opvoeringen van het blij spel „Het Eindexamen" gaf, leverde daarmee een van haar beste prestaties uit de laatste jaren. De eenvoudig gehouden intrige van het stuk dankt haar bekoorlijkheid vooral aan de kostelijke vaak fijnzin nige humor, het tempo waarin zich de meest verrassende wendingen af spelen en de originele ontknoping. Vriendenkring bracht dit blijspel met vrijwel alle geroutineerde krachten en zij hebben de sfeer van het werk goed aangevoeld. Bijzonder charmant was Greta Hoondert als de bakvis Lotte, terwijl Bets Faes de delicate rol van mevr. Hoffmann-Salzer met uit stekend spel tot een gaaf geheel maakte. Ma Koens bleek zich goed te hebben ingeleefd in de rol van de bedrijvige juffrouw Hultsch. Rejisseur Jan Koens als prof. Gus- tav Rnderlé en Doris van der Swaluw in zijn vertolking van dr. Jeremias. wisten de vele mogelijkheden welke deze rollen boden, voortreffelijk uit te buiten. Het spel van Plet Faes als de student Frans Hoffmann, hield een belofte in voor de toekomst en in een der bijrollen gaf Job Pomper- nolle een rake typering van de padel Krumbiegel. Vooraf werd door een jeugdtoneel- groep o.l.v. de heren Verbeem en Rijk het ontroerende kerstspelletje „Da niël de herdersknaap" opgevoerd, dat bij het publiek een dankbaar onthaal vond. Letcedorp De door de postduivenvereniging „de Postduif" in café Menheere ge houden tentoonstelling werd een groot succes. Het ingezonden materiaal was voortreffelijk De prijs-uitreiking kreeg een officieel tintje, doordat de ze geschiedde door burgemeester Vermet. De burgemeester zei reeds 35 jaar thuis te zijn in de duivenwereld en het duivenjargon uitstekend te ver staan. Spr. memoreerde hoe hij ver maarde collecties van Staf Dusardijn en Geysen te Groede had bezocht. Het verheugde spr., dat de nog jon ge Lewedorpse vereniging zo'n activi teit ontplooit. Hij sprak een bemoedi gend woord tot hen, die buiten de prijzen waren gebleven: hij zag in deze sport het middel om te komen tot groter saamhorigheid. Tenslotte prees hij het werk van de heer Jopse en reikte met een geestig woord de prijzen uit. De uitslag was: Klasse I (oude doffers): 1 A. Drie- dijk; 2 H. Boonman; 3 J. Rijk; 4 P. Pieters; 5 P. Vermeulen. Klasse II (oude duivinnen)1 A. Driedijk; 2 M. Raas; 3 P. Pieters. Klasse III (jarige doffers): 1 P. Pieters; 2 M. Koens; 3 H. Boonman. Klasse IV (jarige duivinnen): 1 M. Driedijk; 2 J. Buyse. Klasse V (jonge doffers): 1 J. Pollliet; 2 J. Koens; 3 K. Mol; 4 M. Raas; 5 A. Rijk; 6 J. Buyse; 7 C. Hermes. Klasse VI (jonge duivinnen): 1 J. Rijk: 2 C. Hermes; 3 id. en 4 J. Polfliet. Klasse VII (late doffers): 1 M. Raas. Klasse VIII (late duivinnen): 1 M. Raas; 2 A. Hazen. De beker voor de schoonste doffer viel toe aan de heer A. Driedijk, evenals de prijs voor de schoonste duivin. In zijn slotwoord heeft de heer W. Joosen o.a. hulde gebracht aan de burgemeester voor zijn welwillend heid en allen bedankt die medewer king en steun hadden verleend. Ktcadendamme BENOEMD Met ingang van 1 januari a.g. werd als leraar benoemd aan de r.-k. ulo school te Vlaardingen, onze vroegere dorpsgenoot de heer F.P. Schuerman. Mgr. W. Bekkerse bisschop-coadju tor van den Bosch, zal de feestelijke zitting bijwonen, welke op 2 januari om 11 uur des morgens in het con certgebouw De Vereniging te Nijme gen wordt gehouden b(j gelegenheid van het tweede lustrum van het Boe ren Cultureel Centrum „Ons Erf" te Berg en Dal. De plechtigheid zal worden omlijst door muziek van het Gelders Orkest; als feestredenaar zal het woord voe ren prof. dr. W. Asselbergs, hoogle raar aan de r.-k. Universiteit. Ook mgr. W. Bekkers zal de bijeenkomst, bestaande uit ruim zestienhonderd oud-cursisten en cursisten van Ons Erf uit alle delen van het land, toe spreken. De dag begint met een plechtige hoogmis in de Sint Josephkerk aan het Keizer Karelplein te Nijmegen. De geestelijk adviseur van Ons Eerf, vicaris Th. Hendriksen zal deze H. Mis met assistentie van rector J, Joosten en van kapelaan A. Merx, geestelijk adviseur van de N.C.B. op dragen. Des middags is in de ver eniging een gezellig samenzijn, waar bij onder leiding van Cor de Jong uit Amsterdam, voorzitter van San Filip- po Neri enkele nieuwe dansen wor den gedemonstreerd. Vervolgens zal het Ballet der Lage Landen „De No tenkraker" vertolken. Onder leiding van Fons Wierink zullen tussen de be drijven door enige canons gezongen worden. De rechtbank te Amsterdam heeft de 48-jarige mevr. A.W. den B. uit Zutphen wegens oplichting van een woningzoekende veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Tegen de vrouw was negen maanden geëist. Zij had in brieven op advertenties aan jonge mensen een zg. vrije-woning aangeboden, die haar eigendom zou zijn. In werkelijkheid was zij huur ster. Een schippersknecht betaalde 500 gulden vooruit voor overneming van een deel van de inboedel en ont dekte toen hij de woning wilde be trekken. dat hij bedrogen was. Het politie-onderzoek bracht aan het licht, dat de vrouw gepoogd had nog twee andere mensen op te lichten. BOSCHKAPELLE P Lambert: Oude- 3aarsprijskamp op biljart. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Het Dn ©meisjeshuis. DE KLINGE Kinema v. Dijk 6 uur: Bal. TERHOLE Wed. de Cock 3 uur. WÜd- schieting. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Duivel* spel. 14 j.; 4.30 en 8 uur: Sissi. de jonge keizerin, a.l. Concertgebouw 8 uur: Duivels spel, 14 j. OOSTBURG Ledel 2 en 4.30 uur De stad zonder wet, 14 j.; 7.45 uur: Sissi, de jonge keizerin, a.l, AXEL Het Centrum 3.45 en 8 uur: Abbot en Costello in Stofzuigers, a.l. SA8 VAN GENT O'ympia 2.30. 5 en 8 uur: Koning voetbal, a.l. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: White Christmas, a.l. STOPPELDIJK P. Complet 5 uur: Dansen. LAMSWAARDE Han Claessens: Prijs- piering. ST JANSTEEN-ROSKAM J. B*ert 3.30 uur: Schieting. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Paradijsvogels. ANTWERPEN Kon Vlaamse Opera, 8 uur: Bohème-ballet (1),

de Stem | 1957 | | pagina 2