Indonesische benden blijven zeer actief Kabinetscrisis Israël in s Gaillard voorstander topconferentie van Voor héél grote happen... Rakettenbouw als II nog nsloos Convent der Cliristelijk- sociale organisaties vraagt beraad in kader van SER werkte Ontwrichte economie ZENTRA gaf in 1957 aan duizenden DE JUISTE TIJD Bonkers DE ZENTRA TIJD Wouwenaar bij ongeluk gedood Mgr. Lémmens treedt af mm Belgisch Kamerlid bezorgd over Nederlandse plannen im-toto e 1957 pelijk bierj LStelijk DAGBLAD VOOR ZEELAND Engels telegram aan premier van Malta Einde nadert van Spoetnik I Schadepost voor de Britse vliegtuigindustrie Iets kouder Indonesische export bijna gehalveerd Onderhoudsnormen woningwetwoningen verhoogd Ben Goerion biedt ontslag aan Mgr. Hanssen opvolger Bond van Katholieke Kweekscholen ontevreden AA-conferentie wil staking A-proeven on le prijs is-pool Scheepers is een ers, die de eerste Caritas-pool de- li punten. Voor n 13 gelukkigen en genoteerd. Zij STEM-toto heeft efd. Ook gisteren ïitslagen goed te t gevolg, dat de •derd met vijfen- t betekent 150 die in het nieuwe taat. Er zit dus de mogelijkheid ntie) huis: e A werd een fors itand in het com- werkt. Er werden ten, waarvan EDO belangrijkste was. nden de strijd te emaal kansloos te ampioenstitel. Zij ze harde waarheid <e bij EDO. VSV onder (30) en :hrale) troost voor ïaantal gelijk met de laatste plaats versloeg Alkmaar —SVV leverde een jeide afdelingen 1VISIE A. 11 9 8 8 7 7 6 6 6 6 4 5 3 2 1 1 1 3 23 3 3 21 3 20 4 19 3 18 5 16 5 lg 6 15 6 15 6 14 6 5 14 3 7 13 4 8 10 4 9 8 5 8 7 5 9 7 IVISIE B. 9 3 9 3 9 3 9 1 21 21 21 19 17 17 16 16 15 15 6 14 8 11 9 10 8 10 9 9 9 8 36—21 37—20 24—16 31—17 36—23 29—20 25—29 3026 26—28 25—27 17—19 18—27 18—36 12—25 19—35 13—27 36—22 40—27 35—24 35—25 31—25 36—29 29—24 31—31 25—25 24—24 26—31 27—29 20—33 27—49 19—29 23—37 de tweede divisie rkt door bij ON A 1 uit het vuur te ft de smaak van ngen te pakken, ■t DHC, waar het Emma won ver- versum (32) en leider ZFC in de gaat nu met een rong van vier pun- summers aan kop. is: 1 22 32—9 3 18 28—17 3 18 35—22 2 17 38—22 2 15 19—18 5 14 27—27 6 14 20—26 5 13 24—29 6 12 17—24 5 11 15—17 7 10 23—29 7 9 18—30 7 8 22—29 9 5 1433 97a JAARGANG No. 22044 Uitgave N. V. Uitgeven Mij. Nserlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureaus* Breda, Reigerstr, 16. Tel.» Directie, Redactie en Ad ministratie 22341, Verantwoordelijk Hoofd redacteur» J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: 3. M. A. C. v. Dongen, C. 3. v. Hootegem, mr. dr. A. J, 1. M. Mes, mr. H. M. L. de Reehter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f T.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Posteek. 278841 DINSDAG 33. DEOEMB®» Jrft57 Advertentieprijs voor de gehele oplage Mi per mm. (Ingezonden Mededelingen 0,88 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor"z^^h:viaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). DULLES gaan naar Teheran voor be sprekingen met Perzische leiders, al vorens hij de volgende maand de conferentie van de landen van het verdrag van Bagdad bijwoont. DE HEER R. QUAST, parlementair redacteur van dc Haagse Courant, is op 63-jarige leeftijd overleden. Hij heeft gedurende 34 jaar deze functie vervuld. MINISTER STAP is bij K B. tot mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad Interim be noemd. Hij neemt hiermee tijdelijk de functie over van minister Mans- holt, aan wie op diens verzoek, zoals elders gemeld, op de meest eervolle wijze ontslag is verleend. DE STAALPRODUKTIE der EGKS boekte in 1957 een record van 60 mil joen ton. De kolenproduktie is, in vergelijking met 1956, gedaald met 1 miljoen. DE H. VADER is begonnen met het in ontvangst nemen van Nieuwjaars wensen, welke hem telken jare door het corps diplomatique worden aan geboden. DR. EWINS. een van de ontdekkers van het middel tegen longontsteking, is in Londen op 75-jarige leeftijd overleden. Hij heeft nog verschillen de andere ontdekkingen op medisch gebied gedaan. DE STAATSCOMMISSIE voor pensi oenwetgeving heeft de minister van Binnenlandse Zaken het eindrapport dezer commissie overhandigd. De commissie heeft acht jaar gewerkt aan dit rapport. PRESIDENT EISENHOWER heeft zijn goedkeuring gegeven aan een vierjarenplan ter verbetering van het onderwijs in Amerika. Er zullen op ruime schaal studiebeurzen worden verstrekt. om wapenleveranties. Volgens het blad is de kwestie van betaling reeds geregeld, doch is het nog onzeker wanneer de wapens zuilen aankomen. Het blad „Times of Indonesia" schrijft, dat „Russische jeeps reeds in Indonesië zijn en dat daaruit kan worden afgeleid, dat Rusland spoedig zal kunnen zeggen Indonesië te heb ben geholpen. Indien Washington na laat onmiddellijk te reageren, zal de koude oorlog spoedig een nieuw ope ratieterrein vinden", aldus het blad. Scheepvaart Tekenend voor de chaos in Indonesië is wel, dat in tal van delen van ^e archipel gewapende benden nieuwe activiieiten aan de dag leggen. Zo heeft een bende in het regentschap Tjiapik op West-Java de dorpen Tjilimus en Patala overvallen. Zeven dorpsbewoners werden gedood, 300 huizen zijn door brand ver woest. In het district Manondjaja in dezelfde provincie is het leger er in geslaagd negen leden van een bende te doden. Uit Makassar op Celebes wordt eveneens gemeld, dat de acti viteit der benden in de laatste dagen toegenomen is. Bij een fel gevecht tussen militairen en een bende in het district Mandaar in centraal Celebes zijn acht opstandelingen gesneuveld. De Indonesische minister van voor lichting, Sudibjo, heeft ontkend, dat de centrale regering in Djakarta het regionale bestuur van Borneo heeft gemachtigd in Singapore rijst te rui len voor rubber. Hij voegde er evenwel aan toe, dat de regering ingelicht is, dat de staf chef van het leger in zijn functie van centrale militaire bestuurder machti ging voor de ruilovereenkomst had gegeven. De vorige week was bekendge maakt, dat Borneo 10.000 ton rubber zou ruilen voor een zelfde hoeveelheid rijst. Daling reserves Met deze moeilijke economische toestand gaat een verdere daling van de Indonesische goud- en de viezenreserves gepaard. Volgens de jongste weekbalans van de Bank Indonesia zijn de Indonesi sche goud- en deviezenreserves de afgelopen week van 13,19 pet. gedaald tot 12,63 pet.,van de geldcirculatie en andere opeisbare verplichtingen. In deze periode zijn de voorschot ten aan de regering met 673 miljoen rupiah toegenomen. Zij stegen tot 15.023 miljoen rupiah. De geldcircula tie steeg met 179 miljoen tot 13.713 miljoen. De activa van het deviezenfonds lie pen met 104 miljoen terug tot 1.693 miljoen rupiah, terwijl de passiva met 31 miljoen rupiah daalden tot 1.964 miljoen. Russische hulp Het regeringsgezinde blad „Suluh Indonesia" meldt, dat Indonesië een delegatie naar Oost-Europa heeft ge zonden om wapens te kopen „daar Amerika geen positief antwoord geeft" op het Indonesische verzoek drijven ernstig zullen worden be- invloed doo.r de ondertekening van de overeenkomst tussen Indonesië en Ja panse rederijen, waarbij Indonesië schepen tot een totaal van 75.000 ton in huur zal krijgen voor het onder houden der inter-insulaire verbindin gen in Indonesië in de plaats van de KPM-schepen. Andere scheepsmakelaars in Hong kong zeiden echter, dat de overeen komst hen op het ogenblik niet ver ontrust, omdat de meeste schepen in Hongkong volledig in bedrijf zijn. Ten aanzien van de scheepvaart kan nog worden opgemerkt, dat Ne derlandse seheepvaartkringen te Hongkong hebben gezegd, dat hun be- De Britse premier van koolniën, Alan Lennox - Boyd, heeft premier Dom Mintoff van Malta in een spe ciale telegrafische boodschap afgera den het parlement te verzoeken de betrekkingen met Engeland te verbre ken. „Een dergelijke handelwijze kan onze gemeenschappelijke zaak niet be vorderen", aldus de Britse minister. Lennox-Boyd noemt het onjuist, dat Engeland verplicht zou zijn een be paald aantal arbeiders in dienst te houden bij de Britse marinewerf op Malta. (Malta vreest, dat deze werf zal worden gesloten en dat de 14.000 arbeiders zonder werk komen). De eerste Russische kunstmaan zal, naar verwachting, de dichte luchtlagen van de dampkring binnen dringen en in de eerste dagen van januari haar bestaan beëindigen. Dit leeft het Russische persbureau Tass gisterenavond gemeld. en Britse vliegtuigfabriek heeft de produktie van Saunders-Roe- straaljagers moeten stopzetten, om dat West-Duitsland, tegen de ver wachting in, geen order van deze toestellen heeft geplaatst. Tweedui- bend arbeiders zijn ontslagen. De Britse pers wijdde maandag veel aandacht aan deze kwestie. Vol gens sommige bladen heeft de West- duitse regering onder Amerikaanse druk besloten geen Saunde.rs-Roe-toe- stellen aan te schaffen, maar Ameri kaanse vliegtuigen. De bladen eisen een protest van premier MacMillan bij president Eisenhower. Van Amerikaanse zijde wordt ont kend, dat druk uitgeoefend zou zijn. De Westelijke landen moeten nooit de indruk vestigen, dat zij niet even zeer als de Sowjet-Unie ontwapening wensen, aldus heeft de Franse minis ter-president, Gaillard, het Ameri kaanse blad „U.S. news and worl re port" in een vraaggesprek meegedeeld. Gaillard zei, dat hij voorstander is van een topconferentie, zoals voorgesteld door Kroestjef, op voorwaarde, dat deze conferentie zodanig wordt voorbereid, dat van tevoren vaststaat, dat zij geen propaganda-bijeenkomst wordt. Daarom is het noodzakelijk, dat een dergelijke topconferentie wordt voorafgegaan door een bij eenkomst van de ministers van buitenlandse zaken. Met betrekking tot Algerië zei Gail- lard, dat Frankrijk, zolang het nodig zal zijn, 400 000 man op de been moet houden in Algerië. Hij achtte het ech ter mogelijk dat er binnenkort een oplossing voor het Algerijnse vraag stuk gevonden Wördt. (Advertentie) Alleen verkoop: VOOR 1958 WENSEN WIJ U VOLGAARNE KARRESTRAAT 25 GINNEKENSTRAAT 118 Ons modern horloge-atelier geeft een betere verzorging aan ieder horloge. De in het Convent der Christelijk- sociale organisaties samenwerkende organisaties, zijnde het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, de Christelijke Middenstandsbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland hebben zich over de werk gelegenheidssituatie beraden. In de conclusies van haar beraad zegt het Convent onder meer, dat de genomen maatregelen ter beperking van de be stedingen nu beginnen door te wer ken. Waakzaamheid is te meer geboden, nu de doorwerking van het beste dingsbeperkingsprogramma samen valt met een onmiskenbare aarzeling in de wereldconjunctuur. Het slot der conclusies luidt: „Nu zowel door de binnenlandse maatregelen als door de ontwikkeling in het buitenland de vooruitzichten niet geheel geruststellend zijn, zou overwogen kunnen worden of het ge organiseerde bedrijfsleven in het ka der van de Sociaal-Economische Raad zich niet over de huidige ont wikkeling zou dienen te beraden. Wat de vooruitzichten op langere termijn betreft, is de indruk gewet tigd, dat thans de investeringsge neigdheid van de ondernemingen af nemende is. Met het oog op de toe komstige werkgelegenheid verdient Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur. Wisselend bewolkt met enkele buien. Iets kouder. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind uit het westen. Afwisselend zwaar bewolkt met opklaringen. Regen vlagen en misschien hagel. Vandaag: zon onder 16.38 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Zon onder 16.39 uur. Maan op 13,32 uur. Maan onder 4.02 uur. I Donderdag: zon op 8.48 uur. Maan onder 5.06 uur. Longview in de Am.eriKu.unse staat Texas is een bomvmodel ge reed gekomen van een vorkhef- machine, die maximum 22 ton vracht kan heffen. Het gehele ap paraat kan elektrisch bediend wor den. Er zijn verschillende soorten vorken, al naar gelang de vracht. De foto geeft een beeld van de monstermachine. Volgens gegevens van het bureau voor de afgifte van exportvergunnin gen werden in de maand december aanvragen voor exportvergunningen ingediend tot een waarde van 280 miljoen rupiah. In november was dit cijfer 417 mil joen rupiah. De minister van Volkshuisvestingen Bouwnijverheid heeft de bedragen, die jaarlijks voor het onderhoud van wo ningwetwoningen op de exploitatie rekening kunnen worden opgevoerd, verhoogd. Voor woningen in gemeen ten, ingedeeld in de eerste groep, zijn bedoelde bedragen verhoogd van 89 op 115 per woning, voor die in de tweede groep van 81 op 105 en voor die in de derde klasse van 73 op 95. De bedragen die voor alge mene onkosten kunnen worden opge voerd zijn per woning gesteld op res pectievelijk 16.50, 15.50 en 14.50. Voorheen waren deze bedragen res pectievelijk 13.75, 12.75 en 11.75. Woningbouwcooperaties, die zijn aan gesloten bij een of meer landelijke federaties, kunnen deze bedragen per woning met 35 cent verhogen. De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft gisteren zijn ontslag als minister - president ingediend, omdat hij „niet in staat was de schade aan zijn coa litie-kabinet te herstellen". Ben Goerion deed deze mededeling, nadat zijn kabinet vier uren vergeefs gepoogd had de crisis op te heffen, welke door het besluit van de pre mier was ontstaan om (zonder voor afgaand overleg met de minister raad) een vooraanstaande Israëlische functionaris in West-Duitsland over eventuele wapenleveringen te laten onderhandelen. Ben Goerion zei „dat hij president Ben Zvi voor woensdag officieel zijn ontslag zou aanbieden. Hij weet de crisis aan de linkse Achdoeth Haa- voda-partij, welker ministers hij er reeds eerder van beschuldigd had da pers van de reis naar Bonn op de hoogte te hebben gesteld. De Achdoeth-Haavoda verzette zich in principe niet tegen aankoop van wapens in West-Duitsland, maar te gen de keuze van de Israëlische func tionaris die werd uitgezonden, Sjimon Peres, die directeur van het Is raëlische ministerie van defensie. „TSiet in Bonn De Westduitse perschef, von Eckardt heeft verklaard, dat zijn land geen wapens aan Israël kan leveren. West-Duitsland zendt geen wapens naar landen, waar een derge lijke leverantie de spanning zou kun nen vergroten. Afgezanten van Israël hadden met Bondskanselier Adenauer gesproken, maar niet over wapenaankopen. Hij had alleen via persberichten gehoord, dat er een Israëlische missie zou zijn geweest voor de aankoop van wa pens. De Israëlische missie in Keulen heeft met klem tegengesproken, dat de directeur-generaal van het Isra ëlische ministerie van defensie, Sji mon Peres, tijdens zijn korte bezoek aan West-Europa in Bonn is geweest en met de Bondsregering over wa penaankopen of andere kwesties on derhandeld heeft het ernstige overweging de tijdens 1957 opgeschorte stimulerende maat regelen, zoals de investeringsaftrek, reeds thans geheel of ten dele te doen herleven. Werkloosheid en zedelijke nood voor de betrokken werknemers en hun ge zinnen gaan hand in hand. De Con ventsorganisaties doen daarom een dringend beroep op de ondernemers om bij hun beslissingen over het ont slaan van arbeiders met de uiterste zorgvuldigheid te werk te gaan, ten einde dit leed voor de medemens zo veel mogelijk te voorkomen of te ver zachten." Nabij de „Oude Tol" onder de ge meente Wouw heeft zich gisteren middag omstreeks half vier een ern stig verkeersongeluk voorgedaan, waarvan de 51-jarige Heerlese land arbeider P. Pelles het slachtoffer is geworden. Pelles werd, toen hij met paard en wagen onderweg was naar Bergen op Zoom, van achter aangereden door een met stenen beladen vracht auto, bestuurd door J. D. uit Axel. De landarbeider, die bovenop de bok zat, werd tegen het wegdek gesmakt en liep daarbij zeer ernstige verwon dingen op. Op weg naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom bezweek het slachtoffer aan zijn verwondin gen. Pelles was gehuwd en vader van twee kinderen. Een van de nieuwste hobby's in de Verenigde Staten is het bouwen van raketten. Op de middelbare scholen zijn clubs gevormd, die zich met de primitiefste middelen bezig houden met de bouw van 4e apparaatjes. Charles Ferguson en Bruce Conway te Cincinnati in de Amerikaanse staat Ohio aan een werkbank (rechts) in hun „labo ratorium" (links). In het voorlopig verslag van de Bel gische begroting van Buitenlandse Zaken zegt een der Kamerleden, dat de uitvoering van het Deltaplan door Nederland onvermijdelijke gevolgen zal hebben voor de bevaarbaarheid der tussenwateren. België kan er zich niet toe beperken akte te nemen van de verklaring van de Nederlandse minis ter van Waterstaat, volgens welke het Deltaplan geen ongunstige weerslag zal hebben op de bevaarbaarheid van de tussenwateren, aldus dit Kamerlid. Onze noorderburen, zo gaat het rap port verder, hebben voor Noord-Bra bant omvangrijke werken op touw ge zet waarvan de uitvoering het graven van het Moerdijkkanaal definitief zou kunnen verhinderen. Indien België de uitvoeringsmogelijkheid, wat het gra ven van dit kanaal betreft, wil vrij waren, is het dus nodig van nu af met Nederland te onderhandelen. Een ander lid merkte op, dat de onderhandelingen over het Schelde- regime toevertrouwd zijn aan een bijzondere commissie. Hij wenste de stand van deze onderhandelingen en hun kansen van slagen te kennen. De minister antwoordde dat de ju risten der beide regeringen de inter- In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Bond van Ka tholieke Kweekscholen heeft de voor zitter, de heer K. Hanselman, ge pleit voor een uitbreiding van het de partement van Onderwijs. Hij wilde daar gaarne een aparte afdeling op gericht zien voor de kweekschool opleiding en voor de opleiding tot kleuteronderwijzeres, niet alleen van wege de belangrijkheid dezer mate rie, maar ook om de spreekwoorde lijke traagheid in de gang van zaken op het ministerie van Onderwijs uit de weg te ruimen, die een gebrek aan coördinatie verraadt. De voorzitter had ook klachten over het feit, dat de salarissen van leraren bij het kweekschoolonderwijs nog altijd niet het niveau bereikt hebben, dat de raad van leraren reeds sinds jaren bepleit. Het lezen van het Zwartboek brengt de onderwijzers tot de conclu sie dat in het verleden onvoldoende eerbied voor eikaars standpunt aan de dag getreden is. Waardering had de heer Hanselman voor de toelating van onderwijzers tot zekere takken van hoger onderwijs. nationale rechtsspraak in verband met de scheepvaart op de Schelde bestu deren. Men wil komen tot een juridisch pu bliekrechtelijk statuut der Schelde. Uit de tekst van het verslag blijkt verder, dat de onderhandelingen over de sluis te Terneuzen voortduren. Diverse commissies van de Afri kaans-Aziatische conferentie in Cairo zijn gisteren bezig geweest resoluties op te stellen, die, naar verwacht wordt, later door de voltallige ver gadering zullen worden aangenomen. Zo wil men Amerika, Rusland en Engeland vragen de atoomproeven te staken. Het NAVO-besluit om raket bases in een aantal landen in te rich ten, wordt betreurd. In een andere motie wordt gezegd, dat ,,de agres sieve politiek van Israël" een gevaar voor de vrede is. De regering van Marokko heeft zich gisteren van de conferentie gedistan- cieerd. Aan de conferentie nemen 500 ver tegenwoordigers van „solidariteits- commissies" uit een veertigtal landen deel. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens Zijne Hoogwaardige Excellen tie mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft om gezondheidsredenen de H. Vader verzocht om per 1 janu ari 1958 ontheven te worden van het bestuur van het bisdom Roermond. Zijne H. de Paus heeft op dit ver zoek goedgunstig beslist en heeft mgr. Lemmens met ingang van 1 januari 1958 benoemd tot titulair-aartsbisschop van Samosate. Vanaf deze dag zal Zijne Hoogw. Excellentie mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, tot nu toe titulair- bisschop van Birtha en coadjutor met recht van opvolging van mgr. Lem mens, bisschop zijn van Roermond. Ons eerstvolgend nummer verschijnt op donderdag 2 J januari. Directie Dagblad DE STEM. J De kroonprins van Jemen, Seif el Islam Mohammed el Badr, is maan dag op het vliegveld Wnoekowo bij Moskou aangekomen. Hij werd o.a. welkom geheten door de eerste plaatsvervangende minister-president Mikojan. tOKiic,

de Stem | 1957 | | pagina 1