Waarover Zeeuwsch-Vlaanderen in 1957 verheugd was.... De Zeeuwse eilanden blikken terug op 195? ...en waarover het treurde Een beschouwing en feiten van de dag Nieuwe wegen en gebouwen SEPTEMBER OKTOBER NOVEMBER DECEMBER DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1957 17 Deltawet wat de klok sloeg Twee priesters gingen heer „HET" probleem Conflict Bouiv-activiteit De Ruyter herdacht Hoge bezoekers Personalia 17 Walle Clinge Clinge rilie en jaar. 188 Tel. 848 -.EN- Hulst Ie Potter, rravenstr. Z. N. ;ghers Clinge ïilie en kkig en Duijse Clinge clientèle (Vervolg van pag. IS) Deze maand werd de schaakavond uitgebuit om de mventaris op te maken van alle li chamelijke krachten, die in de gezinnen van Frans en Karei nog aanwezig waren, nadat de A-GRIEP vertrokken was. Frans was nog slap in de benen, zijn vrouw had rugklachten, de kleine Annemarieke had af en toe last van duizelingen, Karei was bang dat hij aan het hart geleden had („Flauwe kul", zei Frans kort en uiterst krachtig), diens vrouw was onmatig moe en Karei- junior kreeg van tijd tot tijd „zo maar" een bloedneus. Verder maakten beide gezinnen het uitstekend! „Wat uit Azië komt, is in de regel niet veel goeds", meende Karei. Hetgeen vrij heftig door Frans werd ontkend. Hij begon de voor treffelijke eigenschappen van een goede rijst tafel op te sommen, de verdiensten van wijlen Ghandi te prijzen, de gamelan-muziek op. te hemelen en het Wajangspel te bewonderen. Hij maakte gewag van de Japanse vlijt en de Chinese wijsheid, kortom hij hield een verhan deling over zoveel schoons en goeds uit Azië dat zelfs Karei applaudisseerde en de Aziatische griep op de koop toe wilde nemen. Na het eerste en enige spelletje schaak van deze avond begon de woordenstrijd opnieuw. Karei eiste een uitdrukkelijke verklaring, dat Frans de heer Soekarno beslist niet onder de voortreffelijke zaken uit of in Azië wilde reke nen. Op het bereikte akkoord ledigden de vrienden een bescheiden glaasje druivensap. Daarbij wisselden zij opgewekt van gedachten over de invloed van de bestedingsbeperking, zoals het ontslag van vele arbeiders en de verhoging van de PTT-tarieven. De voetbal wedstrijd Nederland-Oostenrijk kwam ook nog even met de befaamde 1-1 uitslag op de prop pen („Geen bloedbad en tóch sportief', scham perde Karei een tikkeltje onsportief) en het slot van de avond werd gevormd door een gedachtenwisseling over de nieuwe Technische Hogeschool in Eindhoven. „Een stralen lichtpunt in het donkere zui den", vond Karei. Hierna ging hy wandelend hulstne, vol bewondering voor de duizenden twinkelende lichtpuntjes aan de hemel. „Een illuminatie die gelukkig voor alle stervelingen geiyk biyft", mymerde hij. Als hy alles ge weten had.... Juist, wanneer Karei alles tevoren ge- iveten had, zou hij hoogstwaarschijnlijk met andere ogen naar iet firmament heb ben gestaard. Op zoek naar een vreemd lichtend voorwerp, iat zich op een hoogte van duizend kilometer voortspoedde met een vaart van 29.000 kilometer per uur. „Die Russen hebben het dan toch maar ge leverd", viel hij met de deur in huis van zijn schaak-vriend. „Ik vind het een reuze-presta tie met de Spoetnik. En helemaal geen propa ganda deze keer, alleen maar zuivere weten schap. De Sovjets zullen de resultaten zonder meer ter beschikking stellen van de gehele wetenschappelijke wereld." Het wonderlijke was deze keer, dat Frans geestdriftig gemaakt moest worden. Hij zag helemaal niet in, dat de Sovjets dank zij de Spoetnik nu ineens van die onbaatzuchtige lie verds geworden zouden zijn. „Een stuk koude en misschien later een groot blok gloeiend hete oorlog", oordeelde hij. „En van dat ter beschikking stellen moet ik eerst nog zien. Tenzij natuurlijk de verwachte resultaten pas de moeite waard zullen zijn, wanneer de Ame rikanen zo dom zouden zijn om ook een paar „resultaten" aan de politieke openbare weg te etaleren ten gerieve van Moskou. Toegegeven, het lijkt zéér de moeite waard, wat de Sovjet geleerden bereikt hebben. Maar we zijn heus nog niet aan de ruimtevaart toe om op thee visite te gaan naar de Marsvrouwtjes." „Dat is ook zo", zei Karei, „waarom pra ten ze toch altijd over Mars-mannetjes? Gek is dat eigenlijk. Of zou dat zijn naar het voor beeld van de Aardmannetjes, die ook alleen maar in sprookjes voorkomen?" Over dit diepzinnige probleem wisselden de vrienden onder het genot van het maandelijkse glas zoveel oorspronkeiyke gedachten, dat het bulderend gelach tenslotte niet van de lucht was. De gemaakte grapjes zün inmiddels ter recensie opgezonden („Stuur maar naar Idil, dan komt het wel goed", zei Frans) naar een zeer gewetensvol medewerker van ons blad. Mocht hij er géén kwaad in zien of ver moeden, dan beloven we a gaarne publikatie. Karei kwam hijgend bij Frans aan. „Ik heb me ook maar solidair verklaard met de 50-kilometer-vaart van de automobilis ten. Zij mogen niet harder en ik, als dood gewone voetganger, wil niet langzamer" bracht hij er puffend uit. Frans kende zijn vriend langer dan vandaag of gisteren glimlachte eens ironisch en zette hem kwasi-plechtig in de zetel voor het schaakbord. Na de openingszetten-in-tempo begon Karei zijn hart te luchten. „Wat heb ik je voorspeld? Het gaat ver keerd m Djakarta. Daar is een hetze tegen de Nederlanders op komst met de afmetingen van een bandjir. De zogenaamde kwestie Nieuw- Guinea is het doekje voor het bloeden. Alle maal communisme, broer, internationale zwendel op politiek terrein." Frans zweeg. In zyn hart gaf hy zijn vriend groot gelijk deze keer. Het was dan ook meer uit gewoonte, dat hij er met een zacht lijntje omheen praatte, tot hij na een kwartiertje zwijgend zei: „Het zal misschien zo'n vaart niet lopen. De Verenigde Naties hebben nu ook hun stem doen horen, er komen nog wel een paar inter nationale geluiden als ernstige waarschuwing bij en dan zullen Soekarno en zijn knechten wel bakzeil halen." Karei liet het zo maar. „We zullen zien", bromde hij en sneed als tweede onderwerp de Deltawet aan, die nu door de Kamer was aan genomen. „Een hele rust voor velen, onrust voor anderen", meende hij en praatte nog wat door over de oester-kwekerijen, die hij hard nekkig vanwege Indonesië oester-plantages bleef noemen. Frans wist niet beter te doen dan hem een glas vermouth aan te bieden. Karei vond het maar een vrij bitter drankje, bedankte voor een tweede glas en nam met de schandalige opmerking „Als je niks beters onder de kurk hebt, dan ga ik maar", korzelig afscheid van een lachende Frans. Karei bleek helaas overschot van gelijk te hebben gekregen met zijn voorspellingen over Indonesië: na de mislukte aanslag op Soekarno waar de Nederlanders tot op deze laatste schaakavond in 1957 nog steeds NIET de schuld van hadden gekregen ging een verbijsterende golf van officiële plagerijen en individuele terreurdaden over Java. De positie van de 50.000 Nederlanders werd onhoudbaar, nadat een algemene boycot(tot en met de levensmiddelen voorziening) was ingegaan, nadat een serie bedrijven door staat of vakbonden waren overgenomenen nadat de Nederlanders kregen aangezegd „Verdwijn zo spoedig mogelijk en laat je bezit maar hier". Er kwam van schaken niets deze avond. Zo tussen Kerstmis en Nieuwjaar zijn er immers tal van onderwerpen en tal van overgebleven stukken kerstkrans en staartjes in flessen met geest-voedende dranken. Dat miste ook nu en hier zijn uitwerking geenszins en het ge sprek werd steeds levendiger. Het afgelopen jaar werd in menig opzicht een hoogtepunt genoemd, een historisch jaar en een keerpunt in de geschiedenis van de menselijke beschaving. „Nu ja", zei Frans, „beschaving is tenslotte een groot woord. Noem het liever vooruitgang of beter nog „ontwikkeling" in dit verband." „Nee", oordeelde Karei vinnig, „noem dan het beestje maar bij de echte naam: „achter uitgang". Wat heb je aan kunstmanen, raket ten-bases en satellieten, als de mensen in Oos ten en Westen vijanden blijven omwille van het gewin!" Maar Frans had een antwoord klaar: „Daar hebben we als punt van vertrek een heleboel aan. Maar we moeten beginnen met de woorden uit de Kerstboodschap van de Paus te overwegen en tot de onze te maken om de blijvende vrede te verwerven. Let wel: dat moeten niet ANDEREN doen, maar WIJ ZELF." De twee oude vrienden keken elkaar aan en ze hadden het sterke gevoel, dat ze elkaar dit jaar voor het eerst goed aankeken. Ze be- begrepen zonder woorden eikaars gedachten, hieven het glas met een hartelijk: „Een zalig uiteinde en een goed begin in 195S". Zeeuwsch-Vlaanderen heeft, ondanks de vele droeve da gen die het heeft moeten beleven, in het afgelopen jaar tooh ook vele malen reden gehad zich te verheugen- Velerlei aanleidingen waren daartoe, van onderling vaak geheel ver schillende aard. Zo maakte men weer voortgang met de economische en verkeerstechnisch verbetering van de streek. Men mag intus sen wel bijna zeggen dat iedere nieuwe weg, die thans gereed komt, de aanpassing van het Zeeuwsch-Vlaamse wegennet be kroont. Want er is in de afgelopen jaren op dit terrein ontzag lijk veel werk verricht. Op 20 februari van dit jaar opende men de'nieuwe weg Hulst-Paal en dat was niet alleen voor Hulst en Graauw maar voor de bewoners van een uit gestrekt poldergebied een verblijden de gebeurtenis. Een feestelijke dag, cndan'is de kou en de smerige sneeuwboel waai de genodigden zich doorheen moesten wagen. Men werkte intussen ook hard aan de voltooiing van de nieuwe oost west-verbinding door de Braakman: de aansluitingsweg in het oosten kwam gereed en die in het westen zal spoedig volgen. Ook St. Jansteen had reden verblijd te zijn: op 7 maart vierde men daar de honderdste verjaardag van de Jaarmarkt, een gebeurtenis die met een geweldige aanvoer van vee èn met een daverende feestmaaltijd ge paard ging. De meeste veehandela ren uit oost-Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen zich die dag nog uitstekend herinneren Waar men ook feestte: in Sluis. Daar vond eind april-begin mei de tentoonstelling ..Sluis Presenteert" plaats, een gebeurtenis die een extra toeloop op Nederlands meest merk waardige toeristenplaats teweeg bracht. In Sas van Gent feestten op 30 mei de katholieke Zeeuwsch-Vlaamse boe ren: de vernieuwde, uitgebreide en gemoderniseerde C.H.V.-gebouwen werden toen plechtig in gebruik geno men, voor welke gelegenheid de Com missaris der Koningin weer met graagte naar het hem zo sympathie ke provinciedeel over de Wester se chelde kwam. De blijdschap welke deze dag werd ten toon gespreid was gerechtvaardigd, want dit complex te Sas van Gent is als gerstbewerkings- installatie de grootste welke ter we reld gevonden wordtèn de mo dernste Niet ver vandaar, in Sluiskil nl., was het op 27 september een feeste lijke drukte. Prins Bernhard bezocht de Compagnie Neerlandaise de 1'Azo te, ter gelegenheid van het bereiken van een indrukwekkende mijlpaal in de produktie, En nu de Prins toch in Sluiskil was, opende hij meteen de duizendste wo ning van de gemeente Terneuzen, welke sedert de bevrijding gereed kwam. Over openen gesproken: Terneuzen beleefde op 17 januari nog een plech tigheid van grote betekenis. Toen werd nl, de nieuwe, zeer moderne en sfeervolle katholieke lagere school geopend, een heel feest voor pastoor J. van Campen en zijn Terneuzense parochianen. Niet minder gelukkig overigen 6 waren de katholieke Schoondijkenaren op 4 maart met hun prettig-lichte en zonnige kleuter school, die de oplossing bracht van een sedert 1945 bestaand kleuter schoolprobleem. Er waren nog slechts weinig panden in het dorp waar de peuters nog niet gehuisvest geweest waren Bereikte Terneuzen met zijn dui zendste woning een mooi getal, dat deed het opnieuw toen op 25 no vember Eric van Hijfte in het St. Elizabeth Ziekenhuis te Sluiskil het aardse bestaan aanving. De piep jonge Eric was al meteen een jubi laris: hij maakte het inwonertal van Terneuzen namelijk mooi af op 15.000. Deze gebeurtenis onder streept de groei van Zeeuwsch- Vlaanderen's grootste gemeente en belangrijkste industriestad. Zo goed gaat het. in dit opzicht, he laas lang niet overal. Menige plaats ziet nich zelfs geleidelijk krimpen"; er zijn gemeenten die nog slechts de helft van het aantal zielen hebben dat ze een honderd jaar terug bezaten. Mede daarom was het uitermate ple zierig dat kort daarna, op 10 decem ber, het kleinere, maar historisch weer interessantere Hulst zijn 5000e inwoner mocht inschrijven. Het was Marina de Bakker, die nog voor het einde van het jaar voor een prettig Hulsters geluid zorgde, hoe onwellui dend ze dan wellicht mocht huilen. Overigens was dat niet het enige prettige dat Hulst beleefde. Er wa ren zelfs belangrijker feiten: men be gon aan de torenbouw en het werk kwam zelfs nagenoeg gereed. Ja, na dertien jaren heeft Hulst weer een toren. Of Hulst er blij mee is Het is uiteraard zeer verheugd over het bezit van ..een" nieuwe toren, maar juist aan DEZE nieuwe toren zal het nog erg moeten wennen. Het beton is nog zo blank, de ranke, opengewerkte opbouw zo geheel anders dan de spit se lijnen van de vorige toren welke alle Hulstenaren nog zo levendig voor de geest staat. En of alleszins ter za ke kundigen nu verzekeren dat archi tect Brouwers schepping heel wat be ter bij de stijl van de Basiliek past dan de in wezen niets anders dan een wat fors uitgevallen dakruiter zijnde vieringstoren van destijds, de Hulste naren zullen tijd nodig hebben om hun nieuwe toren mooi te vinden. Dat het zo ver komt, is zeker. Zo verdeeld als Hulst in zijn oordeel over de toren is, zo eensgezind is het in zijn en thousiasme over de ontdekking van de haventoegang van de Land- en Waterpoort van Mat- theus Keldermans. Het zoeken is beloond. Hulst bezit straks een toeristische attractie welke haar weerga niet heeft. Er is van alle kanten belangstelling voor, niet alleen uit geheel Ne derland, maar ook van de zijde van deskundigen (historici, enz.) uit België en zelfs uit Duitsland. Historisch gezien is de uitgraving van deze poort wel de belangrijkste gebeurte nis welke Zeeuwsch-Vlaande ren in 1957 beleefde- De vernieuwde bedrijfsgebouwen van de CHV te Sas van Gent, die eind mei door de commissaris der koningin opengesteld werden. Zou men ons de vraag stellen: „Waar geschiedde de belangrijkste gebeurtenis in 1957 voor de Zeeuwse eilanden", dan moesten wij antwoor den: „Buiten Zeeland en wel op het Haagse Binnenhof in de Tweede Ka mer". Twee maanden geleden werd daar toch, met byna algemene stem men de veelbesproken Delta-wet aanvaard en die wet zal, wanneer ze geheel ten uitvoer wordt gebracht het beeld en de aard van de Zeeuwse delta niet alleen wijzigen, maar to taal veranderen. Of in het algemeen de indruk, wel ke dit feit maakte, zo diep is ge weest in onze gewesten, wagen wy te betwijfelen. De „vox populi" hoort men bijv. meer dan eens mompelen: Wanneer ik boven een artikel in de krant het woord „Delta" zie, lees ik het stuk niet eens meer". We geven graag toe dat er over de Delta-plannen wel erg royaal is geschreven, gesproken en gefanta seerd, maar geven de man in de straat toch geen gelijk, want bij het geen er te gebeuren staat, zijn de Zeeuwse eilanden zo angstig nauw betrokken, dat het zich afzijdig of on verschillig houden in deze, struisvo gelpolitiek is. Wanneer de dammen er komen en de olievlek der Randstad Holland, niet meer weerhouden door het wa ter, over Schouwen en de Bevelan- den uitvloeit, zullen er dingen gebeu ren, waarvan de meesten nog niet durven dromen. Tekenen aan de wand zijn de industrialisatie- en ha venplannen aan het Zuid Sloe en bij Rilland, waarvan het eerste al vrij ver is. om nog maar te zwijgen van de golf recreatie-zoekenden, welke over ons heen zal slaan. Als voor spel mag de uitvoering van het Drie- eilandenplan gelden. De werkhaven bij Veere is al gereed gekomen en 28 november jl. werd de enorme Treurige gebeurtenissen wisselden de dagen van vreugde af. De mens is geneigd zün leed eerder te verge ten dan datgene wat hem blijdschap bracht.En zeker de Zeeuwsch-Vla- ming, die va nature opgewekt van aard is. Maar aan bepaalde gebeur tenissen zal iedereen, vooral thans aan de vooravond van een nieuw jaar, nog levendig en met pijn in het hart terugdenken. Op 27 april gebeurde een van de treurigste verkeersongelukken welke sedert lange tijd voorvielen: onder Sluiskil reed een auto in het kanaal, waardoor een Axelse moeder en haar drie kinderen verdronken. Deze af schuwelijke gebeurtenis schokte ieder die het hoorde, en zeker niet alleen in ons eigen gebied. Een dergelijke trieste zaak schudt ons, snelle en jachtende mensen van een al te wilde tijd weer eens ruw dooreen en roept ons toe: weest uiterst voorzichtig in het verkeer. Natuurlijk, men kan het ongeluk treffen om buiten eigen schuld iets te overkomen, zoals hier het geval was, maar zovele ongeval len zijn te wijten aan onze fouten. Een geweldige brand legde juist tijdens de plezierige Braakmanfees ten een van de grote postorderbedrij ven van Hulst, de Z.T.C., in de as. Van een groot gebouwencomplex was binnen korte tijd niets anders over dan een puinhoop, die nog wat na smeulde. Een kostbare goederenvoor raad aan textiel, radio's, televisie toestellen, bromfietsen, wasmachines enz. ging verloren: een schade van zo'n drie miljoen gulden. Het bedrijf ging voorgoed verloren voor Hulst. Veel ernstiger in zijn gevolgen nog was echter de enorme klap die de Russen de vlassers van West-Europa toebrachten door plotseling de markt te overvoeren met vlas .tegen een h ijs die aan opzettelijke dumping doet denken. Zeeuwsch-Vlaanderen is een belangrijk vlassersland en het zag dan ook een groot deel van zijn men sen in nood komen, door deze stunt van de Russen. Het ziet er helaas kwaad voor hen uit. Wat zal het nieu we jaar de vlassers van Nederland brengen Een forse regeringsmaat regel Of zal men de dumpende Rus sen de gelegenheid verschaffen de na tionale vlasteelt de nek om te draaien en zich daarna beperken tot het verlenen van steun Laat ons hopen dat deze donkere wolk aan de zo vaak onheilspellende vlashemel sroedig wegtrekt. Twee bekende figuren ontvielen Zeeuwsch-Vlaanderen in 1957: op 5 mei overleed rector van Jole te Hulst, die bij talloze Hulstenarer veel sym pathie had verworven als rector van het Liefdehuis, welke functie hij van 1914 tot 1951 bekleedde. Hij werd 81 jaar. Vooral in de kring van het Wit- Gele Kruis denkt men nog altijd met respect aan de overleden rector, want hij was een an de actiefste oprich ters van de kruisvereniging. Op 8 augustus overleed pater Gon- zaga te Sluiskil, die nog betrekkelijk jong hij werd 50 jaar van zijn Sluiskilse vrienden werd weggeno men. Hij was een ware vader voor hen en voor de parochianen van het kanaalindustriedorp betekende zijn heengaan een groot persoonlijk ver lies. Pater Gcnzaga heeft vele ver diensten verworven voor de jeugdbe weging en voor de arbeiders: hij pio nierde op het terrein van de Credo Pugnoclubs. Toen de Tweede Kamer dit jaar liet wetsontwerp Deltawerken behandel de, heelt Zeeuwsch-Vlaanderen met grote dankbaarheid geconstateerd, dat zijn nood- en hartekreten niet vergeefs geuit zijn. Vele sprekers, en niet eens alleen Zeeuwen, hebben de minister bijgebracht dat het zonder vaste oeververbinding naar Zeeuwsch Vlaanderen toch écht niet kan. Zijne Excellentie en zijn machtige ministe rie wilden er niet aan, maar tenslotte heeft de bewindsman de zaak toch niet geheel naast zich kunnen neer leggen. Zijn concessie was niet wat men wei zou willen, maar er is in het probleem van de vaste verbinding toch een aanzienlijke vooruitgang vast te stellen, tegenover enkele ja ren geleden. Toen werden de tunnel en brugenthousiasten nog voor fantas ten uitgekreten. De tunnel of de brug zal er wellicht komen. Maar wanneer Wanneer Dat vraagt Hulst zich ook af: wanneer zal het in wezen zo onbetekenende Reinaertconflict opge lost zijn Deze gebeurtenis werpt een ontsierende schaduw op een stad als Hulst, waar men in vroeger eeu wen zo vaak van behouden bleef en groter werd door een sterk besef van burgerzin. Is dit besef dan nu geheel verdwenen menen van niet. Mis schien zijn in onze tijd de persoonlij ke gevoeligheidjes wat belangrijker dan vroeger, toen alleen de gemeen schap telde. Nu 1958 aanvangt, mogen dege nen die het in de hand hebben de zaak uit de wereld te helpen, zich in ernst bezinnen op het treurige van een conflict als dit. liet nieuwe raar verschaft ieder een schone lei. Laat dat ook het geval zijn met be trekking to* dit dwaze botsen van eergevoelens. Dat 1958 een tweede, v,n een gr' tere en schonere Rei- ïaert toet brenge. Want dit is de grootste kans die toeristenstad Hulst ooit heeft bezeten Z bouwput bij Kats, waarbinnen de Sluis door de Zandkreek opgetrokken gaat worden,gesloten. Agrarisch Zee land voelt zich door dit alles be dreigd, zoals men ook beluisteren kon op de vergadering der Z.L.M., die 16 december jl. te Goes werd gehou den. En niet ten onrechte, naar we menen, al zal de cultuurgrond op slokkende industrie hier minder Hol- lebolle Gijsachtig te werk gaan dan in Holland. Ten aanzien van de reus achtige herverkavelingswerken op de eilanden, die meer dan 200 miljoen vergen, hoort men wel opmerken: „Is dit geen weggeworpen geld?" Wij geloven dit niet; in de 25 a 30 jaren, welke de landbouw nog voor de boeg heeft om ten volle te profi teren van de betere situatie, komen die kosten er wel weer uit en na die periode zullen er ook nog ten de le vruchten van geplukt worden. De autoriteiten zien het eveneens zo. Met de nodige plechtigheid en een klin kende speech van minister Mansholt, is althans maandag 23 dec. de her verkaveling Walcheren, de grootste in Nederland tot nu toe, administra tief afgesloten met de definitieve toewijzing der percelen aan de eige naars. Een historische dag was dit en niet alleen omdat minister Mansholt confraters meenam voor het door vuur en water eens zo deer lijk geschonden eiland. De bestedingsbeperking ging onze eilanden niet voorbij en deed heel wat initiatieven inschrompelen. Zo somber het oppervlakkig lijkt was het gelukkig weer niet, daar er nog heel wat tot stand kwam. De mach tige 125 meter hoge televisietoren te Goes is 10 dec. officieel in gebruik genomen, zodat het Nederlandse pro gramma in heel Zeeland op te van gen is. Eén week eerder was de nieu we telefoon-centrale te Zierikzee ge opend en werd Schouwen-Duiveland vol-automatisch venals de Bevelan- den en Walcheren. Op 12 dec. wap perde de vlag op het nieuwe labora torium voor grondonderzoek te Goes; 14 dec. kregen de Vlissingse bejaar den een modern, zij het wat duur te huis; 21 dec. kon 's-Heerenhoek jui chen om zijn nieuwe wijkgebouw van het Wit Gele Kruis. Eerder 11 mei opende prinses Beatrix het even kostelijke als kostbare Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee; 27 juni be trok de Grontmij. te Goes een vers uit de verf gekomen kantoor; Tholen heropende zijn stadhuis in september, Middelburg bleef niet achter en bouw de weidse vleugels aan zijn Gasthuis en kreeg twee weken geleden een nieuwe rijkswerkplaats. Zo ging het door met scholen, wijkgebouwen, za- kenpanden en wat al niet, zodat de bestedingsbeperking nogal meeviel. Alleen in de woningbouw was hier en daar stagnatie, behalve dan in Vlis- singen en Rilland waar het met hon- derden tegelijk gaat, dank zij indus trie en leger. Huizennood is er in ieder geval in veel gemeenten, waar om het geval van het leegstaande straatdeel te Goes, waar 17 nieuwe huizen al 1,5 jaar op bewoners wach ten, opzien baart. Zeeland is nog niet zo misdeeld als sommige pessimisten denken. (Spoor-) baanbrekend werk verricht te de N.S. door de Zeeuwse lijn ge heel te elektrificeren, veel eerder dan d lijnen in de meeste dichtbevolkte streken. Een bronzen monument in de Vlissingse stationshal herinnert aan hetgec 1 april tot stand kwam. 'n Ander monument met droever achtergrond werd 1 feb. te Krui- ningen onthuld, ter herinnering aan de ramp van 1 febr. '53, waarzij een zeventigtal inwoners van die gemeen te het leven liet. De feesten van het jaar werden te Vlissingen gevierd, allemaal ter ere van de grote Michiel, die er 350 jaar geleden werd geboren en er tijdens zijn leven niet in de watten is ge legd. Koningin en prins kwamen ze 22 maart openen en in de zomer wer den ze. na een natuurgetrouwe lan ding van de vlootvoogd, nog vele da gen voortgezet en de speciale de Ruy- ter-tentoonstelling duurde zelfs eni ge maanden. Feesten is evenwel duur. De Vlis singse schatkist onderging er een ge voelige aderlating door. Ook met de Goese Hajuto, op 12 sept, vol mooie verwachtingen geopend, ging het niet zo florissant. Een tekort van 26.000 was op het zadel gebonden van het hinkende paard dat achteraan kwam, maar dat manmoedig door de leden van Handelsbelangen op stal werd gezet. Het Goese fruitcorso op 21 sept. boekte daarentegen een succes, groter dan ooit. Hoog bezoek ontving Zeeland weer genoeg in 1957. Behalve naar Vlis singen kwam de Koningin ook naar Schouwen, om te zien hoe het zich van de ramp hersteld had. Minister Struijcken arriveerde vijf dagen la ter op het eiland om te trachten van de 18 dreumes-gemeenten 6 flin ke knapen te maken. Minister Mans holt signaleerden wij 5 september om het oesterseizoen- te openen en 23 nov. te Middelburg. De K.V.P.-Ka- merleden doorkruisten en bloc de Delta-gebieden en een grote groep volksvertegenwoordigers van diverse pluimage togen naar onze gewesten om de industrie de snelkloppende pols te betasten. De Zeeuwse Kamerleden hebben bij de Delta-wet-debatten met brio de noodhoorn geblazen voor de oesters en mossels en stonden maar wat sip te kijken toen de Commissie van der tien. wat rauwelings te kennen gaf in de illusies van kunstmatige oes terteelt niet erg meer te geloven. Een stevig stormpje dat daardoor over de Oosterschelde rumoerde, woei de Bruinisser mosselmannen niet gewoon in hun schulp te krui pen uit deze commissie vandaan. Laten we echter hopen dat bij het derde „Zeeland presenteert" ook Bruinisse onder de oude vlag is terug gekeerd. Op de Westerschelde sneuvelden door storm, aan- en schadevaring diverse schepen, maar de Schelde- werf, op volle toeren draaiend, zorgde voor ruime compensatie. Oorlogsbo dems, koopvaarders en tankers gle den in serie van de ingezeepte hel lingen. Tenslotte nog de personalia. Om de ouderdom de eer te geven, die hem toekomt, beginnen wij met opa Kip, de Nederlandse nestor, die 18 maart zijn 106e verjaardag vierde en recht op zijn 107e aankoerst. Een verlies post voor Yerseke was het vertrek van dr. Korringa, de bioloog der Oosterschelde, naar IJmuiden. Bij zijn afscheid op 26 jan. is spon taan herdacht, wat zijn inventieve geest en ontembare werkkracht voor de welvaart van Yerseke bereikte. Voor Middelburg betekende het heengaan van burgemeester dr. N. Bolkestein een tegenslag. Acht jaar lang heeft hij de belangen van die stad energiek voorgestaan en node stond men hem aan Deventer in juli af. Dat hij een man is, moeilijk te ver vangen, blijkt uit het feit dat zijn op volger nog niet gevonden is. 's-Hee renhoek kreeg een nieuwe burgerva der in de persoon van de heer Wael- put, die 12 augustus op hartelijke wij ze werd geïnstalleerd. Op kerkelijk terrein gebeurde er weinig schokkends. De Middelburgse parochie herdacht bescheiden het eeuwfeest van haar status en de klei ne parochie Yerseke kreeg, na het heengaan van pastoor Kuiper, de z. eerw. heer J. van Eekelen, de eerste Brabantse pastoor in ons dekenaat, tot herder. Het afgelopen jaar heeft het ant woord gebracht op de vraag welke wij eind 1956 stelden: „Wat zal 1957 ons brengen". Voor de een zal het verheugend en voor de ander teleur stellend zijn geweest en dat zal in het komende 1958 niet anders zijn.

de Stem | 1957 | | pagina 17