„Nederland behoort vruchten te plukken" Uit de tropen in de winter Engelse betrekkingen met Malta in gevaar Drama in Amsterdam-Rijnkanaal Ruimere subsidieregeling gezinsverzorging en - hulp In drie seconden retour van aarde naar maan Echter ook genadeloze kritiek op beleid van Soekarno Aanvaring eiste vier doden DAGBLAD VOOR Geen ontmoeting Soekarno en MacMillan Kabinetsraad in Indonesië Amerikaanse Lockheeds voor Indonesië Communistisch plan tot verovering van Indonesië P. v. d. A. voor open gesprek met Indonesië Pater Lambermond overleden Iets lagere temperatuur Ooslduitse visa voor West-B erlijn Applaus voor Sowjet te Caïro Onnauwkeurigheden in examenlij sten van politie Stem-toto weer niet „er uit Onenigheid in V.S. over antwoord aan Boelganin 97e JAARGANG No. 22643 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Eeigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr, dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voc God, Koningin en Vaderland MAANDAG 30 DECEMBER li>u. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). „Het lioeft niet nodig te zijn, dat liet Indonesische volk moet lijden als ge volg van de strijd om West-Irian", zo heelt oud-vice-president Hatta geschre ven in een artikel, dat in een aantal dagbladen te Djakarta is opgenomen. „Het Nederlandse vol kbehoort de bit- Wel echter leverde Hatta in zijn artikel kritiek op het feit, dat die liquidatie van de Nederlandse economie door arbeiders en niet door de regering werd uitgevoerd. „Het huidige lijden van het Indonesische volk is het gevolg van de krankzinnige maatregelen, die zonder plan werden genomen", zo voegde Hatta hieraan toe. Met betrekking tot West-Irian schreef hij„Men kan geen strijd beginnen met een lege maag. En het is ongerijmd om de Indonesische jeugd te gelasten West-Irian te veroveren, waar Indonesië onvoldoende lucht- en zeestrijdkrachten tot zijn be schikking heeft". Hatta merkte op, dat de West-Irian-actie niet kon worden toevertrouwd aan mensen, „die alleen maar kunnen schreeuwen, doch die niet rationeel kunnen denken". tere vruchten te plukken van de hals starrige koloniale politiek der Neder landse regering", zo schreef hij voorts. Hij achtte het dan ook niet nodig, dat de politiek van liquidatie van de Neder landse' economie in Indonesië zou wor den gestaakt. Integendeel. Uit Djakarta bereikte ons deze op name, gemaakt tijdens de insche ping van Nederlandse evacués op de „Captain Cook": Indonesische militairen controleren de papieren van de reizigers, alvorens zij toe stemming tot embarkatie geven. De uitdrukking op het gezicht van de Indonesiër op de achtergrond, belast met toezicht, laat aan duide lijkheid weinig te wensen over: „Nu zijn wij de baas....!" De Indonesische minister van voor lichting, Sudibjo, heeft meegedeeld, dat de Indonesische regering niets bekend is omtrent een ontmoeting tussen president Soekarno en de Brit se premier MacMillan tijdens het bezoek van Sukarno aan India. Hier over waren in de pers enige berich ten verschenen. In onze editie van zaterdag hadden wij in de rubriek „Mening en commentaar" reeds on ze twijfel over een dergelijke ont moeting uitgesproken. Het is onder meer dit artikel van de oud-vice-president die, zoals wij zaterdag reeds berichtten, toch bin nenkort een Ontmoeting zal hebben met Soekarno dat onderwerp van bespreking is geweest in de Indo nesische kabinetsvergadering. Na die vergadering ontkende de minister van voorlichting, Sudibjo, dat de regering alleen maar zou snoeven over de jongste stappen te gen de Nederlanders Van het begin af zijn alle conse quenties van de huidige actie over wogen. Ook premier Djuanda liet zich in die geest uit. Hij verklaarde voorts, dat het een ramp voor de Indonesische economie zou zijn ge weest, als de Nederlandse onderne mingen zichzelf hadden mogen li quideren, want dan zouden zij Im mers de tijd hebben gehad om hun eigen plannen uit te voeren. Djuanda zei ook. dat de KPM ge vraagd had, of Indonesië bereid was de schepen van de KPM, die gere geld tussen de Indonesische havens voeren, te charteren of te kopen. .,Wij zullen echter nooit op dit aan bod ingaan." Wapens en schepen De feiten, die wij in onze editie van zaterdag publiceerden: „wapens uit Amerika en vlug anders van de Sowjet" en de toezegging van scheepsruimte uit Japan, nl. 75.000 ton zijn door de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, mr. Soe- bandrio, uitdrukkelijk bevestigd. Ook heeft Indonesië volgens het Zweed se blad „Svenska Dagbladet" Zwe den over levering van wapens ge polst. V oef! en met veldmui zen..,. Soebandrio deed voorts nog enige mededelingen over de voedingstoe stand. De internationale stappen, die In donesië thans onderneemt, zo zei hij, geschieden tegen de achtergrond van een nijpend tekort aan rijst in het binnenland. Sociale verzorgers heb ben heden bekendgemaakt, dat in sommige delen van Midden-Java, on geveer 80.000 mensen te lijden heb ben onder een tekort aan voedsel. Het FRANKRIJK en Egypte hebben een overeenkomst gesloten op grond waarvan goederen ter waarde van tien miljoen gulden zullen worden uit gewisseld. Egypte levert katoen in ruil voor onderdelen en kunstmest. DE RUSSEN hebben, volgens de Amerikaanse commissie voor atoom energie, zaterdag een kernproef ge nomen in Siberië. OP 16 MAART a.s. zullen in de Sowjet-Unie algemene verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe Opperste Sowjet. SYRIë HEEFT van Tsjecho-Slowakije een lening aanvaard ten bedrage van 630 miljoen gulden. EEN FRANS experimenteel vlieg tuig, een Griffon met deltavleugels, heeft in verticale vlucht een snelheid van bijna tweemaal het geluid ge haald. JAPAN en ZUID-KOREA zijn over eengekomen geïnterneerden uit te wisselen, namelijk Japanse vissers uit Zuid-Korea en Koreaanse ge- interneerden uit Japan. SYNGMAN RHEE, president van Zuid-Korea, heeft in een nieuwjaars boodschap gezegd, dat de strijdkrach ten van de Verenigde Naties het Zuidkoreaanse leger toestemming dienen te geven voor een opmars te gen Noord-Korea. G.S. VAN ZUID-HOLLAND hebben hun goedkeuring onthouden aan het door de gemeenteraad van Rotter dam vastgestelde plar voor het stich ten van een nieuwe veemarkt aldaar in het Kralingse bos. betreft hier streken, waar ook in het verleden veelal voedselnood heeft ge heerst. De minister voor sociale zaken deelde op deze persbijeenkomst nog mee. dat in sommige distric ten een deel van de bevolking zich voedt met veldmuizen. Het militair bestuur in Midden-Java heeft bekendgemaakt, dat in deze streken 10.000 ton rijst zal worden in gevoerd en dat voorbereidingen wor den getroffen om een deel van de be woners over te brengen naar Zuid- Sumatra. Volgens het Indonesische blad Sin Po heeft de Amerikaanse im- en ex- portbank er in toegestemd de Indo nesische regering krediet te verlenen voor de aankoop van drie viermoto rige vliegtuigen met schroefturbine- aandrijving van het type „Lockheed". De toestellen, die elk meer dan twee miljoen dollar kosten, zullen ge bruikt worden voor lange-afstands- vluchten van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda, aldus het blad. i. De Amerikaanse regerings voorlichtingsdienst heeft giste renavond in zijn radiouitzending „De stem van Arrfferika" bekend gemaakt, dat men over bewijzen beschikt van het bestaan van een „communistisch plan ter ver overing van Indonesië". Men was in het bezit gekomen van een geschrift van de algemeen secretaris der Indonesische com munistische partij, Dipa Nusan- tara, dat als leidraad voor de Indonesische communisten dien de. De strekking van het werkje werd niet nader aangeduid. Op een zaterdagavond in het Con certgebouw te Haarlem gehouden oudejaarsbijeenkomst van de federa tie Haarlem van de Partij van de Arbeid heeft de voorzitter van de partij, de heer Evert Vermeer, ten aanzien van Indonesië gezegd, dat de Partij van de Arbeid voorstand ster blijft van een open gesprek, dat mogelijkheden biedt voor de toe komst. Er ligt op het Westen een zware taak, als het de opmars van het communisme in Azië wil stuiten, aldus spreker. Dat is niet alleen in het belang van het Westen, maar ook van de volken, omdat de vrijheid op het spel staat. Hij zeide voorts, dat in 1958 meer dan ooit de nadruk gelegd zal moe ten worden op een samenwerking van de Aziatische en Afrikaanse volken, waardoor deze hun vrijheid krijgen of behouden. Te Nijmegen is zaterdagmorgen plotseling overleden pater Canisius Lambermond O.P., professor in de kerkgeschiedenis aan het Albertinum. Door zijn talrijke publikaties in kran ten en tijdschriften als archivaris van de Nederlandse provincie van de pa ters Dominicanen en als lid van ker kelijke rechtbanken in ons land voor zaligverklaringen, was pater Lam bermond zeer bekend. Hij werd op 18 mei 1894 te Nijmegen geboren en trad in 1913 in de orde der Dominicanen. Het ministerie van Maatschap pelijk Werk heeft aan de van rijkswege gesubsidieerde instel lingen voor gezinsverzorging een subsidieregeling doen toe komen, welke met ingang van 1 januari 1958 in werking treedt en de sinds 1955 geldende rege ling zal vervangen. Een der belangrijkste wijzigingen in deze nieuwe subsidieregeling wordt gevormd door de mogelijkheid tot het verlenen van gezinsverzorging en gezinshulp aan bejaarden en chro nische zieken. In deze nieuwe bepalingen is o.m. de mogelijkheid opgenomen, het werk van krachten, die geen gehele dag of slechts enkele uren per week in dienst zijn van de instelling, voor subsidie in aanmerking te doen ko men. Voor de hulp aan bejaarden en chronische zieken zullen de instellin gen voortaan verzorgsters en help sters in los dienstverband kunnen aanstellen tegen uurloon. Het percentage van het rijkssub sidie in het werk der gezinsverzor ging is verhoogd van 25 tot 30 en in het werk der gezinshulp van 20 tot 25. Het maximum salaris van een ge zinsverzorgster is in de nieuwe rege ling vastgesteld op f 3300 per jaar voor verzorgsters met zes jaar er varing (in los dienstverband f 1,48 per uur), voor gezinshelpsters met 6 jaar ervaring op f 2400,- per jaar (in los dienstverband f 1,08 per uur). De premier van Malta, Dom Mintoff, zal vandaag het parle ment verzoeken de betrekkingen met de Britse regering te ver breken, totdat het geschil over de tewerkstelling van arbeiders van de marinewerf is opgelost. In de motie, die Mintoff zal indie nen, wordt gezegd: „Aangezien de Britse regering de verplichtingen niet wenst na te komen, die zij op zich nam bij haar verklaring van juli 1955 ter voorkoming van werkloosheid, verklaren de volksvertegenwoordi gers, dat zij zich niet langer gebon den achten aan de verplichtingen te genover de Britse regering en haar bondgenoten, zolang Engeland niet garandeert dat het geen arbeids krachten op Malta zal ontslaan voor dat er ander werk voor hen is gevon den." Bij de Brits marinewerf op Malta werken 7.000 man. Door een wijziging in het Britse vlootplan moet een aan tal hunner worden ontslagen. Mintoff, een socialist, is premier sinds maart 1955. De Britse kroonkolonie Malta telt 314.000 inwoners. Het parlement heeft geen bevoegdheid in defensiezaken en op het gebied van betrekkingen en verdragen met het buitenland. In de ze aangelegenheden beslist de gou verneur. In 1956 besloot het eiland bij refe rendum tot integratie met Engeland. De details van dit plan worden nog uitgewerkt. De foto geeft een beeld van het lichten van dè sleepboot door een drijvende bok uit Amsterdam. Weersverwachting van het KN 5 MI tot vanavond, opgemaakt zon- J xgavond 23.15 uur: J Wisselend bewolkt met enkele buien. Overwegend krachtige westelijke wind. Iets lagere mid- dagtemperaturen dan gisteren. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Vrij sterke tot sterke wind uit west tot noordwest. Storm op zee. I Zwaar bewolkt met opklaringen. Enkele neerslagvlagen later op de 1 dag, zelfs met hagel en in de Ar 2 dennen mogelijk zelfs met sneeuw J Verdere daling der temperatuur J Vandaag: zon onder 16.36 uur. Morgen: zor op 8.49 uur. Het Oostcluitse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat van 1 janua ri af Amerikaanse. Britse en Franse diplomaten in West-Ber- lijn in- en uitreisvisa bij de Oost- duitse regering moeten aanvra gen in plaats van bij de Russische autoriteiten. De Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk erkennen Oost- Duitsland niet en daardoor ook zijn bevoegdheid visa te geven. In de Oostduitse bekendmaking wordt gezegd, dat het vervoer van Westelijke troepen van en naar West- Berlijn niet onder de nieuwe regeling valt. Een Westelijke woordvoerder zei, dat de diplomaten gewoonlijk per vliegtuig van en naar West-Berlijn gaan en dan geen visum nodig heb ben. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat Amerikaanse re geringsfunctionarissen zich in geen geval tot ,,de zogenaamde Duitse De mocratische Republiek" zullen wen den voor visa. Rasjidof. de leider der Sowjetrus- sische afvaardiging naar de Afri kaans-Aziatische conferentie, die thans te Caïro wordt gehouden, heeft met zijn toespraak, waarin hij on voorwaardelijke Sowjetrussische hulp op financieel, economisch, technisch en cultureel gebied aanbood, bijzon der veel succes geoogst. De luide toe juichingen maakten, dat hij zijn toe spraak, na het doen van deze mede deling, verscheidene minuten moest onderbreken. Het Sowjet-aanbod vormde het voornaamste onderwerp van gesprek. Zij boden de bouw van fabrieken, centra voor wetenschappelijk onder zoek, ziekenhuizen en culturele insti tuten aan. Indonesië De Indonesische afvaardiging heeft een ontwerpresolutie in de politieke commissie der confe rentie ingediend, waarin ver klaard wordt dat „alle wateren tussen en rondom de eilanden van de Indonesische archipel als In donesische territoriale wateren moeten worden beschouwd." De vier ton metende motor sleepboot „Roelie" uit Zwart sluis is zaterdagmorgen om streeks half zes in het Amster dam-Rijnkanaal ter hoogte van de gemeente Breukelen in aan varing gekomen met een met stenen geladen vrachtschip, de „Vertrouwen". De sleepboot maakte direct water en zonk onmiddellijk. Aan boord van de „Roelie" bevonden zich vier personen, die met de sleepboot ten onder gingen en verdron ken. Hun lichamen zijn zaterdagavond om half negen geborgen, nadat een irijvende bok uit Amsterdam de sleepboc had opgetakeld. Het wa ren de kapitein, de 32-jarige A. J. Meijwaart, diens 22-jarige broer B. Meijwaart, de schippersknecht H. Boef en een vijfjarig zoontje van de schipper. Omstreeks half zes des morgens zag de schipper van de vrachtboot „Vertrouwen", de heer A. J. Bakels uit Utrecht, die met zijn boot gela den met stenen onderweg was van Utrecht naar Vlieland, plotseling aan de linkerzijde de scheepslichten van een naderende boot op zich af komen. De boot stevende schuin op hem af en een aanvaring was niet meer te voorkomen. Met een harde klap raakten de beide boten el kaar. In de steven van de sleepboot, die toen nog niet als zodanig door de schipper van de vrachtboot was herkend, sloeg een enorm gat. De boot sloeg over de kop en werd door de „Vertrouwen" overvaren Onmiddellijk meerde de vrachtboot langs de wal en richtte de scheeps lichten op de plek waar de aangeva ren sleepboot ten onder was ge gaan. Inmiddels passeerden ook an dere schepen, die de plek waar de ramp as gebeurd met hun lichten afbakenden. Sirenegeloei van de schepen alarmeerde de enkele be woners die langs de kanaalstrook wonen. De politie te Breukelen werd gewaarschuwd en de rijkspolitie te water uit Nigtevegt. De gehele morgen heeft men op de plek van de scheepsramp ge dregd, dat men aanvankelijk in de veronderstelling verkeerde dat er een open vlet was aangevaren. In de loop van de ochtend werd con tact opgenomen met een bergings maatschappij te Amsterdam, die om half zes des avonds een drijven de bok zond. Ruim twee uur namen de bergingswerkzaamheden toen nog in beslag. Afwijking vaarroute Uit het onderzoek is gebleken, dat door tot nu toe onopgehelderde oor zaak de „Roelie" plotseling van zijn vaarroute is afgeweken en aan bak boordzijde op het vrachtschip afste vende. Tijd om het roer te keren had de heer Bakels niet meer. De schipper van de Roelie stond als een zeer kundigje kapitein be kend. Men houdt zich momenteel met de vraag bezig hoe dit ongeval is kunnen gebeuren. Gedacht wordt aan de mogelijkheid, dat de schip per door slaap overmand is gewor den als gevolg van de lange vaar weg die hij die nacht had afgelegd. In de stuurhut bevonden zich de schipper en zijn knecht. Beide man nen hebben geen kans meer gezien over boord te springen. De politie vond namelijk de deur van de stuur hut nog gesloten. In het vooronder sliep het 5-jarig zoontje van Meij waart en de broer van de schipper, die in hun slaap door de ramp wer den overvallen. De heer Meijwaart had vier kinderen. De rechtbank te Maastricht heeft twee agenten van politie uit Heerlen, P. E. en J. van E., vrijgesproken van de hun ten laste gelegde valsheid in geschrifte. De politiemannen zouden in cijfer lijsten van hun examens hebben ge knoeid, om een zodanig puntenaantal te krijgen dat ze kans konden maken op de in 1956 geboden gelegenheid van promotie tot hoofdagent. Deze lijsten hadden zij bij hun supe rieuren doen indienen. De politiemannen ontkenden ten stelligste zich aan deze vervalsingen te hebben schuldig gemaakt. De ver anderingen en onnauwkeurigheden zouden dan door de commissie der „examens tot het verkrijgen van het politiediploma, eventueel diploma met aantekeningen, gehouden onder rijkstoezicht" zijn begaan. Dit was onder meer door de verdediger, mr. Sanders, naar voren gebracht. De rechtbank heeft in haar vonnis dc vervalsingen in ieder geval niet op rekenin" van de verdachten gescho ven. De officier van justitie had tegen beide politie-agenten zes weken, ge vangenisstraf gevorderd. Een KLM-lijnvliegtuig uit Singa pore landde op Schiphol.... Dames van de Rode-Kruispost op het vliegveld ontfermden zich over de evacués, om deze te voorzien van warme kleding en schoeisel. Mevr. L. van Overeem uit Den Haag be lastte zich met de kledingzorgen van de 4-jarige Ma.rtha Huinink uit Djakarta. 5? Vele inzenders van de STEM- toto hadden het deze keer bijna bij het rechte eind, maar nie mand was er die de spijker op de kop wist te slaan. Het gevolg is dus, dat de post ook nu nog blijft staan onder toevoeging van opnieuw f 25,-. De inzet is nu f 150,- en daarmede gaan we dan het nieuwe jaar in. De uitslagen waren: NOAD-GVAV 1, Feijenoord-Spar- ta 2, EDO-Willem II 2, Wilhelmi- na-DHC 1, ONA-Baronie 3, DWS- Alkmaar 1, Volendam-SW 3, VSV-Roda Sport 1, Eindhoven- Leeuwarden 1, Emma-Hilversum 1. Controle-totaalcijfer 16. (Advertentie) De pers te Washington maakt mel ding van een meningsverschil in de Amerikaanse regering over het ant woord op de jongste voorstellen van de minister-president van de Sowjet- Unie. Boelganin, tot vermindering van de spanning tussen Oost en West. Volgens deze berichten is Stassen. president Eisenhowers adviseur voor ontwapening, van oordeel, dat de Amerikaanse regering met geheel nieuwe ontwapeningsvoorstellen moet komen om de onderhandelingen met de Sowjet-Unie te kunnen hervatten. De minister van buitenlandse zaken, Dulles, daarentegen zou de president een tegengesteld advies hebben gege ven. Politieke waarnemers te Washing ton zijn van oordeel, dat Stassen die niet veel steun voor zijn opvattingen heeft kunnen verkrijgen, het onder spit zal moeten delven. De Russische hoogleraar Bla- gonravof heeft in een artikel in het Russische tijdschrift Sowjetskaja Aviatsija geschre ven, dat Rusland binnen korte tijd opnieuw kunstmanen zal afschieten, spoedig gevolgd „door de eerSte raketten om de weg naar de maan en andere hemellichamen te banen". Volgens Blagonravof is de dag •liet ver meer, dat de appara ten in de kunstmaan hun kracht aan atoombatterijen zullen ont lenen en dat atoomtreinen met de snelheid van vliegtuigen zullen reizen. De hoogleraar zei, dat in Rus land totstandgebrachte verbin dingen van metalen met kera mische grondstoffen, gebaseerd op titaan en borax, tempera turen tot 2000 gr. Celsius had den verdragen. Professor Bla gonravof zei, dat in „de groot ste atoomzuil van de wereld, het Russische synchrofastotron', geladen deeltjes met nagenoeg de snelheid van het licht twee keer een afstand tusen aarde en maan in drie seconden tijds hadden afgelegd". Men werkte thans aan een nog grotere zuil.

de Stem | 1957 | | pagina 1