S- NH ECT" CT" Veertig geheime jaar politie in Rusland RIVELLA Brussel onivangi de wereld op Ex po '58 Beroemde vaandeldragers Mensen en oXluzcn ONZE PUZZEL Muziek en Grafiek in West-Vlaanderen*' .tiers ZWARE SHAG lelijk Yagoda Yeshow Beria Serow lekker Geen trek in eten? Fusie N.K.F. en Draka )0R DIE lefoon 32470 ion 32470 :ijn in.v. r Iet bankn.v. Instands- bank n.v. r.v. Jd - HULST DERDE BLAD DOUWE EGBERTS ORCAM Agente: FIRMA BAYINGS-BEYERSBERGEM Haagweg 250 - Breda Telefoon 37950 In Nicosia drie bommen ontploft KLAVER VIER Duivenkroniek van „Den Bruinen" den bruinen ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 Laatste nummer zesde jaargang Razzia in Japanse regeringsbureaus Oplossing r ii larsdag) zullen "ll uur af voor Gosterhout, enige Insloop, referenties Jamin N.V., post- d na afspraak. •tten en B. H.'s. en. Aanmelden n 2 en 5 uur. bij Oosterhout, enige m tewerk gesteld, n reis- en/of pen- jving van levens- afd. Personeels- d na oproep, sis lt dan haar schelle niddeliijk wordt de- ivergenomen door nderen... gromt Aram, daar mis. Vooruit, er op af!!!" v v - T-"» Cl Veertig jaar is het geleden dat door het Russische communistische regime een „geheime politie" werd ingesteld, die als orgaan van tota- litaire onderdrukking zijn weerga niet heeft. Ze was oorspronkelijk bestemd voor de bestrijding van anti-com munistische activiteiten en zo komt het dat in de almachtige „buiten gewone commissie" of Tsjeka daar na achtereenvolgens aangeduid met GPOE, NKVD, MVD, MGB en KGB) in haar 40-jarig bestaan mil joenen slachtoffers, zowel commu nisten als anti-communisten, heeft gemaakt. Van het begin af beschik te de geheime politie over vrijwel onbeperkte macht tot het arreste ren, gevangen zetten en liquideren van haar onwelgevallige personen. Volgens voormalige leden van de Tsjeka behoren fysieke en geeste lijke marteling tot de standaard methoden voor het verkrijgen van inlichtingen van slachtoffers, die ge liquideerd moeten worden. Voor degenen, die niet terechtge steld werden, werd door de geheime politie een uitgebreid stelsel van dwangarbeid ontwikkeld; zelfs kinde ren zijn daarvoor niet veilig; dui zenden worden als gijzelaars vastge houden voor misdaden die aan hun ouders worden toegeschreven. In 1918 werd het hoofd van de Tsjeka in Petrograd, M.S. Uritsky, vermoord; als vergeldingsmaatregel werden vol gens een bericht in de Izvestiya van 20 september 1918 niet minder dan 500 mensen neergeschoten. Dit bewind van terreur, dat de volle instemming van Lenin had, werd onder zijn opvolger, Stalin, ver der uitgebreid. In het begin van de dertiger jaren heeft de geheime poli tie een grootscheepse zuivering uitge voerd onder de koelaks, zoals de landeigenaren in Rusland werden ge noemd. Volgens Winston Churchill had Stalin op de conferentie in Jalta verklaard, dat er zelfs meer koelaks waren geliquideerd dan naar buiten was uitgelekt. „Tien miljoen", gaf Stalin toe, „het was verschrikkelijk". In 1936 heeft Stalin met behulp van de geheime politie in een ander ge bied een grootscheepse zuivering ont ketend, die zijn positie als onbetwist dictator in de Sowjet-Unie moest bevestigen. Duizenden, onder wie Sowjet-leiders die hun leven aan het communisme hadden gewijd gingen ten onder. De geschiedkundige Basil Rauch geeft enkele cijfers van het aantal slachtoffers in de strijdkrach ten alleen: „drie kwart van het aan tal leden van de Opperste Oorlogs raad, twee van de vijf maarschal ken, 13 van de 15 legergeneraals, 62 van de 85 legerkorps-bevelhebbers. 110 van de 195 divisie-commandanten en 220 van de 406 brigade-comman danten werden in 1937 en 1938 ge liquideerd. Waarschijnlijk 65 procent van de opperofficieren en 10 pro cent van de hoofdofficieren (in to taal 20.000 officieren) werden gear resteerd; van de 6.000 hogere offi cieren werden er alleen al 1.500 ge ëxecuteerd". Terreur De zuivering van 1936 - 1938 ein digde op ironische wijze met de zui vering van de zuiveraars. De elkaar opvolgende hoofden van de geheime politie, Yagoda en Yezhow, werden geliquideerd; Yezhow's opvolger La- vrenti Beria werd pas veel later uit de weg geruimd. Thans staat Iwan Serow aan het hoofd van de gehei me politie - een man wiens najim, volgens de Londense Daily Mirror synoniem is met „terreur, marte ling en het graf". Onder leiding van Serow vond voor de Tweede Wereldoorlog de depor tatie en liquidatie plaats van dui zenden Oekrainers, Lithauers, Letten en Esten. Tot Serow's meer recente activiteiten behoort volgens het spe ciale UNO-rapport over Hongarije onder meer de persoonlijke deelna me aan de arrestatie van de Hon gaarse vrijheidsstrijders in Boeda pest op 3 november 1956. Serow en zijn organisatie is het er boven alles om te doen een politie- stelsel te handhaven dat in het bin nenland elk aspect van het dagelijks (Advertentie) leven beheerst en over de grenzen werkt als spionage-netwerk ten be hoeve van de Sowjet-Unie. Sedert de Tweede Wereldoorlog zijn er minstens tien gevallen bekend ge- vorden, waarin handlangers van de Russische geheime politie als diplo maten, culturele en handelsattachés journalisten of arbeids-adviseurs op traden, terwijl ze in werkelijkheid spionagediensten verrichtten. Voorts worden aan de Russische geheime politie onder meer de moord op de anti-Stalinisten Leon Trotsky in Mexico en Kgnac Reiss in Zwitser land, evenals de ontvoering in West- Berlijn van de bekende Duitse anti communist Dr. Eric Linse toegeschre ven. Op het grondgebied van de Sowjet- Unie heeft de geheime politie overal haar aanbrengers - in de huurka zernes, fabrieken, boerderijen, scho len, werkprojc eten, strijdkrachten en regeringsdiensten. Ofschoon krach tens de Russische grondwet ogen schijnlijk bepaalde burgerrechten, zo als vrijheid van beweging en bescher ming tegen arrestatie zonder bevel tot inhechtenisneming gewaarborgd worden, trekt de geheime politie zich van deze rechten weinig aan. (Advertentie) Probeer dan vooraf eens een flesje RIVELLA. Dót wekt de eetlust op en bevordert de spijs vertering. Maakt Uw eten dubbel smakelijk. En bovendien... non-filling, dus nooit dat „volle" gevoel. Werkelijk een ideale alcoholvrije taleldrenkl RIVELLA Is een natuurprodukt uit melk. Sprankelend goudgeel I t üétvdeld dan ande ii Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven De angst die onder de bevolking voor de geheime politie bestaat wordt wel heel duidelijk geïllustreerd door de bekende anekdote; Bewoners van een huurkazerne in Moskou, bekend met de gewoonte van de geheime politie om hun arres taties in het holst van de nacht te verrichten, raakten in paniek stemming toen ze midden in de nacht op hun deur hoorden kloppen. Maar ze werden spoedig gerustgesteld door de stem van de concierge, die hun van achter de deur toeriep: „Wees maar niet bang, kameraden, er is alleen maar brand!" De directies van de N.V. Neder- landsche Kabelfabriek en de N.V. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek delen mee, dat in de gemeenschappe lijke vergadering van de besturen van de n.v, Nederlandsche Kabelfa briek (N.K.F.) te Delft en de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek (Draka) te Amsterdam tot een fusie is besloten. De n.v. Nederlandsche Kabelfa briek zal daarbij als holding-maat schappij optreden terwijl haar naam zal worden gewijzigd in: „n.v. Ver enigde Nederlandse kabelfabrieken" V.N.K.F. Bij Nicosia zijn donderdagavond drie bommen ontploft. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Donderdag zijn twee Cyprioten van Griekse afkomst door gemaskerde mannen vermoord. (Advertentie) VolgMda uifz&ndi»u zat+rdog 4 jan. 9.45 n.m. over Hilversum I (402 m.). Schrijf in e/k der tieo vakjes een of 2 of 3. Optellen. Plok dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. kizenden aanKlaver Vier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wekelijks prijzen tot een ia aaa totaie waarde v. minstens lll.UUU»- Alle cijfer* opgeteld A.V. Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds", St. „Het Neder). Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed- fekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 7-8-1957 no. 1026/257. 58 De Engelse inzending op de ,,Expo" bestaat uit drie duidelijk ge scheiden delen. Eerstens een inzending van de regering, onder gebracht in een groep paviljoens met een verrassend nieuwe stijl, waarbij in het bijzonder de constructie van de daken (rechts van de foto) de aandacht vergt. In een deel van het park wordt een open luchtexpositie ingericht en in het derde paviljoen komen de in dustrieën aan het woord. Na Amerika, Rusland en Ne derland heeft Engeland de grootste opper vlakte van het expositieterrein in beslag geno men, vertelde hostess Rika v. d. Auweraert, die na anderhalf jaar over de Heizei te heb ben gezworven haar lesje van buiten kent. „De Engelsen hebben een ten- toonstellings traditie en natuurlijk willen zij ook in Brussel goed voor de dag komen." Deze laatste woorden van de hostess droegen een sterk propagandistisch tintje, maar in wer kelijkheid bleken zij niet overdreven. Een na dere kennismaking met het bouwsel van de En gelsen vertelde, dat zij ook in Brussel hun grote traditie in ere zullen houden. De architec ten Howard Lobb en John Ratciiffe streefden er naar zoveel mogelijk aandacht van de „Expo- bezoekers" te trekken. Zij zullen daarin zeer ze ker slagen, want zij plaatsten tussen het paleis van Laken en het kasteel van koningin Elisa beth een allermerkwaardigst geval, dat een nadere beschrijving verdient. Het paviljoen van de Engelsen bestaat uit een drieledig gebouw. Een trap leidt het publiek naar een indrukwekkende, straks hel verlichte portiek. Langs de buitenzijde hebben de muren, versierd met kleurige ronde vensters, de vorm van driehoeken (zie foto). In werkelijkheid zijn de muren echter opgenomen in de constructie van het dak, waarvan de vier binnenhoeken tot op de grond reiken. Een boeiend lijnénspel kon- (Van onze speciale verslaggever) den de architec ten aldus hun schepping leggen. Het drie ledige gebouw krijgt nergens een verdieping en geeft daar door een in drukwekkende ruimtewerking. Typerend is ook, dat het „dak" door geen enkele pilaar wordt onder steund en dat 't geheel prak tisch alleen werd opgetrok ken uit doodgewoon multiplex. Wat gaan de Engelsen laten zien? Bij de ingang van de grote zaal wordt de ex perimentele kernreactor „Dounreay" opgesteld. Dat gebeurt niet zo maar. Een speciaal ontwor pen montage zal de bezoeker de indruk geven, dat hij zich op zee bevindt en dat hij op de kust de reactor ziet staan. In de aangrenzende galerij zullen de nieuwste machines en de jong ste ontdekkingen op technisch gebied worden gepresenteerd. Daarnaast krijgt de bezoekers een overzicht van de Engelse historie, waarbij in het bijzon der de aandacht zal worden gevraagd voor de landen van het Britse Gemenebest. Een kennis making met de Engelse sporten, maar ook met de wijze van tuinieren en bloemen kweken krijgt men op de koop toe. Alle grote industrieën op het gebied van de staalnijverheid, de elektriciteit, de chemische produkten en de auto-industrie zullen present zijn in de aangrenzende hallen. Ende typisch Engelse bar zal niet ont breken! Een van mijn beste vrienden, bur gemeester Joseph Boeis van Stene- Conterdam tegen Oostende, gaat de duivensport verlaten. De viervoudige overwinnaar van Libourne, Montauban en Barcelona zegt dat zijn verzorger Van Vooren en hij „oud en versleten zijn" en dat het tijd wordt dat ze op pensioen gaan. l'Histoire se répète, zegt de Frans man. Een paar jaar geleden waren het meester Evrard Havenith van Hoboken en zijn oude soigneur Gust De Feyter die de pijp aan Maarten gaven. Hun duiven werden publiek verkocht in het Antwerps Koffiehuis aan de Van Straelenstraat en ze brachten omtrent een miljoen frank op. Die van Boels zullen niet zoveel op brengen, zijn ras stond minder in het licht van de publiciteit. En toch is het zo dat de eigenaar van de gekende visrokerij „La Couronne" misschien wel de zuiverste blauwe Vandeveldes bezeten heeft die er onder de blauwe Vlaamse hemel gevlogen hebben. Jef Boels is altijd een pure ama teur geweest die zich met de duiven bezig hield voor tijdverdrijf en ver lichting van zorgen. Duivensport was voor hem een ont spanning. Moest het een inspanning zijn geworden, hij zou er seffens mee opgehouden zijn. Voor de oorlog legde hij zich in hoofdzaak toe op het spel op de halve fond. Maar na '45 is er toch wel wat veranderd. De enige zoon en de idem schoon zoon met zijn knevel a la keizer Wil helm, die lange jaren op het bureel van „La Couronne" gewerkt heeft, werd een dagje ouder en deed het wat kalmer aan. De patroon en hij konden zich wat meer met de duiven occuperen. De vooruitgang was al seffens te merken, 's Avonds werd er al eens over d - duiven geklapt en van tijd tot tijd eens een plan geopperd voor een croisement. Wat mr. Boels sedert 1940 heeft bijgehaald is voor 't grootste part van hetzelfde Vandeveldebloed dat hij al sedert '22 door Nesten Casteleyn van Gistel in zijn bezit had. Hij heeft het bekomen van de straf ste spelers van de Kust: Julien Ver- haeghe, grossist in de bananen die nu in Deurne bij Antwerpen woont, Gustje Absolom, Charles Vanderespt en Casimir Ingeibrecht behoren tot de vaandeldragers van de duivensport de in wat wij tegenwoordig noemen parel der Belgische badplaatsen. Boels' eerste prijs nationaal Li bourne, die niemand minder dan de fameuze „Bolle" van Pol Bostijn te Moorslede klopte op de meet, is een schitterende donkere duiver, rechtstreeks voortkomende van eieren van Julien Verhaeghe. Ten gerieve van de lezers heb ik een kleine studie gemaakt van de vier prinsen van den bloede, overwin naars der grote nationalen die Boels op zijn kot heeft. Het is alleszins de moeite waard geweest omdat er meer verschil in type bestaat dan men bij een dergelijk nogal in 't bloed gekweekt, vast en zuiver ras wel zou verwachten. Laat ik beginnen met de „Libourne'.' De „Libourne" Deze vogel heeft twee eigenschap pen die onmiddellijk in 't oog sprin gen. Ten eerste een ontzettend sterke bovenvleugel, die ge omzeggens met geen nijptang opengetrokken krijgt. Geen pollepel maar een prachtige snelle zweepslagvleugel waar meer kracht in zit dan in welke andere vleugel ook van alle duiven die ge op het hok Boels in handen krijgt. Zelfs de oude moeder van de „Barcelona '51", die luistert naar de naam van Kobus, is zo sterk in de vleugel niet. Ge zult-misschien denken: een stij ve vleugel, 't Heeft er niets mee te zien. De „Libourne" is een weder- spannige duif die zijn vleugel niet goedschiks geven wil. Hij biedt tegen stand en trekt hem terug. Bij de klei ne „vechtpartij" die ge vervolgens te leveren krijgt om de vleugel des ondanks te bezien, voelt ge de heftig heid en de kracht van deze formida bele klepper die nooit zijn prijs mist, hetzij van dichtbij of van verre. De laatste jaren huist hij als een sultan op het kweekkot. Ten tweede heeft mijnheer een ijze ren kas, met niet al te dikke maar des te hechter graat, een weinig uit de spieren tredend, kenmerk van on telbaar vele goede fondmannen. Ieder gram gewicht aan deze mach tige fondvlieger is nuttig gewicht. De afstand speelt geen rol voor hem, evenmin het getal meters per mi nuut. Daar hij geen hanger is maar een jager, komt hij zowel aan de kop bij brandsmoor als op een vlucht van veertien-vijftienhonderd meter. Een van de beste Angouleme- en Libourneduiven die ik ooit gezien heb. Hij doet mij denken aan de fameuze ..Zwarte" van André Vanbruaene te Lauwe, die sneuvelde op de ramp- vlucht Tulle. Die van André zag ik liever omdat hij meer gloed in de ogen had het kwaliteitsmerk van de „Oude Stier" daar staat tegen over dat de „Libourne" van Boels nog sterker was van arm, althans on tegenzeggelijk die indruk geeft. De „Oude Montauban" Nummer twee is de „Oude Mon tauban", in sommige opzichten een gans andere duif. Ge zult U nog wel herinneren dat concours op Montau ban in '50 toen al de Belgische dui- vengazetten kwamen te melden dat de „Gehamerde" van Paulin Pirmez van Lodelinsart, die reeds 5e en 4e Argenton en La Souterraine gewon nen had, met de eer cn de bloemen weg was, plus een pak baarden van Leopold II. De tijd van Boels echter, die op Charleroi ver in de achtervlucht ligt, was nog niet binnen. Toen de uitslag gereed was, bleek die van de burge meester van Stene los vooruit te zit ten. Hoewel Montauban in het zuiden van Frankrijk en om de dooie dood geen Quievrain is en er een zeer groot uithoudingsvermogen voor no dig is om het met succes te vliegen, heb ik niet de indruk dat de eerste prijs national Montauban van Boels wat men noemt een krachtpatser is. hij is eerder een duif gelijk Karei Van Wijnendaele het type „Pelissier" beschrijft. Mager, hard en tanig en verder: buik noch bil. De goede din gen van het leven schijnen aan zulke typen voorbij te gaan. De „Montauban" van Boels heeft in feite maar één eigenaardigheid, een eigenschap die dan ook ten zeerste op de voorgrond treedt, zijn ongelooflijke mordant. Bjj hem is overwinnen of sterven het parool. Eerlijk gezegd heb ik hem nooit geren gezien - zegt Boels. Het is dan ook verre van een scho ne duif. Ge moogt U toch gelukkig prijzen dat ge hem hebt; juist U kunt meer genoegen beleven aan zo'n duif dan een ander was mijn gedacht. Mr. Boels gebaarde dat hjj niet begreep. Daarom dat ik verduidelijkte: Uw blauwe Vandeveldes, ofschoon sterk lijk beren, schijnen mij toe wat te goedmoedig te zijn, Is het niet ge lukkig dat ge er karakterduiven bjj hebt, gelijk de „Libourne" en toch zeker de „Montauban" die vliegen om er bij dood te vallen.... De „Montauban" is een croisement Vandevelde-Verhaeghe. Hij vliegt sterk van Arras tot in de Pyreneeën. De „Libourne" miste van Angouleme om veertien dagen later de eerste ereprijs national te winnen op Libour ne. De „Montauban" mist nooit. Hij doet mij denken aan de „Ge broken Poot" van Cyriel Derynck te Moere, een klepper die meer tot dui zend gevlogen heeft dan tot vijfhon derd. Bij Boels krijgen ze minder centen mee, een commerceman is doorgaans voorzichtiger. Wat Cyriel betreft, die zou gokken, het hemd- van zijn gat. Tot slot de „Barcelona", die van '51 bedoel ik hoewel die van *50, toen Boels de 7e prijc international won, er niet veel van verschilt. Twee machtige kleppers, blauw van kleur met melkwitte ogen. Gebeende dui ven, lang en sterk van graat, fijn van pluimen, vierkant van schouders. Kloeke vogels, niet van het type Pe lissier maar laat ik zeggen Rik Van Steenbergen cn Fiorenzo Magni. Ge bouwde geblokte atleten met sta len spieren die er op liggen lijk koor den. Nergens anders vindt ge nog zul ke pure Casteleyns als bij Boels van Stene. Zulke duif moet de „Grote Blauwe" van '26 van de Gebr. Cat- trijsse geweest zijn, de stamvader van een gans hok. Ze zullen onder de hamer komen te Brussel in het duivenverkooplo- kaal aan de Kiekenmarktstraat, door de zorgen van de gazet de „Belgische Duivensport" op de der de zondag v. januari. Dat 't er bom vol zal zijn, van duivensjarels uit alle delen van het land, daaraan moet in 't minst niet getwijfeld worden. Allemaal een zalig uiteinde en een goei begin. De november-december-afle vering van het tweemaandelijks tijdschrift van het C.V.K.V. „West-Vlaanderen" (Polen plein 5, Roeselare) is gewijd aan muziek en grafiek. De zesde jaargang is hiermee afgesloten. Het nummer wordt geopend met een bijdrage van Jean Warmoes over Jacobus Clemens Non Papa. Deze verdienstelijke musicus werkte o.a. te Brugge, waar hij aan het Kapittel verbonden was, en te 's-Hertogen- bosch, waar hij als zanger en compo nist tot de Lieve-Vrouwe-Broeder- schap behoorde. Hij stierf rond 1556 en werd in de grote kerk van Diks- muide begraven. Onder het artikel werd verzuimd aan te geven waar men de nota's en bibliografie kan vinden. Belangstellenden zullen overi gens niet lang behoeven te zoeken. De Leie Aan het riviertje De Leie is al her haaldelijk aandacht besteed. We ken nen De Leie in de schilderkunst en De Leie in de literatuur. J. van Acke- re nam nu tot onderwerp van zijn studie: De Leie als muziek. Het blijkt, dat het bescheiden stroompje verscheidene componisten geïnspi reerd heeft. Jean Warmoes geeft een kijkje op de niet onbelangrijke verzameling muziekinstrumenten in het Brugse Gruuthusemuseum. Zelfs is er een Caraïbische fluit uit Nederlands Guyana. Ten slotte behandelt Berten de Keyzer twee Westvlaamse solisten. Frans Brouw eindigde in de finale van de Koningin Elisabeth-wedstrijd op de vierde plaats. De schrijver durft evenwel niet breedvoets voor zijn toekomst als concertant instaan. Met de oudere Carlo van Neste is het anders gesteld. Zijn naam is ge maakt en op tal van internationale wedstrijden haalde hij medailles en prijzen weg. Hij is een violist, waar West-Vlaanderen trots op kan zijn. Houtsneden Een bijzondere actualiteit verkreeg de bijdrage, die Marcel Duchateau voor dit nummer leverde. Tot de vier grafiekers, die hij behandelt, behoren namelijk Frans Masereel, van wie onlangs een nieuw blokboek „Mijn land" verscheen, en Jozef Cantré, die in augustus te Gent overleed. Vooraf geeft hij een uiteenzetting over de techniek van de xylografie. Naast de genoemde kunstenaars wordt ook aandacht gevraagd voor de Antwer penaren Joris Minne en Henri van Straten. In een afzonderlijk artikel geeft Hilaire Gellynck een kijkje op de verschillende grafische procédés. Breed overzicht Redactie-secretaris Fernand Bon neure geeft een breed overzicht van de nog levende Westvlaamse grafici. We ontmoeten in zijn essay tal van bekende namen. Daar is de bejaarde Jules Fonteyne, die we kennen als de illustrator van Stijn Streuvels' wer ken. We lezen over Arno Brys en Octave Landuyt, over Jozef Noreille en Jean-Jacques de Grave, die het omslag voor dit nummer ontwierp. Marcel Notebaert kennen we o.a. door zijn tekeningen bij het Congo- reisverhaal van Emiel van Hemel- donck. Voorts komen aan de orde de jeugdige Jan Zutterman. Albert Se- tola, Ernest Verkest en Jef Boudens. Bonneure bepaalt zich uiteraard niet tot de houtsnede, maar betrekt ook de affiche, de ets. de litho enz. in zijn betoog. Hij put blijkbaar uit een gro te hoeveelheid materiaal en kent zijn onderwerp door en door. Zijn tekst is overvloedig en zeer fraai geïllus treerd. Ontmoetingen Voor de rubriek „Ontmoetingen" bezocht Fernand Etienne de toondich ter Jules Bouquet. Tevens stelt hij het nieuwe zingend en musicerend ensemble Ons Dorado voor, dat de methode volgt van de Duitse toon dichter Carl Orff. Hector Deylgat ontmoette de Roeselaarse schilderes Marie-Jose Delaey en Fernand Bon neure de Blankenbergse schilder Raymond Leroy, die vooral bekend heid verwierf door zijn ijzersculptu ren. Maurits Bilcke, Frans Cornelis en Luc Verbeke dragen verdienstelijke gedichten bij. In de afdeling Ver bondsberichten wordt meegedeeld, dat de film „West-Vlaanderen en zijn kunstenaars" zo goed als klaar is. Na het onderhavige periodiek en de discotheek zal nu ook de film de aandacht gaan vestigen' op de rijke Westvlaamse kunst. De Kunstactua liteiten en Personalia bevatten als steeds een schat aan nieuwtjes. Bijgevoegd is een kleurenreproduk- tie van „De Lente" van Jean Brus selmans. Ze is een nieuwjaarsge schenk van de bekende kunstverza melaar en mecenas Gustave van Geluwe. De jaargang 1958 zal worden inge zet met een aflevering, gewijd aan fotografie, film en televisie. Verder vermeldt het programma voor maart: Toneel; voor mei: Levende Vlaamse kunst; voor juli: de Wereld expositie 1958; voor september: De Leie in de kunst; en voor november: Industriële vormgeving. WILLEM v. d. VELDEN. De politie te Tokio heeft vrijdag vier regeringsbureaus doorzocht, op zoek naar bewijsmateriaal tegen vier functionarissen die ervan ver dacht worden geheime leden van de Japanse communistische partij te zijn. Zondag had de politie twee parti culiere rechercheurs gearresteerd, die zij ervan verdenkt geheime do cumenten uit regeringsbureaus te willen bemachtigen. HORIZONTAAL: 1 meisjesnaam; 4 deel v.d. dag; 6 vertegenwoordiger; 10 als onder (afk.); 11 vreemde munt (afk.); 12 deel v.d. bijbel (afk.); 14 Frans pers. voornaamw.; 15 pers. voor- naamw.; 17 schaakstuk: 19 wastobbe; 21 zangnoot; 22 boom; 24 jongensnaam 25 vervoermaatschappij (afk.i; 26 jon gensnaam; 27 in casu (afk.); 29 de le zer heil (Lat. afk.); 31 Frans voeg woord; 32 familielid; 33 overblijfsel; 35 deel van het hoofd; 37 rookgerei; 38 zonnescherm; 40 groente; 42 deel van het hoofd; 45 pijnlijk, moeilijk; 49 snel; 51 muziekteken; 52 twijgje; 56 en dergelijke (afk.); 57 landbouw werktuig; 58 voorzetsel; 60 Engelse ontkenning; 62 goedgeefs; 64 soorte lijk gewicht (afk.); 65 het Romeins imperium (afk.); 67 kinversiersel; 69 tandeloos zoogdier; 70 meisjesnaam; 72 vogel; 74 godsdienst (afk.); 75 uit roep van pijn; 76 bergplaats; 77 Chi nese maat; 78 naaml. vennootschap (Duitse afk.); 80 inwendig orgaan; 81 speelgoed; 82 wondvocht. VERTICAAL: 1 behoeftigheid; 2 die- regeluid; 3 sluiting; 4 soort vaas; 5 bedorven; 7 schelle kreet; 8 stof- maat; 9 koningszetel; 11 groente; 13 linnen huisje; 16 dun; 18 pers, voor naamw.; 20 bestaat; 21 lidwoord: 23 meisjesnaam; 26 wapen; 28 centraal station (afk.); 30 Engelse titel; 31 meisjesnaam; 32 soort onderwijs (afk.) 33 reeks; 34 ter plaatse (afk.); 35 in houdsmaat (afk.); 36 inhoudsmaat CafHD37 voor; 39 liefkozing; 41 hoge berg; 43 herkauwer; 44 kleur; 45 fa milielid; 46 daarenboven; 47 soort pa pegaai; 48 laatstleden (afk.); 49 bloem 50 Engels voorzetsel; 52 God zij lof (Lat. afk.)54 Frans pers. voornaam- w.; 55 glad; 57 insekteneter; 59 groen te; 61 bouwland; 63 bolgewai; 64 zangnoot; 66 voorzetsel; 68 titel (afk.) 70 straat (Fr.); 71 afsluitpin; 72 kost bare stof; 73 aanw. voornaamw.; 75 als volgt (afk.); 79 Greenwiehtijd (afk.) Horizontaal: 1 da, 3 ara, 6 ako, 9 va, 11 estrade. 14 stabiel, 16 po. 17 elp, 18 kr, 19 oe, 20 adel, 22 rots, 25 tij, 27 kruk, 28 idool, 30 mail, 31 eg, 32 e.a., 34 ent, 35 ma. 36 ee, 37 eerst, 40 beker, 42 tor, 43 pet, 44 bodem, 47 sedan, 50 sr, 51 or, 52 spa. 54 r.i., 55 ab, 57 toon, 58 stern, 60 eire, 61 a.m., 62 sate, 64 muur, 66 r.-k„ 67 mij, 69 e.d.o., 70 si, 71 bekeren, 74 etalage, 78 in, 79 d.d.t., 80 t.h.o., 81 en. Verticaal: 1 de, 2 asperge, 3 ar, 4 rand, 5 ad, 6 at, 7 kast, 8 ob, 9 ver tier, 10 al. 12 to, 13 eelde, 14 sprot, 15 ik, 19 oke, 20 aker, 21 ei, 23 o.l., 24 smak, 26 ijle, 29 ons, 33 aster, 35 meter, 38 ego, 39 torn, 40 bes, 41 eva 44 brommen. 45 dons, 46 epe, 48 dier, 49 narrige, 50 sta, 52 steen, 53 armoe, 56 bek, 58 st, 59 nu, 63 aard, 65 Utah 68 ijk, 70 s.a., 71 bi, 72 ed, 73 et, 75 t.t., 76 l.o., 77 en.

de Stem | 1957 | | pagina 9