INDONESIË SPECULEERT OP CONTROVERSE OOST-WEST ENTREPOT VERZAKT TE STEENBERGEN Churchill exposeert Kroestjev bezocht de Oekraïne „Als jullie niet willen leveren, dan Egypte wil economische unie ..Bancloeng-landen Minister deelt miljoenen uit voor de woningbouw Hofstra geeft geen krimp Schepen uit Japanrijst uit Chinawapens uit Amerika of.oost-Europa Olie-akkoorden opzeggen Otto Nuschke overleden I Amsterdammer trok twintig jaar van zijn leeftijd af Sneltrein bij Barcelona ontspoord r DAGBLAD VOOR ZEELANL Syrisch voorstel ANTON HUNINK Weinig verandering GEEN ANTWOORD Naar Nederland Vragen over de schroolfraude Onder druk van zeventien miljoen kilo suiker Irene en Margriet naar wintersport Vader van dertien kinderen verongelukt Loos alarm "N 97e JAARGANG No. 22642 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Retgerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. weet (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek, 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.35 per mm)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 58, tel. 2o01 OOSTBURG, Nieuu. Ua. t Opzegging van de olie-overeenkom sten, die gesleten zijn tussen de lan den in Afrika en Azië enerzijds en Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. anderzijds, is op de Afrikaans- Aziatische conferentie te Cairo voor gesteld door de Syrische delegatie. Het Syrische rapport stelt aan de conferentie nationalisatie voor van alle belangrijke hulpbronnen en grote belangen, die nog door de buitenland se monopolies en kapitalen gecontro leerd worden, dit ,,als een eerste stap in de richting van de ontwikkeling van de Afrikaans-Aziatische samen werking VRIJDAGMIDDAG is te Liempde het tweejarig dochtertje van de familie van Boeckel in een nabij de woning gelegen vijver geraakt en verdron ken. DE POLITIEKE opvoeding van de scholieren blijft het zwakste punt in het Tsjechische onderwijsstelsel. Dit heeft de minister van Onderwijs in Praag verklaard. OOK NEDERLAND overweegt de af schaffing van douane-documenten voor de tijdelijke jnvoer van motor rijtuigen. De kwestie moet echter worden geregeld in overleg met de andere Benelux-partners. DE GOUVERNEUR van de Chinese kustprovincie Tsjekiang is met drie medewerkers ontslagen en uit de communistische partij gestoten we gens „burgerlijke en rechtse neigin gen". HAMMARSKJOELD. secretaris-gene raal van de V.N., is uit Cairo naar New York vertrokken. Donderdag avond had hij een onderhoud gehad met president Nasser. ALS OPVOLGER van Cor Geugjes, die bij het partijbestuur van de C.P. N. in ongenade viel, is de heer H. Haken te Finsterwolde tot lid van de Eerste Kamer benoemd. MAANDAG a.s. hoopt de staatscom missie voor de pensioenwetgeving haar eindrapport, met ontwerp van een nieuwe pensioenwet voor de amb tenaren, aan H.M. de Koningin aan te bieden. AMERIKAANSE geleerden hebben berekend, dat het neutron (een der bouwstenen van het atoom) zo klein is, dat men op één centimeter 4.000.000.000.000 neutronen naast el kaar kan leggen. (Advertentie) Winterweer..... Anton Iluaiuk wout 't wee* Daar gaat toch niets bo*en. Een rookworst van Anton Humkrk die m zélf kookt. Om zèif te genieten van aMe goede geur en pittige smaakZo'n echte Geklerse, waarvoor de gewone prijs be taak. Die het vertrouwde loodje draagt, dat versheid garandeert Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Verwachting van het K.N.M.I. tot hedenavond, opgemaakt gis teravond 23.15 uur: Veel bewolking en later op de dag in het noorden van het land kans op enige regen of motregen. Matige, langs de kust vrij krach- i tige wind tussen zuid en west. J Weinig verandering in tempera- tuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Windstil tot zwakke wind tusser zuid en west. Zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen nevelig. Vandaag: zon onder 16.35 uuri Morgen: zon op 8.48 uur, zon on der 16.36 uur, maan op 12.12 uur. i maan onder 0.48 uur. J Maandag: zon op 8.48 uur, maan onder 1.52 uur. Het heeft er alle schijn van, dat de regering in Djakarta mo menteel, door handig te speculeren op de tegenstelling oost-west, zijn economische en militaire potentieel tracht te versterken. Dit mag blijken uit de volgende feiten: De Indonesische regering heeft Amerika langs een omweg laten weten, dat zij de communistische landen om wapens wil vragen, nu de V.S. nog niet hebben geantwoord op een ver zoek om wapenleveranties van zes maanden geleden. 2 Japan heeft Indonesië scheepsruimte toegezegd, om de moei lijkheden te helpen oplossen, die ontstaan zijn door het onder toezicht stellen van de K.P.M. 3 Belgrado heeft de Indonesische ambassadeur in Zuid-Slavië op diens verzoek beloofd, de mogelijkheid van economische steun aan Djakarta te zullen bestuderen. Op de mededeling, dat de regering in Djakarta wapenaankopen in Oost- Europa overweegt, heeft het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washington gereageerd met de mede deling, dat Amerika het Indonesi sche verzoek van zes maanden gele den nog in studie heeft, maar dat er nu eenmaal niet zó snel een beslissing kan worden genomen, omdat ver schillende departementen bij het overleg betrokken zijn. De „New York Times" schreef vrijdag, van 'n Indonesiër vernomen te hebben, dat men in Djakarta niet langer op een definitief antwoord kan wachten en dat een afvaardiging van de strijdkrachten volgende week naar Tsjecho-Slowakije, Polen en Zuid-Sla vië vertrekt, om aldaar te spreken over militaire uitrusting. Men zou voor een waarde van 200 miljoen dol lar willen aankopen. Wat het beroep van Indonesië op Tito betreft: deze laatste zou voor zichtig gereageerd hebben met de mededeling, dat hij „altijd bereid" is, zijn diensten aan te bieden om te bemiddelen tussen Indonesië en Ne derland. Soekarno-Hatta Communistisch China heeft de re gering in Djakarta omvangrijke han delsaanbiedingen gedaan. Peking zou zich bereid hebben verklaard grote hoeveelheden rijst te leveren en o.a. 40.000 ton rubber af te nemen. Inmiddels is in Djakarta bekendge maakt, dat president Soekarno en oud-vice-president Mohamed Hatta nog voor het vertrek van Soekarno naar India een ontmoeting zullen heb ben. De bijeenkomst van de twee lei ders zal ook worden bijgewoond door leden van de regering en het parle ment. Tijdens het onderhoud zou men willen zoeken naar de meest geschik te vorm van samenwerking tussen Soekarno en Hatta. De Indonesische Nationale Raad heeft tijdens een vrijdagmorgen ge- houden zitting de rijstsituatie bespro ken. Er werd nog geen oplossing ge vonden voor de moeilijkheden met betrekking tot de voedselvoorziening, die in verschillende delen van het land, door gebrek aan transportmid delen, zijn gerezen. Djakarta heeft te kennen gegeven, dat het zich niet zal storen aan de protesten tegen het annexeren van de wateren tussen de Indonesische eilanden. De vroegere regeling paste niet meer in de huidige situatie. De Indonesische wateren, zo werd ook gezegd, leveren een overvloed van vis op, die van grote waarde is voor het onderhoud van het Indonesische volk Het Engelse passagiersschip ..Oron- tes" is gisteren met 627 Nederlandse evacué's van Singapore vertrokken, op weg naar Londen. De meesten van hen zijn afkomstig uit de beide kam pen, welke in Singapore voor de Ne derlandse vluchtelingen zijn inge richt. Hoewel de „Orontes" Londen als eindbestemming heeft, zei een woord voerder van de maatschappij, waar aan het schip behoort, dat het schip mogelijk van koers zal veranderen en zijn passagiers in een Nederlandse haven zal afzetten. Prinses Beatrix heeft door storting op giro 777 van het Ned. Roode Kruis een belangrijke gift gedaan aan de actie ten bate van Nederlanders, die als gevolg van de gebeurtenissen in Indonesië hulp nodig hebben. Dr. Otto Nuschke, een der Oost- duitse vice-premiers, is vrijdag over leden. Nuschke Is sedert de oprich ting van de Christelijk Democrati sche Unie in dc Sowjet-zone van Duitsland een der leiders dezer par tij geweest. Nadat een aantal andere oprichters van de partij, zoals Jakob Kaiser en Ernst Lemmer, naar West-Berlijn waren uitgeweken, is hij de voorzit ter der intussen in het zogenaamde „Nationale Front" opgenomen partij gebleven. De banden van de partij met de C.D.U. in West-Duitsland wa ren inmiddels verbroken. Nuschke heeft sedert de vorming van de regering van de „Duitse De mocratische Republiek" de functies van minister voor Godsdienstza ken en van vice-premier uitgeoefend. De protestantse politicus, die afkom stig was uit Saksen, is 74 jaar oud geworden. In de economische commissie van de Afrikaans-Aziatische solidariteitsconferentie te Cairo is door de Egyptische delegatie een voorstel tot ecoonmische eenmaking van de landen van Afrika en Azië ingediend. Het voorstel, dat beoogt een tegen- gewicht te vormen voor de gevolgen van de vorming van een Europese Gemeenschappelijke Markt, houdt o.a. het volgende in: het sluiten van overeenkomsten, die voorzien in pre ferentiële douanetarieven, de oprich ting van een betalingsunie, het ver lenen van voorrechten aan de pro- dukten uit de leden-staten van deze unie, het invoeren van lagere tarie ven van de scheepvaart- en lucht vaartmaatschappijen voor diensten tussen de landen van beide continen ten; het voorschrijven van regelen, waarbij het aan de deelnemende lan den verboden is buitenlandse kredie ten te aanvaarden, waaraan politieke of economische voorwaarden verbon den zijn; rechtstreekse samenwerking met het doel de industriële en de agrarische produktie in de deelne mende landen te coördineren en het nemen van maatregelen voor een snelle industrialisatie en mechanisa tie van de landbouw der deelnemende landen. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft tweehonderdvijftig gulden boete en twee maanden voorwaardelijk geëist tegen dc 65-jarige monteur N. G. II. uit Amsterdam, die er van werd beschuldigd in decem ber 1953 zijn geboortebewijs te hebben vervalst, toen hij dit nodig had om met een ruim dertig jaar jongere Utrechtse vrouw in het huwelijk te treden. H. wijzigde op zijn geboortebe wijs het geboortejaar 1892 in 1912 en deed zich ook tegenover zijn verloofde voor als iemand van veertig jaar, hoewel hij toen al 61 was. Het verwonderde de presi dent van de rechtbank, dat de burgerlijke stand te Zuilen, waar het huwelijk eind 1953 werd vol trokken, de vervalsing niet had ontdekt. Drie jaar lang leefde de vrouw met de verdachte zonder te weten dat hij uit een eerste huwelijk al zes kinderen had, die allemaal vol wassen waren. Dit jaar liep hij pas tegen de lamp. Uit angst dat ook zijn werkge vers hem wegens zijn leeftijd zou den ontslaan (de verdachte ver richt werk op ladders en hoge kra nen), had hij ook de op zijn rij bewijs aangegeven leeftijd ver valst. De verkeerspolitie heeft dit ontdekt en het kostte hém vijftig gulden boete. „Ik kan mijn werk nergens meer verrichten, air ik vertel dat ik al 65 ben", zei de verdachte. „Ik kan het echter nog heel goed. Geeft u mij geen voorwaardelijke straf, want als ik solliciteer moet ik heus opnieuw mijn leeftijd ver zwijgen. Ik moet wel liegen, an ders moet ik rondkomen van mijn AOW-uitkering en daarvan kan ik die boete niet betalen". Het is een algemeen bekend jeit, dat sir Winston Churchill graag en goed schildert. Dezer dagen kwam er in de Verenigde Staten een zending doeken van hem aandie deel zullen uitmaken van een ten toonstellingdie een tournee door de Verenigde .Staten gaat maken. Op de foto zien we een lid van de douane op het vlieg veld Idlewild bij New Rork, tijdens de inklaring van de doeken van de staatsman. Twee Nederlandse socialistische af gevaardigden in de Gemeenschappe lijke Vergadering van de É.G.K.S. hebben de Hoge Autoriteit van de ge meenschap schriftelijk gevraagd naar haar mening over de onlangs in Ne derland ontdekte schrootfraude ten nadele van kolen- en staalgemeen schap. De twee afgevaardigden, jhr. van der Goes van Naters en Ncderhorst, deelden de Hoge Autoriteit mede, dat zij reeds aan de Nederlandse minis ter van Economische Zaken hebben gevraagd hoe het mogelijk is dat de fraude jarenlang door een van zijn ambtenaren gepleegd kon worden. (Van onze correspondent) Het entrepot van de Centrale Suiker-Maatschappij aan de Fabrieksdijk te Steenbergen heeft de afgelopen week heel wat zorgen teweeggebracht. De oorzaak hiervan is de onplezie rige verschijning van talrijke scheuren in de muren en het wegzakken van de vloer van het entrepot. Het entrepot werd de afgelopen campagne in gebruik genomen, nadat het korte tijd daarvoor klaar geko men was. In deze hangar, die een lengte van 77, een breedte van 35 en een hoogte van 14 meter heeft, ligt nu ruim 17 miljoen kg suiker opgeslagen. Doordat het grootste gedeelte van deze enorme lood» op een z.g. „sterf put" gebouwd is. vermoedt men, dat hierin de oorzaak van de scheuren en verzakkingen gezocht moet worden. Meer dan twintig scheuren o»som- mige plaatsen dwars door de aikke bouwstenen heen en dus niet eens de voeg volgend lopen door de gevels. Op enkele plaatsen is de vloer, be staande uit tegels, dertig tot vijftig centimeter gezakt. De grond van de sterfputten verschilt met die van an dere bouwgronden daarin, dat zij nooit „gezeten" raakt. Om niet voor verrassingen te komen staan, werd voordat met de bouw van het entre pot begonnen werd een proefboring verricht, want men kende de nukken van de ondergrond! Haast negentig lange heipalen werden de grond in geheid en vormen de fundering voor de muren. Voordat men met het leg gen van de vloer begon, werden nog heel wat kubieke meters zand uit de voormalige put gehaald en goed zand er in gebracht. Men veronderstelt, dat er echter niet voldoende grond uit de put is verwfjderd, nu de ondergrond zich onder de druk van de 17 miljoen kg suiker gaat zetten. Insiders bewe ren overigens, dat de grond van de sterfputten zich nooit kan zetten en het dus beter geweest was deze hele maal uit te graven! Bereids heeft men het gevaar onder de ogen gezien, dat de muren door de zijwaartse druk van de vloer ontzet zouden kunnen wor den, maar door de hechte verbindin gen tussen de heipalen onderling moet dit gevaar heel gering geacht worden. Om de kans van verdere inscheurin gen en verzakkingen zo gering mo gelijk te maken, zijn de mannen van de suikerfabriek bezig met het ver plaatsen van de balen suiker. Ver wacht wordt, dat deze nu eerder ver scheept zuilen worden dan in de be doeling lag. Als middel tegen de ver zakkingen en scheuren noemen des kundigen het aanbrengen van ankers in de grond. Vermelden we nog, dat dit entrepot ongeveer een half miloen gulden gekost heeft en dat het object gesticht is door de „Stichting Cen traal Pensioenfonds van de C.S.M.". Op 3 juli j.l. werd de eerste steen gelegd. De vice-voorzitter van het Sowjet- presidium, Rasjidov, heeft op de tweede plenaire vergadering van de conferentie verklaard, dat de landen van Afrika en Azië economische hulp van de Sowjet-Unie kunnen krijgen waaraan geen voorwaarden verbon den zijn. De prinsessen Irene en Margriet zijn vrijdagochtend per K.L.M.-lijn- toestel voor een wintersportvakantie naar Leeh (Oostenrijk) vertrokken. Partijsecretaris Nikita Kroestjev van de Sovjetunie heeft een bezoek gebracht aan Kiew. ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van de Sovjet- Oekraine. Jarenlang heeft hij in dit gebied de zaken van het Kremlin behartigd. We zien hem hier tijdens het plaatsen van een krans op het graf van de onbekende soldaat in Kiew. De nachtexpres van Madrid naar Barcelona is vrijdagochtend bij Reus, 90 km van Barcelona, ontspoord. Drie mensen zijn om het leven gekomen en veertig gewond. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, heeft in een cir culaire aan provinciale en gemeente besturen, de richtlijnen bekend ge maakt voor de verdeling van het deel van de opbrengst der nationale woningbouwlening, dat bestemd is voor de financiering van in de laatste twee maanden van dit jaar aange vangen bouw van woningwetwonin gen en van aankoop en bouwrijp ma ken van gronden voor de woning bouw. Deze circulaire sluit aan bij een circulaire van de minister van bin nenlandse zaken. De opbrengst van de nationale wo ningbouwlening ad f 394 miljoen zal als volgt worden verdeeld: Voor in november en december aangevangen of nog te vangen wo- ningwetbouw en voor aankoop en bouwrijp maken van terreinen voor woningbouw f 115 miljoen, voor scho lenbouw f 25 miljoen, voor consolida tie c.q. verdere financiering van reeds onderhanden werken op het gebied van de woningbouw in de ruimste zin f 254 miljoen. De toewijzing van gelden uit het bedrag van f 115 miljoen zal ge schieden door tussenkomst van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Aan de provinciale besturen is verzocht, een volgorde van urgentie aan te geven voor de te zenden aan vragen. Van een meer algemene maatstaf bij de verdeling van het bedrag van f 115 miljoen is door de regering af gezien, om te bereiken dat deze mid delen op de meest bedreigde punten komen. Versnippering van deze gel den over alle gemeenten werd niet verantwoord geacht. De toewijzing van gelden voor scholenbouw zal geschieden door tussenkomst van de minister van O. K. en W. In het algemeen zal wat de lagere scholen betreft, (met uit zondering van de ulo-scholen) voor rang worden gegeven aan scholen in nieuwe wijken. Het bedrag van f 254 miljoen, dat uit de opbrengst van de nationale woningbouwlening is bestemd voor Op de avond van tweede kerstdag reed de 51-jarige G. te W. uit Driel "etuwe), vermoedelijk misleid door de mist, in Eist met. zijn bromfiets tegen een trottoirband. Hij maakte zo'n ongelukkige val. dat hij even If r overleed. Het slachtoffer was vader van dertien kinderen. consolidatie c.q. verdere financiering van reeds onderhanden werken op het gebied van de woningbouw in de ruimste zin, zal volgens een verdeel sleutel over de gemeenten worden verdeeld. De helft van dit bedrag zal worden verdeeld naar rato van de netto- vlottende schuld der gemeenten op 1 juli 1957. De andere helft wordt eveneens over de gemeenten ver deeld. waarbij in aanmerking wordt genomen het totaal van bepaalde uit gaven en verplichtingen, welke de gemeentebesturen in het tijdvak van 1 januari tot en met 11 juli van dit jaar ten behoeve van de woningbouw hebben gedaan, respectievelijk op zich hebben genomen. (Van onze parlementaire verslaggever) De regeringsvoorstellen voor een aantal belastingverhogingen, die op 2 januari a.s, in de Tweede Kamer zullen worden behandeld, blijven vol gens minister Hofstra absoluut nodig, ook al vertoont de economische si tuatie een lichte verbetering. Tijdens het mondeling overleg dat hij met de Kamercommissie heeft gehad, waar schuwde de bewindsman voor de ge dachte dat we er nu al zijn. Bovendien kunnen de extra midde len die de belastingverhoging in de schatkist doen vloeien niet worden gemist om de uitgaven te dekken De voorstellen betreffen de verho ging van de omzetbelasting op o.a. sigaretten en automobielen en tijde lijke verhoging van de vermogensbe lasting en «en verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek. De werkloosheid achtte minister Hof stra in het algemeen niet verontrus tend. Van ein<" september tot eind no vember is het cijfer gestegen van 41000 tot 67000. Daartegenover staan nog 57000 aanvragen van werkgevers. In het aantal van 67000 werklozen gaat het voornamelijk om seizoen werkloosheid en werkloosheid voor minder geschikten. Wel moest de mi nister toegeven dat in enkele gebie den de situatie ernstiger is. Eind november waren er in Noordbrabant 7679 werklozen, een stijging van 3059 vergeleken met eind september. Ben caféhouder in de Keizer straat te 's-Gravenhage deelde 's nachts de politie telefonisch mede, dat er in zijn tuin een man verscholen zat. Toen de politie arriveerde nam de on bekende de vlucht, maar werd spoedig gegrepen. Het bleek te zijn de 20-jarige N. de H. Hij was bevriend met de dochter van de caféhouder. Die avond was hij zijn geliefde komen be zoeken maar had. toen de vader thuis kwam, ijlings de benen genomen en zich in de tuin verborgen.

de Stem | 1957 | | pagina 1