00! shmc "U p Wit POMMERY DE DUIVEL IN HET DORP 5 GOLD 1 6K I Zwart o Zondag nivellering posities MENING EN COMMENTAAR C HAM PAG N E AANKLACHT VERWEER TWIJFELAAR VEILIG VERKEER TV'RA DIO-TV-radio-T TWEEDE BLAD VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 DE Indonesische regering schrijdt verder op de rampzalige weg die naar ellende en honger voor grote delen van de bevolking voert. Het revolutionair sentiment over heerst het gezond verstand. Dat dit laatste nog niet verdwenen is, blijkt echter uit de volgende uitlating van Soedibjo, de minister van Voor lichting: Dit is ideaal. Een King Size Virginia op zijn best met een King Size filter op zijn best: Het Silk Filter! Het allerfijnste filter van de wereld, dat het volle aroma van de zuivere Virginia tabak doorlaat en toch een koel, mild en goed roken garandeert. Precies wat U zoekt! Gehuwde ambtenares CHAMPAGNE POMMERY GRENO-REIMS A piETER 't Hoen alias het Tweede- Kamerlid Frans Goedhart heeft in „Het Parool" voortgeborduurd op de stelling van mr. Burger, dat er gedeelten van ons vaderland zijn, die een misselijk aspect vertonen, als gevolg van het optreden van een oppermachtig rooms-katholiek or ganisatieleven. Pieter 't Hoen geeft eerst een welwillend schouderklop je aan de Brabanders en Limbur gers, die veel eerder gemoedelijke dan fanatieke mensen zijn, die op z'n hoogst een zekere goedmoedige vrolijkheid vertonen over de plecht statigheid van de calvinistische le vensernst. Maar dat gemoedelijke leven wordt verstoord door „het gestook van sommige geestelijken en van fanatieke functionarissen van de KVP en andere rooms-ka- tholieke organisaties". Die schrij ven de mensen voor landgenoten van elders als lepralijders te schu wen. En waarom doen ze dat? Vele (eerst waren het sommige) geestelijken doen dat uit vrees dat hun gelovigen de Kerk de rug zou den toedraaien, indien zij regelma tig met niet-katholieken omgaan. Functionarissen van katholieke or ganisaties hebben hun positie hele maal te danken aan de fictie, dat rooms-katholieken op alle levens terreinen uitsluitend met en onder elkaar moeten leven. Zij vrezen hun clientèle en hun organisatorische positie in gevaar te zien komen als hun leden aan beïnvloeding door anderen bloot komen te staan. Neen, goedmoedige lezer uit het zuiden, wacht nog even met kwaad te worden over deze nare beschul diging. het wordt nog fraaier: In Brabant en Limburg is men er voortdurend op uit om de benoe ming van niet-katholieken in open bare functies zowel als in het par ticuliere bedrijf te verhinderen. Zaalhouders worden telkens weer met weinig fraaie middelen geperst hun zalen niet aan andere orga nisaties te verhuren. Als gevolg van het „fameuze" mandement moeten vele rooms-katholieken thans dag bladen en tijdschriften onder cou vert ontvangen, kunnen bepaalde boeken in Brabant en Limburg slechts half clandestien verkocht worden, kunnen vele Brabanders en Limburgers uit vrees voor brode loosheid en anderszins geen lid van organisaties worden, waarvan zij gaarne lid zouden willen zijn..).. QNS dunkt, dat menige Braban der en Limburger zich de ogen zal uitwrijven, als hij dit portret van zijn gewest ziet uitgetekend. Hij verkeert dagelijks met anders denkenden op kantoor en in de fa briek, in commissies en in bespre kingen van allerlei aard en dat gaat in de beste verstandhouding. Hij weet, dat het niet-katholieke ele ment met de vestiging van allerlei nieuwe industrieën toeneemt en hij verwelkomt dit alles van harte. Hij ziet in een gewest als Brabant be langrijke posten ingenomen door niet-katholieken en alleen zal hij protesteren, als de verhoudingen helemaal scheef gaan liggen zoals in Breda, waar de president en de (Advertentie) beide vice-presidenten van de recht bank niet-katholiek zijn. De zui derling ziet het katholieke organi satieleven als een positief-gefun- deerd goed, dat voor de opbouw van een nieuwe samenleving onmisbaar is en hij verwerpt de bewering, dat hieraan slechts een negatief-inge stelde fictie ten grondslag ligt. Hij vindt het een belediging van katholieke organisatiebestuurders te veronderstellen, dat ze ook slechts negatief-ingesteld zijn en hun zwoegen niet door positieve beginselen laten inspireren. Hij weet, dat dagbladen, tijdschriften en boeken van alle soort overal te koop hangen in kiosken en winkels en wat er clandestien onder cou vert in de bussen komt, zal ook de heer Goedhart wel niet appreciëren. De zuiderling zal voor zich het recht blijven opeisen naar zijn gees telijke leidslieden te luisteren zoals ook de socialist luistert naar de vermaningen van zijn voormannen, om zich niet met communistische voorlichting in te laten. Of het dan allemaal koek en ei is in het zuiden? Of er nooit eens ontsporingen voorkomen, ontactl sche woorden worden gesproken, ontactische daden gesteld? Waar mensen en menselijke organisaties werken, is dit nooit en nergens te voorkomen. We verwerpen echter met kracht het verwijt, dat aan de katholieke ingesteldheid van een bevolking, van een organisatieleven „misselijke aspecten" inherent zijn. We stel len met leedwezen vast, dat in de PvdA-fractie deze mening door vooraanstaande leden wordt ge koesterd. Het zuiden verdient dit niet. Uit of thuis: „Wat ons verbaast is het feit, dat er onder het volk nog mensen zijn die twijfelen aan de juistheid van de daden der regering en die zelfs trachten hieraan een einde te maken. Het is belangwekkend, dat deze twij felaars ook in hooggeplaatste kringen te vinden zijn. Volgens hen is het plaatsen van Nederlandse bedrijven onder regeringstoezicht onjuist en zijn de acties van de arbeiders gevaar lijk". Minister Soedibjo eindigde zijn verklaring met de woorden, dat de revolutie zal voortgaan en dat de genen, die aan de revolutie een eind wensen te maken, onder de wielen van de revolutie terecht zullen ko men. De Djakartase correspondent van „Het Vrije Volk" tekent hierbij aan dat deze waarschuwing wel eens gericht zou kunnen zijn tegen Sjafroeddin, de president van de Bank van Indonesië. Hoe dit zij, in ieder geval toont deze uitlating aan. dat het vertoon van eensgezindheid en kracht naar buiten niet meer dan „vertoon" is in Indonesië. Als straks Soekarno zijn rijk van chaos en honger ver laten heeft voor een rustiger land kan er misschien beter gelegenheid komen voor de gezonde krachten en gedachten, om zich te laten gelden, P)E maandagkrant meldde deze week weer een paar sprekende ongevallen langs de weg. Toch is er gelukkig een kentering waar te nemen in de ongevallenstatistiek. Die kentering valt samen met de invoering van maximumsnelheden voor motorvoertuigen in de be bouwde kom der gemeenten. In no vember bedroeg het aantal ver keersongevallen 9642. Dit is 15.2 procent minder dan in de maand november van het vorig jaar. En dat was dan nog een maand, waarin één zondag met een rijverbod viel. Het kan geen toeval zijn, dat deze daling samenvalt met de invoering van de 50 km-grens. Deskundigen uit automobilistenkring hadden bij hoog en laag verzekerd, dat de maximumsnelheid in de bebouwde kom nu van geen enkele invloed zou zijn op de verkeersveiligheid. Deze deskundigen hebben duidelijk de plank mis geslagen. (Advertentie) r DRINKEN J Mevrouw Flora West uit i Blackpool heeft een extra, ste- vig kastje gekocht, waarin ze voortaan de flessen met sterke J drank opsluit. Ze heeft name- S S lijk ontdekt, dat haar zesja- rig zoontje er een te grote j voorkeur voor aan de dag legt. Dat kwam pas enige dagen S J geleden aan het licht, toen het zoontje onder het zingen van onwelvoeglijke liedjes de ka- mer binnenkwam en daar met J J alle geweld de tafel op zijn S kop wilde zetten. De veront- ruste ouders belden de huis- dokter op, die snel met zijn diagnose klaar was. ..Zo dron- J I ken als een beer", zei hij. Het zoontje heeft een week in het ziekenhuis doorgebracht. Toen was de kater over. Brand Mevrouw Sarah Hobbs uit Cedar Rapids telefoneerde naar de dichtst bijzijnde brandweer-kazerne met de mededeling, dat haar huis in vuur en vlam stond. De man aan de an dere kant van de lijn liet zich uit voerig over het geval voorlichten, informeerde of mevrouw verzekerd was en toonde zoveel breedsprakig heid, dat mevrouw Hobbs ten laatste vroeg of de brandweer onderhand wilde vertrekken. „Dat weet ik niet", zei de man. „Ik heb niets met de brandweer te maken. Ik infor meer slechts uit pure belangstel ling". Het is wel zeker, dat mevrouw een verkeerd nummer heeft ge draaid. Groen De heer Robert Rock uit Louis ville kwam van zijn werk thuis om vast te stellen, dat zijn vrouw haal baren groen had laten verven. De moeilijkheid was, dat het paar de zelfde avond beslist naar een bijeen komst moest. De heer en mevrouw Rock gingen gezamenlijk, omdat het toch donker was, maar op de bijeen komst deed meneer net of hij zijn vrouw niet kende. „Ik zou me wild geschaamd hebben, indien iemand had ontdekt, dat ik een vrouw met zulke grillige opvattingen had ge trouwd", aldus verklaarde Robert Rock nadien. Omschrijving Hieronder volgt een passa ge uit een rapport, dat ten behoeve van de Britse rege ring werd gemaakt over het verzekeringswezen: „Om vast te stellen of iemand al dan niet een kind is, geldt op dc eerste plaats de vraag, hoe oud de betrokkene is. Is hij bij voorbeeld 79 jaar, dan is hij géén kind meer." Wraak Vijf vrouwen uit Washington r;:i voor de rechter gebracht, waar tot hoge boetes zijn veroordeeld. 7\\ hadden een buurvrouw geblinddoekt en per auto naar een afgelegen pl^'s gereden, waar het slachtoffer rif de wagen werd gezet. De aanleid!-vj was, dat de vrouw enkele guHerrs schuld had bij een van de vijf an dere vrouwen. Die had haar vrien dinnen van het geval on de hno~ie gesteld en deze wraakexpeditie was het gevolg. Wordt alstublieft niet verliefd op hem, die film werd in 1937 gemaakt! MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HOUDT! Tweede kerstdag werd reeds een bescheiden begin gemaakt met „inhalen", maar komende zondag neemt dit grotere vor men aan, gezien het programma, dat werd samengesteld- Wel iswaar zal ook dan nog niet overal voorsprong en achterstand zijn genivelleerd, maar als alle ontmoetingen doorgang vinden, is er in ieder geval beduidend gelijk getrokken. In vele opzich ten van belang, omdat de onderlinge verhoudingen in de com petitie dan meteen duidelijker geworden zijn. In de ere-divisie vragen intussen slechts twee wedstrijden de aan dacht, maar het zijn uitermate belangrijke. NOAD speelt voor dc tweede achtereenvolgende keer op eigen grond, nu tegen GVAV, Dc Tiiburge- naren zitten nog steeds in het nauw en daarom kunnen de bezoekende Groningers op een bizonder warm onthaal rekenen. In Rotterdam is er de van oudsher hoogst attractieve stedelijke derby tussen Feyenoord en Sparta. In het Feyenoordstadion is het moeilijk winnen, maar de Spartanen mogen dan nu en dan zonderlinge negatieve uitslagen op hun conto krijgen, in de Maasstedelijke sfeer spelen andere factoren mee. Vandaar dat men hier met een puntenverdeling waarschijn lijk het dichtst bij de werkelijkheid komt. Eerste divisie A Hier vragen vier wedstrijden aller aandacht. Daar is allereerst DWS Alkmaar. Het vermoeden is gewet tigd, dat de Amsterdammers zege vierend uit het strijdperk te voor schijn zullen komen. VSV zal thuis wel in staat zijn, het te gast komen de Roda Sport aan de op één na on derste plaats te doen bïijven. Verder treden m Volendam de club van deze naam en SVV in het strijdperk. Om in Volendam te kun nen winnen moet men van goeden hui ze komen. Voo'ralsnog houden we het daarom op een zege voor de thuis club. Willem II reist naar Haarlem, waar EDO als gastheer optreedt. Te gen deze zeer zwakke tegenstander moeten de tricolores nu toch beslist met volle winst kunnen opereren. Tweede divisie A In deze afdeling vermeit het pro gramma drie ontmoetingen, Emma staat voor de moeilijke opgave kop loper nummer twee: Hilversum, par tij te geven. Zo bekeken, zal dat niet met succes kunnen gebeuren. Wilhel- mina, verleden zondag zo geweldig van ieer getrokken bij ONA, speelt nu in eigen omgeving tegen het Delft, se DHC, eveneens een der zwakkeren in dit milieu. Het zou al heel raar moeten lopen, als dit niet opnieuw een overwinning voor de Bossche ka naries werd. Tenslotte is er dan nog het duel ONABaronie. De Bredase groenwit- ten spelen wel zeer wisselvallig, ge zien de sprekende nederlaag, welke zij laatstleden zondag bij UVS in Lei den te incasseren kregen. Twee weken geleden won Baronie op eigen grond van ONA (32) in een uitstekend gespeelde wedstrijd. Zal het daarvan aanstaande zondag opnieuw komen? Het is allerminst uitgesloten, maar dan zal het veel beter in de groenwitte gelederen moeten kloppen! ERE-DIVISIE NOAD—GVAV (1) FeyenoordSparta (3) EERSTE DIVISIE A. DWSAlkmaar (1) VSVRoda Sport (1) VolendamSW (1) EDO—Willem II (2) TWEEDE DIVISIE A EmmaHilversum (2) WilhelminaDHC (1) ONABaronie (3) ZATERDAG, 28 DECEMBER HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,30 Amus.muz, 14,00 V.d. jeugd 14,20 Gram. 14,40 E-oekbespr. 14,50 Gram. 14,55 Fanfare ork. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,40 Vrouwenkoor 16,00 V.d. jeugd 16,50 De schoonheid v.h. Gregoriaans 17,20 De springplank 17,40 Gram. 18,00 Journalistiek weekoverz. 18,10 Gram. 18,15 Pari. overz. 18,25 Strijk- ork. 18,45 Vragenbeantw. 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nws. 19,15 Radio Filh.ork. en solist 20,10 Lichtbaken, caus. 20,25 Act. 20,40 Gevar.progr. 22,10 Amus.muz. 22,35 Wij luiden de zondag in 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Tijd. uitgesch. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 Lichte muz. 10,50 Bui- tenl. weekoverz. 11,05 Annemarieke, hoorsp. met muz. 11,35 Strijktrio 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Roemeens ork. 13,00 Nws. 13,15 VARAi-varia 13,20 Harmonie-ork. 13,45 Sportpraatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Lich te muz. 15,00 Boekenwijsheid 15,20 Koor zang 15,35 Brabants progr. 16,00 Omr.ork. en sol. 16,45 Wenkend perspectief, caus. 17,00 Dansmuz. 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regerings- uitz.: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het At lantisch Pact 19,00 Art. staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20,05 Waar gaan wij heen? 20,13 Gevar. progr. 21,45 Klaver Vier 22,15 Soc. comm. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws. 23,15-24,00 Gram. (Advertentie) BRUSSEL. 324 m. 12.00 Grain, i'1 Weerber. 12,35 Caus. 12,45 Gram. IJ GJ Nws. 13,11 Muz. caleidoscoop 14 30 R 1 n- journ. 15,00 Gram. 16,00 Koersen 16 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17.10 Dagklapper 17,20 Lit. gezangen 17,30 Gram. 17,50 Idem 18,05 Pianorec. 38,30 V.d. sold 19,00 Nws. 19.45 Gram. 20 60 Cabaret 21,00 Gram. 21,30 Kerstliederen. 22.00 Nws. 22.15 Amus.muz. 23,00 Nws. 23,05 Gram. 23,40-24,00 Idem. BRUSSEL, 484 m. 12.15 Gram. 12.5' Idem 13.00 Nws. 14.Oo Vrije tijd 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Bel Canto 10..T Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar.progr. 22 Nws. 22,10 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Lich te muz. 23,55 Nws. Televisie ZATERDAG, 28 DECEMBER VPRO: 17,00-17,30 V.d. kind. VARA: 20,00 Journ. en weerber. 20,15 Pension Hommeles, muzikaal blijspel 21.00 Film- verz.progr. 21,20 Weet wel wat je waagt. FRANS BELG.: 19.00 V.d. kind. 19,30 Luchtvaartkron. 20,00 Nws. 20.30 TV-spel 22,15 X.... chez lui 22,45 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 De scepter v. Ottokar 19,05 V.d. neugd 19,30 Nws, 19 35 De week in beeld 20,05 Bokswedstr. 20 15 Pension Hommels 21,00 Caleidoscoop 21,25 Vraag, en antwoordspel 22,15 Feuill. 22,40 Nws. Met ingang van 1 januari behoeft de gehuwde ambtenares niet meer te worden ontslagen. Gehuwde vrouwen kunnen vanaf die datum door het riik in dienst worden genomen. Dit besluit is vervat in het staatsblad dat 24 de cember verscheen. JN-M. 3.633.332 door Maurice Zermatten. 37) Ze leunt met het hoofd tegen de huiswand en kijkt naar de hemel, die als 'n blauwe hoofddoek was vol wit te margrieten, waarvan ieder bloem blad trilde. Maar eigenlijk wit wa ren die bloemen niet. Rood, groen, blauw en geel tintelden ze. En in het midden van de hemel bloeide onbe weeglijk een zilveren roos. Ernestine had het gevoel, dat ze aan het eind van haar leven was. Al haar zenuwen dreigden het te be geven. haar hart wilde uiteensprin- gen als een mijn. En nu, vóór ze sterven ging, werd ze vervuld van weemoed. Ze zag heel die wereld rond haar, de bergen en de aarde en de bossen, de lucht en de hemel als een weidse muziek, waarin zij mee zong. Was zij ooit het onderworpen vrouwtje geweest van Cesar Lorenz? Nu was ze vrij en rijp voor het ge luk, dat haar tegenbloeide. De duisternis omsluierde de reali teit der dingen. De huizen werden een sombere massa, maar daartus sen straalde de hemel vol diaman ten. Langzaam week haar duizeling. Nu werd ze zich weer bewust, dat, om haar geluk te plukken, ze alleen maar even een lucifer hoefde aan te steken en bij het .hooi te houden, 't Was maar lafheid om niet te han delen. Ze richtte zich op. Daarginds luis terde Emile zeker al, of hij de brand klok niet hoorde. Hij werd misschien al ongeduldig of het teken van zijn wraak wel kwam. Misschien begon hij ook al aan haar te twijfelen. Ze heeft al te lang geaarzeld. Verdient ze het geluk wel? Het is haar komen opzoeken en ze had zich maar te la ten gaan. Zal ze nu weigeren? Ver geet ze dan, wat ze al niet durfde in haar jeugd? Er viel een ster uit de hemel, 'n streep rood licht. En Ernestine daal de de helling af. Ze dacht nu aan niets meer, nu. ging voort door de weiden, gediew door haar verlangen. Ze vergat all in het snelle ritme van haar gang Ze leek nu op een steen, die in wan kel evenwicht lag en die. nu een dier langs ging, kantelde en in de diepte viel. Zo ging zij nu. zonder op iets te letten, door 't rijk der schadu wen. Soms bleven haar rokken ha ken aan dood hout. als vleugels van bange vogeltjes. Maar herinnering was haar tot gids en een onzichtba re hand scheen haar te leiden. Nu weken de schaduwen en zag ze onder zich de zacht glooiende vlak te waarop Chelin lag. De haag trok een zwarte schaduw over de weiden, naar het huis van Troillet. Hijgend hield Ernestine stil. Het zweet stroomde haar in beekjes van het gezicht. Ze veegde het met haar schort af. Er steeg geen geluid uit het dorp op. De meeste vensters weerkaatsten alleen nog het sterrenlicht. Slechts in een vijftien huizen brandde nog de lamp. En zo kon je alle huizen zien liggen. Het dichtstbijzijnde lag in die pe slaap. Het zal makkelijk zijn, dacht ze. Maar al was ze nu kalm en zonder aarzeling, toch haastte ze zich niet meer. Er stak een wind op uit het dal en de bladeren der elzen trilden. Ze voelde in de zak van haar wijde rok het doosje en huiverde. Maar dan gleed een glimlach over haar lip pen. Ze gaat een stap vooruit langs de 'nag. Neen, niemand bespiedt haar. 'ij is alleen in die koninklijke juli- icht. Haar hoofd brandt en de ade- -n van haar nek doen pijn. Maar 'aarom staat ze stil? Een takje ra akte. Ze houdt haar adem in. Maar wie zou haar kunnen horen? Ze gaat verder, strijkt langs de ha zelaars en lost zich op in hun scha duw. Na iedere stap luistert ze. Ze hoort in de stilte het kloppen van haar hart. Plotseling wil ze vluchten, vluchten ver van dit huis van ver schrikking, dit huis, dat daar zo mon sterlijk onverschillig op vijftig pas van haar afligt Waarom verde digt Troillet zich niet? Laf, neen, ik ben laf, nu ik een slapende familie beroof van alles wat ze heeft. Maar toch gaat ze voort, langzaam, lettend op ieder gebaar, zonder haast, zonder geluid maar onverzoenlijk, on danks dc protesten van haar geweten, Een klok luidt en het geluid valt op haar als een hamer. Ze voelt zich aan de grond genageld, benauwd in haar angst; ze kan niet meer voort gaan, want haar benen hangen als lood aan haar lichaam. Dt luiden van die klok vindt diepte weerklank in de stille nacht. Klank op klank slaat alle eenzaamheid stuk en de he le vallei trilt van verbazing en vrees: de echo's op de bergen weerkaatsen de ongerustheid der mensen. Donkere vensters worden weer licht. De boeren waren blijkbaar in hun verrassing opgestaan om aan elkaar te vragen, wat er aan de hand was. De doodsklok, die ieder aan haar sombere klank herkent, beiert uit over het dal, dat er iemand de weg gegaan was, waarlangs men niet te rugkeert. Maar anders luidt men toch niet midden in de nacht. Wat had de klokkeluider wel gehoord? Het hele dal vult zich met mysterie. Het beeld van de dood jaagt Er nestine schrik aan. Ze hoort de doods klok luiden en dan eindelijk ophou den. Enkele minuten duurt het eer dc golven van geluid zijn opgehou den door de schaduwen te trillen. Dan strekt hun donkere webbe zich weer over de aarde. In een van de kamers had iemand voor altijd de ogen gesloten. Ernesti ne zag een dood en stijf lichaam voor zich, met halfopen mond en gesloten ogen. En doodse stijfheid besloop haar leden. Maar ze moest handelen. De lichten gingen het een na het an der weer uit in het dorp. Het werd weer rustig als altijd. Maar wacht maar, dacht ze, straks zal het heel wat anders zijn, als schrik en angst, zullen rondjagen door het dal! Uit Chelin zal de eerste noodkreet opstij gen. En dan, nog vóór de rode gloed door het nachtdonker licht, zullen de klokken der dorpskapellen beginnen te luiden en ontroostbaar zal hun klagen klinken over de aarde. Die beelden dansten als vlammen in haar hoofd. Ze hijgde zwaar; haar slapen brandden. Ze voelde, zich ge vangene van zichzelf, onmachtig aan haar noodlot te ontsnappen. Hoorde ze muziek van een accordeon in de echo's van het bos of verbeeldde ze het zich? Plotseling begon ze, buiten zichzelf en toch helder van geest, door het gras te kruipen Het schuim stond op haar mond. Haar ogen, die uitpuilden, staarden naar de naaste schuur. Nu was ze erbij, ze hurkte neer tegen de wand. ze zuchtte. Dan kreeg ze opeens angst, dat men haar hier zou vinden. Ze voelde in haar zak naar het doosje lucifers. Het knetterde even en een vlam verlicht te het donker; rode vonken sprongen als karbonkels. Het hooi vatte vuur. Maar Ernestine zag niets meer en hoorde niets meer. Ze vluchtte, zo vlug ze kon, naar de schaduwen van het bos. HOOFDSTUK VIII De een na de ander verlieten ze Het Witte Paard. Ze gingen met drieën of vieren, deden de deur open, bleven nog even op de drempel prak ten tussen licht en donker en dan ontrukten ze zich aan de wijnlucht, struikelden buiten op de stenen en de deur ging dicht. Emile probeerde vergeefs ze daar te houden. Noch zijn accordeon, noch zijn woorden slaagden daarin. Als hij zag. dat een groepje rond een tafel aanstalten maakte om te vertrekken, bestelde hij gauw een halve liter. Maar veel respijt gaf dat niet. want de boeren dronken gauw uit en zei den wat van hun vrouw, die op hen wachtte thuis of zelfs voor de her berg. Laat ze dan binnenkomen! Dat wil ze niet. Sommigen bleven naast hun tafel staan, sloegen met een teug een glas naar binnen, veegden zich de snor met de rug van de hand af en maakten zich weer klaar om heen te gaan. Er was niets meer met hen te beginnen. Emile volgde ze met ogen vol stille wanhoop. Want er waren nog altijd geen klok ken te horen. Wat deed die Ernestine toch in Planerbier? Waarop wachtte ze danIneens stond hij op en ging naar het venster, drukte zijn gezicht tegen de ruiten en luisterde. Niets. Hij ging weer zitten, dronk een glas mengde zich in een gesprek zodat 1 r_.ereen later zich goed zou herinne- ren, dat hij in de herberg was. Met Louise was hij eerst veel vrien delijker geweest dan anders. Als ze bij het bedienen bij hem kwam greep hij haar om het middel en trok haar tegen zich aan. Zij "zou ook voor. hem getuigen. Ze was dol-ge- ïJ !F' zag het aan haar gezicht. En de mannen zeiden tegen haar: Wat heb je toch, Louise? Je hebt zo'n kleur Maar zij lachte maar. Ze wilde zo gauw mogelijk de laatste boer zien vertrekken. Als ze kon sluiten dan kon ze eindelijk eens alleen met hem spreken. Zo werkte zij erop, dat de klanten heengingen. Als er ergens een liter besteld werd. bracht ze maar een halve; en ze herinnerde ieder aan zijn plicht. Maar sinds een poosje begon Emile het te merken. Nu was hij niet meer vriendelijk tegen haar Wat drommel, haalde ze het in haar hoofd hem tegen te werken? Maar hij dorst niets lelijks tegen haar te zeggen, hij ontweek haar nu. En daar ze telkens, als ze niets te doen had. bij hem in de buurt kwam staan veranderde hij telkens van plaats. En hij was zenuwachtig in zijn gebaren. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5