MASSALE UITTOCHT NU BEGONNEN 1 Sovjets waarschuwen Israëlische regering Neven van Natsir en Nasution in arrest Jongeman vermoordt zijn beide ouders Zorg om lot van landgenoten in Indonesië Gevallenen herdacht Voor Nieuwjaar zullen tienduizend Nederlanders uit Indonesië zijn vertrokken KLM-vliegtuig moest naar Londen uitwijken Op de drempel van nieuw bestaan „Geen jungle meer voor vreemde roofdieren Onderhoud Soekarno MacMillan? menu pj Betrokkenen worden niet vervolgd H.M. de Koningin in Kersttoespraak GELUKKIG Twintig negers gedood in Johannesburg Vrouwen houden zich kranig Ben Goerion wil Duitse wapens Wegens aanslag op Soekarno Ook buitenlanders aangehouden ik Heb TwrtOyT deke ns Nevelig weer Nieuwe Sovjet ambassadeur in Washington Afro-Aziatische conferentie Nieuw-Guinea Melktoeslag wordt in maart betaald i van de dag J NEEM BLIKGROENTEN In Belgisch-Limburgs dorpje: Belgische vissersboot gezonken Treinramp Woensel 97e JAARGANG No. 22641 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. M. Mes, mr. H_ M. L de Rechter, P V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende Abonn.prijs bij vooruitbet 1 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (ultsl. bij niet postbestelL) t 0.31. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek 278841 Voor God, Konïnflin m Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 dagblad voor zeeland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 v itlJDAG 27 DECKMx.-- Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Voor eind december zullen waarschijnlijk ineer dan tiendui zend Nederlanders Indonesië verlaten hebben. Dit heeft de Neder landse diplomatieke missie in Djakarta meegedeeld. In januari zal de evacuatie nog in versneld tempo worden voortgezet. Tus sen 30 december en 31 januari zullen tien schepen met Neder landse repatrianten uit Indonesische havens of Singapore naar Europa vertrekken. De „Waterman" is inmiddels met 600 Nederlanders aan boord in Singapore aangekomen. De „Sibajak" vertrok met 255 evacué's uit Soe- rabaja. Meer dan 3000 landgenoten zijn nu in kampen ondergebracht, die door het Britse leger en de regering van Singapore in de buiten wijken van die stad zijn ingericht. Ruim zestienhonderd evacué's zijn inmiddels uit Singapore naar Nederland vertrokken. De 59 repatrianten, die gisteren met een „superconnie" van de K.L.M. op Schiphol zouden aankomen, hebben Kerstmis voor een groot deel in Lon den moeten doorbrengen. Schiphol zat namelijk door de mist potdicht en het toestel werd maar doorgestuurd naar de Britse hoofdstad. Met andere vliegtuigen of per boot zullen de pas sagiers nu later de reis naar Neder land maken. Op Sumatra valt momenteel een grote uittocht van vrouwen en kin deren te constateren. De mannen daar willen over het algemeen de kat nog even uit de boom kijken, anders dan op Java. wa«r de situatie zo is toege spitst, dat bijna niemand er voorvoelt, 1. rei' te blijven dan nodig is. In Singapore verloopt alles heel ordelijk, üit vertelde de directeur van een Nederlandse cultuuronderneming, die in de kampen een kijkje heeft nenomen en nu in Amsterdam terug keerde Het is opmerkelijk, zei hij, hoe dapper de vrouwen zich gedragen. Onder de evacué's zijn een groot aantal kinderen, wat te verklaren is uit het feit, dat veel moeders juist om de kinderen besloten te vertrekken. Vrouwen zonder kinderen blijken er de voorkeur aan te geven, zo lang mogelijk bij hun echtgenoten te blij ven. De verbindingen tussen Singapore en Indonesië zijn uiterst moeilijk. Inlich tingen over de toestand op Java en Sumatra komen slechts schaars door. Wel weet men, dat het rijksttekort op Java catastrofale afmetingen dreigt aan te nemen. Nationalisatie olievelden Tijdens een bezoek aan Noord-Su- matra heeft de chef-staf van het leger, generaal-majoor Natusion, de olieter reinen nabij Pangkalan Brandan tot „nationale olieterreinen" geprocla meerd. De chef-staf heeft een aantal leger officieren benoemd tot lid van de raad van bestuur van de „Nationale Olie terreinen", een naamloze vennoot schap, waarvan alle aandelen in han den der roering zijn. De militaire gezaghebben van Ban- djarmasin (Borneo) heeft een bepaling uitgevaardigd, waarbij in telegrammen bestemd voor binnen- en buitenland het gebruik van vreemde talen wordt verboden. Een kijkje in de douaneloods op de Sumatrakade in Amsterdam tij dens het vervullen van de debar- katie-formaliteiten door enige pas sagiers van de „Oranje" die in de nacht van maandag op dinsdag in de Amsterdamse haven arriveerde. De „Oranje" vertrok uit Indonesië juist voor de acties tegen de Ne derlanders in alle hevigheid be gonnen. De Sowjetrussische ambassadeur te Tel Aviv, Abramov, heeft, in een onderhoud van drie uur met de lei ders van Ben Goerions gematigde so cialistische partij, Mapai, de waar schuwing geuit dat eventuele Israëli sche aankopen van W.-Duitse wapens een „aanzienlijke verslechtering in de Israëlisch-Russische betrekkingen te weeg zullen brengen". Abramov zou er de nadruk op heb ben gelegd dat „het volgen door Is raël van een neutrale politiek tot een wijziging zou kunnen leiden van de Sowjetrussische politiek in het Mid den-Oosten en van de pogingen, die Rusland aanwendt om de vrede tus sen de Arabische landen en Israël te verzekeren". Premier Ben-Goerion heeft op een persconferentie gezegd, dat hij voort gaat met zijn plan om een missie naar West-Duitsland te zenden, die daar wapens moet kopen. „Israël moet zich wapens voor zijn defensie verschaffen. Sommige zijn slechts in West-Duitsland te verkrijgen", zei hij. In Westduitse regeringskringen is verklaard, dat Israël geen stappen bij de Westduitse regering heeft ge daan. maar dat het dit land vrijstaat, met particuliere firma's over wapen aankopen te onderhandelen. In opdracht van de plaatselijke mi litair commandant van Djakarta, lui tenant-kolonel Endang Dachjar, zijn ir de hoofdstad negen Nederlandse en 26 Chinese scholen ontruimd. Er zijn aanwijzingen, dat medio ja nuari aanstaande de overeenkomsten zullen worden getekend voor het ver huren van 85.000 ton scheepsruimte door Japanse rederijen aan Indonesië. NA 1 JANUARI kunnen bestuurders van personenauto's de Duitse, Zwit- sciie en Zweedse grenzen passeren zonder carnet of triptiek. De drie landen volgen met de afschaffing van de/.c grensdocumenten het voorbeeld van Oostenrijk. DE AMERIKAANSE communistische partij heeft geweigerd de resolutie te onderschrijven, die vorige maand door vertegenwoordigers van twaalf communistische partijen is goedge keurd. NORMA TALMADGE, een bekende ster uit do dagen van de zwijgende film, is dinsdag op zestigjarige leef tijd te Las Vegas (V.S.) overleden. JAMES RICHARDS, Eisenhowers speciale raadgever voor vraagstuk ken betreffende het Midden-Oosten j heeft zijn ontslag aangeboden. RUSSISCHE bommenwerpers zouden in staat zijn, een vlucht rond de we reld te maken zonder brandstof in te nemen. Men meent dit te mogen afleiden uit hetgeen een bekende Russische invlieger heeft gezegd. ZEVENTIG autobussen, ter waarde van ruim één en een kwart miljoen hebben de Nederlandse Spoorwegen besteld bij de D.A.F. te Eindhoven. De bussen zijn bestemd voor stads en interlokale diensten. MINSTENS vijftig personen zijn om het leven gekomen door overstromin gen op Ccylon. Er zijn meer dan 250.000 daklozen. GENERAAL Thanom Kittikatsjorn, onderbevelhebber van het Thailand- se leger, is door de Nationale Socia listische Partij, die in feite de rege ring beheerst, aangewezen als nieu we premier van Thailand. (Advertentie) Verwachting van het K.N.M.I. -»( vanavond, opgemaakt donder- la ga vond 23.15 uur: Veranderlij- .1' bewolking en plaatselijk mist. latige, langs de Waddenkust af u toe vrij krachtige zuidweste- -kc vvind. Dezelfde temperaturen iK gisteren of iets hogere. Vandaag: zon onder 16.34 uur, 'na ui onder 23.44 uur. Morgen: zon op 8.48 uur, maan op 11.51 u. Een aantal hooggeplaatste personen in Indonesië zijn ge arresteerd in verband met de aanslag op president Soekar no, enkele weken geleden. Onder de arrestanten bevin den zich neven van de voor zitter van de Masjoemi, Mo- hamed Natsir, en van de staf chef van het leger, generaal Nasution. Kolonel Loebis, de voormalige waarnemend chef staf van de landmacht, die nog steeds voortvluchtig is, zou eveneens bij het komplot betrokken geweest zijn. In to taal zijn zeventig personen ge arresteerd. Kolonel Soekendro, het hoofd van de inlichtingendienst van het leger, die dit bekendmaakte, zei nog, dat er ook buitenlanders onder de ge arresteerden zijn. Hij wilde hun na men niet bekend maken, maar deelde wel mee, dat ze afkomstig waren van Malakka. De Sowjetrussische ambassade te Washington heeft bekendgemaakt, dat Michail Mensjikov, voormalig am bassadeur te Nieuw Delhi, benoemd is tot ambassadeur in de V.S. Hij volgt Zaroebin op, die sinds 1952 de Russische vertegenwoordiging te Washington heeft geleid en nu op de nominatie zou staan voor het plaats vervangend ministerschap van Bui tenlandse Zaken. Op eerste kerstdag zijn in Johan nesburg 20 negers doodgestoken bij relletjes. Mear uan 800 negers liepen verwondingen op. Er werden ook en kele blanken gewond. De strijd ging tussen verchillende groepen negers. Volgens Soekendro zouden de ex tremisten, die de aanslag op de president hebben gepleegd, ook voornemens zijn geweest de rege ring omver te werpen, en premier Djoeanda, de overige ministers van het kabinet en de chef-staf te ver moorden. Door de komplottanten was ge bruik gemaakt van de Darul Islam beweging en van een aantal offi cieren van het leger en leden van jeugdorganisaties. Gevraagd of er verband bestaat tussen de aanslag op de president en op de opstandige bewegingen in de buitengewesten, zei Soekendro: „In het algemeen niet". Tot slot deelde hij nog mee, dat op Ambon niet gevochten wordt, doch dat daar kortgeleden 25 per sonen, waaronder 15 belangrijke fi guren, zijn gearresteerd in ver band met pogingen tot een staats greep. In een emotionele sfeer is gis teren te Cairo ;i> grote confe rentie geopend van Aziatische en Afrikaanse landen, die twee jaar geleden voor het eerst in Bandoeng bijeenkwamen. De grote zaal van de universiteit in de Egyptische hoofdstad was ge vuld met 450 vertegenwoordigers van de deelnemende landen, toen kolonel Anwar Sadat, de Egyptische voorzit ter van het congres, de vergadering opende en de congresserende staten „deelgenoten" noemde „van een ge zamenlijk verleden, dat gekenmerkt werd door de heerschappij van het imperialisme en uitbuiting". Hij zei, dat Azië en Afrika de rest van de wereld hebben te kennen gegeven, dat deze werelddelen „niet langer een jungle zijn, waar buitenlandse roofdieren naar hartelust doorheen kunnen trekken". Hij beval de aanwezigen aan de „vraagstukken in hun ware licht te zien en overdrijving, die het vinden van oplossingen moeilijk zou maken, te vermijden". Volgens Sadat had elk land zijn eigen speciale vraagstukken, „doch wij dienen er naar te streven elkan der te ontmoeten bij de behandeling van problemen, die voor ons allen van gewicht zijn". Mevrouw Nehroe deed een beroep op de volkeren ter wereld „druk" op hun regeringen uit te oefenen, teneinde deze aldus te bewegen een einde te maken aan de bewapenings wedloop. Een andere afgevaardigde van In dia, Anup Singh, gaf uiting aan „die pe bezorgdheid inzake de voortduren de Nederlandse bezetting van Nieuw- Guinea" en vroeg om aanvaarding van de Indonesische aanspraken. Het staatshoofd van communistisch China, Mao Tse Toeng, president Nasser van Egypte en de communis tische Franse professor in de na tuurkunde, Frederick Joliot-Curie, hebben gelukwenstelegrammen gezon den. Het voorlezen ontlokte de afge vaardigden een stormachtig applaus. De Indonesische minister-president Djoeanda was donderdag niet be reid commentaar te geven op pers berichten uit India, dat president Soekarno in New Delhi een ontmoe ting zou hebben met de Britse mi nister-president MacMillan, „ter be spreking van de mogelijkheden over West-Irian". De „Times of India" had gemeld dat Soekarno en MacMillan waar schijnlijk in januari elkaar zouden ontmoeten. In New Delhi is bevestigd, dat pre sident Soekarno 7 januari naar In dia zal vliegen voor een bezoek van vier dagen aan dit land. De Indonesische president zal daar na achtereenvolgens een bezoek brengen aan Cairo, Karatsji, Co lombo, Rangoon en Bangkok. Te gen 25 januari zou hij in Japan arriveren en daar veertien dagen met vakantie blijven. Volgens de „Times of India" zou den Soekarno on MacMillan spre ken over pogingen, geëntameerd door Engeland en de Verenigde Sta ten om te komen tot een hervatting van de besprekingen tussen Ne derland en Indonesië. De op de garantiemelkprijs 1956— 1957 uit te betalen toeslag aan melh. veehouders zal in maart 1958 wor« den uitgekeerd. De betaling van een gedeelte daarvan wordt zoals be kend is ingevolge een regerings» beslissing tot begin 1959 uitgesteld. De uitkering in maart 1958 kan slechts geschieden indien de gege vens voor het berekenen van de toe slag tijdig bekend zijn. Rekening hou- dend met de vertraagde uitbetaling van een gedeelte van de toeslag, zal de uitkering in maart 1958 tenminste 35.— per 100 kg melkvet bedragen, hetgeen overeenkomt met ongeveer 1.30 per 100 kg melk met 3.7 vet (Advertentie) 2S 1 U hebt het ot Moor t r 2^ DOPERWTJES -L (uit blik) met ragoötsaus en s champignons (blikje) in 4 minuten klaar op tafel De 24-jarige Jean S. uit het vlak bij de Nederlandse grens gelegen Belgisch - Limburgse plaatsje Groot-Ternaaien heeft op de avond voor Kerstmis zijn beide ouders vermoord. Hij sloeg zijn 71:jarige vader, toen deze zich alleen in de keuken van diens boerderij bevond, een paar maal met een stuk ijzer op het hoofd en wurgde hem daarna met een touw. Op het erf van de boerderij wachtte hij daarna zijn 57-jarige moe der op. die boodschappen was gaan doen. Ook haar sloeg hij met het stuk ijzer neer, waarna hij haar met het touw wurgde. Hij stuk ijzer gooide hij na zijn daad in een put. Daarna ging hij met een meisje, vermoedelijk een Nederlands-Limburgse, naar de nachtmis in Luik. Toen hij was te ruggekeerd ging hij zichzelf aangeven bij de rijkswacht te Kanne. Gisteren heeft hij daar, na verhoor, zijn daad bekend. Men twijfelt aan de geestvermo gens van de jongen. Vermoed wordt dat hij zich meester heeft willen ma ken van een bedrag van ongeveer 40.000 Belgische francs, dat zijn ouders kort geleden van een verzeke ringsmaatschappij hadden ontvangen. Een Belgisch vissersvaartuig, de Elaine" uit Zeebrugge, is op eerste kerstdag 70 mijl ten westen van Ter schelling gezonken. De bemanning wist zich in veiligheid te stellen door tijdig in de boten te gaan. Er zal tegen géén van de betrok kenen bij de treinramp te Woensel een strafvervolging worden ingesteld. Aldus een mededeling van de officier van justitie te 's-Hertogenbosch. Men kan» aannemen dat deze beslissing mede is beinvloed door hetgeen jl. vrijdag aan het licht is gekomen tij dens de behandeling van deze zaak door de spoorwegongevallenraad. Daar is namelijk gebleken dat een treinramp als deze haar oorzaken vindt bij zoveel personen en in zoveel samenwerkende factoren, dat het zeer moeilijk is de schuldvraag ten aan zien van één bepaalde persoon te be antwoorden. Voor zover er ten aanzien van do treindienstleider R. of enige andere spoorwegbeambte bezwarende feiten aanwezig zijn, acht de officier van justitie deze niet voldoende om een strafvervolging tegen hen in te stel len. Al is het dit jaar een Kerst mis geweest zonder oorlogs rumoer, toch hebben veel mensen het feest van de vrede in benarde omstandigheden moeten vieren. We denken slechts aan onze eigen land genoten, die uit Indonesië moesten vertrekken en aan wie H. M. de Koningin in haar kersttoespraak treffende woorden heeft gewijd. „Ons allen aldus Hare Majes teit vervult de zorg om en het medeleven met het lot van die Nederlanders, die zich nu genoopt zien in ballingschap te trekken uit het land, dat zij veelal oprecht toegewijd wilden dienen, of al leen diep en eerlijk liefhebben. Een tragedie speelt zich voor on ze ogen af en wij verwonderen er ons over, dat dit nog gebeuren kan in een tijd waarin juist velerlei impulsen en gedachten zich baan breken, die een rechtvaardiger en betere toekomst voor allen willen bewerken. Ons volk heeft in minder dan twin tig jaren uitersten van ramp en voorspoed beleefd, en heeft geleerd te aanvaarden, en in zekere mate zich boven dat alles te verheffen. Steeds vertoont het een grote saam horigheid in nood. Zo zullen wij ook nu de handen uit de mouwen ste ken en trachten alles mogelijk te maken wat nodig is, om de situatie samen het hoofd te bieden. De koningin sprak ook over Europa. Zij stelde vast dat er een verhoog de samenwerking in het vooruit zicht is gekomen. „Deze voorspelt nieuwe mogelijkheden voor ons al ler toekomst in dit oude wereld deel". Zij wees op de jongste wetenschap pelijke prestaties. In dit verband zei ze: „Laat de angst ons ook op het gebied van onze menselijke geest niet tot dictator worden, maar laat ons de wetenschap hoog hou den voor wat zij is. Onze geest moet vrij zijn óók vrij van onrust en angst wil ze creatief kunnen wer ken on tot ontplooiing komen. Dit geldt bij de wetenschap evenzeer als bij de kunst, of welke geeste lijke prestatie dan ook. Als al, wat ons nu deert, eenmaal in het verleden zal zijn verzonken, duizenden jaren later, als de school boeken het niet eens meer zullen vermelden omdat het reeds lang uitgewist is door al wat later is ge schied en het dus volkomen in de vergetelheid zal zijn verdwenen dan nog steeds zal het kerstfeest, de komst van Christus, voor alle mensen in volle luister stralen over hun beslaan. Voor wie iets van een macht als deze heeft onderkend, wordt het heden met zijn zorgen en soms zijn onder gangs gelooi onwer kelijk. hl Rome en Palestina De H. Vader heeft dinsdag de Nachtmis in de kleine kapel van zijn particuliere vertrekken in het Vaticaan opgedragen. Na ook de tweede en derde mis te hebben op gedragen, verscheen de Paus op de middag van de eerste kerstdag voor con hoog gelegen raam van het pa leis van het Vaticaan, teneinde de ongeveer 50.000 gelovigen te zege nen. die op het plein voor de St. Pieter waren samengekomen. Duizenden bedevaartgangers heb ben op eerste kerstdag deelgeno men aan de kerstviering in het Hei lige Land. Het uitgaansverbod werd in de nacht van 24 op 25 dezer opgeheven teneinde de pelgrims in staat te stellen de mis bij te wonen, die in Bethlehem werd opgedragen. De straten in Jeruzalem, Bethlehem en Amman waren versierd. In bijna alle winkels stonden kerstbomen. Op tweede kerstdag is te Amster dam in de Lutherse kerk aan het Spui en bij het nationaal monu ment op de Dam. de jaarlijkse nationale veteranenherdenking ge houden ter nagedachtenis van de militairen, die in Indonesië en Ko rea gesneuveld zijn. De.foto toont twee oud-strijders uit „Bronbeek" tijdens een kranslegging bij het nationaal monument

de Stem | 1957 | | pagina 1