PAPIER VOOR Met oog en oor te gast ONZE PUZZEL HËT SPREKENDE TESTAMENT voor 1 egenstrijdige commentaren op de resultaten van Parijs KLAVER VIER DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 voor de feestdagen Bisschopwijn (van Bordeauxwijn) Tsjechische coureur smokkelde horloges Onze radio- en T V-rubriek Staat van beleg in noord-Libanon ^uje naar cross in Luxemburg (Advertentie) Wat ons zo trof in het door de UT' ~n <CRV j.1 - woensdag voor het MUlll DOCSnClCh cherm gebrachte TV-spel „Te ug naar Bountiful", was het 7 71 F TV7 eit datwenu eindelijk weer Qfl[WCIC 11(16 NlTS WüttS neemt vaker De Tsjechische wielrenner Ladislav] Foucek, winnaar van twee zilveren medailles te Melbourne en houder van alle Tsjechische sprint-records, is door een militaire rechtbank tot vier jaar gevangenisstraf en een boe te van 18.000 kronen (ongeveer 9.000 gulden) veroordeeld. Foucek werd in september van dit jaar met nog twee wielrenners ge arresteerd wegens het smokkelen van Zwitserse horloges uit Oosten rijk naar Tsjecho-Slowakije. Zijn lot genoten, Jiri Nouza en Zdenek Kosta werden tot 18 en 12 maanden veroor deeld. m Foucek is officier in het Tsjechi sche leger. (Advertentie) afzet. Heeft de handel geen recht van bcctaan meer? Zijn het allemaal boos doeners? Verder dient gemeld te worden dat dit de eerste reactie is van de zijde van het bestuur van de B.E.M. Is het wel zakelijk om iemand openlijk op een ver gadering te blameren, zonder ooit naar het waarom gevraagd te hebben? Waarom niet eerder contact gezocht om te onderzoeken om welke reden de B.E. M. als leverancier werd uitgeschakeld? Schiet hier de leiding der coöperatie niet te kort? Is de directie van de B.E.M. die van dit incident de oorzaak was er zich wel van bewust dat een dergelijk optreden haar zeer kwalijk wordt geno men, temeer omdat de vraag die ik het forum stelde, van zeer neutrale aard was en niets met de handel of B.E.M. te maken had? Het betrof een vraag aan ir. v. d. Bremer betreffende de voeder- proeven op het pluimveebedrijf in Maar- heeze. Toen ik deze vraag aan ir. v. d. Bremer gesteld had, kwam de directie van de B.E.M. omhoog en zei letterlijk deze vraag als ongesteld te beschouwen. Hij gaf zeer handig het woord aan de voorzitter, welke hamerde en hiermede mij het woord ontnam. C. WILDHAGEN PRINSENBEEK, Zanddreef la. v. d. Arbeid; hoe absurd zulks ook moge klinken. Het is immers niet waarschijn lijk, dat die plannen naar de letter zul len worden uitgevoerd; in welk geval men ee- omroep als de VARA inderdaad gevoeglijk zou kunnen opdoeken. Maar déar gaat het ook niet om. Er is geen sprake van, dat de VARA aan die 10 mi nuten politieke zendtijd niet genoeg zou hebben, ééns per veertien dagen. Wat mr. Burger beoogde, was „een zendschema, waardoor zoveel mogelijk de zendtijd van iedere deelnemende politie ke partij afwisselend geplaatst wordt te midden van'de zendtijd van elk der om roeporganisaties". Het is dus niet zo, dat de VARA aan de P.v.d.A. tekort komt, maar omge keerd. De oogmerken, die aan dit merkwaar dige voorstel ten grondslag liggen open baarden zich mijns inziens nog het zui- vr -t in mr. Burgers verwijt aan de V. V.D., welke „indertijd de gedachte aan een nationale omroep de nek heeft omgedraaid" (parlementaire uit drukking voor: „in de wieg smoren"). Het is mij thans wel duidelijk, dat zo een nationale" omroep vast en zeker een socialistische omroep zou zijn ge worden; en de heer Burger hoogstwaar schijnlijk ook. „De Partij van de Arbeid is" immers „een partij voor alle geestes richtingen" En de overheid had zich dan al lang niet meer kunnen „mengen in de wijze waarop men zich laat horen". Ten zij men natuurlijk te maken had gehad met een socialistische minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het is, al bij al, toch wel prettig, dat wij, Nederlanders, ons niet onder de voet behoeven te laten lopen door „mensen (de communisten), die van elders gedi rigeerd worden". Het prettigste, voor het ogenblik, lijkt mij echter wel, dat de motie-Burger met 79 tegen 49 stemmen is verworpen. L. PISON TOVERTHEE Geachte redacteur. Nu Lambfek zijn stem weer heeft te ruggekregen en zijn geweten weer in zijn borst tot rust is gekomen, wil ik me toch even tot U wenden met het vol gende: Wil de familie s.v.p. zo vlug mo gelijk waarschuwen dat ze dat pakje thee weggooien, waaruit slechts een pot leut gezet is. Stel je voor dat ze er wéér van gaan drinken BREDA, C. V. (We zullen deze wenk ter harte ne men. De gevolgen voor de familie èn voor onze lezers zouden niet te over zien zijn, als het pakje ten tweeden male werd gebruikt. Red.) PROTEST Het boek „Katholieke Herleving", van prof. dr. L. J. Rogier, dat door velen als een standaardwerk wordt beschouwd en geraadpleegd, bevat enkele ernstige, mij ten laste komende aantijgingen. Ik bepaal mij hier tot aanhaling van de twee voornaamste 1. N.a.v. de Vastenbrief der Neder landse bisschoppen van het jaar 1934, wordt op p. 585 te lezen gegeven: „In het brein van Mussert rijpte toen het stoute plan om de Heilige Stoel via Mussolini onder druk te zetten en aldus het gewenste pauselijke désaveu van de Nederlandse bisschoppen achteraf nog te weeg te brengen. Daartoe werd de be middeling van de meergenoemde pries ter Wouter Lutkie gezocht. Op vrijdag 6 juli werd deze door Mussolini in audiëntie ontvangen. De duce verwees hem naar mgr. Cornaggio Medici, die in staat en bereid zou zijn, om voor de N. S.B. een en ander te bereiken". Dit is onwaar. Nooit ben ik in opdracht, op voorstel of verzoek van Mussert naar Rome ge gaan, noch heeft hij mij een plan mee gedeeld tot uitoefening van druk op de H. Stoel, of enig ander plan met betrek king tot het Nederlandse Episcopaat. En nooit heb ik getracht iets voor de N.S.B. te bereiken. Deze beweging heb ik steeds, vóór, maar ook tijdens de oorlog, zovel privatim als in het openbaar, be kritiseerd en bestreden, ze gewantrouwd en ertegen gewaarschuwd. 2. N.a.v. de poging der Duitsers (in 1941), om zich meester te maken van het r.-k. Werkliedenverbond, schrijft prof. Rogier p. 596: „Op 3 augustus werd in de kerken een bisschoppelijk protestschrijven voor gelezen. Deze brief had reeds op 25 juli gereed gelegen, maar de Duitsers, die steeds vrees hadden voor publieke pro testen, hebben nog in de nacht van 3 augustus via de bemiddeling van Wouter Lutkie getracht door Sicher- heitspolizei en Gestapo de bisschoppen te intimideren". Ook wat hier tussen streepjes staat is onwaar. Nooit heb ik aan enige Duitse instantie bemiddeling verleend tot inti midatie, of tot welke soort pressie ook. WOUTER LUTKIE Uitzending elk» zaterdagavond 9.45 uur, over Hilver»um II (298 m.). Schrijf in elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aan: Klaver Vier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wekell|ks prijzen tot een m nnn totale waard» v. minstens IU.UUU.- VOGELWAARDE. RAPENBURG December 1965Wat zeven jaar te rug nog een droombeeld was van voor uitstrevende voetbalenthousiasten van Vogelwaarde en Rapenburg is than reali teit. Groots mogen we het feit noemen dat de algehele verbroedering vijf jaar ge leden tot stand kwam. Algeheel? Ja, werkelijk. Minder prettige incidenten uit het verleden haalt men niet meer op. Het heeft geen zin meer hierover te dis cussiëren. Dat is niet actueel meer. Wel belangrijk is de toekomst van de sport die bewaard moet blijven voor deze ge meente. O ril die hereniging goed in de naam te doen uitkomen koos het jeugdige be stuur de Italiaanse klinkende naam Vo- Ra-C (Vogelwaarde - Rapenburg - Com- 1: .natie). Thans, na vijf jaar, ziet men wat tot stand kwam door samenwerking en oefening. Van de le klas afd. Zeeland kwam men reeds hetzelfde jaar in de 4e klas K.N.V.B. Het seizoen 61/62 speelde men in de 4e klas, om in '63 ongeslagen derde klasscr te worden! Voorwaar, 'n unieke prestatie En dit alles op een royaal aangelegd sportveld, gelegen op de grens van beide dorpen. Met 't fraaie kleedlokaal kan men 't opnemen tegen welke club ook in Z. Vlaanderen. Bravo VoRaC! Houdt vol! P.S. Voor het ter perse gaan van deze beschouwingen kwam de heuglijke tijding dat de 1000e lidmaatschapskaart was uit geschreven. Vader Geefgraag liet zijn juist geboren zoon lid worden tegen het hier ingevoerde speciale zuigelingen-ta rief. Een reden dus om in feeststemming te zijn en een fuifje te geven voor alle leden, om zodoende de vriendschapsband te verstevigen. BOSCHKAPELLE W. G. Engeland lezoek aan gebracht hun dage- in, roaren eld op de ng, want 'schap van ntuin, het m de pin- dat zij uit Alle cijfer» opgeteld Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St.,,Prins Bernhardfonds",St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen ,,AVO" en St. ,,Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. van bondgenootschap te verwachten, maar de Duitse wagen zal niet lan ger meer automatisch aan de Ame rikaanse locomotief gekoppeld wor den. Radio Moskou: Het slotcommuni qué bevat ^tegenstrijdige en verwar rende" verklaringen. Naast van wel sprekendheid getuigende zinsneden, waarin uiting wordt gegeven aan de vredeswens der Atlantische mogend heden. bevatten andere alinea's van zowel de beginselverklaring als het communiqué rechtstreekse oproepen tot krachtiger oorlogsvoorbereidin gen. POLITIEKE ZENDTIJD De motie-Burger, n.a.v. het regerings plan tot een zo rechtvaardig-mogelijke verdeling van de radiozendtijd t.b.v. po litieke propaganda deed j.l. dinsdag in de Tweede Kamer heel wat stof opwaaien, zoals dat in de geijkte termen heet. Ik vraag mij wel eens af, of men al dat stof daar maar laat liggen, om het bij voorkomende gelegenheden eens te doen opwaaien. Zeker is, dat men zonder stof vaak meer ziet dan mét, als ik begrijp wat de heer Burger bedoelt. Mr. Burger dan is van oordeel, dat middels de plannen van minister Cals tekort zal worden gedaan aan de Partij Het Libanese kabinet heeft don derdag besloten in noord-Libanon de staat, van beleg af te kondigen. Het besluit moet nog goedgekeurd wor den door president Sjamoen en de minister van Defensie, Arslan. die de kabinetsvergadering niet konden bij wonen. De laatste tijd hebben zich in Tri poli en omgeving incidenten voorge daan, zoals bomontploffingen en aan slagen. metaalin- ieën aan mburg een wistbaar teer reëel ge in de mische verschaft" voorzitter le er aan at de wer- e groot- Ier Luxem ie natie t uit de sslotenheid mee zij altijd voor ■erdediging de mense waarden ingezet." al een van de Luxem- nt Luxem- e in Bene- i voorloper p een veel LEEUWARDEN, 20 dec. Aanvoer en notering: 60 stieren 2,70-3,01 per kg slachtgew., 280 vette koeien le kw. 2,70-2,95, 2e kw. 2,50-2,68, 3e kw. 2.00- 2,49; 1006 melk- en kalfkoeien 600- 1050, 200 pinken 300-600, 513 vette en graskalveren 250-485, 499 nucht. kal veren 40-59, 488 vette, weideschapen en lammeren, vette en weideschapen 80-105, lammeren 55-85; 268 vette var kens, oude varkens 1,40-1,55, vette biggen 1,54-1,60, zouters 1,55-1,60; 143 biggen en lopers, biggen 25-50, lo pers 51-95: 28 bokken en geiten, geen notering, 81 paarden 500-800, totaal aanvoer 2566 stuks Overzicht: stie ren, aanvoer ruimer, stemming goed, prijshoudend. Melk- en kalfkoeien aanvoer ruimer, stemming goed, prijs houdend. Pinken aanvoer minder, stemming kalm, prijzen gelijk. Vette en graskalveren aanvoer minder, stem. ming flauw, prijzen lager. Nuchtere kalveren aanvoer ruimer, stemming matig, prijzen gelijk. Varkens aan voer kort, stemming goed, afloop min der. Biggen en lopers aanvoer matig, stemming rustig, prijzen gelijk. Scha pen aanvoer minder, stemming slecht, prijzen niet hoger. Lammeren aan voer minder, stemming slecht, prijzen niet hoger. Paarden aanvoer matig, stemming voor de dood slecht, prij zen gelijk. wrrmlmnïP ~ZT?cMowlem' Een viertal atleten van het Middel burgse E.M.M. zijn zondag a.s. weer actief. Hein Cujé is opgenomen in de Nederlandse ploeg die deelneemt aan een Internationale cross-country in de Luxemburgse plaats Weimers- kirch. De andere drie n.l. Hans Boste laar, Piet Zwartepoorte en Rini Mon- deel reizen naar Breda om aan de wintercross van de A.V. Sprint" deel te nemen. Bostelaar en Zwarte poorte starten bij de senioren, ter wijl Mondeel bij de A-junioren uit komt. stemming geraakt, vocht de vreem de gast met ieder die onder zijn bereik kwam. Zo kreeg de heer v. Beveren een stomp in het gezicht te incasseren; 'n invalide werd tegen de grond ge slagen enz. totdat gealarmeerd door het verontrustend tumult de politie de geschokte Ve.erse rust herstelde. Opmepper De volgende getuige, de heer van Beveren bevestigde het verhaal van zijn logee en verklaarde desge vraagd, dat hij de opmepper te danken had aan het simpele feit, dat hij zijn geschopte hond uit de gevaren-zóne had willen weghalen. Hij gaf toe zich niet onbetuigd te hebben gelaten met zijn verweer, waar, na de stomp, reden voor was, naar zijn mening. De officier van justitie was van gedachte, dat de Belg figuurlijk ook een tik op de neus verdiende en eiste f 75,boete of 15 dagen hech tenis. De politie-rechter bleek het daar mee eens. Belgische sportjournalisten voetballen in Vlissingen WATERSTANDEN De voetbalwedstrijd tussen 't Bel- Konstanz 266 (—1); Rheinfelden 172 gische journalisten-elftal en de VC 3); Breisach 74 (+8); Straatsburg Vlissingen is thans definitief vastge- 165 (+3); Maxau 340 6); Mann- steld op zaterdag 28 december om heim 180 (—4); Mainz 210 (—2); Bin- half drie. De Belgen zullen een zo gen 137 4); Kaub 142 6);'Trier sterk mogelijke combinatie van de 185 7); Koblenz 175 101; Keulen roodwitten tegenover zich krijgen.Het 143 16); Ruhrort 355 (—20); Lo- Vlissingse doel zal worden verdedigd bith 989 20); Nijmegen 766 21); door keeper Rustwat van Xerxes 2, Arnhem 797 14)Eefde I.Tssel 343 die overschrijving naar de VC Vlis- (onveranderd); Deventer 242 3); singen heeft aangevraagd. Het is nog Monsin 5550 (onv.); Visé 5031 (—24)' niet bekend, op welk veld in Vlissin- Borgharen 3978 (—42): Belfeld 1176 gen de wedstrijd zal worden gespeeld. (+2); Grave ben. de sluis 506 (—9) dat de be an het ex- de produk- staal. Bij- staal voert De vreugde die we mogen bele ven om de behouden terugkeer van Suske en Wiske en hun vrien den uit het avontuur van de Stem- menrover, zal al spoedig getem perd worden. Waarom Dat ver tellen we nog niet. Maar het is triest, zeer triest... Er is maar één lichtpuntje te zien. Uit die trieste omstandighe den waarin onze vrienden verke ren, wordt een nieuw avontuur geboren. Een avontuur, dat we met trots aankondigen omdat het zo spannend is. Het heet „Het sprekende testament" en het is dus een gloednieuwe noviteit. Wie heeft er al eens ooit van 'n spre kend testament gehoord 7 Het is bovendien een sportiei avontuur. Waarom Ook dat ver tellen we nog niet. Maar geloof maar dat het waar is. Je kunt het aan het plaatje al een beetje zien. De man op de voorgrond, die met een klein luchtsprongetje „drie" roept, is een notaris, een man die bij ieder testament no dig is. Hij zegt nogal sombere dingen niet? Laten we hopen dat alles goed afloopt ln het avontuur met „Het sprekende testament". 1'^s*mmm.mmmmmmmmmmmmmmmm^mmmmmm,'*: n de che- aanschou- n tenslotte paviljoen

de Stem | 1957 | | pagina 9