Voedselreserve op Java in januari uitgeput Treinramp Woensel voor Spoorwegongevallenraad Wel zeer bezorgde vader spant kort geding aan 8 Vandaag reactie Moskou Westers' pleidooi door Russische geleerde Ruilhandel tussen Sumatra en Singapore Secretaris van Graauw bekent verduistering Toon Hermans weigerde op te treden Ad// den Besten terug in ons land DAGBLAD VOOR XEELAND De NAVO-conferentie Drie Nederlanders vrijgelaten Veel bewolking Nog geen beslissing hoofdstad Europa Prinses Margaret naar Canada Verwen uw vrouw Deze lastgeving had nooit verstrekt mogen worden „Door"was het fatale woord Als Indonesiërs ons land zouden moeten verlaten.... Fabriek synthetische rubber te Pernis DAGBLAD DE STEM 60.000 GEZINNEN 97e JAARGANG No. 22638 Uitgave H. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Beigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (ultsL bij niet postbestelL) 0.54. incasso wordt berekend. Losse numm. 15 et Postrek 278841 Yaor God, Kcmtngtn en Vaderland ZATERDAG 21 DECEMBER luo7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0J5 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 36) Mevrouw Sumari, lid van het parlement voor de nationalistische partij, heeft by het par lement een motie ingediend, waarin van de re gering snelle maatregelen worden gevraagd tot verbetering van de rijstsituatie en voorkoming van hongersnood. In de motie wordt verklaard, dat in januari de plattelandsbevolking haar re serves aan voedsel zal hebben uitgeput, terwijl de rijstprijs thans boven de draagkracht der be volking is. Tegelijkertijd hebben de communistische „Sobsi" en de vakbond van havenarbeiders aan de regering de eis gesteld tot verscherping van het toezicht op de distributie en produktie van rijst, en tot het nemen van de strengste maat regelen tegen hamsteraars en speculanten. Voc :ts wordt vernomen, dat onder toezicht van de militaire gezaghebbers van Sumatra, een ruilhandel zal worden ingesteld tussen Sumatra en Singapore. Er zal rubber tegen rijst worden geruild. Elders in deze editie geven wij diverse commentaren uit verschillende landen op de re sultaten van de NAVO-confe- rentie. Uiteraard gaat in dit ver band de grootste aandacht uit naar Moskou, waar men echter zekere reserves in acht schijnt te nemen. Terwijl De Waarheid bericht, dat het Russische persbureau Tass de be sluiten van Parijs een aanwijzing noemt, „dat de leiders van het agres sieve blok van plan zijn de bewape ningswedloop voort te zetten", con stateert het regeringsblad Izwestia niets anders dan dat „men niet bij machte is geweest om aan het vraag stuk van de vrede, zoals Boeiganin dat in zijn brieven uiteen had gezet, voorbij te gaan". Later werd te Moskou bekendge maakt, dat' de Russische regering vandaag een officiële verklaring over de ontwapening en de NAVO-confe rentie zal geven. Drie Nederlanders, die de vorige week op last van de militaire com mandant van Djakarta werden aan gehouden, zijn gisteren weer in vrij heid gesteld. Zij kregen echter op dracht Indonesië spoedig te verlaten. Het waren de heren W. Buma, van Jacobson an den Berg. die werd be schuldigd van het neerhalen van de Indonesische vlag van het hoofdkan toor van zijn maatschappij, en W. Dam P. M. Micka van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, die werden beschuldigd van een poging" om gel den van de maatschappij buiten het gebouw te smokkelen. Dekking tekorten.... Een communistisch lid van het par lement heeft een motie ingediend, waarin wordt gevraagd om alle win sten van de Nederlandse ondernemin gen te gebruiken ter dekking van het tekort op de lopende staatsbegroting, dat 4 miljarl rupiah bedraagt. Tevens wordt in de motie, die door vier ande, leden is mede-onderte kend, voorgesteld om de winsten van de Nederlandse bedrijven, die onder regeringstoezicht zijn gesteld, te be nutten voor de wederopbouw. De aanslag Het dagblad „Pemuda" in Djakarta heeft gemeld, dat thans reeds vast staat, dat do granaten, die op 30 no vember werden gebruikt voor de aan slag op president Soekarno, en ook de andere explosieven. die door het leger in Djakarta in beslag zijn geno men, van Palembang, de hoofdstad van zuid-Sumatra, afkomstig zijn. Een legerwoordvoerder deelde me de, dat de legerleiding een onderzoek instelt naar de juistheid van dit be- i richt. Van andere zijde wordt nog ver nomen, dat de wijze waarop te gen het unilaterale besluit der Indonesische regering met betrek king tot de territoriale wateren zal kunnen worden geprotesteerd, bij de Engelse regering in studie is. Scheepvaart De evacuatie van Nederlanders verloopt volgens plan. Gisteren is de Waterman met 904 evacués uit Soera- baja in Singapore aangekomen. Van daag keert het schip naar Indonesië terug om andere evacués te gaan ha len. Volgens in Djakarta uit Makassar ontvangen berichten moet de „Nieuw- Holland" van de K.P.M.. die kort ge leden met 4.000 ton graan uit Austra lië in Makassar aankwam, op last van de legerautoriteiten voorlopig in deze haven blijven. Er worden thans drie passagiers schepen van de K.P.M. in Makassar vastgehouden. Volgens plaatselijke persberichten is het eerste K.P.M.-schip onder een Nederlandse gezagvoerder, doch met militaire bewaking aan boord om te voorkomen dat het schip de Indone sische wateren zal verlaten, enige da gen geleden met vracht uit Makassar ge- de de BENJAMIN BRITTEN heeft te Darmstad meegedeeld, dat hij een j Singapore nieuwe opera, getiteld „Noahs Floods", heeft voltooid. TUSSEN BIRMA en Indonesië is een overeenkomst gesloten over de instel ling van een commerciële luchtlijn tussen beide landen. MINISTER DULLES is gisterenoch tend uit Parijs naai Madrid vertrok ken voor een korte bespreking met generaal Franco. OP HET NOORDZEKANAAL is gis terennacht een Duitse kustvaarder na een aanvaring met een Nederlandse Rijnaak, gezonden. De opvarenden werden gered. DE DUITSE Bondsregering is voor stander van deelneming van Spanje aan werkzaamheden van Europese instellingen, aldus het jaarverslag van de Duitse minister van buiten landse zaken. IN PRAAG is gisterenmorgen een Sy rische delegatie aangekomen. Het officiële doel van dit bezoek is, de versterking van de vriendschapsban den tussc i beide landen. IN SITTARD is gisteren een drieling geboren. De kinderen moesten naar het ziekenhuis gebracht worden om in couveuses te worden verpleegd. Moe der en drieling maken het best. DE ITALIAANSE SENAAT heeft een conflict met de kamer van afgevaar- c' gden over een wetsontwerp om het aantal senatoren van 237 op 330 te brengen. SLACHTOFFERS van de aardbe vingsramp in Perzië zullen hulp ont vangen van het Rode Kruis. Uit Ne derland is reeds een zending hulpgoe deren onderweg. Het aantal doden wordt op 2.000 geschat. J Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt vrydag- avond 23.15 uur: Veel bewolking met voorname- lijk in de noordwestelijke helft van het land tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht voor de tijd van net jaar. Verwachting van het Belgische l Weerkundig Instituut: J Matige tot vrij sterke zuidwes- tenwind. Bewolkt tot betrokken; nevelig weer, maar betrekkelijk zacht. Lichte regen of motregen. Vandaag: zon onder 16.30 uur. Maan onder 17.14 uur. Morgen: zon op 8.46 uur. Zon onder 16.30 uur. Maan op 9.16 uur. Maan onder 18.18 uur. I Maandag: zon op 8.46 uur. Maan op 9.51 uur. De Engelse regering is voornemens te antwoorden op de demarche van Indonesië met betrekking tot het ver lenen van fa:iliteiten aan Nederland se oorlogsschepen in de marinehaven van Singapore, aldus is te Londen van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Men wees er echter op, dat niet ge sproken kan worden van een eigenlijk protest door Indonesië. Voorts werd opgemerkt, dat met het verlenen van bunkerfaciliteiten aan de Nederlandse schepen, de autoriteiten in Singapore slechts een reeds lang bestaande praktijk hebben gevolgd. Deze facili teiten werden ook aan schepen van andere lantk'i erleend, zoals Ameri ka en Frankrijk. De gemeentesecretaris van de meente Graauw en Langendam, heer A. Th. H. D. heeft zich by politie te Middelburg aangemeld mei de bekentenis, dat hij gelden verduis terd zou hebben uit de gemeentelijke middelen. Toen D., die in 1956 in zijn functie werd benoemd, enkele dagen geleden de gemeente verliet, was nog geen fraude ontdekt, maar deze kwam aan liet licht, toen een onderzoek werd ingesteld door het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Volgens de burgemeester \an Graauw en Langendam betreft het een bedrag van enkele duizenden guldens. Naar wij nader vernemen be loopt het verduisterde bedrag circa J 8000.— De gemeentepolitie van Middelburg heeft het onderzoek overgedragen aan de rijkspolitie in Zeeland, die in sa menwerking met het verificatiebureau een nader onderzoek instelt. D. is ingesloten in het Huis van Bewaring te Middelburg. De zes ministers van buitenlandse zaken van de landen der Europese Economische Gemeenschap, die giste ren te Parijs hebben vergaderd, heb ben besloten opnieuw op 6 en 7 janu ari in Parijs bijeen te komen, teneinde een beslissing te nemen met betrek king tot de zetel (s) der Europese in stellingen en de benoemingen van de leden der Europese commissie. De voorzitter van de Sowjet- Academie van Wetenschappen, dr. Nesmejanof, heeft op een vergadering van de Unieraad, een van de kamers van het par lement, kritiek geleverd op het wetenschappelijk beleid in de Sowjet-Unie. Volgens hem is er nog veel voor nodig om de Ver enigde Staten op alle fronten van de wetenschap te verslaan. Dr. Nesmejanof zei, dat er te wei nig geld ter beschikking wordt gesteld voor wetenschappelijke apparatuur. Sowjet-geleerden krijgen verouderde apparaten. Er wordt in de Sowjet-Unie minder geld voor de uitrusting van laboratoria uitgegeven dan in de Ver enigde Staten. Bovendien maken de fabrieken niet wat de geleerden no dig hebben. De Spoetnik daarentegen heeft, al dus dr. Nesmejanof, aangetoond, dat de Sowjet-raketwetenschap een voor sprong heeft en dat ook grote voor uitgang is geboekt op het terrein van de mechanica, de wiskunde, de schei kunde, de radiotechniek en de auto matisering. De afgevaardigden hoorden dr. Nes- mejanofs opsomming van tekortkomin gen in doodse stilte aan. Westelijke waarnemers toonden zich er door verrast, dat dr. Nesmejanof het plei dooi van westelijke geleerden voor meer geld voor wetenschappelijk on derzoek bleek te hebben overgenomen. In zijn rede deelde dr. Nesmejanof verder mee, dat voor 1958 18.200.000.000 roebel voor wetenschappelijk onder zoek is uitgetrokken tegen 16.300.000 000 roebel in 1957. De vermeerdering is echter in het bijzonder bestemd voor de bouw van het wetenschappelijk centrum bij Nowosibirsk. „In 1954 had de Sowjet-Unie voor iedere geleerde gemiddeld een bedrag van 9.000 roebel uitgetrokken, doch in 1957 was dit 5.300 roebel geworden. Dit is een verkeerde ontwikkeling. Dit bedrag moet tenminste weer tot 9.000 roebel worden verhoogd", ver klaarde hij. naar Menado vertrokken. Het was de S wa rtenhondt' Twee andere Nederlandse sche pen, een tankboot en het passa giersschip „Tjipondah", kregen opdracht de dienst tussen Makas sar en Balikpapan. die zij vroeger onderhielden, te hervatten. Aan boord van beide schepen zijn In donesische militairen geplaatst. Zoals wij elders reeds berichtten, heeft een Japanse rederij 13 vracht schepen in huur aan Indonesië aange boden. Voorts heeft het parlement goed keuring gehecht aan het gebruik van •een Russische lening van 100 miljoen dollar om schepen, in het bijzonder Russische, aan te kopen. Gisterenavond zou de motorclub Assen en omstreken" het 35-jarig bestaan vieren. Vele voorbereidingen varen getroffen en het was het feest comité gelukt Toon Hermans met zijn ,,one man show" te engageren. Dit optreden is evenwel niet door gegaan. Zaal ,,Geerts", waar de feestavond zou worden gehouden, was tot de al lerlaatste plaats bezet, toen de voor zitter van de motorclub, de heer H. Wijnbergen het toneel betrad en me dedeelde, dat de heer Hermans niet wenste te spelen en weer vertrokken was. Hij zeide voorts, dat het perso neel van Hermans de gehele dag be zig is geweest het toneel in te richten en om ongeveer 6 uur kwam de ar tiest zelf. Hij wenste toen allereerst, dat de kopjes van de tafels verwij derd werden, hij verlangde daarna verwijdering van de muziek uit de zaal, er mochten geen asbakjes op de tafeltjes staan en het bestuur was gaarne bereid al deze wensen in te willigen. De heer Hermans wenste echter niet te spelen. Hij beval zijn personeel hei toneel af te breken en weer te vertrekken. De laatste vraag, die aan Toon Hermans werd gesteld, luidde: .,Wat moeten wij met alle mensen in de zaal?". Het antwoord: „Laat die maar dansen. Het is voor mij artis tiek niet verantwoord hier op te tre den." Er bleef de vereniging niets anders over dan weer naar huis te gaan. Men heeft niet gedanst. De organisa trice van de feestavond heeft beslo ten de artiest in rechten aan te spre ken. Hij was geëngageerd voor een bedrag van 1850.-. Te Londen is officieel medegedeeld, dat prinses Margaret in de komende zomer Canada zal bezoeken. Dit zal het eerste bezoek van de prinses aan dit land zijn. Prinses Margaret heeft ook de uit nodiging der regering van Brits-Co- lumbia aanvaard, om aldaar in 1958 de feesten ter herdenking van het honderdjarig bestaan van deze deel staat van Canada bij te wonen. (Advertentie) mat de veilige elektrische koffiemolen cte enige elektrische koffiemolen van Nederlands fabrikaat voor deze prijs absoluut veilig, plastic romp, motor ge heel geïsoleerd geen stroomgeleidende metalen romp (Van onze redacteur) Wat is de oorzaak geweest van het spoorwegongeluk in Woensel, op 12 augustus jl., dat aan zeven mensen het leven kostte en waarbij meer dan vijftig personen werden gewond? Op die vraag zal de Spoorwegongevallenraad het antwoord moeten ge ven. Vandaar het openbaar onderzoek, dat de raad gisteren heeft ingesteld en waarvoor een enorme belangstelling bestond. Dit laatste niet alleen vanwege de omvang van de ramp, maar ook omdat het de eerste keer was dat de raad in het openbaar optrad. De zitting vond plaats in de grote zaal van het gerechtshof in Den Bosch, die nauwelijks groot genoeg bleek. Het college, dat twee jaar geleden door de Kroon werd ingesteld en mr. H. de Zaayer als voorzitter heeft, veroordeelt niet. Het oordeelt alleen. Er is geen openbare aanklager, er zijn geen verdedigers. Alleen de oor zaak van een ongeluk worclt onderzocht. De conclusie van de raad zal worden neergelegd in een rapport aan minister Algera, eventueel met adviezen, die vergroting van de veiligheid beogen. Over persoonlijke schuld wordt niet gerept, al houdt deze natuurlijk ten nauwste verband met de vraag naar de oorzaken van een ramp als deze. Drie getuigen-deskundigen hoofdingenieurs van de Spoorwegen en zestien getuigen waren voor het verhoor naar Den Bosch geroepen. Van de laatsten waren de meesten nauw bij de rampzalige gebeurtenissen op 12 augustus betrokken geweest. Men zal zich de toedracht herinne ren. Door breuk in een spoorstaaf werd trein 54 uit Eindhoven, in de richting Den Bosch, over het derde spoor (hulpspoor) geleid. In Woensel zou hjj op „verkeerd spoor" worden gebracht, bestemd voor de binnenko mende treinen. Dit spoor zou hij tot aan Best volgen, waar hij dan op het rechtse en dus normale spoor zou komen. Er ging iets mis. Bij de blokpost Woensel reed de trein door een on veilig signaal, kwam op „verkeerd spoor" en botste op trein 629, die in volle vaart uit de richting Best kwam aanrijden. Waar lag de fout? Bij de bestuur der van trein 54? Nee, zei deze, want op de lastgeving stond duidelijk aan gegeven, dat ik het onveilige signaal mocht passeren. Wat beaamd werd door ir. Burger, een des deskundigen Die lastgeving was dus verkeerd. Ze was in Eindhoven afgegeven in op dracht van treindienstleider Rensen, na overleg met een commies van de inspectie. Perronopzichter Martens had ze ingevuld. Uit het verhoor bleek, dat het voor hem de eerste keer was geweest dat hij zich van deze taak had gekweten. Hij had zelfs een for mulier gebruikt, dat inmiddels ver ouderd was, maar dat zich, met de nieuwe formulieren, in hetzelfde kan toortje bevond. Dit was niet van in vloed geweest op de fatale gebeurtenis sen. maar het was wel tekenend voor de situatie. Een bezorgde vader heeft een kort geding aangespannen om met gerechtelijke kracht te voorkomen, dat zijn achtjarig dochtertje uit Nederland zal worden weggevoerd naar In donesië, als er ooit een bevel zou komen, dat alle Indone siërs moeten repatriëren. De vader was gescheiden en zijn t.--vrouw kreeg de voogdij over het kind. De vrouw hertrouwde met een Indonesiër. Een verzoek van de man tot voogdijwijziging wees de recht bank op 27 ïovember jl. af. Begin december, toen in Indonesië moeilijk heden ontstonden en er in Nederland geruchten de ronde deden, dat moge lijk wel eens alle Indonesiërs zouden moeten repatriëren, werd de vader bang dat zijn dochtertje dan door naar moeder zou worden meegeno men. Om dit te voorkomen begon hij en kort geding voor de president van de rechtbank van Den Haag. Voor de eisende vader pleitte gis teren jhr. mr. A. M. C. Sandberg, die o.m. zeide, dat de bijzondere toestand in Indonesië bijzondere maatregelen rechtvaardigt. Hij meende, dat er re denen waren om een tijdelijke voor ziening in de voogdij over het kind te treffen zolang de huidige situatie blijft duren. Mr. W. F, K. Versteeg, die voor de gedaagde moeder pleitte, trok in twij fel of er ooit sprake zou zijn van ge dwongen repatriëring van alle Indo nesiërs. De Indonesiër met wie de moeder is hertrouwd, is een aanzien lijk man. die sinds 1942 niet meer in Indonesië is geweest. Hij heeft hier ee i goede baan en wil niet terug, ook al kan hij niet beloven, dat hij nooit terug zal gaan. De president van de rechtbank, jhr. ir. G. Wissen Elias. vroeg aan de moeder of zij misschien bereid zou zijn haar paspoort ter griffie te depo neren. Moehl zij het paspoort dan op vragen, dan kan onmiddellijk de ad vocaat van de vader hiervan in ken nis worden gesteld, zodat de vader een voorziening zal kunnen treffen. Maar jhr. Sandberg meende, dat dit niet afdoende zou zijn. „Wij zijn al zo vaak door Indonesië beetgeno men", zei hij, „en het is heel een voudig om een nieuw paspoort te maken." De president bepaalde, dat hij 27 december a.s. uitspraak zal doen. Martens had nog in het ongewisse verkeerd omtrent het woordje „door" op het formulier, ter hoogte van sein 6. Moest het geen „stop" zijn? Hij infor meerde bij adjunct-stationchef Poel man, die er niet direct een afdoend antwoord op kon geven. „Fout" Aarzelend was de houding van de heer Poelman tijdens het verhoor. Had hij, zo werd hem gevraagd, na het ge sprek met Martens, niet de treindienst leider moeten benaderen „Dat heb ik geprobeerd", zei hij, maar het lukte niet onmiddellijk. Daar. om ben ik naar post T gelopen. Onder weg hoorde ik roepen. Toen was het al gebeurd". Hoofdingenieur Burger bracht in het midden dat Poelman ais de verant woordelijke persoon onmiddellijk had moeten ingrijpen. Hij reageerde te langzaam. De lastgeving had nooit ver strekt mogen worden. Ze mocht in Eindhoven slechts worden afgegeven in combinatie met een lastgeving voor verkeerd spoor tussen Eindhoven en Woensel, wanneer namelijk over het hele traject Eindhoven-Best over dit spoor werd gereden. In het onder havige geval had de treindienstleider in Woensel, de heer Foederer, ze moe ten afgeven. De treinbestuurder zou dan bij de blokpost, vóór het onvei lige signaal, gestopt zijn. Of dit ergens omschreven stond. „Dat niet", zei ir. Burger, „het is een zaak van gezond verstand". Trein dienstleider Rensen was het in deze niet met hem eens. De zaak bleek in elk geval nogal gecompliceerd. De treindienstleider in Woensel had inderdaad in de mening verkeerd, dat hij de lastgeving zou moeten verstrekken. Tot zijn ontstel tenis zag hij trein 54 door het onvei lige signaal schieten. Hij sprong van zijn wachtpost en maakte een armge baar, waarmee hij „stoppen" bedoelde, maar dat door de bestuurder als „lang zaam rijden" werd uitgelegd. Het was niet het afgesproken sein. De heer Foederer had, geschrokken als hij was, slechts een impulsief gebaar gemaakt. /Vief eenvoudig Machinist de Boer gaf rustig en zelf verzekerd antwoord op de vragen die hem werden gesteld. Hij had geen mo ment geaarzeld. De lastgeving immers gaf aan, dat hij mócht doorrijden. Op het laatste nippertje had hij uit de trein kunnen springen, dat was zijn behoud geweest. De voorzitter vond het een gelukwens waard. De machinist van trein 629 kon zich vrijwel niets meer herinneren van het ongeluk. Hij had een shock gehad en leed aan een ernstige geheugenstoor nis. Hij had „de bewijzen" in zijn zak, zei hij, dat hij juist had gehandeld. Mr. de Zaaier zag van een verder ver hoor af. Waarom werd door een treindienst geleider een lastgeving verstrekt voor „verkeerd spoor" buiten zijn verant- woordelijkheidsgebied? Omdat dit wel i eens meer gebeurde. In dit geval ech- Een overzicht van de zitting van (ie spoorwegongevallenraad te Den. Bosch. Achter de tafel v.l.n.r. ir. F. Boonstra, mr. A. F. Schepel, prof. ir. H. C. A. van Eldik Thieme, voor zitter mr. H. R. de Zaayer. prof. dr. ir. J. P. Schouten, jr. A. Stapelkamp i?\ N. A. Bogstra en ir. H. D. de Vos. Voor de tafel (met de rug naar de camera) de getuigen, de heren Scheffer, Jonker en Burger (v.l.n.r.) ter was hef in geen geval verantwoord. Het gezonde verstand Of de formulieren in Eindhoven mochten liggen Verboden was het niet. Ze mochten alleen niet afzonder lijk worden gebruikt, wat echter niet met evenveel woorden was gezegd. In eik geval heeft men de formulieren nu weggehaald. Bovendien moest voort aan op iedere lastgeving duidelijk vermeld zijn, waar ze moet worden verstrekt. Onnadenkendheid, een al te groot ver trouwen in de „waterdichtheid" van het systeem, aarzeling bij de verant woordelijke mensen.... het zijn alle maal factoren die bij de oorzaak van de ramp een rol hebben gespeeld. Dat bleek duidelijk uit de verhoren. Tot tegen half vijf vrijdagmiddag hebben ze geduurd. De raad zal nu met een rapport moeten komen, waar in de oorzaak van de ramp zo duide lijk .mogelijk wordt omschreven. Ee' voudjg zal dat niet zijn. De 17-jarige Adri den Besten uit Langerak, die haar Schotse trouw plannen heeft opgegeven, is gisteren in Garderen aangekomen en daar door een vroegere onderwijzer van haar uit Langerak in huis opgeno men. ..Mag ik naar Garderen ko men had zij hem getelegrafeerd, waarop het antwoord, gegeven in overleg met haar ouders, bevestigend luidde en Adri de thuisreis begon. Met een auto van het Engelse blad ..The Daily Mail" werd zij naar het vliegveld Greenock in Schotland ge bracht en vandaag reisde zij via Lon den naar Schiphol. Zeer moe kwam zij bij de heer J. Mesker in Garderen aan. Deze heeft onmiddellijk haar moeder opgehaald en inmiddels is een volledige verzoe ning tussen Adri en haar ouders tot stand gekomen. Op doktersadvies houdt zij nu enige tijd rust en mag zij geen bezoek ont vangen. Zij heeft het voornemen bin nenkort naar huis terug te keren en in Langerak werk te zoeken. De raad van beheer der n.v. de Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft besloten, uitvoering te geven aan haar plannen voor de bouw van een fabriek van synthetische j-ubber van het type butadieen-styreem te Pernis. De fabriek krijgt een aan- vangscapaciteit van ten minste 50.000 ton per jaar. NU IN MEER DAN Indien U zich nu opgeeft als nieuwe abonnee, ontvangt U onze krant tot 1 januari 1958 gratis. U profiteert dan te vens van onze mooie en om vangrijke kerst- en oude- jaarsnummers. NEEMT EENS EEN PROEF Naam: Straat: Woonplaats Abonnementsprijs: p. week f 0.54 p. kwartaal f T.- p. post f 8,20 (incasso wordt berekend).

de Stem | 1957 | | pagina 1