Staf voor mgr. Bekkers geschenk van de boeren Kerstbomen groeien op Brabantse grond DAMES- SWAGGERS J co IgoldI POMMERY ctifral-10 Ongerustheid over het redelijk bestaan van de boeren Fantastisch mooi tiende Kerstnummer PaeMafl pcj&CTO Veel applaus bij aanbieding te Tilburg ALGEMENE VERGADERING NCB TE TILBURG Talrijke andere problemen Grote drukte I m G-°/ I C HAM PAG N E 11 VIERDE BLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1057 11 ONTWERP VAN BEELDHOUWER NIEL STEENBERGEN Eisenhower als beste boer Voorzitter ZeegersWij zijn wars van socialisatie PAS NA ACHT JAAR WAARDIG OM TE WORDEN OPGETOOID Leeftijd VROOM D REES MAN N U2/0 1 feestelijk bier Reorganisatie Centrum Katholieke V rouwenbeweging Slecht jaar Groen Drukkers en chemigrafen pakken uit Kerstnummer Expogé Kath. Illustratie Het Kompas (.Advertentie} (Van onze speciale verslaggever) Terwijl de bijna duizend boeren, die donderdag in de Metropoleschouw burg te Tilburg bijeen waren, applaudisseerden, bood de voorzitter van de N.C.B., de heer Jos. Zeegers aan monseigneur W.M. Bekkers, bisschop coadjutor van Den Bosch, een bisschopsstaf aan. Het was het rijke geschenk dat de N.C.B. een jaar geleden aan monseigneur beloofde, toen hjj tot zijn hoge waardigheid werd geroepen. Monseigneur toonde zich zeer enthousiast over het geschenk en dankte de N.C.B. voor deze werkelijk vorstelijke gave. Toen de N.C.B. eind december 1956 de bisschopsstaf in het vooruitzicht stelde, ging men spoedig daarna over tot de benoeming van een artistieke commissie, die de boerenbond zou adviseren. In deze commissie werden gekozen rector G. Vrins uit Tilburg dr. F. Vereammen uit Tilburg en drs. J. van Haaren uit Den Bosch. De commissie ontwikkelde met het dage lijkse bestuur van de N.C.B. de idee het maken van de staf in handen te geven van een kunstenaar. Het duur de enige weken alvorens monseigneur twee ontwerpen werden voorgelegd, die de goedkeuring van de commissie konden krijgen. Zij waren afkomstig van de beeldhouwers Niel Steenber gen uit Oosterhout en Leo Geurtjens uit Oss. Het ontwerp van Niel Steen bergen (in de krul van de staf de Heilige Martinus gezeten op een paard) kon monseigneur het meest bekoren, maar hij was het niet eens met de dierenfiguur, maar wel ver zocht hij Niel Steenbergen voor een nieuw ontwerp zorg te dragen. Op nieuw zette de Oosterhoutenaar zich aan het werk. Hij tekende nu in de krul van de staf een adelaar, geze ten op het evangelieboek van Sint Jan. Daarmee beeldde hij het Nieuwe Testament uit. Aan de achterkant van het evangelieboek bracht hij twee leeuwen aan, die elk een tafel der wet te dragen kregen. Daarmee geloofde de kunstenaar een uitbeelding te geven van het Oude Testament, zoals dat op deze wijze ook werd gedaan op de zetel van de bisschop van Ravenna. De nodus voorzag de beeldhouwer van vier fi guren, namelijk de H. Petrus met de sleutels, de H. Paulus met het zwaard, de H. Martinus de patroon van Sint Oedenrode (geboortedorp van monseigneur) en de H. Wille- brordus met het Kruis. De staf kwam verder te bestaan uit een ivoren stok onderbroken door dunne gouden ban den. Onderaan de staf dacht de kun stenaar zich een draak, terwijl hij voorts de staf in een punt liet uit lopen. Mooie opdracht Niel Steenbergen, de ontwerper, zei nooit tevoren een mooiere opdracht te hebben gekregen. Hij was bij de bisschopswijding van monseigneur Bekkers aanwezig en liet zich voor het ontwerpen van de staf inspireren door een oude tekst, die tijdens de bisschopswijding wordt gebeden. De tekst zegt, dat de punt van de bis schopsstaf er is om de verloren scha pen terug te halen: dat de schacht er is om de makken te ondersteu nen; dat de krul er is om al de voort varenden tot de orde te roepen. „Ik wilde breken met de traditie van de krul, die wel een vaste figu ratie is geworden", aldus de ont werper, die voorts vertelde, dat het ontwerp gegoten werd door A. Bin der uit Haarlem, afgewerkt door de edelsmid J. Noyons uit Utrecht. Als instrumentmaker trad op J. Sons- beek uit Utrecht. De nodus en de adelaar werden uit gevoerd in verguld zilver. Het evan gelieboek van Sint Jan kreeg als tekst mee „Deus caritas". Dr. F. Vereammen noemde de staf een zeer sterk individueel kunste- naarsprodukt, eens niet stammend uit een paramentenatelier. Ir. J. Wellen, directeur - secreta ris van de N.C.B. zei gelukkig te zijn dat de staf door een beeldhouwer werd ontworpen. „Ik meen te mogen zeggen, dat de N.C.B. en zijn instel lingen onze geliefde oud-geestelijk- adviseur een waardig geschenk heb ben gegeven". Niel Steenbergen is ook de ontwer per van het bisschopskruis, dat door de Bossche K.A.B. in januari aan monseigneur wordt aangeboden. Hij is tevens de ontwerper van monseig neurs ring, een geschenk van de vroe gere klasgenoten van de coadjutor. PHILIPS ROXANI Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees ƒ2." Nu óók voordelige gezins verpakking van 150 dragees f"3.75 Philips-Roxane Nederland N V. - Amsterdam De adelaar op het evangelieboek van Sint Jan, vier heiligenfiguren op de nodus, dat zijn de voornaam ste kenmerken van het schitteren de geschenk, dat monseigneur W. Bekkers donderdag van de N.C.B. en zijn instellingen kreeg. President Eisenhower heeft don derdag uit handen van graaf Fran cois de Vogue, voorzitter van de Franse boerenbond, waarbij 25.000 Franse boeren zijn aangesloten, een gouden medaille gekregen. De onder scheiding werd hem verleend in zijn kwaliteit van president, bevrijder en boer". (Zoals bekend is heeft Eisen hower een boerderij in Gettysburg). (Van onze speciale verslaggever) „Ik weet niet of het zo wordt aangevoeld, maar deze decembermaand is historisch voor de landbouw. De Europese Economische Gemeenschap gaat een feit worden. Het doel van deze gemeenschap is weliswaar het bevorderen van een harmonische ontwikkeling van de economische activiteiten en het verbeteren van de algemene levensstandaard, maar wij zijn er toch wel van overtuigd, dat het instellen van een gemeenschappelijke markt van grote invloed zal zijn voor de Nederlandse landbouw," zo zei de heer Jos. Zeegers, voorzitter van de NCB op de algemene jaarvergadering, donderdag in de Metropole Schouwburg te Tilburg gehouden. (Advertentie) Nadat de voorzitter en passant had gezegd, dat bij de gemeenschappelijke markt West-Duitsland, Italië, Frank rijk en de Beneluxlanden betrokken waren ging hij verder met vast te stellen: „Uit de protectionistische ge zindheid van diverse landen zullen zeker ook moeilijkheden voorkomen, al hebben de deelnemende landen zich verplicht binnen 12 a 15 jaar alle grensbelemmeringen af te schaffen. Voor ons land. als exporterend land. j houdt dit verdrag veel risico's in. I Wij zullen waakzaam moeten zijn, of schoon wij ons dienen te verheugen over de bereidheid tot samenwerking." De heer Zeegers constateerde, dat het voeren van een landbouwbeleid door de overschottenmarkt elke dag moeilijker wordt. Er heerst enige on gerustheid over het redelijk bestaan op het goed geleide en sociaal-econo misch verantwoord bedrijf. De minis ter wenst een beleid te voeren, aan sluitend op de koers van de laatste jaren. Dat is geen geruststellende uit lating. Wij aanvaarden weliswaar het beleid voor de akkerbouw om via de monopolieheffingen de garantie te bewerkstelligen, doch daardoor mag Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding de veehouderij en het gemengd be drijf niet ten achter blijven. Het gemengd bedrijf steunt zoals een tafel op drie poten. Veehouderij, varkens, kippen. De poot van de var kenshouderij is reeds een jaar wankel. De laatstgenomen beslissingen hebben de poot nu doen kraken, want de regering is bereid mee te werken, dat voor een varkensstapel tot een om vang van 3,3 miljoen, een redelijke producentenprijs wordt verkregen. De minister zegt, dat er een regeling j moet komen, waardoor voor dit aan- i tal varkens een hogere prijs zal woi- den ontvangen dan voor de overige j varkens. Dus zal er een toewijzing j komenvan varkens met een toeslag van hoogstens een dubbeltje per kilo en verder zal wegens de slechte prijs j voor de rest van de varkens auto matisch een beperking optreden. „Waarom spreekt men niet van een garantieprijs gebaseerd op de kost prijs? Is de varkenshouderij voor het gemengde bedrijf niet zo belangrijk?", aldus de voorzitter. Ook de veehouderij kreeg naar de mening van de heer Zeegers een bit tere pil te slikken, want in feite gaat de veehouderij de regering 50 miljoen gulden lenen, omdat men niet in staat is de aanvankelijk ingehouden gelden uit te keren voor januari 1959. „Ik kan deze inhouding niet anders zien dan als 'n grove onbillijkheid,zo heette het. Zorgelijk waren ook de perspectie ven voor de kippenhouderij. Klein boerenprobleem Na gezegd te hebben, dat door de werkloosheid 'n einde komt aan het betalen, van zwarte lonen behandelde de NCB-praeses nog even het klein boerenprobleem, dat de laatste tijd zozeer in de actualiteit staat. .Uitlatingen van de minister, de commissie Hofstee, het gebruik van statistieken, waarin duizenden bedrij ven te klein worden geacht en waarin gezegd wordt, dat honderdduizend boeren geen produktieve arbeid ver richten, zij geven te denken. „Geen ingrijpende maatregelen van de overheid, maar de organisaties en ook de rijksvoorlichtingsdienst heb ben hier een taak om op vrijwillige basis via voorlichting te streven naar gezondmaking van de bedrjjven waar het nodig is. Wij zijn wars van alle socia lisatie en vertrouwen nog ten volle op het. gezond verstand van de boeren zelf". In de aanvang van zijn rede sprak de heer Zeegers over de NCB als or ganisatie. Hij belichtte het vele en belangrijke werk, waaruit nog eens duidelijk bleek, welk een krachtige, bloeiende organisatie de NCB is ge worden! (Van onze verslaggever) .Straks zal in menige huiskamer weer een prachtig opgetooide kerstboom staan te pronken. Ondanks de hoge prijs, die men er dit jaar voor zal moeten betalen, zullen er toch weinig huis vaders zijn, die geen boom kopen. Van al die kopers zullen er waarschijnlijk niet veel zijn, die beseffen waar hun kerstboom vandaan komt. Toch behoeven de Brabanders niet ver te zoe ken. Een eind buiten Etten, halfweg Zundert, hebben de laatste tijd felle bijlslagen geklonken. Met een zacht gekraak zijn de kleine sparretjes geveld op het uitgebreide gebied van de heer A. Dirken. In de boomkwekerij van deze Bra bantse ,,kerst(boom)man" wordt van af begin december hard gewerkt, om aan de grote vraag te voldoen. Zijn personeel komt nauwelijks toe aan 'n behoorlijke Sinterklaasviering want de grote afnemers, grossiers die par tijen van duizenden bestellen, willen hun kerstbomen voor midden decem ber al verkocht hebben aan de men sen, van wie u uiteindelijk uw kerst boom koopt. Al in oktober komen de opkopers naar de kwekerijen, in Zundert Woensdrecht op de Wouw- se Plantage en nog op veel andere plaatsen in Brabant, om hun bomen uit te zoeken. Zij merken hun aan koop met een strookje raffia en de kweker zorgt voor de rest. Het kleine boompje dat u koopt, is meestal al een jaar of acht oud. Er is een heleboel zorg voorafgegaan vooraleer uw kamer er door opge sierd wordt met Kerstmis. Het duurt twee jaar voordat het zaadje uitgegroeid is tot een plantje dat verpoot kan worden. Weer twee jaar later wordt het opnieuw uitge- plant en dan duurt het nog vier jaar voordat het boompje groot ge noeg is om te worden omgehakt. Voor vele boompjes kan het dan nog weer minstens vier jaar duren voordat zij naar de huiskamer verhuizen. Een achtjarig boompje dat er een beetje zielig en onvolwassen bijstaat, mag nog een paar jaartjes proberen uit te groeien tot een echte kerst boom. Er zijn zelfs fijnsparren die (Advertentie) Van uitsluitend prachtige wollen stoffen In effen en fantasie Diverse modieuse kleuren van dit seizoen Nevenstaande afbeelding is één van de vele modellen Verkrijgbaar t/m maat 48 Haast U want de voorraad is niet onbeperkt. BREDA BERGEN OP ZOOM Uit of thuis: L Het Centrum van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging heeft 'n reorganisatie toegepast in haar sa menstelling om een meer federatief werken mogelijk te maken tussen de K.A.V. (Katholieke Arbeiders Vrou wenbeweging) in Nederland, de Ka tholieke Nederlandse Boerinnenbond en het Landelijk Katholiek Vrouwen gilde. Daardoor zijn de volgende wijzigin gen tot stand gekomen: 1. De naam is veranderd in: Unie Nederlandse Katholieke Vrouwenbe weging. 2. Het bestuur bestaat uit negen personen van elk der drie organi saties drie dames. 3. Het dagelijks bestuur is dusda nig gevormd dat uit elke organisatie door één afgevaardigde een der func ties wordt waargenomen. 4. Door het ingevoerde rouleersys teem wordt' iedere functie niet lan ger dan drie jaar bekleed door een zelfde persoon en door eenzelfde or ganisatie. 5. Thans is het dagelijks bestuur samengesteld uit de volgende dames: mejuffrouw C.H.M. Stringa, voorzit ster, mejuffrouw Dra. C.H.M. Ja cobs, secretaresse, mevrouw E. dt VtitelBitffchA, CWKWMHMMtlMSM. heel wat langer moeten wachten voor dat zij ter opluistering van het kerst feest mogen dienen. Een boom van twaalf en 'n halve m wordt bepaald niet zo groot binnen acht jaar. De prijs is er dan ook wel naar. De Brabantse fijnspar siert niet alleen de Nederlandse huiskamer maar ook ver over de grenzen, in Zwitserland en Italië staat een kerstboom uit Et- ten of Woensdrecht te pronken. Nederland exporteert ruim 3,25 mil joen kerstbomen per jaar. De heer Dirken heeft zelfs enkele jaren ge leden 'n hoeveelheid kerstbomen uit gevoerd naar Perzië en elk jaar heb ben de schepen van de Rotterdamse Lloyd een kerstboom uit Etten aan boord. De late vorst in het begin van het jaar heeft niet alleen schade toege bracht aan de fruitbomen, maar ook de jonge fijnsparplantjes leden eron der. Dit is dan ook wel de voor naamste reden waarom de kerstboom dit jaar zo duur is. Er zijn heel wat aangetaste boompjes die niet meer uitlopen. De boompjes die het meest verkocht worden zijn ongeveer anderhalve me ter groot. Toch is er de laatste ja ren een tendens naar kleinere. De moderne woningen bieden minder ruimte om een "behoorlijk grote boom neer te zetten. De kwaliteit van de boompjes is nogal eens verschillend. De verkoper op markt of plein, biedt zijn waar echter niet aan naar kwaliteit, maar naar grootte. Toch zit er wel de gelijk verschil in die boompjes. Een kerstboom van donkergroene kleur heeft meel meer zorg en aan dacht gehad dan de lichtgroene. Het donkere boompje is waarschijnlijk beter bedacht met kunstmest en heeft op iets vochtiger grond gestaan. De naalden zijn minder stekelig en vallen niet zo snel af. Het groen dat verwerkt wordt bij kerststukjes, komt van de Douglas- spar. Het is een heel andere spar als de kerstboom: De takken worden per bundels van 10 kilo verkocht aan de grossiers en zijn vrij duur. Het laat zich gemakkelijker verwer ken want het is veel slapper en soe peler. Er bestaat geen voorschrift voor de prijs van de kerstboom. De verko. pers kunnen vragen wat zij zelf wil len. Het is dan ook geen uitzonde ring dat zij meer dan vijf keer zo veel vragen, dan zij er zelf voor betaald hebben. Deze grote toename van de prijs, wordt natuurlijk wel in de hand gewerkt door het grote risi co dat zij lopen. Wanneer zij een aantal bomen hebben gekochtm oeten zij ervoor zorgen deze voor de kerst dagen te verkopen. Lukt hen dat niet dan zitten zij met een grote strop want na Kerstmis wordt het onmo* gelijk om nog een boompje te ver kopen. Het risico zal dit jaar wel niet zo erg groot zijn, want de verkoop van kwekerij naar grossier en van gros sier naar verkoper is buitengewoon vlot gegaan. Er komen zelfs nabe stellingen, waaraan men echter vaak niet kan voldoen omdat er geen boompjes meer zijn. Kleine kerstbomen worden het meest gevraagd. De vorst der kerstnummers is er weer: het kerstnummer van het orgaan van de Ne derlandse boekdrukkers en chemigrafische inrichtingen „Drukkersweekblad en Auto lijn" is tijdens de persconfe rentie ten doop gehouden door „peter" drs. J. H. D- van der Kwast, dir. gen. van handel en nijverheid. Het is in één woord het mooiste in ons land verschijnende kerst nummer, dat dit jaar voor de tiende maal in successie in binnen- en buitenland wordt verspreid. Opla ge 6500 exemplaren, waarvan er gratis 5500 tot in de verste hoe ken van de wereld terechtkomen. Dat kost ruim een ton, maar de samen werkende organisaties Fed. van Werkgeversorganisaties in het Boek- drukkersbedrijf en de Ver. v. Ned. Chemigrafische Inrichtingen bren gen dit offer opgewekt, omdat zij we ten, dat „de cost voor de baet uit- gaet". Wanneer ons land bij de in voer van boeken in de Ver. Staten op de vierde plaats komt met in 1956 700.000 dollar, dan is dit me de te danken aan deze kerstnum mers. Dat geldt eveneens voor de stijging van de grafische export, die vorig jaar 82 miljoen gulden bedroeg of dertien procent van de totale gra fische omzet. De vorst der kerstnummers noe men we dit boek, dat elf drukkers en 37 clichéfabrieken in elkaar heb ben gezet en dat geheel aan het rei zen is gewijd. Men vindt er honder den lettertypes, cliché's en papier soorten op de fraaiste wijze bijeen gebracht. Dat geheel van artikelen, gedichten en plaatwerk straalt een rijkdom af, een zo hoog technisch niveau en een zo volmaakte ambach telijke beheersing van de onderschei den vakken, dat men er stil van wordt. Evenals vorige jaren is het weer een feest, om dit eerlijk brok volmaakte propaganda voor Neder lands vakmanschap te begroeten door ta lrijken en d&Styja, g®ieten4. te be- Het nummer begint met zes ge dichten in de moderne talen over rei zen: vervolgens zijn zeer interessan te bijdragen opgenomen van prof. dr. A. Sizoo en dr. L. v. Egeraat over reizen in de eerste eeuw en in onze tijd. Ton Koot schrijft over wat Ne derland doet om buitenlanders hier heen te halen en mr. P. Mijksenaar over regionale en plaatselijke propa ganda. Reisboeken en kaarten wor den onder de loep genomen door A. Overbeeke, reisillustraties door Rein Blijstra, toeristen zelf en hun onder dak door G. Staelman Azn. Tenslot te schreef A. Frank - van Westrie- nen een verhaal over „De Grote Tour van de jonge heer van Putters- hoek in de tweede helft van de ze ventiende eeuw". De Ver. van Ex-politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd komt als gewoonlijk met een goed verzorgd kerstnummer van meer dan 130 pa gina's. De vele interessante bijdra gen zijn grotendeels geïllustreerd met behulp van uitstekend materi aal. De „Expogé" sluit hier mee al de twaalfde jaargang van het blad (Advertentie) af. „Waar blijft de tijd", zucht men onwillekeurig, wanneer men in ver schillende artikelen de herinneringen meebeleeft, die de schrijvers ophalen Gaat het immers niet wat onwezen lijk aandoen, wanneer men het blad als men op weg naar huis gaat inpakt in een krant, waarin grote verslagen staan van een NATO-ver- gadering, die Eisenhower en Adenau er (om er maar twee te noemen) aan één tafel verenigd ziet? Maar goed, dat doet niets af aan het streven van de vereniging, om herhaling te voorkomen van dingen, die tot haar oprichting hebben ge leid. De Katholieke Illustratie brengt 'n typografisch goed verzorgd kerst nummer. Kan het anders, wanneer men juist het kerstnummer van de Nederlandse drukkers en ehemig.-a- fen onder handen heeft gehad? Het bevat als bijlage twee reprodukties van schilderijen van Boucher en Mu- rillo, uit resp. de achttiende en de zeventiende eeuw. We vragen ons af zonder overigens aan de kwali teit van het kerstnummer iets af te doen of het niet mogelijk ware geweest, eens iets meer van onze tijd te laten zien, een opmerking, die ten aanzien van meer kerstnummers ge maakt kan worden. Wat met een „huisorgaan" bereikt kan worden, laat de Nationale Le vensverzekering Mij zien in „Het Nationale Kompas", een voorbeeld voor velen. Er zullen ampele fond sen voor ter beschikking worden ge steld, gezien de „rijke" opzet, maar gezegd dient te worden, dat die am pele fondsen dan ook op volkomen verantwoorde wijze zijn besteed. En dat, menen wij, kan men niet van alle fondsen zeggen. Helaas. N.M. 3 633.332 Z2

de Stem | 1957 | | pagina 9