„NACHT ZONDER STERREN IOVE-PAT' WENNEKER Kom nü praten PagblaiJ Medelijden verdrongen door vreugde 'LOVE-PAT' Rode uitdaging aan vrije wereld niet misverstaan KLM breidde activiteiten in 1957 verder uit oude genever Ik geef hem een overhemd in vrolijke cadeau verpakking KANS OP VREUGDE IN ZWART WIT-KAMP Weer blauwe uniformen voor marechaussee VRIJDAG 20 DECEMBER 19S7 Film over blindeninstituut voor jongemeisjes „De Wijnberg Opnieuw mislukte raketproef in de V.S. ONDERTEKENING UNIE-VERDRAG BENELUX over de aanschaf van een nieuwe Amerikaanse Ford '57 wacht er niet te lang mee! Stemmen uit Eerste Kamer t De vrijheidsstrijd van Ambon Vordering van treinreiziger op N.S. afgewezen ÖQde Genew* extra zacht en belegen Nieuw succes van gebr. Allonsius Succesvolle reis van Push-dames DERDE BLAD Het al of niet slagen van een film-met-een-doel moet afge meten worden aan de mate waarin het gestelde doel bereikt werd. En in dit opzicht kan men, zonder enige hapering, zeggen dat de film „Nacht zonder sterren", vervaardigd door Arie Onder denwijngaard, met behulp van een aantal medewerkers, waar onder de 'Nijmeegse kunstenaar Ted Felen, en gewijd aan het blindeninstituut „De Wijnberg" te Grave, volkomen geslaagd is. Niet alleen geeft deze film een inzicht in werken en groeien der slechtziende en blinde meisjes in het instituut, zij wijzigt, bewerkt en verbetert ook de algemene opvatting over en hou ding tegenover „de blinde" in het algemeen. En dat deze film daarin slaagt, is haar keurmerk. Wat deze houding en opvattingen betreft, nog niet niet geheel verdron gen, is er, vooral ook dank zij het werk te Grave, de laatste decennia reeds een grotere verbetering en ver ruiming ingetreden. De slecht-ziende, de blinde wordt niet enkel meer met een minderwaardigheidscomplex-voe dend medelijden tegemoet getreden. Het gemis van het oog degradeert de man en het meisje niet meer tot •en onvolwaardig mens; het staat 'n volwaardige ontwikkeling en uitgroei, ook in maatschappelijke zm, niet meer in d* weg. Is de blinde ongelukkig Toen Arie Onderdenwijngaard aan gijn opdracht tot het vervaardigen van een film over het blindeninstituut De W^nberg te Grave begon, had ha*, zoals hij xeli zegt, iets angstwek kende voor hem. Hij kon zich het leven van een blinde, het leven zon der Ogen, terwijl het (camera-) oog juist de ziel was van zijn opdracht, niet Indenken. RSjj geloofde niet, dat een blinde yeittidtig kon aijn, was er daarente gen Ven overtuigd, dat de blinde Zie- Sg en beklagenswaardig is. En van uit deze overtuiging startte hij met xijn film. Eerst achteraf, toen hij meer en meer contact had met deze niet-ziende jonge mensen, bleek zijn overtuiging foutief. Zó foutief, dat hij de opnamen van zijn eerste dagen vernietigde. Zo kreeg de film „Nacht zonder sterren" (de blinde fiimsterretjes waren het helemaal niet eens met deze naam, welke echter om propagandistische redenen toch aangehouden werd) een lichte, blijde strekking, die voor de meeste mensen wel „de" grote ver rassing van deze film zal zijn. Leren en leven Na een korte inleiding niet preg nant genoeg gemonteerd waarin het beeld van de blinde in de wereld der kunst door de eeuwen heen wordt getoond, als een getuigenis van de eeuwenoude verkeerde opvattingen, Een der moeilijkste opgaven is het, de sleeht-ziende en vooral de blinde meisjes zich vrij te doen bewegen. grijpt de cineast meteen naar het on derwerp van zijn opdracht: De Wijn berg, tientallen jaren geleden een weinig mogelijkheden biedende bur gerbehuizing, in 1894 reeds een groot ruimtelijk gebouw, dat thans opnieuw om een sterke uitbreiding smeekt. Na deze mededelingen, historisch meer dan filmisch aanvaardbaar, worden we midden in het „schoolle ven" der blinde kinderen geplaatst, waar zij op boeiende en zeer speciale wijze worden onderricht in lezen, tellen, alle soorten vakken, van na tuur. tot aardrijkskunde, van bijbelse tot vaderlandse geschiedenis toe, waar ze zich alle huishoudelijke en vrijetijdswerkzaamheden eigen ma ken, en waar ze, vooral, gewennen aan zich vrij leren bewegen in de ruimte. In soms zeer mooie heelden, in een behoorlijk bewegingstempo, in rake close-ups, heeft Adie Onderdenwijn gaard dit „leven" en „klaar maken voor het leven" op zijn witte band vastgelegd. Hij had het nadeel, dat hij, werkend ten dele vanuit het punt der blinden, de natuur noch de an dere omgevingen mee kon laten spre ken ook al vangt hij dit, waar mo gelijk, goed op hjj had nóg een handicap: hij moest geen speelfilm vervaardigen, waarbij hij de film-ge- nieke kwaliteiten van een of meer „sterretjes" kon uitbuiten deson danks wist hij beeld en verhaal vrij levendig te houden, en dus boeiend. Alleen, hij had wellicht iets speelser, iets minder droog, zijn materiaal kunnen verwerken. Vooral toen een maal bleek, dat hij het juiste inzicht in de materie had. Als geheel genomen, mogen wij echter èn De Wijnberg èn de filmstaf geluk wensen met deze film, die pro pagandistisch vermoedelijk van zeer grote waarde zal zijn. Vooral doordat „het juiste inzicht" in leven, denken en werken van blin den hier voorgoed de verouderde op vattingen zal doorbreken. Óe sleutel tot de verdere ontwik keling is het braille-alfabet, dat de pensionairen al zeer vroeg en in allerlei praktische vormen geleerd wordt. Opnieuw is een Amerikaanse raketproef mislukt. Een „Jupi- ter"-raket, die van Cape Cana veral werd afgevuurd, maakte zich weliswaar los van de grond, maar „wegens techni sche moeilijkheden" voltooide hij zijn vlucht niet. De Jupiter" is een raket voor middelgrote afstand. Het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie zal in januari in Den Haag worden onder tekend. Het ligt in de bedoeling het nodige accent te verlenen aan deze plechtigheid, die waarschijnlijk in de Ridderzaal zal plaats hebben. Een datum voor de ondertekening is nog niet vastgesteld. De minister van Defensie wil gaar ne nog eens o\ erwegen of het wel licht doelmatig is de koninklijke ma rechaussee in het geheel van de or ganisatie der krijgsmacht een andere plaats te geven en ook of voor de koninklijke marechaussee de blauwe uniform weer zal worden ingevoerd. Dit deelt de minister mede in zijn memorie van antwoord op het voor lopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van het departe ment van Oorlog voor 1958. De minister doelt verder mee, dat besloten is tot een verbetering van de geldende regeling voor verlof >n bewegingsvrijheid, waardoor het to tale aantal vrije dagen, afhankelijk van de leeftijd, op 66 a 68 per jaar zal worden gebracht. Deze maatregel zal op korte termijn, waarschijnlijk met ingang van 1 januari 1958, kun nen worden ingevoerd. (Advertentie) met of zonder inruil De Amerikaanse Ford *57 met een muurvaste wegligging en een fantastisch ruim interieur. Geruisloos en veilig - stijlvol en comfortabel enmet een verbluffend motorvermogen. De Mercury 1957 vol nieuwe technische vondsten, vermetel van lijn, imponerend van prestatie. Kom nu met ons praten over de aanschaf van een nieuwe auto. Maak een afspraak met een official Ford dentef (Advertentie) De kek dag Cmzfkirt makt-op mtk Lomdët 1 •nat ODad, ia B hertw JA. Euihmtumtt Mei Pal" waas aan tew aoeii. Het Is «naar b^tesó Het kpRMÜ powder, plus fcwswfatos Md RevtonslanoiAe', dal Uw hoad verzacht, zo soepel ea zo jeugdig maakt Gemakkelijk op te brengen en zo elegant om mee te nemen «oor een tneUe malce-op Probeert U Tore Paf eens.... en U blijft bel altijd gebraikenl Ton* Paf ia de edge (ba oooü riekt en aietop de «elliga piet je* I neus e» km. U zult ven Xove Paf gaan houden. Morst niet als bsse poe de*. Compact Make-up with Lanoiite Horton frada Mark Veel leden van de Eerste Kamer hebben de mening uitgesproken, dat zty in hun algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1958 te kort zouden schieten, indien zij niet aandacht zouden schenken aan de geweldige prestaties op het gebied van de ruimtevaart, die gedurende de laatste tijd in de gehele wereld verbazing hebben teweeg gebracht. Zij handhaafden onverminderd hun bezwaren tegen de communistische leer en tegen de praktische toepas sing ervan, maar dit nam echter niet weg, dat zij bewondering koesterden voor de bereikte wetenschappelijke resultaten. Een en ander had bij hen wel aanleiding gegeven tot de vraag, of gedurende de laatste jaren de pu blieke opinie op juiste wijze was voorgelicht door de onderscheidene regeringen van de vrije landen en haar organen, ten aanzien van de prestaties op wetenschappelijk gebied in Sowjet-Rusland. Zij hebben daarbij niet uit het oog verloren, dat de re gering der U.S.S.R. met grote ge heimzinnigheid te werk gaat. De al gemene verwondering over de jong ste technische prestaties van de Sowjet-Unie is, aldus vervolgden deze leden hun betoog, goeddeels te ver klaren uit onbekendheid met het Rus sische intellectuele potentieel en met de Russische denkwijze in het alge meen. Een aantal leden verklaarde, dat De voorlichtingsdienst van de Re publiek der Zuid-Molukken (R.M.S.) deelt het volgende mede. De legerwoordvoerder in Djakarta maakte melding van „uitgebroken moeilijkheden" in Ambon in verband met voedselschaarste, arrestaties van militairen en burgers en het dirige ren van parachutisten naar dit ge bied. (Later werd de voedselschaars te weer door dezelfde bron ontkend). Gezien de mededeling omtrent de arrestaties van Indonesische militai ren w.o. zelfs officieren moet het uitgesloten worden geacht dat al leen voedselschaarste aanleiding tot de uitgebroken gevechten is geweest. Bovendien blijkt uit het zenden van parachutisten, niettegenstaande de sterke bezetting van leger, marine en politie in Ambon, dat de situatie als kritiek wordt beoordeeld. Het behoeft in verband met de reeds langer dan 7 jaren bestaande strijd van de Republiek Zuid-Moluk ken tegen de eenheidsstaat Republiek Indonesia en het zorgwekkende com munistische machtsvertoon op Java, geen verwondering te wekken indien de Zuidmolukse ondergrondse in Am- bon thans is overgegaan tot open lijke actie. Indonesië kan hiertegen niet ander optreden dan door zijn elite-troepen naar Ambon te zenden om het vrijheidsverlangen van de Zuid-Molukkers in Woed te smoren. Wat de waarde betreft van de me dedeling dat „de plaatselijke mili taire autoriteiten de situatie in de hand zouden hebben" wordt in herin nering gebracht dat Indonesië reeds 3 maal officieel de dood van mr. dr. Chr. R. S. Soumokil, da leider van de Zuidmolukse vrijheidsstrijd, meldde, terwijl de vorige maand Soekarno nog een oproep tot dr. Soumokil richtte om xich over te garan Het jaar 1957 is voor de luchtvaart een jaar geweest van verdere expan sie. Ook de KLM kon haar activitei ten verder uitbreiden. Voorbereidin gen werden getroffen voor het nade rende straaltijdperk in de luchtvaart. Door het inzetten van nieuwe grotere toestellen op verscheidene lijnen van het thans 280.000 km lange luchtnet steeg de produktie het afgelopen jaar aanzienlijk, zo deelt de KLM ons mee. In 1957 werden naar schatting rond 920.000 passagiers vervoerd, bijna 100.000 meer dan in 1956. De luchtvloot, die einde 1957 uit 96 twee- en viermotorige toestellen bestond, was in dit jaar ruim 195.000 uren in de lucht, een gemiddelde van ca. 540 uur per dag. Het vracht- en postvervoer onder ging eveneens een stijging. In Euro pa werden, gedeeltelijk in samenwer king met Sabena en Swiss-Air, gere gelde vluchten voor het vervoer van vracht uitgevoerd naar een achttal steden, terwijl door de KLM naar New York gedurende de winterpe riode wekelijks zes vrachtdiensten werden uitgevoerd. De vrachtdienst Amsterdam - New York bestond dit jaar tien jaar. De activiteit van de afdeling bij zondere vluchten was voornamelijk gericht op de Noordatlantische route. Ruim 100 van deze vluchten werden naar Noord-Amerika uitgevoerd. Het aantal KLM-employés nam kt de communistische wereld een uitda ging aan de democratische heeft ge steld, die niet misverstaan mag wor den. Zij vestigden er de aandacht op, dat de huidige regering van Rusland in staat is gebleken het volk grote beperkingen op te leggen en mede door inschakeling van de welvaarts bronnen van de satellietlanden zich de middelen heeft weten te verschaf fen voor uitgebreid en diepgaand we tenschappelijk onderzoek. De les, die de democratische landen uit de vo renbedoelde gebeurtenis kunnen trek ken, bestaat h.i. hierin, dat ook deze landen zelftucht en bereidheid tot het brengen van offers voor prestaties aan de dag moeten leggen, niet al leen op wetenschappelijk gebied, maar ook op da van de cultuur en op het gebied van het bedrijfsleven. De westerse wereld zal ook grote be dragen voor de militaire verdediging beschikbaar moeten blijven stellen. Dit alles eist, gelijk gezegd, verso bering en bereidheid tot het brengen van offers. De hier aan het woord zijnde leden beschouwen het als een groot gevaar, dat de vorenaangedui- de bereidheid niet in voldoende mate aanwezig blijkt te zijn en dat men in het algemeen de democratische vrijheid veeleer wil gebruiken, ten einde een zo groot mogelijk gedeelte van het maatschappelijk inkomen te verteren in plaats van zich besparin gen te getroosten. De civiele kamer van het gerechts hof te Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep de vordering van de thans 17-jarige G. Leijgraaff, aan wie de rechtbank te Utrecht een schade vergoeding van 15.000.had toege wezen wegens verminking tijdens 'n treinreis in 1946, afgewezen. Leijgraaff was 1 januari 1946 als 6-jarig knaapje nabij Gouda uit een rijdende trein gevallen en zo ernstig gewond, dat hij een been moest mis sen. Eerst in 1953 werd een vorde ring tegen de N.S. ingesteld, die aan vankelijk door de rechtbank te Utrecht werd toegewezen. In september kwam de zaak in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. De advocaat van Leijgraaff betoogde toen, dat de deur van de wagon niet goed gesloten zou zijn. De N.S. voerde aan, dat de deur waardoor Leijgraaff naar buiten was gevallen een veiligheidsslot had en de betrokkene waarschijnlijk met de deurkruk had gespeeld. (Advertentie) 1957 met 8% toe. In totaal zijn er thans 17.300 personen over de gehele wereld in dienst. Hiervan behoren er 1.840 tot het vliegend personeel (670 vliegers, 355 boordwerktuigkundigen, 220 telegrafisten, 360 stewards en 235 stewardessen), 9.600 tot het grond personeel in Nederland, terwijl 5860 personen in het buitenland bij de K. L.M. werkzaam zijn. Hiervan zijn 625 Nederlanders. (Advertentie) Df BUK fK*' tWlUlATEURS BRA8IEÖ vraagt uw slijter: De gebroeders Allonsius uit West- dorpe hebben weer een mooi succes geboekt. Tijdens crosswedstrijden te Gent wist Eugène in de junioren afdeling op de 8000 meter te winnen vóór de Belg Duits, met ongeveer 200 meter voorsprong. Zijn broer Car lo wist in zijn afdeling, waarin 70 deelnemers waren, eveneens beslag te leggen op een eervolle plaats: hij werd nl. veertiende. Eeo geschenk voor hem èn voor haar: elke dag een correct, schoon overhemd en toch geen minuut strijken of geen cent wasrekeoiog In effen tinten, fijne tUetfijet en ntrtja ran f 11.90 af Aanbevolen door da Ned. Vee. van Rtbneeata (Van onze hockey - medewerker) Neen, de laatste competitie omwenteling heeft, in tegen stelling tot de berichten, nog niet plaats gevonden. Die zal pas zondag a.s., tengevolge van vastgestelde inhaal - wedstrij den, geschieden. Hoewel klein van stuk is dit programma groot van inhoud, vooral om dat de heren-ploegen van Push en Zwart-Wit een goede kans maken om het oude jaar op prettige wijze te kunnen af sluiten. Ie Klasse heren MOP en Push met een gelijk aan tal winstpunten (5) en Zwart-Wit met 3 winstpunten, vormen de staart van d' ranglijst. Geen opwekkend beeld voor onze Bredase vertegenwoordi gers, maar zij behoeven nog niet te wanhopen! Voor Push bestaat er een goede kans, dat het enigszins uit de narig heid komt en voor Zwart-Wit is het niet uitgesloten, dat het, mededoor VOIP gezicht zijn achttiende kersttournooi kan vieren. Push krijgt immers MOP op bezoek en dit is voor de groen-witten de kans om nu eens voorlopig de degra- datiezorgen van zich te kunnen af schudden. De indertijd in 's-Herto- genbosch zo ongelukkig voor hen ver lopen ontmoeting zal nog vers in hun geheugen liggen en ongetwijfeld zul len zij op een revanche gebrand zijn. Dit revanche zit er in, als zij zich ge durende de gehele wedstrijd voor de volle honderd procent geven. Zwart-Wit sleepte indertijd in Til burg een winstpunt uit het Tilburgse vuur, wat tevens betekende, dat de jeugdige Zwart-Wit-ploeg op de goede weg is. In eigen omgeving moet van CTilburgenaren, gezien het grote belang voor de thuisclub, gewonnen kunnen worden. -Hagen de Zwart-Wit- ten hierin en zou Push de volle buit op MOP veroveren, dan is hun posi tie nog niet hopeloos te noemen, en wie weet hoe zich dan de strijd in de beruchte zone nog gaat ontwikke len. HTCC heel. nog altijd een theore tische kampioenskans. Daarom zul len de „raven" zich op eigen bodem niet door HMHC laten verrassen, waarbij zij ongetwijfeld nog de eer tijds geleden nederlaag tullen willen wreken. Ie Klasse dames Push enige tijd met geblesseerde spelers gesukkeld te hebben, zal Push weer op volle sterkte aantreden en kan, waar in Breda een duidelijke zege werd behaald, dit succes prolongeren. De Eindhovensderby tussen de kampioenspretendenten Oranje-Zwart en EMHC, zal veel spanning opleve ren. Deze ontmoeting zal o.i. in een zege voor Oranje-Zwart eindigen, waardoor deze club de bovenste plaats van de ranglijst gaat innemen en die waarschijnlijk ook niet meer z 1 afstaan. Voor de bekerwedstrijd om de Treslmg-beker wordt in Eindhoven de ontmoeting tussen EMHC 3 en Breda 3 gespeeld. De Bredanaars blijken uitstekende cup-fighters te zijn en mogelijk zorgen zij weer voor een verrassing. Het overige eompetitieprogramma HEREN: Promotieklasse A: Oran je-Zwart - Breda (2); Eindhoven - MOP 2 (2); 2e klasse A: Zwart-Wit 2 Tilburg 3 (I); 3e klasse A: For ward 2 - Cadetten (1). Dames. Promotieklasse A: MOP a Waalwijk (3),

de Stem | 1957 | | pagina 7