Pas op voor Zwaluwse boerenzoon leerde Spanjaarden pasteuriseren V.S. KREGEN LESJE IN NEDERIGHEID Amateurisme is onmisbaar het komt op de hantering aan Kwestie van gewoon blijven zitten EES KOSISGIS SCHRIJFT IS MARGRIET verkoudheid VIJFDE BLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 Woning Wacht Liever snert dan Spaanse sardientjes Moeilijkheden Amerikaans blad stelt rast VlcTTUm™ lm W.-Duitsland t HWet op de vrachtauto's per 1 januari Waarzegster De Waarzegster een S B product Ao 1822 en bussen worden gekrabd. Gevolg was, dat de melk somtijds niet min der dan 19 miljoen bacteriën per cm3 „herbergde" (in Nederland is dit aan tal voor onzuivere melk 200.000) en onmogelijk als gepasteuriseerde, doch slechts als gesteriliseerde melk in de handel kon worden gebracht. Nuiten wist daar echter enige verandering in te brengen en bovendien experi menteerde hij met verhitting tot een hoger aantal graden. Hij slaagde, wist de melk houdbaar te maken en in troduceerde aldus het gepasteuriseerde produkt in Spanje Als het echtpaar Nuiten-Stoop op 29 december a.s. in Bilbao arriveert (de trouwdag is vastgesteld op de 27e) staat er een woning te wachten. Een behoorlijke woning was moeilijk te krijgen, want de woningnood in Spanje is schrikbarend groot, ook al bouwt Spanje na Duitsland momen teel het grootst aantal woningen. On middellijk zal mevr. Nuiten dan be ginnen haar Spaanse studies in de praktijk te voltooien, waarbij ze veel hulp zal hebben van haar echtgenoot, die de Spaanse taal inmiddels al on der de knie heett. Dat viel hem niet moeilijk, al kreeg hij in het begin, functie, met de beste wensen van zijn toen hij om een kam vroeg, dan ook verloofde, die direct al toegezegd had. brillantine. De heer Nuiten is enthou- Dit is de fonkelnieuwe zuivelfabriex. Central Lechera Vizcayna S.A." te Bilbao, waarop slechts Spanjaar den werken, doch die technisch geleid wordt door een 27-jarige Zwaluwse boerenzoon. (Van onze verslaggever) „Nee, zoals het nu lijkt, kom ik niet in Nederland terug, ten minste niet voorgoed. Ik voel me weliswaar geenszins een „arrivé", maar het werk daar is prettig en de vooruitzichten zijn goed-" Dit betekent, dat vader en moeder Nuiten van de Helle- kantsedijk te Hooge-Zwaluwe hun zoon, naar verwachting, nog slechts zelden zullen ont moeten. Hun zoon, die deze woorden sprak, is de 27-jarige technisch directeur van een Spaanse zuivelfabriek, de Cen tral Lechera Vizcayna S.A." te Bilbao, de Zwaluwse boeren zoon, die de gepasteuriseerde melk a la Hollande in Spanje introduceerde en nu even naar Nederland is gekomen om zijn bruid, mej. N. Stoop uit Made, te halen. Technisch directeur van een fonkel, nieuwe fabriek die 25 miljoen kg melk per jaar kan verwerken; men zou zo denken: dat betekent égards, duchtig voeten vegen en zo, maar directeur Nuiten is nog de Zwaluwse boerenzoon, je zou zeggen een goede zoon van zijn vader, die zwoegt voor zijn koeien en maar wat gek is met zijn mooie beesten. Hij, de directeur, is daar hebben fijne Spaanse sar dientjes niets aan kunnen veranderen nog dol op snert en stamppot slaagde ook ditmaal. dat ze Made vaarwel zou zeggen, in dien hij in het verre Spaanse land blagen zou. En hij slaagde, ondanks duizend-en en moeilijkheden, niet alleen van linguistische of taalkundige aard, maar in velerlei vorm. Daar was bijvoorbeeld het constante gebrek aan water, dat een zindelijke melkverzorging uitsluit en een be langrijke omschakeling van de ver werkingsmethode eist. De helft van de melkleveranciers, de boeren, die de melk aan de fabriek leveren dus. hadden geen spoelwater en het vuil ligente jongeman, die, zoals zijn va- kon dan ook letterlijk uit de emmers der op de boerderij, stoer en stug gewerkt heeft *n fabrieken en tussen de bedrijven door met grote toewij ding en wilskracht studeerde. Denk niet, dat hij ons vertelde van zijn ijver om opwaarts te komen op de maatschappelijke ladder (met aan vankelijk alleen maar een ulodiploma op zak), maar zoals men tussen de regels door kan lezen, zo kan men uit een gesprek bepaalde conclusies trekken. Nuiten was en is niet bang voor de wereld, want nadat hij de zui- velschool had doorlopen en het no dige zweet had gelaten in zuivel fabrieken, verspreid over het ge hele land, solliciteerde hij naar een directeursfunctie in Afghanistan, het oostelijk deel van het hoogland van Iran, tussen Russisch-Azië en India. Niet naar een functie in bij voorbeeld Kaboel, de hoofdstad met 120.000 inwoners, maar in een plaats vierhonderd kilometer daarvan ver wijderd. Hij kreeg de baan en stel de zich al voor één maal per week vanwege de FAO gefourageerd te worden en te converseren met de Duitse dokter, de enige niet-mos- lim in de ganswijde omgevingtoen bleekdat de Joejjoslaven, die de apparatuur voor de fabriek zouden leveren, verstek lieten gaan. Toen verscheen in het zuivelblad de ad vertentie van de Central Lechera Vizcayna S.A.". Hij solliciteerde en siast over Spanje en het Spaanse volk. dat leergierig is, hard werkt, als het er het doel van inziet, niettegen staande het slecht betaald wordt. Eén zwakheid hebben de Spanjaarden, vooral in het noorden. Ze eten zo graag lekker. Wij trouwens ook wel. zegt de heer Nuiten. maar ze drinken er zoveel bij. Een spreekwoord, dat ze graag gebruiken luidt: Una co- mida sin vino es un dia sin sol" (Een maaltijd zonder wijn is gelijk een dag zonder zon.) Zoals passend is hebben wij de ver- trekkenden veel succes toegewenst, maar mej. Stoop behoeft zich naar onze mening over het slagen van haar toekomstige man geen zorgen te maken. zuurkool. Maar hij is ook een intel- Elf maanden geleden trad hij ki Advertentie"* De New York Herald Tribune schrijft dat Amerika op de Navo-bijeenkomst in Parijs een lesje in nederigheid heeft gehad. Het heeft geleerd meer te doen en minder te praten. Het blad schrijft de grote mate van over- I Advertentie) Nog 5 dagen Wi het weer Kerstfeest! Natuur- gpc haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter- etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan feet vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van Namens het Westduitse ministerie van Verkeer is verklaard, dat de be sprekingen die in de afgelopen maan den met de automobielindustrie zijn gevoerd over de invoering van de wet inzake de maximummaten en -gewichten van vrachtauto's, niet tot een resultaat hebben geleid. Als ge volg hiervan zal deze wet per 1 ja nuari a.s. van kracht worden en zal geen overgangsregeling, als waar van aanvankelijk sprake was, worden getroffen. Ondanks de sterke aandrang van verschillende landen, waaronder Ne derland. is namens het Westduitse ministerie van verkeer opnieuw ver klaard dat een aansluiting bij de con ventie van Genève van 1949 niet kan worden overwogen. Van Duitse zijde heeft men zich echter ter wille van de bevordering van het gebruik van trekker opleggercombinaties bereid verklaard in onderhandeling te tre den over een verruiming van de voor schriften voor deze categorie voer tuigen. Besprekingen hierover zullen medio januari in Parijs worden ge houden. eenstemming in Parijs voor een aan zienlijk deel toe aan het werk van premier MacMilïan van Engeland en de Westduitse bondskanselier Ade nauer. De Washington Post noemt het „hoogst ongelukkig" dat Dulles uiting heeft gegeven aan zijn geloof, dat on derhandelingen met de Russen zin loos zijn, juist op het ogenblik dat de Navolanden bezig zijn het eens te worden over een nieuwe benadering van Moskou. Dulles' artikel in het tijdschrift Life wekt de indruk, dat al zulke pogin gen tot mislukken gedoemd zijn, al dus het blad. Hij ontneemt op die wijze bij voorbaat de kracht aan een politiek, waaraan Eisenhower in Pa rijs zijn goedkeuring heeft verleend. Het biad is van mening dat de vele teleurstellingen die Dulles bij derge lijke onderhandelingen heeft onder vonden, hem te sceptisch hebben ge maakt. Als men helemaal niets doet om met Rusland tot een vergelijk te ko men op het gebied van wapens, kan dat leiden tot de vernietiging van Amerika en de Sovjetunie beide en misschien ook wel van Europa, meent de Washington Post. „Dulles" negatieve houding is een grote teleurstelling voor onze bond genoten en een bron van veel verwar ring voor bezorgde en vredelievende volken in vele delen van de wereld. De vrije volken verwachten dat Ame rika oprecht en krachtig streeft naar ontwapening en oplossing van poli tieke geschillen. Onze positie in de wereld zou veel sterker worden als de regering in deze het initiatief nam hoe groot de moeilijkheden ook mo gen zijn", aldus de Washington Post. (Advertentie) i Advertentie) Je proeft 't iedere dag .King's Cross b'lijft 'n klasse beter! 20 st 90 ct Overal ter wereld blijven organi saties en vooraanstaande figuren pleiten voor het behoud van de ama- teurstatus. En dat is uitstekend, want als in de sport de neiging om uit alle prestaties munt te slaan volledig in gang zou gaan vinden, ware haar beslist geen langer leven beschoren. De excessen, nu reeds zo vaak waar genomen, zouden een niet te peilen omvang aannemen, van kwaad tot erger worden en tenslotte de nood zaak tot ingrijpen op grote schaal vorderen. Sla een blik in de oudheid en men zal ontdekken dat de gruwe lijkste spelen als de doodgewoonste zaak van de wereld werden be schouwd. x x X De hele kunst is slechts de gulden middenweg te kiezen en niet, wat men zo vaak ziet gebeuren, daarbij tot in drinkt, Is goed afl 'n belegen genever zo zuiver gestookt en heerlijk zacht! Zeer Oude Oenever Het aangrijpende relaas dat vorige week in „Margriet" een aanvang nam, is de ware geschiedenis van niemand minder dan ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Het is het eigenhandig geschreven verhaal van een vorstin, beroofd van haar vaderland, haar kroon en haar troonde strijd van een vrouw om haar laatste bezitde liefde van haar Koning, de vader van haar kind De tragiek en de opofferende liefde van dit vrouwenleven, maken dit verhaal tot een triomfaal getuigenis, dat raakt tot diep in het hart van iedere vrouw en moeder. U zult deze serie lezen en hèrlezen, en haar nooit meer vergeten „Margriet" rekent het zich tot een eer een Koningin onder haar mede werkers te weten; zij prijst zich gelukkig U deze serie te mogen aanbieden verlucht met een schat van foto's vol leven en vol kleur. In méér dan een half miljoen gezinnen zal straks de geschiedenis van Koningin Alexandra in „Margriet" worden gelezen. Als U „Margriet" nog niet regel matig leest, stuur dan nog vandaag 'n briefkaart aan MARGRIET, Huidekoperstraat 20, Amsterdam. WANT DEZE SERIE MOET U LEZEN! Te Katmandoe, de hoofdstad van Nepal is een ongehoorzaamheids actie gehouden door het democra tisch front, toen de onderhandelin gen turnen deze party en honing Mahendra over verkiezingen binnen zes maanden mislukten. De gebruikelijke tactiek van de studenten is, ergens plaats nemen midden op street of voor ie itv- gang van een openbaar gebouw (rechts) waar ze dan blijven zitten totdat de brandweer de waterstraal erop zet (links). de zonderlingste eisen, bepalingen en voorschriften af te dalen. De omstan digheden van vandaag zijn niet gelijk aan die van enige decennia geleden. De levensvoorwaarden zijn volkomen anders geworden en daarmede wer den de karaktereigenschappen ge makkelijker anders van vorm. Na tuurlijk is het eis, de menselijke waarden (vooral geestelijke) naar een steeds hoger plan trachten te voeren. De omstandigheden lenen zich daar minder goed toe, dan wanneer men in de wereld in werkelijke vrede met elkaar leefde. Jammer genoeg is het tegendeel het geval en het ziet er voorlopig niet naar uit, dat in dit op zicht verbetering op zal treden. Er is teveel dat geestelijke verbittering op wekt en het is juist deze instelling, die de mensen steeds nuchterder van aard geworden, door de omstan digheden een zakelijke, soms te zakelijke inslag heeft bezorgd. Dat de sport in haar algemeenheid zich daarvan slechts voor een gering deel heeft, weten te distanciëren, was voor de hand liggend. Daarmede wil niet gezegd zijn, dat de samenleving in haar geheel wat dat betreft vrijuit is gegaan en kan gaan. Te gemakke lijk is men en vooral in neutrale kring over wrijfpunten heengegaan. Te gemakkelijk is men over gevaren, die de jeugd, maar ook de ouderen in de sportbeweging bedreigden en bedreigen, heengestapt. Met als ge volg dat de oude zegswijze brood en spelen, alles om de massa slechts afleiding te bezorgen, vandaag bij ons ingang gaat vinden, terwijl het als verfoeilijk is gedoodverfd. Daarom hebben de ijveraars voor puur amateurisme het zo moeilijk. Zij staan praktisch voor een onmoge lijke taak. Ook hierom, omdat beta ling van prestaties langzamerhand als een zodanig doodgewone zaak wordt aangezien, dat die voorstan ders in de ogen der massa als dwaze idealisten worden uitgekreten. Mis schien komt dat ook wel, omdat die voorstanders door dik en door dun willen gaan met hun verlangens. En van geen wijken wensen te horen wanneer het gaat om handhaving van een standpunt of inzicht. De samen leving van vandaag is er nu eenmaal een geworden van schipperen, van diplomatie, Van tactische zetten, van elkaar overtuigen met lang niet al tijd open vizier. Daarmee moet, of men wil of niet. voortdurend rekening worden gehouden. Over tactiek en diplomatie gespro ken. bijzondere gaven wat dit betreft, blijken bepaalde bondsbestuurders niet te veel te bezitten. Conflicten zul len er altijd ontstaan, maar het is de grote kunst, ze in der minne en tot ge noegdoening van beide partijen te schikken. Vaak moet worden vastge steld, dat veie figuren zich zo hoog te paard gezeten gevoelen, dat de andere partij in voortdurende ontzag- houding neergeknield zou moeten lig gen om tot een vergelijk te komen. Zie in dit verband maar eens naar het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Biljart Bond. Het conflict had reeds lang en breed opgelost en uit de we reld kunnen zijg, als die heren vanaf een waarachtig sportief standpunt hadden geredeneerd en gehandeld, x x x Verstandige mensen, leiders van grote biljartverenigingen met toon aangevende namen, deden dat wel. Maar een onbegrijpelijk halsstarrige houding van het KNBB-hoofdbestuur, doorkruist met de meest zonderlinge beslissingen: genomen en weer her roepen, deed al die goede bedoelingen te niet. Met al de betreurenswaardige gevolgen van dien. Dat wil zeggen: moeilijkheden op alle fronten in de „koninklijke", omdat men op de duur de bomen in het bos niet meer kan zien. En dat alles als gevolg van per soonlijke onwil, links en rechts ver mengd met zakelijke belangen Al wil men die liever onbesproken laten. Vandaar, dat de ene districtsverga dering wedertoelating van de NNBB- leden zonder enige restrictie vordert, anderen zulks pas over een jaar wil len en weer anderen het deelnemen aan demonstratiepartijen willen ver boden zien. x x X Men voelt hier onmiddellijk uit, waar het om gaat. Verstandige lieden willen, in de geest van de tijd, maar gebonden aan voorschriften, die de monstratiepartijen toestaan. De star aan de amateuristische gedachte vasthoudende groep wenst dit niet. Er ligt maar één weg open: die van bemiddeling en begrip. Volgt men die niet, dan zal er natuurlijk straks toch weer herrie komen. Eenvoudig om dat deze niet uitblijven kan. Dit had den de verantwoordelijke bestuurders dienen te beseffen. Nu zij dit niet hebben gedaan, is voortdurende on rust hun deel geweest. En de ama- teurstatus is er heus niet mee gered. Zo mag het niet, zo moet het niet. Zo hoort het niet. Als het hoofdbe stuur van de KNBB de zaak wil red den en voor de toekomst in goede en rustige bedding wil voeren, zal het de elementen onder zich, die coute que coute aan het onjuiste standpunt vast wensen te houden, los moeten laten. Dan komt alles weer op z'n pootje» terecht. Maar anders.... (Advertentie) Nem tg éig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 PHIUPS-ROXANE NÉOERLANO MJgj

de Stem | 1957 | | pagina 5