Klein-boerenbedrijf voor regering de zondebok 9." 12." WOLLEN HERENVESTEN 20 pet. korting P,ii* 3 A Begroting van St. Jansteen ondanks oppositie aanvaard Reünie besloot herdenking De Ruyter te Vlissingen Mr. T. Brouwer tijdens NCB-vergadering Werkloosheid verdubbelde in Zeeland JAC. v.d. BREKEL ZONEN Scherpe veroordeling van de landbouw-structuurpolitiek Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding ELEKTRISCHE KERSTBOOM- VERLICHTING [00M ESMANN Hoogwaterstanden flata iiigiiwisiis FABRIEKSPARTIJ VROOM DREÈSMANN Nu kunt U met Kerstmis GOED gekleed zijn Kapelwagen in gul Zeeuwscli-Y laanderen Walcheren VLISSINGEN ZEVlJWSt//- VLAANDEREN TERNEHZE1N HULST Raad komt bijeen OOSTBURG Der Sehimmelreiter Zuid-Beveland GOES Afrika ontwaakt AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 (Van onze speciale verslaggever) In een lange, boeiende en belangwekkende rede heeft mr. T. Brouwer, secretaris van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond stelling genomen tegen de landbouwstructuurpolitiek van de huidige regering. Dat gebeurde donderdagmiddag op de algemene ver gadering van de N.C.B. te Tilburg. Mr. T. Brouwer nam vooral scherp stelling tegen de nauwe kop peling, die door de regering wordt gelegd tussen landbouwstructuur en garantieprijsbeleid enerzijds en het forceren van bepaalde structuur- maatregelen anderzijds. Hij hekelde de pogingen van de regering om de kleine boerenbe drijven uit te schakelen. Naar het oordeel van de regering zijn er alle redenen aanwezig om door meer direct ingrijpende maatregelen een einde aan bepaalde „foutieve" landbouwstructuurtoestanden te maken. Van die maatregelen wilde mr. T. Brouwer niet horen. Over de hoofden van duizend boeren deed hij een beroep op de K.V.P. en de katholieke ministers te waken over wat genoemd wordt het klein-boerenprobleem. Re gerings plannen Wat zijn de plannen van de rege ring?", vroeg mr. T. Brouwer zich af, Hij vatte de regeringsplannen in vijf punten samen. 1 Bij het garantiebeleid moet een grote plaats worden ingeruimd voor »et element van de aanpassing van de produktie aan de zich wijzigende omstandigheden op de wereldmarkt. 2 De afhankelijkheid van de land bouw van bescherming en bijstand moet worden verkleind. 3 De kleine en zeer kleine bedrij ven in de landbouw, die een sta-in- de-weg zijn voor een aanpasing van de produktie door middel van het tarantieprijsbeleid, moeten spoediger gaan verdwijnen. 4 Aan het probleem van de ver ouderde bedrijfsstructuur en evenzo aan het kernprobleem, namelijk dat m (Advertentie) 16 witte kaarslampjes Het kaarsje is van brand vrij plastic Met veren voor het recht standig plaatsen in de kerstboom De fittingen solide gemon teerd aan zwart plastic snoer Met 2 aparte stekkerpen- nen, dus gemakkelijk te verdelen Degelijke lampjes, welke nageleverd kunnen worden Een zeer mooie, maar vooral ook degelijke kerstboomverlichting In stevige doos verpakt, makkelijk en veilig weer op te bergen. De normale prijs van deze verlichting 8.75 is beslist niets te veel. Maar als speciale partij aanbieding, alleen morgen zaterdag 21 december, voor de extra KA voordelige VW van Profiteert ook weer van deze bijzondere aanbieding! op vele kleine bedrijven de factor „arbeid" veelal het verzadigingspunt heeft bereikt of overschreden, kan de regering niet voorbijgaan. 5 De arbeid in de landbouw moet opnieuw' een schaars produktiemidael worden, willen de mogelijkheden voor een belangrijke stijging van de pro- duktiviteit in deze sector weer in voldoende mate aanwezig zijn. Inten sivering biedt daarvoor slechts een beperkte mogelijkheid, zodat dit doel moet worden bereikt door bedrijfs- vergroting. „De regering", zo vervolgde de spre. ker: „meent, dat er allerlei maatre gelen moeten komen ter verbetering van de agrarische structuur. Die maat regelen zijn concreet gesteld: het voorkomen van het opnieuw ontstaan van de te kleine bedrijven; het tegen gaan van versnippering der bedrijven; het opkopen van vrijkomende gron den; het dienstbaar maken van de domeingronden voor doeleinden van sanering en de invoering van vesti gingseisen". Het was de secretaris van de KN BTB allemaal erg duidelijk. De rege ring vond in het klein-boerenbedrijf de zondebok. Het bestaansrecht van het kleinbedrijf kan weer eens in dis cussie worden gebracht, ofschoon dé marxistische theorie over de over winning van het grote bedrijf op het kleine bedrijf heeft aangetoond fou tief te zijn in de praktijk. Het leven, de prijs van de zelfstandigheid, bleek sterker van de leer. Intensivering Mr. T. Brouwer benadrukte, dat in tensivering een oplossing is voor het kleine bedrijf. Hij zei, dat er van de 50.000 kleine bedrijven in Nederland van 1-5 hectare 23.000 zijn met min der dan 3 hectare. Hij betwijfelde, of deze laatste nog echte hoerenbed rij ven kunnen worden genoemd. Het gros van deze bedrijfjes is gespecia liseerd in tuinbouw, fruitteelt, klein- fruit, varkens- of pluimveestapelbe. drijf. Deze bedrijven kunnen klein zijn en toch groot. Het stellen van algemene normen inzake de bedrijfs grootte heette de spreker derhalve onzin. Primair achtte hij de onderne mer, die voor zich moet uitmaken of hij zich zelfstandig een bestaan kan verwerven. Hij, die ondernemer, is in vele gevallen een economisch pio nier. Gesteund door zijn standsorgani satie en zijn coöperatie kan deze on dernemer zelfstandig blijven. Deze ondernemer evolueert met de struc tuurveranderingen. zoals de geschie denis dat duidelijk heeft aangetoond. „Men vraagt zich in gemoede af, wat de drijfveer van de regering is", aldus de secretaris der KNBTB. „Ik sla de plank niet mis als ik zeg dat de overwegingen van politieke aard zijn. Mijn indruk is het, dat speciaal van socialistische ztfde meer ingrijpen door de overheid in de agrarische structuur als blijvend beginsel wordt beschouwd." „Wil de regering ook wettelijke structuurmaatregelen nemen voor groeperingen van arbeiders en ambtenaren? Maatregelen tegen de duizenden industrieën, die minder dan 20 man personeel hebben en ook klein zijn? Is de bedrijfsstructuur buiten de land bouw allemaal prima in orde? Zijn er buiten de landbouw geen beschermende maatrege len?" Aan het einde van zijn rede, waar in hij ook de Euromarkt aanstipte, zei mr. T. Brouwer kritiek te heb ben moeten leveren. Hij gaf als posi tieve verbeteringspunten voor de landbouw aan de bodemverbetering en ontsluiting, pachtruil. her- en ruil verkavelingen, de voorlichting en om scholing. Hij drukte de boeren op het hart de ernst van de situatie niet te onderschatten. Een minutenlange ovatie onder streepte de warme instemming van de NCB'ers met dit hartverwarmende be toog. (Voor verdere verslagen NCB-ver gadering, zie elders in dit blad) Morgen, zaterdag 21 december, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden; te Hans- weert om 2.52 en 15.09 uur; te Ter- neuzen om 2.14 en 14.32 uur en te Vlissingen om 1.44 en 14.02 uur. (Advertentie) (Advertentie) met de meest uitgebreide collectie SCHOENEN BREDA. Ginnekenstraat 28 Van 15 november tot 15 december is de werkloosheid in Zeeland meer dan verdubbeld. Volgens de gege vens, welke vrij van het districtsbu reau arbeidsvoorziening ontvingen, is in genoemde periode het aantal man nelijke werklozen van 1563 op 3329 gekomen. Ruim 700 van hen zijn op diverse objecten tewerkgesteld. Verdeeld over de diverse geweste lijke arbeidsbureaus waren de cij fers: Goes 661 (257); Middelburg 924 (636)Terneuzen 1299 (539) en Zie- rikzee 445 (131). Het aantal aanvragen van werkge vers was 444 (377). Het aantal vrou welijke werklozen was 320 (161) en de aanvragen om vrouwelijke krachten liepen terug van 235 tot 185. x met lange mouwen x een- of twee kleurig x met knoop- of ritssluiting zo lang de voookrad strekt! breda bergen op zoom Gisteren heeft de gemeenteraad van St. Jansteen een urenlange vergade ring besteed aan de vaststelling van de begroting. Hoewel b. en w. met Op sfeervolle en waardige wijze is gisteravond In de schouwburgzaal van Britannia te. Vlissingen de slotavond gevierd van de nationale De Ruyter- herdenking. Een slotavond, waartoe, zoals burgemeester mr. B. Kolff het uitdrukte, „het verlangen uit werke lijke teamgeest voortkwam". Het was eigenlijk een soort intieme reünie van allen, of vrijwel allen, die aan het grootse welslagen van dit onvergete lijke feest hun enthousiaste en on vermoeibare medewerking gaven. De voorzitter van het De Ruyter- comité, de heer G. W. Oskamp, di recteur der provinciale VW, moest evenwel tot grote spijt van het be stuur de afwezigheid wegens ziekte melden van de De Ruyterrol-vertol- ker, de heer J. L. Verhagen. In zijn openingswoord verwelkomde de heer Oskamp alle medewerkers aan de herdenking, in het bijzonder b. en w. van Vlissingen, die de grote stoot tot de feestviering gaven en ook daadwerkelijk hun krachten gaven in de comité's, de comitéleden, de com mandant maritieme middelen te Vlis- singen. kolonel Agelink van Renter- gem, de schout bij nacht b.d. de Mees ter, die zo subliem de historische landing ensceneerde en de commis saris van politie, de heer C. v.d. Mark. Ook voor de echtgenoten van de co mitéleden had hij bijzonder veel waardering, omdat zij hun mannen steeds weer in de gelegenheid stelden de vele vergaderingen bij te wonen. De heer Oskamp gaf een kort over zicht van de verrichte werkzaam heden en memoreerde het relatief kleine aandeel, dat Amsterdam in de nationale herdenking had. Trots was hij er op dat het zwaartepunt van de viering in Vlissingen lag. Tenslotte deelde hij mee, dat het comité met de beschikbare finan ciën goed uitgekomen was. Namens het gemeentebestuur richtte burgemeester Kolff zich in de eerste plaats tot het werkcomité, dat hij dank bracht voor zijn goede finan ciële beheer, zodat de gevoteerde ge meentelijke t 50.000 niet was over schreden. De burgemeester wees er op, dat het streven er op gericht ge weest was, de viering gelijkelijk in Amsterdam en Vlissingen te doen val len. Die in Vlissingen was echter dé nationale geworden. Vlissingen gaf een goed voorbeeld in een bij uit stek nationale zaak. Spreker besloot zijn toespraak met alle Vlissingers aan te raden bij gelegenheid eens het praalgraf van De Ruyter in de Nieu we Kerk te Amsterdam te gaan zien. Vervolgens toonde de heer J. Dert enkele interessante korte films over de De Ruyterherdpnking die bijzon der werden gewaardeerd. Het ensem ble „De Toverfluit", waaraan Jetty Cantor, Tony Schifferstein,. Dik Doorn en Wim Verhagen meewerkten, vul de het ontspanningsgedeelte van de avond. Tenslotte was er nog een ge zellig samenzijn met dansmuziek door de Marineband. een keurige gemeentebegroting voor de dag kwamen, waarin op verschei dene posten bezuinigd was en die zonder pijn sluitend te maken was gebleken, zelfs nog met een post on voorziene uitgaven van f 5000, was er een sterke oppositie. Slechts van de zijde van drie raads leden echter: de heren R. van Acker, P. Stevens en C. v.d. Berghe, die er plezier in bleken te hebben op alle slakken zout te leggen en om dan tel kens voor te stellen een bepaalde post ofwel te schrappen ofwel drastisch te verlagen. Dit spelletje kostte al leen maar tijd. want al deze voorstel len werden verworpen. Op alles had den ze kritiek. Op de boeken, die men ten behoeve van de secretarie aan schafte. op het lidmaatschap van de kring van B.S. en O., op een subsidie voor de kunstkring „Van Den Vos Reinaerde", welke men n.b. uiter aard volkomen ten onrechte in ver band bracht met het Reinaertconflict te Hulst (in dit geval liet tenminste de heer v.d. Berghe zich overtuigen van de juiste verhoudingen) en op velerlei andere dingen. Tenslotte eis ten zij hoofdelijke stemming over de begroting in haar geheel en stemden toen gedrieën eensgezind tegen. (Advertentie) WANT op de rijke collectie kostuums en jassen van van den brekel ontvangt u nu in verband met de verböuwings-opruiming op de normale prijzen NU HET BESTE KOPEN.. voor minder geld BERGEN OP ZOOM De rondrit van de kapelwagen van de Oostpriesterhulp door Zeeuwsch- Vlaanderen loopt zeer succesvol. Na Hulst kwamen St. Jansteen en Hei kant aan de beurt om hun naasten liefde uit te drukken. De parochie St. Jansteen klopte Hulst nog in de op brengst. Men bracht n.l. in totaal f 913 bijeen plus anderhalve ton aan gaven in natura. In Heikant was de opbrengst ook bijzonder goed: f 517 en ca 1 ton aan goederen. Vandaag is het de beurt aan Nieuw-Nanien om te tonen -wat het over heeft voor de berooiden in de diaspora. Daarna gaat de kapelwagen naar Hansweert en Goes. Tentoonstelling Kunstkring De Kunstkring ,.Het Zuiden" zal ook dit jaar weer haar traditioneel geworden kersttentoonstelling houden Burgemeester mr. B, Kolff. voorzitter van de Kunstkring, zal de officiële opening verrichten op dinsdag 24 de cember des middags om 3 uur. De tentoonstelling wordt gehouden in het gymnastieklokaal van de Bonedijke- school. De expositie omvat werken van de leden van de Kunstkring en is vrij toegankelijk. Zij is voor het pu bliek geopend tot en met 2 januari. Piano.recital voor voor vier handen Misschien zijn de avonden voor Kerstmis niet zo bijzonder geschikt om een optreden te organiseren zoals de Z.V.U. deed in het Openbaar Ly ceum. Mogelijk dat velen zich nog laten afschrikken door het woord recital en door namen als Reger. Clementi en Schubert, om dan nog maar niet te spreken van Leo Smit en Cl. Delvincourt. Een en ander kan de oorzaak zijn geweest van de (te) geringe belangstelling voor het pianorecital voor vier handen door de dames Debora en Boukje Land. Door het feit dat deze kunstena ressen een uitgebreid repertoire van originele werker, voor vier handen beheersen, zowel klassiek als modern en een ruime plaats inruimen voor Nederlandse componisten als Marius Flothuis, Herman Strategier en Leo Smit. en mede door de manier waar op Debora Land over de werken die ten gehore werden gebracht een zeer begrijpelijke uiteenzetting gaf, heb ben degenen, die afwezig waren, een mooie avond gemist. Voor de pauze werden werken ge bracht van M. Clementi. (1752-1832) Sonate in Es gr. t. M. Reger (1873- 1916» Sostenuto (quasi Andante ines- to) het Allegro brillant op. 92 van F. Mendelssohn - Bartholdy (1809- 1847) en tenslotte Variations (Thème original) op. 35 van F.r. Schubert (1797-1828). ,et gedeelte na de pauze was ge wijd aan de moderne componisten. Van de Nederlander Leo Smit (1900- 1943). in een Duits concentratiekamp gestorven, hei Divertimento en ten slotte van Cl. Delvincourt (1888-1954) Images pour les contes du temps passé. Beelden over bekende sprook jes als Roodkapje, de Gelaarsde Kat, blauwbaard enz. Door de aanwezi gen werd intens van dit zeer hoog staand recital genoten. Hopelijk zul- pn velen zich een volgende maal niet laten afschrikken. feestvergadering ver. nederl. huisvrouwen Een groot aantal leden was aan wezig bij de jaarlijkse feestavond van de vereniging van Nederlandse huisvrouwen, die werd gehouden in het Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan. Een dameskoortje zong bekende kerstliederen, terwijl dit programma wérd afgewisseld door voordrachten door mevrouw Truus Hooyen. Zij bracht ..Dé" bijen zingen" van Teun de Vries, „Gemengd bericht" van Top Naeff en „De opdracht" van Mien Labberton. Sluiskil nuttige lessen Er wordt naar gestreefd, de meis jesleerlingen van de hoogste klassen van de lagere school, nog voor de kerstvakantie vaardigheid bij te brengen in het verzorgen van een kerstversiering. Hierdoor zullen de kinderen in staat zijn tijdens de kerstdagen een klein beetje hulp te bieden aan hun moeder. De eerste resultaten werden in de school ge toond. Zeer verzorgd zag de goed versierde kersttafel eruit, die door de leerlingen van de zevende klas ge maakt was. Het was een koude lunch met diverse luxe kerstbroodsoorten. In het lokaal van de huishoudschool zijn vaardige handen bezig geweest met het bereiden van een warme lunch. rode kruis-toneel In jeugdgebouw „de Ark", werd door de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis de jaarlijkse toneelavond gepresenteerd. De Terneuzense MAB-toneelgroep bracht „Op het kantje af" van Jan Fabricius. Regisseur J. Sten en de spelers mochten na afloop een har telijk applaus in ontvangst nemen. De avond werd geopend met een propa gandistisch speechje van de burge meester van Terneuzen. woningen betrokken Van de zestig in serie gebouwde woningen die in verschillende straten van de nieuwe wijken werden gezet, worden thans de laatste leegstaande woningen betrokken. lezing voor st. joseph In zaal Krijger kwamen de leden van St. Joseph bijeen. Spreker voor deze avond was de heer N. Kraan uit Bergen op Zoom. Hij sprak o.a. over de loonsituatie en over de nieu we C.A O. voor de bouwvakken. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de heer van de Bulck voor de inte ressante lezing. Philippine nieuwe huizen Onze gemeente heeft weer de be schikking gekregen over zes wonin gen die dezer dagen werden opge leverd. Vier er van zijn al betrokken en de andere twee krijgen na Nieuw jaar bewoners. Verder zijn er nog drie particuliere woningen in aan bouw, waarvan de eerste binnenkort gereed zal komen. raadsvergadering De gemeenteraad komt maandag 23 december om half acht bijeen. De agenda vermeldt o.a. voorstellen tot toewijzing van gronden in het Wederopbouwplan; tot verhuur van woningen; tot vaststelling Veror dening verruiming openstelling kap perszaken en to benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Westdorpe e.h.b. o.-wedstrijden De plaatselijke afdeling van de E. H.B.O. zal op zondag 22 december met twee ploegen van vijf man deel nemen aan de E.H.B.O.-wedstrijden, die door de afdeling Graauw worden georganiseerd. eucharistisch triduum Deze week wordt in onze parochie weer het jaarlijks eucharistisch tri duüm gehouden, 's Avonds wordt een plechtig lof opgedragen en de predi katies worden verzorgd door pater Hugolinus (cap.) uit Breda. Zondag 22 december wordt het triduum op plechtige wijze besloten. wachtmeester driedijk vertrekt De wachtmeester der Rijkspolitie eerste klasse P. Driedijk, vertrekt deze week naaf zijn nieuwe stand plaats Hulst. Registratief was hij al per 1 oktober overgeplaatst. De heer Driedijk heeft ruim acht jaar in deze gemeente gestaan. Maandagavond om half acht komt de raad van onze gemeente bijeen. Op de agenda prijkt o.a. de aanbieding der gemeentebegrotingen, welke in een volgende vergadering behandeld zullen worden. Verder is er een voor stel in verband met de voltooiing van het uitbaggeringswerk der vesten (thans dus het deel tussen Bagijne- poort en stalen damwand). een voor stel tot het verlenen van een opdracht voor het maken van voorbereidingen voor de stichting van een zwembad, en ook komt er een voorstel in be handeling om aan de Kath. Jeugd beweging twee percelen bos te ver huren. Sf.-Janstee VERKEERSCURSUS GEëINDIGD De eerste verkeerscursus is thans ten einde. Op de laatste avond van deze cursus sprak de heer L. Dekkers een dankwoord tot de cursusleider de groepscommandant der rijkspoli tie, de heer Wegenwijs. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat allen zonder uitzondering zouden proberen de ont vangen lessen in de praktijk zo goed mogelijk ten uitvoer te brengen door zich „dame of heer in het verkeer" te tonen. De heer Joh. Boussen over handigde namens de cursisten aan de heer Wegenwijs een fraaie kris tallen asbak en rookgerei. Koewacht JEUGD RODE KRUIS In het kader van het Jeugd Rode Kruis heeft onze plaatselijke afdeling besloten ook met kerstmis iets te dóen. T)p zondag "22 december zullen alle ouden van dagen van de paro chie worden opgehaald met bussen en naar het patronaat worden ge bracht, waar om 3 uur een program ma zal worden verzorgd door: de kleine zangers van St.-Cecilia o.l.v. Piet Apers en het meisjeskoor o.l.v. moeder-Overste. Op deze middag zal er koffie worden geschonken door het meisjesgilde. Dit geheel, een zeer mooie geste, zal financieel worden gesteund door de katholieke actie en het comité voor ouden van dagen, 's Avonds om 7 uur gaan de kleine zangers naar Zuiddorpe, waar zij de inwoners van Huize O.L.Vr. van Lour- des een kerstavond zullen aanbieden. Op de eerste kerstdag zijn de kleine zangers te gast in het ziekenhuis te Sluiskil, waar zij de patiënten een kerstavond zullen aanbieden. De pa tiënten van onze gemeente zullen dan de kerstgaven worden overhandigd namens de krtholieke actie. Onze af deling blijft dus niet achter en tracht via haar organisatie, op de voor sommigen minder prettige kerstda gen, de zorgen en dagelijkse beslom meringen te doen vergeten. In het hotel de Eenhoorn werd door de bekende voordrachtkunstenaar, de heer Johan Lauxterman, der Sehim melreiter (de man op de schimmel) voorgedragen, voor de leden van de K.V.C.O.. R.K.J.B. en schoolvereni ging r.k.h.b.s. Sint Eloy, Contra Tor- rentem. Het stuk was bij uitstek geschikt voor een uitvoering in west Zeeuwsch Vlaanderen, want het thema behan delde de voortdurende strijd tegen het water van de energieke dijkgraaf Hauke Hayen. Deze dijkgraaf, die tenslotte het water overwint maar zelf met vrouw en kind door het onbegrip van de ingelanden ten on der gaat, had even goed in Zeeland kunnen wonen dan aan de noordkust van Duitsland, waar het stuk „Der Sehimmelreiter" zich afspeelt. De begaafde kunstenaar slaagde er uitmuntend in het spookachtige van het verhaal naar voren te bren gen, waardoor duidelijk werd dat de auteur Theodoor Storm het stuk ge schreven heeft naar aanleiding van een volssage. Onnodig te zeggen dat de voor dracht met grote belangstelling door de aanwezigen werd gevolgd en dat de heer Johan Lauxterman op een warm applaus werd onthaald. Breskens rattenbestrijding In onze plaats is een grootscheep se actie op touw gezet ter bestrijding van ratten. Door het gemeenteperso- neel werden huis aan huis circulai res rondgebracht en ieder kan gratis brood met rattengif van de gemeente krijgen. tegen politieauto Op het plein bij de provinciale boot kwam mej. R. uit Aardenburg met haar personenauto in botsing met een auto der verkeerspolitie. De politieauto werd licht beschadigd. mutaties huurvestigingscommissie Wegens ontslag van de heer D. Ornee en vertrek van de heer Bruin- oge werden voor deze vacatures be noemd: mevrouw Gossije als voor zitter en de heer p. Woitiez als plaatsvervangend secretaris. Sluis OPRICHTING K.A.V. Een 25-tal vrouwen uit de arbei dersstand zijn in 't Parochiehuis bij een geweest om te komen tot het oprichten van een K.A.V. Mevrouw de Clerck heette in haar openings woordje alien hartelijk welkom en nodigde de dames die nog twijfelden aan het nut van een K.A.V. uit haar oren goed open te houden en met aandacht te luisteren naar juffrouw Weterings. Deze schetste daarna in het kort de geschiedenis van de K.A.V. in het bisdom Breda en wierp zelfs hoopvol een blik in de toekomst. De mannen hebben in de K.A.B. al heel wat problemen opgelost voor het arbeidersgezin, zo betoogde zij ver der. maar er zijn nieuwe problemen ontstaan, die niet opgelost kunnen worden zonder de vrouwen, i Ze dacht vooral aan de opvoeding der kinderen, waaraan hogere eisen worden gesteld nu de kinderen veel eisender zijn geworden en nu het ge zin de geslotenheid van vroeger niet meer zo sterk kent. Daarom, al zijn alle vrouwen wel kom, geeft de K.A.V. toch de voor keur aan die vrouwen, die het huis houden zien als haar levenstaak. Onder de pauze lieten een twintig tal vrouwen zich inschrijven als lid. Pastoor Rombouts feliciteerde de dames met dit mooi begin en spoor de hen aan ijverig te werken maar dan altijd op basis van naastenliafde. Als verrassing hield men nog een lo terij, die wel erg veel kansen bood, daar er precies evenveel prijzen wa ren als aanwezigen. Tot slot feliciteerde ook de voor zitter van de K.A.B. de nieuwe afde ling K.A.V. en sprak de hoop uit dat de twee organisaties prettig zouden kunnen samenwerken. Afscheid onderwijzer In hotel „De Korenbeurs" hebben bestuur en personeel van de chr. u.l.o.-school aan de Westwal, afscheid genomen van de heer J. Heringa, die dertig jaar aan de school verbonden was en nu van zijn welverdiende rust in Apeldoorn gaat genieten. Namens het bestuur sprak de heer Post de scheidende onderwijzer toe en bood hem een rooktafel aan; mej. Cysouw schonk hem namens het per soneel een souvenir en tenslotte stak het hoofd der school, de heer Herin ga, nog een speechje af. Deze prachtige kleurenfilm van de paters-missionarissen van Cadier en Keer is in „Slot Ostende" voor een niet. al te groot publiek gedraaid door twee missionarissen zelf. De rolprent gaf een schitterend beeld van de schone en geweldige natuur maar ook van het zwoegen c'er missionarissen en de vaak ver bluffende resultaten van hun opoffe rend werk. Vóór de film ging heeft een der paters uit zijn rijke ervaring verteld en ook dat o.m. het doel van hun tournee is om de bisschop voor zijn kathedraal te Agona Swedru aan de Goudkust, een paar klokken aan te bieden, daar men het tot nu nog moet stellen met een paar spoorrails! Voor de schooljeugd zijn twee apar te voorstellingen gegeven. Heinkenszand aanrijding In de Dorpsstraat, ter hoogte van de Kerkdreef, had een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen van de kolenhandel R. uit Goes en een personenauto, bestuurd door v.B. uit Heinkenszand. De bestuurder van de personenauto merkte de achterwaarts uit de Kerk dreef komende vrachtauto te laat op, tengevolge waarvan eerstge noemd voertuig de vrachtwagen in de flank aanreed. De gevolgen ble ven beperkt tot materiële schade. Het overige verkeer ondervond geen noemenswaardige vertraging. Lewedorp lezing voor de k.a.b. Als voortzetting van haar winter- programma kwam de plaatselijke K.A.B.-afdeling bijeen in zaal j. Men- heere, waar pater Max een lezing hield over het onderwerp: „Vernieu wing in de Kerk", Op zijn eigen gees tige wijze belichtte hij dit thema en langer dan een uur wist hij het pu bliek tot het einde te boeien. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door het plaatselijk meisjes koor onder leiding van C. Verbart. Op verdienstelijke wijze werd door dit pas opgerichte koor verschillende zangnummertjes ten gehore ge bracht, waarvan het publiek intens Lenoot. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de heer Verbart voor zijn b eidheid medewerking te verlenen en hij hoopte in de toekomst vaker een beroep hierop te mogen doen. OOSTBURG Ledel 8 uur: Feestavond CJETB. GOES Grand: Attack, 18 j. MIDDELBURG Electro: Du bist mu- sik. a.l. Schouwburg: Bloedig conflict, 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Attack, 18 j. LuxorDe held der apachen, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Martin en Lewis in het wilde westen, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Aan randing, 18 j. GOES Grand: Attack, 18 j. MIDDELBURG Electro: Du bist mu- sik, a.l. Schouwburg: Bloedig conflict, 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Attack. 18 j. Luxor: De held der apachen, 14 j. KOEWACHT J. de Guchteneire 3 uur: Schieting. HENGSTDIJK P. v. Dijk 12.30 uur: Duivenkeunng SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Aan randing, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Martin en Lewis in het wilde westen, 14 j. Con certgebouw 8 uur: Marie Antoinette de martelares, 18 j. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Martin en Lewis in het wilde westen, 14 j. ST. JANSTEEN Jan Pluym 3.30 uur: Schieting. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Nina, 14 j.; Kindermatinee: Trouwe kameraden, a.l. Het Wapen v. Zeeland 7.30 uur: Dansen. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Zolang er lieve meisjes zijn, a.l. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: La Strada. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De prinses der Canarische eilanden. KNAPAF R. Mahu: Duivenkeuring. ANTWERPEN Kon.r Vlaamse Opera, 8 uur: Arabella. x3 33)

de Stem | 1957 | | pagina 2