Slot Navo-conferentie Vertrek uit Djakarta SLOTSEIZOEN PRIJZEN Zoeken naar slachtoffers Suurhoff bracht zwaar geschut in stelling Engels protest tegen territoriale wateren Indonesië van uitbreiding V.S. deden Europa concessie Paraguay of Mexico tegen Oranje-elftal GELUKKIG NOVIB stelt besluit uit Verklaring van regering over Indonesië Bom ontplofte in vliegtuig DAGBLAD VOOR ZEELAND Werkterrein alliantie aamienlijk uitgebreid Wil tot ontwapening na defensie-inspanning Het communiqué Russische begroting Veranderlijke bewolking ..De Nieuwe Eeuw" wordt opgeheven Lestoestel luchtmacht verongelukt In algemeen bestuur steun en kritiek Opperste Sowjet vergadert BLÏKGROENTEN Militaire uitgaven van de NAVO OP OVERJASSEN DRASTISCH VERLAAGDE PRIJZEN Accommodatie Singapore geheel in orde 97e JAARGANG No. 22637 Vttem H. V. Uitgevers Mg. Neerlandla. VerscbQitt eike werkdag. Bureaus: Breda, Tl «Me ui M. Tel: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Br una. Redactieraad: J, 1L A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mee, mr. B. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Vestende. Abonn.prijs bi) vooruitbet 7.- p. kwartaal p. post 8.20, p. week (ultsL bü niet poetbestelL) f 0.51 Incasso wordt beMksed. Teai numnt 15 et Pos trek 278841 fttr Cod, Kemhïtftn n Vototaal VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau - Utnc, ,w 102 - (Biibureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. noJS) I ,1 1.1 I I -==■ 1 - Gisteren om 13.55 uur is de plenaire slot vergadering van de NAVO te Parijs geëindigd. Om twee redenen noemde de secretaris-generaal der NAVO, Paul Henri Spaak, de conferentie belangrijk: J Zij heeft het werkterrein der alliantie in grote mate uitgebreid tot een gebied, dat door het verdrag van 1949 niet werd be streken, en tot politieke, economische, so ciale en wetenschappelijke vraagstukken. De NAVO-topconferentie heeft geleid tot inwilliging in prin cipe van Amerikaanse zijde, dat raketten voor middelgrote af stand met kernladingen in Europa opgeslagen zullen worden en dat er lanceer-inrichtingen worden gebouwd, ais antwoord op het Russische intercontinentale projectiel, waarop de Verenigde Staten in eigen land nog geen afdoend antwoord hebben. De Verenigde Staten hebben van hun kant de Europese wens ingewilligd, dat men al het mogelijke zal doen, desnoods ook buiten V.N.-verband, om de ontwapeningsbesprekingen met de Sowjet-Unie weer op gang te brengen. Zij heeft een evenwicht tot stand gebracht tussen de defensie-inspanning die nodig is om af te schrikken van agressie, en de wil om de wereld de overtuiging te geven dat de landen van de NAVO altijd bereid zijn een gelegenheid tot onderhandelen aan te grijpen, in het bijzonder om tot een akkoord over de ontwapening te geraken. Het communiqué, dat de regerings leiders uitgegeven hebben, wordt voorafgegaan door een verklaring, die begint met de woorden: „Wij, de vertegenwoordigers van de vijftien landen van het Noord-Atlantisch bondgenootschap" en eindigt met: „hebben in het besef van de waarde van onze intellectuele en materiële hulpbronnen, overtuigd van de waar de van onze beginselen en onze le venswijze, zonder provocatie doch geleidelijk zonder vrees, besluiten genomen om tot grotere eenheid, tot grotere kracht en grotere veiligheid te komen, niet slechts voor onze eigen landen, maar naar wij geloven ook voor de rest van de wereld." Raketbases eenstemmig De besluiten zijn ge- voorziet in een hereniging van Duits land door middel van vrije verkie zingen. Op de Sowjet-regering wordt een beroep gedaan deze verbintenis na te komen. De vijftien regeringen bevestigen hun steun aan de onafhankelijkheid en de soevereinitiet van de landen in het Midden-Oosten. Zij beschouwen de stabiliteit in dit gebied als van levensbelang voor de wereldvrede. Over Indonesië wordt in het slot communiqué gezegd „In de loop van onze bestudering van de internatio nale toestand hebben wij aandacht geschonken aan de recente gebeurte nissen in Indonesië. Wij maken ons hierover ernstig bezorgd." UIT MOSKOU wordt gemeld, dat een Sowjetrussische Zuidpoolexpeditie de rode vlag bij de magnetische pool heeft geplant. Een Britse expeditie is nog zevenhonderd km van de Zuidpool verwijderd, terwijl een Nieuwzeelandse expeditie op vijfhon derd km van de pool is. DE WEDUWE D. HOOGLAND te Nieuwe Niedorp, zal op eerste Kerst dag haar honderdste verjaardag vie ren. IN RABAT in Marokko zal, volgens een Spaans blad, binnenkort een Rus sische ambassade worden gevestigd. TIEN MENSEN uit zuid-Illinois en oost-Missouri kwamen om het leven bij wervelstormen, die honderden huilen verwoestten. DE BIJEENKOMST van de veilig heidsraad der V.N., die gisteren Jor daanse beweringen omtrent Is raëlische grensschendingen zou be spreken werd, zonder hiervoor een reden op te geven, uitgesteld. Dr. E. D. SPELBERG is door koning Boudewijn van België benoemd tot officier in de kroonorde van België. MINISTER CALS ontving van de Franse ambassadeur de mededeling, dat hij is benoemd tot commandeur des Palmes Académiques. ACHT JAAR GEVANGENISSTRAF heeft de procureur-generaal van het Arnhemse gerechtshof geëist tegen C. J„ die ervan wordt verdacht de 45-jarige A. H. W. Klaassen, na een twist in een kleedkamer van een voetbalveld, met mokerslagen van het leven te hebben beroofd. HET TWEEJARIG dochtertje van het echtpaar van Loon uit Liessel. werd gisterenmiddag door een op hol geslagen paard, zodanig gewond, dat het in het ziekenhuis te Deurne aan de verwondingen is overleden. nomen; dus ook Noorwegen en Dene marken. die niet voor raketbases op hun gebied voelen, en België en West-Duitsland. die zeer gereser veerd zijn, hebben hun principiële goedkeuring aan het aanvaarden van Amerikaanse raketwapens gehecht. Over de plaatsen waar de voorra den kernladingen en de lanceerin- richtingen moeten komen, zal ..in overeenstemming met de NAVO- defensieplannen en met de direct j erbij betrokken landen worden be-1 slist." (Hierbij kan aangetekend worden, dat de Ver. Staten de zeg genschap over het gebruik van de kernladingen behouden). Nederland staat op het stand punt, dat de principiële instem ming inhoudt, dat men niet om principiële redenen raketbases zou kunnen weigeren als het NAVO-opperbevel het nodig zou achten dat ze ook in Nederland zouden moeten komen. Eventueel kunnen er wel praktische bezwa ren aangevoerd worden. Tn de Opperst® Sow jet van de Sow- jet-lfnie is bekendgemaakt, dat de Russische begroting voor 1958 een ver mindering van de defensieuitgaven met 400 miljoen roebel inhoudt. Het nationale inkomen van de Sow jet-Unie is dit jaar met 6 pet. gestegen en zal het volgend jaar met 8 pet. omhoog gaan. (Van onze redacteur) Indien de KNVB er het vol gend voorjaar niet in slaagt Ita lië te engageren voor een wed strijd op Nederlandse bodem tegen het Oranje-elftal, is er alle kans, dat de voetballiefhebbers een heel andere, exclusieve te genstander zien spelen. Er be staat in dat geval namelijk alle kans, dat het Nederlands elftal dan een thuiswedstrijd speelt tegen Paraguay of Mexico, waarvan de nationale elftallen in die tijd in Europa verblijven vanwege hun deelneming aan het toernooi om de wereldtitel voetbal in Zweden. Contact Sow jet Wat de onderhandelingen met de Sowjet-Unie betreft, bleek uit het communiqué van de regeringsleiders de hoop, dat de Sowjet-Unie over gehaald zou kunnen worden terug te komen van haar besluit geen zitting te nemen in de voorgenomen V.N.- commissie voor de ontwapenings kwestie van 25 landen, waarvoor in de algemene vergadering van de Ver. Naties de meerderheid zich heeft uitgesproken. Tegelijkertijd wordt echter gezegd, dat als de Sowjet-Unie blijft weige ren in de commissie van 25 landen zitting te nemen, pogingen zullen worden gedaan om op ministerieel niveau (welke ministers en van welke landen, behalve de Sowjet-Unie, moet dan nog uitgemaakt worden) middelen te vinden om de bespre kingen over de ontwapening toch op gang te brengen. Het NAVO-communiqué wijst ech ter nadrukkelijk op de westelijke voorwaarden, dat ontwapeningsover eenkomsten alleen maar waarde heb ben als zij een doelmatige internatio nale controle op de overeenkomsten bevat. Verdere besluiten De belangrijkste andere besluiten van de conferentie zijn: Het onder linge politieke overleg, zal, hoewel er reeds voornemens zijn gemaakt, ver der versterkt worden en wel door middel van de permanente NAVO- raad. Er zal een technische groep wor den ingesteld, die advies moet geven over vraagstukken, samenhangend met de controle op ontwapenings overeenkomsten, vooral waar het het de nieuwe wapens betreft. Voorts is er tot nauwer coördinatie besloten om te verzekeren dat elk NAVO-land regelmatig een militaire bijdrage levert. Ook zal de ontwikkeling, het on derzoek en de produktie van nieuwe wapens, waaronder raketten voor middelgrote afstand, gecoördineerd worden. De verbintenis, aangegaan op de topconferentie van Genève in 1955 (Advertentie) A ik heb vastcOy'A dekens! 2 Weersverwachting van het K.N. 2 M.I. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: 2 Veranderlijke bewolking en droog weer. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Verwachting van het Belgisch j Weerkundig Instituut: Matige en 2 zeifs vrij sterke zuidwestenwind aan de kust. Toenemende bewol- 2 king vanuit het westen. Later 2 2 zwaar bewolkt en nevelig. Plaat- 2 selijk lichte regen of motregen. I Uier en daar kans op IJzel. Vandaag' zon onder 16.30 uur; 2 maan onder 16.18 uur. Morgen: zon op 8.45 uur; maan 2 op 8.31 uur. IWM1MMWIMMW Naar De Maasbode weet te melden, zou het weekblad „De Nieuwe Eeuw" met ingang van 1 januari a.s. worden opgeheven. De redactie is al ontslag aangezegd. Men overweegt wel om het orgaan in een geheel andere vorm en wellicht ook onder andere naam te gaan uitgeven, maar plannen hierom trent zijn nog niet genomen. (Van onze parlementaire medewerker) Maandag 23 december zal mi nister Luns namens de regering in de Tweede Kamer een verkla ring afleggen over Indonesië. De voorzitter van de Kamer, mr. L. G. Kortenhorst heeft dit giste renmiddag aangekondigd. De af gevaardigden zullen hiervoor dus het kerstverlbf moeten on derbreken. Dat zal opnieuw het geval zijn wan neer op 2 januari de behandeling plaats vindt van een aantal regeringsvoor stellen tot belastingverhoging. Hier mee wordt grote haast gemaakt, om dat minister Hofstra van plan is deze verhogingen indien zij worden aan vaard op 1 februari ir werking te laten treden. Aan boord van een vliegtuig van de „Air France", dat met 89 passa giers op weg was van Oran naar Pa rijs, is een bom ontploft, die in het toilet was geplaatst. Het vliegtuig is te Lyon geland. Geen der passagiers is gewond. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, waarbij alle passagiers werden ondervraagd. Bij Zaltbommcl is gisterenmiddag een Harvard-lesvliegtuig van de Konink lijke Luchtmacht verongelukt. Naar de Luchtmachtvoorlichtingsdienst mee deelt is de bestuurder, een sergeant leerlingvlieger, er afgekomen met een beenbreuk. Het toestel, afkomstig van de basis Gilze-Rijen, kwam bij het maken van een voorzorgslanding tegen de dijk bij de Bommelsekade te Zaltbommel. Op de grond vloog het toestel in brand. Tevoren had men de bestuurder uit het toestel kunnen halen. Het algemeen bestuur van de Ne derlandse Organisatie Voor Interna tionale Bijstand, de NOVIB, heeft op een vergadering in Den Haag beslo ten een definitieve beslissing over de begroting voor het jaar 1958 en de voorgenomen projecten in Grie kenland en de Soedan aan te houden tot eind januari a.s. wanneer het op nieuw bijeen zal komen. De vergade ring, die door een aantal leden van het algemeen bestuur niet tot het einde werd bijgewoond, besloot op voorstel van de voorzitter voorlopig in principe zijn toestemming aan de plannen van het dagelijks bestuur te geven. De voorzitter Prof. de Vries noem de het op zijn zachtst gezegd mis leiding te beweren, dat het geld over de balk gesmeten is. Hij meende, dat ook de huidige gebeurtenissen in In donesië geen aanleiding mogen zijn de Novib-actie te staken. Tijdens de vergadering werd door vertegenwoordigers van het NW. de KAB en het CNV de verdere steun toegezegd aan het werk van de No vib, waarbij laatstgenoemde aan drong op „spoedige klaarheid" tussen de Novib en zending en missie. De afgevaardigde van de KAB zeide, dat het niet gaat om „de missie óf de Novib" maar de „missie èn de No vib." Uitgesproken kritiek op de begro ting had de afgevaardigde van de middenstandsbond, die in twijfel trok of de actie van de Novib weerklank had gevonden. Bezwaren tegen de projecten uit andere dan financiële bezwaren werden geuit door het in de Novib vertegenwoordigde Katholieke Onderwijzersverbond en de dienst Ontwakende Wereld. De negende zitting van de Opperste Sowjet van geheel Rusland is giste lenmórgen geopend met een bijeen komst in het Kremlin van de raad van nationaliteiten, zo meldt Tass. De raad van nationaliteiten ging ak koord met de volgende agenda: 1. Verslag van het economische staatsplan voor 1958; 2. Verslag over de begroting voor 3958 en de uitvoering van de begro ting van het vorig jaar; 3. Goedkeuring van de decreten van het presidium van de Opperste Sowjet, uitgevaardigd na de laatste zit ting van de Opperste Sowjet. Het westen nan Iran is geteisterd door een aardbeving, waardoor 2000 mensen om het leven zijn gekomen en meer dan 50.000 personen dak loos werden. Politie-agenten en burgers zoeken in de ruïnes van het dorpje Farsinaj in het Hama- dandistrict naar slachtoffers van de ramp. i (Advertentie) De NAVO zal in het jaar 1957 in totaal ruim 59,5 miljard dollar uit geven voor haar defensie. In 1956 gaf zij hiervoor bijna 57 miljard dollar uit. Van het voor 1957 bestemde bedrag wordt 13,5 miljard besteed voor de verdediging van Europa. De rest wordt gebruikt voor de verdediging van de V.S. en Canada. Van het vliegveld Kemajoran nabij Djakarta vertrekken dagelijks ge charterde vliegtuigen met vrouwen en kinderen. Op de foto ziet men de vertrekkende vrouwen en kin deren, die met hun bagage geholpen worden door echtgenoten en vaders. (Advertentie) (Van onze parlementaire medewerker) Het laatste wetsontwerp, dat de Tweede Kamer dit jaar heeft behandeld, zou onder normale omstandigheden nog tot een ka binetscrisis hebben kunnen lei den. Het ging om een voorstel tijdelijk de bijdrage van het rijk in de premie voor de werkloos heidsverzekering te verlichten, om zodoende een bedrag van 3014 miljoen per jaar vrij te kunnen maken voor gedeeltelij ke dekking van het tekort op de begroting. 20°/. OP ALLE AFDELINGEN; Engeland zal officieel te Djakarta protesteren tegen de uit breiding van de Indonesische soevereiniteit over de wateren tus sen de eilanden van de Indonesische archipel, zo is in welinge lichte kring vernomen. Dergelijke uitbreiding,' zo meent de Britse regering, is in strijd met het beginsel van de vrijheid der zee en tast ernstig de Britse belangen aan. wezig en het Rode Kruis draagt speciaal zorg voor de kinderen. Het tweede kamp is een splinternieuwe kazerne van de koninklijke marine van Malakka. Inmiddels zijn met diverse schepen en per vliegtuig reeds ongeveer 700 evacués aangekomen, die onderge bracht zijn in hotels, pensions en par ticuliere woningen. Van hen is een gedeelte reeds weer doorgereisd. /aterdna pn t/nnid'tq qpopood lol 9 uur Dank zij de voortreffelijke voorbe reiding door de regering van Singa pore zullen twee kampen geheel zijn ingericht, voordat de „Waterman" uit Indonesië aankomt. In kamp Changi zijn goede moder ne barakken met veldbeldden voor de vrouwen en kinderen. De mannen worden ondergebracht in tenten met houten vloeren en veldbedden. Er zijn ruime keukens, een kantine, eet zalen en voldoende aantallen dou ches in bakstenen gebouwen. Het kamp is zeer fraai gelegen in een gezonde landelijke omgeving aan het strand. Medische verzorging is aan- Zuid-Celebes De militaire commandant van zuid-Celebes. luitenant-kolonel Andi Mattelatta, heeft medege deeld, dat in zijn gebied alle mi litaire verloven zijn ingetrokken. Deze maatregel is een onderdeel van de voorbereidingen van het leger, om aan de laatste ontwik- kelingen m het land het hoofd te bieden. Deze instructie van de militaire commandant volgde, nadat berichten waren ontvangen over hernieuwde aanvallen van Darul-Islam-benden in het gebied van Kendari. Naar werd gemeld, zouden 40.000 personen een toevlucht hebben ge zocht bij de speciale politietroepen in dit gebied. In het noordelijk deel van zuid- Celebes hebben benden aanvallen op grote schaal ondernomen in het re gentschap Mandar. Zij trachtten Ma- masa, de hoofdplaats van dit regent schap, te bezetten, doch dit zou zijn verijdeld. In Ambon werd een legercommu niqué uitgegeven, waarin werd mede gedeeld, dat de vorige week tien militairen en burgers werden gear resteerd in het kader van handhaving van rust en orde. Bezorgd over Singapore Indonesië heeft aan de Britse am bassadeur te Djakarta zijn bezorgd heid geuit over het gebruik van de marinebasis te Singapore door Ne derlandse oorlogsschepen, die de schepen met evacués beschermen, zo heeft een officiële woordvoerder te Djakarta medegedeeld. De woordvoerder zij, dat de minis ter van buitenlandse zaken, mr. Soe- bandrio, de ambassadeur Dermot MacDermot, heeft medegedeeld, dat „een dergelijke Britse houding de houding van het Indonesische volk ten opzichte van Singapore zal be ïnvloeden." Het ontwerp is met grote tegenzin, vooral van socialistische zijde, aan vaard en de socialistische minister Suurhoff, die het met dezelfde tegen zin verdedigde, moest tegen zijn eigen partijgenoten het zwaarste geschut, een kabinetscrisis, in stelling brengen. De P.v.d.A. heeft de regeling onder protest geslikt maar liet zich niet overtuigen door het argument, dat van alle kwade kansen om die 30L miljoen te vinden dit nog de minst schade lijke was. De last van 3014 miljoen, die van het rijk wordt afgewenteld, voor de duur van twee jaar, betekent niet, dat het bedrijfsleven deze gehele last zal moeten overnemen. De totale premie wordt met ingang van 1 januari nl. van 1,6 tot 1,4% verlaagd. Per saldo zullen nu de arbeiders en de werkgevers slechts een zeer gering offer moeten brengen om het premieaandeel van het rijk op te vangen. Dr. de Kort, die namens de K.V.P. sprak en meer be grip toonde voor deze noodoplossing, was van oordeel, dat het bedrijfsleven en zeker de groep werknemers inder daad thans eerder enige verlichting dan verzwaring van lasten toekomt. Maar een bedrag van 4 cent per week op een loon van tachtig gulden kon hij toch, gezien de omstandigheden, geen overwegend bezwaar meer vin den. „De rekening zal ons toch gepre senteerd worden. Wij weten nu ten minste, waar we aan toe zijn", was zijn motivering. Minister Suurhoff gaf hem gelijk en zei, dat het moeiijk zou zijn een andere post op de begroting te vinden, die niet een meer essen tieel karakter zou dragen dan deze. Eigenlijk komt het er slechts op neer, dat een verwacht voordeel (in ver band met de premieverlaging) nu niet door kan gaan. Een plan om het bedrag te vinden door zich te laten crediteren bij het Algemeen Werkeloosheidsfonds heeft minister Suurhoff met kracht van de hand gewezen. Hij zinspeelde op het inflatoir karakter van deze financie ring. Immers dat zou een lening bete kenen, die met het oog op de werk gelegenheid wel eens een bedenkeliik lange termijn zou kunnen krijgen Opvallend was. dat mr. van Lier (P.v.d.A.) bij interruptie nog sugge reerde, om het bedrag te vinden door een stijging van inkomsten (lees be lastingverhoging). Zijn partijgenoot achter oe ministerstafel moest hem er aan herinneren, dat deze zaak reeds bij de begrotingsdebatten was beke ken en dat men daar nu niet meer op terug kon komen. p De rest van de Kamer had ook grote tegerizin maar voegde zich toch naar de wens van de regering. Wanneer de Kamer maandag voor het laatst bijeenkomt, zal over het wetsontwerp worden gestemd.

de Stem | 1957 | | pagina 1