NAPELS TEGENST Mario Borelli vertrouwen Dierenbeschermster klaagt haar oude vereniging aan CIEDÏTVOS VOOR ONZE PREDIKANTEN fu Aambeien? tandenborstel beschermer der sloppen jeugd tl Amerikaanse hulp voor India HEMOTABS Jubilea in 1958 Missionarissen van Mill Hill DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 Wie zich op de vlakte van de Vomero be. vindt, hoog boven de stad Napels, wordt geroerd door een van de liefelijkste pano. rama's op aarde de effen waterspiegel van de blauwe baai, de schilderachtige Vesuvius en de popperig kleine huizen, die ordeloos tegen elkaar aangedrukt lijken, dit alles is een toonbeeld van rust en tevre. denheid. Doch wie afdaalt en zich een weg zoekt door de nauwe straatjes in de buurt van de Via Roma, belandt in het duistere rijk van misdaad en troosteloze armoede. In een wereld, die zó vunzig en zó gedegenereerd is, dat men zich afvraagt, hoe hier, in het Europa van heden, nog mensen kunnen leven. Dit is het Italië, waarmee de toerist nauwelijks kennis maakt, waarover angst vallig wordt gezwegen, het Italië, waar de zon en de glimlach voor eeuwig zijn uitge bannen en waar men voor de christelijke democratie s!p*",,,s een hoonlach beeft. Napels. Een stad vol tegenstellingen. Terwijl in een wit te villa aan de brede boulevard een miljonair met een verveeld gebaar zijn glas Chianti drinkt, kruipt een van zijn arbeiders onder een hoop vodden, in een krot dat hij in elkaar geknut seld heeft van schroot, sinaasappelkisten en bordkarton. Nooit klinkt in deze hel de lach van een kind of een vrolijk lied, maar slechts onderdrukt gefluister. De kinderen, opgegroeid temidden van zonde en ellende, vormen er de menselijke afval hoop van weggeroest zelfrespect. Kijk naar die kindergezichten en «ie hoe de wanhoop er op ligt be storven. Kijk naar hen als ze bede lend langs de huizen trekken, op zoek naar een sprankje liefde en wees er dan getuige van hoe het begrip naas tenliefde met voeten wordt getreden. Want de enige warmte die deze kin deren als een weldaad tegemoet komt, is die van de roosters boven de centraal verwarmde kelderverdie pingen van hun evennaasten. Op de Via Roma, waar zij de onwaardige slaap der verstotenen slapen. Ër is een priester die zeven jaar geleden met twee helpers Is begonnen aan een zwaro taak. Die priester is Mario Borelli, in de sloppen van Na pels geboren. Hij komt uit een gezin van tien kinderen en zijn levensdoel is dit geslacht van onschuldige uit gestotenen een moreel verantwoorde plaats in de maatschappij te geven, in dezelfde maatschappij die de schuld van hun verwording moet worden aangerekend. Op het plein van San Gennaro di Materdei leeft hij met twee andere priesters in een gebombardeerde kerk van de ene dag in de andere. En zij weten nooit waar ze de benodigde lires vandaan moeten halen...Padre Borelli, padre Spada en father James, een Engelse ge.stelijke uit Norfolk, leveren daar een gevecht op leven en dood om de sloppenjeugd de begrip pen zelfrespect en zindelijkheid bij te brengen. Padre Borelli, meestal gekleed in lompen, heeft de weg naar het hart van de kleinen gevonden. Hij bezorgt ze onderdak en kan ze in hun eigen taal aanspreken. Hij kent het leven van de goot, de sombere erschnkking van deze uitgemergel de stad met haar ontelbare misda den en weinig deugden. Borelli's tehuis voor sloppenkinde- ren kent geen regels. De grondge dachte is een wederzijds vertrouwen, al moge dat in deze omgeving vreemd klinken. De mondvoorraad is dunne tjes en op gezette tijden is de provi siekast helemaal leeg. Toch duurt 't vonder voort, want nog nooit is de bron van weldaden voor goed droog komen te staan. Voor wanhopen is er bovendien geen tijd; het werk moét doorgaan. Het is een treffend tafereel deze kinderen hun avondmaal te zien sbruiken. Ze tonen hun blijheid cp een typisch Italiaanse manier. Ze zitten vol grappige streken en rijn zelfs dankbaar tegenover een wereld die hen zo schaamteloos lisbruikte In een kaal vertrek, hoog in de gehavende kerk, zit een groep kin deren achter een bord soep. dat eruit ziet als gevangeniskost, waterig en drabbig. Een homp droog brood en een stuk kaas vormen de rest van de maaltijd, Naar onze begrippen een onsmakelijk geheel, maar voor de kinderen, die slechts honger en nij pende armoede kennen, een ware delicatesse! Ze zitten op wankele stoelen aan ruwhouten tafeltjes, waarover ver sleten kleedjes zijn gelegd en ze eten van tinnen borden. Maar naast elk bord ligt een vier kant opgevouwen doekje dat dienst dat als servet en dat daar ligt als het symbool van beschaving en eigen waarde. Als de jongens veertien jaar zijn moeten ze gaan werken. Tenminste, als daar in deze stad met zijn 200.000 werkelozen een mogelijkheid toe is. Zodra ze iets gaan verdienen wordt het loon in drieën gesplitst. Een deel moet afgestaan worden voor kost en inwoning, een volgend deel moet wor den opgespaard en het overige mag naar eigen verkiezing besteed wor den. Alle drie de delen zijn even groot Verder moeten de jongens helpen bij h koken, het schoonmaken en het opmaken van bedden. De kinderen in het tehuis zijn daar uit vrije wil. ze mogen zich aan de zorgen van padre Borelli onttrekken wanneer ze maar willen. Er is er nog nooit een weggegaan! De vriendelijke warmte die de kin- de en op de drempel var het tehuis tegenstraalt, is onweerstaanbaar. In de families waar ze werden geboren hebben ze nooit liefde gekend. Ze lie- p maar in Je weg en maakten de spoeling al dunner dan ze al was. Rondom dit alles ligt de stad Na pelsHet is of ze meewarig glim lacht om de duizenden paupers die in hun krotten kreperen. Zedende lictenbloedschande en schrijnende misère zijn er aan de orde van de dag. De goten in de sloppen zijn verstopt door het vuil; diefstal en prostitutie zijn er lucratieve be drijven, geleid door genadeloze kop pelaars en verlopen geldmagnaten. In deze weerzinwekkende hel heeft padre Borelli met zijn helpers de strijd aangebonden tegen het verderf. Medelijden is hun zwaard en zacht moedigheid hun schild. De blijdschap op de verouderde kindergezichtjes is hun overwinningsvla g. De contrasten in Napels, die zeker zo groot zijn als in Jo hannesburg komen niet tot uitdrukking in toeristische pamfletten. Die geven een be schrijving van het mooie pano rama, dat zich aan de voeten van de natuurliefhebber uit strekt, als hij zich op de Vo mero bevindt. Doch deze on werkelijke dekmantel is voor hen die Napels kennen even doorzichtig als de vodden waar mee de paria's zich toedekken, of als de geïnroroviseerde da ken van hun ellendige krotten. Bij de officier van justitie te Am sterdam is een aanklacht ingediend tegen het bestuur van de afdeling ..Gooiland" van de Nederlandse Ver eniging tot beschernSlng van dieren, zulks op grond van art. 254 wetboek van strafrecht, o.m. inhoudende: ..Strafbaar stelt zich hij, die ...opzet telijk,.. de gezondheid van een dier benadeelt." Deze aanklacht is ingediend door mevrouw J.F. Verhey-Neumeyer per soonlijk. Begin september jl. had zich uit een oppositiegroep in de genoemde afdeling een commissie gevormd, die onder meer een onderzoek heeft in gesteld naar de toestand in het asiel van de afdeling. Het rapport van deze commissie is ter sprake gekomen op de buitengewone ledenvergadering te Bussum van 5 november jl. Met de wijze van de behandeling kon de op positiegroep zich niet geheel vereni gen. Een der resultaten van de ver gadering was de benoeming van een nieuwe commissie, waarin ook me vrouw Verhey werd opgenomen. Deze heeft zich thans daaruit teruggetrok ken. Mevrouw Verhey c.s. zijn van oor deel dat de toestand in het asiel zeer veel te wensen overlaat. Zo zou bijvoorbeeld omstreeks half augus tus een besmetting zijn geconstateerd in de poesenloods. Van enige der sindsdien tot 1 november jl. in deze loods gestorven poesen is geconsta teerd, dat kattenziekte de doodsoor zaak was. Hoewel de beheerders van het asiel reeds in augustus dit hadden verzocht heeft het bestuur geweigerd de loods te sluiten, aldus mevrouv? Verhey. (Advertentie) gegeven preken meer zouden aanslui ten bij de liturgie van de zondag, dat ze nóg meer zouden afwijken van het ..traditioneel herderlijk woordje", dat zij nóg meer de blijde boodschap van het heil zouden proclameren". (Advertentie) microfijne haarzetting afgeronde haartoppen sterke, soepele haren in hygiënische n C plastic huls I Verschenen iu het eerste deel van Kerugma. een reeks cahiers ten dien ste van de prediking, onder redactie van P. Meyers O.P.. M. Hensen O.P. Dr. 3 A. Willems O.P. en uitgege ven bij Gooi en Sticht in Hilversum. Als vrucht van de besprekingen op dé studiedagen te Heeswijk over Bij bel en liturgie is deze reeks preken geboren. De titel is ad rem: bezielde verkondiging, een appèl op de per soon van de hoorder. De cahiers ver schijnen zesmaal per jaar in een uit gave van ongeveer zes en negentig bladzijden, telkens aan het begin van een nieuw liturgisch jaargetijde, dus: voor de Advent. Epifanie. Vasten. Paastijd, Pinkstertijd, en de laatste zondagen van het kerkelijk jaar. Ieder cahier bestaat uit een inlei dend theologisch artikel, dat de grondstemming van het kerkelijk jaar belicht. Dit artikel wordt gevolgd door een zestal uitgewerkte preken. De uitgever vermeldt uitdrukke lijk, dat alleen priesters en theolo ganten zich op de cahiers kunnen abonneren. Wanneer wij nu een beoordeling willen neerschrijven over de eerste reeks, dan kunnen wij zeggen, dat wij de initiatiefnemers complimenteren met hun eerste vrucht. Het inleidend art'kel van Pater Willems is uitste kend en een rijke bron, waaruit de 'o/edikant zonder veel moeite voldoen, de ideeën voor zijn preken kan put ten. zelfs zonder de volgende uitge werkte preken. Deze maken het hem alleen nog maar gemakkelijker. Wat deze preken betreft, zijn we zo vrij een opmerking te plaatsen. We zijn een beetje teleurgesteld over de bijbelse en liturgische inslag ervan. Eerlijk gezegd hadden wij er méér van verwacht; wij hadden ze nóg meer bijbels en liturgisch ge wild. Wij hadden verwacht, dat de Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H apothekers, l drcwisten. kappers en de speciaal branche De warmteeircutaüe hoert bij a. ouderwetse lucht b. vooruitstrevende Davo hete lucht. De zuinigheid hoort bij: a. bestedingsbeperking b. beperkte besteding (Davo) De bewondering hoort bij a. verblufte kennissen b. trotse Davo eigenaar. De DAVO BRANDARIS en TARAKAN haarden geven: de grootste warmte- én hete lucht circulatie de laagste brandstof rekening ■k het gezelligste vuur achter geheel glazen deur Vraag; Uw leverancier afie inrich tingen over DAVO-BRANDARIS kolen DAVO-TARAKAN oüe Davo Haarden Deventer Gesmeed voor warme vriendschap Dat het niet eenvoudig is aan de in de inleiding gestelde eisen te voldoen, hebben de Paters bij hun werk aan gevoeld. Het is wel daarom, dat zij in hun inleiding spreken van ,,een bijna bovenmenselijke taak". Wie zal het hun euvel duiden, dat zij de hoog te van deze taak niet bereikten Zij zelf zullen de eersten zijn dit toe te geven. Men zou het als leedvermaak kunnen uitleggen, wanneer wij met verholen vreugde zouden constateren, dat het zelfs aan .Paters" niet gege ven is de praktijk zuiver op de theo rie af te stemmen. Dit daargelaten, juichen wij de uit gave van harte toe en wij bevelen de cahiers gaarne aan de predikanten aan. H. Omstreeks de jaarwisseling zal een overeenkomst in principe worden be kend gemaakt voor het verlenen van Amerikaanse economische hulp aan India tot een bedrag van ongeveer 300 miljoen dollar. Het zou een gecombineerde trans actie worden, bestaande uit de vol gende drie onderdelen: een belangrijk krediet van de Amerikaanse export import bank, een lening uit het nieu we fonds voor ontwikkelingsleningen en een nieuwe overeenkomst inzake verkoop van Amerikaanse overschot- landbouwprodukten aan India, die met rupees betaald zullen kunnen worden. 50 jaar priester: 19 september, mgr. J. Resinck, oud-apostolisch vi caris van Boven Nijl, Oeganda, thans St. Bonifacius Missiehuis, Hoorn. 40 jaarp riester: 6 januari, father A. Hendriksen uit Zwaag, miss. in Tororo, Oeganda; 25 juli, de fathers D. Ammerlaan uit Den Haag, missie huis Vrijland, Oosterbeek; P. Ham uit Dordrecht, missiehuis Aldenghoor Haelen; H. Knuwer uit Schagen, St. Joseph's College, Mill Hill; F. v.d. Made uit Den Haag, miss. in Basan- kusus, Belg. Congo; A. Verhoeven uit Duivep, miss. in Jesselton, N. Bor neo. 25 jaar priester: 9 juli, de fathers G. Aarts uit Gilze, miss. in Nieuw- Zeeland; R. Dockx uit Antwerpen, St. Joseph's missiehuis, Antwèrpên; G. van Dongen uit Blerick, St. Jo seph missiehuis Roosendaal; F. Git mans uit Tegelen, leger-aalmoezenier Morspoortkazerne. Leiden; A. Her mus uit Zevenbergsehoek. miss. in Kisiumu. Kenya; Z.H. Exc. mgr. N. Hettinga uit Bolsward. bisschop van Rawalpindi. Pakistan; J. Hilders uit Lisse, miss. in Tororo, Oeganda; F. Hulsbosch uit Breda, miss. in Ku ching. Serawak; A. Kerkvliet uit Lis- se. miss. in Buea. Br. Kameroen; P. Koster uit Bussum, St. Bonifacius missiehuis. Hoorn; J. Verbiesen uit Tilburg, miss. in Kisumu. Kenya; P. Vergeer uit Noorden. N.H., mis siehuis Vrijland. Oosterbeek. 12 1/2 jaar priester: 24 februari, de fathers H. van Agt uit Eindhoven miss. in Tororo. Oeganda; B. Hol- thinrichs uit Assen, miss. in de Phi- lippijnen; G. v.d. Laar uit Boxtel, miss. in Kisumu. Kenya: Br. Tol uit Vnlendam, miss. in Tororo. Oeganda; 12 juli de fathers C. Bekema uit Wonseradeel Fr., miss. in Jesselton N, Borneo; J. Bouma uit Joure. St. Joseph Studiehuis Tilburg: J. BuerS uit Rotterdam, miss. in Kisumu. Kê- nya; J. van Diepen uit Obdam. mi$S. in Kisumu, Kenya; J. Dolphijn uit Keyenburg, miss. in N. Zeeland; P. Grimbergen uit IJmuiden Oost. St. Joseph Studiehuis, Tilburg; C. Kamps uit Wateringen, St. Joseph Studiehuis Tilburg; P. Payens uit Edam, miss. in Malakal; G. Preyde uit Anna Pau- lowna. miss. in Jesselton, N. Borneo; G. Rottinghuis uit Groningen, miss. in Kuching. Serawak; P. Spee uit Delft. miss. in Kisumu, Kenya; J. Thiellier uit Breda, miss. in Kisumu Kenya: A Timmerman uit Leiden miss. in N Zeeland: J. Vaneman uit Zoeterwoude, miss. in Tororo. Oegan da C. Witte uit Den Burg. miss ift Kisumu. Kenya; O. de Wolf uit Gro ningen, miss. in Buea, Br. Kame roen. (Advertentie) neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smakeloos tabletje pluS een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten (Van onze speciale verslaggever) „Ik heb zo de indruk, dat het paviljoen van de Sovjet-Unie zesr veel be langstelling zal trekken", zo zei de heer Fer- nand Piot, het hoofd van de afdeling, voor lichting van de wereldtentoon stelling „Ik heb hier nog geen enke een totale in houd van 241.500 m3 en een oppervlak te van 15.800 m2. En voor wie zijn school kennis wil op halen: een pa- rallellopipedum is 'n prisma, dat als grondvlak een parallello gram heeft. On der bepaalde Dmstandigheden kan dit grond- le persvertegen woordiger ont- Jeepa,r™iteJteS e" t^ee ingrnif,urs ontwierpen het grootse gebouw van kfn. Ült, 0nCi" vanfren nf hii „LT ^Pn Ce" metalen ïoraamte, dat twee rijen pilaren bevat, vlak echter OOk a lBen, OI HIJ onde.steunt het dak en aan dat dak zijn de bijna geheel glazen gevels opge-'n ffewone recht vraagt in 't bij- hangen- n" dragende muren werden opgetrokken uit beton n zr4ervoKdehdpg^rdpiRtUSHen ZUl1^ brfngen"' Het paviljoen zal straks bestaan'uit een zo vervolgde de heer Piot, die een dag tevoren hoofdzaal, waarin een groep reeds bestaande het weekblad „Life" op bezoek had gekregen. Hij vertelde hoe bijna een jaar geleden door de ambassadeur der Sovjets te Brussel de eerste steen was gelegd voor het monumentale gebouw, een van de grootste .van de gehele expositie Zoals een aantal andere gebouwen werd ook het paleis van de USSR ge-prefabriceerd en per trein vanuit Moskou aangevoerd. Het lag voor de hand, dat deze werkwijze de constructeurs voor een aantal problemen plaatste. Enerzijds dienden de afmetingen van de bouw-elementen de capaciteit van de thans in gebruik zijnde transportmiddelen niet te boven te gaan en anderzijds moest men rekening houden met de grote klimatologische verschillen tussen Rusland en België. Het werk op de Heizelvlakte kon toch in recordtijd gereed komen. De Sovjets gebruikten voor zijn verwezenlijking 1500 ton staal, 200 ton aluminium, 1700 m3 beton, 8000 meter palen en 16000 m2 glas. Het hoofdgebouw, dat thans praktisch klaar is, kreeg de vorm van een parallplopipedum met bomen aanwezig is. „Ik moet dit even verklaren", aldus Piot. „Voor de expositie heeft koning Boudewijn een gedeelte van zijn paleistuin af gestaan. Hij wilde echter niet graag, dat de bomen zouden verdwijnen en omdat deze moes ten blijven staan werd in de bovengeschetste geest een oplossing gevonden". Terugkerend naar het paviljoen. In de hoofdzaal wordt een groots monument voor Lenin opgericht. Voorts is er een zaal, waarin de zware industrie te bewonderen zal zijn en tevens is er een bioscoopzaal, die duizend be zoekers zal kunnen bevatten en waarin door groepen van allerlei Russische kunstenaars voor stellingen worden gegeven. Een restaurant en een bar worden gemaakt, terwijl maar liefst acht roltrappen het verkeer in het paleis zullen vergemakkelijken. „Nog een nieuwtje", zei de Piot. „Na de expositie breken de Russen het gebouw op en krijgt het een plaats in Moskou als permanent expositiegebouw".

de Stem | 1957 | | pagina 17