Le Figaro: Indonesische autoriteiten ongerust I Beter laat dan nooit warm U dan aan een heerlijk bord 58 ct voor 4 diepe borden erwtensoep Antwerpen - Rotterdam Raadsleden uit meer groepen te kiezen Heinkenszandse „bos" aan Het Zeeuwse Landschap Mutaties op weekstaat belangrijk Fraudeerden agenten met examen-cijferlijsten IPUROL Een opvallend pleidooi voor samenwerking Jubilea in 1958 Enig uitstel duurdere sigaretten T.v.-kijkgeld België in KNVB Zeeland uw. jen |n de Irliool \EN IA g :n DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 Vrees voor communistisch Indonesië Bisdom Den Bosch Brusselse „metro' opengesteld J. Ooyen won titel 5e klas KNBB Schieting van Soranus Rijvers: Ik blijf SPORTUi't KORT Eedese kalkoenen voor Belgische schutters MARKTEN WATERSTANDEN lunteraads- (voorstel te Jw van 328 daarop be zen liggen Ker inzage. "uype gaf „Britan- haar leer- Vmend mu- fclasse der pchool, de ter inlei- het belang ontplooi- lol, die de leelt'. Deze Amster- reeds een heeft haar Mevrouw dat de me- 1st buitenge- h dat juist |ir veel mee Gehrels- J de les en- lessante de- v. Pome- (drollen had (gevonden in |nie" en in om Bram", |evredigende lia de Loos, Ipo en Paul fe in goede kring" en IJzendijke I de ingestu- lats vinden. f.A.B. op 11 ring te Oost- |oneelspel in helpe mij" SNTERAAD op donder- avonds om lering bijeen |van burge- o.a.: van 't ver- Ij der Neder- I eente alhier li het gods- 1 openbare la- Lg Fruitteelt- J-Vlaanderen" lie voor 1958. ling „Bevor- I.K. Vlassers- 1 anderen" om - uit de ge- de Oude al- liouw- en op- l-an plm. 6000 |:e mogen ko- in vaste lol A (Op de ■ge sollicitan- 1 Wage, thans lenburg). fading van de op de wijk JWS EL loode Leeuw" lëeuws Volks- poering gege- uigen of bar- Jvan drs. L. lurgezelschap 1 bepaald stuk (de de kosten Isieke uitvoe- fen wordt ge ltuk reeds in opgevoerd en ensies werden Istaan met de ik ook in ons ze werd ver goede naam de voorstel- ezocht, waar- ïen een goede te waarderen. >E [NGEN fbal Club gaf jr tot vriend uitvoeringen, voor het ove- ■d werd het en van S. de De surprise", net de keuze greep had ge- ng. die onder üaaksman de bij de bijzoe- ak. Bijzonder A. Cambier stmeisje. Een iet versterken' ijl na afloop uziek van het erste liefde, a.l. The true and ira: Zolang wij ucht naar Hong- uur: De andere beh. ïur: Scharzwald- 8 uur: Sissi, de mpia 8 uur: De 18 j. met enig on veiling: Ten- .chting. eluitvoering O.K. an een moeder, o: Moulin rouge, mbra: Rigoletto, lar Hongkong, ke Kring 8 uur: uwengilde. Een- id met bal, voor ostburg. 8 uurSissi. ion veiling: Ten- ichting. uwburg 7.30 uur: (Van onze Parijse correspondent) De Franse pers besteedt op merkelijk veel aandacht aan de recente ontwikkeling in Indo nesië, die zich thans uit in een heftige anti-Nederlandse cam pagne. Hóewei negen op de tien Fransen niet weten waar Java en Sumatra liggen en nog nim mer in hun leven de namen Borneo en Celebes hebben ge hoord, hebben de grote Parijse bladen toch onmiddellijk hun eigen verslaggevers naar Dja karta gezonden. In lange artikelen, soms zelfs hele pagina's beslaande, pogen ze hun le zers een beeld te geven van de ont wikkeling. Deze grote belangstelling is overigens begrijpelijk. De Fransen sukkelen al jaren lang in Algerië en met het voorbeeld Indonesië voor ogen willen de bladen het publiek duidelijk maken, wat er straks de an derhalf miljoen Europeanen in Alge rië te wachten staat, als dit dëel van Koord-Afrika onafhankelijk wordt. Max Clos van „Le Figaro" die naar Indonesië reisde in gezelschap met dr. Soebandria, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, schrijft in zijn blad, dat het onmoge lijk is met de nog in Indonesië ver toevende Nederlanders in contact te komen. „De 46.000 in Indonesië levende Ne derlanders hebben hun koffers ge reed staan en wachten angstig op het vervolg der gebeurtenissen. Toch ho pen velen nog, dat de zaken nog in het reine komen: ze doen zich ge weld aan niet op te vallen en ieder incident te voorkomen. Zij leven op gesloten in hun bungalows, vol ge klad met de slagzinnen: „Geef ons Irian of vertrek. Dood aan de Hol landers". Niets is moeilijker dan om hen te ontmoeten en hen aan het praten te krijgen. Ze hebben me kort en bon dig de deur gewezen. De situatie is overigens geheel verschillend naar gelang de streek. In Djakarta wordt de boycot nauwelijks toegepast. De bedienden blijven werken bij hun Ne derlandse patroons, die nog rustig 'n glas bier kunnen drinken in de cafés. Heel anders is het in Bandoeng en in verschillende andere streken van Java, waar niet alleen het dienst personeel de huizen heeft verlaten, maar waar ook de telefoon is afge sneden en markt, winkels en bio scopen verboden zijn voor kolonialis ten. Alle Nederlandse bedrijven in Dja karta zijn genaast, zoals men weet door de vakbonden* of de arbeiders en twee vlaggen wapperen op hun daken: de nationale en de rode van de vakbonden. Ik ben één der banken binnen gegaan zonder dat de drie bewakers, gezeten in clubfauteuils me iets vroegen. Een groep Neder landers in witte pantalon, ordende de papieren onder toezicht van hun min deren van gisteren, die nu het bezet tingscomité vormden. De Hollanders hebben me verzocht me alleen met m'n eigen zaken te bemoeien. Daar entegen vertelde me een jonge na- tionaliste: „Deze bank behoort nu toe aan het volk. Ze zal nu dienen om de nationale welvaart te verho gen". Verder schrijft „Le Figaro" dat de Indonesische regering onaangenaam is getroffen door het scherpe karak ter van de anti-Nederlandse cam pagne. „De regering begon de actie uitsluitend om pressie uit te oefenen inzake de kwestie Irian maar ze wenst in geen geval, dat de Hollan ders op het ogenblik hun werkzaam heden neerleggen, maar dat de com munistische vakbonden meer macht hebben dan de regering: „Tal van tekenen wijzen erop, dat de communistische bonden de situa tie stevig in handen hebben en de regering kan weinig doen om er zich tegen te verzetten. De tot oordelen bevoegde waarnemers beweren hier dat er in de komende weken ernsti ge gebeurtenissen zijn te vrezen. Het drama is, dat de autoriteiten, die hierin ook geloven, niets schijnen te doen om deze te voorkomen". De stichting „Het Zeeuwse land schap" die al een dertig jaar bestaat, kon zich tot nu toe van geen vierkante meter grond eigenaresse noemen en moest zich tevreden stellen met het huren van enkele vogel-eilandjes in het Zwin. Daarin is nu een gelukkige keer gekomen, doordat freule van Citters, een 93-jarige Haagse dame van Zeeuwse afkomst, 't z.g. Hein kenszandse „bos" een park van twee ha. met hoog opgaand geboom te annex woning aan de stichting heeft vermaakt. Ten overstaan van notaris Van Heyst in den Haag had de overdracht reeds plaats; het geheel heeft een geschatte waarde van f 23.000. Waarschijnlijk zal de stichting het park ter beschikking stellen van de (Advertentie) in handen en voeten Op de jongste algemene ver gadering van de Antwerpse Scheepvaartvereniging heeft de voorzitter, de heer M. P. van Doosselaere, aandacht gewijd aan de ScheldeRijn-verbin ding in het Deltaplan. Hij sprak hierbij opnieuw het ver trouwen uit, waarvan hij reeds twee jaar geleden blijk gaf, dat België en Nederland tenslotte een regeling voor de water wegenkwestie zullen vinden. Het gezond verstand moet hier, zei hij, zegevieren over oude tegenstel lingen en onbeperkt egoisme. België en Nederland hebben inder daad alle reden om elkaar te helpen en te respecteren. Politieke en eco nomische noodwendigheden dwingen de Benelux-landen nog beter samen te werken en elkaar te steunen om samen op de Europese markt de plaats te blijven innemen, welke overeenkomt met hun betekenis. Juist in dit licht van de Europese intigratie wil de heer van Doosselae re geen genoegdoening voor Antwer pen door middel van pressie op Ne derland, zoals is gesuggereerd met de opmerking, dat Nederland ten gevolge van zijn plannen voor een Volkerakdam ten opzichte van Bel gië „vragende partij" zou worden. Dit is wel een opvallend ironisch geluid uit Antwerpen, te welspreken der op een moment, dat toespitsing van de concurrentie tussen de zee havens kan worden verwacht. De heer van Doosselaere acht een Nederlands Belgisch vergelijk over de Schelde - Rijn - verbinding moge lijk als resultaat van een goede ver standhouding tussen Antwerpen en Rotterdam. Misschien kijkt de een of ander hierbij nog vreemd op, maar de heer van Doosselaere motiveert zijn ver wachting met de noodzaak voor bei de havensteden om zich te vereni gen met het oog op de dreigende ge varen van een dirigisme, dat bijna spontaan door alle supranationale in stituten wordt nagestreefd. Hierbij is gedacht aan de Kolen en Staal Gemeenschap, maar ook aan de komende organen voor de Euromarkt en Euratom. Verder wordt nog gewezen op de verregaan de transportambities van de Duitse Reich bahn. In Antwerpen verwacht men. dat de havens spoedig een grote strijd zullen moeten voeren om een vrije haveneconomie te handhaven, Om die te kunnen voeren en winnen zul- 'etl de havens ook Antwerpen en Rot terdam, moeten samengaan en hun rivaliteiten terzijde stellen. De gedachtengang welke aldus in Antwerpen naar voren komt, is er een van verzoening erf medewerking ten opzichte van Nederland. Men zou daaruit mogen afleiden, dat scherpe controversen tussen Nederland en België over de Schelde - Rijnverbin ding en het Deltaplan vooreerst zul len wijken voor dringerder zorgen. Hechtere banden Oud-minister H. Wemmers heeft opnieuw- de Nederlandse ondernemers met het oog op de komende Europe se Economische Gemeenschap aan gemaand tot een hechtere organisa torische eenheid. Hij deed dit thans op een speciaal congres van het Ver bond van Protestants - Christelijke Werkgevers. Juist zoals tijdens de conferenties van de Bond van Europese Federa listen te Rotterdam legde hij nadruk op de noodzaak van concentratie en op een samenwerking, niet alleen na tionaal, maar vooral ook op het Eu ropese vlak, „branchegewijs" en in het kader van de totaliteit. Wanneer de heer van Doosselaere in Antwerpen de eendracht bepleit tussen Antwerpen en Rotterdam mag men dit ook zien als een voorberei ding op de taken en eisen, welke een speciale branche, het havenbedrijf, in het Europa van de naaste toe komst zullen worden gesteld. Ook in België ziet men .vooruit in Europees perspectief en begrijpt men dat hechtere bindingen in het be drijfsleven nodig zullen worden, ook buiten het nationale vlak. In de lijn daarvan ligt ongetwijfeld samenwer king tussen Rotterdam en Antwerpen op voorwaarde dat deze samenwer king niet ontaardt in particularisti sche of protectionistische beknotting van andere havens aan onze gemeen schappelijke delta. Volgens de weekstaat van de Ne- derlandsche Bank is de goud- en de viezenvoorraad in de afgelopen weken met niet minder dan 150 miljoen gul den gestegen, tot 3.893 miljoen gul den. Dat komt enerzijds door het overschot dat ons land over Novem ber bij de Europese Betalings Unie had gekweekt en dat 178,5 miljoen be droeg, terwijl bovendien de Deutsche Bank overeenkomstig het kort gele- d ongesloten akkoord honderd miljoen gulden heeft gestort. Rekening hou dende met deze mutaties is de netto deviezenvoorraad nog met vijftien miljoen gulden verminderd. Dit waren de belangrijkste wijzigin gen in de weekstaat. Voor de rest is de chartale geldhoeveelheid met slechts 5,3 miljoen teruggelopen na de aanzienlijke daling van vorige week. Het tegoed van het rijk steeg wederom en wel met 169 miljoen tot iets meer dan 341 miljoen gulden. Het Vlissingse bestuurscolle ge heeft op de agenda voor de komende raadsvergadering een merkwaardig punt geplaatst. Het is namelijk een voorstel om: „Aan de heer W. de Wolf, alsnog te rekenen met ingang van 1 juli 1931 eervol ontslag te verlenen uit zijn betrekking van ambtenaar bij de woning- beurs". Toen de heer De Wolf op ge noemde datum werd benoemd in een andere functie, heeft de raad destijds verzuimd hem te ontslaan. Dit blijkt moeilijkhe den op te leveren bij zijn pensi onering op 1 februari a.s. gemeente Heinkenszand, voor het ge bruik ten publieke nutte. Het huis zal verhuurd worden aan de tegenwoor dige bewoner. De familie van Citters heeft jaren lang in Heinkenszand gewoond en er zijn ook burgemeesters van die naam geweest. 60 Jaar priester: 4 juni, J.J.A.M. Giessen, em-rector te Vught; G.M. v. Hooff, pastoor te Zesgehuchten; J. P. Simonis, pastoor te Milheeze. 50 jaar priester: 13 juni, P.H. van Hooff, emeritus-pastoor van Horssen te Veldhoven; J.C.F. Janssen, pas toor-deken te Druten; Th. J.F.N.H. v. Lierop, pastoor te Mierlo; A.W Mooren, emeritus-pastoor van Eind hoven (H. Theresia) te Oeffeit; P.L. L. Verkuijl, emeritus-pastoor-deken van Herpen te Oss; 15 augustus, H. J. Serrarens O. Praem, pastoor te Haarsteeg. 40 jaar priester: 25 mei, W.J.M. Bergmans, emeritus-rector te Til burg; L.J.A.C. Bijnen, pastoor te Til burg (Noordhoek); H.J.M. van Ke- menade, pastoor te Reek; Mgr. A. v.d. Meijden, president Groot-Semi narie te Haaren; F.A.J. Pessers, pas toor te Geldrop (H. Jozef)J.J.M. Sicking, pastoor te Eindhoven (St. Joris): A.W. Smits, pastoor te Til burg, Hoefstraat. 25 jaar priester: 10 juni W.J.C. van Amelsvoort, pastoor te Made; Z.H. Exc. Mgr. W.M. Bekkers, bisschop coadjutor; H.J. van Gestel, pastoor te Oirschot, Spoordonk; M.D. Lam, pastoor te Waalwijk, (H. Antonius); J.F. Maas, pastoor te Mill; P.A.C. Th. Maessen. pastoor te Vught (HH Paulus en Antonius)P.A.F. Meule- mans, pastoor te Tilburg (Heikant); P.H.M. Moeskops, pastoor te Tilburg (H, Anna); F.A.M. v. Roosmalen, pastoor te Beers; O.A.MAW Schel- lekens, pastoor te Ewijk; C.A. van Uden, pastoor le Heesch; M.C. v.d. Ven, pastoor te Deurne (H. Gerar- dus Majella); H.G.J. v.d. Berg, ka pelaan te Vlijmen; 23 september, J. P.V. v. Houtert, pastoor te Duizel. 12,5 jaar priester: 25 januari, J.A. Brouwers, secretaris van het bis dom; J. Th. Coolen, kapelaan te Eindhoven (Fellenoord)Drs. B.F. Dieden, leraar Klein Seminarie te St. Michielsgestel: F.G.J.A. van Esch, kapelaan te Best (H. Odulphus); J. J.P. Goossens, conrector Mariënburg te 's-Hertogenbosch; F.J.M. van Gas tel, kapelaan te Helmond (H. Jozef); Drs. H.J.M. Hettema, professor Groot Seminarie te Haaren;W.J.M.Jurriëns, kapelaan te 's-Hertogenbosch (H. Sa crament) J.M. der Kinderen, kape laan te Mierlo-Hout; Drs. A.J.M. Kruijssen, leraar Klein Seminarie te St. Michielsgestel; A. Kuijpers, ka pelaan te Helmond (HH Bernadette en Antonius); A.J.M. van Loon, ka pelaan te Tilburg (H. Theresia) A.J. M. Maas, kapelaan te Oss (H. Hart van Jezus); HG. Roelofs, kapelaan te Tilburg (H. Familie)F.A.M. Scheepens, kapelaan te Eindhoven (H. Paulus); J. A. M. Schoenmakers, kapelaan te Eindhoven (H. Petrus); P.F. Vallenga, kapelaan te Nuenen, R.C.M. Ver voordeldonk, kapelaan te Tilburg (H. Familie); H.P.A.E. Vis- schers, kapelaan te 's-Hertogenbosch (H Sacrament); M.J. Vos, kapelaan te Schijndel (H. Paulus); J.L. Wij nen, rector St. Elisabethgesticht te Nuenen en godsdienstleraar r.-k. Huishoudschool te Eindhoven; 10 fe bruari, W.A.J. Gruijters M.SC,.sa- bruari, W.A.J. Gruijters M.S.C., as sistent tc Eindhoven (Tivoli)1 april B.Koertshuis S.M. kapelaan te 's-Her togenbosch (H. Anna). 12.5 jaar kanunnik: 18 mei, Mgr. J. J.M. van Susante, plebaan St. Jan te 's-Hertogenbosch. 40 jaar pastoor: 30 juni, J.P. Simonis, pastoor te Milheeze. 25 jaar pastoor: 27 januari, A.J.C. v.d. Heuvel, pastoor te Someren- Dorp; 30 september, A. Driessen, pastoor te Casteren; 13 november, B. J.M. Schoenmakers, pastoor te 's- Hertogenbosch (H. Sacrament); 1 de cember, G. Ch. Versteeg O. Praem, pastoor te Elshout. 25 jaar professor: 18 augustus, Drs. J.J.A.M. v. Miert, Klein-Seminarie te St. Michielsgestel. De ministers van Openbare Wer ken en Verkeer hebben in de omtrek van het Zuidstation in Brussel een tunnel voor trams voor het verkeer opengesteld. De ondergrondse omvat 'n 340 me ter lange tunnel voor vier tramspo ren en drie toegangstunnels van ne gentig meter lengte. De toegangen zijn uitgerust met roltrappen en ge wone trappen. De „metro" werd gisteren in ge bruik genomen. MAGGI Het ziet er naar uit. dat de belas tingvoorstellen van minister Hofstra. waartegen in en buiten het parlement een groeiende oppositie ontstaat, voor het kerstreces zelfs niet meer in de Tweede Kamer in behandeling zullen komen. De Kamer heeft een nader mondeling overleg met de minister gevraagd, waarvan als onderdeel van de schriftelijke voorbereiding nog verslag zal moeten worden uitge bracht.. Het lijkt zelfs niet waar schijnlijk, dat het nog voor het einde van het jaar mogelijk zal zijn de wetsontwerpen in behandeling te ne men. Hoe het dan moet gaan met de eventuele verhoging van de omzet belasting op sigaretten, auto's en te levisietoestellen, wanneer de Kamer daarmede akkoord zou gaan, is zeer onzeker. Het zal er in ieder geval wel op neerkomen, dat de datum van ingang van de maatregelen verscho ven zal moeten worden. Men kan een verhoogde omzetbelasting niet met terugwerkende kracht gaan heffen. Zeker is ook. dat de Eerste Kamer de wetten dit jgar niet meer zal be handelen. De Belgische kamer van volksver tegenwoordigers heeft gisteren met 101 tegen 79 stemmen bij drie onthou dingen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij voor het eerst in België kijk geld voor televisie wordt geheven. Dit zal ongeveer zestig gulden per jaar bedragen. (Van onze parlementaire medewerker) De ministers Struycken en Cals hebben op enkele onderde len nogal tegenstand ontmoet in de Tweede Kamer bij de behan deling van een wetsontwerp, dat het lidmaatschap van de ge meenteraad voor meer groepen van de bevolking wil openstel len. Vooral het opheffen van de hinderpaal die voor alle onder wijzers (hans in de wet is gelegd werd van verschillende zijden aangevallen. De moeilijkheid is, dat de onder wijzers van het openbaar onderwijs ambtenaren zijn in dienst van de ge meente. Een amendement van prof. Oud (V.V.D.) om hen uit te blijven sluiten van het lidmaatschap van de gemeenteraad heeft, behalve van de gehele V.V.D.steun ondervonden van K.V.P., C.H. en A.R. Vandaag zal het parlement hierover beslissen. In dit geval ontstaat de minder fraaie figuur, dat onderwijzers aan rijks- en bijzondere scholen wel. en die aan openbare scholen geen lid zullen mo gen worden. De heer van Sleen (P.v.d.A.), die nog veel verder wilde gaan dan de ministers en het liefst het lidmaat schap voor alle ambtenaren had wil len openstellen, viel de liberale prof. Oud fel aan. Dit bracht deze oude rot in de poli tiek tot een fel debat. „U brengt het stuk ouderwetse schoolstrijd in deze zaak. die er helemaal niet in thuis hoort", was zijn antwoord. Dr. Albe- ring van de K.V.P. was het eens met de liberale woordvoerder, dat het in deze zaak gaat om het principe, dat wie in dienst van de gemeente staat, r.iet als raadslid moet kunnen optre den. Hij lichtte dit met andere Kamer leden nader toe. Het zou bijv. kunnen voorkomen, dat een onderwijzer in de raad over het lot van zijn chef, het hoofd der school, te beslissen zou kun nen krijgen. Een ander amendement, dat echtge noten van hen die uitgesloten zijn van het lidmaatschap wel zou willen toe laten, zal waarschijnlijk niet'voldoem de steun krijgen. Op dit punt zullen de ministers dus wel hun zin krijgen. Zij hebben voorts enige amendemen ten overgenomen, waardoor thans o.m. in de wet komt te staan, dat hoog leraren en lectoren aan de instellingen van hoger onderwijs burgemeester kunnem worden, terwijl ambtenaren in dienst van de provincie geen wet houder zullen kunnen zijn (wel raads lid). De officier van Justitie bfj de Maastrichtse rechtbank heeft zes weken ge vangenisstraf geëist tegen twee agenten van politie te Heerlen, P. E. en J. van E., terzake valsheid in geschrifte. Verdachten zouden n.l. in cijfer lijsten van hun examens geknoeid hebben om een zodanig puntental te krijgen, dat ze kans konden maken op de in 1956 geboden mogelijkheid van promotie tot hoofdagent. De eerste verdachte zou ergens 'n cijfer ingevuld hebben voor een exa menvak waarvoor hij geen examen had gedaan de tweede zou een cijfer 5 hebben vei vangen door een 6 en daarna het totaal puntencijfer van 83 tot 84 verhoogd hebben. Beide verdachten ontkenden echter ten stelligste zich aan deze verval singen te hebben schuldig gemaakt. De officier meende echter dit ver weer naast zich te moeten leggen. Het schriftkundig onderzoek had uit gewezen, dat het ingevulde cijfer in het geval E. niet overeenkwam met cijfergroepen, die vanwege de exa mencommissie waren ingevuld, ter wijl in het tweede geval op de plaats van een cijfer 5 duidelijk te zien was dat dit in een 6 was veranderd. De verdediger betoogde dat in bei de gevallen de schuld van de ver dachten geenszins bewezen is. Pleiter legde aan de rechtbank over, een drietal cijferlijsten van de examencommissie, allemaal uitge reikt aan leden van het Heerlense politiekorps, waaruit blijkt dat ar soortgelijke fouten in de cijferlijsten waren gemaakt. In één geval was op de plaats, waar een zeven stond, geradeerd en was het totaal-cijfer van de lijst vijf punten hoger dan er op de officiële lijst stond. In een ander geval had een Heerlense politieagent de man is al enkele jaren geleden naar Ca nada geëmigreerd een cijferlijst als geslaagde gekregen, waarvan 'de punten niet konden kloppen, o.a. om dat hij een cijfer had gekregen voor een vak, waarin hij geen examen had gedaan. Op zijn reclame kreeg hij een heel andere cijferlijst; de man bleek nu niet geslaagd te zijn Uit dit alles concludeerde de ver dediger, dat de commissie o het examenbureau in Amersfoort diverse fouten hebben gemaakt, zodat het niet uitgesloten te achten is, dat ook in dit geval fouten waren gemaakt, niet door zijn cliënten maar door anderen. Hij concludeerde daarom vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uit spraak bepaald op zaterdag 28 de cember. Als sluitstuk van de viering van het 30-jarig bestaan kreeg de biljartver eniging NAS de vererende opdracht het gewestelijk kampioenschap 5e klas van Brabant-Zeeland van de KNIBB te organiseren. De club deed dit op een voortreffelijke wijze. Er was bij deze finale gedurende twee dagen grote belangstelling. De eindstand werd; J. Ooyen, Zevenbergen 7 1.54 10 W. Stunnebrink. Eindhoven 7 1.64 9 J. Botden, Maashees 7 1.52 8 J. v. Wanrooij, Kaatsheuvel 7 1.75 8 J. Bergmans, Kaatsheuvel 7 1.45 6 C. Stoutjesdijk, Nieuwerkerk 7 1.18 6 C. v.d. Borst, Breda. 7 1.25 6 A. Ars, O verzande 7 1.40 5 Hoogste partijgemiddelde J. van Wanrooij (3.84) en hoogste serie Stun, nebrink en J. v. Wanrooij (ieder 16). De handboogsociëteit Soranus II te Heinkenszand organiseerde een con cours op de liggende wip, waaraan door 47 schutters van 14 verenigingen werd deelgenomen. De uitslagen waren: hoofdvogel: A. de Jonge. Wilhelm Teil; zij vogels: P. J. Rijk, Soranus II en C. Bek. Sora nus- I: kallen: J. v.d. Berge, Batavie ren, C. Rijk. Zeelandia (2 st.) en P. v.d. Dries, Eensgezindheid; le klep: C. Raas, Wilhelm Teil; 2e klep: P. Koons. Soranus I; 3e klep: C. West- dijk, Zeelandia. Kees Kyvers heeft in een gesprek met een journalist categorisch ver klaard, dat de in Frankrijk lopende geruchten, als zou er sprake zyn van zijn terugkeer naar St. Etienne, elke grond missen. ,,Ik heb aan St. Etienne heel aan gename herinneringen", aldus Rij vers, „maar ik heb me in Rotter dam nu zowat aangepast en ik voel me ook hier volkomen op myn ge mak". EEN LID van het Russisch Olym pisch Comité heeft verklaard, dat Moskou zich voor de Olympische spelen 1964 kandidaat zal stellen. Op het precies een centimeter dikke ijs van de ondergespoten W W - tennisbanen te Den Haag zijn dins dag wedstrijden gehouden. Egbert van 't Oever won zowel de wed strijd over twee ronden (440 me ter) als die over 66 ronden (1320 meter). Hij nam daarmee de eerste plaats in het tlgemeen klassement Program 22 december le klasse A: Domburg 1Koewacht 1, Kruiningen 1Volharding 1. Vo gelwaarde 1Lewed. Boys 1, Walche ren 1Noormannen 1, IJzendijke 1— Schoondijke 1. le klasse B: Brouwershaven 1 Burgh 2. Renesse 2—Zierikzee 2. 2e klasse A: 's Heer Arendskerke 2 Aardenburg 2, Zeeland Sport 4 Biervliet 2, Groede 1RCS 3, Noor mannen 2—Zuidzande 1. 2e klasse B: Rapenburg 1—Cortgene 1, Kruiningen 2—Sluiskil 2, Patrijzen 1Philippine 1. 2e klasse C: SVOWK 1—Brouwers haven 2. Dreischor 2—Zonnemaire 1, Renesse 3—Zierikzee 3. 3e klasse A: Robur 2—Middelburg 4. Retranchement 2—Patrijzen 2, Schoondijke 2—IJzendijke 2, Walche ren 2Zeeland Sport 5. 3e klasse B: Goes 4—Hontenisse 3, Koewacht 2—Hulst 2, Patrijzen 3— Corn. Boys 3, Robur 3Ria W 2. Door de schuttersvereniging „De Edele Handboog' te Eede werd in het parochiehuis .Sancta Maria' een gro te kalkoenschieting gehouden, waar aan door 58 schutters werd deelge nomen. De schutters uit Middelburg in Vlaanderen bleken met het oog op de komende kerstdagen zin te hebben in een kalkoentje en vooral de familie Coppejans voelde daar voor. Het was dan ook een zuivere familie-aangelegenheid wie de voor naamste vogels afschoten. Hubert Coppejans haalde de hoogvogel naar beneden en daarbij ook nog een zij vogel. De andere zijvogel was voor zijn broer Willy Coppejans. Zo ver huisden Eedese kalkoenen over de grens naar Middelburg in België. GOES, 17 dec. Granen en peul vruchten. De prijzen waren voor: ro de tarwe, basis 17 pet. vocht 27-27,50; witte tarwe, idem 27.50-28; gerst, idem 25-30, haver, basi3 15 pet. vocht 19-24, kleine groene erwten boerenschoon, af boerderij 28-35; schokkers idem 48- 60; bruine bonen idem 35-58; karwij- zaad idem 58-62; slaglijnzaad idem 39-43.50; blauwmaanzaad idem 100- 130. Aardappelen. De prijs van klei-aard- appelen bedroeg heden: bintje. 35 mm opw., binnenl. sortering 8,50-10: fu rore idem 13-14,50; meerlander idem 12-13. De prijzen gelden per 100 kg geleverd aan de sorteerinrichting, sor- teerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 1,00-2,25 per 100 kg. Stro. Tarwestro, per ton, draadge- perst af bedrijf 40-45; gerstestro idem 45-50; erwtenstro, idem 65-72,50. Uien. De uienprjjs -bedroeg 10-12 cent per kg. onafgestaart en droog produkt, geleverd aan de sorteerin richting. Vlas. Naar vlas bestond minder vraag, de prijzen bleven ongewijzigd. Goede kw. gerepeld vlas 22-27ct. per kg. afw. kw. 15-22 ct. Goede kw. on- gerepeld vlas 18-23 ct. per kg, afw. kw. 8-18 ct. Eieren. Eieren noteerden f 2,78 p. kg. GOES. 17 dec. Export en indus trieveiling: goudreinette h85-95 96— 99, h75-85 96, h65-75 91—92, h2 79—80; cox orange pippin h75-80 125—128, h70-75 121—131. h65-^0 119—130. h60- 65 105—107, h55-60 84—96, h2 62; jo nathan h80-85 100, h75-80 82—105, h70- 75 100—105, h65-70 97—103, h60-65 84— 88. h2 6871; gold, delicious h80-85 128—138, h75-80 133—141, h70-75 129— 140, h65-70 115—123, h60-65 83—100, h2 6877; zoete ermgaard h65-75 82— 85, h55-65 75, h2 6070; lomb. calville h80-90 83—90, h60-70 81; winston h65- 75 80—83, h55-65 69—72, h2 55; st. remy h75-85 84—86, h65-75 85—88, h2 8083; gieser wildeman h60-65 105, h55-60 105. h2 82; d. du cornice h80- 85 155—162. h75-80 162—163. h70-75 156—163, h65-70 151—156, h2 100—122. Aanvoer export 65 ton. Gewone vei ling: goudreinette k 86-88, fabr. 78-89, cox orange pippin k 82-97. fabr. 67- 73, jonathan k 83-89, fabr. 69-73, gold. delicious k 77-102. fabr. 66-80. zoete ermgaard k 72, fabr. 68. lomb. cal ville k 79, winston k 71, fabr. 63, st. remy k 82. fabr. 80, gieser wilde man k 92-95, d. du comtee k 135-138, fabr. 118-123. GOES. 17 dec. Eierenprijzen. Be richt van handelaren. Grote kippe- eieren 16, kleine kippe-eieren 13. ROTTERDAM, 17 dec, Aanvoer in totaal 3037. Weektotaal 5574. Vette koeien en ossen 340; gebruiksvee 944; vette kalveren 180; graskalveren 214; nuchtere kalveren 575: varkens 75; biggen 62; paarden 102; veulens 7: schapen of lammeren 514; bokken of geiten 24. Vette koeien le kw. 3—3.18, 2e kw. 2.70—2.95, 3e kw. 2.55—2.65, vette kalveren le 2.80—3, 2e 2.60— 2.80, 3e 2.402.50, per kg; graskal veren le 425, 2e 300, 3e 250, nuch tere kalveren le 75, 2e 60. 3e 50, biggen le 40, 2e 30. Se 25, per stuk; slachtpaarden le 210, 2e 190 3e 175 per kg; schapen le 100, 2e 90. 3e 80, lammeren le 95, 2e 70, 3e 60 kalf- koeien le 1225, 2c 1000, 3e 800, melk koeien le 1225, 2e 1000, 3e 800, vare koeien le 850, 2e 700, 3e 600, vaar zen le 875, 2e 750, 3e 550, pinken le 550, 2e 450, 3e 350, per stuk. Over zicht: Vette koeien, aanvoer iets meer, handel redelijk, prijzen iets vaster; vette kalveren: aanvoer rui mer. handel kalm, prijzen als vorige week; graskalveren: aanvoer iets korter, handel traag, prijzen con stant; nuchtere kalveren: aanvoer even groter, handel redelijk, ruim prijshoudend: biggen: aanvoer klei ner, handel flauw, prijzen onveran derd: slachtpaarden: aanvoer iets ruimer, handel tam. even stijver in prijs; schapen en lammeren: aan voer groter, handel slecht, prijzen later; kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel goed. #uim prijshoudend; vare koeien: aanvoer even ruimer, handel kalm. prijshou dend; vaarzen en pinken: aanvoer gewoon, handel stil, prijzen stabiel. Konstanz 267: Rheinfelden 175- Breisach 76 (+6); Straatsburg 168 (™7): Maxau 345 (—13); Mannheim 202 (—19)Mainz 236 (—13)Bingen 164 (—5); Kaub 173 (—6); Trier 219 (—22); Koblenz 219; Keulen 202- Ruhrort 401 (—13); Lobith 1023 N'jpegen 802 (—10); Arnhem 824 10); Eefde IJssel 361 iu: Deventer 264 9); Monsin geen npl gave; Visé 65 (+15); Borgharen 4035 (+23); Belfeld 1162 (—56); Grave beneden de sluis 509 (—20).

de Stem | 1957 | | pagina 3