NAVO wil conferentie met de Sowjet-Unie Onrust in Indonesië door voedselgebrek Amerika lanceert een „Atlas55 Fel Kamerdebat over politieke zendtijd Laatste gang der kalkoenen Y.N. Pool van KNVB geen hazardspel Indonesië mogelijk weer in Beslissing van Hoge Raad Thors in Engeland Verkeerd bezorgd Politiek gesprek vlotte goed Crisis bedreigt regering van Israël Drie jaar voor ex-burgemeester van Urk Geen akkoord Hatta-Soekarno Economie bedreigd Zuidelijke winden j Vrijspraak voor L. Brunt Adrie den Besten trouwt niet Nieuwe aardbeving in west-Perzië 97e JAARGANG No. 22635 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. fl. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. di A. J. J. M. Mes, mr H M L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet f 7.- p. kwartaal p. post t 8.20. p. week (uitsi bij niet postbestell.) t 0.54. incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek 278841 Voer God, Kontntftn en Vaderland DAGBLAD VCMdE» Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98. telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, tel.foon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.36 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 35) Algmeen blijkt op de NAVO.eonferentie in Parijs het verlangen te leven om het gesprek over ontwapening met de Sowjet-Unie weer op gang te brengen. De politieke beraadslagingen, die gisteren gevoerd zijn, werden groten, deels beheerst door dit tliema. Nadat de ministers van buitenlandse zaken des ochtends het terrein geëffend had den, kwamen des middags de regeringshoofden bijeen. Een Franse woordvoerder maakte bekend, dat de regerings hoofden van de vijftien NAVO-landen overeenstemming hebben bereikt over het beginsel om opnieuw te proberen de impasse in de ontwapeningsonderhandelingen met Rusland te doorbreken. Zij hebben de vier ministers van Buitenlandse Zaken van Canada, België, Frankrijk en Engeland doen zitting nemen in een com missie ter opstelling van een resolutie. Op het Paleis van Chaillot is gisteren een telegram be zorgd, dat geadresseerd was aan: de heer Boelganin, Paleis van Chaillot, Parijs. De plichtsgetrouwe postbe ambte, die het telegram aan bood, kreeg te horen, dat Boel ganin zich te Moskou bevindt. Op het telegram werd toen ge zet: „Verkeerd geadresseerd. Geadresseerde is te Moskou''. De. topconferentie Van de NAVO heeft staatslieden met „wereldna men" in Parijs verenigd. Op de bij gaande fotocombinatie zien we bo ven: de Britse premier Harold MacMillan in gesprek met presi dent Eisenhower en onder: de Fran se premier Felix Gaillard in ge sprek met Bondskanselier Konrad Adenauer, De politieke vraagstukken, die aan de orde zijn geweest en waarvan wij in onze editie van gisteren reeds gewag maakten, hebben niet veel moeilijkheden opgeleverd. Men is het immers wel eens over bijv. de kwestie van de hereniging van Duitsland en het streven naar een betere methode van overleg tussen de NAVO-partners. De brieven van Boelganin De secretaris-generaal van de NAVO Spaak, toonde zich op de persconfe rentie na afloop zo zuinig met het verstrekken van inlichtingen, dat dit öe ontstemming van diverse journa listen teweeg bracht. Over de brieven van Boelganin zei Spaak, dat hierop „onrechtstreeks onmiddellijk" antwoord zal worden gegeven. Eén eensluidend antwoord namens de NAVO-partners was moeilijk te geven, omdat niet alle brieven aan de verschillende regeringen hetzelfde wa ren. Terwijl dus gepoogd zal worden het gesprek over de ontwapening weer op gang te brengen, stelde Spaak toch ook uitdrukkelijk, dat alle deel nemers de negatieve houding van de Sowjet betreurden. Zoals reeds gisteren gemeld, komen vandaag de militaire en wetenschap pelijke onderwerpen in NAVO-ver- band aan de orde. Raketten Politieke waarnemers te Parijs zijn van oordeel, dat hoe de tekst ook zal luiden van het eindcommuniqué, het aan geen twijfel onderhevig is, dat het voorstel van de Noorse eerste minis ter, de tijdruimte, die nodig is voor de technische voorbereiding van de af- vuurinrichtingen voor raketten, te gebruiken om het Poolse voorstel een gedemilitariseerde zone in Europa vast te stellen, waarin zich ook geen enkel atoomwapen zou bevinden, diep gaand bestudeerd zal worden. De indruk wordt bevestigd, aldus deze waarnemers, dat Duitsland zich ten aanzien van de lhnceerinrichtingen voor de strategische raketten op het ogenblik nog niet wenst te binden. Voor de Israëlische regeringscoali tie dreigt een crisis in verband met een door de regering genomen begin sel-besluit over de betrekkingen met de Duitse Bondsrepubliek. De crisis is kennelijk veroorzaakt door verschil van inzicht over pogin gen om van West-Duitsland aanzien lijke militaire hulp te verkrijgen tegen een door de Sovjet-Unie ge steunde militaire aanval door de Ara bische landen op Israël. Het Israëli sche kabinet zou. met een kleine meerderheid, hebben besloten pogin gen in het werk te stellen dergelijke hulp te verkrijgen. De premier, Ben Goerion. heeft gis teren bekendgemaakt, dat een bezoek van een hooggeplaatste Israëliër aan West-Duitsland is afgelast. Het gevaar van een regeringscrisis is daardoor tijdelijk afgelast. (Van onze parlementaire medewerker) ,,De katholieke organisaties weten nu in ieder geval wat er van hun prachtige werk terecht zou komen, als de heer Burger (P. v. d. A.) zo veel te zeggen zou hebben als hij ver langt", zei de K.V.P.-voorzitter, mr. van Doorn, gisteren in de Tweede Ka mer. Het was een antwoord op alle aantijgingen, die de socialistische fractieleider zich tegen het katholie ke volksdeel had veroorloofd. Het he le „verhitte" debat was het gevolg van een regeringsvoorstel om voor de politieke partijen eenmaal in de veer tien dagen gedurende tien minuten zendtijd van de omroepverenigingen te vorderen. Minister Cals en staats secretaris Höppener hadden hiervoor, naar het oordeel van het merendeel der Kamer terecht, zoveel mogelijk aansluiting gezocht bij de bestaande toestand, d.w.z. de K.V.P. bij de K.R.O., de P. v. d. A. bij de VARA en A.R. en C.H.Ü. bij de N.C.R.V. De V.V.D., die geen direct geestelijk ver wante omroepvereniging heeft, zal tijd krijgen van de regeringsvoorlich tingsdienst. Maar dit alles was voor de socialistische fractieleider reden de katholieke minister en staatssecretaris in weinig nette termen te betichten van partijdigheid. Hij wilde, dat de partijen ook in de zendtijd van andere omroepverenigingen zouden kunnen uitzenden, en diende daartoe een mo tie in. Het argument was. dat de ka tholieken verhinderd zouden worden naar de VARA te luisteren. Zijn enig bewijs daarvoor was echter een brief van iemand, die schreef geen lid van de VARA te kunnen worden, omdat hij dan in zijn „katholieke" muziek vereniging onmogelijk zou worden. Op de vraag van mr. van Doorn, wat het al of niet lid worden van de VARA te maken heeft met het luisteren naar deze omroepvereniging, had mr. Bur ger echter geen antwoord. Het laatste argument van de socialisten was, dat de VARA geen omroep is voor de P. v. d. A. Mr. van Doorn vroeg zich toen wel af of mr. Burger, behalve fractievoorzitter van de P. v. d. A. ook voorzitter van de VARA. nu wel de juiste man was dat te beweren. Het voorstel van mr. Burger vond bij d- anderen weinig steun. De heer Toxopeus (V.V.D.), die tevoren al had aangehaald hoeveel politiek de VARA per dag bedrijft, voelde er wrinig voor „die grote slokop" nog meer te geven. De motie Burger komt vandaag in stemming, maar zal ze ker word.en verworpen. De officier van justitie bij de rechifc bank te Zwolle heeft gisteren tegen de 56-jarige ex-burgemeester van Urk. G. de K., drie jaar gevangenis straf met aftrek geëist wegens een reeks verduisteringen en vervalsin gen. Sinds de bevrijding eigende ve*> dachte. die in 1938 tot burgemeester van Urk werd benoemd, en die 11 de» cember 1956 werd aangehouden en gedetineerd, zich op allerlei slinkse wijzen meer dan 100.000 uit de ge meente-kas toe. HET EILAND CARBONELLI in de Povlakte is overstroomd. De bevol king, die niet geëvacueerd wil,wor den, zit op de daken. De Po wast op nieuw en de toestand in de delta wordt verontrustend genoemd. F. R. W. H. M. J. graaf de Marchant d'Ansembourg, tot dusver buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter te Vaticaanstad, is benoemd tot gezant en gevolmachtigd ambassa deur bij de H. Stoel. DE VOORBURGSE politie heeft een leugdige roversbende gepakt. Zij ar resteerde drie jongelui (van 15 tot 17 Daar) op heterdaad bij een inbraak in een bouwkeet. Bij onderzoek bleek, dat er nog acht andere jongelui lid van deze bende waren. MINTOFF, de minister-president van Malta, die dinsdag zijn ontslag aan- bood, heeft dit ontslag herroepen. PROF. MR. J. EGGENS is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. IN SCHIEDAM is gisteren een 44-jari- ge N. Tulling om het leven gekomen bij het losmaken van een scheeps tras. Hij sloeg achterover en ver dronk. SERGEANT-VLIEGER H. P. M Peerboom van de vliegbasis Volkei heeft gisteren zijn Thunderstreak met de schietstoel moeten verlaten. De straaljager is neergekomen in een verlaten streek nabij Nordhorn (Duitsland). TWEE INBREKERS in Amsterdam werden gisterennacht, na een achter volging gearresteerd. Twee politie- a0enten hadden hen op heterdaad be trapt bij het inbreken in een kiosk. „Op Ambon zijn moeilijkheden uitgebroken", zo deelde de woordvoerder van het Indonesische legér te Djakarta mede. Hy weigerde de aard van de moeilijkheden mee te delen, doch zei slechts, dat de plaatselijke autoriteiten de toestand in de hand hebben. Buitenlandse radio-stations meldden evenwel, dat Indo nesische parachutisten per vliegtuig naar Ambon en mogelijk ook naar andere delen van Oost-Indonesië zijn overgebracht. Volgens Indonesische persberichten is in zuid-oost-Celebes het bendewezen weer opgelaaid. Aldaar zouden meer dan 40.000 mensen, die uit hun woonplaatsen zyn gevlucht, door honger worden bedreigd. voer. ,,Het heimelijk vertrek van enige K.P.M.-schepen heeft moeilijkheden veroorzaakt in de economie van het land en in de verbindingen tussen de eilanden", zo zei de woordvoerder van het lichaam tot samenwerking op het gebied van de scheepvaart, Budiardjo. Wordt dus de Indonesische econo mie bedreigd door het uitvallen van de verbindingen, ook het feit, dat de evacuatie van Nederlanders op volle Het verkeer tussen de eilanden, dat tot voor kort grotendeels door de K.P.M. werd onderhouden, ligt vrijwel voiledig stil. Indonesië heeft nu niet alleen aan Japan, maar ook India en andere Aziatische en Afrikaanse lan den bijstand verzocht voor het oplos sen van het inter-insulair scheepsver- Weersverwachting van het KN 2 MI tot vanavond, opgemaakt 2 dinsdagavond 23.15 uur: Overwegend droog, nevelig en 2 zwaar bewolkt weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich- tmgen. Over het algemeen lichte vorst, maar langs de kust van Holland en Zeeland temperatuur om het vriespunt. 2 Verwachting van het Belgische 2 weerkundig Instituut: Lichte en daarna matige zuid- l westenwind. Bewolkt tot betrok- J «en. Zeer nevelig. Aanvankelijk nog vrij verspreide mist. Sneeuw J °P het einde van de dag. Plaat- selijk jjzel. Vandaag: zon onder 16.29 uur. Maan onder 14.40 uur. Morgen: zon op 8.44 uur. Maan op 6.36 uur. Op een persconferentie in Pa rijs heeft de Nederlandse eerste minister, dr. W. Drees meege deeld. dat de Nederlandse rege ring in overweging houdt, de Indonesische kwestie aan de Verenigde Naties voor te leggen. Dit zal een logische gevolgtrekking zijn, zo zeide hij aangezien de on derhandelingen in 1949 tussen Neder land en Indonesië plaats vonden on der auspiciën van de Verenigde Na ties. „De U.N.C.I. de speciale com missie van de V.N. voor Indonesië is nooit ontbonden. De mogelijkheid blijft dus bestaan daarop een beroep te doen", voegde de minister-presi dent hieraan toe, „omdat Indonesië deze overeenkomsten niet heeft nage leefd. Het is een kwestie voor de V.N. bij uitnemendheid". Op een vraag of de mogelijkheid van bemiddeling be st. t tussen Nederland en Indonesië zei dr. Drees: „Ik zie geen mogelijk heden. Wat valt er trouwens te be middelen Alles, dat in Indonesië gebeurt, is uitermate eenzijdig". Des ochtends heeft minister Luns te Parijs met Dulles gesproken over de Indonesische kwestie. gang is gekomen, is weinig bemoedi gend voor cJe economische perspec tieven. Uit Soerabaja vertrekken 850 landgenoten met de Waterman. Hatta weigert En last but not least is er de kwestie Soekarno-Hatta. die zich wederom heeft toegespitst. Dr. Moh. Hatta heeft nl. geweigerd wederom vice-president1 te worden, hoewel hij daartoe bena-1 derd was door de „commissie van ne- gen", die de meningsverschillen tussen Hatta en Soekarno uit de weg moest ruimen. Hatta blijft voor een presidentieel kabinet, terwijl Soekarno in tegen- i stelling met Hatta sterk geponeerd blijft voor opname van communisten, zo er een kabinet van „alle partijen" moet komen. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft de Britse ambassadeur meegedeeld, dat de aanwezigheid van Nederlandse oorlogsschepen in Singapore in de buurt waarvan o.m. de onderzeeboot jager „Groningen" oefeningen houdt ongustig is voor de goede betrek kingen tussen Indonesië en Singapore. De Britse regering heeft te kennen de kersttafel tegemoet. Dat zij gegeven „van niets te weten" met be-1 met de in oud kostuum gestoken trekking tot een protest van Indonesië Hindeloopers een schilderachtig over het gebruik maken van de haven- tafereel opleveren kan de bittere fa,cllltelt^n door Nederlandse oorlogs-j pil ma£ een he'el Wein beetje vergulden.... Niet ieder kan de komende Kerst dagen met onverdeeld genoegen tegemoetzien: de kalkoenen op deze foto, die door onze fotograaf ge knipt werden op hun tocht dwars door Hindeloopen (uaw de ene af deling van de fokkerij naar de an dere) gaan in ieder geval een ze kere doch onprettige toekomst op schepen te Singapore. (Van onze sportredacteur) „Ik ben niet pessimistisch", zei de heer L. Brunt, secretaris penningmeester van de KNVB ons, na de gisterenochtend ge houden zitting van de Hoge Raad, die het cassatie-beroep van de procureur-generaal ver wierp, waarmede de KNVB- voetbalpool niet als hazardspel wordt beschouwd en dus, wat dit betreft, niet in strijd is met de wet. Zoals men zich herinnert, was de organisator van deze pool, de heer Lo Brunt, op grond van hazardspel ver volgd, doch door de rechtbank in Den Haag vrijgesproken. Deze rechtbank achtte echter wèl loterij aanwezig. De Hoge Raad heeft dit vonnis dus in st nd gelaten, omdat zij van oordeel is, dat de rechtbank, (nadat deze had beslist, dat de toto's loterijen zijn) terecht en zonder verder onder zoek naar het primair ten laste ge legde: hazardspel, de verdachte, de heer Brunt, daarvan had vrijgespro ken. De heer Brunt kon overigens geen mening geven over de eventuele ont wikkelingen nu, omdat deze zelfde a vond het hoofdbestuur van de KNVB zich zou beraden over de conclusie van de Iioge Raad. Maar hij verliet lachend de trappen van het imposante gebouw aan het Plein, met de mede- deling: „Wij zijn nu in het bezit van de conclusie. U hoort er vanavond zeer waarschijnlijk meer van. Dat zou ik althans logisch vinden, omdat voetballend Nederland wel iets meer wil weten, dan wat het hoogste rechtscollege heeft geconcludeerd". Caritaspool vrij uit Voor de organisator van de voetbal pool der nationale Caritasvereniging, de heer H. Hermes, was het een nog verheugender dag. In diens zaak werd hij destijds zowel door de kan tonrechter te Heerlen als door de rechtbank te Maastricht vrijgespro ken van de ten laste gelegde overtre ding der Loterijwet. De officier van justitie te Maastricht achtte ten deze echter geen zuivere vrijspraak aan wezig en was in cassatie gegaan. De Hoge Raad besliste vandaag, dat diens beroep niet ontvankelijk was, zodat de Caritaspool ongehin derd verder kan gaan. In hoeverre dat in de toekomst ook met de KNVB-pool mogelijk zal zijn dient tc worden afgewacht. Misschien, dient te worden afgewacht. Misschien verstrekt het hoofdbestuur van de KNVB hieromtrent spoedig ophelde ring. Het feit, dat Lo Brunt niet pes simistisch bleek, kan in deze wel licht een vingerwijzing betekenen. De overwegingen De Hoge Raad overweegt in deze zaak nog onder meer: De officier van justitie heeft nog gesteld, dat de in casu opengestelde gelegenheid geheel valt onder de bij de totalisatorwet gegeven omschrij ving van „totalisator" en dat uit het feit dat art. 3 dier wet het wedden bij een totalisator, welke wordt geor ganiseerd met vergunning van de be trokken ministers, uitdrukkelijk niet beschouwt als hazardspel, voigt dat het wedden bij een niet geautoriseer de totalisator wel is hazardspel. Uit deze stelling aldus de Hoge Raad behoeft echter niet te volgen, dat de door de KNVB of door verdachte opengestelde gelegenheid niet zou zijn een loterij in de zin der loterijwet. Artikel 3 lid 1 van de totalisatorwet heeft uitsluitend betrekking op het wedden bij harddraverijen en paarde- rennen. De rechtbank, vaststellende, dat bij iedere „toto" prijzen zijn uitgeloofd van voorshands onbepaalde grootte, doch tot een totaal van 40 pet. van de opbrengst van iedere „toto", was terecht van oordeel, dat aldus op dit stuk is voldaan aan de wettelijke om schrijving van loterij in art. 1 der lo terijwet. De rechtbank, nadat deze had be slist „dat de toto's loterijen zijn," heeft terecht zonder verder onderzoek naar het primair tenlastegelegde de verdachte daarvan vrygeaprokeo. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren te Cape Canaveral in Florida een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type Atlas gelanceerd. De grote raket, die eerst langzaam, maar daarna steeds sneller loodrecht omhoogging, verdween spoedig in een wolkenbank. Men kon de raket onge veer een minuut met het blote oog volgen. Enkele waarnemers hebben vier minuten lang het geluid van de raket ten gehoord. Dit is de derde maal, dat een proef Adrie den Besten, het zeventienja rige meisje uit Langerak, dat naar Schotland is gegaan om daar te trou wen met John Bell, de veertigjarige vader van haar correspondentievrien din, heeft nu besloten van dit huwe- i"k af te zien. De ouders van Adrie hebben bij de burgerlijke stand van Greenock bezwaar gemaakt tegen het huwelijk en de heer Bell is niet in staat de kosten van het daaruit voort vloeiende proces te dragen. Adrie zal nu naar Nederland terugkomen, om dat „er niets anders op zit". Tegen een verslaggever van Reuter zei ze, dat ze met tegenzin gaat en dat ze John zeer zal missen. Of ze in Lan gerak terug zal keren weet ze nog niet. Indien Adries ouders geen bezwaar hadden gemaakt, zou het huwelijk eer gisterec «ja vgttroklsea. met een dergelijke raket wordt ge ne men. De eerste twee zijn mislukt. Het ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat de proefneming er een was over beperkte afstand, waar bij de raket een afstand van verschei dene honderden mijlen moest afleg gen. „De afgeschoten „Atlas" volgde d« berekende koers en kwam terecht in het doelgebied", aldus het ministerie. Men meent, dat de intercontinenta le ballistische „Atlas"-raket ongeveer honderd ton weegt en dat zij in staat is in haar kop een waterstofbom te vervoeren. Haai sneheid bedraagt ruim 16.000 km per uur. De „Thor" James Douglas, de Amerikaanse minister voor luchtvaart, heeft ver klaard, dat de V.S. in december 1958 een ,,Thor"-squadron in Engeland ho pen te hebben. De „Thor" is een ballistisch projec tiel voor middelgrote afstand. Verder deelde Douglas mee, dat de Amerikaanse luchtmacht binnen twee jaar een intercontinentaal ballistisch projectiel in operationeel gebruik hoopt te hebben. Het gebied in west-Perzië, dat vo rige week vrijdag door een aardbe ving werd geteisterd, is gisteren weer door een aardbeving getroffen. Tot dusver zijn al ruim 1600 lijken van slachtoffers van de eerste beving geborgen. De aardbeving van gisteren heeft ook slachtoffers "~L wn )e aardoeving van gisteren heeft slachtoffers geëist, met nata# ia vluchtelingenkamp by Kai&mJf

de Stem | 1957 | | pagina 1