Als u zachtheid zoekt, dan vindt u BOLDEN FICTION,J^tzachtst E n DE DUIVEL IN- HET DORP- MENING EN COMMENTAAR p Wit gaudan jJtank sinds 182Ï pi Renault stierf een natuurlijke dood DE KINDER MASSA GLOBALE CIJFERS Geen huwelijkstoestemming voor Adrie den Besten DINSDAG 17 DECEMBER 1957 GOLDEN FICTIONeen gulden genieting voor 90 cent Helpende handen" kocht landgoed in de vierkante fles ATTRACTIEF BRUSSEL DE kandidatuur van Brussel voor de vestiging aldaar van de Europese instellingen lijkt weinig betwistbaar, wanneer men zich cie schone reputatie dezer stacl tot in het verre Turkije realiseert. Parijse rechtbank Meisje overreden bij bushalte T V-P A DIO-T V-R A DIO-T V- Jordanië verleent asiel aan Raoef Stimulans voor iedere vrouw ÏV/IEN kan zich herinneren, dat on- 1 middellijk met 1945 (het jaar van de Duitse bevrijding), het ge boortecijfer voor het gehele land gerekend zeer sterk opliep, in ver gelijking met het landelijk gemid delde van vóór 1940. Het bedroeg 30,32 per duizend, maar daalde tot 1951 toch weer tot een geboortecij fer van 20 en 19 per duizend. Maar intussen was die sterk gegroeide kindermassa ouder geworden dan straat- en schooljeugd. De gewone opvoedingsmiddelen in huisgezin, op straat en in de school konden blijkbaar die massa niet aan. Van daar de talrijke en verscheiden klachten over „de jeugd". Toen die kindermassa tot school gaande jeugd geworden was, was de roep om meer schoolgebouwen, grotere gebouwen, grotere lokalen steeds meer hoorbaar en leesbaar in vergaderingen en in de Staten Ge neraal en in allerlei persorganen. Wat men ook bouwde steeds bleef de roep om meer bestaan. De bouwtoestemmingen vanuit allerlei bureaus zoals onze we deropbouw zo talrijk kent bleven vertraagd aankomen. De klachten sinds '50 werden steeds menigvuldi- ger na 1950, want tot 1956 bleef het aantal schoolgaande kinderen steeds groter worden. Het is mij niet bekend of die ver tragende invloed van uit „Weder opbouw" een symptoom was van het streven om in de bouwwereld een nog verdergaande „overspan ning" van de arbeidsmarkt tegen te gaan. Of dat die weerstand voort vloeide uit de overweging, dat na 1956 het aantal schoolgaande kin deren weer zou gaan verminderen, gezien de daling van het geboorte cijfer na 1949. Maar in allen gevalle ligt er dan het feit, dat het Centraal Bureau voor Statistiek enige weken geleden meldde, dat in september 1957 11500 minder schoolgaande kinde ren werden gemeld, dan in septem ber 1956. Dat zal zo geleidelijkaan doorgaan, dat het aantal voor het eerste jaar aangemelde kinderen voor het l.o. kleiner zal worden. Natuurlijk zal het altijd nog meer zijn dan in september 1939. Immers toen bedroeg onze bevolking ruim 8 miljoen, in 1957 zal dit ruim 11 miljoen zijn. En bij een geboorte cijfer van 19 per duizend was het aantal in 1939 een 160.000 nieuwe schoolgaande kinderen en in 1957 een 210.000. Maar de eerste schrik: Kunnen wij het vraagstuk van steeds nieuwe schoolbouw niet aan? zal na 1958 wel overdrijven, tenmin ste voor de lagere school. Het is dus goed, dat er slechts rustig en'langzaam aan gewerkt is of wordt. Dat wil zeggen: landelijk gezien. Want provinciaal of streeksgewijze gezien zijn bovenstaande cijfers zeer verschillend. In de drie noordelijke en in sommige andere streken, zo als bijvoorbeeld de kop van Noord- Holland en Zeeland zijn de geboor- Advertentie) tecijfers al die tijd veel lager ge weest dan bijvoorbeeld in Brabant en Limburg. Daarom was er bijvoorbeeld de zer dagen ook een bericht uit de kringen van Wederopbouw, dat in die bovengenoemde weinig bevolk te streken in een aantal gemeenten geen dringende behoefte aan nieu we woningen meer bestaan zou. Intussen is het bovenstaande slechts één kijk op de massa kin dergeboorten tusen 1945 en 1950. Die blijven na deze jaren in voort gezet onderwijs, arbeidsverdeling, opleiding tot volwaardig arbeider en technicus onze steeds opnieuw te rugkerende aandacht vragen. B. o. Z. Ir. J. J-JET stijgen van de werkloosheids cijfers behoeft nog geen zorgen te baren, verzekert men ons telkens in Den Haag. De cijfers, over het gehele land genomen, zien er dan ook nog zo angstwekkend niet uit. De commissaris der koningin in de provincie Noordbrabant, professor de Quay heeft er echter al op ge wezen, dat deze stijging niet gelijk matig over de provincies is ver deeld. Terwijl ze voor het hele land een verdubbeling vertonen, verge leken met het vorig jaar, zien we ze in Brabant al tot het drievoudige klimmen. En evenredig daarmee moet de bezorgdheid stijgen. Deze lijn dient men echter nog verder door te trekken. Ook binnen een provincie treft men gradaties aan. Met name in die provincies, waarin de ontwikkelingsgebieden zijn gelegen. Om bij Brabant te blijven: als men de gevolgen van de bestedingsbeperking gade slaat in een gebied als van Etten-St.- Willebrord-Rucphen, waar nu de pendelaars weer terugkomen, waar de mensen van de suikerbieten campagne straks weer zonder werk zitten, waar de verdere industria lisatie nu praktisch stop staat en waar men al ijverig aan het speu ren is naar „aanvullende werken" voor de uit het normale arbeids proces gestotenen. Globale cijfers zijn daarom gevaarlijke cijfers, als men ze niet omzichtig hanteert. Een optimisme, dat voor het land in zijn geheel gerechtvaardigd kan zijn, zou wel eens een bittere grap kunnen worden voor bepaalde „moeilijke" gebieden. Vandaar de noodzaak om voor die gebieden voortdurend bedacht te blijven cp extra-maatregelen. Directe, om de werkloosheid ter .plaatse en in de naastgelegen gebieden met een uit breiding van werkgelegenheid tege moet te treden. Indirecte door het voortzetten van alle pogingen en j LETTERS Eindelijk belooft het er dan van te komen: Na jaren van bekijken en bestuderen wil men in China overgaan tot het gewone alfabet. Dit moet een einde maken aan de talloze dialecten. Mensen uit het ene deel van het land verstaan tot dusver geen woord van land genoten uit een ander gewest. Met ons ABC wil men een standaard-taal invoeren. In dien je als Chinees echter een beetje wilt blijven meetellen, zul je naast het ABC ook de 47.000 Chinese lettertekens uit het hoofd moeten leren. Middel In de Verenigde Staten heeft men chlorpromazine op de markt ge bracht, een kalmerend middel, dat speciaal voor kinderen is bestemd. Op de verpakking staat, dat het alle onrustige, ondeugende, slopende kinderen in een minimum van tijd verandert in brave, oppassende mensjes. Op de verpakking staat niet, dat dit nog al wiedes is, omdat het spul de kinderen half verdooft. Een verstandige vader heeft al gezegd, dat hij zijn zoontje voor hetzelfde resultaat beter een klap met een hamer kan geven. Zwemmer In Miami is de heer Wes Strubble aan het trainen gegaan om volgend jaar deel te nemen aan de zwem- race over het Kanaai. Onze Wes is een neefje van de heer Johnny Weis- muller, die steeds Tarzan-rollen speelt voor de film. Indien Wes net zo stoer is, zal het dus wel bekeken zijn met die zwemrace. Abuis Een dienster uit Bourne mouth heeft de directeur van het plaatselijke postkantoor met klem verzocht te willen laten uitkijken naar een en velop met de naam „Betty" erop. Dat is haar loonzakje. Ze kreeg het van haar me vrouw tegelijk met een brief, die gepost moest worden. Ze postte de verkeerde envelop. Ontspanning De burgemeester van Eastbourne heeft het personeel van het gemeen tehuis verboden zich nog met judo bezig te houden. Pas geleden werd er bij wijze van ontspanning een cursus gegeven. Sinds dat moment kwam het steeds meer voor, dat de burgemeester ambtenaren via aller lei moeilijke bochten door het ge bouw zag vliegen en zware smak ken zag maken dank zij judo-grepen van hun collega's. Verder liep het ziektecijfer met sprongen omhoog. De grens werd bereikt, toen men de burgemeester zelf in een genadeloze greep nam en door het vertrek smeet. Ik had je gevraagd met me te trouwen Annie, maar ik ben er niet zeker van dat ik goed genoeg voor je ben! maatregelen ter beïnvloeding van De vader van de 17-jarige Adrie i Het Engele vriendinnetje is deze zo- M de bevolkering en de omleiding den Besten uit Langerak heeft b(j de mer naar Langerak gekomen, waar m aa ;t v„n e i van Ho i«.-h burgerlijke stand te Greenock in zij circa 5 maanden bleef. De heer 7nnlc Violrfzriri j van de jeugd voor een industriële g^ottand bezwaar gemaakt tegen het1 Bell die in september een bezoek aan taak. van zijn dochter met de 40-1 zijn dochter te Langerak bracht, zou i jarige ketelmaker John Bell. Het er bij zijn dochter op aan hebben 'paar is voornemens in het huwelijk j gedrongen Adrie mee terug te ne- I te treden te Greenock in Schotland. 1 men naar Schotland. Tegen de zin I Adrie den Besten, dochter van een van haar ouders is Adrie naar Schot- i veehouder, hoeft de heer Bell leren i land vertrokken. Toen zij namelijk kennen tijdens een bezoek dat zij aan omstreeks 13 november haar vrien- Het Turkse blad „Pazar" heeft dezer dagen over Brussel een lof- I spraak ten beste gegeven, die er j wezen mag. „Ik denk," zo schrijft j daarin een Turks journalist, „dat Brussel de stad van Europa is, waar j het lekkerst wordt gegeten, waar de mensen wonen, die zich het j meest om hun maag bekommeren... j een pen-vriendinnetje in Schotland heeft gebracht. De heer Bell is de vader van dit pen-vriendinnetje en weduwnaar. Het contact tussen Adrie en de din naar de boot in Rotterdam bracht is ze gebruik makend van een pas, die ze enkele jaren geleden voor een Ulo-reisje had gekregen, zonder toe stemming van haar ouders aan net contact lUS>öt?U AU! ie CU ut oicumuug vczw dochter Jane van de heer Boll da- j boord van het schip gebleven en racc- i teert van ongeveer 5 jaar geleden, i gevaren. De ouders kregen daar eerst >1 fUnim cz oVi vi ft r»l i ilr lzonnic HQ11 Een lekkeje bonel of aperitief, ook voor dames (met of zonder suiker) bij de vakman-slijter. Alleen HENNEKENS ELS is de echte ELS Het gebit van de Brusselaars staat nooit stil..., overal en immer zijn zij bezig met eten en zij eten alles wat onder hun tanden komt. Daarom zijn de Brusselaars, zowel vrouwen als mannen, flink en dik. Zij hebben een aardig buikje en een dubbele onderkin." Is'dit al zeer aantrekkelijk, nog mooier is. dat Brussel „een vrij moedige, goedlachse stad is, die aanminnig onthaalt," waar men in gewone zijstraatjes de allerbeste restaurants van Europa ontdekt. Als dit in zijstraatjes al het geval is, wat moet er dan op de boule- bards niet te vinden zijn. Bij der gelijke ongeëvenaarde attracties kan over de keuze van Brussel als Europese „hoofdstad" toch geen twijfel bestaan. Een rechtbank in Parijs heeft uit gemaakt dat de dood van de Franse automagnaat Louis Renault niet te wijten is aan martelingen tijdens zijn gevangenschap in 1944, op beschul diging van samenwerking met de Duitsers. Renaults echtgenote had de dood van haar man toegeschreven aan martelingen in de gevangenis van Fresnes. Een Parijse rechter van in structie besliste in februari, dat er geen gronden waren voor vervolging. In mei gelastte een speciale kamer van het Parijse hof van beroep een nieuw onderzoek, toen mevrouw Re nault tegen de beslissing van de rech ter van instructie beroep aantekende. Zondag heeft de rechtbank als haar oordeel te kennen gegeven, dat Re nault een natuurlijke dood is gestor ven. 3 dagen later schriftelijk kennis van. De politie te Greenock heeft op het verzoek van de ouders om het hu welijk te verhinderen geantwoord, dat daar harerzijds niets kon worden gedaan, omdat het meisje ouder dan 16 jaar is en ze een blanco strafre gister heeft. Zaterdagavond heeft het meisje zelf (telefonisch) aan haar ouders nog eens om toestemming ge vraagd. doch papa en mama weige ren dit pertinent. Overigens zal het huwelijk waarschijnlijk niet kunnen worden gesloten voor het gerechtshof te Edinburgh een uitspraak over het bezwaarschrift heeft gedaan. De stichting „Sterke Helpende Handen" heeft het landgoed ..Klein Heurnen" te Malden aangekocht. Deze aankoop was mogelijk door de gelden die door de actie werden verkregen. Zoals bekend was de stichting een van de 9 begunstigde organisaties. Het ligt in de bedoeling om t.z.t. de villa als begin-internaat in te richten en op de bijbehorende terrei nen een aanvang te maken met de paviljoenbouw voor de vakschool. De plannen die de stichting koestert be treffen het stichten van een validatie- centrum, waarin lichamelijk gebrek kige kinderen voorbereid kunnen wor den om hun plaats in de maatschap pij te kunnen innemen. Maandagmorgen om zeven uur werd de 24-jarige mejuffrouw H. B. door een bus van de BBA voor het bus station op de Markt van Asten over reden. Zij was nagenoeg op slag dood. Zoals gewoonlijk stond een grote groep passagiers op de bus te wach ten. Toen een voor-bus arriveerde drong men op, waardoor het meisje vermoedelijk onder de bus is geduwd. WOENSDAG 18 DECEMBER HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 N-ws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,SO Een woord vobr de dag 8,00 Nws. en weeëber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 0.00 V. d. zieken 9,30 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Amus. muz. 10,05 Gram. 10,30 Morgen dienst 14,00 Gram. 11,05 De Kerstroos, hoorsp. 12,05 Cembalorecital 12,30 Land en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,37 Ad- ventsstonde 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Blaasork. 13,45 Gram. 14,35 ld: 15,40 Pianovoordr. 16,00 V. d. jeugd 17,20 Muz. caus. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. De regering van Jordanië heeft po litiek asiel verleend aan vice-lucht- maarschalk Abdoel Raoef, voorma lig lid voor de eerste Egyptische re volutionaire raad. De vice-maarschalk heeft deelge nomen aan dc staatsgreep die leidde tot het aftreden van koning Faroek van Egypte. In 1954 werd hij bij ver stek ter dood veroordeeld, beschul digd van samenzwering tegen het be wind. Raoef, die leider geweest zou zijn van de geheime cellen der Mo hammedaanse Broederschap in het Egyptische leger, was in Egypte „on dergedoken". Hij was een aanhanger van generaal Aziz Masri Pasja, die de Britse invloed uit het Egyptische leger bande. Hij slaagde er onlangs in naar Jor danië uit te wijken. Koning Hoessein van Jordanië heeft de Egyptische officier in audiëntie ontvangen. (Advertentie) IADYGOLD is een nieuw, stimulerend middel op wijnbasis, ipttciaol voor uo vrouw. Voor élke vrouw die futloos en neerslachtig is, nergens zin in heeft en er moe en flets uitziet... Die vervelende stemmingen, die ellendige moe heid - óók in de „nare dagen" - behoren tot het verleden. LADYGOLD geeft innerlijke kracht van binnen uit en verhoogt Uw vitaliteit en zelfvertrouwen. „Drink elke dag ladygold en overwin Uw moeilijkheden!" 18,00 De koorzang onder de loep 18,20 Spectrum v. h. chr. organisatie- en ver enigingsleven 18,30 RVUDe ethische waarde van de oosterse beschaving voor het westen, door G. Thole Beishuizen 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 19,55 Doe het nu!, caus. 20,00 Ra diokrant 20.20 Radio Filhafiri. ork. en. solist 21,10 Kerk en Staat in de middel eeuwen, caus. 21,30 Gratn. 2i,40 Amus. muz. 22,00 Filmbeschouwing- 22,10 Vocaal dubbelkwartet 22,30 Kon. Mil. K&pel 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20 Gram. 23,55-24,00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 m VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V. d. vrouw. VPRO: 10,00 Schoolradio. VARA: 10,20 Gram. 11,35 Gevar. progr. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Piano- duo 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellings agenda 13,20 Lichte muz. 13,50 Medische kron. 14,00 Strijkkwart. 14,30 V. d. jeugd 16,30 Gram. 17,15 Dansmuz. 17,50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen overzee: Taalonder zoek in Nederlands Nieuw-Guinea, door dr. J. Anceaux 18,00 Nws. en comm. 18,20 Orgel en zang 18,40 Act. 18,50 Gram. 19,00 V. d. kind. 19,10 Aan u, o volk, de zege praal, toespr. 19,25 VARA-varia. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Comm. 20,15 Les dragons de Villars, opera 21,50 Joods progr. 22,15 Strijkork. 22,45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14,00 Bariton en. piano 14,30 Ork. conc. 15,00 Kamermuz. 16,00 Koersen. 16,02 Gram. 16,15 Ork. conc. 17,00 J>Jws. 17,10 Zang en piano 17,50 Boekbespr. 18,00 Lekenmoraal en -filo sofie 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Koorzang 20,00 Hoorspel 22,00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 en 14,15 Idëm 15,15 Koorzang 15,30 Gram. 16,05 Lrchte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Zang en piano 17,50 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. Televisie WOENSDAG 18 DECEMBER VARA: 17,00-17,50 V. d. jeugd. NCRV: 20,00 Terug naar Bountiful, spel 21,50- 22,00 Dagsluiting. FRANS BELG. 19,00 Caus. 19,30 V. d. jeugd 20,00 Journ. 20,40 Filmprogr. 21,10 Rep. 22,05 Literair progr. 22,45 Wereldnws. VLAAMS BELG. 19,00 Lekenmoraal en filosofie 19,30 V. d. kind. 19,15 Nws. 20.00 Overname v. d. NTS (NCRV): TV- spel 21,5o Van uitvinders en patenten 22,20 Nws. door Maurice Zermatten. 30) Naar het westen, boven Chelin, hangt een rose wolkje, dat verwaait als een roos, die ontbladert. Krijgen we regen?Dat zou jammer zijn. Ze komen zekerder, als ze in t nauw zitten. Dan dacht hij niet meer aan het wolkje. Hij herinnerde zich, dat hij zich haasten moet. Ze beginnen niet tc dansen, voor hij er is en als ze geen muziek hebben, vervelen ze zich en zitten de droogte te vervloe ken. Om lijd te winnen zal hij het korte bergpad nemen, dat als een schiet lood omlaaggaat en dan is hij zo bij de Dranse en kan verder de rivier volgen. Alles gaat weer goed, na zó'n enkel wolkje in zijn hart. Hij voelt zich een met het licht, dat zich als een vuurstroom uitgiet over het dal. De kracht spruit in zijn hart en hoofd uit in een gevoel van jeugdige moed, die bereid is tot iedere strijd en tot iedere slag. Val me maag aaa ©n je zult eens zien. Plotseling wordt hij rood in zijn ge zicht, als hij aan Emmanuel Troillet denkt. Hij ziet zijn schande voor zich Hij had moeten.... Maar neen, ik heb goed gedaan. Hij krijgt zijn trekken wel thuis! Hij staat stil. Hier begint het pad, hier, waar ze het kruis uit gerukt hebben. Hij aarzelt even en dan gaat hij omlaag. Het pad is moeilijk. Even ieffi te veel naar links of rechts en 't is afgelopen met het mooie zomerlicht, er is dan niets dan zwarte schaduw. Maar als je als kind altijd tussen de rotsen geleefd hebt, heb je geleerd, het juis te plekje te kiezen, waarop de voet kan blijven staan. Je kunt dan van de ene steen op de andere springen en er zelfs een deuntje bij fluiten. Het pad gaat loodrecht omlaag, dan schuin langs de wand, van de ene toef gras naar de andere. Rechts is de wand loodrecht. Links valt hij wat minder steil omlaag. Emile is begon nen te fluiten. De rots heeft prachtige rose aderen en ze is warm en vriendelijk. Ze herhaalt zachtjes ieder geluid, dat moeilijk, na te gaan. hoe het drama hij maakt. heeft plaats gehad. Die man heeft 't Zou niet goed zijn, 's nachts hier langs te gaan, denkt hij met 'n glimlach. Inderdaad zie je zelfs nu het pad hier en daar helemaal niet. Dan moet je in het lege weg omlaag- springen. Hij zet de ene voet voor de andere, eerst omzichtig, maar gaandeweg meer wagend. Dan denkt hij aan niets meer en springt met de soepelheid van een vos van een uitsteeksel op een platte steen. Maar wat ligt daar aan de rand van de afgrond? Je zou zeggen, dat het een dier is, dat op een onzichtbare prooi loert en er meteen op sprin gen zal. Emile houdt stil, kijkt er naar als een kind, dat beide handen boven zijn ogen houdt, maar weet niet, wat het is, die grijszwarte mas sa, die als een stuk stof in een plooi van de rots ligt. Een absurde gedach te doet hem huiveren. Neen, dat is onmogelijk. Nog twee of drie spron gen, nog een paar voorzichtige pas sen en hij is er. 't Is hier erg ge vaarlijk. Hij moet zich tegen de rots aanklemmen, zich laten glijden, met de tenen naar voren, die in het lege een steunpunt zoeken. Dan kun je pas de handen loslaten. Een mis greep en je rolt óók daaronder. Met wijdopen ogen staart hij weer naar die massa. Neen, er is geen twijfel mogelijk: 't is 't lichaam van een man, dat daar op vijftig meter afstand voor hem ligt. onbeweeglijk, voor altijd onbeweeglijk in de dood. Het is niet snel willen afdalen naar het dorp. Hij kent dit pad met al zijn moeilijkhe den, maar hij trotseert de gevaren, de diepte van drie. of vierhonderd meter, die onder hem gaapt. Hij daalt al maar vlugger, als een steen, die valt door zijn eigen gewicht. En dan plotseling, juist op die plaats, waar je je dubbel moet buigen, mis sen de voeten hun doel. Het hoofd schiet naar voren, het lichaam rolt in het lege, vouwt zich samen, ont spant zich in een laatste inspanning van alle leden. Dan komt te midden van spattend bloed uit de verplet terd wordende aderen de slag tegen de rots, zonder kreet, zonder dat dit verpletterde lichaam nog beweegt. Er is geen getuige geweest bij dit sterven in de verlaten eenzaamheid der bergen. Geen enkel hart heeft meegetreurd bij deze dood. En als hij, Perraudin, er niet toevallig voor bij gekomen was, zouden alleen en kele zwarte raven voor zijn begrafe nis gezorgd hebben. Wie is 't? vraagt hij zich af, ter wijl hij zich boven de diepten buigt, waarin heel zwak het water murmelt. En dan, al wil hij niet toegeven aan die dwaze gedachte, hij kan niet an ders dan die naam horen, die hem door duizend stemmen wordt inge fluisterd: Tochet! 't Is Tochet. Tochet!... Zijn hoofd gonst, of hij door een zwerm bijen werd aangevallen. Zijn benen wankelen, het is of zijn urnen verlamd worden: hij kan bij na zijn hoofd niet afvegen. Zijn bloed brandt hem in de aderen en zijn hart slaat luide. Hij staat enkele ogenblikken roer loos te staren, met op. elkaar ge klemde kaken en verwrongen vin gers. Een gaai vliegt voorbij, zit hem aan te kijken en wiekt weg. Hij be weegt nog altijd niet, maar veegt zich van tijd tot tijd met zijn ver stijfde hand het voorhoofd af. Ik heb hem gedood, mompelt hij onwillekeurig. Maar dan herstelt hij zich. Wat kan het mij schelen, dat het Tochet is of een ander? Ik heb niemand ge dood. Een ongeluk: wat gaat mij dat aan? Ik he' niets gezien, hoor! Maar wat doen we nu met dit lijk? Die redenering kalmeert hem even. Hij doet een stap naar voren. Maar dan denkt hij: als het Tochet is, zal hij dan niet door sommigen verantwoor delijk gesteld worden voor zijn dood? Zal men di' ongeluk niet opblazen tot een misdaad? Die boeren zijn zulke ezels. Misschien zouden ze er wel de hand Gods in zien. Overal halen ze hun God bij te pas. Wat zou de pas toor er zondag makkelijk spel mee hebben op de preekstoel. Maar nie mand hoeft er wat van te weten. Neen, dat moet niet, neen, neen. Heb ik mezelf straks al niet de schuld gegeven? Het leek hem, of hij al het alge meen verzet voelde. De ouders van de dode zouden het hele dorp tegen hem in het harnas jagen, de jaloer- sen en de bangerikken zouden tegen hem partij kiezen en natuurlijk zou Emmanuel Troillet met al zijn vrien den meedoen. De burgemeester zou dan natuurlijk ook optreden en mis schien zouden ze me wel naar de gevangenis sturen. Hij krijgt het er koud van: het vel spant hem over zijn voorhoofd en de haren rijzen hem te berge. Er kan nog wat ergers gebeuren. Als zijn vrienden horen, wat er met Tochet gebeurd is, laten ze hem mis schien in de steek. Ten slotte zijn ze het maar oppervlakkig met hem eens. Hij heeft meer dan eens opgemerkt, dat ze eigenlijk in hun binnenste gods dienstig zijn gebleven ei bijgelovig als ouwe theetantes, die overal bang voor zijn. Zo'n tegenslag is net ge noeg om te maken, dat ze hun moed verliezen, bang worden en in dit on geluk een waarschuwing ontdekken. Hij ziet zich al door allen verlaten en afgeranseld op het dorpsplein, waar hij straks nog dacht triomfantelijk 't vertrek van de pastoor bij te wonen. In de brandende zon rilde hij van angst. Hij drukte zich tegen de snik hete rots aan. Een ogenblik wou hij het op een lopen zetten, om te vluch ten, ver weg van het dorp, naar de stad, de eerste trein nemen om nooit meer de naam van Trochet te ho ren! Maar zijn benen waren loodzwaar en hij kon maar amper gaan zitten, met zijn benen boven de afgrond, waarin het lijk lag. Ze zouden hem beschuldigen, maar hadden ze dan geen gelijk? Een ogèftblik kwam een dun straaltje zuiver water uit zijn zwarte ziel opborrelen, een zwakke herinnering aan zijn kind-zijn. Even een vleugje van spijt te midden van de donkere massa der hartstochten, die als hongerige ondieren dooreen- woelden. Even een woord, dat op steeg uit de diepte der ziel, een woord van vroeger, maar dat hem op de lippen bestierf: vergiffenis! Zo licht een bleke verstervende maan soms even tussen donkere wol ken, die in de nacht voortstormen. En dan is alles weer voorbij. De zwakke stem van het geweten had geen andere echo dan een sar castische glimlach. Dan werd zijn mond verwrongen door haat, alsof ee.i brandijzer zijn borst schroeide. Hij leidde zijn leven weer in vaste hand. Het even inzinken van zijn wil liet niet meer sporen na dan de vlug ge gang van een hagedis over een steen. Een onzichtbaar barstje werd grlast. En het gezicht van Emile kreeg, weer zijn duivelse beheerst heid. Hij spuwde ver van zich af, met die vaardigheid, die zijn vrien den bij hem bewonderden, en dan ging hij met aandacht de rotswand na. die hem van het lijk scheidde. Op bet eerste gezicht leek het on mogelijk, zonder touwen erbij te ko men. Maar bij geduldig speuren ontdekte het geoefende oog barsten in de gladde oppervlakten, uitsteek sels, waarop eerst de voeten konden steunen en dan de handen. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5