Beter begrip tussen NAVO en Sowjet-Unie? Drees laakt Indonesië NA V O-conferentie op Scandinavisch matiging op beroep tot Indonesië Adenauer vraagt naar bedoeling Boelganin Indonesische wateren zijn open zee, zegt diplomaat Brits En Indonesië dreigt.....NA VO Adenauer miste H. Mis riuip v.ö. aan i Britse ministerie van buiten- 1 itO Stoüsezet degedeeld, dat naar de mening Vrijdag begint mr. Sartono Treinbotsing te Brussel eist vier doden Betogingen op Cyprus DAGBLAD VOOR ZEELAND Conferentie met Rusland niet onmogelijk Eisenhower zocht legitimatie Massa-audiëntie bij de Paus Vriezend weer Franse begroting aanvaard Overweegt Dulles af te treden? Indonesische sl,em leParijs Soekarno: „Wij kunnen niet terug Soekarno 'v rust 976 JAARGANG No. 22634 Uitgave N. V. Uitgeven Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaus: Breda, Relgerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J J. M Mes, mr 3 U L dt Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bi) vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post 8.21), p. week (ultsl. bi) niet postbestell) 0.54 Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek 278841 VdOf God, Kmtngtn n Vader laai Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 102 DINSDAG 17 DECEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 6.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. rau (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel^ no. 35) Gisterenmiddag om precies twaalf uur is de conferentie van regeringshoofden der vijftien NAVO-landen te Parijs begonnen. Tweeduizend journalisten uit alle delen van de wereld, ook uit het Oostelijk blok, waren aanwezig om in verschillende melodieën het thema der confe rentie te beluisteren: „Een eensgezind antwoord van de NAVO op de Russische uitdaging". In die geest lieten de belangrijkste sprekers, onder wie Eisenhower, zich uit. Over de rede die dr. Hij vond, dat de toon van die brieven gematigd was. Naast reeds bekende elementen, waren er een aantal vage voorstellen, waarop een onmiddellijk antwoord niet mogelijk is. Adenauer zei verder, dat er in de laatste maanden in de lan den van het Oostelijk blok niets is gezegd of gedaan wat de hoop rechtvaardigt, dat er geen gevaar meer is voor het Westen. De communistische wereldrevolutie blijft het doel van dat blok, al dus de Bondskanselier. Het was tot dusver het officiële standpunt van de leiders van de Wes telijke gemeenschap, dat de tijd nog niet rijp is voor onderhandelingen op het hoogste niveau met Moskou. Maar in de Westelijke wereld heeft dus blijkbaar de gedachte veld ge wonnen, dat de NAVO een niet al te straffe politiek moet voeren. Waarnemers te Parijs zeiden te vermoeden, dat de door Bonds kanselier Adenauer naar voren gebrachte ideeën zullen worden gesteund door Frankrijk, Groot- Brittannië en Italië. Deze landen zouden op het standpunt staan, MüNCHEN heeft sinds zondag één miljoen inwoners. Het is hiermee de derde miljoenenstad van West-Duits- land gevorden. Volgend jaar zal Miinchen zijn 800-jarig bestaan vie ren. HET marineopkomstcentrum zal eind 1958 naar Hilversum verhuizen. Het is thans gevestigd in Voorschoten. DE PAUS heeft toestemming gegeven om in Belgisch Congo een nieuwe apostolische prefectuur te stichten. Pater Jan van der Heyden. van de congregatie van Het Goddelijk Woord, is met de leiding belast. BIJ DE AARDBEVING in west-Per- zië zijn 2.000 mensen om het leven gekomen. DE K.A.B. TELT THANS om en na. bij de 400.000 leden. Dit verklaarde de voorzitter van d~ K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, tijdens de te Utrecht gehouden jaarvergadering. De terug gang in ledental is ontstaan door het uittreden van d<*ARKA. MR. J. W. BEIJEN zal waarschijn lijk binnenkort benoemd worden tot buitengewoon en gevolmachtigd ge zant in Parijs. IN ZUID-AFRIKA is gisteren Din. gaansdag gevierd. Op deze dag wordt de overwinning van de Voortrekkers op de Zoeloes herdacht. DE KONINKLIJKE FAMILIE zal maandag 23 december het traditio nele kerstfeest vieren met het paleis personeel en hur, gezinnen. Het feest zal in de garage van de koninklijke marechaussee worden gehouden. DE VAN GOGH-tentoonstelling in Es. sen heeft 84.000 bezoekers getrokken. Het was de best bezochte tentoonstel ling, die dit jaar in West-Duitsland werd gehouden. DE VROEGERE secretaris van kar. dinaal Mindszenty staat terecht op beschuldiging van ,,tegenrevolutionai. re handelingen". Met hem staan 15 andere katholieke geestelijken te recht. dat de NAVO zich niet moet ver schuilen achter een „Maginot- mentaliteit" van militaire ver dediging in Europa, maar naar buiten moet kijken naar wat de Sovjet-Unie beoogt in het Midden- Oosten, Afrika en Azië. Volgens deze waarnemers is er veel kans, dat de NAVO-con ferentie zal worden gevolgd door een Conferentie van de grootste Westelijke mogendheden met de Sowjet-Unie. Verwacht wordt, dat president Eisenhower op deze conferentie een dergelijk voorstel zal doen. In gewoonlijk welingelichte Franse kringen neemt men aan, dat de Russi. sche regering thans oprécht stréeft naar overeenstemming met het Wes ten. Noorwegen De Noorse minister-president, Ger- hardsen. heeft nog gezegd, dat Noor wegen gekant is tegen het opslaan van atoomwapens of de aanleg van lanceerinrichtingen voor raketten in Drees hield, geven wij op deze pagina nadere bijzonderheden. Bondskanselier Adenauer, de eerste spreker van de middagvergadering (de ochtendzitting had 37 minuten in beslag genomen), kwam met een verrassing. Hij zei geen bezwaar te hebben tegen diplomatiek contact met de Sowjet-Unie om na te gaan wat de minister-president, Boel ganin, precies met zijn jongste brieven heeft bedoeld. Noorwegen. Een besluit over de aan leg van de lanceerinrichtingen dient, naar het oordeel van de Noorse re gering, te worden uitgesteld. Donderdag slot Donderdagmorgen komt men voor het laatst bijeen om een slotcommuni qué op te stellen. Dij is een dag later dan aanvankelijk was voorzien. Vandaag zullen de ministers van buitenlandse zaken bijeenkomen om een aantal politieke vraagstukken, die in de conferentie van gisteren zijn aangeroerd, te bespreken. Onder meer zijn dit de ontwapeningskwestie, de Duitse hereniging, het Midden- Oosten, de Afrikaanse vraagstukken, de betrekkingen met de economisch minder ontwikkelde gebieden, de briefwisseling van Boelganin en de procedure van overleg in intern NA- VO-verband. Morgen worden de mili taire en wetenschappelijke kwesties aan de orde gesteld. (Advertentie). President Eisenhower had voor de vergadering van de NAVO enige moeite om de con ferentiezaal binnen te komen. Een van de wachtposten in bur ger, die bij de ingang stond, vroeg hem zijn toegangskaart, zonder welke niemand de zaal mocht betreden. De president zocht zenuwachtig in zijn zak ken naar het vereiste stuk, maar hij kon het niet vinden. Minister Dulles, die achter de president stond, werd ongedul dig en de leden van de lijfwacht van Eisenhower kwamen dich terbij om zo nodig het staats hoofd te beschermen. Dit maak te zoveel indruk, dat de wacht post opzijtrad en de president liet passeren t Weersverwachting van het KN MI tot vanavond, opgemaakt J maandagavond 23.15 uur: Overwegend droog en nevelig weer met op vele plaatsen wol- j kenvelden, vooral in het oosten en zuiden van het land. Hier en daar mist. Weinig wind. Aanvankelijk nog matige, in de middag over- 1 wegend lichte vorst. Verwachting van het Belgische l Weerkundig Instituut: l Zwakke, veranderlijke wind. J Betrokken tot zwaar bewolkt en J nevelig weer met plaatselijk mist- banken. Vandaag: zon onder 16.29 uur. Maan onder 14.03 uur. j Morgen: zon op 8.44 uur. Maan op 5.26 uur. Dr. Willem Drees heeft giste ren op de eerste plenaire ver gadering van de regeringslei ders der vijftien NAVO-landen in Parijs betreurd, dat in de af gelopen paar jaar en maanden bepaalde openbare verklaringen in het Westen zijn afgelegd, die de Indonesische regering de in druk moeten heb.Vn gegeven dat haar revolutionaire en on wettige methode weliswaar met enige bezorgdheid moet worden opgevat, doch geen ernstige kri tiek ontmoet. Dergelijke verklaringen konden al leen maar de radicale elementen in Indonesië aanmoedigen en de con structieve elementen alleen maar ontmoedigen. Toen tien dagen geleden de Indone sische kwestie in de permanente NAVO-raad door de Nederlandse af-, gevaardigde ter tafel werd gebracht, zijn verzekeringen van solidariteit der NAVO-partners ontvangen, die zeer op prijs worden gesteld, aldus dr. Drees. Volgens hem kon men het belang van een gemeenschappelijke houding van alle Westelijke mogend heden tegenover deze uitdaging van ordelijke internationale betrekkingen door Indonesië niet overschatten. De kwestie Nieuw-Guinea, zo vervolgde de Nederlandse premier, is een van de gevallen die de afgelopen paar jaar door de Indonesische regering als voorwendsel werden gebruikt voor de zogenaamde onmogelijkheid voor normale betrekkingen met Neder land. De huidige toestand is er een die de nauwlettendste aandacht van de gehele Westelijke wereld vereist. Dr. Drees zei dat de Indonesische regering een nieuwe standaard van internationaal gedrag invoert en dat het duidelijk is, waarom landen die als Indonesië handelen de volledi ge steun van Russische en Chinese communisten hebben. Hj legde er de nadruk op, dat de methode die Indonesië gebruikt zoals „controle" of „nationalisatie", in het geheel niet lijkt op wat de Westelijke wereld hieronder verstaat. Het zijn gewoon vormen van inbeslagneming, op aanstichting van en dikwijls uitge voerd door communistische organi saties. Tevoren had dr. Drees een uiteen zetting gegeven van de jarenlange onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland, waarvan de resultaten echter in geen enkel opzicht door In donesië geëerbiedigd zijn. Aan het slot van zijn betoog zei hij nog, dat Nederland zich be reid verklaart te proberen een aanvaardbare oplossing te vinden voor het probleem van produktie en verspreiding van nieuwe wa pens en het is bereid het beginsel van onderlinge afhankelijkheid uit te voeren. Indien de NAVO zich door de Ne derlanders zou laten overhalen tegen Indonesië op te treden, dan zouden de Aziatische en Afrikaanse landen een dergelijke handeling opvatten als steun van de NAVO aan het kolonia lisme, zo zei hij. De Franse nationale vergadering heeft de begroting met 303 tegen 151 stemmen goedgekeurd. Deze foto geeft qen algemeen over zicht van de conferentietafel tij dens de besprekingen van de NAVO te Parijs. Wij zien hier v.l.n.r. Men- deres, MacMillan, Eisenhower, Spaak, Bech en Van Acker. (Telefoto A1W") De „New York Times" meldde gis. teren, dat de echtgenote van Dulles, t'e Amerikaanse minister van buiten landse zaken, heeft gezegd, dat haar echtgenoot overwerkt is en aan aftre. den dient te denken. Het blad zegt van welingelichte zij de te hebben vernomen, dat de 69-ja- rige Dulles dit ernstig had aange hoord. Van dezelfde zijde werd als mening gegeven, dat de minister mis schien zal aftreden als hij de een of andere diplomatieke overwinning zou kunnen behalen als afsluiting van zijn ministersloopbaan. Dreigement De woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren een beroep ge daan op ,,de NAVO-landen om op hun hoede te blijven voor het Nederland se verzoek (inzake solidariteit in ver band met de Indonesische anti-Ne derlandse acties) en niet hun eigen nationale belangen op te offeren ter- wille van het Nederlandse kolonialis me in West-Irian". T T I \T O woordvoerder van het j Iandse zaken heeft gisteren me- l van de Britse regering „de wa- n„ 4„ i i teren tussen vele van de Indo- De Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Slavië zal worden stopgezet. Dit ucsische eilanden altijd open zee is gisteren officieel in Belgrado be- zijn geweest en zullen blijven", kendgemaakt. Vertegenwoordigers der beide lan den zullen binnenkort bijeenkomen om technische kwesties, die met de stopzetting der militaire hulp ver band houden, op te lossen. De woordvoerder zeide dit naar aan. leiding van de Indonesische verklaring dat de wateren rondom de 3.000 eilan den van de archipel thans Indonesi sche territoriale wateren zijn. De eerste zorg van de Duitse delegatie bij haar aankomst in Parijs zaterdag j.l. was de voor bereiding tot het bijwonen door de Duitse bondskanselier Ade nauer van een Parijse kerk dienst de daaropvolgende zon dag. De 82-jarige staatsman is herstellend van een griep en lijdt nog aan een bronchitis en men heeft dus naarstig gezocht naar een kerk die goed ver- Tijdens de wekelijkse massa-audi- entie in de Sint Pietersbasiliek te Rome begaf Z.H. Paus Pius XII zich op zijn draagbare troon onder de gelovigen, die in de kerk bijeen waren. Op de foto ziet men de Hei lige Vader, die vanaf zijn draag bare troon een negerjongetje, dat hem werd toegestoken, over het hoofd streelt. De Indonesische ambassade in Parijs, de stad dus, waar momenteel de NAVO-conferentie wordt gehouden, heeft gisteren verklaard, dat de In donesische regering nooit van plan is geweest K.P.M.-schepen te confisque ren. De ambassade verklaarde in een communiqué o.m., dat de Indonesische regering ten zeerste de overhaaste maatregelen van de K P.M. betreurt, die oorzaak waren dat schepen naar Singapore en andere plaatsen buiten Indonesië zijn gevaren. Plaatsing van bewapende militairen aan boord bete kent slechts een interne maatregel, voortvloeiend uit de staat van oorlog en beleg, teneinde de verbindingen tus sen de eilanden te verzekeren. Voorts werd verklaard, dat de Indonesische regering nooit van plan is geweest de 50.000 Nederlanders in Indonesië uit te wijzen. De Nederlandse regering werd slechts gevraagd haar werkloze onderdanen te repatriëren, aldus het communiqué. V. „Wij zullen voorwaarts gaan. Dit jaar vormt het punt, waar van geen terugkeer mogelijk is". Aldus sprak Soekarno gisteren te Djakarta. Generaal-majoor Nasution spoorde op dezelfde dag aan tot verhoogde nationale waakzaamheid. Terwijl aldus de Indonesische kopstukken getuig den van een „point of no return" deden de Scandinavische lan den (Denemarken, Zweden en Noorwegen) een beroep op de regering in Djakarta om mati ging te betrachten en alles te doen om de Nederlandse onder- darten te besehermen. Deze drie landen zeiden „zeer be zorgd" te zijn over de behandeling der Nederlandse burgers in Indonesië en vroegen al het mogelijke te doen „de fundamentele rechten van de mens te eerbiedigen". Bij een soortgelijk verzoek sloot zich ook Malakka aan. De evacuatie Intussen gaat de evacuatie van Ne derlanders in versneld tempo door. In de komende weken worden in Sin gapore 3200 evacués uit Indonesië per gecharterde schepen verwacht. Er zijn maatregelen getroffen om de evacués tijdelijk onderdak te ver schaffen in kampen van de Britse luchtmacht en van de Britse marine in buitenwijken van Singapore. De ongeveer duizend Nederlanders, die in Singapore woonachtig zijn, hebben alle hulp voor hun landgenoten uit Indonesië aangeboden. ,Tij (lelijk' Een woordvoerder van de Indo nesische ambassade in Canberra verklaarde, dat zijn regering de Nederlandse bedrijven niet zou confisceren of nationaliseren. „De oedrijven zijn in de bestaande noodtoestand tijdelijk overgeno men." Deze woordvoerder zei verder, dat de Nederlanders is meegedeeld, dat de werkloze Nederlandse onderdanen zouden moeten vertrekken. '„Deson danks evacueren de Nederlandse vrouwen en kinderen en Nederlandse werknemers", zo voegde hij hieraan toe. V.S. en Indonesië De functionaris van het Ameri kaanse State Department, Gordon Mein, bracht gisteren een bezoek aan do minister van buitenlandse zaken, mr Soebandrio, en besprak geduren de 50 minuten de algemene toestand in Indonesië na de anti-Nederlandse maatregelen in de huidige campagne inzake West-Irian. Vernomen werd, dat Gordon Mein de bezorgdheid van de V.S. over de toestand in Indonesië tot uitdrukking bracht, maar dat hij geen aanbod deed voor bemiddeling door de Verenigde Staten in da crisis tussen Nederland en Indonesië. warmd was. Het rapport van de deskundigen was negatief: in geheel Parijs is geen enkele kerk die op het stuk van ver warming voldoende garanties oiedt voor de gezondheid van de Bondskanselier. Adenauer heeft dus zondag de H. Mis niet kun nen bijwonen, hetgeen, naar verzekerd wordt, een zeer zeldzame gebeurtenis is in zijn leven. Rookverbod De persoonlijke arts van Ade nauer, mevr. Bebb er-Bucher, heeft de grijze staatsman even eens verboden zich op te hou den in plaatsen waar gerookt wordt. In deze heeft hij dan ook afgezien van de talrijke recep ties, die ter gelegenheid van de NAVO-conferentie worden gehouden. Zelfs in de nabijheid van Adenauer zal niet gerookt mogen worden door de leden der Duitse delegatie. Van deze oekase worden in de eerste plaats het slachtoffer minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en de perschef Von Eckhardt, die per dag ongeveer 100 sigaretten in rook plegen om te zetten. De .voorzitter van het Indonesische parlement, mr, Sartono, heeft giste ren in het parlement meegedeeld, dat fc'J met ingang van vrijdag zijn taak zal aanvaarden, op welke dag zijn beëdiging als waarnemend president is vastgesteld in verband met het aanstaand vertrek van president Soe karno naar het buitenland. De woordvoerder legde er de na druk op, dat hij nog geen tekst had ontvangen van de Indonesische ver klaring en dat zijn commentaar voor lopig was. „Do Britse regering ziet echter geen reden om haar lang ge volgde politiek van verdediging der vrijheid op zee te verlaten". Te Vorst, een voorstad vau Brussel, is gisterenmorgen een sneltrein, die uit Ostende kwam op de achterste wagons van een uit Denderleeuw komende trein gereden. Hierbij zijn vier men sen om het leven gekomen en 58 gewond, van wie vijf zwaar. Meer dan honderd personen werden behandeld voor snij- wonden en kneuzingen. Twintig gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De overigen konden, na ter plaatse ge holpen te zijn, hun reis voortzetten. De seinwachter die het sein voor de exprestrein op veilig zette, hoewel de rails geblokkeerd waren, is in hechte nis genomen. De lokale trein was op een kruising stil blijven staan door een defect aan de remmen. De expres reed daarop tegen het achterste gedeelte van deze trein aan. De meeste slacht offers vielen in het eerste rijtuig van de exprestrëin. In Nicosia hebben gisteren enige honderden Griekse Cyprioten een be toging gehouden om hun eis voor zelfbeschikking kracht bij te zetten. Zij werden door de militaire politie uiteengejaagd. Er wer één man aan. gehouden. Te Limassol werden vijftien perso nen aangehouden, toen een menigte de politie met stenen ging bekogelen. De demonstranten werden met gum mistokken uiteengedreven. In vele delen van het eiland hebben arbeiders gisteren het werk neerge legd uit protest tegen de verwerping van de Griekse ontwerp-resolutie in d V.N., waarin het zelfbeschikkings recht voor de Cyprioten werd opge ëist.

de Stem | 1957 | | pagina 1