Atlas van de Nederlandse Beschaving West-Duitsland pot geld op, maar belegt weinig De communistische cadetten van Naumburg Democratisch koningshuis PROF. DR. F. TIMMERS: Veel gevaren W. P. A. Colsen zilveren veearts te Hulst Beroepsvoorlichting krijgt steeds meer belangstelling CULTUUR BOVEN TECHNIEK Alles op bevel Minister Scliaffer huiverig voor geldwaarde vermindering DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 16 DECEMBER 1957 Vondsten Dader diefstallen te Hulst Hoogwaterstanden 30— 9 23— 9 23—19 19—18 27—23 23—21 20—21 24—25 22—27 .0 15—23 9 17—24 11—15 6 18—29 ,5 14—33 en lang Wanneer boven de bespreking, die Jan Engelman in het dagblad De Tijd heeft gewijd aan de „Atlas van de Nederlandse beschaving" van prof. dr. J. J. M. Timmers, als hoofdkop staat afgedrukt „Cultuur is bedwang van de chaos" dan is dat zo ontstellend eenzijdig, dat wij onder geen voorwaarde de auteur van het artikel daarvoor aansprakelijk zouden durven of willen stellen. Weinigen zullen zo helder als Engelman beseffen, dat het bedwingen van de chaos evenzeer cultuurloos kan geschie den en in feite ook dikwijls is geschied. Is hij zelf niet terecht van mening, dat wij gevaarlijk hard op weg schijnen te zijn naar een alles verzwakkend collectivisme, naar een Nederland van staal en beton, naar een gezichtloos blokken-huis voor een volk zonder cultuur, tenzij men de in stoffige musea en in fris se boeken verzamelde herinneringen als een bevredigende hoe veelheid cultureel bezit wil beschouwen? Deze opmerkingen lijken ons nuttig en nodig nu wij ons enige ogeblikken gaan bezighouden met wat prof. Timmers in zijn bij Elsevier uitgegeven platenboek gedocumenteerd bijeen bracht. Al in het begin vertrekt Timmers van eei. belangwekkend en in zekere zin zelfs opwindend gegeven. Hij zegt letterlijk: „De bourgeoisie is uitge speeld, het vorstelijk mecenaat be staat niet mee.Het heeft er de schijn van, dat de nieuwe echte of onechte religie van de moloch die Staat heet, in de rechten is getreden van kerk, principaat en burgerij. Of zij haar voorganger waardig zal zijn. kan eerst dc tijd leren. Vooralsnog blijft het een beangstigende vraag. Daarnaast heeft de als een lawine voortrollende, steeds sneller aan macht, kracht en mogelijkheden win nende techniek als vrucht der weten schap veel waarden verlegd, waar heden ontwaard en schijnbare zeker heden ondergraven. Zal deze tech niek de mens van onze tijd uit de hand lopen en hem ten ondergang voeren Wellicht is deze vraag nog meer beangstigend dan de eerste". Zoals gezegd, is dit vertrekpunt belangwekkend, ja zelfs opwindend. Belangwekkend, omdat wij er ons door gedrongen voelen peinzend stil te staan bij de beklemmende vraag of men inderdaad terecht of ten onrechte het mecenaat heeft on dergebracht bij objecten van politieke bedrijvigheid. Wanneer wij de bewe gingen van de Federatie van Neder landse kunstenaars en de verrichtin gen van sommige musea goed be grijpen. dan heeft het er alle schijn van, dat althans het streven naar een dei gelijke constellatie in ons land dui. delijk aanwezig is. Opwindend Maar de basis van Prof. Timmers is eveneens opwindend. Wij dienen ons immers onmiddellijk bewust te worden van de aan deze gang van zaken verbonden gevaren. Om niet al te ver in onze eigen historie terug te duiken, kunnen wij volstaan met te wijzen op de gevolgen van de be stedingsbeperking, op de cultuur-be warende en cultuur-vormende krach ten, die in onze maatschappij dank zij dat mecenaat van de staat op ont stellende wijze zijn afgeremd. Niet alleen zullen ongetwijfeld onderhouds. werken aan de door Prof. Timmers verdedigde cultuurmonumenten als kerken, kastelen en andere gebou wen tijdelijk maar hopelijk niet te lang worden lamgelegd, maar ook het opdracht geven tot het vervaar digen of vervolledigen van eigentijdse monumenten heeft nu reeds zwaar te lijden. Dat tengevolge hiervan zowel de architecten als de grote groepen bij hun schepping zo nauw betrokken beeldende kunstenaars hierdoor niet alleen financiële nadelen maar beslist ook een gevaarlijke geeste lijke depressie zullen ondervinden, lijkt maar al te duidelijk. Beheersing Het is dus naar onze mening een van de grootste verdiensten van Prof. Timmers, dat hij ons zo openhartig op sluimerende of reeds ontwaakte gevaren attendeert. Dit geldt zeker niet minder voor de tweede opgewor pen vraag: of namelijk de techniek de mens langzaam maar zeker uit de hand zal lopen om hem ten ondergang te voeren. In dit geval zouden wij een poging willen wagen om de sombere voorgevoelens van de hooggeleerde en door ons bijzonder gewaardeerde schrijver af te buigen naar een ge bied van liefelijkheid en rust, voor ons als éen heerlijke realiteit opge roepen in het door hem zelf geschre ven boekwerk. Immers, wanneer wij zien. hoe Timmers met welbewuste stap de cultuurtijdperken van de Ne derlandse beschaving doorkruist, toont hij telkens opnieuw aan. hoe totdantoe de nuchtere en de schoon heid waarderende Nederlander vrij wel steeds in hoge mate in staat was de techniek in haar opgang naar de volmaaktheid ei derhalve in het ver leggen van totdantoe gangbare waar den dienstbaar te maken aan een tel kens op andere wijze geslaagd stre ven de verworvenheden om te zetten in een bewuste, gestileerde, bewo gen en sierlijke beheersing van wat oorspronkelijk totaal en allengs in mindere mate chaotisch was. Aldus, zo betoogt immers Prof. Timmers aan de hand van zijn uit gelezen verzameling platen en van zijn tegeiyk boordevol en beknopte tekst, zag de Nederlander er kans toe om in de loop van de vervlogen eeuwen waarachtig cultuur te scheppen. Prof. Timmers heeft er van afge zien en ook daarin is hij te prijzen ons te vermoeien met een teveel aan wetenswaardigheden of ons las tig te vallen met de maar al te be kende cultuur-clichés. Hij hield inte gendeel het gulden midden. Zijn pla ten zijn vaak niet minder dan heer lijke vondsten, evenzovele bewijzen van de cultuurrijkdom in eigen land. Zijn tekst bewijst, dat hij zijn mees terschap kan en mag aantonen door een zichzelf opgelegde beperking. Zij, die aan zijn zeer leesbare inleidingen, aan de schat van kaarten en aan de afbeeldingen niet voldoende menen te hebben, kunnen gebruik maken van het indrukwekkende documentatie materiaal. dat Prof. Timmers keu rig gerangschikt aan het einde van deze atlas de lezer aanbiedt. Wij zijn er van overtuigd, dat de ..Atlas van de Nederlandse bescha ving" in de toekomst niet zal worden bijgezet in de vitrines van een mu seum. Ook menen wij heel zeker te mogen zijn van de door Timmers De bevolking van Naumburg aan de S£.alse in de Sovjet zone van Duitsland wordt iede re morgen door scliril gefluit uit haar slaap gewekt. Dit kleine stadje, befaamd om zijn Dom en de Heiligen Ekkehart en Uta, herbergt de cadetten school van het ministerie voor de nationale verdediging van de Sovjet-zone. Er bestond in Naumburg al een cadetten school ten tijde van keizer Wilhelm. Onder Hitier werd ze in een „napoio", een natio- naalsocialistisch-politiek op voedingsinstituut gewijzigd, vandaag dient dit instituut voor de militaire en politieke opleiding van de kinderen van de heersende kaste van de Sovjet-zone, in hoofdzaak van communistische funcitonaris- sen, hoge communistische of ficieren of van ministers en staatssecretarissen. Het instituut staat onder direct toezicht van het ministerie van De fensie. Willi Stoph. de minister, heeft de school persoonlijk geopend. De cauetten worden in Berlijn na een diepgaand onderzoek en een aantal tests, waarbij vooral op groot licha melijk uithoudingsvermogen en uit stekende gezondheidstoestand wordt gelet, uitgezocht. „Het materiaal, dat wfj willen vormen, moet goed zijn", heeft Willi Stoph tegen de keuzecom missie gezegd. Driehonderd kinderen van 12 tot 17 jaar moeten iedere dag, nadat zij 's morgens om zes uur door fluitsigna len zijn gewekt, op de binnenplaats sport beoefenen. Zij zijn in vier com- pagniën ingedeeld, naar leeftijd en schooljaar. De dienst is hard, de voe- d g uitstekend. De cadetten krijgen een gymnasiale opleiding en moeten na drie jaren ,ager en vier jaren hoger onderwijs eindexamen doen. De examens zijn zeer streng, ook de tussenexamens. Wie aan het eind van het jaar niet door het tussen- examen komt, moet de school verla ten. Zulks wordt als schade be schouwd. als verlies van alle moge lijkheden in het Sovjet-systeem in Midden-Duitsland een goedbetaalde positie te verwerven. Partij bepaalt „Na het eindexamen kunnen de caetten uitzoeken bij welk troe- pendeel zij willen dienen", zo wordt de ouders gezegd en zo staat het ook in het statuut. De partij denkt echter voor deze jonge men sen. die door de jaren hebben ge leerd de partij voor zich te laten denken. Het partijbevel is heilig. Dus bepaalt de partij wie bij de zeestrijdkrachten, wie bij het leger de luchtmacht, de militaire admi nistratie worden ingedeeld of voor politieke opdrachten worden uit gezocht. Deze kinderen, die tot perfecte mi litaire robots worden opgeleid, gaan in gesloten formatie aan tafel. On der toezocht van de „leraar van dienst" maken zij hun huiswerk. De besteding -an hun vrije tijd is van a tot z geregeld. Zij wordt be paald door de jeugdorganisatie van de „Vrije Duitse Jeugd", die allerlei clubs heeft georganiseerd. De cadet- Op 20 december zal de heer W. P. A. Colsen 23 jaar als veearts te Hulst werkzaam zijn. Dit zilveren jubileum zal overigens in stilte voorbijgaan: de heer Colsen wilde het feit helemaal stilhouden opdat zelfs niemand hem de hand zou drukken. Maar aangezien er toch velen zijn, die zich de datum in het hoofd geprent hebben, zal de zilveren jubilaris niet aan enig hulde betoon kunnen ontkomen. ten moeten ook ijverig aan het „maatschappelijk leven" deelnemen, opdat hun socialistisch bewustzijn wordt gevormd. Bovendien moeten zij af en toe een halve of een hele dag in de landbouw-coöperatie wer ken. In tegenstelling tot de stoere, be krompen „apparaatsjiks", die men maar al te vaak in de Sovjet-zone tegenkomt, zijn deze jonge cadetten opgewekte, intelligente knapen, die veel weetgierigheid en dadendrang aan de dag leggen. Voorlopig denken zij en waarschijnlijk ook later met er niet aan kritiek op het S.E.D.- systeem te oefenen. Immers, de ge hele opleiding, de kleding, verzorging met leerboeken, excursies, toneel voorstellingen, wandeltochten en uit stapjes zijn kosteloos. Hun weetgie righeid wordt echter zeer eenzijdig gestild. Het dialectisch-materialisme beheerst het onderwijs. Zij moeten de werken van Marx en Lenin en andere grote mannen van het com munisme kennen, uiteraard ook de partijprogramma's van Ulbricht. Zij mogen de leerstof niet zelf kiezen, hun wordt voorgeschreven hoe zij moeten denken en stude ren. Zij leren van kindsafaan de partijtheoriën na te bidden. De leider van dit instituut, gene- raal-majoor Blechschmidt. probeert voortdurend de jongelui met de „werkende massa" in contact te brengen. Een streven, dat nogal wordt bemoeilijkt door de omstandig heid, dat de bevoorrechte jongelui blijk geven van ietwat snobistische eigenschappen. Zij voelen zich boven de gewone mensen verheven, schep pen op in het stadje en eisen respect van de omgeving. Vandaar, dat het altijd nogal wat voeten in de aarde heeft en heel wat gepraat nodig is om de leiding van het meisjesgymna sium er toe over te halen met de meisjes-leerlingen aan een gezellige avond deel te nemen. Men heeft nu besloten dansclubs te organiseren, om het contact met de buitenwereld te verstevigen. De beste leraren van de Sovjet zone, die uiteraard honderdprocent communisten moeten zijn. worden naar dit instituut gehaald. De instal laties van de laboratoria, van de ster. renwacht. het militair-wetenschappe lijk kabinet, de klas- en woonver trekken en de bibliotheek zijn uitste kend. Een hoge Russische officier treedt als adviseur van generaal-ma- joor Blechschmidt op en regelmatig werden cadetten van Naumburg naar Minsk gezonden om deel te nemen aan de cursussen aan de „Soebo- row"-school aldaar. Het communis tische regime schuwt kosten noch moeite om dit opleidinginstituut voor de jeugd aantrekkelijk te maken. Noord-Limburg is het gebied van de Oppergelderse beeldhouwkunst, waarvan de St.-Antonius-abt in de kerk te Oirlo een fraai voorbeeld is. aangetoonde noodzaak, dat de tech niek in culturele zaken een dienende taak is toebedeeld. Het kan clan ook wel niet anders of zijn felle en wel overwogen woorden zullen te geschik ter tijd doorklinken op die plaatsen, waar politici en anderen geroepen zijn kunst en cultuur in de goede ba nen te leiden. Ook dat zal grote winst betekenen, wanneer eenmaal de dag zal zijn aan gebroken, dat wij vanaf groter af stand en derhalve met groter objec tiviteit de laatste bladzijde van Tim mers' atlas, handelende over de he dendaagse kunst, zullen herlezen. Dan zal waarschijnlijk voor Nederland, dank zij dit boekwerk, de kans niet gering zijn, dat wij dankbaar mogen vaststellen: de opperheerschappij van de techniek over de mens en zijn cultuur is een spookbeeld gebleken. L. B. -e Rijkspolitie te Hulst heeft dank zij snel werken duidelijke aanwijzin gen bijeen inzaxe de serie diefstal len en insluipingen, die gedurende het vorige weekeinde plaats vonden. Aan de hand van enkele omstandig heden kon men met vrij grote zeker heid bepalen naar wie men moest zoeken en dit resultaat werd direct daarop door ergelijking van vinger afdrukken geverifieerd. Hoewel men nu dus weet wie de dader is, heeft de politie nog geen hans gezien de man aan te houden. Hij is nl. een -werver, die zich waar schijnlijk na zijn optreden in Hulst ijlings uit de voeten gemaakt heeft. Men werkt thans aan zijn opsporing. Velen zullen hem nl. geluk willen wensen en dat zullen niet alleen ?ijn „klanten" zijn (patiënten kan men niet zeggen, want de veestapel zelf zal zich het jubileum niet. aantrek ken) maar ook degenen met wie de heer Colsen in velerlei andere func ties te maken heeft. De jubilaris heeft zich nl. op ve lerlei gebied verdienstelijk gemaakt. Zo heeft hij destijds, samen met an deren. dag en nacht gesjouwd voor de Reinaert-stoet. Een van de func ties waartoe zijn intense belangstel ling voor de geschiedenis, de folklo re en de ziel van het Zeeuwsch- Vlaamse volk hem voerde, is die van leraar landbouwgeschiedenis aan de Landbouwwinterschool. Behalve zijn leerlingen weten vele anderen van zijn opmerkelijke manier van „doceren" mee te praten; de heer Colsen hield daarover ook lezingen. De wijze waarop hij de stof behan delt. typpert zijn gehele persoonlijk heid: joviaal, ronduit bij het bruus ke af. en wars van onnodige om haal. Zijn grote belangstelling voor de landbouwhistorie van Zeeuwsch- Vlaanderen bleek ook bij de grote landbouwtentoonstelling van de N.C. B„ die enkele jaren geleden te Hulst gehouden werd. Daarin verzorgde hij een prachtige stand, die de agrari sche geschiedenis van deze streek in beeld bracht. Enige tijd geleden werd de heer Colsen benoemd tot directeur van de volambtelijke vee- en vleeskeu ringsdienst in het district Hulst. Morgen, dinsdag 17 december, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 11.17 uur, te Terneuzen om 10.49 en 23 33 uur en te Vlissingen om 10.19 en 23.03 uur. Alle tekenen wijzen er op, dat de financiële en economische politiek van de Westduitse bondsregering een nieuwe fase binnentreedt. In de afgelopen jaren moesten de gevolgen van de oorlog wolden overwonnen en alle krach ten op de wederopbouw worden geconcentreerd. Deze fase is thans echter ten einde en de uitzonderingsmaatregelen in economisch en financieel beleid zijn dientengevolge achterhaald. De met grote heftigheid cpgelaaide tegen stelling over de prijzen mdakt duidelijk wat op het spel staat. Een kraan te Brugge bij het verladen van vaten wijn. De motorische kracht wordt geleverd door mensen, die in een groot drijfrad lopen. Uit deze afbeelding blijkt wel, dat (zij het in zekere zin anders dan .n ons artikel betoogd) de techniek de mens op weg kan helpen bij het nastreven van rust in schoonheid. Hier en daar wordt de vraag ge steld of de bondsrepubliek op een in-' flatie aanstuurt. Vanuit het buiten land wordt op Bonn druk uitgeoe fend om de waarde van de mark te verminderen. De bondsregering heeft echter herhaaldelijk nadrukkelijk ver zekerd. dat zulks in geen geval zal geschieden. Het was de verdienste van minis ter Schaffer. dat hij nooit twijfel liet opkomen aan de vastberadenheid het betaalmiddel onder alle omstandighe den intact te houden. Hij heeft de verleiding weerstaan door de geldomloop te vergroten steeds wat meer naar de kant van de inflatie uit te wijken. Dit is een proces, dat in vele landen ook met harde valuta niet zo gevaar lijk wordt geacht. De Duitsers heb ben echter twee keer een drastische waardevermindering van het geld doorgemaakt en zijn in dit opzicht dus huiveriger en voorzichtiger. De Juliustoren Het gaat echter niet alleen om het betaalmiddel. Ook moet worden beslist of aan politiek van de „Juliustoren", d.w.z. 't oppotten van geld al dan niet zal worden vastgehouden. Tegen de ze politiek is niet alleen de parle mentaire oppositie stormgelopen, ook bij de regeringspartijen wordt kri tiek hierop steeds luider en bijvoor beeld op de economische dag van de CDU in juli in Frankfort geenszins onder stoelen of banken gestoken. De problemen van de toekomstige financiële en economische politiek be gonnen toen in deze Juliustoren bij na zeven miljard mark waren opge pot. By de beschouwing van het econo mische „wonder" werd meestal over het hoofd gezien, dat eigenlijke be zitsvorming in grotere omvang, hele maal niet plaats vond. In de bondsrepubliek heeft de over heid met haar instituten voor 40 pet. de ondernemingen voor 40 pet. en de particuliere huishoudingen met 20 pet. deel aan het nationale inkomen. In Engeland bedraagt daarentegen het overheidsaandeel 5 pet. dat dei- ondernemingen 40 pet. en der parti culiere huishoudingen 55pet. In Frankrijk is de verhouding nog drastischer: ondernemingen 50 pet., particuliere sector 60 pet. de over heid staat met minus 10 pet. in het krijt. Overigens een bewijs voor de stel ling dat het in Frankrijk de staat weliswaar slecht, het bedrijfsleven echter goed gaat. Bestedingsbeperking De scheve verdeling in de bonds republiek hangt samen met het feit, dat de belastingopbrengsten van 29 miljard in 1951-52 nu tot 43 miljard in 1956-57 zijn gestegen. De hoge be lastingtarieven verminderen en ver hinderen daardoor een toereikende kapitaalvorming bij de belastingplich tigen met het onvermijdelijke ge volg. dat de kredietbehoefte buiten gewoon groot was. Het moet worden aangenomen, dat de toekomstige financiële en econo mische politiek van de bondsregering hiervan zal uitgaan. Met name de inkomsten-, omzet- en vereveningsbelasting schijnen in dit licht bezien, behoefte aan hervor ming te hebben. Algemeen beschouwd gaat het er om het budget van de overheid en de financiële politiek op belangrijke punten te wijzigen: beperking van de overheidsbestedingen, hergroepering resp. vermindering van het over- lieidsvermogen, vermindering van be- lastingprivileges voor de overheid en niet in de laatste plaats geen fond- senvorming door de overheid. Met andere woorden ook geen Ju liustoren. Men kan nog verder gaan en zeggen: de overheid moet geen overbodige reserves verzamelen. Stij gen de inkomsten boven de uitgaven, dan moeten de overschotten niet wor den opgepot, maar voor belastingver laging worden gebruikt. IMË, 1ÉÉÊ illeu zegt wel eens, dat het Deense koningshuis het meest democrati sche van Europa is; deze redene ring wordt in ieder geval gestaafd door bijgaande foto, die in een win kelstraat in Kopenhagen genomen werd. Onopgemerkt behalve dan natuurlijk door de fotograaf is koningin Ingrid. met haar dochter prinses Margrethe aan het winkelen om persoonlijk haar keuze te doen voor de kerstcadeautjes. De heroepsvoorliehtingsmiddag voor scholieren te Goes, welke eertijds np- eezet werd doe- de V.V.A.O. begint een traditie te worden. Volgende week woensdagmiddag za! deze weer in het Goese lyceum worden gehou den en ongetwijfeld zuilen weer hon derden scholieren toestromen om te profiteren van de adviezen, welke zestig deskundigen bereid zijn belan- •loos te geven Dit jaar zijn onder de informateurs (trices) ook vertegenwoordigers van liei hoger onderwijs. Onder de Zeeuwse jeugd is interes se en studielust genoeg Voor 98 ver schillende beroepen is er ditmaal in teresse. Dr. Snijuer, de directeur van het Goese lyceum, deelde over de or ganisatie van deze dag het volgende mede. Geruime tijd tevoren verzen den hij en zijn staf aan alle rectoren en directeuren in Zeeland een aankon, diging met het verzoek in de hoog st- klasse te informeren voor welke beroepen belangstelling bestaat. Na dat deze zijn binnengekomen is 't de kunst om inforniatoren voor alle be roepen te vinden en zo goed als al tijd heeft men daarbij succes. In 1955 toen men met de beroeps- voorlichting begon, sloeg die dadelijk in In 1956 werd de middag inplaats van na de kerstvakantie gehouden voor de kerstvakantie. Dit vindt zijn oorzaak daarin, dat studiebeurzen moeten worden aangevraagd in jan. Het heeft dus zin het mogelijk te maken dat vóór die tijd de jongelui in de gelegenheid worden gesteld zo veel mogelijk te weten te komen om trent hun mogelijke wensen, 't Twee de jaar leverde 'n tweemaal zo groot aantal deelnemers op. In 1955 w as het aantal deelnemers 150. in 1956 was het bijna 300. Dit jaar zal het aantal ruim 400 bedragen.

de Stem | 1957 | | pagina 7