DE Beheerschap Braakman recreatiegebied geïnstalleerd Bejaardentehuis te Vlissingen feestelijk geopend Stichting Sasse Carnaval werkt aan groots feest De Schelde heeft werk in portefeuille tot 1961 Waterschap Het Vrije van Sluis gaat kasgeldlening aan Felle brand in Amsterdam Weer honderd woningen voor militairen 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 16 DECEMBER 1937 Medewerking der provincie niet op financieel gebied Halsterse arbeider te Puttershoek overreden De leden van het beheerschap Dokter A. Brabers te Roosendaal overleden Veel propaganda naar buiten Aan onze kwartaalabonnees Diepvriesinstallaties officieel geopend Rotterdammer stal in Brabant en Zeeland WKA-Zeeland te Terneuzen bijeen Yerseke demonstreerde pokken-machine Walcheren Lezing over M.O.B. voor r.-k. oudercomité Audiëntie ZEEUWSCH- VLAANDEREN Zuid-Beveland EXAMENS AGENDA Vandaag Morgen (Van onze verslaggever). Zaterdag heeft de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, het „Beheerschap Recreatiegebied Braakmanpolder" officieel geïnstalleerd. Dit gebeurde tijdens een druk bezochte plechtigheid in het Verenigingsgebouw te Hoek, een der drie „Braakmangemeenten", „U bent een belangrijk proefkonijn", zei de Commissaris, doelend op het feit dat een beheerschap voor een recreatiegebied tot nog toe niet bestond het is een novum in den lande en dat de ervaringen welke dit instituut zal opdoen straks van het grootste gewicht zullen zijn voor degenen, die het Deltagebied als recreatieoord gaan inrichten. Burgemeester A. F. Hanssens van Hoek kon in zijn openingsspeech vele autoriteiten welkom heten. Behalve jhr. de Casembroot waren er het GS- lid, ir. G. P. M. Dikötter (voorzitter van de Braakmancomm., die de op richting van het Beheerschap voor bereidde), ir. J. Kluytenaar directeur van de Dienst der Domeinen, district Breda, burgemeester P. W. Teilegen van Terneuzen, voorzitter van de kring oost Z.-Vlaanderen van B.S. en O., diens „westelijke collega", bur gemeester F. A. Rosevelt van Schoon- dijke, de heer G. W. Oskamp, direc teur der Prov. V.V.V., de heer Vink, directeur der Prov. Planol. Dienst, (beiden ook leden van de nu aan de Braakman dijk gezette Braak mancommissie) en vele anderen. Vele raadsleden der drie gemeenten rond de nieuwe polder, Philippine, Biervliet en Hoek, woonden de plech tigheid bij. De commissaris wees op de belang rijkheid van deze primeur en hij prees zich gelukkig de installatie van dit „piomersinstituut" te mogen ver richten, omdat het ervaringen zal opdoen waarvan men straks, als het Deltarecreatiegebied gesticht wordt, kon profiteren. Overigens wees de commissaris op de „griezeligheid" van het Beheer schap omdat het er niet de oorzaak van mag worden dat de interesse en de zelfwerkzaamheid van de ge meentebestuurders zou verflauwen. Over de financiering van het re creatiegebied Braakmanpolder spre kende. wees de commissaris catego risch de gedachte van de hand dat de provincie direct zou dienen bjj te dra gen in de tekorten die in de aanloop tijd onvermijdelijk zullen zijn. Als het geheel zou tegenvallen, zou de provinciale overheid tegenover de publiek opinie maar 'n slechte beurt maken, vond de heer de Casembroot. Wel kan de provincie sterk meewer ken in andere zin: in het wegenplan, bij de aanleg van rijwielpaden enz. De commissaris doeld met name op de verbindingen tussen het recreatie gebied en de gemeente Philippine en naar Sluiskil en verder op een ver binding aan de noordwestzijde van de polder. De commissaris besloot met te zeg gen dat de drie gemeenten in hun werk voor het Braakmanrecreatiege- Zaterdagavond omstreeks half ne gen Is de 62-,jarige Halsterse arbeider Cornells van LoenJiout op het terrein van de suikerfabriek te Puttershoek onder een vrachtauto geraakt en ge dood. Vermoedelijk is van Loenhout, die op de suikerfabriek werkzaam was. ten gevolge van de gladheid ge vallen. Hjj zag de vrachtauto, die be stuurd werd door T. V. uit Oud-Beljer land niet en werd overreden. Van Loenhout was gehuwd en vader van vijf kinderen. bied kunnen aantonen dat samenwer king tussen protestantse en katho lieke gemeenten vruchtbaar kan zijn en dat zij dus voor de provincie een lichtend voorbeeld kunnen vormen. Vooral voor degenen die straks met het Deltarecreatiegebied te maken krijgen. Eerst voor Zeeuwen Burgemeester A. F. Hanssens wees op de belangstelling die van alle zijden (tot uit Groningen toe) voor het Beheerschap bestaat. Hij zag in het werk dat er te doen valt, een dankbaar object voor de slachtoffers der dreigende werkloosheid, die in plaats van in de vooroorlogse werk verschaffing te worden geplaatst, kunnen bouwen aan een werk, dat belang heeft voor henzelf en hun ge zinnen. Het Beheerschap Recreatiege bied Braakmanpolder bestaat uit de volgende personen: voorzitter A. F. Hanssens, burgemeester var Hoek, namens Biervliet H. J. van Hoeve en namens Philippine A. P. van Ooteghem. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de drie burgemeesters: A. P. Kosten - se van Biervliet, J. L. van Hoek van Philippine en A. F. Hanssens van Hoek. Er zal spoedig een werkvergadering worden gehouden, aldus de Hoekse burgemeester en de gemeenteraden zullen geregeld op de hpogte gehou den worden. Hij besloot met voor te stellen een telegram te zenden aan de heer C. Hameling, oud-lid van Ged. Staten, die in feite de stoot gegeven heeft tot oprichting van het Beheer schap. Hierop hield ir. J. Kluytenaar een geestige speech, waarna de heer Os kamp als laatste spreker optrad, erop wjjzend dat men niet alleen en niet teveel naar de zuiderburen moet kij ken, doch dat de Braakman ln de eerste plaats van belang is voor de Zeeuwen zelf. Tenslotte werd een tjjdens de Braakmanfeesten in juli opgenomen kleurenfilm vertoond. Te Roosendaal is zaterdag op 85- jarige leeftijd overleden dokter A. J. Brabers, die in deze gemeente ruim 55 jaar als huisarts werkzaam was. Zijn vele verdiensten voor de Roosen- daalse gemeenschap op medisch en organisatorisch gebied, speciaal voor wat betreft het Wit Gele Kruis, de kerkelijke en charitatieve verenigin gen, hebben hem in hoog aanzien ge bracht bij de bevolking. De overledene was ridder van de Orde van Stt Gregorius en ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tot op zeer hoge leeftijd bleef dokter Bra bers een gedeelte van zijn uitgebreide praktijk waarnemen en dit tot het laatste toe met een opmerkelijke do sis levenslust. Het streven, dat vorig jaar werd ingezet om het Sasse carnaval weer in zijn oude glorie te herstellen, is geen bevlieging geweest. De stichting Sasse de voorzitter van genoemde stichting, de heer Houtman. We hebben nu het Carnaval „De Betenkoppen", Is reeds druk bezig met de voorbereidingen van dit voorjaarsfeest. We zjjn vorig jaar ondanks fouten goed gestart, aldus voordeel, dat we kunnen bouwen op de opgedane ervaringen. Carnaval zal dit jaar in het teken staan van het beest, 's Zaterdags wordt Zijne Hoog heid Prins Armand Louis August II op het stadhuis ontvangen en dan wor den hem door de burgemeester de sleutels van de stad overhandigd. Deze keer zal Zijne Hoogheid op een wel zeer originele en spectaculaire wijze op het stadhuis arriveren. Kwam hij vorig jaar uit een bieten- net te voorschijn, deze keer komt de Prins uit de lucht vallen op het dak van het stadhuis. Hoe dit gaat ge beuren" We weten het niet. Zater dag 15 februari a.s. kunnen we het echter allemaal zien. Een rijtoer door de stad besluit de inhuldiging van de Prins. •Als de voortekenen niet bedriegen zal de grote vastenavond-optocht, die c zondag wordt gehouden, meer nog dan vorig jaar een succes worden. De carnavalsstichting werd reeds van diverse zijden benaderd, waar uit de conclusie mag worden getrok ken, dat de belangstelling om aan de optocht deel te nemen, vergeleken bij vorig jaar is vergroot. Bovendien tracht de Carnavalsstichting door het geven van adviezen en het onderhou den van een weliswaar oppervlakkig contact met de aspirant-deelnemers, on de optocht zoveel mogelijk te hou den in het teken van het beest. De ouder 'ordende mensen en de zieken zullen ook dit jaar weer niet worden vergeten. Een bal voor be jaarden en een bezoek aan het zie kenhuis staan op het programma. Het ligt in de bedoeling een uit gebreide propaganda te voeren om de aandacht op het Sasse Carnavals feest te vestigen. Nog 9 weken en het is weer Carnaval, is momenteel de slagzin die de Sassenaren herin nert aan het jaarlijks terugkomende festijn. Verder staat een propaganda- tocht naar Gent op het programma. De Raad van Elf zal daar vrijwel zeker op het stadhuis ontvangen wor den door de schepen belast met de zaken betreffende het volksvermaak. Ook aan de naburige gemeenten zal hoogstwaarschijnlijk een propaganda- bezoek worden gebracht. Dat een dergelijke organisatie geld, veel geld kost, behoeft geen betoog. De Sasse Carnavalsstichting zal in januari een collecte houden onder de inwoners van Sas van Gent. Wat.de financiële zijde van de organisatie betreft, heeft de stichting op deze collecte voor een groot deel haar hoop gevestigd. Op 18 januari a.s. zal echter ook een gekostumeerd en ge maskerd bal worden gehouden ten bate van de Carnavalsfestiviteiten. Er wordt dus gewerkt, er worden pl -inen gesmeed en ze worden ook uitgevoerd. Kortom er wordt naar ge streefd van Carnaval een waar volks feest te maken. DE KWITANTIES VOOR HET EERSTE KWARTAAL 1958 WORDEN BEGIN JANUARI A.S. UITGEZONDEN. Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan 15 cent incassokosten of 35 cent indien onze kwitantie per post moet worden aangeboden wordt U verzocht een bedrag van ƒ7.te stor ten of over te maken op onze girorekening no. 278841 en wei vóór 31 dee. ..s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidingsgebied wonen en dc krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van 8.20. Administratie Dagblad De Stem. oppervlaktebehandeling f Voor onderhoud der zt Op vrijdag 20 december komt deGeraamd is 20 km ad f 285.590 en aan algemene vergadering van het water schap het vrije van Sluis te Oostburg bijeen. De agenda vermeldt de ver kiezing van een gezworene wegens de periodieke aftreding van de heer P. L. de Meijer. De rekening 1956 ver toont een batig slot voor de gewone dienst van f 88.753.07. welke dienst siuit op f 2.069.526.74. De buitenge wone dienst geeft een nadelig slot van f 121.929.59 en sluit op 1.342.066.93 gulden. Voor het nadelig slot wordt een lening voorgesteld. De begroting 1958 is vastgesteld voor de gewone dienst op f 2.936.754.34 in inkomsten en uitgaven en heeft een onvoorzien van f 45.124,43. De buitengewone dienst is geraamd op f 3.540.543.in inkomsten en uit gaven. In 1958 zal met het aanbrengen van teerwegdekken worden voortgegaan. 42.200.— zeewering is geraamd f 110.000.voor schoon- en delfwerk f 282.000.Op de buiten gewone dienst is voor herstel van oorlogsschade geraamd f 135.000. Voor de werken aan de zeewering van het Zwin, de Zwartepolder en Nieuwesluis is gerekend op f 1.062.500. Voor de aanleg van de weg Oostburg- St. Margriete (België) in het kader van het tertiaire wegenplan Zeeland wordt geraamd f 1.000.000.waarvan de provincie f 650.000.zal terug betalen. Voor verbetering van kunst werken is geraamd f 100-000.Het dijkgeschot wordt vastgesteld op f 56.per ha voor de ongebouwde eigendom en 11 pet van de belastbare opbrengst voor de gebouwde eigen dom. Voorgesteld wordt, een kasgeld lening aan te gaan van f 500.000. alsmede nog een geldlening van f 350.000.— voor de weg Oostburg-St. Margriete. Eveneens wordt voorge steld 15 pet b(j te dragen In de totale kosten van de nieuwe weg Breskens nummer één. De Tragelweg te Schoondijke zal worden verbeterd voor een gedeelte dat aan de gemeente Schoondijke zal worden overgedragen. Ruim 200 dames namen deel aan de jaarvergadering van de Vereniging van Plattelandsvrouwen in west- Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor de ver gadering werden de diepvriesinstalla ties officieel in gebruik genomen. Mevr. Dieleman-Wolfert verrichtte de officiële opening in Driewegen. Hier bij werden felicitatiewoorden uitge sproken door de burgemeester van Biervliet, de heer A. P. Kostense en door de voorzitster wan Ceres", mevr. van Cruijningen-Erasnius. In hotel De Vriendschap in Bier vliet werd het gezelschap een wel komstwoord toegesproken door de bur gemeester van Biervliet. Mevr. Kos- tense-De Zeeuw verrichte hier de officiële opening van de diepvriesin- stallaties voor Biervliet. Tijdens de vergadering die hierna gehouden werd kwam de uitloting van obligaties aan de orde. Dit geschiedde ten overstaande van notaris Mijs te Oostburg. (Advertentie) Een hevige, fel uitslaande brand heeft zaterdagavond de derde etage en een zolderverdieping van een woonhuis aan het Oosteind te Amster dam geheel verwoest. Twee perso nen, de 30-jarige A. Bijkerk en de 32- jarige mej. M. Slats, werden met ernstige brand- en snijwonden aan gezicht en armen in een ziekenhuis opgenomen. Vier personen liepen lichtere verwondingen op. Hierbij was een 21-jarige militair J. Loots, die direct na het ontstaan van de brand, ter hulp snelde. De brand ontstond tegen zeven uur, volgens omwonenden door een ont ploffing in een vergasser op de derde verdieping. De explosie ging gepaard met een hevige knal, waardoor ruiten van enkele etalages uit de omtrek ver splinterd werden. De oorzaak van de brand kon door de politie nog niet worden vastge steld, omdat men de uitgebrande ver diepingen niet kan betreden wegens gevaar voor instorting. Rijkspolitieambtenaren troffen langs de rijksweg door Zuid-Beveland de Rotterdammer E. S. aan, die zij niet geheel vertrouwden. De rijkspolitie was gealarmeerd door inbraken die in de nacht van dinsdag op woensdag te Bergen op Zoom en van donderdag op vrijdag in Rilland Bath waren gepleegd. De Rotterdammer werd aangehouden, terwijl hij de gereed schappen en kleren, die bij de dief stallen waren ontvreemd, nog in zijn bezit had. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. In zjjn openingswoord van de leden vergadering van het Zeeuwse W.K.A. in hotel „Des Pays-Bas" te Terneu zen bracht de voorzitter, de heer M. Bakker uit Goes hulde aan, het werk dat de vorige geestelijke adviseur, pater Gonzaga z.g. uit Sluiskil in het belang van het katholiek amateur toneel heeft gedaan. De voorzitter stelde voor de H. Mis die aan het begin van de volgende Genesiusdag zal worden gehouden, ter zijner in tentie te doen opdragen. Met enkele woorden memoreerde de voorzitter het werk dat werd ge daan door de afgetreden scretaris, de heer Charles Heirman uit Hulst. Hij stelde voor de heer Heirman op de volgende Genesiusdag officieel te hul digen. Bij acclamatie werd de. heer George Verstraaten uit St. Jansteen tot nieuwe secretaris gekozen. Er ontstond enige discussie naar aanleiding van de vraag of het Zeeuws Landjuweel jaarlijks dan wel om de twee jaar zal moeten worden gehou den. Drs. L. Lockefeer lid van het landelijk hoofdbestuur van het WKA, zegde toe deze kwestie aan het hoofd bestuur voor te leggen. Daar er sug gesties voor de a.s. Sint Genesiusdag werden gevraagd, werd de mening geopperd dat het misschien beter zou zijn in plaats van één groot stuk een tweetal éénacters op te voeren en daarbij een spreker te vragen die hoofdzakelijk het toneel zou belichten als uiting van cultureel leven. Dit wérd naar voren gebracht door pater Gerlach Hellwig. die daarbij de algemene instemming verwierf. In principe werd besloten de St. Gene siusdag in 's-Heerenhoek te houden. De landelijke penningmeester van het W.K.A.de heer D. Maassen te Utrecht zegde toe, dat het provinciaal bestuur voor het volgend jaar f 200.zal krijgen (onder bepaalde voorwaarden) die ten goede aan de verenigingen moeten komen. De voorzitter stelde voor dit geld te besteden aan regis seur- en toneelcursussen. Tjjdens een speciaal belegde bij eenkomst in ,,De Scheldehal" te Vlissingen, zjjn 55 jubilarissen, die 40. resp. 25 jaar in dienst van „De Schelde" waren gehuldigd. De bur gemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff heeft aan drie van hen de zilve ren medaille van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt en aan 17 andere de bronzen medaille. Tijdens deze bijeenkomst heeft de president-directeur van de N V. Kon. Mij. De Schelde, de heer J. W. Hup- kes een rede gehouden, waarin hij een terugblik wierp op 1957 en ook enkele toekomst-perspectieven ont wikkelde. Het aantal jubilarissen is sinds de oprichting van de maat schappij gestegen tot 2882. De heer Hupkes herinnerde aan de crisis, die een 25 jaar geleden in ons land heerste, waardoor het bedrijf moest worden ingekrompen, zodat er een kleiner aantal personeelsleden is op dit moment met een 25-jarig dienst verband. Bij zijn terugblik over 1957 consta teerde de heer Hupkes, dat in de me taalindustrie nog werk was voor Herhaaldelijk hebben de oester- kwekers te kampen met het feit dat hun consumptie-oesters in de zomer maanden zgn. onder de pokken val len. De bolle kant van de oester is dan meestal dicht bezet met de be kende zeepokken. Deze komen overal langs de kust in groten getale voor en vallen op door hun tamelijk af stekende witte kleur. Deze pokken moeten, voor de oester verzonden kan worden, zorgvuldig verwijderd worden. Met een soort langwerpig hakmes worden ze van de oester afgeslagen. Begrijpelijk is dit een tijdrovende en dure behande ling. In een der oesterloodsen van de fa. Vlaming te Yerseke, is thans een machine in werking, die deze be handeling waarvoor normaal 1 man minstens 1 uur nodig heeft, in acht minuten verricht. De oesters komen via een transportbandje onder een serie verende stalen rolletjes die van tandjes zijn voorzien. Deze rolletjes zijn zo opgesteld dat ze, vóór de oes ter de transportband verlaat, deze overal geraakt hebben. De vering en spanning van de rolletjes is zo afge steld dat alleen de pokken worden verpletterd terwijl beschadiging van de oester niet groter is dan bij hand werk. Enkele duizenden guldens in arbeid zijn verwerkt eer de juiste afstelling en het beste principe was gevonden. Zoals te begrijpen, trok de machine veel belangstelling van de oesterkwekers. Door Kanaal van Zuid- Beveland in november ruim 6000 schepen In de maand november passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid. Beveland 6538 schepen welke in in houd hadden van 3005.859 ton. Van deze schepen waren er 4586 geladen welke een inhoud hadden van 2211.966 ton en 1952 schepen van 793.893 ton waren ledig. Bij de schepen waren o.a. 4135 geladen motorschepen van 1685.802 ton en 1663 ledige van 575.824 ton en 430 geladen sleepschepen van 519.110 ton en 187 ledige van 204.656 ton. Verder passeerden er 534 sleep boten en 48 coasters van welke laat ste 21 geladen waren en 27 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er 726 geladen motorschepen van 381.665 ton rn 88 ledige van 83.005 ton en 168 geladen sleepschepen van 217.923 ton en 4 ledige van 4843 ton naar België en 571 geladen motorschepen van 365.464 ton en 42 ledige van 21.369 ton en 137 geladen sleepschepen van 176.131 ton en 2 ledige van 1128 ton van België. In totaal passeerden er 2366 geladen motorschepen van 950.784 ton en 564 ledige van 176.467 ton en 232 geladen sleepschepen van 283.650 ton en 56 le dige van 40 668 ton naar België en 1769 geladen motorschepen van 735.018 ton en 1099 ledige van 398.357 ton en 198 geladen sleepschepen van 235.460 ton en 131 ledige van 163.988 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 4338 Nederlandse. 1341 Belgische, 296 Franse, 220 Zwitserse, 8 Engelse. 321 Duitse, 8 Luxemburg se en 6 Oostenrijkse. Bij vergelijking zien we dat er 230 schepen van 176.333 ton minder zijn gepasseerd als in de maand oktober. (Van onze verslaggever). Voor een aantal Vlissingse bejaarden was het zaterdag een vreugde volle dag. Want terwijl de eerste natte sneeuw van het seizoen door de stad joeg, opende de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, even buiten de stad aan de Koudekerkseweg het riante nieu we bejaardentehuis, dat voor 152 ouden van dagen een waardig onder komen zal zijn. Het is een duur gebouw. De totale kosten van de bouw en inrichting bedragen ondanks snelle afwerking ruim twee miljoen gulden, hetgeen dus neerkomt op een bedrag van ruim dertienduizend gulden per bewoner. Toen zaterdagmiddag het tijdstip van de officiële opening naderde, hadden zich enkele honderden genodigden en belang stellenden in het gebouw verzameld om getuige te zijn van dit feestelijke gebeuren. De eerste officiële handeling van de commissaris bestond uit het ont hullen van een prachtig glas-in-lood- raam. ontworpen en vervaardigd door de bekende Brabantse glaze nier B. Wiegersma, in de hal. Dit raam, waarvan de voorstelling het doel van het rusthuis symboliseert, draagt als opschrift „Leven, Arbeid, Rust." In de grote kerkzaal sprak vervol gens de voorzitter van het college van regenten en regentessen, de heer W. de Ridder, een hartelijk woord van welkom tot de vele autoriteiten en verdere genodigden. Jhr. De Casembroot memoreerde in zijn openingsrede, hoe reeds kort na de oorlog de wensen voor een nieuw rusthuis voor bejaarden tot uiting kwamen. Dit was ook wel no dig. want het oude was er niet zo best meer aan toe. Hoewel het nieuwe gebouw in vrij wel alle opzichten een grote verbete ring betekent, meende hij toch, dat men er één ding zal missen: de grote zitkamer met uitzicht op het Bella- mypark! Daar kon men zo een beetje de hele Vlissingse samenleving in de gaten houden. ..Er is", meende de commissaris, „hier echter ook ge noeg te zien, maar misschien niet zoveel om over te roddelen". Hij hoopte, dat het rusthuis in de toe komst goed bezet zal zijn en memo reerde in dit verband nog even de noodzakelijk hoge verpleegprijzen, waardoor het bestuur wel eens voor puzzles kan komen te staan. Bezorgdheid Burgemeester mr. B. Kolf gaf een terugblik op de geschiedenis van de gasthuizen in Vlissingen. daarmee aantonende, dat de bemoeiingen van de gemeente met de gasthuizen vooral in de laatste jaren zeer zijn toegenomen. Hij gaf uiting aan de grote vreugde, die bij hef gemeen tebestuur bestaat over de inge bruikneming van dit nieuwe huis en wenste de ouden van dagen ge luk. De grote financiële gevolgen van dit project vervullen het gemeente bestuur echter met zorg, aldus de burgemeester, en daarom is een goed contact tussen het gemeente bestuur en het college van regen ten en regentessen noodzakelijk. „Het beheer moet met scherpte worden gevoerd", besloot hij zijn toespraak. Namens de directeur-generaal van volkshuisvesting en wederopbouw sprak de heer J. W. van Borsele, die o.m. zei, dat de rijksoverheid deelde in de vreugdegevoelens óver deze nieuwe stap op een lange weg, die nog begaan moet worden om de Nederlandse bejaarden een waardige oudedag te bezorgen. Vlissings oud-wethouder van sociale zaken L. P. van Oorschot voelde zich rijk en gelukkig met de totstandko ming van een ideeal, dat hij vele jaren in zich had omgedragen. Uit de likwidatiepot van de Vereni ging voor Ziekenverpleging overhan digde hij de voorzitter een bedrag van duizend gulden voor de aanschaf van een piano. Andere geschenken Nog spraken de heer A. R. König. voorzitter van de afdeling Vlissingen van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, die een geschenk onder couvert aanbood, de heer J. Moll, di recteur van de dienst voor gemeente werken, de heer C. Ouwehand, oud directeur van deze dienst, die thans zelf rusthuisbewoner is en de directrice waarschuwde voor de kinderziekten van het nieuwe ge bouw, de heer W. F. Christiaanse, hoofdaannemer, die namens enkele aannemers een biljarttafel aanbood, en tenslotte door de aannemer Kunst, die een aantal reeds geplaatste wandloketten ten geschenke deed. De -heer De Ridder dankte allen diepgeroerd voor de gelukwensen en de geschenken waarbij hij nog mee deelde, dat van de n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" een prachtig televisietoestel was ontvan gen. Velen maakten daarna nog van de gelegenheid gebruik om het prachtige gebouw te bezichtigen en om een verfrissende feestdronk te gebruiken. iedereen die werken wilde en werken kon, doch dat 1957 nittemin geen zorgeloos jaar is geweest. Voor wat ,„De Schelde" betreft con stateerde de heer Hupkes een zeer druk jaar. Er werden 6 schepen af geleverd en ook 'n aantal belangrijke produkten v. d. machinefabr. Grote sammen werden geïnvesteerd in de verbetering en vernieuwing van de bedrijfsuitrusting. Wat de technisch vak-opleiding be treft hoopte hij, dat de oprichting van een avond-UTS in Vlissingen mogelijk zou worden. Dc order-portefeuille voor liet be drijf kon in 1957 worden uitgebreid met 3 grote vrachtschepen, 20 tur bine-tandwielkasten en nog enkele andere opdrachten. De orderporte feuille omvat thans een bedrag van 375 miljoen gulden en zij verschaft werk tot 1961, Wat de toekomst betreft wacht de Schelde nog vele grote plannen. „Reeds nu kon m samenwerking met de Engelse Nuclear Powerplant Co,, een offerte worden gedaan voor de levering van een complete atoom- centrale. Wat de zgn. Sloeplannen betreft, de „Schelde" is hier bereid pioniers-arbeid te verrichten en een reparatie-bedrijf in het Zuid Sloe te stichten, daarmee wellicht de stoot gevend tot een grootse ontwikkeling van de mond der Westerschelde", al dus de heer Hupkes. MIDDELBURG In de bovenzaal van Vergenoeging werd een vergadering gehouden van het oudercomité der r.-k. lagere school. De voorzitter, de heer C. J. Rozemond gaf in zijn openingswoord een toelichting op de taken van het oudercomité en hoopte op een goede samenwerking tussen de ouders en het onderwijspersoneel. Met een kort woord leidde de pas toor de spreeksters van deze avond, zuster Hemelaar en zuster Crimpe, in. Zuster Hemelaar sprak over het me disch opvoedkundig bureau. Met voor beelden uit de praktijk, voerde zij aan dat deze instelling buitengewoon goed werk doet. Omdat bij het onder zoek dat het MOB instelt, de reli gieuze opvattingen in het gezin een zeer grote rol spelen, is het ook van belang dat er in Zeeland een r.-k. medisch opvoedkundig bureau is. Na de inleiding van zuster Heme laar, beantwoordde zij samen met zuster Crimpe een aantal vragen. Na de pauze werden er nog enige films vertoond over West-Indië. Mgr. J. Baeten, bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 16, 17, 19 en 21 december a.s. Sas van Gent ONGELUK DAT NOG GOED AFLIEP Zaterdagavond kwamen vanaf Drie kwart. richting Sas van Gent, twee personenauto's aangereden. De voor ste wagen, bestuurd door de heer J. P. V. uit Terneuzen, wilde de Kloos terlaan inrijden, maar op dat zelfde moment werd hij door de hem vol gende auto, bestuurd door de heer H L. D. uit St. Amandsberg (B.), van achteren aangereden. De auto van de heer V. maakte een draai van 180 graden en reed achterwaarts door een langs de weg staand tuinmuurtje. De beide bestuurders kwamen met de schrik vrij, maar de auto's liepen vrij grote schade op. AANRIJDING Zondagmorgen wilde een personen auto, die onder toezicht van de heer F. A., werd- bestuurd door de heer F. K., beiden uit Westdorpe, vanuit de Wilhelminalaan d-e Kloosterlaan inrijden. Op hetzelfde moment nader de uit de Weststraat een andere per sonenauto, bestuurd door A. I. P. v L. uit Sas van Gent. Ondanks krach tig remmen konden beide wagens el kaar niet meer ontwijken en was een botsing onvermijdelijk. Geen der in zittenden liep letsel op, maar de scha de aan de door de heer F. K. bestuur de auto, was niet onbelangrijk. Westdorpe NIEUWE WONINGEN GEREED In de Singel zijn weer enkele nieu we woningen gereed gekomen en de nieuwe bewoners hebben dezer da gen daarin hun intrek genomen. Wan. neer de nog in aanbouw zijnde wo ningen gereed zijn, zullen in totaal 34 nieuwe woningen in de Singel staan. BESTRIJDINGSCAMPAGNE TEGEN DE BRUINE RAT Door het gemeentebestuur is een circulaire uitgegeven, waarin alle in gezetenen worden aangespoord om aan de landelijke rattenbestrijdings- actie mede te wei-ken. In deze circu laire wordt gewezen op de grote scha de welke de bruine rat jaarlijks in ons land veroorzaakt. Aan de ingeze tenen wordt de gelegenheid gegeven om a.s. dinsdagmiddag bestrijdings middelen af te halen op het gemeen tehuis. WERKZAAMHEDEN AAN HET VERENIGINGSBUREAU De werkzaamheden aan het verbou wen van de oude school tot vereni gingsgebouw vorderen snel. Nadat de twee kelders onder de voormalige leslokalen volledig klaar en in ge bruik zijn genomen, is thans ook de zolder gereed gekomen, zodat weer een prachtige ruimte voor een van de jeugdverenigingen tot stand is geko men. Ook aan de buitenkant \yordt met voortvarendheid gewerkt. De lin kerhelft van de voorgevel is reeds vervangen door de nieuwe en het laat zich aanzien, dat de gehele nieuwe voorgevel nog vóór Kerstmis gereed zal komen. In tegenstelling tot de voormalige toestand zal de hoofdin gang naast de woning van de con cierge, dus geheel rechts van het ver enigingsgebouw komen. HULST Nieuwe activiteiten van de verkenners De Hulsterse veu.-kenne<rs zijn op het ogenblik bezig met het vervaar digen van mooie kerststukjes van gips. Deze kerststukjes worden door de welpen langs de huizen te koop aan geboden. De opbrengst hiervan is be stemd voor de bouw van het nieuwe clubhuis voor de verkenners en wel pen. Koeivacht FILM OVER DE MIS Vanavond zal in „Don Bosco" de film Eeuwig Golgotha worden ver. toond. Het is een film over de H. Mis naar een scenario van pater Berti- nus o.cap. De film, die een biddend lied is van het H. Misoffer, is in vele kranten en tijdschriften uitstekend beoordeeld. OOSTBURG AUTO OVER DE KOP Zaterdagavond omstreeks tien uur vloog een personenauto, bestuurd door de heer A, D. uit IJzendijke door onbekende oorzaak uit de bocht tus sen het transformatiestation van de P.Z.E.M. en de Lan-gestraat. Na twee betonpaaltjes van de wegafscheiding te hebben stukgereden schoot de wa gen nog een dertigtal meters door de wegberm tot vlak voor het transfor matiestation, waar ook schade werd aangericht, om omgekeerd weer op het wegdek terecht te komen. Toe gesnelde personen moesten nog hulp uit Oostburg inroepen om de be stuurder uit de zwaarbeschadigde auto te kunnen bevrijden. Wonder boven wonder is de heer D. er zonder lichamelijk letsel afgekomen Breskens KERSTMIDDAG VOOR OUDEN VAN DAGEN Woensdag 18 december zal het da mescomité „Bejaardenzorg" een kerstmiddag voor de ouden van da gen organiseren. Deze middag wordt gehouden in samenwerking met de bond voor ouden van dagen. De ouden van dagen die niet meer zo snel ter been zijn, kunnen op ver zoek, per auto worden afgehaald en gebracht. REGELING WINKELSLUITING De winkels mogen van 16 t.m. 19 december onbeperkt open blijven. Van 20 t.m. 24 december mogen ze tot 21.00 uur open zijn. RillancL-Bath Het presentiegeld voor de raads vergaderingen en raadscommissies, werd door de raad verhoogd en ge bracht op resp. f 10 en f 5. Een gedeelte sloot aan de Valcke- nisseweg werd gekocht van de kerk voogdij der N.H. Kerk voor f 1. Een voorstel om bij de minister van Bui tenlandse Zaken een verzoek in te dienen tot subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds voor het jaar 1958, werd aangenomen. De gemeenterekening en de rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over dienst jaar 1956 werden voorlopig vastge steld. Vervolgens kwam ter tafel, een voorstel tot het doen houwen van het tweede contingent militaire wonin gen. Even als het eerste bestaat dit uit 100 woningen. Deze zijn bestemd voor militairen van de vliegbasis Woensdrecht en andere legeronder delen. In besloten zitting werd deze zaak besproken. Na afloop deelde de voorzitter mee. dat besloten was tot de bouw van dit honderdtal woningen over te gaan. Ze zullen geplaatst wor den op het bouwterrein rond de Ned. Herv. Kerk. UITVOERING De buurtvereniging „Wijk A" gaf een uitvoering in de zaal van ,.'t Wapen van Rilland". Toneelvereni ging ,,'t Fort" uit Bergen op Zoom. voerde een stuk op, getiteld „De twee de huishoudster". Na afloop volgde een gezellig bal. STENOGRAFIE Te Hulst slaagden voor het diplo ma stenografie voor de Franse taal mej. E. C. Ortelee uit Axel. NEDERLANDSE HANDELSCORRESPONDENTIE Voor het diploma Nederlandse han delscorrespondentie slaagden de da mes E. Zwartelee, R. Polspoel, M. Sturm. A. Bleijenberg uit St. Jan steen: F. d'Hondt, Hulst en de heren P. Wauters, Hulst: A. de Cock, St. Jansteen; mej. J. Smies. Axel. AXEL Het Centrum 8 uur: De ver leidster. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: Het huis der geheimen, 14 j. GOES Grand 8 uur: Kleren maken de man, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Voor de liefde ener koningin. MIDDELBURG Electro 8 uur: Artiestenbloed, a.l. Schouwburg 8 uur: De vloek van de prairie, 18 j OOSTBURG Ledel 8 uur: Schwarz- waldmelodie, a.l. OUDELANDE Pakstation Velling: Tentoonstelling woninginrichting. SAS VAN GENT OlympU 8 uur: Kitty in de grote wereld, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De laatste jacht, 18 j. VLISSINGEN Luxor 8 uur: Abbott en Costello en de rock 'n roll, a.l. Alham- bra 7 en 9 u.: Schandaal in Sorento, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De andere sekse. AXEL Het Centrum 8 uur: Sissi, de jonge keizerin. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De wet van de straat. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Voor de liefde ener koningin. OUDELANDE Pakstation veiling: Ten toonstelling woninginrichting. MIDDELBURG Concertzaal: Concert voor ZVU. Het ine Randstad jecteren v; steden in d bestaande centra ond in Holland In het dag dr. ir. L. J. wikkeling, vormloze aa zou worden, industriële v af te remme regelen. Deci moet op bas stand komen Maar de o' dat al een politiek voer aandacht só bouw en de achtergebleve daar ook zorj van het woo debouw, o recreatiemogi In dit verl Dijk zich ooi centra van name dan ui Randstad mc lilt Mee van pleidooi voor aandacht, we zien aan de i dustriële klir te verstaan ii aantrekkelijk Hier valt c goede Infrast: ten auto- en gelegd. Maai dreigen we d king achterop Het betoog aan bij de e voor de Rand cies, welke d ningin prof. d in de Braban De schrijve: economische achtergeblever stelling moet economische - ten. Hfj verw rende invloec in de achterg< bedrijvigheid b.v. voor het zijn, dat de kracht ten pla renzoons half blijven zitten, hun gelegenhc ding in andere weer industri Behalve doo „het industries land. waardoo de decentralis kan bevorder! bevolking in d gaan, kan de rechtstreeks t beeld stellen niet aldoor in treren, mfcar verspreiden. E al enkele afdt tement van la vestigd. Voorkomen worden, dat Randstad ont gewesten in h den van het 1 Wanneer me DINSDA< HILVERSUM Nws, 7,10 Gram kal. 8,00 Nws. 8.50 V.d. huisvr. 9 45 Lichtbaken Gram. 10,30 Seh, V.d. vrouw 11,3 dagklok-noodkio (12,30-12,33 Land Verslag NATO-c kath, nws. 13,20 14,00 Schoolrad» het land 14,40 G ken 16,30 Zieken Beursber. 17,45 overzee. Het cu! door mr. J. A. J te muz. 13,20 muz. 18,50 De vl; Nws. 19,10 Comr Gram. 20,20 Kat De gewone mar aanschijn der Utrechts Sted.or: 22,35 De radiodo lit. kal. 23,00 Nw HILVERSUM I Nws. 7,10 Gym. Dagopening Gram. 9,00 Gyi groenteman 9.15 10,00 Gram. 10,5( str. kwart. 11,15 het Kerstmis, ca 12,00 Metropole-o meded. 12,33 Zaï 13,00 Nws. 13,11 Dansmuz. 13.55 14,40 Schoolrad» d. zieken 16,30 door Maur 29) De stilte ws vrouwen zweg< amper verstaa ter zei. Er wa nen gingen sta Toen de bur briefje afgelez. zijn zak. Familieraat Dat was het danks de felle de aandacht Ziekenkas Ze bewogen allemaal de -, tonig zijn me stegen rookwo hoge lucht op. Mededeling Eindelijk! De tild en de gez nen, velen, den, hielden ren. De onderge gemene kennis vrrbiedt op zij] Er was wat f dit d

de Stem | 1957 | | pagina 2