Djakarta akkoord met versnelde repatriëring Koninklijke bruidsstoet Eisenhower zal het niet gemakkelijk krijgen voor Rampdagen te Glasgow en voetbalpubliek Florence In Tandjong Priok 30.000 werklozen Resolutie - Cyprus verworpen Aan de vooravond van de NA VO-conferentie Dode en tal van gewonden DAGBLAD VOOR ZEELAND Waterman en Sibajak ingeschakeld Arrestaties op Sumatra en Ambon Djakarta „naast wateren Nu de K.P.M. niet meer vaart Zonnig Druk vooroverleg Meer dan duizend doden in Perzië bij aardbeving Honderd gulden in STEM-toto Uitslagen top-voetbal Nauwe betrekkingen tussen Japan en Indonesië Ongeluk in Schotse kolenmijn 97e JAARGANG No. 22633 Uitgave N. V. Uitgeven My. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordeiyk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H_ M. L. de Rechter, P. V. M. Ver eau teren, L- J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post f 8.20, p. week (ultsL bij niet postbestelL) t 0.54 Incasso wordt berekend. Losse numm. 16 ct Postrek 278841 Voor Cod, Kontngtn tn Vaderland MAANDAG 16 DECEMBER 1957 Advertentieprys voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.86 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, tel.foon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Djakarta heeft medewerking toegezegd aan een versnelde repatriëring van Nederlan ders, die Indonesië verlaten. Den Haag is bereid aan die landgenoten, die de reiskos ten van deze repatriëring niet kunnen beta, len, voorschotten te verstrekken. Behalve deze maatregelen waren er nog De kwestie Nieuw-Guinea wordt door Djakarta voorgelegd aan de Afro-Aziatische solidariteitsconferentie, die op 26 decem ber te Cairo zal beginnen. En tenslotte voelt Indonesië zelf de weerslagen reeds van de maatregelen, die het zo ongebreideld tegen Nederland neemt: duizenden arbeiders alleen in Tand jong Priok reeds 30.000 zijn werkloos geworden. Over de kwestie van de „naasting" der internationale wate ren en over de situatie in de archipel geven wij elders nog nadere bijzonderheden. Wat de repatriëring betreft, het volgende: De Nederlandse diplomatieke mis sie in Indonesië heeft het volgende bekendgemaakt: „Met betrekking tot de wens van Nederlandse staatsburgers voor een versnelde repatriëring uit Indonesië, heeft de Nederlandse regering voor bereidingen getroffen voor een aantal extra afvaarten uit Surabaja, Sema- rang en Tandjong Priok. De Indone sische regering heeft toegezegd, hier bij haar volle medewerking te zullen verlenen". De mededeling luidt verder, dat noch te Surabaja, Semarang en Dja karta accommodatie is voor een enigszins langdurig verbliji. Tot aan 1 januari 1958 zijn bij be nadering een aantal afvaarten vast- gesteld, waaruit blijkt, dat de „Wa- De Indonesische regering heeft andere maatregelen, die internationaal de aandacht op Indonesië vestigden. De Indo nesische regering heeft n.l. de duizenden kilometers oceaan tussen de drieduizend eilanden van de archipel tot de territoriale wateren van Indonesië verklaard. In zuid-Sumatra hebben veilig heidstroepen een aantal arbeiders ge arresteerd. die betrekkingen hebben met het onder communistische lei ding staande Indonesische vakver bond Sobsi. Zij zijn gearresteerd we gens eigenmachtig optreden tegen Nederlandse ondernemingen. De militaire bevelhebber van de Molukken luitenant-kolonel Herman Pieters, heeft verklaard, dat ,,een aantal personen, onder wie burgers en militairen", 13 december op Am-j i bon zijn gearresteerd op beschuldi- ging van schending der bestaande wetten. Pieters weigerde de redenen van dc arrestaties te noemen om een vlot onderzoek niet te belemmeren. kosten van vervoer van Indonesië naar Singapore of andere aan te wij - zén plaats, voor zover dit geschiedt met door de Nederlandse regering .daarvoor aangewezen schepen en vliegtuigen, voor rijksrekening te ne men. Die regeling is niet van toepas sing op Nederlanders, die, hetzij met betaling uit eigen middelen, hetzij op kosten van hun werkgever Indonesië op andere wijze kunnen verlaten. De kosten van overtocht naar Nederland komen niet voor rijksrekening. Wel kan hier worden geboekt op zoge naamde rijksvoorschotbasis. Indonesiërs ziin l ^®^te stilliggen, In de havens van de J buitengewesten, die vroeger werden aangedaan door de schepen van de K.P.M., hopen de voorraden zich op. 55 terman" en de Sibajak" zijn inge schakeld. De „Waterman" en de „Sibajak" zijn schepen, die anders met Neder landse emigranten naar Australië gaan. Op hun thuisreis naar Neder land hebben zij steeds Indonesische havens aangedaan om passagiers naar Nederland mede te nemen. Het Britse schip „Captain Cook", dat door de Nederlandse regering is gehuurd voor h<~t afhalen van Neder landers uit Indonesië, is gisterenmid dag van Singapore naar Tandjong Priok vertrokken, alwaar zich op het schip ongeveer 700 Nederlanders zul len inschepen voor Nederland. De dienst met vliegtuigen tussen Djakarta en Singapore is versterkt. De kosten Teneinde te voorkomen, dat er eni ge belemmering komt in een vlot ver loop van het vertrek, heeft de Ne derlandse regering besloten, de EEN RUSSISCHE straaljager heeft bij een gewone oefenvlucht een snel heid van meer c'an tweeduizend kilo meter per uur bereikt. DE HONGAARSE nationale vergade ring komt donderdag a.s. bijeen. Bij zonderheden omtrent de agenda zijn niet meegedeeld. „TOT SPOEDIG ZIENS", zo besloot prinses Beatrix een toespraak ter ge legenheid van de Koningsrijksdag 1957, die werd uitgezonden door de Wereldomroep en door alle stations in Suriname en de Antillen werd ge- relayeerd. GERHARD ZILLER, een van de se cretarissen van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij, 45 jaar oud. heeft zelfmoord gepleegd. FRANCO heeft besloten voortaan het Pact van Bagdad te steunen tn plaats van de Arabische Liga. DE FRANS-EGYPTISCHE financiële en economische besprekingen in Ge- nève zijn vier weken uitgesteld. EEN INTERNATIONALE oplichters, bende, die zich specialiseert op schil derijen, heeft met haar optreden in West-Duitsland meer dan twee mil joen mark verdiend. Er was, volgens de politie te Dortmund, ook een 37- jarige Nederlander bij betrokken, die is :earresteerd. ^NA EEN FURIEUSE achtervolging e de douane t< Maastricht een smokkelauto, waarin 120 kilogram bo. er, in beslag genomen. De chauffeur is in arrest. de duizenden kilometers oceaan tussen de 3.000 eilanden van de Archipel tot de territoriale wa teren van Indonesië verklaard. De regering heeft een gebied van de Indonesische oceaan rondom de Indo nesische archipel, over een afstand, die even groot is als die tussen Londen en Moskou, als ..onderworpen aan de on voorwaardelijke soevereiniteit van In donesië" verklaard. De regering zal op de internationale conferentie over de territoriale wate ren, die in februari volgend jaar in Genève zal worden gehouden, van haar besluit mededeling doen. In de door de Indonesische regering uitgeschreven bekendmaking wordt ge zegd, dat haar beslissing een wijziging betekent van de ordonnantie van 1939, welke het Indonesische landterritori- aai verdeelde in afzonderlijke delen, met hun eigen territoriale wateren. De vreedzame doorgang van buiten landse schepen door deze wateren wordt gewaarborgd voor zolang en voor zover deze niet in strijd is met de soevereiniteit van de Indonesische staat of schadelijk voor zijn veiligheid. ,,)V,ce.rsvcrwachting van het KN ui tot vanavond, opgemaakt zon- dagavond 23.15 uur: Droog en zonnig weer met een m.at'ge tot zwakke oostelijke J wind. Aanvankelijk lichte tot ma- Jige vorst, in de middag in de kustprovincies temperaturen om net vriespunt, elders enkele gra- den daar beneden. S lïfVer.wachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Matige noordoostenwind. Aan- J vankelijk zwaar bewolkt tot be- 2 trekken met plaatselijk een wei- nig sneeuw. Daarna opklaringen *n daling der temperatuur Vandaag: zon onder 16.29 uur Maan onder 13.32 uur. Morgen: zon op 8.43 uur. Maan op 4.12 uur. Duizenden werklops geworden na de repre sailles tegen het Nederlandse bedrijfsleven. In uitgestrekte delen van het havengebied van Tandjong Pri ok ligt alle werk stil, sedert de regering het beheer over de K.P.M. heeft overgenomen en de schepen van deze maatschappij opdracht heeft gegeven in de ha vens voor anker te blijven. Het aantal werklozen hier alleen al wordt geschat op 30.000. De nationale raad van Indonesië heeft o.l.v. president Soekarno een voorstel opgesteld, dat aan de rege ring zal worden voorgelegd en waarin er op wordt aangedrongen de Neder landse ondernemingen, die onder be heer van de Indonesische regering zijn geplaatst, weer in bedrijf te brengen. Uit verscheidene delen van Indone sië wordt gemeld. dat Nederlandse endernemingen aan de militaire auto riteiten zijn overgedragen. Zo zijn zaterdag 39 van de 59 Neder landse ondernemingen in noord-Suma- tra onder beheer van de regering ge plaatst. Uit Medan wordt gemeld, dat de Nederlands2 directeuren van on dernemingen afstand doen van de ex ploitatierechten, doch eigenaars van de ondernemingen blijven, als zij de do cumenten van overdracht onderteke nen. Produktie daalt Volgens exporteurs van rubber zou de omzet van rubber in de afge lopen dagen nauwelijks een tiende bedragen van de normale dagom zet. Hetzelfde zou gelden voor de handel in thee. De handel in de overige produkten van de Indonesische cultures zou in „Wij zullen een eensgezind en afdoend antwoord geven op schalk Boeiganin, enige dagen voor j k.t a 17Z-V i c de conferentie aan de NAVO en haai de uitdaging, waartegenover de NAVO zich geplaatst ziet Deze woorden van president Eisenhower, uitgesproken, toen hij zater dag in Parijs aankwam, kunnen beschouwd worden als het thema van de NAVO-topconferentie die de regeringsleiders van de vijf tien NAVO-landen met hun voornaamste ministers voor drie dagen in Parijs heeft samengebracht. Ruim 1800 journalisten en radio- en televisieverslaggevers uit 38 landen zijn naar Parijs gekomen om deze conferentie te verslaan. Zondagavond leek het Palais de Chaillot wel een grote, zoemende bijenkorf. Minister Luns verklaarde tegenover een verslaggever, dat er alle aan wijzingen zijn om zowel op politiek als op militair gebied gunstige resul taten te verwachten. Secretaris-generaal Spaak waar schuwde echter, dat grote vraagstuk ken over economische en wetenschap pelijke samenwerking, die ter sprake zullen komen, zeer ingewikkeld zijn en dat men geen spectaculaire re sultaten moet verwachten. Spaak vatte het doel van de confe rentie samen in twee woorden: ,,Re- lance Atlantique". De politieke vraagstukken zullen voorrang hebben. Ongetwijfeld zal ook gesproken worden over de brie ven, die de Sovjet-premier, maar- Op de korte openbare openingsver gadering, die vanochtend om 12 uur in Palais de Chaillot begint, zal. naar verwacht, de president zijn denkbeel den voor een nauwere NAvO-samen- werking op politiek, economisch, mi litair en wetenschappelijk gebied als antwoord op de recente Russische successen uiteenzetten. De deelnemers aan de top-confe- rentie zijn in de afgelopen dagen in Parijs gearriveerd en zij hebben za terdag en zondag onderling druk overleg gepleegd. De premiers beginnen vanmid dag met hun werkconferentie. Verwacht wordt, dat de Neder landse premier, dr. Willem Drees, dan onze bondgenoten op de hoog te zal brengen van de laatste ontwikkelingen in de Indonesische kwestie. leden heeft gezonden, waarin hij on der meer pleitte voor een niet-aan- valsverdrag tussen de NAVO en het pact van Warschau. De verschillende regeringen heb ben, naar verluidt, in totaal 20 me moranda over politieke, militaire, economische en wetenschappelijke sa menwerking ingediend. Waarnamers verklaren, dat Eisen hower zijn persoonlijke invloed tot het uiterste zal moeten aanwenden om zijn collega's te overtuigen van de waarde der Amerikaanse denkbeel den, vooral de militaire. Tijdens een voetbalwedstrijd te Glasgow bezweek een muur tje, waaronder tal van schooljongens hadden plaats genomen. Vele tientallen moesten zich onder doktersbehandeling stellen, één schooljongen vond de dood. In Florence knapte de leuning van een tribune. Daar werden bijna honderd personen gewond. In beide gevallen werden de wedstrijden slechts even onder broken. Schotse zuinigheid en Italiaans temperament schij nen elkaar in de passie van het spel, over het leed van anderen, te kunnen raken! Te Glasgow Tijdens dc voetbalwedstrijd Clyde- Celtic, welke zaterdag voor de Schotse league te Glasgow is ge speeld. scoorde Celtic zeven minu ten na de aftrap. Toen drong een gedeelte van het publiek juichend naar voren. Hierdoor bezweek een muur, die ter afscheiding van veld en publiek diende. Honderden toe schouwers, de meesten schooljon gens, werden meegesleurd. Velen werden gewond. De wed strijd werd 20 minuten onderbroken, opdat ambulances, politie en brand weerlieden de gewonden. 45 in ge tal met zwaardere verwondingen. konden wegdragen. Later werd be kendgemaakt, dat 13 gewonden in ziekenhuizen moesten blijven ter verdere verpleging. Een schooljon gen stierf tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Bij de gebonden bevonden zich tal van schooljongens. Zij waren door het publiek over het vier voet hoge afscheidingsmuurtje getild en zaten aan de binnenkant, toen onder de druk van het opdringende publiek de muur over een lengte van bijna dertig meter bezweek. De jongens kregen het puin en de brokstukken over zich heen, en velen werden aan de benen gewond. Van een van hen werd de borstkas ingedrukt. Van al le kanten schoot hulp toe. Toeschouwers, politie-agenten en spelers werkten met hun han den en met planken om de jon gens te bevrijden en in de koffie kamer onder de grote tribune, die als tijdelijk ziekenhuis dienst deed verleenden meer dan twintig dok ters uit het publiek de eerste hulp. Ook tal van volwassenen liepen bij het ongeluk verwondingen op. De grootste ramp in de geschie denis van het Britse voetbal ge schiedde op 9 maart 1946, toen bij een wedstrijd te Bolton 33 personen het leven verloren en meer dan 500 werden gewond doordat het publiek de afsluiting verbrak. Vele honder den mensen raakten daarbij onder de voet. te Florence Tijdens de wedstrijd Fiorentina— Juventus is de leuning van een tri bune bezweken, met het gevolg dat honderden toeschouwers van onge veer drie meter hoogte vielen en op het publiek voor de tribune terecht kwamen. Bijna honderd personen werden gewone van wie verschil lenden ernstig. Velen werden in kli nieken en ziekenhuizen opgenomen. Er ontstond grote verwarring en de wedstrijd werd gedurende vijf minuten onderbroken. De wedstrijd werd zo spoedig her vat op last van de politie, die be vreesd was dat anders een paniek zou uitbreken onder de 70.000 toe schouwers. En zo werd er reeds weer ge- peeld, terwij Inog altijd personen op de tribune, in weerwil van hun vertwijfelde pogingen, door het gat in de ballustrade gedrukt wer. den en op de spartelende mensen beneden vielen. Intussen waren uit alle delen van de stad ambu lances in aantocht, maar het ge gier van de sirenes werd over stemd door het gejubel van het publiek toen Fiorentina, tien mi nuten na het ongeluk, het win nende doelpunt scoorde. De uitslag werd 2-1. )p deze fotocombinatie zien we links hoe men direct met man en macht trachtte de omgevallen muur op te tillen teneinde de gewonden te kunnen bevrijden. Rechts zien we hoe een van de spelers, Finlay van Clyde, een gewonde aohool- joagm Koningin juliana heeft zaterdag met koningin Elizabeth van Enge land het huwelijk van de 25-ja/rige Ann Abel-Smith, een kleindochter van een tante van koningin Eliza- beth. bijgewoond. Prinses Irene en prinses Beatrix waren bruidsmeis jes. Mej. Ann Abel-Smith is in het huwelijk getreden met een 27-jari- ge Schotse edelman, David Lidell- Grainger. De plechtigheid werd voorts bijgewoond door koningin moeder Elizabeth, de hertogin van Gloucester en de hertogin van Kent. Er waren acht bruidsmeisjes, o. w. prinses Christian van Zweden. Prinses Beatrix was op het laatste ogenblik naar Engeland gevlogen om de plaats in te nemen van een bruidsmeisje, dat ziek geworden was. Op de foto ziet men prinses Bea trix (derde van links) en prinses Irene (zesde van links). Met de rug naar de camera prinses Christian van Zweden. De twaalfde ziting van de alge- tionale vrede te versterken, vriend- schappelijke betrekkingen te ontwik- mene vergadering van de Ver enigde Naties is zaferdagavond te New-York gesloten. Daarin werd de door de poli tieke commissie aangenomen resolutie over Cyprus verwor pen. Daarin werd uiting gegeven aan de oprechte hoop, dat nieuwe on derhandelingen en besprekingen zul len worden begonnen in een geest van samenwerking teneinde te komen tot toepassing van het zelfbeschikkings- echt in het geval van het volk van Cyprus." De resolutie verkreeg niet de ver eiste meerderheid van twee-derde. De uitslag van de stemming was: 31 voor. 23 tegen en 24 onthoudingen. De V.S. onthielden zich van stem ming. Nederland behoorde tot de te genstemmers. Suezkanaal Wel keurde de algemene verga dering een plan goed, dat op de scheepvaart door het Suezkanaal een extra toeslag van drie pro cent wil heffen om de kosten, die gemaakt zijn om het kanaal na het Brits-Franse optreden van vorig jaar weer vrij te maken, te dekken. Een voorstel hiertoe, afkomstig van vier landen, werd aangenomen met 54 stemmen bij negentien onthoudin gen. Vreedzame coëxistentie Voorts werd met 75 stemmen tegen nul, bij één onthouding een ontwerp resolutie aanvaard, waarin op alle staten 'n beroep wordt gedaan, alles in het werk te stellen om de interna- kelen en geschillen langs vreedzame weg te regelen." Het land dat zich van stemming onthield was nationa listisch China. Zes landen waren niet vertegenwoordigd. Hongarije Het hoofd van de Amerikaanse ver- tegenwoordiging bij de Verenigde Na ties, Lodge, heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten om een buitengewo ne zitting van de algemene vergade ring over de Hongaarse kwestie zul len verzoeken, indien de omstandig heden zulks rechtvaardigen. De aardbeving, die vrijdag in west- Perzië plaats had, heeft meer dan duizend mensenlevens geëist. Alleen al in het dorp Farsinaj, dat 1500 in woners telde, waren 1100 doden te be treuren. Exacte cijfers waren door het uitvallen van de telefoonverbin dingen niet te verkrijgen. In Teheran kwamen gisterenmid dag berichten binnen over nieuwe aardschokken in het getroffen ge bied. Meer dan dertig dorpen zijn geheel verwoest. Wegens het aflasten van meer dan één wedstrijd ging onze voetbaltoto gisteren niet door. Wij doen er weer f 25,- bij en zondag gaat het dus om f 100,-. Wie zal dit mooie bedrag er uit halen?! De winter bracht gisteren de eerste grote schade aan de voetbalcompeti tie. Zelfs in de eredivisie moesten twee duels worden afgelast, te weten: SC Enschede-MVV en NOAD-GVAV. De overige uitslagen luiden: PSV—ADO 1—1 AjaxBlauw Wit 10 ElinkwijkSparta 31 VVV—DOS 0—0 FeijenoordNAC 31 Fortuna '54—BW 3—2 AmsterdamRapid JC 23 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij IJ yerwjjze* naar onze spofO- Volgens een Japans economisch persbureau, hebben Japanse re geringskringen verklaard, dat de jongste gebeurtenissen in Indone sië, Japan op de drempel van nauwe" economische betrekkin gen met Indonesië hebben ge bracht. Het persbureau meldde, dat de Ja panse regering het een buitengewone gelegenheid vindt, om de economi sche samenwerking op elk gebied tussen Japan en Indonesië vooruit te brengen. Indonesië heeft zich reeds tot Ja pan gewend om hulp in de crisis op het gebied van de scheepvaart. In de steenkolenmijn te Lindsay, naby Fife, in Schotland, heeft zich een ontploffing voorgedaan, die ne gen mijnwerkers het leven heeft ge kost, terwyl er elf werden gewond. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. D«|StoüelJjl^ove»'schQtt9ti dar

de Stem | 1957 | | pagina 1