STRENG MILITAIR TOEZICHT OP OVERDRACHT BEDRIJVEN 60.000 Grootscheepse hulpactie 1 wordt vandaag ingezet Ike krijgt een divan, één - richting - telefoon en legertje bewakers Be van klinkt met geestverwant Franse strijdkrachten pleegden gewelddaden Sartono zal Soekarno gaan vervangen doden bij aardbeving uitfyov> BRUSSEL 1958 K.P.M.-schip „ontsnapte" Ondertoezichtstelling zal echter verhaast worden School stortte in te Palermo, elf doden Voor evacuerende Nederlanders uit Indonesië Honderdduizend plus premie eruit ontspanning DAGBLAD VOOR ZEELAND In Perzië: Zeshonderd Ontploffing in een fabriek voor raketbrandstof Iwee schepen gaan evacués halen Maandag begint Navo-gesprek ANTON HUNINK Cuu r weer abonnees heeft het Dagblad De Stem Rapport van regeringscommissie Rode Kruis en C.C.K.P. gaan samen Geef Uw zenuwen Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend maar genezend r Ander schip werd aangehouden -\ Geeft acht r0, 97e JAARGANG flo. 22632 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A_ Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. M. Mes, nu fi. M L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 1 7.- p. kwartaal, p. post t 820, p. week (ultsl. bij niet postbestell.) t 0.54. Incasso wordt Berekend. Losse numm. 15 ct Postrek 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor Ooi, Kemhtgm en Vaderland «UiPO-W wwra - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, tel.foon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.85 per ram. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. no. 35) Bij een aardbeving in het wes telijk deel van Perzië zijn waarschijnlijk meer dan zes honderd doden gevallen. De meeste slachtoffers werden ge registreerd in het dorp Farsandsj in de provincie Kermansjah. De aardbeving was even sterk als die van de afgelopen zomer in het kustgebied van de Kas pische Zee, waarbij 1.000 men sen zijn omgekomen. Ook in Athene werden aardschokken gevoeld. Bij een ontploffing in een chemi sche fabriek te Elton, in de Ameri kaanse staat Maryland, zijn vier mensen omgekomen en een aantal gewond. In deze fabriek wordt brandstof voor raketten gemaakt. Generaal Nasution, clief-staf van liet Indonesische leger, heeft gisteren, onder bedreiging met strafmaatregelen, een verbod uitgevaardigd tegen het verder overnemen van Ne derlandse bedrijven in geheel Indonesië. Voor alle reeds overgenomen bedrijven moet door een militaire adviseur een nieuwe regeling worden getroffen. Aan de andere kant'is het onder toezicht stellen van de Nederlandse ondernemingen versneld. De bedrijfsleiders van 500 ondernemingen in geheel Indonesië hebben gisteren hun gezag overgedragen aan de oudste Indonesische employé's, of zullen dit de komende dagen doen. Nasution heeft gezegd, dat de militaire gezaghebbers deskun digen moeten mobiliseren, met inbegrip van Nederlandse onder danen, als die tenminste geen militair zijn geweest. m - dracht van Nederlandse eigendom- De plaatselijke militaire comman dant van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar, heeft een verorde ning uitgevaardigd, waarbij het aan alle Nederlanders die zullen repatri ëren, verboden wordt om zonder toe stemming van de betrokken autoritei ten hun bezittingen aan andere per sonen over te dragen. Ook vaardigde hij een regeling uit voor de over dracht van eigendomsrechten van Ne derlanders. Er is een uit zes leden bestaande commissie van toezicht ingesteld, die controle zal uitoefenen op de over dracht men. De evacuatie van Nederlanders wordt in versneld tempo voortgezet. Visa worden nu zonder oponthoud ver strekt en de Indonesische regering blijkt een iets soepeler houding te hebben aangenomen tegenover het luchttransport van onze landgenoten door buitenlandse vliegtuigen. Zij heeft zelfs „Air India" verzocht, Dja karta te gaan aandoen. De regering in Den Haag heeft het Britse passagiersschip „Captain Cook" gecharterd voor een extra-vaart naar Djakarta. Bovendien vertrekt de „Bli- tar" van de Rotterdamse Lloyd bin nenkort naar Singapore, om daar Ne derlanders op te nemen. Twee K.L.M.- diensten zijn van Bangkok naar Sin gapore doorgetrokken. IN HET EERSTE halfjaar van 1958 zal maximaal tien miljoen dollar wor den uitgegeven voor het internatio nale politieleger van de V.N. Dit reeft de Algemene Vergadering van de V.N. besloten. DE DIRECTIE van de Koninklijke t apierfabrieken van Gelder Zonen N. V. heeft mede in verband met de huidige marktsituatie besloten de pro- duktie in haar fabrieken te Renkum, Velsen en Wormer van 21 december tot 6 januari a.s. stop te zetten. DR. W. DIJSSELBLOEM, directeur van het bureau der Arka, is benoemd tot ridder in de orde van St. Grego- rius de Grote. OOK PRINSES Beatrix is in Londen gearriveerd, om daar vandaag, met koningin Juliana en prinses Irene, de huwelijkssluiting bij te wonen van Ann Abel Smith, een achternicht van koningin Elisabeth. VOOR HET gerechtshof in Den Haag is drie jaar geëist tegen de 27-jarige betonwerker J.T., die op 10 maart jL zijn zwager neerstak tijdens een ruzie. De rechtbank had hem tot an derhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. GISTEREN is de ruim 80 meter lan ge verkeersbrug ingevaren, die in de stormvloedkering Hollandse IJssel de oeververbinding gaat vormen. (Advertentie) Wanten-weer worstenweer Ga maar door lief hebbers van Anton Hunink-rookworst. Steeds nieuwe voorraad wordt aange voerd! U krijgt - voor een lagere prijs - altijd sappige, vèrse worst. Echte Gelderse die u zélf kookt. Het vertrouwde loodje èn de geur eti smaak op uw bord bewijzen de versheid. Hoe verser - hoe lekkerder OOHEVERAAICtER - DEVENTER Verwachting van het K.N.M.I. tot zaterdagavond, opgemaakt te 23.15 uur: Zwaarbewolkt en neve lig weer, met tijdelijk enige regen die mogelijk later in sneeuw over gaat. Overwegend vrij krachtige aan de kust harde noordoostelij ke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 16.28 uur. Morgen: zon op 8.41 uur, zon on der 16.29 uur. maan op 1.38 uur, t rnaan onder 13.03 uur. Maandag: zon op 8.42 uur, maan op 2.55 u. Niet minder dan 1200 journa listen hebben hun bivak in Parijs opgeslagen, teneinde de gebeurtenissen te verslaan, die zich maandag in en rond het Palais Chaillot gaan afspelen. De regeringshoofden van de vijftien NAVO-landen gaan zich in de Franse hoofdstad beraden over de manier, waarop de Atlantische Ver dragsorganisatie niet alleen militair sterker kan worden gemaakt, maar bovendien tot een doeltreffender politieke eenheid kan worden gesmeed. Een scherp omlijnde agenda is er niet en vandaar dat de com mentaren rond het voorbereiden de werk nogal vaag en nevelig zijn. Voor wat het politieke ge deelte betreft, waagt men zich nauwelijks aan voorspeilingen. Wil men de NAVO-landen tot een blok maken, dat een eensge zind buitenlandse politiek voert, dan zullen er veel moeilijkheden overwonnen moeten worden. Men denke maar aan Algerië. Cyprus enIndonesië. De gedragslijn tegenover Rusland zoals die door de regeringshoofden en hun ministers zal worden uitge stippeld, zal ook heel wat hoofdbre kens geven. Sommige regeringsver tegenwoordigers willen in elk geval aandacht voor het Russische voor stel, om een Europese zone te neu traliseren en in dit gebied „neutra le" troepen te legeren. Een belangrijk punt van bespreking zal de levering van raketwapens zijn aan de pacterende landen. Frankrijk wil ze graag hebben, De nemarken voelt er niets voor, Ne derland heeft zich nog niet uitge sproken over dit onderwerp, maar de vraag Is wèl opgeworpen, hoe men in ons dichtbevolkte landje lanceerplaatsen voor de monstrueu ze raketten zou moeten vinden. Hoe dan ook... in Parijs wordt alles op alles gezet om de „biggest show on earth" zo indrukwekkend moge lijk te maken. De veiligheidsmaatregelen zullen bijzonder streng zijn tijdens het be zoek van president Eisenhower en de andere regeringsleiders. Behal ve van een eigen perskaart zullen de journalisten voorzien moeten zijn van een bijzondere kaart, welke door de veiligheidsdienst van de Navo wordt uitgereikt. Eisenhower zal logeren in de residentie van de Amerikaanse ambassade in Parijs, welke op korte afstand van het Pa- 1 ais Chaillot is gelegen,. Naar de franse bladen weten te melden zal lij slapen in een bed uit de tijd van bodewijk XVI, waarbij nog de bij zonderheid wordt verschaft, dat dit bed bedekt zal zijn met een fraai geborduurde, satijnen sprei in pas telkleuren. Aan het voeteneinde van het bed zal zich een telefoon be vinden, waarmee de president wel met anderen in verbinding kan tre den, doch door middel waarvan hij niet zelf kan worden lastig geval len. De ambassade zal tijdens het ver blijf van president Eisenhower wor den bewaakt door niet minder dan honderd soldaten van het Ameri kaanse leger. Ike zal steeds worden begeleid door zijn uit twaalf man bestaande lijfwacht. Behalve door Amerikaanse detectives zullen Eisenhower en uiteraard ook de an dere regeringsleiders nog worden bewaakt door een legertje van 150 Franse inspecteurs van politie, In het gebouw van de Navo is een kamer ingericht met fauteuils, een divanbed, een tafel en telefoon toestellen, waar de Amerikaanse president zich kan terugtrekken tij dens de pauzes van de conferentie. De conferentie draagt een besloten karakter en slechts tijdens de eerste bijeenkomst, zullen fotografen, radio en televisie in de gelegenheid wor den gesteld opnamen te maken van de staatslieden. Tientallen evacués zijn gisteren, met verschillende vliegtuigen, op Schiphol aangekomen. „Ik ben er nog Over de politieke gebeurtenissen in Indonesië zeil hangt nog steeds een waas van geheimzinnigheid. Soekarno verscheen gisteren, nogal triomfante lijk, voor een aantal buitenlandse cor respondenten. Hij deelde hen glimla chend mee, dat in Amsterdam de wens wel de vader van de gedachte ge weest zou zijn. „Ik ben er nog steeds", zei hij. Hij weigerde echter te ant woorden op vragen van de journa listen. Mr. Sartono, de voorzitter van het parlement, zal Soekarno vervangen tijdens diens rustperiode in het bui tenland. Hij staat bekend als een ge matigde figuur. In Washington vraagt men zich af, ot hij in staat zal zijn de machtsverhoudingen te beheersen, nu als gevolg van Soekarno's „geleide democratie" de communisten deel uit maken van de regering. Men is er nogal verbaasd over, dat Soekarno tij delijk eclipseert, nu de toestand zo gespannen is. Indonesische woord voerders vinden het best verklaar baar. De toestand, zeggen ze, baart in het geheel geen zorg. Anders zou Soe karno wel thuisblijven Al werd het gerucht omtrent de dood van Soekarno, of diens gevangenne ming door een rechts driemanschap „belachelijk" genoemd, de regering in Djakarta voelde zich nochtans geroe pen, het officieel tegen te spreken. Bovendien gaat zij de buitenlandse correspondenten op het matje roepen, die dit bericht van „radio Hilversum" hadden aangehaald. Daarnaast zal zij een onderzoek instellen naar de „par ticuliere bron" ervan. India weet nog van niets In India is nog niets bekend om trent een voorgenomen reis van Soe karno naar dit land. Dit maakte de regering in New- Delhi althans be kend. Een woordvoerder van het In donesische leger verklaarde, dat niet alle verloven waren ingetrokken, zo als eerst was gemeld. De intrekking gold alleen voor militairen, die dienst doen op het algemene hoofdkwartier. De Indonesische ambassadeur in Bonn heeft gezegd d&t zijn land „zal vermeden" een officieel bezoek tot West-Duitsland te richten, om het economisch vacuüm op te vullen, dat in Indonesië door de Nederlanders wordt achtergelaten. Tenslotte komt uit Parijs het bericht, dat ook de Indonesische kwestie punt van bespreking zal uitmaken op de NAVO-topconferentie, die maandag begint. Men mag aannemen, dat mi nister Drees zelf het Nederlandse standpunt kenbaar zal maken. Negen kinderen en twee volwasse nen zijn vrijdag omgekomen door in storting van een bewaarschool in het Siciliaanse dorp Altofonte, nabij Pa lermo. De volwassenen waren een kloosterzuster, die les gaf en een moeder van een van de kinderen. Tien kinderen werden gewond. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de hevige storm die in dit ge bied woedde. Eer muur van het eeu wenoude schoolgebouw zou zijn omge- waaid, waardoor het dak instortte. 1 „Expo '58" staat voor de deur. Nog enkele maanden en de 'poorten van Brussels wereldtentoonstelling zwaaien open. De meesten van onze lezers zullen een bezoek gaan brengen aan deze miniatuur-wereld, die alles zal omvatten wat de hele aardbol de laatste jaren aan cultuur en techniek heeft opgeleverd. Het is goed, dat men tevoren weet wat Brussel onge veer gaat bieden. De artikelen, die onze verslaggevers aan Expo '58 wijden en de foto's daarbij, mogen nu al dienen als gids daartoe. Vandaag beginnen we met de serie. Zie pagina 11 De Franse strijdkrachten hebben in Algerië gewelddaden gepleegd tegen gevangengenomen Algerijnse opstan delingen. Dit zegt het rapport van de commissie van onderzoek, die inder tijd door de Franse regering werd in gesteld. Het rapport werd vrijdag gepubliceerd in het Franse dagblad „Le Monde". Er wordt melding gemaakt van 3 gevallen waarin vele Algerijnse ge vangenen, die in wijnkelders waren opgesloten, om het leven zijn geko men. Op 14 maart 1957 werden te Ain-Isser honderd Algerijnen op de ze wijze opgesloten. De volgende dag bleek de helft van het aantal gevan genen te zijn overleden. Soortgelijke gebeurtenissen speel den zich ook af te Mercier-Lacombe waar op 16 april 1957 zestien gevan genen bezweken, en te Mouzaiaville, waar op 21 juni meer dan 20 Alge rijnen omkwamen. In deze gevallen zijn disciplinaire maatregelen tegen de verantwoordelijke personen geno men. Ook zijn misbruiken geconstateerd bij het verhoor van Algerijnse gevan genen. Het rapport spreekt in het bij zonder over de zaak van de „voor uitstrevende christenen" te Algiers, die ervan werden beschuldigd de communistenleidster Raymonde Pe- schard verborgen te hebben gehou den. De commissie heeft verder bij een bezoek aan gevangenenkampen, straf inrichtingen en ziekenhuizen vastge steld, dat de terdoodveroordeelden op een onmenselijke wijze worden be handeld in de gevangenis van Algiers en die van Constantine. Op een persconferentie van het Nederlandse Roode Kruis zijn j mededelingen gedaan omtrent de hulp, welke deze organisatie zal verlenen aan Nederlanders in verband met de gebeurtenissen in Indonesië. Een der directeuren van het Roo- de Kruis, de heer A. van Emden heeft op deze conferentie medege deeld, dat ofschoon de toestand in Indonesië nog onoverzichtelijk is, en deze op het ogenblik wat gunsti ger schijnt, het Roode Kruis het moment gekomen achtte om in over leg met het C.C.K.P. (het centraal comité van kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten be hoeve van gerepatrieerden, waarin 23 instellingen samenwerken) zich tot de Nederlandse bevolking te wenden. In de eerste plaats zal geopend worden een inzameling op de be kende girorekening no. 777 ten na me van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. De hierop binnen komende gelden en de op andere wijze ontvangen middelen zullen worden verdeeld tussen het Roode Kruis en het C.C.K.P., welke bei de organisaties een afgescheiden arbeidsterrein hebben. De voorbereidingen zijn door het Roode Kruis al enige tijd geleden begonnen. Zij omvatten de volgen de punten: Het Roode Kruis staat gereed om ais het nodig mocht blijken, vrijwil ligers beschikbaar te stellen, tenein de als helpsters op te treden in trei nen die van Genua naar ons land komen, indien de gerepatrieerden met een Italiaans schip reizen. Op de tweede plaats zal op Schiphol een Roode Kruis-post wor den ingericht. Pakketten Ten derde is opdracht gegeven tot het samenstellen van 6.000 pakket ten, welke zuilen bevatten: biscuits pepermunt, schrijfpapier, zakdoe ken, balpunt, tandenborstel, tand- crème, zeep, handdoeken en bloc note. Bovendien voor mannen: shag sigarettenvloei, scheerkwast, -zeep en scheerapparaat, voor vrouwen: sigaretten, toiletpoeder, veiligheids spelden, haarschuifjes, huidcrème, garen, naalden en hygiënische ar tikelen en voor kinderen: kauwgom gecondenseerde melk, zuurtjes, ro zijnen, drop en speelgoed. Er wordt overlegd hoe deze pak ketten het vlugst aan de betrokke nen kunnen worden overhandigd. Waarschijnlijk zal kolonel M. Voo- ren, lid van de staf van het Roode- Kruis-korps. die o.a. in Korea is geweest, op korte termijn naar Sin gapore vertrekken ter regeling van de distributie der pakketten aldaar. Het C.C.K.P. heeft eveneens maat regelen genomen in verband met de huidige situatie. Door bemidde ling van de regering heeft men maatschappelijk werksters op dracht kunnen geven de repatrian ten aan boord van de „Captain Cook" voor te bereiden op wat hun hier te lande te wachten staat. Om op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn, heeft men 25 maat schappelijk werksters, die ervaring hebben met gerepatrieerden klaar staan om op het eerste sein van de overheid te worden uitgezon den. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Alfrink heeft meegedeeld, dat de bisschoppen van Nederland de actie zeer warm aanbevelen en be reid zijn tot steun aan iedere ver dere actie die in verband met de verdere ontwikkeling van de feiten noodzakelijk zal zijn. De honderdduizend, de hoofdprijs in de 537e staatsloterij, vierde klasse bleek gisteren de laatst uitgelote gro te prijs te zijn. De gelukkige bezit ters van het lot nr. 6138 krijgen dus tevens de premie van 30.000 die aan de laatst uitkomende hoge prijs wordt toegevoegd. Het lot is verkocht in de serie A in Sneek, in de serie B. in Middel- (Advertentie) Het wetenschappeliik verantwoord preparaat voor deze tijd. Dinsdag is Aneurin Bevan, de minister van buitenlandse za ken in het Engelse „schaduw kabinet" van de Labour-party, voor een tweedaags bezoek in Duitsland aangekomen. Bevan zal verscheidene Duitse politici ontmoeten, onder wie kanselier Konrad Adenauer en de minis ter van buitenlandse zaken, Heinrich von Brentano. Tijdens een welkomstreceptie in Bonn klonk de Britse politicus o.a. met de Duitse parlementaire oppositieleider en voorzitter van de Duitse sociaaldemocratische partij, Erich Ollenhauer (links). burg, in de serie C. te Amsterdam in de serie D in 's-Gravenhage, in de serie E te Utrecht en in de serie F te Eindhoven. In Middelburg had een particu lier, die onbekend wenst te blijven, een half lot. Een groepje personeels leden van de limonadefabriek „Wem- co" groot zeven man en een dertien man sterk loterijclubje van de coöpe ratie „De broederband" hadden ieder een kwart lot. Deze beide bedrijven zijn in Middelburg gevestigd, zodat het hele lot in serie B in de Zeeuwse hoofdstad is terechtgekomen. VINOBASIS N.V AMSTERDAM. Een schip van de K.P.M. is van Kupang, de hoofdstad van Indo nesisch Timor, naar Dilly, de hoofdstad van het Portugese deel van het eiland „ontsnapt". Een ander schip zou bij een poging om van Dilly naar Nederlands Nieuw- Guinea te varen, door een korvet van de Indonesische marine onderschept zijn. Een derde schip van de K.P.M. de Barombang, is zondag re^Bs uit Dilly naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrokken, nadat het in de Portuge se stad de Indonesische passagiers en bemanningsleden aan wal had ge bracht. De passagiers en beman ningsleden van de drie KPM-sche- pen zijn met een kustvaartuig van de Portugese autoriteiten naar Ku pang gebracht. A/ Donderdag, te middernacht, werd de wacht van een kazerne te Plymouth (Engeland) in het geweer geroepen, met hoorn blazers en al. Er was „hoog bezoek", dat de wacht inspec teren wilde en dat bestond uit drie jonge officieren van een regiment infanterie, die werden vergezeld door een aantrekke lijke blondine. De wachtcommandant deed zijn best. Zijn mannen stonden weldra in twee onberispelijke rijen gereed voor de inspectie. De drie in burger geklede offi cieren en hun charmante ge zellin liepen langs de rijen. De blondine bekeek de mannen aandachtig en mompelde tot haar begeleiders: „Bijzonder goed, die mannen zijn heel knap..." De inspectie was dus een suc ces, doch later begon men er toch over te praten. Toen bleek dat de drie officieren een vro lijk feestje hadden bezocht en dat de inspectie hun een waar dige bekroning hiervan had toegeschenen. Het laatste woord is nu aan de bevelvoerende generaal, die maandag a.s. zijn visie op het gebeurde zal geven.

de Stem | 1957 | | pagina 1