Het eeuwig twistgesprek tussen boer en huisvrouw SPA REINE Zwarte Ruiter had te WENNEKER veel veel vrijheid WENNEKER SPA REINE PasMaK voor V aderlandse wieier wereld hoogst belangrijke tweesprong Drie weken gratis naar Afrika Verschil Noodzakelijk Ex-gevangene over „Scheveningen DERDE BLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 Baby geboren in gevangenis ZUIVERT HET ORGANISME. Nieuwe regering in Nieuw-Zeeland Grote wildsterfte door vergiftiging ^de Genewf extra zacht en belegen PE PROEVER BOEKENPLANK Stuntvlieger Kalle Verzonken eiland Wordt nu mooier dan ooit tevoren door de LIGNE STIMULATION a l'hydro-sève SCHOONHEIDSINSTITUUT DU-BOIS oude genever REINIGT DE NIEREN. van dr. ir. Vondeling wel eens hebben horen noemen als mogelijk opvolger van minister Mansholt) had daaren tegen voorgesteld een heffing te leg gen op de grondstof voor margarine. Deze immers is voor een groot deel vervaardigd van plantaardig vet en beconcurreert het verbruik van dier lijk vet, waarvan een overschot be staat. Hierbij doet zich de vraag voor, of dit vetoverschot redelijk is. Is het n.l. ontstaan, omdat een varken nu eenmaal vet produceert en de boer geen varkensvlees kan maken zonder vet Of is dit overschot ontstaan om dat een aantal boeren hardleers is en nog steeds te zware varkens mest? In het eerste geval zouden maatre gelen te billijken zijn, in het tweede geval niet. Overigens heeft deze discussie al leen maar theoretische zin, want blij. kens de memorie van antwoord zal er noch een heffing op varkens noch een heffing op margarine komen. Er wordt geld beschikbaar gesteld uit de schatkist voor het voeren van een varkensbeleid. Het woord garantie is er uitgevallen. Een varkensbeleid houdt wat anders in dan een varkens- garantiebeleid. Het eerste betekent o.a. een beperking van de varkens stapel, in dit geval tot 3.3 miljoen. De boer mag gerust meer varkens (Advertentie) (Van onze landbouwmedewerker). Tussen boer en huisvrouw wordt een eeuwig twistgesprek ge voerd over de prijs van de landbouwprodukten en de prijs van de levensmiddelen. De boer wil zijn waren zo duur mogelijk verkopen; de huisvrouw zo goedkoop mogelijk kopen. Van beide zijden een volkomen eerlijk en eerbaar verlangen, dat niet ver schilt van het verlangen van andere groepen, die aan het eco nomisch verkeer deelnemen. Het verschil is alleen, dat de huisvrouw wel elke dag levensmiddelen koopt, maar niet iedere dag nieuwe schoenen of een nieuwe hoed. (Of schoon, als men sommige haar gang zou laten gaan!!). Vanwege de da gelijkse transacties is het twistgesprek tussen boer en huisvrouw veel vuldiger en heftiger dan bijvoorbeeld tussen kapper en huisvrouw. Bij het streven naar duur verkopen en goedkoop kopen is op een of an der punt een evenwicht te vinden. In theorie is dit eenvoudig; in de prak tijk moeilijker. Iedereen heeft altijd geleerd, dat dit punt van evenwicht automatisch gevonden wordt door vraag en aanbod. Deze theorie is heel mooi, maar in het dagelijkse le ven komt er weinig van terecht. Want zodra dit punt van evenwicht beneden de kostprijs van de landbouwproduk ten komt te liggen, is de boer niet meer tevreden. En terecht, daar deze toestand de ondergang van zijn be drijf zou betekenen. Nu kan men wel zrggen, dat dan de zwakste bedrijven verdwijnen en dat Nederland dan een sterke landbouw zal overhouden, maar deze redenering gaat maar ten dele op. Want ook de sterkste be drijven zijn afhankelijk van weer en klimaat en van tal van andere na tuurlijke factoren, die niemand in de hand heeft. Daardoor kunnen ook de sterkste bedrijven zwak worden, en waar ligt dan de grens Da boer is daarom van mening, dat de huisvrouw hem de kostprijs van de produkten moet betalen, als de marktwaarde beneden de kostprijs ligt. Een redelijk verlangen als de boer zorgt, dat zijn bedrijf in orde is en zijn kostprijzen niet te hoog zijn. Maar even redelijk is het verlangen van de huisvrouw naar goedkope le vensmiddelen. Wie rond moet komen met zijn inkomen in een gezin met opgroeiende kinderen, weet daar al les van. En dus weer het twistge sprek tussen huisvrouw en boer. De schuld Zij begrijpen eikaars standpunt niet. Bij wie de schuld Dat is moeilijk te zeggen. Onze indruk is, dat de boer wel wat meer moeite mocht doen om de redelijkheid van zijn verlangen aan te tonen. Hij zal het standpunt van de huisvrouw wel kennen, want de boerin is ook een huisvrouw, die hem heus wel zal ver tellen, hoe duur alles is, schoenen, kleren, hoeden, schoolboeken en wat al niet meer. De boer zegt voortdu rend, dat de consument de kostprijs moet betalen. Hij spreekt dit grote woord gelaten uit. Maar hij doet wei nig of geen moeite het standpunt van de consument te begrijpen, zich in te denken in de geest van de consu ment en van daaruit voorlichting te geven. De boer heeft tegenwoordig de mond vol van public relations voor de landbouw en voorlichting van de consument, maar het wordt tijd, dat hij dan zijn onderlinge me ningsverschillen eens opzij zet, aan public relations begint en daaraan bijvoorbeeld eens het duizendste part van zijn inkomen spendeert. Anders zal hij het in de toekomst bij het eeuwige twistgesprek steeds harder te verantwoorden hebben. Op hoog niveau Er zijn al symptomen. Het twist gesprek immers wordt gevoerd op lioog niveau. In het parlement en in de ministerraad. En ieder jaar op nieuw zijn voorlopig verslag en me morie van antwoord van de land bouwbegroting leerzame fasen van dit eeuwige twistgesprek. Ook dit jaar. Het ging nu vooral over de varkens. De prijzen van deze dieren zijn niet hoog genoeg en vooral de vooruitzichten zijn niet gunstig. Daar om had het Landbouwschap al ge ruime tijd geleden gevraagd om een varkensgarantiebeleid. De consument moet de kostprijs betalen (daar is het weer) en daarom zou op elk varken, dat voor de binnenlandse markt wordt geslacht, een heffing moeten komen van bijvoorbeeld tien of vijf tien gulden. Voor het binnenland zijn 2 1/2 miljoen varkens nodig. Bij de pot van 25 miljoen gulden zou de re gering nog een bedrag moeten leggen en uit deze totale pot zou achteraf aan de varkensmesters een bedrag worden uitgekeerd en zou tevens geld beschikbaar zijn, waarmede het Pro- duktschap voor Vee en Vlees zijn be leid t.a.v. de export zou kunnen fi nancieren. De voorzitter van dit Pro- duktschap (wiens naam wij naast die houden, maar voor die meerdere var kens krijgt hij geen cent nabetaling. Is de varkensprijs laag. dan krimpt de varkensstapel vanzelf in. zo zegt de minister. Een woord geschrapt En moet de consument de kostprijs betalen Neen want de doorbereke ning van de kostprijzen is aan gren zen gebonden, aldus de minister. Het kan niet in het kader van het loon- en prijsbeleid. Als de geruchten waarheid bevat ten, had in het concept van de me morie van antwoord gestaan: het h i d i g e loon- en prijsbeleid, maar heeft de ministerraad of de REA (raad voor economische aangelegen heden uit de ministerraad) het woord huidige" geschrapt. Daarmee te kennen gevende, dat niet de tegen woordige situatie de doorberekening ongewenst maakt, maar dat zulks een principiële kwestie is. Als dat waar is, is dit de meest pikante noot uit de memorie van antwoord. En dit houdt in, dat in het eeuwige twistge sprek tussen boer en huisvrouw de boer een verliespunt heeft moeten boeken. (Advertentie) Een Amsterdamse vrouw heeft haar vijfde kind ter wereld ge brachtin de „Krententuin", de ge vangenis voor politieke en criminele delinquenten, te Hoorn, toen zij op bezoek was bij haar man, die in de laatstgenoemde afdeling verblijft. De. ze verrassende geboorte bracht daar nogal wat opschudding teweeg. Na de bevalling zijn moeder en kind ter stond per ziekenauto naar het Sint Jansziekenhuis in Hoorn overge bracht. Zij maken het beiden goed. NYLON voor perfecte voethygiëne Walter Nash. leider van de Nieuw- zeelandse socialistische partij die de meerderheid heeft behaald bij de al gemene verkiezingen van de vorige maand, heeft een nieuwe regering ge. vormd. Nash is premier en minister van buitenlandse zaken. Op verscheidene plaatsen, o.a. te Arcen, Thorn en Maasniel is in de laatste tijd een aanzienlijke vogel sterfte veroorzaakt doordat fazanten, wilde duiven en andere vogels op ak kers waren neergestreken, waarvan de gewassen met vergiftige stoffen waren bestrooid of bespoten. De sterf te is van dusdanige omvang, dat een onderzoek wordt ingesteld of het ge bruiken van zware vergiften door tuinders wel wettelijk geoorloofd is. Inmiddels zijn hier ook gevaren voor de volksgezondheid aanwezig. Al of niet te goeder trouw worden op het veld gevonden vogels te koop aange boden. De poeliers zijn gewaar schuwd, opdat zij in geen geval der gelijk vergiftigd wild kopen en in de handel brengen. (Advertentie) "WfóHtufOlMlIlltS®1 Opgw.ctn 1693 i iistiliatwrs branders ^H'EDAM HollanO U vraagt uw slijter; Noemt U als bron van uw inlichtingen maar cel 622. In die cel van het Huis van Bewaring in Scheveningen heb ik en kele maanden doorgebracht, 's Nachts althans. Overdag was ik samen met de delinquenten in de penitentiaire inrichting onder wie ook de Zwarte Ruiter. Ze zeggen, dat de gevangenis directie en het bewakingspersoneel geen schuld hadden aan de ontsnapping van Hans. Ik zou dan wel eens willen weten wie er wel schuld aan hebben... Nogal kritisch hebben we geluisterd naar wat, nu ja, cel 622 ons vertelde. Hij had er kennelijk behoefte aan zijn hart eens te luchten en we bedachten, dat een ex-gevangene misschien niet de aangewezen persoon is om een objectief relaas op te hangen over de gang van zaken in een gevangenis. Wat hij zei klopte echter wonderwel met wat tevoren over de fouten en tekortkomingen in Schevenir.rren is gezegd, met dit verschil dan, dat zijn verhaal concreter en gedetailleerder was dan wat regering en justitie hebben bekendgemaakt. Voor ons is het nog steeds twijfel achtig of boeken zcals Stuntvlieger Kalle" van Torsten Scheutz (uitgave H. Nelissen Bilthoven) de aangewe zen lectuur zijn voor onze jeugd. Men zou kunnen aanvoeren, dat deze jeugd nu eenmaal gespitst is op sen satie-verhalen en dat belangstelling voor de luchtvaart om maar te zwijgen van ruimtevaart hand over hand toeneemt, dat men min of meer de neiging krijgt hier van een pro bleem te spreken. Het lijkt in ieder geval wel zeker, dat deze opwinende 'lectuur de gezonde belangstelling voor andere gebieden van het maat schappelijke leven maar al te ge makkelijk nadelig zal kunnen beïn vloeden. Stapt men als opvoeder over deze bezwaren heen en bekijkt men aldus „Stuntvlieger Kalle" als eventueel aanvaard boek op zijn eigen verdienste, dan kan men moeilijk an ders dan vaststellen: het is vlot ge schreven en boeiend tot de laatste bladzijde. Deze goed opgezette en uitgewerk te roman van Hubert Nicholson, speelt in Engeland in de eentonige vlakte langs de Humber. Hoofdpersoon is Roger Wellincroft, telg van een haast uitbundig levende familie, waarin de patriarchale, wil- sterke grootvader Saul, de eerste viool speelt. Roger wordt door zijn familie met zachte dwang gedreven in de richting van de boerendochter Louisa Kilner, die hem tevens een boerderij kan aanbrengen. Zonder veel enthousiasme maar ook zonder tegenzin verlooft hij zich met haar en alles lijkt te lopen zoals het opge zet is, totdat de hartstocht van het jongere zusje Ida als een vlam door hem heen slaat en ook zijn hart in brand zet. De eerste band wordt ver broken voor de tweede en op boeien de en verantwoorde wijze beschrijft Nicholson het leven van deze twee ongelijksoortige karakters. Een dode lijke ziekte drijft de levenshonger van de jonge vrouw nog op, tot deze ab rupt in een tragische scène zijn ein de krijgt. Dan vindt de gekwelde Ro ger de rust welke hij behoeft, bij de evenwichtige en eerst versmade Loui. sa. Het boek verscheen in de Aeterna- reeks van de N.V. Pax. Voor volwas senen. (Advertentie). De natuur heeft weer één van haar geheimen prijs gegeven. Na jaren lange onderzoekingen heeft men ontdekt, dat bloemen en planten mysterieuze stoffen bezitten, die hen schoonheid en nieuwe levens kracht schenken. Madame Dr. N. G. Payot is er als eerste in geslaagd deze wonderlijke stoffen, welke men „levenssappen" noemt, te verwerken in haar crèmes en lotions. Hiermede creëerde zij, de thans in Nederland reeds be roemd geworden LIGNE STIMULATION a l'hydro- sève, samengesteld uit crèmes en lotions, welke Uw huid op een uiterst prettige en toch krachtige wijze stimuleert het zo onontbeer lijke vocht op te nemen. De sappen van duizenden exquise bloemen dienden voor de bereiding van deze uitnemende crèmes en lotions en hun „levens-elixir" dringt diep in Uw huid en zorgt er voor. dat Uw teint weer mat en gaaf wordt. Werkelijk de resultaten met de producten van de LIGNE STIMULATION a l'hydro- sève zijn, blijkens de mededelingen van tientallen enthousiaste gebruik- sters, bijzonder verrassend. Gebruikt U de CREME NUTRICIA BLANCHE a l'hydro-sève, een deli cieuze nachtcrème, welke een over vloed aan vitaminen en plantaardige levensstoffen bevat. Een weldaad voor de vermoeide huid De CREME NUTRICIA TEINTEE a l'hydro-sève is werkelijk de ideale gekleurde basiscrème voor Uw make-up. Uw teint krijgt er dat ge heimzinnige matte waas door, dat U zo flatteert. Bij deze crème heeft U keuze uit een verrukkelijk gamma van kleuren. De TONIQUE No. 1. l'hydro-sève is een bijzonder verfrissende lotion, welke Uw huid diep reinigt en ver sterkt. Met deze TONIQUE No. 1 begint de behandeling van Uw huid met de onovertrefbare producten van de LIGNE STIMULATION. DE LA FACULTÉ DE LAUSANNE WILL-COSMA N.V. - 2e WETERINGPLANTSOEN 3 - AMSTERDAM DE PRODUKTEN VAN DR. N. G. PAYOT ZIJN VERKRIJGBAAR IN HET ST. IGNATIUSSTRAAT 87a BREDA TELEFOON 37090 Minister Samkalden heeft enkele dagen na de ontsnapping van de Zwarte Ruiter toegegeven, dat er iets schortte aan de manier, waarop in Scheveningen de gevangenen waren ondergebracht. Hij stelde vast, dat de samenvoeging van verschillende instituten in één gebouwencomplex grote nadelen had, maar dat deze samenvoeging nu eenmaal een gevolg was van het nieuwe systeem dat niet alleen de beveiliging van de maatschappij tegen de misdadiger op het oog heeft, maar ook voor de de linquent zo gunstig mogelijke voor waarden wil scheppen voor heropne ming in de samenleving. De oude gevangenissen waren niet aangepast aan de nieuwe methodiek. Dat was eigenlijk de grondoorzaak van onvolkomenheden in de beveili ging. „Best mogelijk", zegt cel 622, ,maar waarom moest men de delin quenten in de penitentiaire inrichting samen brengen met de mensen in het Huis van Bewaring? Ze hadden da gelijks contact met elkaar. Ze trof fen elkaar in de werkinrichting en in de keuken. Lag het dan niet voor de hand, dat een gewiekste knaap daarin mogelijkheden moest zien om een ontsnapping voor te bereiden? Wij zaten in het Huis van Bewa ring. En we hadden, uiteraard, veel meer contact met de buitenwereld dan de mensen die al gestraft waren. Het was echt niet zo moeilijk, een ruilhandeltje met hen te bedrijven. Gruijters heeft de staaf frou-frou die hij gebruikte om zijn celgenoten een slaapmiddel toe te dienen, gekregen van een vriend die in voorarrest zat. De penitentiaire inrichting, waar het regime tamelijk mild is, is streng ge scheiden van de strafgevangenis. Maar ze is door een enkele deur ver bonden met het Huis van Bewaring. Uiteraard kwamen de patiënten in eerstgenoemd instituut niet vaak naar onze afdelingen. Omgekeerd echter wel. Wij werkten gewoon samen met de mensen die aan de andere kant van de deur hun cellen hadden en er was alle gelegenheid tot een praatje en... een komplotje." deling hebben omdat hy geestelijk was geschokt. Maar die schok was een gevolg van zijn misdaden. Hy verkeerde in onzekerheid omtrent de toekomst. Hij was bang voor de straf die hem te wachten stond. Hij wist niet, welke bewyzen men had tegen de moordenaar van Ravenstein. Bo vendien was kort tevoren zijn moe der gestorven. Gruijters, meent cel 622, moest niet genezen worden van psychische stoor nissen die hem tot misdadigheid had den gebracht. Hij was integendeel, door zijn misdaden psychisch ge stoord. De angst scherpte zijn intelli gentie en hoe turbulenter zijn geest werd, des te heviger werd zijn ont- snappingsdrang. Daarmee werd blijk baar geen rekening gehouden. Boven dien. zegt hij, liet Gruijters duidelijk blijken dat hij de kans zou grijpen als hem die geboden werd. Geen bewa ker heeft dat blijkbaar gemerkt. Bo vendien was de directie zo slecht op de hoogte van wat hij dacht en zei dat men hem rustig liet begaan. Men nam zelfs niet de moeite, de mate rialen op te ruimen, die tegen de gevangenismuur lagen opgestapeld en die voor de uitbreker een prachtig glijbaantje vormden naar de begane grond. Het relaas van cel 622 geeft inder daad reden tot enkele vaststellingen, die een bedenkelijk licht werpen op de gang van zaken in Scheveningen. Men mag toegeven, dat de nieuwe methodiek van het strafwezen tot sa menvoeging noopte van enkele afde lingen in het gebouwencomplex en dat de directie inderdaad voor een voldongen feit werd geplaatst, toen zij de Zwarte Ruiter als „patiënt" toegewezen kreeg. Onmiddellijk echter rijst dan de vraag, of zij juist daarom niet min der automatisch had moeten hande len cn of het inderdaad zo vanzelf sprekend was, dat zij Gruijters be handelde als een van de velen? Bo vendien mag men twijfelen aan de noodzakelijkheid, om mensen uit het Huis van Bewaring samen te bren gen met die in de penitentiaire in richting. Er moet, ook bij onvolko menheid van een gebouwencomplex, toch wel een mogelijkheid worden gevonden om een nogal logische scheiding in stand te houden. De be handeling van de gevangenen hoeft daar niet minder soepel om te zijn. Na wat cel 622 ons vertelde, kun nen we moeilijk geloven aan de witte onschuld van directie en gevangenis personeel. Er is op zijn minst spra ke geweest van een bedenkelijke non chalance. Trouwens: nog een andere onthulling van cel 622 stelt de gang van zaken te Scheveningen in een rikaans, voor mensen die stuk voor stuk wegens ernstige misdrijven zijn veroordeeld? Zo'n film, zegt cel 622, kregen we te genieten. Toen de voorstelling was begonnen, ontdekte men dat er aan de voorcontrole iets had gehaperd. Men schrok ervan, maar liet de film toch maar doordraaien. Als men de voorstelling had afgebroken, zou dat teveel protesten hebben gegeven.... „Na de ontsnapping van Gruijters is de zaak grondig onderzocht. Toen is men ook verbeteringen gaan aan brengen. Als het kalf verdronken is... Nietwaar?" Het is allemaal lang niet zo een voudig als we aanvankelijk hebben verondersteld met de deelneming van Nederlandse coureurs aan klas sieke Ronden in het buitenland. Het is ook niet gemakkelijk om er de vinger achter te krijgen, omdat de betrok kenen, renners zowel als ploegleiders, zoekende zijn naar mogelijkheden, die passen in het raam der wensen en verlangens. Juist daarom ook is de berichtgeving onderling zo afwijkend, zo ondoorzichtig, zo verwarrend soms. x x X Ons land telt op het ogenblik laten we zeggen drie ploegleiders, die in volgorde van opsomming het hoogst cn de internationale wieiermarkt staan aangeschreven; Pellenaars, Buchly en de Limburger Hensen. Tot voor een poos waren allen aan een rijwielfabriek verbonden, een Neder landse wel te verstaan. Sinds Pelle naars losgeraakte van Locomotief, bleven er nog twee over, Buchly (Magneet) en Hensen (Eroba). Het spreekt vanzelf dat Pellenaars zijn blik over de grenzen ging werpen, om ergens in landen waar de wieler sport ..eten en drinken" voor de mas sa betekent, tot andere lucratieve verbintenissen te komen. Deze pogingen ligggen, dat begrijpt „Ze wisten toch", zegt cel 622, „dat Hans Gruijters een gevaarlijke mis dadiger was, en dat hij er weinig voor voelde, rekenschap af te leggen voor zijn aandeel in de moord te Ra venstein. Toch werd voor hem geen enkele uitzondering gemaakt. Hij kreeg dezelfde behandeling als alle anderen". Dat de directie voor een moeilijk probleem zat, wil cel 622 wel toege ven. Maar, zegt hij, het lijkt wel fcf ze blind was voor het verschil tus sen de toestand waarin Gruijters ver keerde en de geestelijke situatie van de andere gevangenen. Hij zegt het niet met dezelfde woorden, maat zijnI merkwaardig licht. Wat moet men bedoeling is duidelijk. bijvoorbeeld denken van de vertoning Grujjters moest een speciale behan-van een gangsterfilm, robuust-Ame- Inderdaad, drie weken gratis naar Afrika, op vakantie in de binnenlanden. De mogelijkheid daartoe ligt binnen ieders be reik: verkoop zoveel mogelijk boekjes „Lava", 1.25 per stuk. Ziedaar in een notedop de op lossing. De actie „Lava" (Leken Aantreden voor Afrika) is gestart door.... een leek. iemand als u en ik, die ook „wel wat anders" aan z'n hoofd heeft dan zich te verdiepen in allerlei problemen aangaande het missiewe zen. Een idealist dus. die echter met zin voor de werkelijkheid een golf van geestdrift wist los te slaan. In een aantal katholieke bladen verscheen in september een advertentie: „Gratis drie weken naar Afrika". Van links en rechts kwamen de reacties. Hier uit is een bloemlezing samengesteld, die nu tegen f 1.25 te koop is. Mr. L. G. Kortenhorst, mr. dr. L. N. Deckers, mr. H. G. Moshuis en Paul F. J. A. Julien hebben zitting in het comité van aanbeveling, dat de rijke gedachten van de encycliek „Fidei donum" steun aan de moderne middelen ter missionering in Afrika verder wil uitdragen. De opbrengst van de boekjes is bestemd voor de steun aan de sociale missie in Afri ka. Per 17.000 verkochte boekjes kan één persoon een gratis reis naar Afrika maken en wel hij, die de meeste exemplaren verkoopt vóór 15 februari. Iedereen heeft dus een kans. Missieclub sanatorium Van dat standpunt is ook de Missie, club Pius X van het sanatorium Ka- lorama in Beek bij Nijmegen uitge gaan. En bijzonder sympathiek is wel, dat, als deze missieclub een of meer gratis reizen wint, de reis ge maakt zal worden door geïnteresseer den in de Afrikaanse ziekenverple ging. De Broeders van St.-Joannes de Deo zijn de verplegers van Kalora- ma. Vrome, stille werkers, die het leed van anderen verzachten en thans willen gaan onderzoeken of zij hun zegenrijk werk mogelijk ook in dienst van de Afrikaanse missie kunnen stel len. Zij of anderen, met name leken- verplegers. Ais, volgens de richtlijnen van „Fidei donum", de nood in Afri ka, waar het beslissende uur van de missie slaat, maar gelenigd wordt. Vier goede daden Laaiend vuur en rotsvast Gods vertrouwen vindt ge op Kalorama. Vandaar, dat wij, in de kader van de Lava-actie, gaarne het initia tief van de Missieclub Pius X steu nen en adviseren uw boekje aldaar te bestellen: f 1.25 of een veelvoud op giro 435562. ten name van Mis sieclub Pius X, Sanatorium Kalora ma, Beek bij Nijmegen. Ce krijgt dan het boekje. Ge steunt de missie in Afrika. Ge kunt u scharen onder de vele vrienden, die de richtlijnen van „Fi dei donum" volgen. En.... ge doet iets goeds voor een missieclub van een sanatorium. Vier goed, daden door één enkele handeling: zo'n boekje besteilen. men wel, geheel en al in de zakelijke sector en in die sfeer iets bereiken gaat, zoals overal en in de meest uit gebreide zin van het woord in de commerciële wereld gebeurt, vaak met grote geheimzinnigheid gepaard. Dat behoeft niet te verbazen. Want wie sterke troeven in. handen heeft, zal tot het laatst toe voor anderen 'n soort gesloten boek te zijn. Het is in elk geval steeds: haal er uit, wat er uit te halen is. Met sportiviteit heeft het in zulke gevallen uiteraard geen jota te maken. Eerst overeenkomsten, gedegen contracten, prima geldelijke voorwaarden en pas dan al het an dere. Zoals renners, vergoedingen, kopmannen, knechten, winstmarges. Pas dan fietsen wat je kunt. Ben je een hele beste, dan volgens je eigen inzicht, behoor je tot de mindere go den, dan volgens die hele beste èn de ploegleider, die dan maar zien moet er teamgeest in te krijgen, te houden en de ploeg tot een verdien stelijke maken. x x x We weten eigenlijk niet welke de voornaamste van al deze factoren is. Het is eerder een complex, dat in alle onderdelen moet kloppen. Waarin geen enkele schakel, hoe klein ook, mag ontbreken. Voorop blijft intussen het financiële staan. Het alles beheersen de, omdat de wielrenner niet alleen een zeer dure uitrusting ten dienste moet staan, maar praktisch het ge hele jaar door wat men noemt prima ingespannen dient te wezen. Uit eigen middelen is die niet te bestrijden en dus komt er een rijwielindustrie, een bandenfabriek en noem maar op aan te pas, welke in dat opzicht de hand toesteekt. x x X In Nederland is dat tot nog toe al lemaal afzonderlijk gebeurd. Er zijn laten we zeggen, drie fabrieken, wel ke jarenlang elk voor zich er een ren- nersstal op na hielden. Het heeft de schijn er van, dat in deze situatie verandering gaat optreden. In deze zin, dat er op samenwerking wordt aangestuurd. Hetgeen zou betekenen, dat men gezamenlijk de belangrijkste uitgaven aan het in stand en met succes houden van 'n labrieksteam verbonden, gaat dragen. Als wij goed zijn ingelicht, en daaraan is op het moment dat dit wordt geschreven geen twijfel, dan mag op korte ter mijn in deze een beslissing worden verwacht. x x x Dezer dagen zijn twee ploegleiders: Pellenaars en Buchly naar Milaan geweest. Onafhankelijk van elkaar, zoals ons thans duidelijk is gewor den. Beiden hebben bij de „Gazetto della Sport" directeur, Torriani, or ganisator van de Giro d'Italia, over de mogelijkheden van deelneming met een Nederlandse ploeg aan diens ronde gepolsd. Wie het eerst aan bod kwam, doet minder terzake. Be langrijker is te weten, dat beide ploegleiders kans wordt geboden in de Giro 1958 te starten, als maar aan gestelde voorwaarden wordt voldaan. En nu zijn het juist die voorwaarden, zeer sterk afwijkend van de tot nog toe bestaande, welke de samenstel lers van wielerploegen veel hoofd brekens zullen bezorgen. De heer Torriani heeft letterlijk gezegd, en dat geldt voor alle ploe- genvormers in alle geïnteresseerde landen: het kan ons minder sche len wie als ploegleider komt, als wel met welke coureurs hij aan de start zal verschijnen. Daarnaast zullen slechts contrac ten worden afgesloten, wanneer handtekeningen van renners gevoegd worden bij toestemmingen van hun desbetreffende fabrieken. Tot welke merkwaardige ontwikkelingen en con sequenties dit leiden kan is duidelijk. Als een of andere ploegleider wèl een coureur zou kunnen bewegen om met hem in een équipe naar de Ronde van Italië te gaan, maar om welke reden dan ook daarvoor van zijn fabriek geen toestemming kan verwerven, is het voor een derge lijke renner onmogelijk met die ploegleider een verbintenis aan te gaan. x x X Dit alles staat vermeld in de re glementen en voorwaarden, welke de heer Torriani heeft doen uitgaan voor zijn komende Giro, die, aldus werd ons bericht, op ongeveer gelijke leest als de Ronde van Frankrijk zal wor den geschoeid. En dan gewaagden wij niet eens van die andere stringente verplichtingen, welke voor ploegen, gesteund door extra sportieve recla meondernemingen (die Italië er di verse heeft) zijn vastgelegd. De renner die zich straks bij een dergelijke „extra sportieve" vastlegt, zal na* melijk gedurende een jaar slechts, voor dat ene merk mogen uitkomen. Het is een nogal ingewikkelde zaak, althans voor de niet-insider. Maar de coureurs weten er uiteraard meteen alles van. Zij weten nu ook, dat een contract bij een Nederlandse fabriek hun alleen dan de vrijheid geeft zich elders te verbinden, als die fabriek daartoe vergunning zou geven. Hier mede zijn we dan het kardinale punt genaderd. De meest prominente Nederlandse renners hebben een overeenkomst als hier bedoeld. Besluiten de drie be doelde rijwielfabrieken tot zakelijke samenwerking wat betreft de uitzen ding van Nederlandse ploegen naar klassieke wedstrijden of Ronden, dan ligt het voor de hand, dat zij een fi guur als ploegleider zullen aantrek ken, waarmede zij op dit moment op goede voet staan. Iedereen kan zien, dat voor de Ne derlandse renners en voor onze wie lersport in het algemeen, belangrijke beslissingen voor de deur staan. Het is duidelijk, dat men een samengaan van die fabrieken van harte zou moe. ten toejuichen. Hoe belangrijk het, vooral in de tijd van bestedingsbeper king, is dat die fabrieken aan het werk blijven, behoeft niet nader te worden benadrukt. Dat de directies tot samengaan willen overgaan, zal eveneens iedere Nederlander (alleen reeds uit een oogpunt van werkgele genheid en goodwill) tot instemming nopen. Als er reclame gemaakt moet worden, laat ons land met zijn diver se kwaiiteitsprodukten dan niet ach terwege blijven. Het klimaat er toe lijkt vandaag bi- zonder gunstig, om verenigde stappen in die richting te doen. -

de Stem | 1957 | | pagina 5