JA GRAAG! IK DRINK ÓÓK LIEVER NESCAFÉ Zwart o DE DUIVEL IN HET DORP la§Waï> Antwerpse kasteleins moeten" adverteren MENING EN COMMENTAAR Uw beste keuze*. koop zo'n bus! p Wit PARTIJLIJN ANTWERPEN BEDUCHT GRENDEL VOOR MOSKOU Actifral-10 T V' R A D IO T V' R A DIO T V- TV TWEEDE BLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 anden >A g n Stevenson raadsman af Steenbergse bankbediende veroordeeld Weer Italianen naar Belgische mijnen PHILIPS -ROXANE 5? Doedintsef blijft schrijven Salazar niet naar Parijs Valsemunters bij Nice ^Uynben&cs &A* Venhculle. 2 ;oneel. Deze cht onder re- ckefeer het ligen of Bar- eide avonden erenigingsge- en het pu st. De kinde een filmvoor- ;dige publiek voordigd. Tij- werden de makt van de ;e de MIVO- ballonnetjes slecht met het hierdoor was taartjes vrij Ion van de strijd het nog sturen. De Serma de oove. G. Lau- Coolsen, te Verpecken, aert, Hengst- Boschkapelle, Jan. Fon, Vijnacker, al- ÏSCHOOL elwaarde zijn egezegd, ne hting van een iterschool in vorm aan. tleuters van acht in een chool. maar ing, die ove- tgeduurd. Het ans over een net dit wapen spoedig da nen. De nieu- worden op 't kerk langs 't lD succes rist uit Hulst aar de missie parochiekerk mooie bedrag Een dergelijk ichiaan gere- nog nergens hkapelle heeft iond in liefde ;op te staan. IMIJN n. 7 december weelheden vis ïeente vismijn 83 kg schar, tg, 5 kg zalm, rog, 1981 kg jting, 1.106.384 aring (onver- 322 kg schar- kg garnalen (onverkocht), tocht). ging naar de DROOG OLEN. er op verschil- gemeente 's- de drooglijnen blijkbaar alles onderleggers imiddellijk een ïulp van een er echter nog der of daders was naar bin- ijk uur is dus iecember, gel- Zeeland de iden: te Hans- iur, te Terneu ur en te Vüs- uur. e) T T E S leren maken de ergadering Han- uur: Abbot en roll, a.l. Alham- 1 In Sorento, a.l. o 7 en 9,15 uur; ouwburg 8 uur: ne, 18 j. 8 uur: Toneel door de Rede uur: De laatste pia 8 uur: Kitty ion Veiling: nrichting. ebouw 3,45 uur: ir: De klokken ur: Kleren ma- en 9 uur: Ab- •ock 'n roll, a.l. Schandaal in 7 en 9,13 uur: ouwburg 8 uur: ie, 18 j. on Veiling: Ten ch ting. Duivententoon- )e iSnelvl&egers. eelspel Grote derijkers. Ledel lodie, a.l. uur: De laatste uw 8 uur: Dui- 6,30 en 9 uur: i, a.l. pia 8 uur: Kitty 'v. Dijck 7,30 U.: 14 j. I uur: Het ge- ter, 18 j. iw 8 uur: Heu- Vlaamse Opera ellingen. (Advertentie) JN Moskou hebben ze nu een paar fikse zuiveringen achter de rug, het partijbestuur van de CPN mocht niet achterblijven. Drie mannen zijn de woestijn in gestuurd. Allereerst een zekere Verreyt uit Tilburg, die speciaal was aangesteld om het zuiden uit duisternis en onwetend heid te verlossen. Hij bleek zelf echter een nare duisterling te zijn, die leugens en laster over verant woordelijke leden van het partij bestuur verspreidt. Daarom uit de partij, die vent! Dan is er een me neer Geugjes, lid van de Eerste Kamer en directeur van De Waar heid. Laat die man met zulke ba nen, die aterling Verreyt de hand boven het hoofd gehouden hebben. Erger nog: hij leed aan opportunis me! De CPN is echter nog lank moedig met hem. Zijn banen is hij kwijt, maar hij zal nu op een andere post voor de partij blijven werken. Een Buiten-Mongolië heeft Paul de Groot niet beschikbaar. Dan maar naar de Mookerhei of daaromtrent. Bertus Brandsen, voorzitter van de EVC en lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland, is ook al zo'n mooi nummer. Hij had vrese lijk de hekel aan de grote Paul de Groot en hield van haat door drenkte redevoeringen. Hij wei gerde te spreken op vergaderingen ter herdenking van de oktober revolutie. Hem is „verzocht" zijn Statenzetel ter beschikking te stel len. Over een royement wordt nog niet gesproken. Misschien, dat hij wel aanvoerder van de EVC in Sur- huisterveen mag blijven. Hiermede is de Nederlandse CPN dan in de Moskouse partijlijn ge bleven. Als Kroestjev straks zou duikelen en Molotov komt weer aan de top, dan halen ze Bertus weer uit Surhuisterveen en stuurt Geug jes Paul de Groot naar de Mooker hei. 20ALS wij al eerder schreven, is de verklaring van de ontspo ring in het Antwerpse „Handels blad", voor zover zij niet aan Indo nesische invloeden is toe te schrij ven, mede te zoeken in de beducht heid van Antwerpen voor verdere overvleugeling door Rotterdam. Nog zo pas schreef „La Métro- pole" over het Europoort-plan voor de uitbreiding van de Rotterdamse haven als over „een gevaar voor de haven van Antwerpen". Rotterdam gaat een nieuw havencomplex bou wen voor de ontvangst van grote tankschepen en Antwerpen kan in de concurrentie die ontwikkeling niet bijhouden. Het is best moge lijk, dat dit een redacteur van het „Handelsblad" tot een obsessie is geworden. Maar Antwerpen heeft toch ook eigen uitbreidingsplannen en het kan die verwezenlijken, zoals ir. Bonnet heeft aangetoond, als het met Nederland tot samenwerking komt voor de normalisatie van de Westerschelde. Men hoeft zich daarbij echter niet af te vragen, of hiervoor de juiste weg is de Ne derlandse havens haar belangen in Indonesië te gaan afkapen. De Europese integratie bestemt ook Antwerpen tot een Europoort en Noordbrabant en Zeeland zien met verlangen een expansieve ont wikkeling tegemoet rond de Wes terschelde. Dat zou de beduchtheid van Antwerpen in stede van zich te laten opzwepen tot een onbe hoorlijke en voor zich zelf verder felijke eigenbaat of concurrentie- nijd eerder mogen temperen. PEN rede van Soekarno, die als een gewichtig moment in de „strijd" om westelijk Nieuw-Guinea was aangekondigd, is maar een praatje van twintig minuten ge worden, waarin hij zijn volk armoe de en honger moest voorspellen. Dat moet zich in de plaats van kle ding en voedsel maar tevreden stel len met „de revolutionaire geest van 1945". Dat werd dan nog toe gejuicht ook. Overigens liet deze merkwaardige volksmenner alle grote vragen in het midden. Hij durft zich niet openlijk voor de communistische tactiek uit te spre ken, doch keurt haar ook in genen dele af. De in Moskou getrainde wroe- ters en hun handlangers kunnen dus verder gaan. Een regering, die ook niet weet wat ze wil, zal hen ook niet kunnen stuiten. Alleen de militairen vormen nog een macht, die de rode vloedgolf op Java kan keren. Daartegenover blijken de buiten gewesten zich veel taaier te tonen tegenover het communistische drij ven. De zelfstandigheidsbewegingen krijgen weer nieuw leven en een oud-minister van financiën is zelfs bezig met het aanknopen van recht streekse handelsbetrekkingen tus sen Sumatra en Celebes en het buitenland. In dit verband dringt opnieuw de betekenis naar voren van een er kenning der Zuid-Molukken als on afhankelijke staat door andere mo gendheden. Juist een vrij Ambon zou een bescherming kunnen zijn voor Nieuw-Guinea en samen met Celebes, Borneo en Sumatra zou het een sterk afweerfront vormen te gen verdere communistische pene tratie vanuit een rood geworden chaotisch Java. Adlai Stevenson, de Amerikaanse democratische leider, heeft woensdag officieel ontslag genomen als demo cratisch adviseur voor NAVO-kwes- ties van de Amerikaanse rëgering. Hij heeft deze functie 25 dagen be kleed. Stevenson had een laatste onder houd met minister Dulles, dat ander half uur duurde. Het is niet bekend, in hoeverre de Amerikaanse regering rekening heeft gehouden met Steven- sous adviezen bij het opstellen van de voorstellen, die zij op de NAVO- conferentie ter tafel zal brengen. (Advertentie) Nescafé De rechtbank te Groningen heeft gisteren J. W. uit Steenbergen, die zich had schuldig gemaakt aan vals heid in geschrifte en verduistering veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek. B. was procuratie houder en beheerder van een corres pondentschap van een bank in Haren. Hij kreeg geldzorgen en opende daar om een gefingeerde rekening, die hij dekte met valse dispositieslips. Toen hij zou worden overgeplaatst naar Steenbergen gebruikte hij f 15.000 van een andere rekening om de gefingeer de rekeningen aan te zuiveren. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest geëist. De Italiaanse regering zal de im migratie van Italiaanse mijnwerkers in België na 1 september weer toe staan. Dit is besloten tijdens bespre kingen tussen een Belgische en een Italiaanse regeringsdelegatie die te Rome gehouden zijn. De immigratie was stop gezet we gens het grote aantal ongelukken in de Belgische mijnen. De Belgische regering neemt maatregelen om de veiligheid in de mijnen te vergro ten. Deze zullen op genoemde datum van kracht geworden zijn. De Italia nen zullen aan de controle op de vei ligheid deelnemen. Ook is overeen stemming bereikt over sociale maat regelen en de opleiding van mijnwer kers. Junior bus fl. 1.39 Normale bus fl. 9.48 Familie bus fl. 8.95 COFFEINEVIJ Normale bus f*)3 Familie bus fi. 9.95 ESPRESSO Normale bus ft. 3.15 van Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f2." Nu óók voordelige gezins verpakking van 150 drageesf3.75 Philips-Roxane Nederland N.V. - Amsterdam De laatste tijd klagen talrijke Ant werpse caféhouders over de herhaalde verzoeken die zij krijgen, om in aller lei tijdschriften van het personeel van overheidsinstellingen te adverteren. Er wordt hier door derden op schan dalige manier misbruik gemaakt van de naam van allerlei overheidsinstel lingen. Een klinkend bewijs levert de „Federatie van het lager personeel der Douane en Accijnsen". Deze federatie begon in mei met een blad uit te geven, getiteld „Tussen Ons". Het gold voor het officieel or gaan van deze vereniging. De vraag was natuurlijk hoe men op de goed koopste manier dit blad gedrukt kon krijgen. Het bestuur van de federatie kwam in contact met een publiciteitsfirma, die te Brussel is gevestigd, maar die ook een bureau heeft te Borgerhout. Daar wist men wel raad. De publici teitsfirma stelde tot groot genoegen van de argeloze douanen voor, het blad gratis te leveren, maar zij behield zich het recht voor, daarin voor eigen rekening publiciteit af te drukken. De federatie had slechts te zorgen voor de artikelen die moesten verschijnen. De publiciteitsman begon met zich briefpapier aan te schaffen met als briefhoofd „Federatie van lager per soneel der Doune en Accijnsen", en op dat briefpapier stencilde hij een tekst die dus z.g. rechtstreeks afkomstig was van de Douane en Accijnsen. De brieven werden verstuurd naar alle café's van Antwerpen en er werd in gezegd, dat het de caféhouders in de toekomst „mogelijk zou zijn" publici teit te maken in het officieel orgaan. Ook de tarieven werden vermeld: 350 F voor een vierde blad, 600 F voor een half blad en 1.000 F voor een heel blad. Na deze voorbereidende actie trok ken de publiciteitsagenten er op uit om de café's te bezoeken. Het spreekt vanzelf, dat er niet veel caféhouders waren die het waagden publiciteit aan de Douane en Accijnsen te weigeren. Er is geen enkel geval gesignaleerd waarbij dreigementen zouden zijn uit gesproken, maar in de gegeven om standigheden waren er helemaal geen dreigementen nodig om de caféhouders te doen marcheren". Ze verstonden het zo ook wel. In nummer vier van „Tussen Ons' werd in totaal voor ruim 60.000 F. aan advertenties betaald. Op 2 of 3 uitzonderingen na waren het allemaal annonces van café's. Daarbij mag nog worden vastgesteld, dat de publici teitsfirma nog niet te kieskeurig is geweest. Met dit alles heeft de administratie van de Douane en Accijns niets te maken. Integendeel. Men is er zeer verontwaardigd over de manier waar op de publiciteitsmensen te werk gaan. Het orgaan „Tussen Ons" is geen uitzondering. Er zijn nog veel perso- neelstijdschriften (van politie, belas tingen, enz.) Dit is meer dan een verfijnde vorm van aftroggelarij. Het Belgische Handelsblad is van mening dat er 'n middel moet worden gezocht om aan dergelijke praktijken een eind te maken. Het adviseert de caféhouders, die zich al hebben laten verleiden tot het adverteren in derge lijke bladen, voor zover zij nog niet betaald hebben, gewoonweg te weige ren te betalen. (Advertentie) Radio-Moskou heeft verklaard, dat de roman ,,Niet bij brood alleen" van Wladimir Doedintsef in de Sovjet- Unie niet verboden is, zoals ..Weste lijke uitgevers luidruchtig in hun ad vertenties hebben verklaard". Er is kritiek geleverd op Doedintsefs werk. maar niemand heeft hem het schrijven verboden. Doedintsef „be vindt zich in de weinig benijdenswaar. dige positie dat reactionaire elemen ten in het Westen" zijn boek gebrui ken voor aanvallen op de Sovjet-Unie. „Het spreekt vanzelf dat dit niet de bedoeling van Doedintsef is geweest", aldus de radio. Deze week was in Moskou reeds bekendgeworden, dat Doedintsef aan een nieuwe roman werkt en dat hij rekening houdt met de kritiek die op Niet bij brood alleen" is geleverd. De Portugese premier, dr. Salazar, kan als gevolg van zijn slechte ge zondheidstoestand de komende NAVO. topconferentie in Parijs niet bijwo nen, zo is in Lissabon bekendge maakt. Portugal zal nu in Parijs ver tegenwoordigd zijn door dr. Caetano, vice-premier, dr. Cunha, minister van buitenlandse zaken, en luitenant-ko lonel Dos Santos Costa, minister van defensie. (Advertentie). Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet Rennies blussen brandend maag zuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op da tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U no dig had om deze advertentie te le zen. 944-00 De Franse politie heeft bij Nice een werkplaats van valsemunters ontdekt en 30.000 bijzonder goed nagemaakte Amerikaanse bankbiljetten van 100 dollar in beslag genomen. Twee Cor- sicanen zijn in verband met deze af faire gearresteerd. ONTSLAG j Nadat de gemeenteraad van S Blind River met veel rumoer J de commissaris van politie S had ontslagen, zette de bur- gemeester nader de redenen uiteen. Hij zei, dat de politie- chef eens een raadslid op de bon had laten zetten wegens openbare dronkenschap, dat hij later een ander raadslid een verbaal had laten geven wegens het mishandelen van t een hond en dat er in het algemeen niet met hem viel samen te werken. Helpen In de Engelse kustplaats Filey ging mevrouw Margaret Webster op de remmen van haar auto staan, toen ze zag, dat een zeiljacht om sloeg en de twee opvarenden dreig- den te verdrinken. Ze gooide het portier open, rende dwars over en kele drassige akkers naar de zee, haalde haar handen open aan scher pe rotsblokken, zwom met al haar krachten naar de drenkelingen en slaagde erin ze meer dood dan le vend aan de wal te brengen. Daar paste ze kunstmatige ademhaling toe, deed en passant nog een zware verkoudheid op en verloor haar dure armband en haar rechterschoen. Toen alles gebeurd was ging ze naar haar auto terug, waar enkele agenten breed lachend een bon ston den te schrijven wegens ongeoor loofd parkeren van een vierwielig voertuig. Anker De heer H. Hank uit Cape Jervis bracht met enkele vrienden zijn zelf gemaakte roeiboot naar het water voor de eerste tocht. De mannen waren nauwelijks gezeten, toen het vaartuig met geweldige snelheid door het water begon te snijden. Pas kilometers uit de kust slaagde een van de opvarenden erin de lijn naar het anker te kappen. Men ver moedt, dat het kleine anker door een hongerige haai werd ingeslikt cn dat het beest verontwaardigd begon te zwemmen, omdat het hem niet smaakte. Echtgenote In Millwaukee heeft de heer Daniel Brozoki ongenoegen ge kregen met zijn vrouw, die als sociaal werkster meehelpt de kost te verdienen. Voor Daniel is de lol daarvan echter wel af, want zij doet niet anders dan psycho analyses maken van haar man en verder vertelt ze tegen iedereen, dat hij „een uitzonderlijk inter essant geval van minderwaardig heidsneurose" is. Film In Hurron gelegerde militairen vroegen bij de staf een instructie film aan, met de smakelijke titel: ,,Hoe in het leger het aantal griep gevallen te beperken". Het ding werd verstuurd, maar was na enkele dagen weer terug met de aanteke ning, dat de film voorlopig toch niet kon worden vertoond, omdat zowat alle manschappen met griep te bed lagen. Lopen Douane-mensen in de haven van Keelung zagen matroos Pien Ching op een rare manier van boord lo pen. Hij had helemaal niet de be proefde zeemansgang en dat was achteraf wel te verklaren, want onze Pien Ching had dertig horloges in zijn laarzen verborgen en hij was als de dood, dat er eentje kapot ging. Volhouder Jean-Louis Damon, die in de ge vangenis van Brussel 10 maanden uitzit wegens roofovervallen, heeft er nog eens twaalf maanden bijge- kregen, omdat hij vanuit zijn cel dreigbrieven schreef naar vroegere slachtoffers. Daarin zei hij, dat er vreselijke dingen met hen zouden gebeuren, indien ze niet een bepaald bedrag op zijn bankrekening zouden overmaken. Ja. U hèbt op mijn tenen getrapt, toen U weg ging 1 Waarom? I mi Oh, prima, dan is dit mijn rij! (Advertentie) ZATERDAG, 14 DECEMBER HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en lit. kal, 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Prom.-ork. en solist (12,30-12,33 Land- en tuinb.meded.) 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Platennieuws 13,30 Instr. trio 13,50 Gram. 14,00 V.d. jeugd 14,20 Eng. les 14,40 Boe'kbespr. 14,50 Gram. 14,55 Har- monie-ork. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,40 Koorzang 16,00 V.d. jeugd 16,50 Gregoriaanse zang 17,20 Aimateurs- progr. 17,4o Gram. 17,45 Pianospel 18,00 Journ. weekoverz. 18,10 Gram. 18,15 Pari. overz. 18,25 Strijkork. 18,45 Vragenbe- antw. 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Omr. ork. en solist 20,10 Lichtbaken, caus. 20,25 Act. 20,40 Gevar.progr. 22,10 Lichte muz. 22,35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Nouveautés HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Tijd. uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Strijksextet 10,50 Bui- tenl. overz. 11,05 Pol. cabaret 11,35 Gram. 12,00 Hammondorgel en zang 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Orkestconc. 13,45 Sportpraatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Dans- muz. 15,00 Boekenwijsheid 15,20 Vrou wenkoor 15,35 Uitz. in dialect 16,00 Con- certgeb.ork. en solist 16,45 Twee kleine vogels, klankb. 17,05 Lichte muz. 17,30 Weekjourn. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Amus.muz. 18,45 Regeringsuitz.: Atlant. allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Ar tistieke staalkaart VPRO: 19,30 Pas separtout, caus. 19,40 Godsdienst voor heen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Waar gaan wij heen? 20,13 Gevar.progr. 21.45 Klaver Vier 22,15 Soc. comm. 22,30 Dans- muz. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Ork.conc. 12,30 Weerber. 12,34 Gespr. aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13.11 Radio-Almanak 14,30 Journ. 15,30 Gram. 16,00 Idem 16,15 Ork.conc. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal. 17,20 Lit. zangen 17,30 Gram. 18,00 Idem 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Cabaret 21,00 Volksliederen 21,15 Ork.conc. 22,00 Nws. 22,11 Kamermuz. 23,00 Nws. 23,05 Jazz- muz. 23,45-24,00 Gram. E-BUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 14,00 Vrije tijd 16,00 Disco-club 17,00 Nws. 17,10 Bei Canto 18.38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00-23,55 Lichte muz. en nws. Televisie ZATERDAG, 14 DECEMBER NTS: 15,30-46,50 Statuutdag 1957 NCRV: 17,00-17,30 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,15 Gas tenboek 20,30 Vragenspel 21,00-22,00 Ge var.progr. FRANS BELG.: 19,00 Feuill. 19,30 Luchtvaartkron. 20,00 Nws. 20,30 TV-spel VLAAMS BELG.: 19,00 Kathjuitz. 19,30 TV-album 19,35 Nws. 19,45 De week in beeld 20.15 Overname v.d. NTS (KRO): Gastenboek, quizprogr. en gevar.progr. 22,15 Feuill. 22,40 Nws. (Advertentie) door Maurice Zermatten. 27) Hij boog het hoofd, want hij voelde de kracht niet meer om een tegenstander het hoofd te bieden, om slag te leveren. Hij voelde zich uitgeput. Een bittere walging deed hem de lipper vertrekken en rimpels trokken diepe voren in zijn gelaat. Heel zijn leven, dat hij voor zijn scha. pen had geofferd, al zijn gebeden, alle offers, die hij had opgedragen in vrome stilte, waartoe had het al les gediend? Het ging met de paro chie slechter dan ooit. Moest je dan niet wanhopen aan de mensen en hen maar in het kwaad laten onder gaan? Het was maar een ogenblik van wan hoop, een laatste beproeving van de de oude vijand. Maar Perraudin zag, hoe de schouders van de pastoor voorover zonken in een hulpeloos heid, die hem geheel vernietigde. De ouderdom maakte hem zwak en bang als een klein kind. Van buiten kwam door de zoete zomerwarmte de harmonie der klok ken, die overal in de kamer weer klonken, zodat zelfs de Moeder Gods boven de stenen kachel, licht trilde. Maar noch de priester, noch de boer zag, hoe schoon de zondag was. De een kromp ineen van vrees om de taak, die hij voor zich zag, maar de ander werd hard als graniet. Pe- raudin richtte strijdvaardig het hoofd op. Zijn ogen schoten vlammen; zijn rimpels verdwenen, nu de toorn zijn huid spande en zijn spieren deed zwellen. Straks was een verlegen oude man de pastorie binnengeko men. Maar nu was hij de meester hier. Meneer pastoor! Wil ik u eens wat zeggen? U bent bang. U bent al ne'. als de anderen. U durft niet. U bent bang, dat ze zich wreken. Hebt u dan liever, dat ze uw kerk in brand steken en dat ze ons, oude mensen, in de rivier trappen? Nu is het ogenblik gekomen, meneer pas toor. Ik heb net hun gisteravond ge zegd op de vergadering voor het meer. We mogen geen dag meer wachten. Ik weet wat ze willen. Al les omverwerpen. En wij, meneer pastoor, en wij?.... Hij hief zijn rechterhand op en liet haar weer vallen op de scherpe punt van zijn magere knie. Zijn lippen trilden. De pastoor, ten volle uitgeput, bleef roerloos zitten. Maar zijn krachteloos versleten lichaam liet duidelijk zien, dat hij weigerde. Perraudin wachtte een ogenblik. Zwiepend scheerden de zwaluwen langs de vensters. De klok ken waren stil. De mensen kwamen al naar de kerk. O. u ant- 'orrdt niet, zei hij einde lijk. U bent al net als de anderen, bang voor uw rust. Maar u vergist zich, dat vertel ik u. Ik ken ze! Ze zullen uw pastorie desnoods met dy namiet in de lucht laten springen. Niets zal ze tegenhouden, als we ze laten gaan. We hoeven nog maar 'n beetje te wachten. Hij was weer opgewonden als 's avonds te voren en dreigende woorden rolden van zijn lippen. Ze maken zich klaar, ze organise ren zich. Ze zijn nog niet met veel. maar ze zullen binnenkort driekwart van het dorp aan hun kant hebben. Ons willen ze niet. Maar de ande ren lopen allemaal over, behalve Troillet, dat is een flinke vent. En hij heeft gelijk ook. Weet u, ze slepen de vrouwen ook mee, meneer pas toor, de vrouwen ook! Hij boog zich weer naar voren: Hoort u, de vrouwen ook! Maar niets scheen de pastoor te be roeren. Dan dacht hij aan de Weensteen: En dan, ziet u, heb ik tekenen gezien, die erop wijzen, dat alles slecht zal aflopen. Hij hoopte op een vraag, maar die kwam niet. Tekenen, zeg ik. Vanmorgen zweette de Weensteen bloed. Zo, zei de pastoor eindelijk. Bloed, ik heb het zelf een ogenblik gezien, toen ik uit mijn huis kwam. Toen werd het bloed zwart. U kunt het nog zien. Het is zo zwart als een doodskleed. Dat zullen wel lichtspelingen bij zonsopgang geweest zijn. Perraudin zag een rode wolk voor zijn ogen: hij vloog op van woede. Hij had nu zo lang hij tegenover die grijsaard stond zijn toorn onder drukt, maar nu barstte hij uit als een bom. Hij plantte al zijn vingers in de schouders van de priester en schudde hem uit alle kracht, zoals men een boom schudt, waaruit de vruchten niet willen vallen. Lichtspelingen! Ongelovige Tho mas! Zonsopgang! U bent al net als de anderen. Laat me los, Perraudin, laat me los... U loslaten, maar ziet u dan niet, dat een enkele minuut, die we nog verliezen, onze dood kan betekenen. Weet u. wat er gisteravond en van morgen gebeurd is? Hij werd kalmer, ging een stap ach teruit, maar bleef staan. Heel zijn lichaam trilde als een boom, die in de storm gehavend is. Ja, vanmorgen, een paar uur ge leden, zijn ze bij het aanbreken van de dag met de hele bende van Fion- nin gekomen. Met twintig of dertig misschien. Marie Courtines heeft ze gezien. Die ging naar boven om haar wei te besproeien. Ze heeft daarbo ven nog een bron, die nog niet droog is. Nu van al die jonge mannen komt er geen een meer naar de Mis. En weet u wat ze onderhand doen? Ze gaan zitten drinken in Het Witte Paard en ze houden op hun manier preken, achter de gesloten deur. Zie, ze bedrijven heiligschen nis ook, alsof de rest al niet genoeg was. En morgen, zeg ik u, morgen zullen ze met vijftig zijn, met hon derd, we zullen ze niet meer kunnen tellen. Langzaam stond dc priester op. Zijn gezicht was wat rustiger geworden: de rimpels waren verdwenen en zijn mond was nu weer zacht en vrien delijk. Hij aarzelde enkele ogenblikken en keek naar de grond. Dan zei hij alleen maar: Ik dank je wel, Perraudin. Ik geloof, dat ik nu weet. wat ik moet doen. Tot ziens. Wel bedankt, je hebt mij geholpen, duidelijk in te zien. wat ik doen moet... Hij trachtte te glimlachen en staarde in de verte. Terwijl hij sprak, bracht hij zijn be zoeker naar de voordeur. Perraudin was weer verlegen geworden voor de priester. Hij stamelde nog enkele woorden, die misschien verontschul digingen waren. Dan deed hij de deur open en het ge rucht der menigte omgaf hem als een vloed. Hij ging naar buiten en dacht niet meer aan wat hij gedaan had. HOOFDSTUK Hl Van bank tot bank keken ze elkaar aan, telkens als de priester probeer de de hoogmis te zingen. Ze waren er allang aan gewoon, dat zijn hese stem er niet in slaagde, de melodie te doen horen, maar een ordeloze rij tonen voortbracht. Nie mand lette anders daarop dan de or ganist. die nog probeerde hem op het orgel min of meer te volgen. Maar vandaag gaf het orgel het ook op, de wanklanken, die van het altaar op stegen te begeleiden: de zangers had den moeite met het antwoord. Hij is ziek, zei Marie Fellay tot haar buurvrouw. De burgemeester, die in het koor zat. begon ook ongerust te worden. Men zag zijn hoofd boven zijn open missaal oprijzen en zijn ogen m t verwondering naar de priester kijken. Toen hij weer in zijn boek keek, leek het of hij glimlachte, uit misnoegen of uit medelijden. Men wist ook niet of men lachen moest om die rauwe keelgeluiden, dan wel of men er ongerust over worden moest. De mannen glimlach ten, op het voorbeeld van de burge meester, en ze keken elkaar aan zonder te weten, wat ze ervan moes ten denken. Maar de vrouwen begon nen medelijden te krijgen. Zij konden er niet meer aan twijfelen: de pas toor moest wel efg ziek zijn en ieder van hen had wel willen zorgen voor die grijsaard, die hen zo dikwijls had getroost en geholpen. We zullen tenminste geen preek hebben, fluisterde Fellay Carron in het oor. Met die hitte mag dat wel. Werkelijk kwam door de hoge kerk vensters een hevige hitte de kerk binnen. De zomer legde zich zwaar over het dorp en drukte zijn branden de mond op de uitgedroogde weiden. De zon, die hoog aan de hemel stond, zond zijn vlammentongen door de kerkramen. Als een grote zwarte vloedgolf stonden de parochianen op. Zij maakten een kruisteken en dan tekenden ze slordig met hun duim een zigzaglijn over voorhoofd, mond en kin tot aan de borst. Ze bleven even met voorovergebogen hoofden staan, terwijl de priester met schor re stem, die soms in snikken scheen over te gaan, het Evangelie las. Toen hij daarmee klaar was, keerde hij zich naar de gelovigen en daalde de drie trappen van het altaar af. De misdienaars gingen in de banken der raadsheren zitten. Hij kwam naar voren en bleef voor de communiebank staan. Tot op deze zondag was hij, ondanks zijn hoge leeftijd, altijd nog naar de preek stoel gegaan, al had de wenteltrap hem vaak doen steunen van ver moeienis. Maar vandaag had hij geen kracht meer. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3