SOEKARNO MOET RUST NEMEN f it Djakarta „betreurt" maatregel van KPM Dank voor Mansholt na laatste gevecht Spekfeest in Warffum Westen niet afkerig van „vredesgebaar" r Geruchten in Nederland bleken overdreven, maar: Confectie- oorlog in Rotterdam ïHÏkcnfi GELUKKIG Handel wordt lamgelegd H-bommen mogen niet op scherp worden gesteld Noodweer in zuid-Europa BRUSSEL 1958 nen!! No. 5 Egyptische wapens voor Tunesië mm DAGBLAD VOOR ZEELAND 2) Alle miliairen van liet Indonesische leger hebben op. dracht gekregen op hun posten te blijven. De verloven zijn ingetrokken, ook voor degenen die thans met ver. lof waren. Fabrieken moeten personeel ontslaan ik heb irancVyA dekens! Oostelijke wind Begint verstand te spreken Kamerlid W. Peelers Belastingplannen kunnen beter worden opgeschort Bankpapier toch j I niet in W.C I Holenstein president van Zwitserland MacMillan in Lagerhuis 4- Liever geen kabinetscrisis Boelganin en Navo-gesprek Chocola wordt iets duurder t leur lek- lorst )in- poor 1st is om It de hafonds, voor de pkken en, naast hoog mogelij- et Sanatorium 1957). (Onder Ir vol formulier |den, mits elke /ijftig procent (tussen) de fest komt na af- (lingen. Bij invulling en 12 gratis. |8 9 10 11 12 itellen Ie momenteel eds nplicht zei de officier, erkennen of be ien kwestie van d. Men komt al- us zal men aan en zijn tegen de :unnen". (2). soort van die gewoonlijk naming voor een ers, dat in 1846 ilder tot de bak- invullen, klinkt i bakker niet te moeten we aan geven. (1). ,ii de verstandige ikel verschil in lal zij dus nóch of tonen. (3). k je knutselkast vinden". Uit het dus dikwijls iets op een plaats, aarom is „weer- irugvinden" aan 97e JAARGANG No. 22631 Uitgave N. V. Uitgevers MjJ. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dx. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij voorultbet 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (ultsl. bij niet post bestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm- 15 ct. Postrek. 278841 "Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 13 DECEMBER 1937 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.8S per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telafoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 36) Met betrekking tot de gang van zaken in Indonesië heb. ben gisteren drie belangrijke feiten de aandacht gevraagd: 1) Djakarta maakte bekend, dat president Soekarno in het begin van het volgend jaar enige tijd rust zal moe. ten gaan nemen in het buitenland. Men vermoedt, dat hij hiervoor naar India zal gaan, 3) De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag heeft verklaard, dat zijn regering de „overhaaste stap'' van de K.P.M. betreurt, om haar schepen naar Singapore te dirigeren. Het is nooit de bedoeling geweest, zei hij, die schepen in beslag te nemen. Verder deelde hij mee, dat de Nederlandse bedrijven slechts onder toe zicht waren gesteld om ongewenste acties van derden te voorkomen en dat D jakarta de regering in Den Haag slechts had gevraagd, de werkloze Nederlanders te la. ten repatriëren. In Rotterdam is een soort con- fectie-oorlog ontstaan, waarbij de grote voorraden vaak tegen halve prijs worden aangeboden. Deze situatie houdt ten nauwste verband met de moeilijkheden in de confectie-industrie. De markt zo wordt gezegd, is oververza digd. Hoe dan ook, de confectiefabriek Hertzberger te Rotterdam heeft al haar toevlucht genomen tot een kor tere werkweek. Radicaler echter is de maatregel die de N.V. Hocofa denkt te nemen. Zij wil het hoofd bedrijf in Rotterdam geheel opheffen en slechts haar nevenbedrijven in Leerdam en Vianen aanhouden. Als gevolg hiervan is een ontslagaanvra ge ingediend voor 90 personeelsleden, meest vrouwen. Ook andere fabrieken overwegen ontslag van een gedeelte van het personeel. KONINGIN JULIANA en prinses Ire ne zijn gisteren in Londen aangeko men, ter bijwoning van het huwelijk van Ann Abel Smith. KONING SAOED is momenteel mik punt van hevige aanvallen in de Egyptische pers. Hij zou geheime ak koorden met Irak en de Verenigde Staten hebben gesloten. PROF. DR. H. Schillebeeckx, een Belgische Dominicaan, is benoemd tot hoogleraar in de dogmatiek en in de geschiedenis van de theologie aan de katholieke universiteit van Nijmegen. FREDERIK G. Creed, de uitvinder van de telex, is donderdag te Londen in de ouderdom van 86 jaar overle den. DE FRANSE SENAAT heeft met 164 tegen 68 stemmen de bezuinigings- wet van de regering in laatste le zing goedgekeurd. Gaillard krijgt nu bijzondere economische volmachten. HET VRACHTSCHIP „Markelo" uit Amsterdam is gisteren in de Stein- sont te Noorwegen aan de grond ge lopen. Andere schepen zijn ter assis tentie uitgevaren. WIJ HEBBEN bericht, dat rijksbe middelaars goedkeuring hebben ge hecht aan een wijziging in de C.A.O. voor het administratief personeel van het grafisch bedrijf, waardoor een salarisverhoging zou zijn verkregen met ingang van 1 oktober 1957. Ter voorkoming van misverstand wij zen we er op, dat in deze verhoging is inbegrepen een reeds verleden jaar toegekende 3-procents toeslag. De fei telijke verhoging bedraagt nu dus nog eens 3 procent. (Advertentie) Verwachting van het K.N.M.I. te De Bilt: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Overwegend matige wind tussen oost en noord oost. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren of iets lagere. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid oost en oost. Meest zwaarbewolkt tot betrokken met van tijd tot tijd regen. Vandaag: zon onder 16.28 uur, Morgen: zon op 8.41 uur, maan op 0.20 uur. De toon waarin bovengenoemde verklaring was gesteld, bleek opvallend vriendelijk. Het is niet onmoglijk, dat zij een direct gevolg is van de groeiende ongerustheid in Indonesië over de eco nomische chaos, waarin het land dreigt te vervallen nu de inter- insulaire verbindingen zijn verbroken en de handel met Hongkong en Singapore vrijwel geheel is lamgelegd. De „Times of Indone sia" heeft bijvoorbeeld een zeer alarmerend geluid laten horen over de huidige gang van zaken. Over de K.P.M.-schepen werd nu gezegd, dat zij slechts ge wapende militairen aan boord hadden gekregen omdat de staat van beleg dit eiste en omdat de verbindingen tussen de eilanden verzekerd moesten worden In heel Nederland ging gisteren het gerucht, dat president Soekarno zou zijn gedood of dat hij afgezet zou zijn. Zo hardnekkig deed dit gerucht de ron de, dat het zelfs de Amsterdamse beurs van de kook bracht. Indonesische scheepvaartwaarden en Indonesische fondsen werden plotseling uiterst wil lig. Zo verspreid was het gerucht, dat zelfs de ambassade in Washington zich gedwongen zag te verklaren, dat het «geheel gefantaseerd" was. Blijkbaar is het gerucht de wereld ingegaan, toen de mededeling afkwam dat Soekarno rust ging houden. In Londen heeft men het vermoeden ge uit, dat het wel eens een „diploma tieke ziekte" zou kunnen zijn, waar aan de president lijdt en dat hij zijn gezicht wil redden, opdat hü niet te rug zou hoeven te komen op maatre gelen, die zijn land naar de ondergang voeren. Het is ook mogelijk, zo wordt gezegd, dat hij geen staatshoofd wil zijn bij het huidige machtsvertoon door communisten, die hfj zelf heeft aangemoedigd. Hoe dan ook, het wordt steeds dui delijker, dat er in Indonesië twee stromingen werken: een gematigde, die het gezonde verstand wil laten spreken en de extremistische, die kost wat kost recht wil doen aan een op geblazen en blind nationalisme. De vrees voor communistische over heersing is nog altijd groot. Dit blijkt uit het streven van veel Nederlanders in de republiek, om hun vrouwen en kinderen in elk geval zo spoedig mo gelijk te laten repatriëren. De Unilever bijvoorbeeld heeft voor dit doel drie vliegtuigen gecharterd. Geen extra vluchten Inmiddels heeft de regering in Dja karta een verbod gelegd op speciale vluchten naar de Indonesische hoofd stad. Er is geen behoefte aan, zo werd gezegd. Landingsvergunningen voor vliegtuigen van de Qantas-BOAC werden met name geweigerd. Het ge volg hiervan was, dat een toestel van de BOAC niet op Kemajoran kon lan den en de evacués de hele dag in het wachtlokaal bleven, hopend op een plaatsje in onverschillig welk ander vliegtuig. Een vliegtuig van de Garuda heeft gisteren 69 Nederlanders naar Singapore gebracht. Vier andere toe stellen werden nog in Singapore ver wacht. Dertig landgenoten zijn giste renavond met een KLM-vliegtuig uit Singapore op Schiphol gearriveerd. Een repatriant uit Soerabaja ver telde, dat de planters in de oosthoek van Java het bepaald niet prettig had den. Zij mogen geen bezoek ontvangen en zelfs hun huizen niet verlaten. Bo vendien, zei hij, is er bijna geen voed sel voor hen. De toestand is overigens overal verschillend. In sommige ste den hebben de Nederlanders in het geheel geen last. Ze gaan daar rustig hun gang. Het lid van de Tweede Kamer drs. W. Peeters (KVP) meent dat het be ter is, dat de door de regering bij de Tweede Kamer ingediende belas tingmaatregelen worden opgeschort todat men een beter inzicht heeft ge kregen in de resultaten van de beste- dingsbeperkende maatregelen, die dit jaar reeds zijn genomen. De heer Peeters deelde dit mede op de te Utrecht gehouden vergade ring van de Nederlandse katholieke Middenstandsbond. Hij zei voorts dat een beter beeld verkregen moet worden van datgene wat in onze economie thans speelt, voordat men zich over de noodzaak van deze belastingmaatregelen kan beraden. (Voor de toespraak van voorzitter Koops zie elders in dit blad). Een woordvoerder van het Indone sische consulaat in Singapore heeft meegedeeld, dat alle Indonesiërs, die zich op schepen van de K.P.M. in die stad bevinden, voor zondag a.s. zullen worden gerepatrieerd. De directie van de K.P.M. wil nog steeds geen com mentaar geven op de berichten vol gens welke de maatschappij bij haar assuradeuren een eis tot schadever goeding van ca. 117 miljoen zou heb ben ingediend wegens de door de Indonesische vakbonden in beslag ge nomen schepen. In assurantiekringen alhier is men van mening dat wanneer de schepen van de K.P.M. die door de vakbonden in beslag zjjn genomen, niet binnen 4 maanden aan de maatschappij worden teruggegeven, de K.P.M. gerechtigd is bij haar assuradeuren volledige scha devergoeding te eisen op grond van „k&perU". Indien echter binnen deze De 200 aan papieren geld die het dochtertje van een familie aan de Goudenregenlaan te Delft in de w.c. zou hebben geworpen, Z zyn terecht. Niet het personeel van openbare werken, dat het J riool heeft doorgetrokken, maar J de moeder heeft het geld terug- gevonden. De peuter had het net- jes opgeborgen in een doosje, waarin nog andere kinderspulle- tjes werden bewaard. Het verhaal van de w.c. had ze keurig uit haar Z duim gezogen. vier maanden de Indonesische regering de schepen zou overnemen van de vakbonden en ze onder haar beheer zou houden, wordt de zaak een proce dure-kwestie tussen de K.P.M. en de regering van Indonesië. De Australische regering heeft don derdag een verklaring uitgegeven, waarin er bij de Indonesische rege ring op wordt aangedrongen niet toe te staan, dat in Indonesië iets gebeurt, dat de democratische regering in In donesië zou kunnen schaden. In de door dc Australische regering uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat in elk zelfbesturend land de ge kozen regering de verantwoordelijk heid moet aanvaarden voor daden van confiscatie, welke door bepaalde groe pen worden begaan. Geen enkele regering kan lijdelijk toezien en in haar eigen land getuige zijn van het alom bedrijven van daden van onderdrukking tegen een minder heid, en zich van de verantwoorde lijkheid daarvoor schoonwassen, aldus de verklaring. (Advertentie) Thomas Holenstein, het hoofd van het departement van Economische Zaken, is tot president van Zwitser land gekozen. Hij is lid van de Ka tholieke Conservatieve Partij. De 61-jarige Holenstein volgt thans Hans Streuli, de minister van Finan ciën, op. Het presidentschap in Zwit serland wordt gedurende één jaar be kleed door dat lid van de uit zeven leden bestaande regering, dat door de volksvertegenwoordiging daartoe wordt aangewezen. De betrokkene blijft echter tevens hoofd van zijn departement. De Verenigde Staten hebben Enge land de verzekering gegeven, dat de vliegers van Amerikaanse bombarde mentstoestellen, die boven Engeland patrouilleren, uitdrukkelijk orders hebben de waterstofbommen die zij meevoeren niet op „scherp" te stel len, „tenzij zij rechtstreeks daartoe opdracht krijgen om een oorlogsope ratie uit te voeren". Dit heeft premier MacMillan in het Britse Lagerhuis gezegd in antwoord op talloze vragen over deze kwestie. Desgevraagd bevestigde MacMillan dat de Amerikaanse H-bomvliegtui- gen ook de apparatuur meevoeren voor het op scherp stellen van de bommen. Dit gereed maken van de bommen voor gebruik zou niet eerder geschie den dan op het allerlaatste ogenblik. Bovendien zou het bevel tot het „wapenen" van de bommen slechts gegeven kunnen worden na overeen stemming tussen de regeringen van Engeland en de V.S., aldus MacMil lan. De spekclub „Samenwerking" in Warffum (Groningen) heeft weer uitdelingsavond gehouden. De bij na vierhonderd leden uit vrijwel alle delen van Nederland leggen wekelijks twee kwartjes in om te gen de feestdagen op het einde van het jaar van de met dit geld ge kochte varkens een smakelijke por tie spek en vlees te ontvangen. De nieuwe burgemeester van Warffum de heer S. de Waard (rechts), woonde voor het eerst een uitdeling bij en mocht bij die gelegenheid een flinke portie vlees en spek in ontvangst nemen. (Van onze parlementaire verslaggever) Het afscheid van minister Mansholt van de Tweede Kamer is op merk waardige wijze gevierd. De minister moest bij zijn laatste optreden nog het „onaanvaardbaar" uitspreken over een amendement van het KVP- lid Droesen. Waren de omstandighe den, vooral met betrekking tot In donesië, minder hachelijk geweest, dan zou hij daar misschien nog met het hele kabinet over gestruikeld zijn. Met het amendement wilde de KVP een bedrag van vijftig miljoen gulden, dat de melkveehouders toe komt als toeslag voor reeds gelever de melk, na afloop van het melkjaar ook aanstonds betaalbaar stellen. De regering wil een jaar uitstel van betaling. De minister motiveerde dit „onaanvaardbaar" met een dra matische voorstelling van de finan ciële positie van het Kijk. De Kamer had daarover andere meningen. De heer de Ruijter (CH) heeft deze het scherpst naar voren gebracht door te wijzen op de opbrengsten van tal van middelen die de ramingen weer met vele miljoenen overtreffen, maar de minister hield vol, dat ,,de moei lijkheden uitermate groot zijn". Het regent al twee etmalen lang zeer hevig in noord-Italië. De Ri viera wordt door stormen geteis terd. In de Alpen valt overvloedig sneeuw. De meeste passen in de Dolomieten zitten dicht. Een groot gedeelte van Lombardije en Pie- mont is door mist bedekt. Hevige storm en regen hebben ook grote schade in Portugal veroor zaakt, vooral aan de kust. Bij blik seminslagen werden vele personen gewond. Ook in Andalusië (Spanje) heeft het bijzonder hard geregend. Te Jaen zijn vier personen om het leven ge komen en 19 gewond, doordat een muur instortte die door de regen was ondermijnd. Ook Marokko bleef niet gespaard. De stormen veroorzaakte grote schade in Tan- ger en Tetoean. Het Franse vrachtschip „Pei Ho" is ter hoogte van Casablanca op de rotsen gelopen. Hefschroefvliegtui- gen probeerden de bemanning 52 koppen te redden. In het zuiden van Frankrijk hebben de stormen eveneens grote schade aangericht. Het spoorverkeer tus sen Nice en Menton werd gedeel telijk ontwricht tengevolge van een instorting. Ir. Droesen is tenslotte onder pro test geweken voor het zware ge schut dat de minister in stelling bracht: een kabinetscrisis. Het amendement werd dus inge trokken. Nadat een socialistische motie was verworpen, die niets anders was dan een herhaalde poging, om bedrsgen die de landbouw toekomen in de vorm van hogere pacht, als „subsidie" te gaan uitkeren uitsluitend ter verbete ring van bedrijfsgebouwen, heeft men de begroting zonder hoofdelijke stem ming aanvaard (communisten tegen). Daarna klaarde de politieke hemel op als bij een prille voorjaarsdag. De minister hield een zwanezang, waarin hij zei, dat het hem in de afgelopen 12 1/2 jaar een vreugde was geweest de verantwoordelijkheid voor het landbouwbedrijf te dragen. Hij dankte allen die er voor gezorgd hadden dat hij daarbij de nodige spanning had ondervonden, zonder Minister Mansholt, die lid en misschien voorzitter wordt van de Europese commissie, die de gemeenschappelijke Euro pese markt gaat organiseren, moet hiervoor zijn ambt, na. 12 1/2 jaar bewindsman te zijn geweest, neerleggen. Voor de leden van de Tweede Kamer is dit aanleiding geweest om don derdag afscheid van hem te nemen. welke het leven ook in de politiek geen zin heeft. Dr. Kortenhorst heeft hierop met een geestige speech geantwoord en een geheel andere motie uit de bus gehaald. Het was er een van geluk wens en dank voor wat de minister gepresteerd heeft. De brieven van Boelganin (ook Drees heeft er nu een ontvangen) moeten gezien worden als een stuk je propaganda; een poging om ver deeldheid te zaaien in het weste lijke kamp. Daarvan is men in de Europese hoofdsteden overtuigd. Niettemin blijkt er, aan de voor avond van het grote Navo-beraad, verschil van mening te zijn over de manier waarop men de Russen tegemoet dient te treden. In Washington werd gisteren ge zegd, dat men niet ongenegen is, nieuwe toenaderingspogingen te on dernemen. Ook enkele grote Ame rikaanse bladen hebben in deze richting geschreven. Zij gaven te kennen, dat het beter is, in Parijs ook met een indrukwekkend vre- desprogram te komen, dan uitslui tend met voorstellen die de mili taire kracht van het westen be ogen te versterken. Ook in Engeland en Frankrijk plei ten sommigen voor een houding, die niet bij voorbaat afwijzend staat tegenover alle voorstellen van Mos kou. Aan de andere kant zegt men ervan overtuigd te zijn, dat de brieven van Boelganin geen ver deeldheid mogen zaaien, of afbreuk mogen doen aan de vastbesloten heid van het Westen tot vergroting van zijn politieke en militaire kracht. De minister van Economische Za ken, prof. Zijlstra. heeft toestemming verleend een stijging van de wereld marktprijzen voor grondstoffen van chocolade door te berekenen. Hier door bestaat de mogelijkheid dat bij voorbeeld de 25 centsreep weer meer op de Nederlandse markt zal ver schijnen. De industrie, zo wordt gezegd, zal trachten de noodzakelijke prijsverho gingen tot het uiterste te beperken. President Eisenhower heeft don derdag zijn laatste besprekingen met de Amerikaanse Nationale Vei ligheidsraad gevoerd. Men ver moedt dat de voorstellen van Boel ganin eveneens ter sprake zijn ge bracht. Minister Luns is inmiddels al in Parijs aangekomen, evenals zijn Britse collega, Selwyn Lloyd. In de vergadering van de militaire Navo-commissie zouden moeilijk heden gerezen zijn tussen generaal Norstad en de vertegenwoordigers van een aantal Navo-landen. Nor- stad bleek erop te staan, dat hem ook in vredestijd het werkelijke op perbevel werd gegeven van de strijdkrachten die onder hem val len. Verschillende afgevaardigden dachten er anders ober. Polen doet imniddels achter de schermen pogingen om de Navo- landen ervan te overtuigen, dat een met raketwapens uitgerust West- Duitsland de spanningen tussen oost en west aanmerkelijk zou ver groten. President Habib Boerguiba heeft heeft donderdag te Tunis medege deeld, dat een zending Egyptische wapens in zijn land is aangekomen. Hij verklaarde dat de „uitsluitend voor verdedigingsdoeleinden bestem de wapens" een tweeduizend ge weren cn „enkele mortieren" ter beschikking van het leger zijn ge steld. „Op dezelfde wijze, waarop wij Groot-Britlannië en de Verenigde Staten onze dank hebben betuigd dan ken wij nu Egypte voor deze zending Het betreft hier een aanbod van een Arabier aan zijn broeder" aldus Boerguiba. Er begint tekening te komen in de voorbereiding en de bouw van de wereldtentoonstelling in Brussel, de „Expo 58 Onze verslaggevers zijn erop uitgetrokken, om de zaken eens te bekijken. Dezer dagen beginnen wij met de publikatie van hun ervaringen. Daaruit zal naar wij vertrouwen een beeld oprijzen van de gigantische onderneming, die de Belgische bevolking volgend jaar wil realiseren. In de serie artikelen, die wij publiceren, zullen tal van exposerende landen een beurt krijgen. Zoveel mogelijk zal de tekst wor den geïllustreerd; niet in de laatste plaats immers zullen de architectonische prestaties in Brussel be- (en ver-?) won dering wekken.

de Stem | 1957 | | pagina 1