AMERIKA DRINGT BIJ DJAKARTA AAN OP MATIGING Drees telegrafeert premier Djoeanda Kantoorbediende leidde luxueus leventje van verduisterd geld Kamer vroeg garanties voor de woningbouw Eerste vliegtuigen met Nederlanders vertrokken Eisenhower naar Parijs Weer stijging deviezen Proces naar aanleiding van vliegramp in 1937 r „Jij" Evertsen naar N-Guinca BOAC-toestel kreeg eerst geen vertrek-vergunning Inschakeling van Sabena? RUZIE IN BESTUUR VAN DE C.P.N. Cocaïne gestolen uit ziekenhuis Weer tumult in Nicosia Kamer bezorgd over defensie Nieuw-Guinea Twee jaar geëist Spiering voor een kabeljauw DAGBLAD VOOR ZEELAND Priesteropleiding en middelbare school TOESTAND IS CHAOTISCH Veel wind Garandeer ordelijk vertrek van repa tri erende Nederlanders Boelganin schreef aan Adenauer Kind overleed na schop van vader Franse kabinet werd gered Zaak van der G. en jOUW 97e JAARGANG No. 22629 Uitgave N. V. Uitgevers Mij, Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. M Mes, mr H. M L. de Rechter, P V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post 1 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welkte de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. berexena. uosse numm. ro ct. r-ostres ziöbsi uw-— Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem^^B^bureaus^JTERNEUZEN^Noordstraat OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) President Eisenhower is zover ge nezen van de gevolgen van de lichte beroerte, die hij de vorige maand heeft gehad, dat hij de topconferentie van de Navo in Parijs kan hijwonen. Hij hoopt vrijdag naar Parijs te vliegen. De belangrijkste en meest ver heugende wijziging op de week staat van de Nederlandsche Bank over de week per 9 december is de scherpe daling van de bankbiljetten- circulatie met niet minder dan 129 miljoen gulden, tot 3.981 miljoen gul den. Ook de ontwikkeling van de schat kist geeft reden tot tevredenheid. Het tegoed van het Rijk bij de bank is, ondanks het feit dat alle voorschotten zijn afgelost, weer gestegen tot 172 miljoen gulden. Belastingbetalingen na 1 december zullen hieraan niet vreemd zijn geweest. De goud- en deviezenreserve is met ongeveer 57 miljoen toegenomen tot 3.743 miljoen gulden. Het dekkings percentage onderging een lichte stij ging van 66.21 tot 66.87 percent. Een enkele passage uit de rede, welke mgr. Baeten maandagmiddag op seminarie IJpelaar hield, is zo summier weergegeven, dat daaruit misverstand zou kunnen voortvloeien. Ze betreft de priesteropleiding en de middelbare scholen. Dit heeft monseigneur letterlijk ge zegd: ,,Wy weten waar (d.w.z. uit welke streken) onze toekomstige priesters vandaan komen en zoals de ervaring leert, kunnen wij ze niet in voldoen de aantal verwachten van de mid delbare scholen". Het is dus zo, dat mgr. Baeten ook gaarne priesterkandidaten van de middelbare scholen verwacht, doch uit ervaring is bekend, dat dit er zeker niet genoeg zijn. TACHTIG PERZEN, die heimelijk per zeilschip naar Koeweit waren vertrok ken, zijn met hun schip in de Perzi sche Golf omgekomen. IN KOBLENZ zijn een 24-jarige ar beider en zijn 23-jarige vrouw tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij hun driejarig zoontje zo hadden geslagen, dat het kind korte tijd later overleden was. MGR. DR. J. Neuhausler, wijbisschop van München, is belast met de orga nisatorische voorbereidingen van het 37e internationale eucharistische con gres, dat in 1960 te München gehou den wordt. KONING GUSTAAF van Zweden heeft dinsdagmiddag in het concert gebouw te Stockholm de Nobelprijzen uitgereikt voor natuurkunde, schei kunde, medicijnen en literatuur. In Oslo ontving de Canadese oud-minis ter van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, de Nobelprijs voor de vrede. JORDANIë heeft twee politieke atta chés en de secretaris van de Syrische ambassade te Amman uitgewezen. De reden voor de uitwijzing is niet be kend gemaakt. IN MOORDRECHT, bij Gouda, heb ben zich honderd gevallen van dysen terie voorgedaan onder kleuters tot zes jaar. De ziekte heeft een goed aardig karakter. GEMEENTEN mogen niet het bezit van een vergunning eisen voor het geven van rijlessen. Dit heeft de Ho ge Raad gisteren gezegd in een uit spraak, die door een proef-proces was uitgelokt. BELGIë heeft het aanbod van de Verenigde Staten aanvaard om een eenheid geleide projectielen van het typ® „nike" ter beschikking van de Belgische strijdkrachten te stellen. VRIJDAG zal de raadgevende inter parlementaire Beneluxraad te Brussel voor de eerste maal bijeenkomen, ter bespreking van culturele aangele genheden. De eerste vliegtuigen met Nederlandse evacué's, een toestel van de BOAC en twee toestellen van de Garuda, zijn gisteren uit Djakarta naar Singapore vertrokken. De ge. zagvoerder van de BOAC kreeg aanvankelijk geen toestem, ming om te vertrekken. Later echter, na overleg op hoog diplomatiek niveau, werd hem die vergunning wel ver- strekt. In het eerste vliegtuig, dat te Singapore landde, he. vonden zich 17 vrouwen en 36 kinderen. In totaal vertrok, ken er 128 Nederlanders uit Djakarta. Voor de kantoren van de diplomatieke missie in Djakar ta stonden dinsdag honderden Nederlanders in de rij om hun uitreispapieren in orde te krijgen. Intussen groeit de ongerustheid over de gebeurtenissen in Indonesië met het uur. De Amerikaanse regering heeft in Djakarta aangedrongen op matiging van het optreden tegen de Nederlanders. De ambassadeur van de V.S. in de Indonesische hoofdstad had een onderhoud met pre mier Djoeanda en minister Soebandrio. Engeland heeft te kennen ge geven, dat het de toestand van uur tot uur volgt en dat het bereid is hulp te bieden, in verband met de situatie der Nederlandse onderdanen. De Indonesische regering voelde er echter niet voor, zo'n bemiddelings aanbod te accepteren. Met de Sabena worden momenteel besprekingen gevoerd over het inschakelen van deze maatschappij voor een luchtbrug tussen Djakarta en Singapore. In Singapore liggen nu al 25 sche pen van de K.P.M., die in deze haven zijn aangelopen om het gevaar voor inbeslagneming te ontgaan. De officier van justitie in Djakarta heeft de ge zagvoerders met strafvervolging be dreigd, indien ze niet terugkeren van de dwalingen huns weegs. Eveneens in Singapore stapelt de, Nederlandse post voor Indonesië zich onrustbarend op. Het verkeer, zowel door de lucht als over zee ,is ont wricht. De handel tussen Indonesië en Singapore een miljoenenaffaire is al tot de helft teruggelopen. In Makassar is een K.P.M.-schip bin nengelopen, waarvan de passagiers de kapitein verhinderd hadden naar Por tugees Timor uit te wijken. In Hamburg twijfelt men eraan, of ondernemers in die stad inderdaad be reid zullen zijne het transport te gaan verzorgen van Indonesische export- produkten, die totnutoe via Rotterdam werden verscheept. Er zijn enorme in vesteringen voor nodig, zo werd ge zegd, en het kapitaal daartoe ont breekt. De „Wall Street Journal", uiterst be. voegd in kwesties van financiële aard, merkte gisteren op, dat de Ameri kaanse „politiekmakers" uit de gebeur tenissen in Indonesië konden leren, dat onafhankelijkheid nog niet van zelfsprekend een deugd is.Waan zin op drift" stond er boven het ar tikel. Volgens een bericht van het Oost- duitse nieuwsagentschap A.D.N. heeft Oost-Duitsland aan alle Indonesische studenten, die thans aan Nederlandse universiteiten studeren, aangeboden hun studie voort te zetten in Oost- Duitsland. De Indonesische regering heeft de situatie kennelijk niet in de hand. Ter wijl de minister van Landbouw, Sa- djarwo, het onder toezicht stellen van de Nederlandse ondernemingen als een veiligheidsmaatregel kenschetste en met nadruk ontkende, dat er sprake was van confiscatie, nam het Indone sische personeel van het Philips-hoofd- kantoor te Djakarta dit bureau eigen machtig over. Ook arbeiders van de B.P.M. zouden voorbereidingen treffen om het bedrijf „over te nemen". Het onafhankelijke blad „Indonesia Raya" vroeg in een hoofdartikel, wie nu eigenlijk de acties tegen de Nederlan ders leidde: de regering of de commu nistische partij. Waaruit dan mag blij ken, dat gematigde groeperingen in de republiek de ontwikkeling eveneens met bezorgdheid aanzien. In zijn onderhoud met de Indonesi sche premier, Djoeanda, heeft de Ame rikaanse ambassadeur in Djakarta ge vraagd, op welke manier zijn land tot de oplossing van de moeilijkheden zou kunnen bijdragen. Volgens Dulles heeft hij echter geen concrete voor stellen gedaan. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken zei tijdens een pers conferentie, dat de toestand de laat ste dagen verslechterd was en dat communisten de leiding hadden geno men in het bezetten van Nederlandse bedrijven. Verwachting van het K.N.M.I. tot hedenavond, opgemaakt gister avond 23.15 uur: Veel bewolking met hier en daar enige regen. Krachtige, tijdelijk harde wind tussen zuidoost én zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. La ter iets zachter. Vandaag: zon onder 16.28 uur, maan op 21.45 uur. Morgen: zon ep 8.39 uur, maan onder 11.46 uur. Twee leden van het partijbestuur der Communistische Partij Nederland dc heren C. Geugjes en B. Brandsen (beiden uit Amsterdam), die tegen de ■maatregelen" zijn, welke het bestuur tegen een partijfunctionaris uit Tilburg, de heer A. Verreijt heeft genomen, zijn in verband daarmede uit het partijbestuur getreden. ,,Het partijbestuur", aldus „De Waarheid", heeft de heer Geugjes van zijn functie als directeur van ,,De Waarheid" ontheven en is met hem overeengekomen, dat hij op een andere post voor de partij zal blij- ven werken. De heer Geugjes zal met het oog op zijn huidige positie in de partij als lid van de Eerste Kamer bedanken". Aan de heer Brandsen, die secreta ris is van de Eenheids vakcentrale, heeft het partijbestuur verzocht zijn zetel in de provinciale staten van Noord-Holland ter beschikking te stel. len. Minister-president Drees heeft sluiten van de Nederlandse consu laten, de maatregelen tegen Neder landse schepen, het verhinderen van ordelijke aankomst en vertrek van gecharterde vliegtuigen en de moeilijkheden met exitvisa, nopen mij op uwe excellentie een dringend beroep te doen alle maatregelen j te nemen die een ordelijk vertrek nesië willen verlaten. j van hen, die Indonesië wensen te In de Tweede Kamer deelde I verlaten, mogelijk maken. Dit houdt gisteren, na een bijeenkomst van de ministerraad, telegrafisch een beroep gedaan op premier Djoe anda van Indonesië om een or delijk vertrek mogelijk te maken van de Nederlanders die Indo- Dinsdagochtend is hr. ms. fregat Evertsen naar de Nieuwguinese wateren vertrokken voor een enigszins vervroegde aflossing van de Johan Maurits van Nassau. Op de foto ziet men verwanten, vrienden en ken nissen van de bemanningsleden, die vanaf de kade in Den Helder de vertrekkende oorlogsbodem een vaarwel toewuiven. gisteren voorzitter Kortenhorst mee, dat de regering het parle ment zodra mogelijk opening van zaken zal geven met betrekking tot de toestand in Indonesië. Hij verklaarde in voortdurende ver binding te blijven met het ka binet. Het telegram van dr. Drees aan premier Djoeanda luidde als volgt: „Hoewel de uitlatingen van Indo nesische regeringspersonen ten aan zien van verblijf in of vertrek uit Indonesië onduidelijk zijn en dik wijls met elkaar in tegenspraak, staat het vast dat vele Nederlanders Indonesië op korte termijn willen verlaten. De Nederlandse regering wil alles in het werk stellen om dit mogelijk te maken. Hiertoe is ech ter de medewerking van de Indo nesische regering noodzakelijk. Het Voor de Brusselse rechtbank is gis teren de behandeling begonnen van een geding naar aanleiding van een luchtramp op 16 november 1937 te Stene bij Oostende. Daarbij kwamen toen groothertog George van Hessen- Darmstadt, zijn moeder en zijn vrouw Cecilie, zuster van de hertog van Edinburgh, om. Hun vliegtuig, op weg van Frank fort naar Londen, raakte een schoor steen toen het in de mist op het vliegveld van Oostende ging landen. Destijds werd namens de erfgena men van de slachtoffers een proces tegen de Belgische staat ingesteld. De leider van het vliegveld werd na melijk een fout verweten. Er werd een schadevergoeding van tien mil joen frank geëist. De rechtbank te Brugge sprak dc leider van het vlieg veld vrij, maar het openbaar mini sterie tekende hiertegen beroep aan. Door de oorlog verjaarde de straf zaak en de goederen van de Duitse tak van het huis Hessen werden on der beheer gesteld. De civiele vorde ring tegen de staat bleef echter be staan en door het thans aangevangen proces moet deze kwestie beslecht worden. De aanspraken op schadevergoe ding zijn o.a. gebaseerd op het feit dat er juwelen van de familie van Hes sen a&n boord van het verongelukte vliegtuig waren. De rijksadvocaat, Basyn, betwistte dinsdagochtend de civilie vordering met te verklaren dat er van een fout van de vliegveldcommandant geen sprake is en dat de staat dus voor het ongeluk geen verantwoordelijk heid draagt. De behandeling wordt op 17 decem ber voortgezet. De politie te Borgei-hout in België heeft twee jongemannen aangehou den van respectievelijk 32 en 22 jaar die in het bezit bleken te zijn van 200 gram zuivere cocaïne. Het was hun bedoeling de cocaïne te verko pen. Hun ondervraging leidde er toe dat als hun leverancier kon worden geïdentificeerd een 52-jarige inwoner van 's-Hertogenbosch. De cocaïne zou afkomstig zijn van diefstal uit een Nederlands ziekenhuis. Volgens mededelingen uit Belgische bron zou de Bosschenaar zijn gear resteerd door de Nederlandse politie. De politie te 's-Hertogenbosch ont kende evenwel, de man te hebben gearresteerd. Zij wist wel van de zaak af, doch weigerde hangende het onderzoek inlichtingen te verstrek- ken. Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dinsdag mee gedeeld, dat de minister van Buiten landse Zaken, von Brentano, de Rus sische ambassadeur in Bonn, Smirnov ontvangen heeft. Deze overhandigde de minister een aan bondskanselier Adenauer gericht schrijven van de Russische eerste minister Boelganin Over de inhoud van de brief is nog niets bekend. De Russische ambassadeur in Wahington, Zaroebin, deelde dinsdag avond laat nog mee, dat ook een „zeer belangrijke brief" van Booelga- nin voor Eisenhcwer was afgegeven. 0.771. tn, dat Nederlandse en andere schepen volgens voorafgaand vast gesteld tijdschema kunnen vertrek ken en alle administratieve facili teiten worden verleend om Neder landers in staat te stellen te ver trekken. Voorts, dat gecharterde vliegtuigen vergunning krijgen om te landen en geboekte passagiers op te nemen. Ik moge U verzoeken mij omgaand te antwoorden of de Nederlandse regering op boven bedoelde maatregelen kan rekenen." De Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, de heer H. Hasselman, heeft gisteren een bezoek aan minis ter Soebandrio gebracht. Hij werd door Soebandrio naar diens ministerie ontboden. Er waren geen inlichtingen ver krijgbaar over 'het onderwerp van het onderhoud. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 34-jarige fabrieksarbeider C.A. uit Rotterdam wegens mishan deling, de dood ten gevolge hebbend veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. Hij had op 1 juli jl. zijn 4-jarig zoontje met de blote voet geschopt, zodat het anderhalve meter verder tegen een deurpost was terechtgeko men en huilend was blijven liggen. Later is het ventje overleden. In Nicosia, de hoofdstad van Cy prus hebben zich gisteren opnieuw ernstige ongeregeldheden voorge daan. Het kwam o.a. tot een tref fen tussen scholieren en de politie waarbij verscheidene gewonden vie len. De jongelui bezetten een school en bekogelden van het dak af de politie met stenen en flessen, die zij in de loop van de nacht hadden verzameld. De agenten, die versterking kregen van militairen, slaagden er niet in de betogers uit de school te verwijde ren. ook niet door middel van traan- gasbommen. Huisvrouwen uit de om geving voorzagen de jongens en meisjes van voedsel en lege flessen. Ze zetten die flessen buiten de deur waarna schoolmeisjes ze binnen haal den. Toen de politie versterking kreeg van met stengims gewapende afdelingen, capituleerden de jonge Cyprioten. Honderden jongelieden uit de Turk se wijk van Nicosia trokken even hierna naar het Griekse stadsdeel, gewapend met stokken en stenen. Het werd een complete veldslag en de politie slaagde er slechts met moeite in. de vechtenden uiteen te drijven. De mogelijkheden voor de verdedi ging van Nieuw-Guinea hebben in de Tweede Kamer enige zorg gewekt. In het voorlopig verslag op de begro ting van marine wordt gevraagd of de defensie van dit gebied gewaar borgd is, ook wanneer Indonesië te zijner tijd over een betere vloot en gemoderniseerde luchtstrijdkrachten kan beschikken. Dat zal wel eens spoediger kunnen geschieden, dan al gemeen verwacht wordt, aldus waar schuwde men van verschillende zijde schuwde men van verschillende zij den. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest hoorde de 28-jarige kantoor bediende H. C. van der S. te gen zich eisen, toen hij giste ren voor de rechtbank te Am sterdam terecht stond wegens het plegen van valsheid in ge schrifte. Gedurende bijna drie jaar teken de hij valse kwitanties waarvoor hij zijn werkgever, de Nederlandse afdeling van een Engelse verzeke ringsmaatschappij, in totaal voor 41.000.benadeelde. Van het geld maakte hij goede sier. Hij kocht een auto, een schrijfmachine en talrijke andere luxe voorwerpen en maakte reizen naar Italië en de Riviera. „Op het laatst besefte ik niet meer wat ik deed, het was alsof ik in een roes leefde" verklaarde van der S. voor de rechtbank. „In het begin zat ik in geldnood en ik kwam toen op het idee fictieve schadekwi- tanties op te stellen, van bedragen die wij aan onze cliënten z.g. ver schuldigd waren. Ik liet kwitanties aan de directeur zien en zei dat de klant in de wachtkamer zat te wach ten. Vervolgens ging ik naar de kas en nam op de valse kwitantie zelf het geld in ontvangst." van de schadedossiers en kwamen tot de ontdekking dat er van de valse kwitanties helemaal geen schadedossiers bestonden. Een ge deelte van onze administratie wordt in Londen gevoerd, zodat van der S. waarschijnlijk meende dat hij vei- lig fraude kon plegen". Hoewel op de dagvaarding slechts twee gevallen van valsheid in ge schrifte met betrekking tot Neder landse oliemaatschappijen ten laste waren gelegd, merkte de president op, dat van der S. naar schatting zeventig maal, steeds voor enkele honderden guldens, deze delicten moet hebben uitgevoerd. Verdachte had de medewerking van een zwa ger gehad. De verdediger wees op de moeilij- „Maar hoe kon dat zo lang onop- ke financiële omstandigheden waar- in het gezin van verdachte aanvan kelijk verkeerde. Hij was van me ning dat de administratie van de verzekeringsmaatschappij niet vol doende was. Hij drong aan op een mildere straf. De rechtbank zal op 24 december uitspraak doen. De Franse ministers hebben dins dagavond een oplossing gevonden voor het geschil over de ambtena rensalarissen, dat het bestaan van de regering - Gaillard aan de voor avond van de Navo-topconferentie be dreigde. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Witte is in de Tweede Kamer door sprekers van verschillende rich tingen gelukgewenst met het resul taat van de woningproduktie in 1957. Zeer vermoedelijk zou het record van 80.000 woningen worden bereikt. De Kamer was echter bezorgd voor de toekomst. Met name vroeg men zich af, wat er gaat gebeuren met 40.000 woningen in de vrije sector, die met de 40.000, waarvoor de regering thans voorschotten gaat verstrekken, het to taal van 80.000 voor 1958 zullen moe ten opleveren. Minister Witte heeft de Kamer niet kunnen bevredigen met zijn verklarin gen, die hierop neerkwamen, dat er reden was tot enig optimisme. „Er zijn krachten aan het werk", zei hij, „die naar wij hopen binnen afzienbare tijd ertoe zullen leiden, dat de schaarste op de geld- en kapitaalmarkt kan worden opgeheven". De Kamer bleef aandringen op meer mogelijkheden om de woningbouw veilig te stellen. De heer van Vliet (KVP) heeft ook bij de replieken gevraagd om een extra toeslag op de premieregeling voor de bouw van huizen voor middengroepen en voor degenen die een eigen huis willen bouwen, om tegemoet te ko men aan de extra-lasten die door de hoge rente op deze bouw worden ge legd. De minister had dit om prakti sche redenen afgewezen, maar de heer van Vliet heeft krachtig gewaar schuwd, dat, indien hier niets wordt gedaan, een toenemende werkloosheid in de bouwsector het gevolg kan zijn. Ook de heer Bommer van de PvdA zei: „De 40.000 huizen blijven in de lucht hangen". Hij kwam met het ad vies, de regering bepaalde bevoegd heden te geven om de institutionele beleggers, die over pensioenpremies en verzekeringsgelden beschikken, te dwingen, hiervan een deel aan de fi nanciering van de woningbouw te be steden. De minister kon op dit idee niet onmiddellijk ingaan. De heer Andriessen vroeg om een nota over het probleem van de ruim telijke ordening, dat langzamerhand dreigende vormen gaat aannemen. Mi nister Witte moest erkennen dat de regering hierover nog slechts vaag georiënteerd is. De heer Andriessen diende namens de hele vaste commis sie een motie in, waarin werd aange drongen op een duidelijke beleidslijn ter oplossing van het probleem der ruimtelijke ordening. De minister zei de motie te moeten afwijzen. Ze zou betekenen, zei hij, dat men een broedende kip gaat sto» ren. Hij vroeg het vertrouwen van de Kamer, dat er hard gewerkt wordt aan het voorbereiden van een bestuur lijke organisatie, die bij de ruimtelijke ordening nodig is. Ook de heer Eiber gen diende een motie in. Daarin werd gevraagd ook in de bestekken van de overheidsbouw sanitaire voorzieningen voor bouwvakarbeiders verplicht te stellen. Minister Witte heeft ook deze motie afgewezen. De moties komen vandaag eerst in stemming. De begroting zelf werd z. h.st. aangenomen. Bij het onderzoek naar de fraude op het ministerie van Economische Zaken is gebleken, dat de gearres teerde referendaris van der G. in zeven gevallen een zogenaamde „derdelandenverklaring" aan schroot- handelaren heeft afgegeven. Dit heeft de handelaren ongeveer zeven ton op- gebracht. Naar schatting heeft de re ferendaris hiervan 25.000 getou» cheerd. gemerkt blijven?" wilde de presi dent weten. Een procuratiehouder van de maatschappij zette uiteen dat hij argwaan kreeg toen hij be merkte dat van der S. zo'n luxe le ventje leidde. „We gingen toen de kwitanties controleren aan de hand „17 behoeft zich niet te schamen, wanneer u er goede manieren op na houdt," luidt de titel van een in Oost-Duitsland versche nen „Handleiding voor goede manieren", waarin onder meer nadrukkelijk het in het open baar jij en jouw zeggen (tot nu toe zeer in zwang in commu nistische kringen) wordt ver oordeeld. In de handleiding wordt dit als volgt toegelicht: „Jij en jouw zeggen was 'n uiting van saam- n horigheid van de leden der uit gebuite klasse. Doch in de Oost- duitse democratische republiek bestaat geen uitbuiting meer, dus nu is er alle reden voor 't jij en jouw zeggen tot de par ticuliere betrekkingen te be perken." In de „Handleiding voor goe de manieren" wordt voorts de zoon, die onder zijn vader werkt, aanbevolen deze met diens rang aan te spreken.

de Stem | 1957 | | pagina 1