KAPPER IN ZIJN VRIJE TIJD omdat t december is STEM-toto nu fl. 75.- Spanjaarden in Ifni moeten terugtrekken Pluimveehoudersbond NCB vergaderde te Tilburg Zeeuws Afdelingsvoetbal door het weer afgeremd ;en Sombere en gunstige perspectieven Eigen schuld Feestprogram van Kasporgo 1958 Internationale inslag Overdracht van aanleginrichting te Zierikzee Botsing bij Schore Subsidie restauratie cultuurmonumenten Opleving in oester- en mosselhandel Swift opgerukt in korfbalcompetitie T()T( )-for mulier yvv-Dos Vijftien doden bij treinramp in Italië Zó was bedoeld Benauwde hockeyzege van Middelburg MARKTEN WATERSTANDEN V.S.-kunstmaan DE FOUT IS AL ONTDEKT... f 6 oo m 5467 nblik. Met het uist stormt hij m springt lenig er de boom tot Salladin volgt dan ketsen de 'olie kracht op DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 DECEMBER 1957 (Van onze verslaggever) In haar totaliteit zal de Nederlandse veehouderij over 1957 niet veel winst zien, hoewel de prijzen de laatste weken nogal zijn aangetrokken". Wel berekend, zal de pluimveehouder anderhalve cent op ieder ei bijleggen, hetgeen betekent, dat hij de helft op het arbeidsloon zal tekort schieten. Deze sombere voorspelling deed gisteren de heer M. J. Dings uit Roermond, voorzitter van de pluimveehoudersbond van de K.N.B.T.B. Niettemin zag hij goede perspectieven voor de pluimveehouderij, indien de Nederlandse pluimveestapel niet nog meer wordt uitgebreid en er meer aandacht wordt besteed aan de kwaliteit van het ei" De heer Dings sprak ter gelegen heid van de algemene vergadering van de Bond van Pluimveehouders N.C.B., welke gehouden werd in „De Looiersbeurs" te Tilburg. Hij ver klaarde, dat de pluimveehouder zelf de schuld draagt van de moeilijkhe den, die het afgelopen jaar onder vonden zijn bij de afzet van de eie ren, en wel, omdat hij vrijwel onbe perkt uitbreiding heeft gegeven aan zijn kippenstapel. Andere landen de den het aanmerkelijk kalmer aan. In verscheidene landen was zelfs geen uitbreiding geconstateerd, Denemar ken deed het met één a twee pro cent, doch Nederland schitterde'' met een uitbreidingspercentage van maar liefst twintig. Dat niettemin de uitvoer niet stagneerde was te dan ken aan de bemoeiingen van de cen trale organisatie. In totaal exporteerde Nederland dit jaar tot en met 23 november acht tien procent eieren meer dan in 1956, een vooruitgang, aldus de heer Dings, die niet slechts aanleiding tot vreugde geeft, integendeel, want deze 13 procent betekenden niet meer dan acht procent meer opbrengst. Het deficit ging af van het arbeidsloon van de pluimveehouder. Dat de pluimveehouderij voor de Nederlandse economie steeds belang rijker wordt, bewees de heer Dings met enige cijfers, waaruit bleek, dat zij in importantie niet onder doet voor bijvoorbeeld de varkenshouderij en de melkveehouderij naar de kroon steekt. In 1956 voerde Neder land bijna een half miljard eieren uit. Oppervlakkig gezien zegt 'n der gelijk getal niet alles, maar, aldus, de heer Dings, gaat u er maar aan staan: acht uur per dag tellen en dan bent u over zeshonderd jaar mis schien nog niet klaar. Brabant telt op het ogenblik 7.250.000 kippen met een totale waarde van 64 miljoen gul den. Kwaliteitsverbetering In zijn openingswoord hield de voor zitter, de heer C.J. Simons, een plei dooi voor de vaktechnische ontwikke ling van de pluimveehouder en de kwaliteitsverbetering van de produk- ten. De coöperaties dienen wat dit laatste betreft de nodige maatrege len te overwegen. Alleen, zo ver klaarde de heer Simons, met goede produkten kunnen wij concurreren op de huidige zwaar beladen" markt. Hij deelde mede, dat de ophaal diensten van de pluimveeslachterij te Boxmeer bevredigend werken. On langs werden in een week tijds 120.000 eieren afgehaald. De financië le resultaten van de bond noemde de heer Simons eveneens bevredi gend. Er konden ruime afschrijvin gen worden gedaan, ondanks enige grote investeringen. Een protest In deze vergadering kwam o.m. een voorstel ter tafel, afkomstig van de kring Eindhoven, met betrekking tot het houden van kippen door burgers. Dit voorstel hield een pro test in. De kring Eindhoven was van mening, dat veel te veel kippen wor den gehouden door burgers, die uit andere hoofde een volldig bestaan hebben. Deze zouden mede oorzaak zijn van de minder gunstige toestand in de pluimveehouderij. De kring verzocht het hoofdbestuur dringend te streven naar een verbodsbepaling. Het bondsbestuur antwoordde, dat het niet beschikt over gegevens omtrent ontduiking van de desbetreffende voorschriften, doch dat het wel be reid is, met medewerking van de af delingsbesturen, deze te verzamelen en zodoende een inzicht te krijgen in de omvang van het gesignaleerde eu vel. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Van het bestuur der Goese gym nastiekvereniging „Kasporgo" kregen wij bijzonderheden over het program, dat op het internationale volksdans en gymnastiekfeest wordt samenge steld voor 1958. De volgende groepen deden al toezegging van hun mede werking: „Les Hirondelles" uit Ville- franche sur Saöne; een Zweedse volksdansgroep uit Stockholm; een volksdansgroep uit Marburg, welke West-Duitsland ook op de wereldten toonstelling te Brussel vertegenwoor digt en een Europese vermaardheid geniet; een Zevenburgse volksdans groep, waarin ook een muziek-ensem ble en een jodelaarster; de Weense gymnastiekgroep „Wieder"; de Bel gische gymnastiekgroep uit Temse; de Nicolson pipeband uit Folkestone; een Luxemburgse volksdans- en ballet groep en de Balinese dansgroep. Met een Spaanse en een Zwitserse groep onderhandelt men nog. Dit internationale feest, een eve nement ter stimulering van het vreemdelingenverkeer, wordt van 1 tot 9 augustus gehouden. G..S. van Zeeland hebben de Sta ten machtiging gevraagd om de aan legplaats van de provinciale stoom bootdiensten te Zierikzee voor 10.000.over te dragen aan de gemeente Zierikzee. Voorts wordt machtiging gevraagd voor de aankoop van de panden Nieuwstraat 27 en Bellinkstraat 10 te Middelburg voor respectievelijk 15.000.en 1000.Hierin zijn de kantoren van de Provinciale Pla nologische dienst gevestigd. Voor de aankoop en voor te treffen voorzie ningen wordt een krediet gevraagd van 118.000.—. Van de 29 vastgestelde wedstrijden in de afdeling Zeeland KNVB konden er slechts tien doorgang vinden. Voor de overige bleken de terreinen onbe speelbaar. In de le klasse A moest Walcheren in het bezoekende Lewedorpse Boys de meerdere erkennen. De Boys ble ven door een 24 overwinning met de beste papieren op de tweede plaats. Koewacht was in een produk- tieve bui en daarvan werd Volhar ding '32 het slachtoffer. De hekke- sluiters zagen zich met 140 ver pletterd en daarmede werd Koewacht topscorer van de week. De stand is nu: Noormannen 10 16 Lewedorpse Boys 9 15 Koewacht 11 14 Robur 10 13 Schoondijke 9 12 IJzendijke 9 11 Kruiningen 9 9 Vogelwaarde 9 6 Domburg 10 5 Walcheren 10 3 Volharding '32 10 2 In de le klasse B werd slechts één wedstrijd gespeeld, doch deze bracht een verrassing. Koploper Renesse 2 Op de rijksweg te Schore nabij de Vlakebrug is de motorrijder P. R. uit Boxtel met zijn motor op een auto van de aannemr Wiskerke uit Nieuw- dorp gereden. De motorrijder liep daarbij verschillende inwendige kneu zingen op en een beenbreuk. Dokter Arends van Hansweert verleende de eerste hulp en liet hém daarna naar het ziekenhuis in Goes vervoeren. Het ongeluk gebeurde op het moment dat de zandauto bezig was met los sen van zand op de rijksweg, waar werk in uitvoering was. De motorrij der heeft hieraan waarschijnlijk geen aandacht geschonken en is op de auto gereden. De auto werd licht beschadigd maar de motor had flinke schade. Het provinciaal bestuur van Zee land stelt de staten voor de volgende subsidies te verlenen voor het her stel van cultuurmonumenten: 11.200 voor toren en zuidbeuk van de Ned. herv. kerk te Dreischor; 30.300 voor dezelfde kerk; 5.750 voor de Ned. Herv. kerk te 's-Gravenpolder; 1.468 voor de korenmolen ,,De Hoop" te Tholen: 1.250 voor het pand Molstraat 23 te Middelburg; 400.voor het pand Kade A 142 te Veere; 715 voor het pand Kraanstraat A 136 te Veere; 1140 voor het pand Kraanstraat A 137 te Veere; 2500 voor de Campveersetoren 135 voor de molen op het Seis- bolwerk te Middelburg; 255 voor de toren te Serooskerke (W) en 1350 voor de Gasthuiskerk te Zie rikzee. Dit zijn alle de maximaal toe te kennen bedragen. In de oesterbranche is de laatste dagen een grote activiteit te consta teren. Vooral de onderlinge handel loopt goed. Door de grote vraag uit het buitenland zijn de exporteurs plot. seling hun voorraad in gaan slaan voor de a.s. feestdagen hetgeen tot gevolg had dat vele kwekers hun voorraad konden ruimen. Het feit dat de kwekers hun oesters aan het fonds konden opgeven zal ook wel van invloed geweest zijn. De uitein delijke aflevering aan "het fonds, die volgens geruchten op 't laatst dezer week zal geschieden, zal door de gro te walverkoop nu wel niet groot meer zin. Aan deze levering zitten bovendien voor de kweker nog wel enige bezwaren en bovendien enige risico's. Ook in de zaai-oesters be gint leven te komen. Enkele partij en zowel grote als kleine zaaiers, zijn tegen behoorlijke prijzen van de hand gedaan. De kwekers-exporteurs vrezen, vooral in de grote zaaiers, een zeker tekort. Deze soort moet na melijk volgend seizoen de consump tie-oesters voortbrengen. De mossel export is ook weer met sprongen vooruit gegam. De laatste weken was er zeer weinig bedrijvigheid daar Frankrijk niets afnam. Nu dit land weer voor levering opengesteld is kunnen de kwekers nog voor nieuw jaar een mooi kwantum consumptie mossels afleveren. kreeg namelijk op eigen veld nog wel van lantarendrager Dreischor een 23 nederlaag te slikken. Hoe gering het krachtsverschil in deze af deling is, blijkt wel uit de stand: Renesse 2 9 11 Zierikzee 2 9 Brouwershaven 6 Burgh 2 8 6 Dreischor 9 4 In 2A veroverde Zeeland Sport 4 de derde plaats door een stevige 82 overwinning op het bezoekende Noormannen 2. De stand is hier: Groede 9—18; Retranchement 9—14; Zeeland Sport 4 911; Biervliet 2 9—10; RCS 3 8—9; 's Heer Arends- kerke 2 97; Aardenburg 2 85 Noormannen 2 94; Zuidzande 80. In 2B had Patrijzen weinig moeite met Yerseke 2, dat op eigen veld met 1—8 onder ging. Patrijzen blijft dus samen met Cortgene een ernstige be dreiging vormen voor koploper Phi lippine, zoals blijkt uit de stand: Phi lippine 1018; Patrijzen 813: Cort gene 813; Yerseke 2 99; Rapen burg 34; Hansweertse Boys 2 73; Kruiningen 2 62; Sluiskil 2 72; Kwadendamme 66. In 2C konden de beide vastgestel de wedstrijden ook worden gespeeld. Zonnemaire zag kans om SVOWK de eerste nederlaag te bezorgen (21), waardoor de spanning aan de kop weer is toegenomen. Renesse 3, als nog ingedeeld, begon de competitie met een 41 zege op Dreischor 2, dat dus zonder één enkel puntje op de onderste plaats bleef. De stand is: SVOWK 6—10; Zonnemaire 6—8; Zierikzee 3 5—6; Renesse 3 12; Brouwershaven 2 42; Dreischor 2 6—0. In 3A bleek Walcheren 2 niet op gewassen tegen Lewedorpse Boys 2 (24). Retranchement 2 zag kans om het bezoekende Middelburg 4 een 11 gelijkspel af te dwingen. Overi gens hielp dit ene puntje de lantaren drager niet veel. De stand is: Schoon dijke 2 815; Patrijzen 2 913; Le wedorpse Boys 2 810; Middelburg 4 910; Robur 2 78; Walcheren 2 10—8; IJzendijke 2 9—7; Zeeland Sport 5 85; Retranchement 2 102. In 3B tenslotte bleek Hulst 3 ook nu weer ongenaakbaar. Ditmaal moest Robur 3 "er in Goes met 18 aan ge loven, zodat de geelblauwen nog steeds ongeslagen en zonder verlies- punten zijn en het kampioenschap voor het grijpen hebben. De stand is: Hulst 3 10—20; Goes 7—10; Corn. Boys 3 78: Koewacht 2 76; RIA 2 76; Hontenisse 3 86; Patrijzen 3 74; Robur 3 70. Res, klassers in Brabant en Zeealand De wedstrijd Taxandria 2NAC 3 in de reserve 1ste klasse, is niet in de standenlijst (gisteren geplaatst) ver werkt. Taxandria 2 kwam alleen op de tweede plaats, terwijl NAC 3 zich op de vijfde plaats handhaafde. In de landelijke 2e klasse van de korfbalcompetitie herstelde Swift zich keurig van de zware nederlaag tegen Algemene. De Middelburgers eisten namelijk bij Achilles na een 05 over winning de beide punten op. Hierdoor wisselden beide ploegen van plaats op de ranglijst, zodat Swift nu de vierde plaats bezet. Ready behield ongeslagen de leiding want Olympiaan moest met een 52 nederlaag naar huis. De strijd om de rode lantaren tussen Zuiderkwartier en DKC eindigde in een 64 over winning voor Zuiderkwartier, zodat DKC zonder één enkel puntje op de onderste plaats bleef. De stand is nu: Ready 1019, Algemene 916, Zwer vers 79, Swift 99, Achilles 98, Olympiaan 97. HSV 76, Zuider kwartier 83, DKC 80. U hebt het in ons blad van gisteren natuurlijk al gelezen: niemand had vorige week secuur genoeg geraden om in aanmer king te komen voor de pot van 50.waarmee wij opnieuw waren gestart. Oudergewoonte komt er dus weer 25.bij, zodat de goede uitslagen-voorspeller (ers) op een uit te keren bedrag van 75.(vijfenzeventig gulden) kunnen rekenen. U doet toch ook weer mee deze week? Zoals U weet, moet Ingevuld wor den: 1 als U denkt, dat de thuisclub wint; 2 verliest en 3 bij gelijk spel 1. ieder kan aan onze Stem-l'oto deelnemen 2. Ue deelneming is geheel gratis. 3. Men kan het hiernaast staande Toto-formulier gebruiken en op een briefkaart plakken; echter is- het 6ók geoorloofd de wedstrij den op een briefkaart over te schrijven 4 Frankering van Driefkaarten, dit op één van onderstaande ad/es sen worden ingeleverd, is niet nodig. Dit moet natuurlijk we met briefkaarten geschieden, die per post verzonden worden. 5. De inzendingen moeten uiterlijk a s. vrijdagmiddag te 12 uur op een der onderstaande adressen aanwezig zijn Later binnen gekomen formulieren worden terzijde gelegd 6. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. 7. indien twee wedstrijden, voor komende op het Toto-formuiier, worden afgelast, blijft het be drag dat beschikbaar is, staan tot de daarop volgende week. Feijenoord-NAC NOAD-GVAV Fortuna '54-BVV PSV-ADO SC Enschede-MVV Elinkwijk-Sparta Ajax-Blauw Wit - Excelsior-RBC Roda Sport-Willem II Baronie-ONA Controle totaalcijfer: Reservewedstrijd: Op de uitslag behoeft niet lang te wachten. Die vindt U maandag morgen in onze krant. De adressen van onze kantoren, waar de briefkaarten kunnen wer den ingeleverd, zijn: Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16, BREDA. Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189. Bijbureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50. Bijkantoor GOES, Westsingel 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7. Bijbureau OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Toen sergeant James Begnaud uit Luisiana in Korea lag en er geen kapper voor zijn mannen beschik baar was, leerde hij daar haar knippen. Nu is zijn standplaats Heidelbergwaar hij het geregelde leven van de Amerikaanse soldaat in West-Duitsland leidt. In zijn vrije tijd echter gaat hij met zijn draagbare „kapperssalon" naar het plaatselijke weeshuis, waar hij eens in de twee weken de kleine bewo nertjes hun haar fatsoeneert. Ter wijl er een „onder het mes" is, zit ten de andere peuters rustig pren tenboekjes te lezen. Gehuild wordt er bij de behandeling niet! De sneltrein Milaan - Rome is maandagavond nabij Codogno. 65 ki lometer ten zuidoosten van Milaan, ingereden op een vrachtauto en ont spoord. Uit de ravage van de moder ne elektrische trein heeft men vijftien lijken geborgen. Er zijn vijftig ge wonden. Volgens de politie schijnt de zware vrachtauto gevangen te hebben ge zeten tussen de gesloten bomen van een overweg. Gisteren werd in de inleiding van 2B amateurvoetbal ten onrechte ge sproken over TSC's tweede nederlaag tegen Middelburg in dit seizoen. De oorzaak hiervan was het wegvallen van een bepaald zinsgedeelte, waar door een andere zinswending ont stond. De bedoeling was tot uitdruk king te laten komen, dat TSC voor de tweede maal in dit voetbalseizoen werd verslagen: de laatste maal door Middelburg. In de zuidelijke promotieklasse A van de hockeycompetitie werd slechts één wedstrijd gespeeld. Middelburg had op eigen veld aan hekkesluiter HTTC 2 kennelijk de handen vol. Het werd tenslotte een benauwde 10 zege genoeg echter om de Zeeuwse hoofd stedelingen op de derde plaats te bren gen. De stand ziet er nu als volgt uit: Breda 8—14, MOP 2 8—12. Middelburg 911. Forward 810, Eindhoven 76, Oranje-Zwart 86, Den Bosch 74, HTTC 2 9—1. ROTTERDAM, 9 dec. Binnen landse granen, ochtendbeurs (offici euze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe, voor direct zeer weinig kopers, tot 28.75, op januari- levering werd gemaakt tot 29,25, ba sis eerste week. Voedergranen, zomer- gerst maalkwaliteiten kalm tot 26.00. kippegerst prijshoudend bij weir aanbod van 27,25-28,25. Haver, va.'t naar kleur en droogte van 24,50-26.00, extra blanke tot 26.25. Rogge, gord prijshoudend, doorsnee kwaliteit tot 20,25, bakrogge 21,00. Peulvruchtr groene erwten tot ca. 36,00 (prakt: 1 i zonder vraag), schokkers tot ca. 56.00, bruine bonen in de prima kwaliteit droog en blank ca. 59, mindere kwa liteit moeilijk te plaatsen. ROTTERDAM, 9 dec. Aanvoer in totaal 2135, vette koeien en ossen 12 varkens 885. Vette koeien le kw. 2.9 3.14, 2e kw. 2,60-2.90, 3e kw. 2,50-2.60. Varkens (lev. gew.)1,65. 1,63, 1.61. Vette koeien, aanvoer ruimer, handel tamelijk, eerste kwal. iets stijver in prijs, verder onveranderd, prima's bo ven notering. Varkens (lev. gew.), aanvoer groter, handel redelijk, iets minder in prijs, prima's boven note ring, zware varkens van 158-160. Konstanz 267 1); Rheinfelden 175 (+12); Breisach 68 (+4); Straatsburg 148 (+10); Maxau 318 (+4); Mann heim 143 (+7; Mainz 169 (+10); Bin- gen 97 (+4); Kaub 98 1); Trier 131 (+16); Koblenz 115 (+5); Keulen 64 (+14); Ruhrort 256 18); Lobith 860 (+16): Nijmegen 636 (+16); Sluis te Weurt 608 (+15); Arnhem 683 (+8) Eefde IJssel 277 (+63); Deventer 184 (+51); Monsin geen opgave; Vise 5056 (+66); Borgharen 4032 (+109 Belfeld 1145 (+47); Grave beneden de sluis 513 (+1). Het Spaanse ministerie van liet Le ger heeft bekendgemaakt, dat de opaanse garnizoenen van Tioegsoe en Aoco El t'Zenin in het zuiden van J °P «stellingen in de achterhoe de zijn teruggetrokken. Beide Spaan se posten waren door het ongeregelde Marokkaanse bevrijdingsleger inge sloten. In officiële kringen te Madrid werd Meegedeeld, dat de Spaanse troepen teruggetrokken zijn „om 't te verde- ri geSr get3ied kleiner te maken" daar f Marokkaanse guerilla strijders te sterk zijn om de gehele Spaanse en clave met succes tegen hen te kun nen verdedigen. /nPe Spaanse ambassadeur te Rabat (Marokko) blijkt vóór de Spaanse ttiarinedemonstratie bij Agadir krach tig geprotesteerd te hebben, omdat bewezen was dat uit Agadir en het omringende gebied voortdurend Ma rokkaanse versterkingen in Ifni aan kwamen. Spaanse regering waarschuwde oe Marokkaanse regering ervoor dat indien niet onmiddellijk maatregelen werden genomen om te voorkomen dat de opstandelingen hulp uit Ma rokko ontvingen, Spanje met alle be schikbare middelen zou optreden te gen de bases, van waaruit de aanval len begonnen. Amerikaanse deskundigen hebben meegedeeld, dat men met behulp van 6.000 meter kleurenfilm, die zijn op genomen toen de Vanguard-raket vrij dag jl. bij de start verongelukte, heeft ontdekt waardoor de lancering van de eerste Amerikaanse kunst maan een fiasco is geworden. Men wilde echter niet meedelen wat de film te zien geeft. Men benijdt Anneke L. om haar smaak en vlugge geest. Haar keus is het eigentijdse meubel, comfortabel, gezellig en econoynisch. En bovendien zij weet dat alles zo voordelig aan te schaffen Een fantastisch leuke woniyig. Iedereen zegt dat duizenden guldens niets teveel zouden zijn maar Anneke weet, dat minder dan de helft ruimschoots toereikend was. Juist ml, bij PIET KLERKX, het meubel van vandaag maar dan tegen fabrieks - trrijs, dus STUKKEN GOEDKOPER Is dit niet wonderlijk gezellig Echt iets voor gerieflijk wonen, voor sfeer en visite. Een royole bank en 2 fauteuils - met losse kussens, dus dubbel leven - echte "Brat" binnen- vering en een mooie bekleding in nieuwe dessins (indien ge wenst in verschillende kleuren). NU, ALS DECEMBER-FABRIEKSPRIJS, ENORM LAAG en hier, als VOORBEELD hoe U prettig kunt wonen, een com binatie van een ruime ronde tafel, een dressoir - bergmeubel - alles in fijn blank eiken - 4 heerlijk zittende stoelen met plastic bekleding (wasbaar, breekt niet, niet van stof te onderscheiden). NU, ALS DECEMBER-FABRIEKSPRIJS, SLECHTS Is dit practische bergmeubel meer Uw smaak Geen be zwaar, zonder prijsverhoging krijgt U dit in plaats van het dressoir geleverd En zo zijn er nog honderden andere combinaties en mogelijkheden. WAALWIJK en MAASTRICHT Bij een aankoop boven 350.- worden 2 dagretours vergoed U krijgt het bestelde franco thuisbezorgd. WAALWIJK, Grotestraat 299, tel.K 4160 - 2513 MAASTRICHT, hoek Papenstroat b/h Vrijthof, tel. K 4400 - 4364 MBij aankoop van beide combinaties krijgt u ais fabriekspremie de fraaie bijpassende salontafel CADEAU.

de Stem | 1957 | | pagina 7