I ZO is het KREMLIN I In Ossendreclit verrees modern klein veebedrijf nt) Volk kan zichzelf bevrijden.... MEDINOS der nd n Russische steun P. M. van Eek stichtte een far in teer :en... dy's laag kkel st el? 1 Getuigenissen van Nicolai Chochlof j oud-kapitein van de Russische I geheime dienst, de MVD X Postzegels „met chr. motieven" te Tilburg tentoongesteld Aarde raakt oververhit H \y1y- mmBÊÊSmit, x i Jubilea in 1958 tandenborstel DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 DECEMBER 1957 Ook een apostolaat VOORUITZIEN Paters der H H. Harten Televisiekijkgeld in Belg ie Idoor geel- Isterde Abe zijn huis ingen luis |ord-Ierland niets ont- (en binnen- Jchappelijke lader te be- lit overeen- lvan de in loop van de 1 Noordierse I lange ver- Ie gebeurte- zelfs par- gesteld, ten Jde wedstrijd Iwereldkam- inmiddels egen 41ste. ids) Brabant snrangschik- Antwerpen len in het bourne ver- ische atleet nale record 13 min 27.4 John Landy. iep de 4827 sc. en bleef het record zijn het de storm, wen West- Ie baai van de Neder- ia" aan de inkele uren con worden tschip Tu ring graan tol bevindt, nen uit. On- ile schepen achtvaarder, vreesde dat te werken, sterdam bra. Zijpenberg", Voordat het grote scha len het weer Westdultse >or gekomen dat tot doel ropese lan- itdekten za- sche vracht- uitse grens waarde van rborgen on- ig ton kalk. rachtwagen indse grens maar de leggen op isportonder- toebehoor- rachtwagen ■oor een fa- maar de dat het as verpakt, )uitsland of munistische -I: MOULDER: Gelooft u, dat, wanneer de vrije wereld onder ling verbonden blijft en een standvastige houding aanneemt en onze economie sterk blijft, dat Rusland dan bankroet zal gaan en de Sovjet-Unie in zijn inter ne organisatie vernietigd zal worden? Is dat de logische con sequentie van wat u zegt? CHOCHLOF: Ik geloof tegen woordig vast. dat het Russische volk het Sovjetsysteem omver zal gooien, wanneer zich daar voor de kans voordoet, of beter gezegd, met succes zijn strijd zal voortzetten, totdat het Sovjet systeem volledig vernietigd zal zijn. Vroeg of Iaat zal die dag ko- -men, met de hulp van het westen ÏS of zelfs zonder het westen. Ik geloof dat het nu de tijd is om de diepe betekenis te over. S3 wegen van wat er thans in de Sovjet-Unie omgaat. Het is nu SS de tijd voor iedere Amerikaanse SS burger, om de verantwoordelijk- heid, die de historie op hem ge- legd heeft, te erkennen. Als de 337 Amerikanen gaan begrijpen, hoe groot de spoed en de noodzaak SS is om hun verantwoordelijkheid - ten opzichte van de mensheid op SS zich te nemen dan zal de dag, S waarop wij van het communisme «55 verlost zullen zijn en een echte S3 garantie voor de vrede zullen SS hebben niet ver meer af zijn. MOULDER: Mag ik een vraag stellen? Wat is uw mening, of SS over welke inlichtingen beschikt ES u met betrekking tot de aanbie- 2S dingen, die de Sovjet-Unie be- S3 weert gedaan te hebben om de economieën van andere landen te helpen en bij te staan in het S3 kader van het hulpprogramma SgS voor het buitenland? Denkt u SS dat deze in goed vertrouwen rrr wordt aangeboden of is dit lou- - ter propaganda om ons tot een ^5 wereldwijde wedloop te verleiden 355 in het doen van hulpaanbiedin- gen. CHOCHLOF: Ja. Ik wil niet SS beweren, dat de Sovjet-leiders vanuit filantropische motieven rs handelen. Het is slechts een pro- S7 pagandistische manoeuvre onr de Ver. Staten op het gebied SS van c!e economische wedloop in ■2" moeilijkheden te brengen en om S5 de Ver. Staten te doen vergeten, S2-2 dat de Achillespees van het com- munisme in het rijk van de denkbeelden ligt. De Sovjetheer- SS sers wensen de Ver. Staten op S3 dit punt in verwarring te bren- SS gen. Maar ik ben blij, dat zij deze campagne van economische S3 wedijver begonnen, omdat er zo- SS veel hongerige mensen in de we- ïS reld zijn. Wanneer deze econo- ss mische wedloop miljoenen men- S sen van 'n stuk brood meer voor as ziet, is zij een goede zaak. MOULDER: Gelooft u, dat de 3S Sovjet-economie een wezenlijke -bijdrage aan andere landen kan leveren. CHOCHLOF: Dat denk ik niet. MOULDER: Mr. Jackson? TAVENNER: Mag ik in ver- band daarmee een vraag stel- KS len? MOULDER: Ja. JACKSON: Ik zou dit punt niet SI onopgehelderd willen laten. Voor de bouw van de Assoeandam in ss Egypte bijvoorbeeld, die als zij 3S klaar zal zijn, ongeveer 200 of ZSS 300 miljoen dollar zal kosten, SS zijn de Ver. Staten en Groot ss Brittannië van plan om een aan- 3S zienlijk deel van het aanvangs- kapitaal tot een bedrag van on geveer 75 milj. dollar voor hun rekening te nemen met de toe zegging, dat een nog hoger be drag beschikbaar zal worden ge steld. De Sovjet-Unie heeft een aanbieding gedaan, die hierop neerkomt, dat zij de dam voor niets wil bouwen. Velen van ons komt het voor, dat het een goed idee zou zijn om de So- vjet-Uni: te zeggen: „Uitstekend het is uw plicht om de levens standaard van onderontwikkelde volken te verhogen. Dat is ook onze plicht en niet alleen onze plicht, maar ook on ze nationale prestaties geduren de vele jaren. Ga uw gang en bouw de Assoeandam". CHOCHLOF: Dat is juist. JACKSON: Maar lijkt u dit een logische oplossing? CHOCHLOF: Ja. Op de eer ste plaats zou u ze op de proef kunnen stellen. Op de tweede plaats: waarom geven zij de dam niet aan het volk, als zij hem werkelijk zouden bouwen? Maar vergeet niet, dat de So- vjetheersers de dam niet zullen bouwen om de mensheid te hel pen. Als zij werkelijk zoveel om menselijkheid geven, zouden zij kunnen beginnen met meer dam men voor hun eigen volk te bou wen. Zij zouden hun eigen men sen kunnen behandelen als men- selijlke wezens. Waarom geven zij de voorkeur aan vreemdelin gen. anders dan voor propagan dadoeleinden? JACKSON: Deze vraag stellen bepaalde mensen van ons volk ook aan de leden van het con gres. Dit is een zeer netelig on derwerp. telkens als de wet op de buitenlandse hulp ter sprake komt. Ik ben er zeer in geïnte resseerd uw gezichtspunt te we ten. inzake deze en andere aan biedingen, die wij elders over de hele wereld doen: bij voor beeld de economische bijstand aan Latijns-Amerika tot een be drag van een miljard dollar. Het lijkt me, dat in deze aan gelegenheid de tijd voor ons is aangebroken om te zeggen: „Uit stekend, we zullen u niet in de weg staan bij alles wat u wilt doen om de onderdrukte volke ren te verheffen. Als u uw eigen onderdrukte volkeren tegelijkertijd kunt ver heffen zal dat des te beter zijn". Laat hen hun eigen geld uit geven en laat de Russische be lastingbetalers het Politbureau of de Opperste Sovjet schrijven, als zij dat durven. TAVENNER: Ik zou willen weten, of de communistische par tij van de Sovjet-Unie de com munistische partijen van het bui tenland financiële hulp heeft ge geven. CHOCHLOF: Ja. Ik wil niet zeggen, dat er door mijn handen geld naar de communistische partijen in het buitenland ging. Ik heb hiervan gee.n documen ten gezien. Maar ik weet van mijn relaties met de Franse en Amerikaanse Afdelingen en van mijn particuliere verbindingen met mensen van de staf van het Centrale Comité, dat er zeer gro te bedragen voor dit doel naar het buitenland worden gezonden. SCHERER: Bedoelt u naar de communistische partij in de Ver enigde Staten? CHOCHLOF: Ja, inderdaad. Zij worden waarschijnlijk via verschillende sluipwegen ge stuurd. Maar het Russische volk voelt de hevige last van het du re ondermijningswerk in het bui tenland. SCHERER: Om de communis tische partij en haar activiteiten in de Verenigde Staten te steu nen? CHOCHLOF: Ja, meer dan dat. Om hun zelfbehoud te ver zekeren, moeten de Sovjet-heer sers de communistische partijen in het buitenland steunen. DOYLE: Ik wil een paar vra gen stellen, die niet het doel heb. ben het internationale aspect van deze zo bekwaam gevoerde discussie te ontwijken maar wij zijn een Congrescommissie, die de wegen en de middelen bestu deert. welke de Sovjetcommu nistische partij tot een bedrei ging van onze eigen natie ma ken. Laat mij in het kort deze verklaring afleggen voordat ik mijn vraag stel. Toen ik in Eu ropa en Azië was als lid van de commissie van strijdmacht, heb ik met diverse hoge functio narissen van de inlichtingen dienst gesproken. Sommigen van hen waren Amerikanen gn an deren buitenlanders, maar zij vertelden mij allemaal, dat de ondermijningsacties van de com munistische partij in de Ver enigde Staten waarmee deze commissie te maken heeft een onderdeel vormden van de inter nationale samenwerking van de Sovjets. Gelooft u dat dit waar is? CHOCHLOF: Zeer zeker, om-' dat de Sovjetheersers hun staat als het hoofdkwartier hebben be schouwd van een internationale samenzwering, waarvan het uit eindelijke doel is een communis tische maatschappij over de he le wereld te stichten. Zij ontken nen dit feit zelfs niet eens. Een paar maanden geleden legde Kroestjev er zeer pertinent de nadruk op. Letterlijk vertelde hij het westen: „Bedrieg uzelf niet, alstublieft. We zullen nooit onze doelein den opgeven. Ons einddoel is het scheppen van een communisti sche maatschappij over de gehe le wereld met elk middel dat ons ter beschikking staat. Van ons te verwachten dit idee op te geven staat gelijk met van een garnaal te verwachten, dat hij j zal gaan fluiten". SCHERER: Excuseert u mij deze onderbreking. Als u spreekt van „elk middel" sluit dit dan ook geweld in? j CHOCHLOF: Zijn laatste ver- sie is dat geweld niet altijd ab- soluut noodzakelijk is. Dat wil niet zeggen dat hij geweld ge- heel verwerpt. Maar hij zei dat de loop der geschiedenis in de- j ze eeuw naar de uiteindelijke overwinning van het communis- j me zal leiden. DOYLE: Mag ik u het vol- gende vragen: als de verklaring van de Sovjets, dat het niet nood. zakelijk is de nadruk te leggen op het gebruik van geweld in- j derdaad zo is als u zegt, bent u dan niet van mening dat zij de- ze propaganda of die politiek van het aanprijzen van geweld uitstellen, maar het gebruik hier. van in petto houden, terwijl zij intussen min of meer de nadruk leggen op subversieve acties of infiltraties, bijvoorbeeld in de i communistische partij van de Verenigde Staten, of op propa- ganda-acties? De heer J. W. H. van Gurp, voorzitter van de Ned. Vereniging „St. Ga briel", heeft niet overdreven toen hU de internationale tentoonstelling van postzegels „met christelijke motieven" in het parochiehuis Heuvel te Til burg aankondigde als een feest voor oog en hart en een brok aanschouwe lijk onderwijs in het vak filatelie. Deze tentoonstelling, die een onver wacht groot aantal bezoekers trok, verdiende aldus geannonceerd te wor den en meer nog: zij mag er ook aanspraak op maken wij hebben dit in diverse gesprekken kunnen vaststellen veie niet-filatelisten de ogen te hebben geopend voor een zin vol verzamelen van het kleinood, dat postzegel heet en nu reeds meer dan ee i eeuw van hand tot hand en van land tot land gaat. Voor een zinvol verzamelen, niet „omderwille van de smeer" dus, maar omdat het, zoals deze tentoonstelling duidelijk aantoon- l uen Prachtige gelegenheid biedt tot beschouwing van het schone en een leerrijke betrachting geeft, waar- B0 men zich spelenderwijs veel ken nis kan eigen maken. ^"e'e, bezoekers stonden toch wel f,ïen kÜken, ook doorgewinterde IfkZanï aars' welke een esthetische „n v 1 e,ld me' name de zegels met cmistelijke motieven te bieden heb- oen. Och, in Nederland kent men wel j van de H. Willibrordus en oe H. Bonifacius bijvoorbeeld en men san zelfs hier en daar nog een klein motief-zegel tegenkomen, waarop •Maria voorkomt, maar veel bijzon ders aan echte christelijke beelden neen Nederland niet. Dit kon men °P de tentoonstelling vaststellen. Tonen wij in onze postzegels wel voldoende, dat wij een christelijke na tie zijn Dit vroeg loco-burgemeester ft* Janssens van Tilburg zich af toen hij een openingswoord sprak. „In de postzegels zit ook een apostolaat". De catalogus bevat een explicatie, waarin de schrijver zich afvraagt: ij lmen hier in ons land al fel rea- geert, omdat er op een bankbiljet van vijf en twintig gulden een afbeelding voorkomt- van de H. Martinus, wat zou het dan niet worden als er zegels uitkwamen met echte christelijke beelden erop Maar zou men het hier voor moeten laten Zou de Ne derlandse PTT werkelijk de moed niet kunnen opbrengen, om de chris telijke gedachte, die in ons volk leeft, op zegels weer te geven 7" Het zou. zo meent de schrijver, veel kunnen bijdragen tot het behoud van echt christelijk leven in Nederland. Vooral Italië, Vaticaanstad, Honga rije en België, alsmede de jonge staat Israël, waren goed op de tentoonstel ling vertegenwoordigd. Deze landen schijnen beter de waarde van de post zegel als verspreider van de christe lijke gedachte te beseffen. Een zeer belangrijke groep was de verzameling Mariazegels. Vele grote kunstenaars hebben Maria uitgebeeld met haar Kind en verschillende van deze mees terwerken vonden we terug op de ze gels. Zo veelvuldig waren deze prach. tige reprodukties, dat we tijd te kort kwamen om ze alle de aandacht te geven, die ze waard waren. „Heiligen", vormden ook een zeer mooie en grote groep, maar daarmee had men nog niet alle zegels gezien, die vielen onder de christelijke mo tieven. Nog een groot aantal zegels, betrekking hebbende bijvoorbeeld op de geestelijke stand, zowel katholiek als protestant ook voorstellingen van leken, die zeer godsdienstig leef den ofwel veel voor het christendom presteerden vielen hier onder. Ver der zegels met afbeeldingen van ge bouwen als kathedralen. kerken, kloosters en christelijke symbolen, wapens, emblemen, spreuken enz. Te veel om op te noemen. Een indrukwekkende verzameling van christelijke uitbeeldingen, die in grote lijnen de cultuur en ontwikke ling van onze gewesten schetste. (Advertentie) Dr. Edward Teller, de natuurkun dige, die wel ..de vader van de wa terstofbom" wordt genoemd, heeft verklaard, dat de wereld voor het einde van deze eeuw oververhit zal geraken wegens de toeneming van de hoeveelheid kooldioxyde in de lucht. Nauwkeurige metingen hadden aan getoond. dat er sinds het begin van de industriële revolutie twee procent meer kooldioxyde in de lucht is. Hij is van mening, dat bij een stijging van tien procent het ijs aan de polen zal beginnen te smelten, waardoor het waterpeil zou stijgen. New York en Nederland zouden dan naar zijn mening onderlopen. wig? s I lIJS i i i De tijd snelt alt'jd voorwaarts. Wat over tien, twintig, veertig jaren zal zijn, hangt goede:'!; af vn wat u nu doet. Zie vooruit! Sluit een levensverzekering! U verschaft uze'f en uw gezin een geldbron voor later. Concordia biedt haar verzekerden reeds gedurende vijftig jaren: Maximale ffe\c.rheid lenen Minimale Premie en laat bovenaie» c!e bedrijfs- overschotten direct of indirect volledig aan de verzekerden ten goede komen. Wilt u meer urten over een u financieel passende levensverzekering? Schrijf da- ----- CONCORDIA, Oudenoord to, Utrecht en u ontvangt - geheel vrijblijvend - alle gewenste nadere inlichtingen. p ap agg mmmm •Ü- t£ORDBA V'^r' IÈÊÈ£ÈÊmÊimmiÊÉêmÊ&É.. 50 jaar geprofest op 15 april 1958: Pater Camillus Busard te Kortrijk. 50 jaar geprofest op 17 oktober 1958: Pater Joannes Gualbertus Cools te Nw. Ginneken. 40 jaar geprofest op 4 oktober 1958: Pater Servatius Lahaije te Eindhoven; Pater Engelmundus Tromp te Pank- kalpinang (Indonesië); Pater Corne lius van den Berg te Sint Oedenrode; Broeder Laurentius Buren te Nuland; Broeder Franciscus Ammerlaan te Nuland. 25 jaar geprofest op 25 september 1953: Mgr. Gabriël van der Westen, Ap. Vicaris van Pangkalpinang (In donesië); Pater Frederik de Leeuw op de Cook Eilanden: Pater Pruden- tius Lindeman op de Azoren; Pater Carolus van Niel op de Cook Eilan den: Pater Emmanuël Werts te 's- Hertogenbosch: Pater Justinus Corst- jens in Brazilië; Pater Euthymius van Rooij op de Azoren; Pater Ilde- fonsus Verrijt in Brazilië: Pater Her- menegild Verhoeven in Brazilië: Pa ter Christiaap Peek in Brazilië; Pater Albertus Arts in Brazilië; Pater Flo- rentius de Bok in Brazilië. 25 jaar geprofest op 19 maart 1958: Broeder Damiaan Giebels te Nw. Ginneken: Broeder Paulus van Al phen in Brazilië: Broeder Dominicus Meisenhofen te Nw. Ginneken. 25 jaar geprofest op 17 oktober 1958: Broeder Aloysius van Aelst te Sint Oedenrode. 25 jaar priester op 30 juli 1958: Pa ter Caprasius Franken in Brazilië: Pater Gerardus Thiesen, Provinciaal Overste in Brazilië; Pater Fidelis Wijnhoven te Nw. Ginneken. 12,5 jaar priester op 12 februari 1958 Pater Walther Rovers in Indonesië: Pater Fulgentius Brink op de Cook Eilanden: Pater Pius Haarman in Brazilië; Pater Borromeus Mooij te Rome; Pater Theodosius Grondhuis in Brazilië; Pater Donatus Mennen in Brazilië. Met ingang van 1 januari a.s. zul len de Belgische bezitters van een televisietoestel voor het eerst kijk geld gaan betalen, nl. 840 frank 64.25) per jaar. Tot dusver was België het enige land in Europa waar geen kijkgeld werd gevraagd. Alleen de Nederlandse en de Noor se televisiebezitters betalen minder dan de Belgen gaan betalen, nl. resp. dertig gulden en 23 kronen 13,25). (Van onze speciale verslaggever) De directeur van Elseviers Weekblad, de heer P. N. van Eek, ontvlucht, als het ook maar enigszins kan, elk weekeind de grote stad Amsterdam. Dan rijdt hij naar Ossendrecht, waar hij heerlijk zou kunnen uitput ten in zijn riante villa „Korten- hoef". Hij zoekt echter bij voor keur de rust bij de haard niet; veel liever dan dat stapt hij over de landwegen van zijn bui tenverblijf en samen met de be drijfsleider W. Rathman loopt hij langs de duizenden en nog eens duizenden kippen, langs de honderden varkens, de talrijke schapen en vele kalkoenen. De weekbladdirecteur, een man, die vol zit van initiatieven heeft met zijn personeel in en kele jaren een bedrijf opge bouwd, dat enig is in het Bra bantse land. Achter de schitterende villa, een waar juweel van moderne architec- tuuistaan naast elkaar de tien grote kippenhokken, waarin op dit ogen blik alles bij elkaar een dikke zes duizend vogels zitten. De vriendelijke bedrijfsleider, een man uit de Haar lemmermeer, weet er alles over te vertellen. ..Kijk eens," zo zei hij: wanneer men kippen wil houden is het nood zakelijk de produktie zo hoog moge lijk op te voeren. Dat is ook de idee van mijnheer van Eek, die mij op een goede dag naar Engeland stuurde om een soort studie te maken van de kippenhouderij aldaar. In de laat ste jaren stimuleert de Engelse rege ring immers het kippen houden. Ik kwam tot de ontdekking, dat kippen het best gedijen wanneer zij in een batterij werden gezet. In overleg met mijn baas werd er in Blackpool een reeks batterijen besteld, die naar OssendrechtN werden vervoerd en in de hokken een plaats kregen." De bedrijfsleider stapte een van de hokken in en wees op de batte rijen, (kleine van ijzerdraad gemaak te ruimten), waarin één of twee kip pen zaten. „Dit hok is half-automatisch," zo vervolgde de man. „U ziet boven uw hoofd een reservoir, waarin vers wa ter zit. Dit water wordt automatisch naar de drinkbakken van de kippen geleid. Zijn de bakken te leeg, dan geschiedt de vulling volledig auto matisch. Misschien kan ik beter zeg gen, dat er altijd een constant water peil aanwezig is. Dit hok is echter niet geheel automatisch, omdat de glazen platen onder de batterijen een persoonlijke bewerking vragen. Door middel van een „scraper", die met de hand moet worden bediend, worden de platen enkele malen per dag schoongemaakt. In het volgende hok, van een latere datum stammend, is dat echter anders." De bedrijfsleider bij de varkens komt. Het was een rijdende weegschaal, die aan twee zijden geopend kon worden, zodat het varken er op de meest gemak kelijke manier in. en uitstapt. „Elke week worden de varkens ge wogen," zei de bedrijfsleider. „Het is in deze moderne tijd zó, dat je pre cies moet weten wat voor spek je in de kuip hebt. Wij hebben hier nu 250 varkens rondlopen. Het is duidelijk, dat indien hun produktie niet goed is, er grote schadeposten zouden kun nen ontstaan. Vandaar de intensieve controle op elk dier. Vandaar ook de vele machines, die moeten meewerken om de varkens de juiste voeding te geven in de gewenste hoeveelheid." Ook de drie varkenshokken bleken met de meest moderne hulpmiddelen uitgerust. De biggen koesterden zich in de warme elektrische straallampen. „Je moef maar ergens liefheb berij in hebben," besloot Rathman. „Elseviers directeur houdt nu een maal van dieren en experimenteren. Ik behoef u niet te vertellendat in dit bedrijf tonnen zijn geïnves teerd. Dat ziet u zelf wel. Ik meen ook te mogen zeggen, dat een mo derner bedrijf in ons land niet bestaat. Maar dit laatste is ver klaarbaar, want zoals wij de kip pen en varkens verzorgen, zo kan de gemiddelde boer ze niet houden!" (Advertentie) stapte een tweede hok binnen, wees opnieuw op de aanwezigheid van een waterreservoir, maar wees ook op de elektro-motor tegen de zoldering van het hok. Een kleine drijfriem zorgde voor het in beweging houden van de scraper" (men zou in het Nederlands van een schraper kunnen spreken), die automatisch over de glazen plaat heen en weer ging en de uitwerpselen van de brave dieren in een bak de poneerde. De bedrijfsleider had daar mee nog niet alles verteld, want de zelfde drijfriem droeg er ook zorg voor, dat de kippen van voedsel worden voorzien. Voor de batterij, waarin al les bij elkaar enkele honderden kip pen zaten, liep de etensbak van het ene naar het andere einde. Tijdens het passeren van de bak voor een bepaald hok zorgden de een of twee kippen er voor voedsel naar binnen te halen, onmiddellijk daarop ver scheen de „lopende band", die hen van enig drinken voorzag en daarna konden zij zich opnieuw ter ruste begeven in afwachting van de vol gende „doortocht" van de voedsel- bakken. „Door dit lopende bandsysteem be reiken wij," aldus de heer Rathman. „dat iedere kip voldoende voedsel krijgt om een goede produktie te kunnen leveren. Ik vertelde reeds, dat men alleen maar kippen kan hou den indien de produktie fatsoenlijk is. Wij rapen jaarlijks van elke kip 223- 260 eieren. Wij kennen de produktie van elke vogel." Het systeem daarvoor bleek zeer simpel te zijn. Zoals gezegd zitten de kippen met een of twee in een afzonderlijke „ijzerdraadruimte". een onderdeel van de grote batterij. Voor de neus van elke kip bevindt zich een wasknijper. Als de kip een ei heeft gelegd wordt deze knijper een vakje opgeschoven, zodat op het einde van de week de admini strateur even langs de batterijen wandelt om de produktie te noteren. „Een kip. die niet aan de produktie- eisen weet te voldoen, verdwijnt." al dus de bedrijfsleider, die nog een aar digheidje vertelde over de elektro- Om u een goed idee te geven van een kippenbatterij maakte onze fotograaf deze prent. De kippen kregen een plaatsje in de kleine ijzerdraadruimten, die tesamen de batterij vormen. Het eten en drin ken komt door middel van een elektromotor automatisch tot de kippen. Ook de uitwerpselen wor den automatisch verwijderd. In Engeland wordt dit systeem van kippen houden ten zeerste geprezen, want de produktie wordt tot een maximum opgevoerd. motoren, Deze motoren slaan 's avonds om acht uur automatisch af en 's mor gens om vijf uur automatisch aan. Tussen die uren ligt de werkdag van de kip. „Dit is eigenlijk alles wat ik u kan vertellen," geloofde de heer Rathman „Om de hokken uit elkaar te kunnen houden hebben ze namen gekregen Er is eén Valk, Duif, Havik, Vink, Edam en Zwaluwhok, om er enkele te noemen. Varkensbedrijf De bedrijfsleider, die tussen de be drijven door vertelde dat het land- ?°ed ven de heer van Eek momenteel 150 hectaren groot is. waarvan nu 95 hectaren bos is en 45 hectaren tot het zelf ontgonnen gebied behoort (op de overige grond bevinden zich de villa, het jachthuis, de hokken en wegen), stapte naar de varkenshokken, drie in getal. Zij kregen eveneens namen. Het Beerhok, het Ramhok en 't Hert- hok. Alvorens een van de hokken bin nen te gaan liet de heer Rathman de voersilo's zien, de deegmolen en de aardappelstomer: allemaal werk tuigen in dienst van het varken. Hij toonde ook een uit Engeland ge ïmporteerd instrument, dat wekelijks r Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de spec^lbranche

de Stem | 1957 | | pagina 5