Intern, cross-zege Zeeuwse Landjuweel startte weer Ongewone blokkendozen verrijzen bij Zuidlimburgse fruitveilingen Lenstra luistert mee van Jonkers (Sprint) Initiatief trekt aandacht Defensie kan efficiënter, meent de Tweede Kamer hJeMajfrtWL Raad Schoondijke besloot tot asfaltering van Tragel Kringwedstrijden NGGY te B. op Zoom goed geslaagd Kustvaarder bij Ierland vergaan V Mgr. Groesz wordt vandaag 70 jaar Lege kisten typeren de slechte oogst van het afgelopen jaar Kruidenkracht! Is roken gevaarlijk!1 Om het weer goed te maken... WAAR ZIJN DE PUR-SANG SPRINTERS GEBLEVEN? ZESDE BLAUW WIT-TREFFER Weinig fruit in Zeeland John Landy's record omlaag Kobaltsmokkel naar Oost- Duitsland Post; te 4 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 DECEMBER 1957 Groente en fruit naar Oostenrijk Vraag beste Gelderse rookworst Brandend vraagstuk Ook ee Aan de Zeeuwse amateurverenigin gen is door de stichting Zeeland een uitvoerige circulaire gezonden met bijzonderheden over het vijlde Zeeuw se landjuweel, dat in ons gewest wordt gehouden. Het W.K.A. en de Ned. amateur-toneel-unie hebben een werkcomité benoemd, dat bestaat uit de heren drs. L. Lockefeer te Hulst (W.K.A.) en J. Schippers te Groede (N.A.T.U.), en het secretariaat blijft bij de stichting Zeeland. Deze met opzet klein gehouden groep arrangeert dus het Zeeuwse Landjuweel, doch zij vormt heel na drukkelijk niet de jury van het Zeeuwse Landjuweel. Het lijkt wel licht wat overbodig om dit hier zo duidelijk te stellen, maar nochtans is het enige malen gebeurd, dat ver enigingen, die niet akkoord gingen met de inhoud van het uitgebrachte rapport en de daaruit resulterende plaats op de ranglijst, zich tot het secretariaat van genoemd werkcomité richtten met een schrijven, waarin zij de beslissing van de jury aan een kritische beschouwing onderwierpen. Afgezien nog van het feit, dat iedere vereniging van te voren schriftelijk verklaart, dat zij zich aan de uit spraak van de jury zal onderwerpen, is de jury volkomen onafhankelijk en heeft niemand, dus ook niet de leden van genoemd comité, enige zeggen schap over de beoordelingen van de jury. Het heeft dus geen enkele zin aan het secretariaat terzake van de uitgebrachte rapporten overigens vaak gloedvol gestelde brieven te doen toekomen. Gelukkig reageert slechts een gering percentage aldus. Naast het werkcomité (organise rend) en de jury (oordelend) is er nog een derde instantie, die een heel belangrijke rol speelt in het Zeeuwse Landjuweel en wel het provinciaal bestuur. Zonder die medewerking zou er nl. helemaal geen sprake zijn van een Zeeuws Landjuweel en evenmin van de daarop aansluitende jaarlijkse culturele dag. Alle kosten aan beide evenementen neemt het voor zijn re kening. Nationaal Het Zeeuwse Landluweel wordt dus georganiseerd door W.K.A., N.A.T.U. en stichting Zeeland en financieel mo gelijk gemaakt en moreel gesteund door het provinciaal bestuur. Het behoeft Willicht geen verwon dering te wekken, dat een dergelijke nauwe samenwerking van alle be trokkenen ook elders in het land de aandacht heeft getrokken. Dit heeft er zelfs toe geleid, dat de landelijke organisatie W.K.A. en N.A.T.U. de handen ineen hebben geslagen en van plan zijn een Nationaal Landjuweel te organiseren naar Zeeuws voorbeeld. Men zal trachten in iedere pro vincie in Nederland een provinciale toneelcompetitie te laten starten, waarna de elf winnaars onderling moeten uitmaken wie nu wel de beste van het hele land is. Eén en ander zal vermoedelijk eerst definitief geregeld zijn vóór hef komende seizoen (1958- 1959). Laten wij hopen, dat men ook bij de andere 10 provinciale besturen dezelfde positieve instelling ten aan zien van het amateur-toneel ontmoe ten zal als bij ons in Zeeland reeds jaren het gevai 'is. Jury en adviseur De jury zal gedurende dit lustrum seizoen gevormd worden door de he ren H. Jongsma en P. van Neerven. De heer F. Bloemkolk, vanaf 1953 jury-lid bij het Zeeuwse Landjuweel, zal dus niet langer zijn voortreffelijke kwaliteiten in dienst van het Zeeuwse (Advertentie) Landjuweel kunnen stellen. Dit wordt zeer betreurd, want de heer Bloem kolk is buiten een algemeen geacht kenner van het toneel bovendien nog een man, die de uitermate moeilijke kunst verstaat om zeer kritische op merkingen op een allercharmantste wijze te formuleren. Ook de heer Lemaire, de provin ciale toneeladviseur in onze provin cie, vervult een belangrijke rol in het Zeeuwse Landjuweel. De heer Le maire, en dit wordt met enige nadruk gesteld, treedt niet op als jury-lid. Zijn wel zeer nauwe verbindingen met een groot aantal der deelnemen de verenigingen maakt dit vrijwel onmogelijk. Deze adviseur fungeert als verbin dingsman tussen jury en verenigin gen. Enerzijds licht hij de jury in over achtergronden en mogelijkheden der deelneemsters en anderzijds is hij de spreekbuis der jury, brengt haar rapport uit en geeft een nabeschou wing. Oostenrijkse autoriteiten hebben be kendgemaakt dat met onmiddellijke mgang de invoer van bloemkool uit Nederland zal worden toegestaan. Voor de kwekers is dit echter een exportmogelijkheid, welke wel wat laat komt. De vorst in het begin van de vorige week heeft de nog te velde staande bloemkool behoorlijk schade toegebracht. Verder heeft Oostenrijk ook bekend gemaakt dat met directe ingang de invoer van appelen, peren, tomaten en sperziebonen zal worden toege staan. Dit geldt ook voor ons land en duurt tot 30 juni 1953. Mogelijk is er voor appelen nog wel een kans op de Oostenrijkse markt. De andere pro- dukten zijn in ons land niet voldoende meer voorradig. (Van onze pari. verslaggever) De Tweede Kamer verkeert nog in het onzekere over de bedoeling van de door minister Staf ingevoerde be zuinigingen in de uitgaven voor de defensie en over de gevolgen hiervan. Uit het voorlopig verslag van de Ka mer blijkt duidelijk, dat men zich niet in staat voelt de consequenties van het aangekondigde beleid geheel te overzien. De mededelingen van de minister in zijn toelichting zijn daarvoor te onvolledig en te vaag geweest. De Kamer stelt in haar beschouwing voorop, dat wij moeten blijven vol doen aan de verplichtingen die wij in de NAVO op ons genomen hebben en dat de minister ook zijn invloed moet aanwenden om de andere part ners tot eenzelfde houding te bren gen. Maar hoe denkt de bewindsman de Nederlandse bijdrage op peil te houden, terwijl in de nominaal vrij wel gelijk gebleven begroting de per soneelslasten zijn verzwaard en de strijdmacht zich bovendien moet aan passen aan de snelle ontwikkeling op militair-technisch gebied? In dit ver band wijzen vele leden op de uitla ting van de bewindsman in zijn toe lichting dat thans een „tijd van con solidatie" is aangebroken, welke me ning zij in het geheel niet konden delen. Verscheidene andere leden herinneren eraan dat ir. Staf tijdens de kabinetsformatie aanvankelijk 'n verhoging van de defensieuitgaven noodzakelijk achtte, maar later heeft toegestemd in een compromisvoor stel, dat veel minder speelruimte liet. Zij vreesden dat er niet vol doende middelen beschikbaar zullen komen voor de noodzakelijke moder nisering. „Wat", zo vragen tenslotte vele leden, „zijn precies de gevolgen van de stijging van uitgaven voor militair en burgerlijk personeel?" Van de andere kant worden ook sug gesties gedaan, die tot een verbete ring van de defensie en/of een ver mindering van de uitgaven kunnen leiden. De minister zegt dat een ver korting van de diensttijd pas moge lijk zou zijn, wanneer het verlies aan dienstplichtig personeel zou wor den goedgemaakt door de aanwerving van vrijwilligers, die volgens de be windsman, niet te krijgen zijn. Van uit de Kamer wordt daartegenover gesteld dat voor de vervanging van bijvoorbeeld 7000 dienstplichtigen niet 7000 beroepsmilitairen noodzakelijk zijn. Beroepsmilitairen zijn immers veel „produktiever", speciaal in de meer technische functies. Ook wordt naar de mening van vele leden nog te veel tijd gebruikt voor de vele tra ditionele maar in wezen verouderde taken, die met de effectiviteit van de strijdkrachten niet veel te maken hebben. Genoemd worden o.a. piket- en weekdiensten, parades, garni zoenspatrouilles e.d. (Advertentie) Vandaag viert mgr. Groesz. aarts bisschop van Kalocsza, zijn 70e ver jaardag. Op verzoek van de kerke lijke autoriteiten worden de katholie ken aangespoord hem, die de plaats van kard. Mindszenty inneemt als voorzitter van de bisschopsconferen tie, in deze moeilijke tijden in hun gebeden te herdenken. In februari 1929 werd mgr. Groesz, die uit Burgenland geboortig is, bis schop gewijd. Hij heeft vijf jaar in de communistische gevangenis door gebracht, waaruit hij in 1956 werd ontslagen. Volgens een officieel bericht uit Boedapest zou aan mgr. Groesz door de president der republiek de medail le van de orde van de vlag der Hon gaarse volksrepubliek zijn uitgereikt, dit „voor zijn activiteit in de vredes beweging en zijn streven naar goede betrekkingen tussen Kerk en Staat". (Hierbij dient aangetekend, dat de genoemde ..vredesbeweging" niet de oorspronkelijke vredesbeweging is, maar een later voor katholieken apart opgerichte organisatie in de trant van de Pax-Christi-beweging. Niettemin tracht de officiële Hon gaarse berichtgeving nu de indruk te wekken, dat mgi. Groesz zich geheel achter de regeringspolitiek zou heb ben geschaard). meer dagelijks vers gemaakt... de fijnste geur en smaak VLEtSWARENFABRIEK J. MEESTER N.V. WIJK! Ofschoon de appels, bij wijze van spreken, te feilen zijn, komen de beste kwaliteiten niet op onze des sertbordjes terecht. De voortreffelij ke kwaliteiten worden meer nog dan in andere jaren vóór de neus van de Nederlandse grossiers weggekocht en gaan naar België, Duitsland en Frankrijk. Daar is men bereid de peperdure prijzen te beta len, die appels tot gouden kostbaar heden maken. Te duur om iedere dag op tafel te verschijnen. voedt en beschermt Uw haar, houdt het de hele dag in model "de haarcrême van haarspecialisten" en geeft het een prachtige glans Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Staats secretaris van Economische Zaken waarbij deze meedeelde vooralsnog bezwaren te hebben tegen sluiting van de winkels om 19 uur op zater dagen tussen 1 december en 1 april. Het stuk werd voor kennisgeving aangenomen. De heer G. J. v. d. Waal werd be ëdigd ais gemeente-ontvanger. De voorzitter feliciteerde de heer van de Waal die op zijn beurt dank bracht aan de raad voor de medewerking bij zijn benoeming. Op een verzoek van het Sint-Nico- laas-Comité te Hoofdplaat om een subsidie voor het St.-Nicolaasfeest te Slijkplaat werd afwijzend beschikt. Het betrof hier een subsidie ten be hoeve van de kinderen uit Sasput. Een verzoek van de r.-k. H.B.S. te Schoondijke om voor 1958 een subsi die te willen toekennen van f 75,- per leerling-ingezetene werd aangehouden totdat men ten opzichte van de be groting 1958 zal kunnen beoordelen of de gemeente zich die uitgaaf kan permitteren. Besloten werd mede te werken aan de aanstelling van een derde school arts. Bij de vaststelling van het bedrag per leerling over 1956 voor het open baar lager onderwijs en het bijzonder lager onderwijs informeerde de heer de Badts naar de uitgaven voor de openbare lagere school en wees er op dat misplaatste zuinigheid bij het openbaar onderwijs funest kan zijn De aangeboden begroting 1953 ver toont op de Gewone Dienst een tekort van f 20:038,57 dat gedekt wordt door het aanspreken van de gevormde reserve-saldi. De post onvoorzien be loopt 1 3021,-. De kapitaaldienst geeft een tekort aan van f 643.642,-. Beslo ten werd om in verband met de on gunstige begrotingspositie een sub jectieve uitkering aan te vragen uit het gemeentefonds. Een verzoek van G. de Wever en 60 anderen tot verbetering van het wegdek van de Tragel Oost en de Tragel West vormde een punt van lange discussie. Algemeen was de raad van oordeel dat de houding van het Waterschap het Vrije van Sluis te laken viel. Van onderhandelen met het Wa terschap was geen sprake geweest, het had alleen zijn eisen gesteld. Niet Inwilligen van deze eisen zou beteke nen dat de bewoners van de Tragel- wegen nog langer in de modder zou den moeten zitten wat de raad niet verantwoord achtte. Besloten werd dan ook om de Tra gel Oost te asfalteren tot aan de zui veringsinstallatie en de Tragel West tot het woonwagenkamp. De aanleg van dit gedeelte zal geschieden, door het Vrije van Sluis. De gemeente zal vanaf 1 januari 1959 het onderhoud voor haar rekening nemen, hetgeen een blijvende jaarlijkse last zal bete kenen van ongeveer f 600,-. Het overige deel van de ten westen van de Rijksweg naar Breskens ge legen Tragelweg tot aan het Klissen- wegje, zal eveneens geasfalteerd worden door het Vrije van Sluis. De gemeente moet hier echter 50% van de aanlegkosten betalen, wat neer komt op ongeveer f 10.000,-. De on derhoudskosten blijven hier voor re kening van het Waterschap. Een klacht van de heer Offerman over de slechte toestand van de weg nabij zijn woning zal ter kennisneming worden doorgestuurd naar G.S. en het Vrije van Sluis. Hoe urgent de verbetering van de Tragelwegen wel is. bleek treffend uit het verzoek schrift van de Tragelbewoners waar boven stond „Help ons uit de Nood." Aan de gemeente Middelburg werd f 100.000,- kasgeld uitgeleend tegen een rentepercentage van 5 tot uiter lijk 1 maart 1958. De voorzitter merk te op dat dit geld nog niet kon wor den besteed en daarom werd uitge zet om de gemeente voor financieel nadeel te behoeden. Tijdens de rondvraag informeerde de heer de Badts nog naar de ver betering van de Willemsweg. De voorzitter deelde mede dat het plan momenteel in studie is bij het minis terie van Wederopbouw. De gemeen te zal medegedeeld worden welke vergoeding door dit Ministerie wordt uitgekeerd. Eerst dan zal kunnen be slist worden op het verzoek van Ged. Staten een bijdrage te verlenen van f 25.000,-. „Iedere dag een appel houdt de dokter uit uw huis"... Als dit huisrecept opgaat en dat is de bedoeling van huisrecepten dan gaan de dokters een tüd van overuren tegemoet. Hoe groot de misoogst in fruit dit jaar was valt nog moeilijk te becijferen. Veilingmeesters en telers zitten daarover al maandenlang met de handen In het haar. Insiders schatten de misoogst in appels voor Zuid-Limburg op ca. 65 tot 80 miljoen kilo. Heel oude men sen, die het weten kunnen, beweren dat er in geen zeventig jaar zo'n slecht fruitjaar was als 1957. Kersen waren er heel weinig, pruimen heeft men in het zuiden nergens kunnen plukken, peren kon men per boom op zijn tien vingers tellen, appels hingen maar mondjesmaat. Wie op dit moment langs de Limburgse veilingen wandelt ziet daar voor deze tijd van het jaar, ongewone en enorme bouwwerken van lege kisten. Blokkendozen die huizenhoog oprijzen en zich stratenlang uitstrekken. „Over vier, vijf weken zullen de veilingen in Zuid-Limburg wel ge sloten worden", aldus directeur J. Boumen van de Coöperatieve Veilin gen te Margraten en te Gronsveld. „In december worden alleen nog maar hele kleine partijen geveild en misschien niet eens. De koelcellen zullen in januari overal leeg zijn. Het heeft geen zin fruit te bewaren in afwachting van betere prijzen. De prijzen zijn zeer goed. Vooral de allerslechtste soort, het kroet, heeft goed geld opgeleverd en normaal ging dat voor 5 tot 10 cent van de hand. Nu werd het grif voor 40 cent per kilo geveild". Directeur Boumen schat dat in zijn veilingen ruim één-derde minder ap pels wordt aangevoerd. „Voor de te ers, vooral als het geen gemengde bedrijven zijn, levert dit grote strop pen op". ,In Midden-Limburg was het met de oogst niet zo slecht gesteld, ook niet m Zeeland. Maar de totaal-stand is toch zo, dat nu reeds Canadese en Amerikaanse appels worden inge voerd. Maar die zijn bij het publiek niet erg gewild". Uit financieel oogpunt, wat de veilingen betreft, valt het allemaal nog mee", dit verklaart de directeur van 'n andere grote veiling, de heer H. Vrencken van de Veilingsver. Bun de en Omstreken. .Ofschoon minder kilo's werden omgezet, waren de financiële resul taten voor onze veiling lang niet slecht!" Een van de problemen waar deze veiling mee kampt, is het gebrek aan plaatsruimte. Niet minder dan 170.000 lege kisten staan in hallen en op het emplacement opgestapeld. In Gronsveld en Margraten waren het ca. 200.000 in totaal. „Dat is zo ongewoon voor deze tfjd van het jaar", aldus directeur Vrencken. Anders zaten wij nu te vechten om lege emballage. Dan konden wij niet genoeg kisten opjutten. Een zichtbaar bewijs hoe slecht het voor velen afliep". Zijn collega, directeur M. Le- clerc uit Bunde, berekent snel dat de ze lege kisten bijna vier miljoen kilo appels kunnen bergen. Niet alleen de telers, ook de ver voersbedrijven ondervinden grote na delen van de misoogst. Het af- en aanrijden van kolossale vrachtwa gens op de veilingsterreinen is dit jaar niet te bespeuren. Om de koel cellen nog enigszins rendabel te ma ken, verzinnen de veilingdirecties tal van middelen. Men bezigt de koel cellen als opslagplaats voor bloem kool, in Bunde werd er een grote champignonkwekerij in onderge bracht. In het algemeen brengen de cellen dit jaar echter hun rente niet op. Het vrolijke bedrilf der traditionele kerstveilingen zal men dit jaar wel nergens kunnen meemaken. „Het fruit is dan allemaal de deur uit," aldus de heer Boumen uit Grons veld. „Mogelijk dat een particuliere veiling nog enkele partijen reserveert cn rond de versierde kerstboom ten toonstelt. Om het jaarlijkse feestelij ke contact tussen kooplieden en te- Iers in stand te houden. Maar de meeste veilingen zullen er wel van afzien". (Advertentie) Herstel de schade die de moderne, onnatuur lijke leefwijze In Uw lichaam aanricht. Wie de samenhang begrijpt tussen gestoorde spijsvertering, onzuiver bloed, vale huid, verstopping, enz., zal onverwijld zijn lichaam de natuurlijke zuiverheid teruggeven met HERBESAN Kruidenthee. Bevat <14 ver schillende Kruiden met elk een eigen werking. Drink Herbesan Kruidenthee en word weer een gezond, dus jeugdig mens! Verkrijgbaar bij apotheker of drogist êt f 1.80 per groot pak. (voldoende voor maanden.) (Advertentie> Steeds meer nadruk wordt gelegd op het gevaar dat verbonden is aan het tevéél roken. Gelukkig bestaat er thans een Deens middel, waarmede men het roken kan doen. verminderen. Dit middel heet SMOKELESS. Smokeless zijn kleine tabletten welke men langzaam in de mond moet laten smelten. Het resultaat is verrassend. Na het opzuigen van één tablet heeft men 2 a 3 uur een afkeer van roken. Smokeless is verkrijgbaar bij uw apotheek of drogist. Begin vandaag nog niet de Smokeless-kuurhet is beter voor uw gezondheid. 938-00 Het gebouw Thalia te Bergen op Zoom was zaterdag het domein van de turners(sters) van het N.C.G.V. die elkander in een zeer sportieve strijd bekampt hebben in de kring wedstrijden van het gewest Brabant- Zeeland. De beker kwam bij de heren van het Bergen op Zoomse G.E.N.I.E. te recht, terwijl dit kleinood voor de dames in handen kwam van Kracht en Vlugheid uit Waalwijk. De organi satie was in goede handen. Het dankwoord dat de heer Lobbe- zoo, voorzitter van het gewest Bra bant-Zeeland, aan het einde van de dag uitsprak was dan ook ten volle verdiend. In zijn openingswoord had de heer Lobbezoo een grote schare supporters welkom kunnen heten. In totaal na men 11 verenigingen deel. Vergele ken bij vorig jaar viel te constateren dat de kringwedstrijden van het N. C.G.V. zich in stijgende lijn bewe gen. N. Arnoudse Oranje-Nassau 55.1, Kruisten Kr. en Vlugheid 53.8. D. De prijswinnaars De prijzen werden als volgt be haald: Dames: Beker: Kracht en Vlugheid Waalwijk 457.8 pt.Lauwer krans: Oranje - Nassau Vlissingen 444.5 pt.Lauwerkrans: Rust Roest Eindhoven 431.1 pt.; Lauwerkrans: GENIE B.o.Zoom 424.8 pt. Heren: Beker: GENIE B.o.Zoom, 433.4 pt. Lauwerkransen kregen Oran je-Nassau Vlissingen 406.2 pt. en Rust Roest Eindhoven 381.7 pt. Bij de dames ritmische klasse werd de zege behaald door Kracht en Vlug heid uit Waalwijk, die voor deze prestatie een beker kreeg toebe deeld. Op de foto ziet men de door geel zucht aan zijn bed gekluisterde Abe Lenstra, die tezamen met zijn huis arts naar de sportuizendingen luis tert. De voetbalteams van Noord-Ierland en Italië, te Belfast elkaar niets ont ziende tegenstanders, zullen binnen kort (weer) een vriendschappelijke wedstrijd spelen, op een nader te be palen datum in Italië. De beide bonden zijn dit overeen gekomen naar aanleiding van de in cidenten tijdens en na afloop van de strijd van woensdag j.l. De Noordierse Voetbalbond heeft in een lange ver klaring bekend gemaakt de gebeurte nissen, waarover in Italië zelfs par lementaire vragen zijn gesteld, ten zeerste te betreuren. De nieuwe datum voor de wedstrijd voor het toernooi om het wereldkam pioenschap (te Belfast) is inmiddels 'nog niet vastgesteld. De uitslagen Hier volgen de uitslagen: Heren 3e graad: OKK, Goes 186.1 pt., GENIE B.o.Z. 183,3, Orange- Nassau Vlissingen 178,6, Kr. en Vlug heid Waalwijk 171,4, Pro Patria Sprang-Capelle 168,9, Rust Roest Eindhoven 163. Tweede graad heren: GENIE B.o. Z. 144.4 pt. OKK 143.3, Oranje-Nassau 135.6, Rust Roest 134.4, Pro Patria 134.2, Kr. en Vlugheid 126.4. Eerste graad heren: GENIE 105.7, Oranje-Nassau 92, Rust Roest 84.3. Persoonlijke uitslagen heren: 3e graad: D. Tiber OKK 49.8 pt., R. Verduijn-Lunel GENIE 48.5, J. Geen- se Oranje-Nassau 47.3, tweede graad: A. Verrijzen OKK 49 pt., H. Bas- tiaanse GENIE 48.9, M. Speelman OKK 48.9; eerste graad: M. de Haas GENIE 53.1 pt., L. Berger idem 52.6, H. van Noppen 47.2. Derde graad dames: Sport en vriendschap (Ethen) 201.5 pt., Kr. en Vlugheid Waalwijk 198.9, OKK Goes 197.1, Oranje-Nassau Vlissingen 192.7. Tweede graad dames: OKK Goes 101 pt., Oranje-Nassau Vlissingen 155, idem 153, Rust Roest Eindhoven 151.3, Kr. en Vlugheid Waalwijk 149.2 Longo Breda 147.9, GENIE B. o. Z. 144.8. Eerste graad dames: Kr. en Vlug heid Waalwijk 109.7 pt., Rust Roest Eindhoven 102.2, GENIE B.o. Zoom 96.9, Oranje-Nassau Vlissingen 96.8. Persoonlijke uitslagen dames: 3e gaad: J. v.d. Kolk Sport en Vriend schap 52 pt., A: Cremer OKK 51, M. Tromp Sp. en Vriendschap 50.9. Tweede graad: D. Dreu OKK 55.7 pt., N. v.d. Maas OKK 53.2, L. Castel Oranje-Nassau 52.2; eerste graad: A. v.d. Hoven Kr. en Vlugheid 55.9 pt., Jonkers van het Bredase Sprint heeft zondagmiddag de interna tionale cross te Loncin gewon nen. Voor deze wedstrijd (6 ronden van 1345 meter) bestond zeer grote belangstelling. Er hadden atleten uit Frankrijk, Duitsland, Nederland en België voor ingeschreven. De Nederlandrse deelnemers hebben de strjjd belangrijk beïnvloed. Na de eerste ronde leidde de Maastrichte naar Delnoye, na de tweede waren vijf renners (onder wie Jonkers, Del noye en Bemer) op kop en ook daar na gaven voornamelijk onze landge noten het tempo aan. Jonkers legde de afstand af in 28 min en 54.3 sec. Hij had een voor sprong van bijna 20 seconden op de Antwerpenaar Smets. Diens stadge noot Scheers werd derde, Saenen (B.) vierde en Keil uit Lotharingen vijfde. De winnaar van vorig jaar, de Duitser Betting, eindigde ditmaal als zesde. Van de overige Nederlanders klas seerde Delnoye (Klmbria, Maastricht) zich als 7e. Perdaems (THOR, Roosen daal) werd 9e, Veldhoven (St. Mich, Gestel) 13e, Roovrs (THOR, Roosen daal) 21ste, Verbaan (Festina, Venlo) 22ste, van Loon 24ste, Wuesten 30ste, (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN, zaterdagavond. Het grote sprinterstijdperk i s voor bij. Het bewijs werd in het sport paleis geleverd. De vijf beste sprin- tr-s uit vijf lauden waren aangetre den om te dingen naar de „Grote Prijs Jef Scherens", maar het was niets, helemaal niets. Het was een vertoning, die zelfs niet eenmaal enig enthousiasme kon scheppen bij de bijna tienduizend toeschouwers. Os car Plattner won tenslotte. Volgens een mededeling van de veilingsvereniging „Zuid-Beveland' te Goes bedroeg op 1 december jl. de geschatte hoeveelheid fruit in Zee land fotaal rond 4 miljoen kg. Hier uit blijkt wel duidelijk dat dit jaar weinig fruit door de kwekers wordt bewaard. Het kwantum dat nu nog beschikbaar is is nauwelijks de helft van het kwantum in een normaal jaar. In andere delen van het land is naar verhouding de beschikbare hoe veelheid nog geringer, aldus wordt uit fruitcentra gemeld. Dit is het zesde en laatste Blauw- Wit-doelpunt, dat tegen PSV werd gemaakt. Sparendam, die het scoor de, heeft het been nog geheven. Wiersma en doelman Bekkering weten het al: Hij „zit"... Het was een zege zonder enige glo rie. Een overwinning zonder applaus. Hoe geheel anders zou het geweest zijn, indien hier nog een van Vliet of een Harris hadden gereden. Zij hingen hun fietsen echter aan de kap stok, terwijl Antonio Maspes voor de zoveelste keer niet verscheen. Hij alleen zou echter ook geen vaart hebben gebracht in deze meeting, waarin Jan Derksen een formidabel pak slaag kreeg. De wereldkampioen totaal uit vorm, reed een bar slech te wedstrijd. Hij werd allereerst op de meest simpele wijze gevloerd door Roger Gaignard in een sprint, die amper 100 meter lang was. Derksen kreeg ook slaag van Plattner. Of schoon de wereldkampioen aan de leiding vertrok en erg waakzaam was werd hij toch verrast. Zijn reactie kwam minstens een seconde te laat en inmiddels was Plattner volkomen onbereikbaar geworden. Hetzelfde spelletje herhaalde zich in de serie tegen Potzerheim. De Duitser, heus geen profeet, reed de reputatie van Derksen aan flarden. Dat deed op de keeper beschouwd ook Johnny Tres- sider, de Gentse Australiër. Terwijl dit mannetje in een praktisch ver slagen positie zat kwam hij terug, zo danig, dat er eerst een luid protest moest opgaan voordat Derksen tot winnaar werd uitgeroepen. Er zat óók geen sfeer in de stayers wedstrijd. Het meesterschap van Dolf Verschuren was te groot. Noppie Koch bleek niet in vorm. Hij wilde wel, maar hij kon niet. In de jongerenwedstrijd traden de Zeeuwen riet Rentmeester en Jo de R-o op. Zij zeiden zelf te weinig kilometers in de benen te hebben om een behoorlijke prestatie te leveren. Zij werden er in de afval ook spoedig uitgereden. In de jongste categorie trad Jac ques van de Klundert uit Steenbergen op. Zijn debuut was zeker niet slecht, ook al kwam hij niet in de uitslag voor. Uitslag sprint: 1 Oscar Plattner, 2 Werner Potzerheim, 3 Roger Gaig nard, 4 Jan Derksen, 5 Johnny Tres- sider. Philippens 35ste en Verstegen 41ste. De ploeg van (Nederlands) Brabant werd eerste in de ploegenrangschik- king. vóór de teams van Antwerpen en Duitsland. Tijdens atletiekwedstrijden in het Olympisch stadion te Melbourne ver beterde de jonge Australische atleet Albert Thomas het nationale record op de drie mijl, dat met 13 min 27.4 sec. op naam stond van John Landy. De 22-jarige Australiër liep de 4827 meter in 13 min. 25.9 sec. en bleef daarmee 1.5 sec. onder het record van zijn landgenoot. Verscheidene schepen zijn het slachtoffer geworden van de storm, die de laatste dagen boven West- Europa heeft gewoed. In de baai van Sheephaven (Ierland) liep de Neder landse kustvaarder „Patria" aan de grond. Het schip zonk enkele uren nadien. De bemanning kon worden gered. Het Nederlandse vrachtschip „Tu- bo", dat zich met een lading graan in het Kanaal van Bristol bevindt, zond gisteravond noodseinen uit. On middellijk begaven enkele schepen zich op weg naar de vrachtvaarder, waarvan de bemanning vreesde dat de lading zou beginnen te werken. In de Coenhaven te Amsterdam bra. ken de trossen van de „Zijpenberg", een schip van 5000 ton. Voordat het losgeslagen schip echter grote scha- de kon aanrichten, had men het weer onder controle. Ambtenaren van de Westduitse douane geloven op het spoor gekomen te zijn van een komplot, dat tot doel heeft kobalt naar Oosteuropese lan den te smokkelen. Zij ontdekten za terdagavond in een Belgische vracht auto, in het Nederlands-Duitse grens gebied, vijf ton kobalt ter waarde van ongeveer 275.000 D.M., verborgen on der een lading van twintig ton kalk. De bestuurder van de vrachtwagen vluchtte over de Nederlandse grens toen hij zich ontdekt wist, maar de douaniers konden de hand leggen op de directeur van de transportonder neming, aan wie de auto toebehoor de. Hij reed achter de vrachtwagen in een personenauto. De kalk was bestemd voor een fa briek in het Roergebied, maar de douaneambtenaren menen, dat het kobalt, dat in doosjes was verpakt, bestemd was voor Oost-Duitsland of een van de andere communistische landen. MC wan ling stand en on Rusll en d| ne word! sequd CHfl woorif volk zal voor gezeg voortf! systee| zijn. Vroi men, of zelil Ik I is om f wegenj Sovjet) de tijd burgej heid, legd Ameri| groot is oml ten opl zich tl waarol verlos! garant! hebbel MO stelle over u met dingei weert econo te hel; kader voor dat d wordt ter pr werel in het gen. CHO bewer vanuit handel pagam de Ve van de| moeilij de Ver. dat de munisn denkbei sers w< dit pun gen. M deze ca wedijve veel hoi reld zij mische sen van ziet. is MOU Sovjet-e bijdragij leveren CHOi MOU TAV band len? MO'. JAC onopge de bou; Egypte klaar s 300 mi] zijn de Brittan zienlijk De heer J. 1 briëV', heeft i postzegels ,,m burg aankondi lijk onderwijs Deze tentoor wacht groot verdiende aldu den en meer aanspraak op dit in divers vaststellen ogen te hebber vol verzamele postzegel heet ee-i eeuw van land tot land verzamelen, n smeer" dus, i deze tentoonst de, een pracl tot beschouwi een leerrijke bij men zich nis kan eigen Vele bezoel even te kijke verzamelaars, schoonheid m christelijke m ben. Och, in I\ de zegels van de H. Bonifac kan zelfs hier motief-zegel Maria Voorko ders aan ech heeft Nederla °P de tentoon Tonen wij i voldoende, dat tie zijn Dit v L. Janssens v, hij een openin postzegels zit De catalogu waarin de sc „Als men hier geert, omdat e vfjf en twintig

de Stem | 1957 | | pagina 4