>v. PasWaï» Als u zachtheid zoekt dan vindt u BOLDEN FICTION p Wit PANG Öiètm de Coca#- DE DUIVEL IN- HET DORP— Zwart o ÏN MISLEIDEND Hebt u de nieuwe RANG al geproefd MENING EN COMMENTAAR BLAMAGE SPEL VAN WILLEKEUR SPREIDING De Passat zal niet meer varen Dertien vissers gered BWnrrmTrrrrrrirrrrirmTrrrrmiTnrBTnTnrTrrrr^ 1EN tanden >A n Nog 15 dagen metrum™ Nieuwe verzorgster prinsessen GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 90 cent Moord te Heer in hoger beroep Corruptie met graven in Moskou TV-P AD IO-T V-RAD IO-TV- SdUUUUULIUJJJXUJL9JJUUUJUUUUUUU>XM-U.UJUUUUUUU,M nd i de raad '58 vast- n 311.670 an 3473. een tekort jedekt kan van vori- sluit met n uitgaven 976.073.73 190.405.76 voor het in 1953 rking toe ïwe school iderwijs te prot. chr. -Beveland- voor maat- nd zal met een subsi esp. 0.25 ;0 per r-k. arochie, en n zal don- t de film n vertoond, gezien bo- hun bevat- chooltijd 'n orden ver- WING jen en het ïrekeningen arochiekerk e te plaat- iet het uit te in 't ach- erkgebouw. ingang en Dit zal nu :teerd wor- imen ruim- ngsinstalla- reerst wordt en afvoer- le en ver- uolatie moet i. Zoals be llet kerkge- een ernsti- Oeskundigen verval in verking van idvies grote jevoerd aan ■rd uiteinde- dvies gege- armen. Ge- hoge uitga- bedragen i gebouw in- de kosten ie absoluut behoud van die ver bo- van de klei- gaarse vluch- d worden in n Bosch. Op ler een grote eorganiseerd, Hen geschon- atselijke mid- smij. Elk zijn ifd voorzitter anisatie hier- LOFT het echtpaar zijn 50-jarig dj es genieten ;id. Het feest g worden ge- reKO werd de slui- van de door jg gehouden openingsrede landel op dat slaagd is. aan. 60.000 is om- bonen in de oleek dat nie- geraden, die het Na loting eerste prijs, den Hae- stoel, aan 1 Dl had sonen. na e Alb :en verliep zeer .eluisterd met lelijke fanfare december, gel- e Zeeland de iden: te Hans- 1 uur; te Ter- .11 uur en te 16.41 uur. Jack, de despe- •o: Voor zons- :ia 8 uur: Voor- r (Z.V.U.). iter. Luxor: De tfarie. mpia 8 uur: den. 14 j. Vlaamse Opera t. Jack, de despe- ran je: Charlotte ro: Voor zons- ira: De verleid- ploeg van Rose tgebouw 8 uur: ale druppels", ^mpla 8 uur: den, 14 J. TWEEDE BLAD DINSDAG 10 DECEMBER 1957 /f^ LIET kunstmaantje, dat de Ameri kanen klaar hadden gemaakt voor een reis naar hoger sferen, is nog niet vertrokken. In rook en smook is alleen een blamage opge stegen. Het is ongelofelijk van psy chologische onnozelheid, dat men weken van tevopen het afschieten van deze kunstmaan aankondigde. Van de Russen valt in dit opzicht waarachtig wel iets te leren. Wie weet, hoe veel mislukkingen er zijn voorafgegaan aan het succes van Spoetnik I en Spoetnik II. Niemand heeft er ooit iets over gehoord. Pas toen de satellieten werkelijk door de kosmische ruimte snelden, wer den de berichten vrijgegeven.. Nu begint men in Amerika alweer met termijnen te werken: Over een maand, over twee maanden zal het wel lukken.... Mis, mijne heren! Laat men nu maar eens een alge heel stilzwijgen leggen over de ver. dere proeven. Totdat er iets lukt. Indonesië gaat het spel van wil lekeur en tegenstrijdigheden nog steeds door. De ene autoriteit spreekt de andere tegen. Stoere or ders worden door de communisti sche vakbonden met voeten getre den. waarna de zogenaamde rege ring de verboden acties dan maar legaliseert. De Nederlanders horen nu eens, dat ze eruit moeten, zo snel mogelijk en dan weer: Het is nooit de bedoeling geweest, dat ze er allemaal uit moeten. Al die on zekerheden wakkeren de economi sche chaos aan. Een run op de ban ken heeft de kasmiddelen uitge put. De tekorten op de begroting waren al fantastisch en ze zijn nu vermoedelijk verdubbeld. Geen bui tenlander denkt er op het ogenblik aan ook maar iets in Indonesië te beleggen. Alleen de communisten weten precies wat ze willen en ze maken de mensen, die zich regering noemen, met de dag belachelijker. En Soekarno speelt met hen onder een hoedje. Hij heeft het parlement al krachteloos gemaakt en streeft steeds meer naar een persoonlijke dictatuur. Hij wil de Mao-tse-toeng van Indonesië worden, waarhij ook een persoonlijke haat jegens de Ne derlanders hem drijft. De regering in Den Haag heeft nu terecht het zwaartepunt van haar actie gezocht in het voorlich ten van alle beschaafde regeringen, de bondgenoten het eerst, over het schandelijk onrecht, dat in Indone sië wordt gepleegd. De persstemmen uit tal van landen zijn vernietigend voor het Indone sisch regime. Diplomatieke uitingen van bezorgdheid werden ook reeds vernomen. De Indonesische ambas sadeur in India is met een verma ning van Nehroe naar Djakarta on derweg. Zal het nog iets baten? J-JET Landbouwschap heeft een studie het licht doen zien om trent een meer gelijkmatige sprei ding van de bevolking in Nederland. Het is sterk voorstander van zulk een spreiding en wil die allereerst bevorderen door stimulering van de vestiging van bedrijven en over heidsdiensten in gebieden buiten de Randstad Holland. Opvallend is, dat hierbij ook de overheidsdiensten worden genoemd. Dit zal in Den Haag zeker weerstand oproepen. Maar het Landbouwschap be toogt. dat met het groter worden van de bevolkingsagglomeraties de toenemende kosten per hoofd van de bevolking direct ten laste van de overheid komen. En aangezien de gemeenten een gro'ot deel van hun financiën uit 's Rijks kas ont vangen, zal die bij deconcentratie van de centrale overheid ook wel varen. Den Haag ligt bovendien excentrisch en een meer centraal gelegen vestigingsplaats van orga nen der centrale overheid zou de dienende functie voor geheel het land op gelukkige wijze accentu eren. Bij dit overbrengen van een deel van het overheidsapparaat naar ge bieden buiten de Randstad, kan in de eerste plaats worden gedacht aan diensten welke niet direct bij het beleid zijn betrokken. Ook ver schillende instellingen ten behoeve van de landbouw komen voor ver plaatsing in aanmerking. Er zijn al enkele voorbeelden van zulk een deconcentratie: de Cul tuurtechnische Dienst en het Staatsbosbeheer te Utrecht, de bouw van een nieuw girokantoor in Arnhem. Het Landbouwschap meent echter, dat deze voorbeelden na volging op grote schaal verdienen. We geloven, dat deze gedachte van grote waarde is. Ze kan naast de verdere decentralisatie van de industriële bedrijvigheid ertoe bij dragen, dat het uitgroeien van de Randstad Holland tot één grote be volkingsophoping wordt gestuit. Sommigen schijnen het vooruitzicht van zulk, een uitgroei een prachtig proefveld voor allerlei Babelse plannen te vinden, wij zien het als een angstaanjagend schrikbeeld. Dr. Otto Wachs, voorzitter van de Pamir-Passat stichting, heeft te Hamburg verklaard, dat de Duitse viermaster Passat, zusterschip van de gezonken Pamir, niet meer zal va ren. De Pamir zonk in september door een orkaan midden op de At lantische Oceaan. Tachtig der zes-en tachtig bemanningsleden verloren hierbij het leven. Dr. Wachs zei, dat de vrachtprijzen voor gerst, die de Passat vervoert, zo laag zijn geworden, dat het vervoer niet meer lonend is. Op iedere reis moest men tot een bedrag van 400.000 mark bijleggen. In scheepvaartkrin gen te Hamburg verklaarde men, dat dit het einde is van de periode van Duitse zeilschepen voor de grote vaart. De Passat en de Pamir werden als opleidingsschepen voor cadetten ge bruikt. (Advertentie) dan hebben wij weer heerlijke feest dagen. Natuurlijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in hfts. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achteretiket met datumstempeL Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van H. M. de Koningin en prins Bern- hard hebben aan mejuffrouw A. A. Broers op haar verzoek met ingang van 1 januari 1958 op de meest eer volle wijze ontslag verleend als ver zorgster van de prinsessen zulks on der dankbetuiging voor de vele be langrijke diensten door haar in die functie bewezen. Met ingang van dezelfde datum is mejuffrouw L. J. Ingen Housz te Be verwijk benoemd tot verzorgster van de prinsessen Margriet en Marijke. Mejuffrouw Ingen Housz, die gebo ren werd in Beverwijk, heeft het gymnasium te Haarlem gevolgd. Daarna is zij naar Frankrijk gegaan, waar zij aan de universiteit te Greno ble Frans en aan het conservatorium aldaar muziek heeft gestudeerd. Ver volgens heeft zij zich laten inschrij ven aan de school voor maatschappe lijk werk te Amsterdam. Haar oplei ding daar zal mejuffrouw Ingen Housz dus voor het aanvaarden van haar nieuwe functie onderbreken. Mejuffrouw Ingen Housz is een dochter van ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van de n.v. ko ninklijke Nederlandse hoogovens en staalfabrieken. (Advertentie) BTLAÏ '"T: Ook in Breda is dezer dagen een extra nummer verspreid van het maandblad „De Katholiek in de Partij van de Arbeid", orgaan van de Katho lieke Werkgemeenschap. Op de voor pagina wordt allereerst het volgende betoogd: Het is nog niet zo heel lang geleden, dat in de kring van St.-Adelbert de kring dus van de leidinggevende stand der katholieken de mening werd verkondigd, dat er nu zo zoetjes aan wel genoeg was gedaan voor de arbeiders. Die waren nu genoeg in de watten gelegd. Nieuwe sociale voorzieningen waren bepaald niet meer nodig. In een andere kring die van de Stichting Rijksbehoud is men zelfs van oordeel, dat er al veel te veel voor de arbeiders werd gedaan. „Men geve aan de arbeiders weer wat min der sociale zekerheid, dit zal het land op de duur ten goede komen," zo werd er onlangs in de Maandelijkse Mededelingen van deze stichting zon der blikken of blozen neergeschreven! En geen arbeider kan dus zeggen, dat hij niet weet hoe het in een par tij als de KVP gesteld is met de wil tot het verwerkelijken der sociale rechtvaardigheid. Want de leiding gevende stand der katholieken heeft zo het een en ander te vertellen in deze partij. Terwijl in het dagelijks bestuur van de Stichting Rijksbehoud o.a. zitting heeft de heer Welter, die óók lid is van de Tweede Kamer fractie van de KV"P. Maar als men straks weer de stemmen van de katholieke arbeiders moet zien te krijgen, zal er in de KVP-pamfletten beslist niet staan, dat velen in de KVP de sociale zekerheid van de volksmassa al meer dan genoeg vin den. Denikit u óók niet? Hoewel bovenstaande redenering er op het oog nogal indrukwekkend uit ziet, is zij toch niet meer dan een drogrede. Immers voor de waarheid van het door de K.W.G. gestelde nml. dat in de kring van St. Adel- bert de mening is verkondigd, dat er reeds voldoende sociale voorzienin gen zijn is alleen vereist, dat een of ander lid van de katholieke leiden de stand de gewraakte opvatting hul digde en naar voren bracht. Uit de bedoelde stelling mag dan ook slechts dit en niet méé'- worden besloten. In de conclusie van zijn bewijsvoering gaat de K.W.G. er echter van uit. dat een voor de katholieke leidende -stand representatief aantal personen de be wuste mening is toegedaan. Hier is dus sprake van een ernstig vergrijp tegen de wetten van de re denering. Want er wordt op ongeoor loofde wijze gegeneraliseerd. Zoals wanneer ik zou vaststellen, dat som mige leden van het N.V.V. de idee van de klassenstrijd zijn toegedaan. En daarop beweerde wel te weten hoe het in een partij als de P. v. d. A. gesteld is met het streven naar een goede verhouding tussen de ver schillende maatschappelijke groepen. Omdat het N.V.V. zo het een en ander te vertellen heeft in deze partij. Als of de waarheid van de veronderstel ling, dat het N.V.V. de klassenstrijd wil, niet eist, dat een voor het N.V.V. representatief aantal leden dit wil. Wat de heer Weiter en de Stichting Rijksbehoud betreft het volgende: Heeft de KWG zich ervan overtuigd, of de gewraakte publikatie van die aard was, dat zij geacht kon worden de mening van de organisatie als zo danig weer te geven -en niet een par ticuliere opinie, die alleen op deze wijze voor het forum werd gebracht? Zo niet, dan geldt ook in dit geval hetgeen boven werd opgemerkt. De rest van het pamflet is aan het geciteerde nagenoeg navenant. Valse premissen en valse conclusies... Treurig BREDA. EDUARD SADéE. (Advertentie) Morgen om 10 uur zullen voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch in hoger beroep terecht staan de 46-ja- rige Katherine M. uit Heer, de 20-ja' rige monteur H. J. N. en de arbei ders J. van G. en M. J. S., de drie laatsten uit Maastricht, inzake de moord in de nacht van 25 augustus 1956, toen de garagehouder M. H. J, Mohnen in de slaapkamer van zijn woning boven de scooter-, en moto renzaak door revolverschoten gedood werd. De vier verdachten werden op 21 mei 1957 op vordering van de of ficier van justitie bij de Maastricht se rechtbank door deze rechtbank veroordeeld: van G. en S. terzake het in vereniging plegen van moord leder tot 15 jaar gevangenisstraf, de vrouw en de knecht N. ieder tot twaalf jaar gevangenisstraf en terbeschikking stelling van de regering wegens het uitlokken van moord en medeplich tigheid aan het volvoeren van het moordplan op de echtgenoot van eerstgenoemde. Een tekort aan begraafplaatsen in Moskou heeft geleid tot een zwarte handel in ruimte voor graven, aldus meldt het regeringsblad „Izvestia In de afgelopen twee jaar zijn twee opzichters van begraafplaatsen tot gevangenisstraffen veroordeeld, vijf zijn in hechtenis genomen in afwach ting van een onderzoek en twintig zijn ontslagen. Allen hadden" steek penningen aangenomen voor het re serveren van ruimte voor graven. Het blad schrijft voorts, dat in de Russische hoofdstad in 20 jaar geen nieuwe begraafplaatsen zijn geopend I en dat er zes zijn gesloten. j MELK Er werden de laatste tijd i zoveel flessen melk voor de deur van een apotheker te Nottingham weggehaald, dat hij besloot er iets aan te gaan J doen. De man dokterde zelf S een brouwsel in elkaar, dat precies op melk leek, maar dat in werkelijkheid bestond uit rioolwater en aanverwante grondstoffen. Dat zette hij op S de stoep. De fles werd inder- daad gestolen. Het is de laat- ste geweest. Sinds dat mo~ ment wordt er geen druppel meer bij hem weggehaald. Souvenir Professor Coddington, die de la kens uitdeelt aan een universiteit te New York, heeft onlangs alle studenten bijeengeroepen. Hij ver telde hen verschrikkelijk ontstemd te zijn over het souvenir-jagen. „Het wordt steeds erger", aldus de pro fessor, „nu ben ik de zilveren kro kodil kwijt, die in de hal van het {gebouw stond. Als jullie wat wil len meenemen, neem dan voortaan kleinere voorwerpen, maar niet een sieraad, dat 200.000 gulden heeft ge kost". In bevoegde kringen neemt men aan, dat de nieuwe eigenaars heel andere motieven hadden dan souve nir-jagen. „Misschien", zo zegt men, „was het wel om de centjes begon nen". Binnen Voor het eerst sinds 1900 mag de Sociëteit te Lenton worden betre den door vrouwen. Dit is bepaald in een vergadering, waarin de leden zich overigens pas na slopende be sprekingen tot het bestuursvoorstel lieten overhalen. Slechts één vertrek in het gebouw blijft voor de dames taboe. Dat is de biljartkamer. Toe- I vallig is dat de plaats, waar de le den bij voorkeur toeven. Naam Een oplettend politieman, op ronde door Nottingham, zag aan een waslijn een stuk of wat hand doeken hangen, waarop stond ge borduurd: „Pearson". Nu is „Pear son" een groot hotel in de stad, zodat de vrouw, die het spul te drogen had gehangen, binnenkort naar het politiebureau moet ko men om uit te leggen hoe het al lemaal met die handdoeken is ge gaan. Bezoek Jennifer Bacon, een typiste op een uitgeverij te Londen, zat ijverig te werken, toen de deur openging. Daarna trad een tijger binnen, die op haar toestapte en haar aandach tig begon aan te kijken. Voordat on ze Jennifer de tijd had om te gil len, kwam ook de temmer binnen. Hij wilde over een manuscript ko men praten, dat hij over zijn erva ringen met wilde dieren had ge schreven en dat hij nu uitgegeven wilde zien en hij had gedacht „Kom, ik neem Keesje maar mee". De tij ger bleek Keesje te zijn. „Met iede re tijger kun je zo'n stunt niet uit halen", vertelde de temmer later. „Er zijn ook wel exemplaren, die meteen hier of daar een arm of een -been afbijten". Leeuw Rickey, een tweejarige leeuw zal binnenkort van Engeland naar Afri ka worden getransporteerd om daar op te treden voor filmopnamen. Op het eerste gezicht lijkt dat een beet je zonderling, want Afrika heeft leeuwen genoeg. Maar de zaak is, dat Rickey tam is en dat het de filmmensen idealer lijkt om met hem te werken dan om maar de eerste de beste leeuw uit het oer woud te pakken. WOENSDAG, 11 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,-10 Gew. muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws-. en weerber. 8,15 Gram. 8,35 Lichte muz. 9,00 V.d. zieken 9,30 Waar voor uw geld -9,35 Waterst. 9,40 Gram. 10,15 Idem 10,30 Mor gendienst 11,00 Gram. 11,10 De kerstroos, hoorspv 1-2,00 Gram. 12,10 Pianorec. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Vraaggespr. 12,37 Adventsstonde 13,00 Nws. 13,15 Met Pit op pad 13,20 Instr. trio 13,45 Gram. 15,00 De jeugd maakt muziek 15,45 Gram. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Muz. caus. 17,40 Beursber. 18,00 Koorzang 18,20 Spectrum van het christelijk org.- en ver.leven, caus. 18,30 RVU: Levenskunst, door prof. R. W. Broekman, 3e lez. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, caus. 19,15 Gram. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 De start van de jaarlijkse kerstactie van het open deur- werk, vraaggespr. 20,30 Ned. Herk. kerkd. 21,30 Gees tel. liederen 21,50 Wie vaart mee naar Canada?, caus. 22,00 Lichte muz. 22,20 Gram. 22,30 Omr.ork. 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20-24,00 Pla- tennieuws. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 Gram. 11,00 Gevar.progr. 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,20 Lichte muz. 13,50 Med. kron. 14,00 Pianovoordr. 14,30 V.d. jeugd 16,30 Gram. 17,15 Dansmuz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Nieuw-Guinea-kron., door Claude Bel- loni 18,00 Nws. en comm. 18,20 Ham mondorgel en zang 18,40 Act. 18,50 Gram. 19,00 V.d. jeugd 19,10 De christen en zijn politieke keuze, caus. 19,25 VARA-varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door 20,15 De kattebel 21,10 De weddenschap: hoorsp. 21,55 Lichte muz. 22,15 Muz .caus 22,45 Tussen mens en nevelvlek, caus 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koer sen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 School radio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,15 Ork.conc. 17,00 Nws. 17,10 Kamermuz. 17,40 Blaastrio 17,50 Boekbespr. 18,00 Vocaal kwart. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Gevar.progr. 20:50 Gram. 21,05 Gevar.progr. (verv22,00 Nws. 22,15 Zang en piano 22,45 Gram. 22,55- 23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 Grain. 14,15 Bel gische' muz.' 15,15 Koorzang 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. '17,10 Gram. 17,30 Idem 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,10 Lit. ren dezvous 22,40 Gram. 22,55 Nws. Televisie WOENSDAG, 11 DECEMBER AVRO: 17,00-17,30 V.d. jeugd VARA: 20,30 Hoe komen kiezers aan bod? dis cussie 21,00 De winter duurt 5 jaar, TV-spel. FRANS BELG.: 19,00 De liberale ge dachte 19,30 Aux quatre coins 20,00 Nws. 20,40 Onbekend 21,30 Literair progr. 22,20 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 TV-album 19,05 V.d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Caleidoscoop 20,40 Speelfilm 21,50 Nws. Een vaartuig van de Japanse vis serijbescherming heeft dertien uitge putte Japanse vissers gered, die meer dan een maand lang stuurloos op de Stille Oceaan hadden rondge dreven. Hun boot was in een storm onklaar geraakt. De vissers leefden op een kleine hoeveelheid rijst en vis. O O een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. door Maurice Zermatten. 24) Hjj zit op zijn bed en iaat zijn hoofd in zijn hanaen zinken. Straks was het zelfverwijt nog vaag, nu klinkt zijn stem duidelijk. Hij hoort de stem van zijn moeder, die hem zegt, dat hij op de slechte weg is en zijn ondergang tegemoet gaat, dat hij God verloochent. Hij hoort de stem van zijn geweten, dat hem aan klaagt, en hij weet geen antwoord. 't Is nog maar enkele dagen gele den. dat hij zich op ditzelfde uur klaarmaakte voor de Mis, zich voor ditzelfde venster stond te scheren, zijn das omdeed en altijd door dacht aar Louise, die hij bij het uitgaan van de kerk zou zien. En vandaag? Zal hij vandaag als een heiden thuis blijven? Zal hij straks zelf naar Het Witte Paard gaan om er mee te la chen met de grove moppen van zijn vrienden en Toehet toe te juichen, als die zijn heiligschennende spot- preek houdt? Vloeken zullen de rook doorsnijden en de herberg bevuilen. De modder zal tegen Louise opspat ten. Neen, daar doet hij niet aan mee! Hij staat op, trekt zijn schoenen en zijn jas weer aan en gaat naar de kerk. De Mis was ten einde, de priester ging het altaar af en de sacristie in. De gelovigen stonden op en vloeiden als een stroom door het middenpad de kerk uit. Enkele vrouwen bleven zitten, zoals korenschelven op de af gemaaide velden staan. Nu de kerk leger was geworden, voelde Louise zich minder bespied. Ze begroef haar gezicht in de war me korf van haar handen. Wat deed ze nog daar, nu ze niet ter commu nie had kunnen gaan. Een paar vrou wen keken naar haar. Het leek wei of haar inwendige verwarring van buiten aan haar te zien was. De priester kwam terug in de kerk, knielde voor het tabernakel en zette zich in een der koorbanken. Louise ging naar hem toe. Toen ze uit de biechtstoel kwam, was het roerloos stil in de kerk. Van buiten drong slechts een enkel geluid door de dikke muren. Maar dan komt plotseling een wolk van geluid nader, honderden tonen klinken door de lucht en dringen door in de kerk, helder, helderder, om dan weer af te glijden en uit te sterven: de gees ten gaan voorbij. Even was Louise verstrooid, maar nu hervatte ze haar overweging. Ze dacht na, voor God. die haar in haar ziel Zijn antwoord gaf. Straks was haar ziel in heftige tweestrijd geweest: haar liefde aarzelde om zich gewonnen te geven. Maar nu ze haar moeilijkheden aan de priester heeft toevertrouwd, ligt haar weg in helder licht voor haar. Het schijnt haar nu heel eenvoudig, Emile op te geven en hem uit te sluiten uit haar leven, uit haar toekomst. Ze verwijt zich, dat ze zo lang gewacht heeft. Waarom heef: ze niet veel eerder be grepen, dat Emile haar onwaardig is. De priester heeft haar doen in zien, dat haar plan, om hem te red den, haarzelf in het grootste gevaar brengt, dat misschien al die toewij ding en opofferingszin alleen voort komt uit een duivelse bekoring. Na een poosje gaat ze heen. Een lichte dag schijnt voor haar ogen. Ze voelt zich nu sterk en haast zich naar het wc-k, dat haar wacht. Want vele parochianen uit de ge huchten rondom komen al vroeg naar Het Witte Paard. Ze moet dus gauw de deur van het café opendoen en ze niet laten wachten. Ze voelt zich jong en sterk en blij. Candide! denkt ze. Ze staat er verwonderd over, dat hij daar r.u al voor het café staat en op haar wacht. Ze vertraagt haar schreden. Nu waren er orde en rust en klaarheid in haar leven gekomen en opeens bewolkt die ontmoeting de hemel van haar ziel. Ze had geen tijd er lang over na te denken. Toen hij haar zag aankomen, wil de hij haar goedendag zeggen, maar ze ging plotseling het huis opzij bin nen. Waaraan dacht ze wel, 'toen ze ha~r kerkboek op tafel legde en even door het venster keek naar het dal, dat daar zo vreedzaam lag in het gouden morgenlicht? Ze had willen vluchten en alleen zijn. Maar ze kon niet langer wachten. Ze ging de houten trapjes weer af en Candide kwam haar tegemoet. Goedenmorgen! Je bent laat met opendoen. I ben naar de kerk geweest. Die is allang uit. Ik ben opgehouden. Ze zei dat zonder erg. Haar hand beefde, toen ze de sleutel in het slot stak. Candide wist niet goed, wat hij ver der moest zeggen. Hij wou niet da delijk over de ernstige dingen begin nen, die over zijn leven zouden be slissen. Ze ging naar binnen en hij ging mee, na eerst te hebben rondgeke- kei., of niemand hem bespiedde. Enkele minuten deed ze, of hij er niet was. Ze zette de vensters open, d;ed de kast open en dicht, liet wa ter in het wasteiltje lopen, zette er twee glazen in, die ze niet begon te wassen, want ze had haar zon dagse goed nog aan. Ze verschoof al leen een paar banken en een tafel met een ongeduldig gebaar. Wat wil je? Het kwam er kort af uit. Ik wou je spreken. Er ging buiten een boer voorbij en Louise sloot het venster en bleef er voor staan naar buiten kijken. Maar ze zag daarbuiten de tuin niet, waarin de groenten verdorden, noch de wand van de schuur daar achter. Te zag ook de lucht niet of de brandende zon. Emile vervulde weer heel haar den ken, nu al weer! Candide dorst niet verder gaan. Hij zag Louise in tegenlicht; de zon scheen om haar heen met felheid naar binnen en omstraalde haar met zijn licht. Hij kon er niet tegen in zien, stond op en ging naar Louise toe met een plotselinge moed, die hem een rode kleur op het voorhoofd joeg. Toen hij echter voor haar stond, boog hij het hoofd en moest al zijn moed bijeen rapen, terwijl hij naar de punten van zijn schoenen keek. Luister eens, Louise, ik moet je wat heel ernstigs vertellen. Strijdbelust keek ze hem aan. Zo! Ja! Je hebt zeker een boodschap voor me... Er was in de toon van die woor den een lichte ironie, die Bruchez ontwapende. Maar hij bleef zich meester en in plaats van te zwijgen en weg te gaan zei hij: Neen, of ja. Een boodschap van mezelf. Hij probeerde te lachen om zich een houding te geven, maar zij ant woordde boos: Je houdt me voor de gek. Ik boud niet van dat soort aardigheden. Zij stond tegen de kachel aan, in de hoek van de herberg; ze hield beide handen onder haar schort, die zonder vouw omlaaghing. In het half donker zag je de vlammende hoofd doek niet meer, haa ogen werden gesluierd door een plotseling opko mende droefheid. Dat zag Candide en hij werd erdoor aangegrepen. Graag had hij alles voor haar ge daan, graag had hij zich in het vuur geworpen om het meisje eruit te ha len. Maar hij begreep maar al te goed, dat ze niets van hem wilde weten en dat hij haar niet kon red den tegen haar wil. Plotseling viel de klank van de zon dagsklokken door de lucht. Het werd tijd voor de Hoogmis. Hoe kwam het, dat er nog geen bezoekers in het café waren? Dat zou niet lang meer duren. Bruchez begreep, dat hij zich moest haasten. Neen, Louise, ik houd je niet voor de gek en dat weet je heel goed. Ik weet, dat je van Emile houdt. Dat zijn mijn zaken. Ja, dat zijn jouw zaken. Maar ik wou je toch zeggen, dat hij niet van jou houdt. Je weet er niets van, beet ze hem toe. Je bent jaloers. Nu ze zo uit de hoogte sprak, kreeg hij weer moed. Nee, ik ben niet jaloers' en ik weet wel, wat ik zeg. Bewijs het dan. Het zou makkelijk zijn het je te bewijzen, Louise, Gisteren nog was hij de hele dag bij Eugenie, je weet wel welke. Gisteren, hoor je. Maar nu heeft hij haar weer verlaten voor een andere. En die ken je ook. Loui se. Je hoeft me niet eens te vragen, wie dat is! Het kan me niets schelen! Zij trok haar vingers krampachtig samen, en stond fel tegenover hem als iemand, die zijn leven verdedigt. Wat moest hij antwoorden? O, 't was niet moeilijk, want 't was over duidelijk, dat ze loog. Maar haar hartstochtelijke woede en die felheid als van een gewond dier, ontwapen den hem. Zij was de eerste, die Weer sprak: En bovendien, waarom bemoei jij je met me? Omdat.. Hij sprak het niet uit. Het was duidelijk, dat ze zich wilde wreken op hem door woorden van minachting En dan ook leek het woord, dat hij wilde zeggen, hem zo groot en ont zagwekkend toe. Dat zou hij niet over de lippen kunnen brengen. Hij zei toen alleen maar: Dat weet je wel. Neen. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3