Middelburgs begroting uitgeholde aanvaard Nieuwe veerhaven voor oostkust N.-Beveland Uitstekende dieren in kopgroep hengsten ZUID-BEVELAND OPE... NOV.. Toch nog een tekort van ruim twee ton Instuif Terneuzen genoot van goede voordrachten Actie Oostpriesterhulp op de Zeeuwse eilanden u; Avontuur met een schaap Vechtpartij te Sluiskil Weer inbraak te Hulst Voorstel G. S. aan Provinciale Staten: Begrote kosten: vijf miljoen Twee Joegoslaven gearresteerd GOES Hogere subsidie voor rijwielpad Oostkapelle Achttienmaanderskeuring Axel Ontwikkelingsdag Zeeuwse fruitteelt Kring Schouwen gezondheidsdienst dieren vergaderde NOG 3 DAGEN ZEEÜWSt'H- VLAANDEREN TERNEIJZEN Fietsen jacht BURGERLIJKE STAND HULST Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 DECEMBER 1957 2 De Middelburgse begroting, uitgehold en wel en toch, ondanks dat nog met een tekort van ruim twee ton, is gister door de raad, na urenlange discussie aanvaard. De Zeeuwse hoofdstad, die voor-zij weinig anders kunnen doen als ja- gaande jaren heel wat eerder met dit ondankbare werk gereed was, maakte dit jaar minder haast. Er was dan ook niet de minste aanleiding voor het „Vol verwachting klopt ons hart" en daarom liet men eerst maar het Sinterklaasfeest pas seren voor men de wrakke zaak aan pakte. Zoals gewoonlijk gingen aan de be handeling der begroting de traditio nele algemene beschouwingen vooraf, want al zijn de mogelijkheden op financieel gebied voor de meeste ge meenten zeer beperkt: de woorden stroom kan nog altijd ongelimiteerd doorvloeien. Versorgingspeil aangetast Drs. Westerhöut (Arb.) kwam met een complete lezing voor de dag, welke genoeg tijd vergde, maar niet veel wijzer maakte. Het had spreker zeer verontrust, dat b. en w. om het aanvankelijk tekort van zes ton terug te brengen tot twee ton, het mes er diep in hadden gezet. Het verzor- gingspeil was daarmede naar zijn gevoelen bedenkelijk aangetast. Natuurlijk durfde spreker niet te adviseren: leef er maar op los en eveneens was hij ervan overtuigd, dat de gemeente zelf weinig meer kan doen om de inkomsten op te voeren, daar de mogelijkheden tot belasting heffing al aangewend zijn. Wel acht te hij het verantwoord om met de bezuinigingen op te houden, wanneer zij de levensbelangen der stad ra ken. Dit is meende spr. wel te ver dedigen tegen Ged. Staten en de re gering. Waar de regering wel de macht heeft om de belastingen te verhogen, moet zij dit dan maar doen, meende hij, ten profijte der gemeen ten. Op buitengewoon uitvoerige wij ze uitte drs. Westerhout een gehele serie bedenkingen tegen de voorge stelde bezuinigingen en bijzonder was hij gebeten op die, welke betekenen, dat eerder genoemde raadsbesluiten er door te niet worden gedaan. Wan neer men hier voet aan geeft, dan wordt de positie van de raadsleden belachelijk, vond hij. Bezwaren had hij tegen beperkingen aangaande het onderhoud der ge meentelijke eigendommen, w.o. be- stratinen en gebouwen; volkshuisves ting, cultureel werk; bejaarden- en jeugdzorg; scholenbouw; uitbreidings plan, enz. Van de verdediging door b. en w. van al die bezuimginggen, zouden spr. en zijn politieke vrienden het laten afhangen of zij hun stem er aan zullen geven. Optimistischer kijk De heer Hoek (A.R.) niet minder breedsprakig, hield eveneens diep gaande financiële beschouwingen, doch kwam toch wel tot enigszins andere conclusies. Zo was spreker ook minder enthousiast voor het nog straffer aandraaien van de belas- tingschroef door het rijk. Het verzor- gingspeil der gemeente achtte hij niet zo zwaar bedreigd als zijn voor ganger en hij wees op al wat de laatste jaren werd bereikt. Hij noem de o.a. de nieuwe sportterreinen zwembassin: muziekschool, lagere scholen, kerken, restauratie van drie molens, openluchttheater, nieuwe bruggen, verbreding Segeerstraat, res tauratie Kuiperspoort en nieuwe uit' valsweg. Voorts memoreerde spreker dat in vier jaar tijds de begrotingsuitgaven met ongeveer 40 pet. tot zes miljoen opliepen en dat Middelburg aan al gemene en belastinguitkering bijna f 94.per jaar en per inwoner van het rijk ontvangt en daarmee aan de kop gaat bij gelijksoortige steden, den. Onder curatele De heer Schenk (V.V.D.) zat mede in de put en hij vroeg zich af wat er overblijft van de zelfstandigheid der gemeente, nu G. S. en rijk als super visors zo streng optreden. De raadsle den gaan in de positie verkeren dat andere van betaald worden. Zodoende ligt Middelburg eerder lager als ho ger dan gelijkwaardige gemeenten. De wethouders Berenpas en Schorer maakten ook nog enkele opmerkingen. Zo zei eerstgenoemde dat de gemeen te binnenkort de beschikking krijgt over een gebouw, dat zij zou willen inrichten voor bejaardensociëteit, welke sociëteit nu minder gelukkig is uitgerust. Voorts denkt men aan een stichtingwelke de bouw van wonin gen voor bejaarden beoogt. Pleidooi voor hoger tekort Bij de replieken kwamen wederom veel woorden maar geen nieuwe inzichten. Het voornaamste was dat drs. Westerhout het tekort zou willen opvoeren met f 85.000, via verschil lende amendementen speciaal voor bouw openbare school, jeugdzorg en cultureel werk. De heer Hoek verweet daarop wer kelijkheidszin aan drs. Westerhout, waarop deze weer vlam vatte en de voorzitter beide kemphanen voorstel de eens een avondje met elkaar te gaan debatteren! De voorzitter zei verder nog, dat in dien de toestemming afkomt voor de bouw van een openbare school op 't Zand, b. en w. met een voorstel tot een aanvullend krediet zullen komen. Sarcastisch merkte de voorzitter op na drie en een half uur praten: „La ten wij nu overgaan tot de behande ling der eigenlijke begrotingen". Bij de begroting van gemeentewer ken kwam drs. Westerhout met een voorstel om de bezuiniging op die dienst van f 34.000 te niet te doen, terwijl de heer Wattel voorstelde geen onderzoek te verordenen omtrent de efficiency van de dienst gemeente werken, wat f 5000 uitspaart. De ver gadering werd hierop geschorst. Bezuiniging verdedigd Na heropening heeft wethouder van 't Westende het voorstel van burge meester en wethouders om op ge meentewerken vierendertigduizend gulden te bezuinigen, verdedigd. Al leen bij het indienen van een zo reëel mogelijke begroting, waarin het nood zakelijkste bleef gehandhaafd, valt te rekenen op een extra bijdrage van het Kijk. De vijfduizend gulden voor het economisch onderzoek der gemeente werken, moest men zijns inziens wel degelijk uittrekken. Het voorstel-Wes- terhout werd tenslotte verworpen met elf tegen zes stemmen. Wel was er een meerderheid om de meeste bezuini gingen op het onderhoud der scholen te schrappen en wel tot een bedrag van zesenzeventighonderd gulden. Door B. en W. werd nog toezegging gedaan om iets aan de Segeerweg te doen. Na anderhalf uur geharrewar over punten van ondergeschikt belang werd de begroting van gemeentewer ken goedgekeurd. Met de overige be ton in totaal en daar moet al het j drijfsbegrotingen ging het iets vlug- I ger. knikken. Spreker had bezwaar tegen de drastische bezuinigingen op de on derhoudswerken, daar dit tot ver waarlozing gaat leiden. Wel was hij verheugd over de bemoeiing op cul tureel gebied door het schrappen van f 10.000, voor de deelname in het be heer van het museum Zeeuws genoot schap; daar is geen haast bij, meen de hij. De heer Schot (S.G.P.) liet ditmaal zijn geestelijke waarschuwingen gro tendeels achterwege en hield zich haast uitsluitend bezig met materiële zaken als premies, subjectieve uitke ringen en harde guldens. Vit stel maar geen afstel De C.H.-fractie deed er het zwij gen toe, waarna het woord was aan de waarn. burgemeester, weth. Köge- ler, die met drs. Westerhout het wel eens was, dat het verzorgingspeil, door de voorgestelde bezuinigingen wordt bedreigd. Maar we leven in een ernstige tijd, waarin wij, mèt de regering, die zich ook beperkingen oplegt, een gelijk spel moeten spelen. Uitstel betekent geen afstel. Zodra de tijden beter worden, zullen we de af gebroken taak weer opnemen. Spr. beklemtoonde dat men niet met een begroting met een tekort van zes ton in zee kan gaan, dan maakt men brokken. Het bestaat immers niet, dat daarop goedkeuring komt en wan neer men er eerst zorgeloos op los zou leven, zou later een decade vol gen. Spreker deelde desgevraagd mee, dat voor de tweede fase der bebou wing Stromenwijk thans bouwt men er 76 huizen nog geen toe stemming is gekomen. Overigens is voor de woningbouw de toestand minder precair, nu voor geld uit de woningbouwlening niet meer dan 4 procent zal moeten worden betaald. Het plan voor het kampeerterrein zal waarschijnlijk tot uitvoering kun nen komen. Op de cijfers van de heer Hoek bracht spreker enige cor rectie aan. De 'rijksuitkeringen belo pen niet f 94 per inwoner ontvangen maar f 101. Van dit bedrag moet evenwel f 34.60 af voor onderwijs; f 34.15 voor maatschappelijke zorg en f 13,78 voor oorlogsschade. Er schiet dan f 18 67 per inwoner over of vier Het gierend geluid van de ambu lance-sirene van het St. Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil was gister ochtend een gevolg van hetgeen zich zondagavond omstreeks kwart voor elf heeft afgespeeld voor en in een café. De ambulance reed naar de fabriekskade om van het aldaar ge meerd liggende schip ..Fluviale 12" de plaatsvervangend schipper J. Reu- mer, als gevolg van een vechtpartij in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis over te brengen. Zondag avond was deze schipper voor een café slaags geraakt met twee Joego- i slaven die deel uitmaakten van de I bemanning van een te Sluiskil ge- 1 meerd liggend Nederlands Rijnvaart- j D?ze schipper, welke in het Wilhelminapolder gereden, betreffende cafe met enkele plaatse- - hebben voorgedaan. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. lijke stamgasten aan een kaartspel bezig was, zag hoe de waard moei- lijkheden ondervond met een tweetal i Joegoslaven, die enkele glazen had- den gedronken en na betaling gesom- t meerd werden zich te verwijderen. De heer Reumer. die met nog enkele stamgasten terzijde van de waard plaats nam, raakte buiten slaags en hierbij werd de schipper zo toe getakeld. dat hij enkele tientallen meters verder op de hoek van de Spoorstraat bewusteloos neerviel en door de exploitant werd aangetrof fen. De plaatselijke politie, die in middels op de hoogte van het voor gevallene was gesteld, werd door de Terneuzense afdeling geassisteerd. Geruime tijd na de vechtpartij had den de Joegoslaven de brutaliteit om nogmaals het cafébedrijf te bezoe ken, maar werden ter plaatse door de politie onder arrest gesteld en naar Terneuzen overgebracht. Gisterochtend bleek de toestand van het slachtoffer van de vechtpartij te zijn verergerd, waardoor overbren ging naar het ziekenhuis was ge wenst. Uit het eerste onderzoek bleek, dat de schipper een hersenschudding had opgelopen, waarvan de ergste graad (naar ons werd meegedeeld) eerst na een a twee dagen zou blijken. Naast deze (vermoedelijk zware hersen schudding) liep de schipper ook een flinke lioofdsnijwonde op en van de schouders zijn reeds diverse foto's genomen, om na te gaan in hoeverre zich nog inwendige kneuzingen Eind vorige week kreeg de Goe- se politie, letterlijk en figuurlijk lucht van een schapencadaver, J dat op eerst onverklaarbare wij- t ze. in een schuurtje achter een t onbewoond huis in de Juliana- straat terecht was gekomen. Het beest lag daar met gebonden po- t ten in een hoek en- verspreidde geen aangename geuren meer. Een dadelijk ingesteld onder- t zoek leidde naar de minder gun- stig bekende L. R„ in dezelfde J Julianastraat, die, nadat hij flmk aan de tand was gevoeld, het t volgende avontuur opdiste. Vrijdagavond jl. was hij. met een J zekere L. iets boven zijn bier geraakt en tot stoute plannen t gekomen. Samen waren zij, de een per brommer en de ander J per fiets, naar een schaapskooi in de Wilhelminapolder gereden, drongen daar binnen, om daarna met een baksteen een der scha- t pen de hersens in te slaan. t Toen hadden ze het dier op dc t bagagedrager van de brommer J gehesen en waren met de onrecht- matige jachtbuit naar de Julia- i nasiraat getogen, waar ze het beest zolang in genoemd schuurtje J opzorgen. De volgende morgen zou L. het schaap komen afslach- ten, maar tegen die tijd was het bier uitgewerkt en de moed van L. eveneens verdampt. Zondag t kwamen hun broddels uit en volg- de arrestatie. De bedrijfsboer in J de Wilhelmina-polder vermiste 't zaterdag jl. het schaap en deed t aangifte bij de rijkspolitie. Ook J deze toog op onderzoek uit. maar aleer dit effectief werd had de Goese politie die schaapje reeds J gewassen. J i i G. S. van Zeeland stellen voor om de aan de vereniging Rijwielpad Walcheren" verleende subsidie van ten hoogste f 13.500 voor de aanleg van een toeristisch rijwielpad van het Oranjebosch tot de Zandkuil van „Westhove" in de gemeente Oostka pelle te verhogen tot maximaal f 14.700—. G.S. stellen de Provinciale Staten voor hen te machtigen tot het bou wen van een veerhaven aan de oost kust van Noord-Beveland nabij Kats en daartoe datgene te ver richten wat nodig is. Hieronder Wordt tevens begrepen het aanleggen van de toegangsweg en het verwerven van water en gron den, in eigendom der provincie. De geschatte kosten zijn vijf mil joen. De nieuwe veerhaven zou die van het Katseveer aan de Zuidbevelandse oever moeten vervangen, zodra de dam door de Zandkreek is gelegd en de nieuwe veerhaven op Noord-Beve land voor gebruik gereed is. De vaartyd over de Oosterschelde naar Zierikzee wordt daarmee onge veer met de helft bekort! Bij het opmaken der begroting, zeg gen G.S. in hun toelichting, is gere- Wij laten hieronde alsnog de gedetailleerde uitslagen volgen van de achttienmaanderskeuring te Axel, zulks op verzoek van vele oost-Zeeuwsch-Vlaamse fokkers en handelaren, die wij uiteraard niet de dupe willen laten zijn van het optreden van het Axelse bestuurslid van VVZF, dat weigerde ons de uitslagen gedetailleerd op te geven. Wij danken de hieronder volgende uitslagen aan enkele fok kers-handelaren uit het Land van Hulst, die ons met meer be- grip tegemoet kwamen. Merries, grote maat: 1 Gerda, M. L. M. Ysebaertv. d. Linden, Axel; 2 Paula van Laosehof, C. de Putter, Axel; 3 Rozemarie van Kloosterzan- de, A. J. v. WaterschootStallaert, Kloosterzande; 4 Erna v. d. Liniehof, A. den Exterv. d. Hooft, Axel, 5 Nora van Axel, A. L. Scheele, Axel. Middenmaat: 1 Ninette v. d. Sten- dert, Al. Serrarens, Ossenisse (kam pioene); 2 Gietha v. d. Kerkhoeve, Jos van Wesemael, Kloosterzonde; 3 Gerda, Gebr. P. en A. Kindt, Hoek; 4 Astrid. M. L. M. Ysebaertv. d. Linden, Axel, 5 Wanda van Margriet, W :dw. G. C. de Deckere, St. Jan steen. Kleine maat: 1 Margaret van de Parel. J. F. van Haelst, Westdorpe; 2 Astrid, J. C. den Hamer, Koe wacht, 3 Wies, Arth. Vereecken, Stop peldijk; 4 Hermine, P. Suy, St. Jan steen; 5 Clara van de Hogeweg, L. J. M. Borm, St. Jansteen. Henjrten, grote maat: 1 Cos- taud van 't Schoor, Jac. de Putter, Axel en Al. Serrarens, Ossenisse, (kampioen)2 Bento van Absdale. Abr. Haak, Zaamslag, M. L. M. Yse baert. Axel en J. Koster, Boschka- pelle; 3 Dirk van Groot-Kieldrecht- polder. F. van Hoeve, Axel, 4 Nico Abr. Haak. Zaamslag. 5 Rainier, R. O. Buysse. Graauw. Kleine maat: 1 Costaud van de Kolk, Jac. de Putter, Axel en Al. Serrarens, Ossenisse; 2 René van Torenhof, Al. Serrarens. Ossenisse; 3 Herseur van Roza, Abr. Haak, te Zaamslag, M. L. M. Ysebaert. Axel en J. Koster. Boschkapelle; 4 Kees, Abr. Haak. Zaamslag, M. L. M. Yse baert, Axel en J. Koster. Boschka pelle. Categorie hengsten met afstamme lingen: le prijs Vainqueur van Evers- dam, J. W. Scheele, Axel. Over het algemeen was de kwali teit van de in Axel aangevoerde die ren heel goed; naar het oordeel van enkele vakmensen was het zelfs wat dat betreft de beste van de drie Zeeuwse keuringen. Vooral onder de kopnummers van de hengsten waren beste exemplaren, evenals in de mid denmaat merries. Slechts van de kleine maat merries kon gezegd wor den, dat ze matig was. kend op zijlading. Wanneer later een fuik voor koplading moet worden bij gebouwd, zal het bedrag van vijf miljoen aanmerkelijk verhoogd wor den. Wanneer de minister van Water staat niet bereid is om een weg, via de te leggen Zandkreekdam naar de nieuwe veerhaven op het rijkswegen plan '58 te plaatsen, dan zal de toe gangsweg, die f 850.000,- kost, in het provinciaal wegenplan opgenomen moeten worden. Met het organiseren van een avond voor de Instuif (waar ook andere be langstellenden welkom waren) waar op de bekende voordrachtskunste naar en televisieregisseur, Wim Ea- ry Jr. optrad, heeft kapelaan Jans sen beslist een goede greep gedaan. Minstens twee maal per maand wordt de Terneuzense jeugd, die de zondagavond-instuif bezoekt, onthaald, op iets bijzonders. Dat voor deze maal niemand minder dan Wim Ba- ry ..Elckerlyc" bracht is zeker een bewijs van de vaste wil van kape laan Janssen om de jeugd, die on der zijn hoede staat, ook het mooie re te leren verstaan. Wim Bary bracht de ..Elckerlyc" als solo-spel en in de moderne be werking van Jan Engelman. ..Elcker lyc", het vijftiende eeuwse spel. dat de moderne mens nog evenveel te zeggen heeft als de mens van vijf eeuwen geleden, want het is een spel ,,van leven en dood". De voordracht werd gekenmerkt door een grotere soberheid en kreeg daarmee en diep doordringende kracht. Het veelzijdig kunstenaarschap van Wim Bary maakte zijn spel tot een onvergetelijk evenement, waaraan de eenvoud van tekst die door allen zeer goed kan worden verstaan, in hoge mate meewerkte. ,,In een notedop" was een pro- grammadeel van geheel ander gen re, dat de kunstenaar na de pauze bracht. Drie fragmenten uit Bertus Aaf- Momenteel wordt op de Zeeuwse eilanden de actie voor de Oostpries terhulp gevoerd. In verband hiermede sprak pater Stoffels s.j., de geestelijk leider van Oostpriesterhulp Neder land, zondagavond in het Concert gebouw te Vlissingen. In een boeiend betoog schetste de eerwaarde spreker de achter het ijze ren gordijn heersende toestanden, in het bijzonder voor wat betreft de noden van de kerk, die onvoorstelbaar groot zijn. Het christendom wordt er op de meest geraffineerde wijze uit geroeid. Met sprekende cijfers illus treerde pater Stoffels zijn betoog. Ter voorziening in deze noden leidt Oostpriesterhulp vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn op tot priester, opdat zij de Kerk van Chris tus ook in de onder communistisch bewind staande landen kunnen pre diken. Momenteel zijn 1300 jongens in opleiding en reeds zijn er tweehon derd gewijd, van wie reeds een hon derdtal achter het ijzeren gordijn werkzaam is. In het bijzonder vroeg pater Stof fels de steun van het gebed voor dit werk, maar voorts drong hij aan op alle mogelijke materiële steun. Nadat een korte pauze was gehou den werd de aangrijpende documen taire film „Verjaagde kudde" ver toond, een film. waarin uit gesprek ken met en verhalen van vluchtelin gen zo duidelijk de grove onmense lijkheden worden belicht die achter het ijzeren gordijn worden bedreven De bijeenkomst werd besloten met een slotwoord door pastoor Vossen. Het was jammer dat, wellicht tenge volge van het slechte weer. slechts zo weinigen de weg naar het Concert gebouw hadden gevonden. Inzameling Hoewel de inzamelingsactie eigen lijk reeds maandagmorgen jl. geslo ten zou zijn, omdat de auto weer verderop moest, bestaat er voor Vlissingen en omgeving toch nog gelegenheid geld en goederen voor de actie Oostpriesthulp in te leve ren en wel tot en met zaterdag a.s. aan de voordeur van het Sint Jozef ziekenhuis. Maandag was de kapelwagen van Oostpriesterhulp in 's Heerenhoek, waar pater Stoffels 's avonds in het jeugdhuis sprak. Vanaf vanmorgen negen uur bestaat er gelegenheid geld en goederen af te geven aan de kerk. Hedenavond om zeven uur staat de kapelwagen aan de kerk te Lewedorp, waar de lezing met film eveneens maandagavond werd gehouden. De inzameling is er woensdag aan de kerk. In Heinkenszand is er vanavond om 3 uur lezing met film in café Hoon- dert. De wagen verschijnt er woens dagavond om 7 uur bij café Hoon- dert en de inzameling is er donderdag op dezelfde plaats. Kwadendamme is woensdagavond aan de beurt voor de lezing en de film (parochiehuis acht uur), donder dagavond voor de kapelwagen (Markt) en vrijdag voor de inzameling (even eens Markt). Te Middelburg is de inzameling zon dag en maandag a.s. aan de kerk, de wagen is daar ook zondag na de H.H. Missen te zien tot 's avonds acht uur en om acht uur is er voordracht met film in de sociëteit De Vergenoeging. Op vrijdag 10 januari zal in „De Prins van Oranje" te Goes de jaar lijkse ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt worden gehouden, uitgaande van de kring Zeeland der N.F.O. In de morgenvergadering zal ir. J. Butyn, bodemkundige bij het proef station te Wilhelminadorp spreken, over .,Bodembehandeling in de fruit teelt"; dhr. A. op ?t Hof, hoofdassis tent van de rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst te Goes zal het onder werp „Twintig jaar bemestingsonder- zoek in Zeeland en west-Noordbra bant" nader toelichten. In de middagvergadering spreekt drs. H. K. Krijgsman, onderzoeker bij het instituut voor tuinbouwtech niek te Wageningen over „Doelmatig plukken van fruit" en ir. J. J. van Hennik, de Zeeuwse rijkstuinbouw- consulent over „Vragen rondom het appel- en peer sortiment." jes' „Een voetreis naar Rome", twee verhalen van Godfried Bomans, één van Annie G. Schmidt, en één van S. Carmiggelt, waren wel heel grote tegenstellingen tot hetgeen wat voor de pauze werd geboden. Ook hier bleek de veelzijdigheid van Wirh Bary. Met een groot gevoel voor hu mor, met een enkel gebaar, een so bere buiging „van stem en mimiek, wist hij elk verhaal sprankelend' te doen leven en het typische van iede re. auteur.naar voren te brengen. Steeds meer beginnen de vaste be zoekers van het Parochiehuis deze avonden te waarderen. Dit kan alleen maar een gelukkig verschijnsel wor den genoemd. (Advertentie) Brand in een loods op industrieterrein Gisteravond, tegen negen uur. is brand ontstaan in een houten loods van de N.V. Mulder op het Goese in dustrieterrein, waarin behalve uien ook een grote voorraad emballage was opgeslagen. De loods bandde wel dra als een fakkel en de brandweer had de grootste moeite om de be lendende nog rotere loods, waarin koelcellen zijn aangebracht, te be houden, waarin men inderdaad slaag de. Tegen half elf was men het vuur meester. Zilveren professiefeest hoofd R..K. Ulo De eerw. zuster Scholastika, hoofd der kath. Ulo-school, vierde haar zilveren professiefeest en die gele genheid grepen de 140 scholieren aan om de sympathieke zuster een fijne dag te bereiden. Na de plechtige gezongen H. Mis in de parochiekerk had een feestelij ke bijeenkomst plaats in zaal-Krijger, die ook werd bijgewoond door de deken, kapelaan van Stee, een verte genwoordiger van het schoolbestuur en het personeel van de school. Zodra het welkomstlied verklonken was, werd de cantate „De schoonste feestdag" met brio uitgevoerd. Alle klassen kwamen daarna met 'n speij ciaal nummer naar voren. Daar tus sen door „toverde" T. van Eykeren met een accordeon: volgde een hulde door ,,de Zwervers" en tenslotte wer den, toen Corrie Boudens met haar felicitatie klaar was, de cadeaus aan geboden, bestaande uit grammofoon platen met cassette; een vulpen en een taart. Zuster Scholastica, die dit allemaal veel te veel vond, dankte opgewekt voor alles wat de leerlingen haar be reid hadden; op haar beurt offreerde zij, onder applaus, behalve 'n school vrije dag ook zakjes met lekker nijen. In de besloten kring van de kloos tergemeenschap bracht de jubilares- se verder de dag door. Heinkenszand LEDENVERGADERING GROENE KRUIS De Groene Kruis afd. houdt op 19 dec. a.s. om half acht een algemene ledenvergadering, o.m. omdat moet worden voorzien in de vacature die is ontstaan bij het vertrek van de heer Spelier, afd. secretaris. Het be stuur heeft als kandidaat gesteld de heer C. Verbeem, hoofd der r.-k. school. Na de vergadering zal dr. P.K. de Haas, kinderarts te Goes, een lezing verzorgen met als onderwerp: Kin derverlamming en de vaccinatie te gen deze ziekte. MISSIE Met het kerstfeest in zicht zullen de Redemptoristen in onze parochie een 10 dagen durende H. Missie ver zorgen. De oefeningen en conferenties van gen aan op zaterdag avond 14 de cember a.s. en de plechtige sluiting zal plaats hef"*»sn op le Kerstdag. De laatste Missie werd in onze pa rochie gehouden in 1948. Gisteren meldden wij reeds, dat in Hulst, in de nacht van zaterdag op zondag, twee inbraken werden ge pleegd. Eerst maandag ontdekte men dat in dezelfde nacht nog een inbraak had plaats gevonden, namelijk in het woonhuis van sigarenmagazijn As- sorti, op de hoek van de Gentsestraat en 't Oranje Bolwerk. Men kwam tot deze ontdekking, doordat de sleutel van de buitendeur, inplaats van aan de binnen- aan de buitenkant van het slot zat. Gewaarschuwd door de geruchten over inbraken, die reeds in de loop van zondag de ronde door Hulst deden, kwam dit de bewoners verdacht voor, waardoor dus een on derzoek werd ingesteld of er niets vermist werd. En inderdaad was dit het geval. Uit een jas was namelijk een portefeuille met een inhoud van ongeveer 60.— verdwenen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de inbreker (of hebben de inbrekers) kans gezien naar binnen te dringen, doordat het deurraampje niet was afgesloten. De bewoners waren die nacht eerst om kwart voor één thuis gekomen. Dit is nu de vierde inbraak, bin nen korte tijd in Hulst en de rijkspo litie zoekt thans met man en macht naar de dader(s). Op de kringvergadering van de Ge zondheidsdienst voor dieren „Schou- wen-Duiveland" te Zierikzee gehou den werd de agenda in vlot tempo afgewerkt. Bij de behandeling van de agenda der algemene vergadering te Goes op 13 december a.s. kwam o.m. het ontslag van dokter Grootenhuis ter sprake. De kringvoorzitter, de heer van Langeraad gaf een overzicht van de gang van zaken en deelde mede. dat de zaak thans in handen is van het Arbeidsbureau. Een beslissing is nog niet gevallen. De vergadering gevoelt niets voor het alsnog benoe men van een neutrale commissie, zoals dit door de kringen W.Z.-Vlaan- deren en W.Z.-Beveland werd voor gesteld en stelde zich unaniem ach ter het bestuursbeleid van Goes. De rondvraag leverde nog een ge animeerd gesprek op en nadat de directeur zijn dank betuigde voor de prettige samenverkina met dieren artsen, bestuur en veehouders op S. en D„ en hierbij het puma 'ver. van de heer H v. d. Werf ts O 1 uri Wol phaartsdijk Begroting sluitend gemaakt In de jongste zitting van de raad werd de gemeentebegroting '58 vast gesteld op een eindcijfer van 311.670 met een post Onvoorzien van 3473. Deze begroting vertoont een tekort van 4.000.—, dat echter gedekt kan worden uit de saldireserve van vori ge jaren. De kapitaaldienst sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van resp. 785.667,96 en 976.073.73 en dus een tekort van 190.405.76 Het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs in 1958 werd bepaald op 39,81. De raad zegde medewerking toe voor de bouw van een nieuwe school voor buitengewoon lager onderwijs te Goes. Aan de stichting voor prot. chr. maatsch. werk Zuid-Beveland- west en de r.-k. stichting voor maat sch. werk west Zuid-Beveland zal met ingang van 1 januari 1958 een subsi die verleend worden van resp. 0.25 per protestantse en 0,20 per r-k. Yerseke FILMAVOND Voor de leden van de parochie, en ook voor niet parochianen zal don derdag a.s. in zaal Nolet de film ..Eeuwig Golgot.ha" worden vertoond. Voor de schooljeugd zal, gezien bo vengenoemde film boven hun bevat tingsvermogen gaat. na schooltijd 'n interessante missiefilm worden ver toond. AANLEG VERWARMING IN DE KERK Na tal van besprekingen en het maken van uitvoerige berekeningen is besloten om in de parochiekerk een verwarmingsinstallatie te plaat sen. Men is begonnen met het uit breken van een bergruimte in 't ach tergedeelte van het kerkgebouw. Hiermede vervalt ook de ingang en trap naar het zangkoor. Dit zal nu in de doopkapel geprojecteerd wor den. In de aldus vrijgekomen ruim te zal t.z.t. de verwarmingsinstalla tie geplaatst worden. Allereerst wordt nu gewerkt aan de aan. en afvoer- openingen voor de koude en ver warmde lucht. Ook de isolatie moet eerst aangebracht worden. Zoals be kend, had vorig jaar in het kerkge bouw tot twee maal toe een ernsti ge instorting plaats. Deskundigen schreven dit teken van verval in hoofdzaak toe aan de inwerking van vocht. Hoewel op hun advies grote werkzaamheden zijn uitgevoerd aan fundering, muren enz. werd uiteinde lijk toch het dringend advies gege ven het gebouw te verwarmen. Ge zien de reeds abnormaal hoge uitga ven voor herstel, deze bedragen veel meer dan het gehele gebouw in dertijd heeft gekost, zijn de kosten voor de verwarming die absoluut noodzakelijk is voor het behoud van het kerkgebouw, een last die ver bo ven het draagvermogen van de klei ne parochie uitgaat. (Advertentie) DAN De politie heeft al heel wat werk moeten doen om gestolen fietsen op te sporen, die de eigenaars onbe heerd hadden laten staan. Het aantal aangiften van dergelijke gevallen liep in de tientallen. Op een goede (of kwade) zaterdagavond had de politie er genoeg van en werd een razzia ge houden op onbeheerd staande fietsen. Resultaat: tientallen processen-ver baal. De fietsenjacht wordt door de politie onverminderd voortgezet en weer werden verschillende nalatigen bekeurd. Men is echter wel al veel voorzichtiger geworden, zodat het niet lang meer zal duren of geen enkele fiets zal na zonsondergang nog buiten worden aangetroffen, zon der op slot te zijn. Geboren: Cornells, zv. S. van de Velde - Maenhout; Franciscus, zv. J. d'Haens - Geernaert; Adriana. dv. A. van Alphen van Drongelen; Wil- helmina, dv. J. Vermaire - Janssen; Sara, dv. D. Elve-Schoonakker; Cor nelia, dv. K. Hamelink Oppeneer; Herminia, dv. L. de Jong - Wijnho ven. Huw.-aangiften: P. Vaal, 28 j., en L, Weijnen, 21 j. Overlijden: Krijn Hamelink, 57 j., echtg. van J. Verbrugge; Edgard Van debrouck, 47 j., echtg. van I. de Muynck; Hebrina de Blaaij, 51 j., echtg. van L. van Hermon; Andries Dieleman. 59 j., echtg. van M. de Pooter; Cornelia Kroon, 42 j.. geh. gew. met K. Scheele: Louis de Fouw, 54 j., echtg. van P. Goedgebuer; Her minia de Jong, 3 uur. BEVORDERD Te rekenen met ingang van 1 no vember 1957 is de heer J.E.L. .Lo- dewijk alhier bevorderd tot water staatkundig ambtenaar le klas bij de Rijkswaterstaat. GEMEENTE HULST. Kosteloze inenting tegen pokken. Burgemeester en wethouders van Hulst vestigen er de aandacht op dat op woensdag 11 december des namiddags 3.00 uur in het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters. Lange Bel- lingstraat 44, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken, zulks voor kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar. Bij twijfel omtrent de gezondheids toestand van een in te enten kind raad plege men vooraf de huisarts. Hulst, 9 december 1957. Burgemeester en wethouders van Hulst, A. L. S. Lockefeer, burgem. J. F. van Denderen, secretaris. Koewacht HERWONNEN LEVENSKRACHT De plaatselijke vereniging Herwon- ',pn Levenskracht kwam in vergade- ing bijeen. De aftredende bestuurs- nog eens extra belichtte, sloot de 'eden werden herkozen. Besloten werd voorzitter de vergadering. nogmaals f 25 uit de plaatselijke kas af te dragen voor de Hongaarse vluch telingen, welke verpleegd worden in het sanatorium Berg en Bosch. Op Tweede Kerstdag zal weer een grote t.b.c.-schieting worden georganiseerd, waarvoor de prijzen zullen geschon ken worden door de plaatselijke mid denstanders. De schuttersmij. Elk zijn recht met aan het hoofd voorzitter van Damme, zal de organisatie hier van op zich nemen. GOUDEN BRUILOFT A.s. donderdag viert het echtpaar Alois de Smet-Picavet zijn 50-jarig huwelijksfeest. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid. Het feest zal enkel in familiekring worden ge vierd. SLUITING WEWEKO In Don Bosco alhier werd de slui- tingsavond gehouden van de door de winkeliersvereniging gehouden winkelactie. In zijn openingsrede merkte voorzitter Vermandei op dat deze winkelactie zeer geslaagd is, aan. gezien er voor ruim f 60.000 is om gezet. Het gezamenlijk aantal bonen in de 31 potten was 4719. Er bleek dat nie mand het goede getal had geraden, wel waren er twee personen, die het goed hadden op 1 hoon na. Na loting tussen deze twee viel de eerste prijs, een stofzuiger, toe aan Alb. den Hae- rinck en de tweede, een stoel, aan Maur. de Pau. Deze sluitingsavond verliep zeer gezellig en werd opgeluisterd met muziek door de plaatselijke fanfare EMM. Morgen, woensdag 11 december, gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.21 en 17.54 uur; te Ter neuzen om 4.40 en 17.11 uur en te Vlissingen om 4.10 en 16.41 uur. GOES Grand: Zwarte Jack, de despe rado, 14 j. MIDDELBURG Electro: Voor zons ondergang, 14 j. VLISSINGEN Brittannia 8 uur: Voor dracht Charlotte Kohier (Z.V.U.). Alhambra: De verleidster. Luxor: De knockploeg van Rose Marie. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Karavaan der verdoemden. 14 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De bedelstudent. GOES Grand: Zwarte Jack, de despe rado, 14 j. Prins van Oranje: Charlotte Kohier met „Yvette". MIDDELBURG Electro: Voor zons ondergang, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: De verleid ster. Luxor: De knockploeg van Rose Marie. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Toneeluitvoering Fatale druppels*. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Karavaan der verdoemden, 14 J. mee!

de Stem | 1957 | | pagina 2