ZO is het KREMLIN Groot karwei' van ANWB Spanningen in de Sovjetunie 1 Zoveelste bedrijf: Weer spanning bij amateur-voetballers Push kan Zwart Wit dienst bewijzen fiasco oorlogskansen H Getuigenissen van Nicolai Chochlof s oud-kapitein van de Russische I geheime dienstde MVD IX DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 Tweede klas llllllllll Derde klas Vierde klas Geen daverende duels in hockeyprogram Heren Dames Klappen voor Maserati Ook Italiaanse motoren Veiligheid voor f. 900.000 CHOCHLOF: In 1955 beseften de Sowjetheersers datgene, dat te weinig mensen in het Westen beseffen, n.l. dat het onmogelijk is om miljoenen jonge mensen ideeën aan te praten door 38 jaar lang op simpele wjjze te herhalen, dat het kwaad goed is. In wil een aantal feiten en cij fers onder de loep nemen om t: beoordelen, wat er in 1955 zoal gebeurd is en wat de Sow jetheersers verbaasd deed staan. Het ia waar dat Kroestjev op het 20e partijcongres verklaarde, dat het "lan voor de ontwikke ling van de onontgonnen gebie den was uitgevoerd. TAVENNER: Wilt u meer met bijzonderheden zeggen wat u bedoelt met onontgonnen land? CHOCHLOF: Er zijn grote ge bieden maagdelijk land, die voor namelijk als weideland worden gebruikt, zoals Kazakstan, ge deelten van Siberië en de Trans- Oeral. Zij liggen zeer ver van aanvoerlijnen verwijderd, heb ben een slecht klimaat en zijn moeilijk te cultiveren. TAVENNER: Wij zouden ze hier betiteler als „leegstaande" gebieden, waarschijnlijk. JACKSON: Onontwikkelde. CHOCHLOF: Juist, onontwik kelde. Ik weet niet wat de wa re bedoelingen van Kroestjev waren: graan te winnen van dit land of middelen te vinden, om de jeugd opnieuw het systeem op een fanatieke manier te la ten dienen. Hoe reageerden de jonge mensen op dit alles? La ten we eens wat cijfers bekij ken, die de Sovjetheersers zelf aanhaalden op het twintigste Partijcongres. Een van de communistische topfunctionarissen, de secreta ris-generaal van de Komsomol, Sjelepin, vertelde vol ellende, dat er in 1955 209.000 jonge men sen waren uitgezonden naar de bosbouw. Weet u hoeveel er de serteerden? 205.000. Met ande re voorden: bijna allemaal. Een ander voorbeeld: de com munistische regering vatte het plan op, om 100.000 jongeren te gebruiken om cementfabrieken te bouwen. Maar de plaatselijke partijafdelingen konden er slechts 13.000 bijeen brenen. De beste manier om te begrijpen, hoe dit allemaal kor gebeuren, is misschien wel het toneelstuk van Nikolai Pogodin te bestude ren, dat hij in 1955 schreef. Hij nam abusievelijk aan dat de jeugd deze keer de waarheid verteld ~on worden. Daarom schreef hij het stuk: ,,Wij drie ën gingen uit naar het onontgon nen land". Dit spel mocht in de beste theaters van Moskou worden op gevoerd, maar het kon het slechts twee weken uithouden. De reden dat het van het re pertoire werd afgevoerd was, dat Pogodin de fout had ge maal t om onpartijdig te zijn. Geen enkele van zijn figuren was van het type, dat zich zor gen maakt om de plannen van de Sovjetheersers. Sommigen van hen verlieten Moskou omdat zij een ongeluk kige liefde hadden. Anderen had den gestolen en wilden de kans hebben om een nieuw leven te beginnen. Pogodins stuk onthul de, dat de jonge mensen ver weg gingen, niet om Kroestjevs plan uit te voeren, maar om persoonlijke redenen. Daarom onthulde zijn stuk de voornaam ste mislukking van het Sovjet systeem in 1955: de onmogelijk heid om de jeugd de nieuwe dwang van de Sovjetideologie te doen accepteren. Zo bewees de jonge generatie in 1955 aan Kroestjev, dat de jeugd niet lan ger het Sovjetsysteem wilde dienen, maar zich zelfs verzette. Zoals we allemaal weten is het zeer moeilijk om jonge men sen te mobiliseren alleen maar door hen materiële goederen te beloven. Zij hebben iets meer nodig: een geestelijke prikkeling. Een van de redenen, waarom de regeerders van 'n zogenaamde herleving van het Leninisme be gonnen te c'enken, was hun po ging. om de jeugd in hun kamp terug te brengen. Daarom werd de idee van de openbare onttro ning van Stalin, een soort van tweede dood van hem geboren. - Y ,-~Y f§v 0 ,y.:: is - Ws 8W c-iyt:' .T É/i II". m Tezelfdertijd werd de toestand in de landbouw hopeloos. Be paalde liberale of zelfs bepaal de bedachtzame en onverstandi ge mensen in het westen zeg gen vaak, dat de boer in de So vjet-Unie het weliswaar tegen woordig niet zo goed mag heb ben, maar aat hij toch minstens bet*r af is dan vroeger. Vol gens Kroestjevs eigen woorden op het 20e partij-congres was de totale oppervlakte, die in 1953 werd bebouwd precies dezelfde als in 1913, toen de bevolking veel kleiner was en toen Rusland niet zoveel internationale trans acties en bewegingen hoefde te steunen. Als we bijvoorbeeld de cijfers beschouwen die Kroestjev zelf aanhaalde betreffende de produktie van vlees en andere zakm in 1955 en ze vergelijken met het antal mensen in de Sovjet-Unie zien we, dat ieder een gemiddeld slechts 2 pond vlees per maand kreeg, iets meer dan 2 pond vis per maand en slechts een kleine meter wol len stof per jaar. Bovendien stelde hij zijn cij fers beslist niet te laag. Men moet ook niet vergeten, dat niet iedereen twee pond vlees per maand krijgt. Duizenden eten minstens 30 pond vlees per maand. Maar dit zijn de bevoor rechten. Dit geeft u een idee van de wanhopige toestand van de rest van de bevolking. SCHERER: mag ik even on derbreken? CHOCHLOF: Ja. SCHERER: Volgens uw ver klaring zou het voor Rusland tegenwoordig onmogelijk zijn, om aan zijn verplichtingen te voldoen, die het land zichzelf heeft opgelegd om technische bij stand aan bepaalde neutrale lan» den te leveren. CHOCHLOF: Daar ben ik het niet mee eens. Aan enige daar van ken men voldoen. De So vjetburger wordt op zulk een onmenselijke manier beroofd dat de heersers soms genoeg bij elkaar kunnen schrapen voor de uitvoer, waarmee zij hun propa- ganda-programma bevorderen. SCHERER: Zij zouden hiertoe niet in staat zijn zonder het volk ernstig tekort te doen. CHOCHLOF: Inderdaad. SCHERER: Zij zijn, om pre cies te zijn. niet in staat om aan hun verplichtingen te vol doen. CHOCHLOF: Het zou ze nu tweemaal moeilijker vallen dan vroeger, om deze export te be nutten voor propaganda-doelein- den. Ik zal u laten zien wat So vjetstatistieken betekenen. Kroestjev zei bijvoorbeeld dat de totale oppervlakte geculti veerd land in 1955 veel groter was dan in 1954. Een plaatse lijke krant in de Sowjet-Unie schreef hierover met betrekking tot het Kalinin-district, een van de grootste in het midden van de Russische republiek, de RS FSR. dat in 1955, 70.000 hecta ren meer in cultuur waren ge bracht dan in het voorgaande jaar. Daarop ging de krant in details verder. Van deze 70.000 hectaren werd er op 18.000 niets geproduceerd, maar de krant verklaarde niet hoe het kwam dat de oogst uitbleef. De ande re 52.000 hectaren leverden on geveer 3,5 ton onrijp graan op. Dit moest tot veevoer verwerkt worden. In hetzelfde district wa ren er 15.000 stuks vee minder dan in 1954. Bovendien schreef de krant dat er 12.000 varkens en 43.000 schapen minder waren dan in 1954. Ik geloof dat de mensen ze voor hun eigen levensonderhoud slachten. De krant was in een alarm-stemming, omdat er zelfs niet genoeg zaaigoed was voor de komende lente. Dit laat u zien waarom de Sovjetheersers rede nen hebben om bezorgd te zijn De bevolking wilde niet meewer ken. Dit is er wellicht de oor zaak van dat de partijsecretaris tijc.ens de zomer en tegen het einde van 1955 door het land snelde in een wanhopige poging om deze passieve weerstand te doen beëindigen. Toen zij er niet in slaagden beseften zij dat er iets radicaals ondernomen moest worden, zoiets van een grote stap terug, om zichzelf te red den. Daarom besloten de Sovjet heersers een nieuwe politiek aan te nemen, die van de verwerping van Stalins programma en van de terugkeer naar Lenin. Zij hoopten dat de jonge generatie zich niet zou herinneren dat de beginselen van Stalin en Lenin praktisch dezelfde waren. Zij wilden dus het oude doel 'n nieuw aanschijr geven. Tot dit plan oehoorde een openlijke onttroning van Stalin als het symbool van de éénhoofdige dic tator. Zij konden Stalins ideolo gie niet aantasten, want dat was het juist dat zij trachtten te ver hinderen. Daarom vielen ze zijn methode aan. Bij het begin van het twintig ste congres wilden zij deze ont troning niet al te hard van sta pel laten lopen met de bedoeling Na de opwindende dingen, die laatste zondag de ploegen in de eerste klas C der amateurs voor elkaar brachten, gaat de belangstelling op de volgende speeldag uit naar wat leider MOC allemaal zal uitrichten om het verloren gegane terrein te heroveren. Tegen Maurits, waar het zondag op eigen grond aantreedt, moet het een koud kunstje zijn om de beide winst punten binnen te halen, maar als MOC zich inderdaad rare dingen gaat permitteren weet men nooit wat er in de lucht zicht. Voorlopig houden wij het echter op een ruime zege voor de Bergenaren. En dan is natuurlijk de vraag opportuun of Vlissingen bij machte is zich te herstellen. Er zijn de laatste weken alleen maar slechte rapporten over de Zeeuwse top-voetballers binnen geko men, maar de allure van de Zeeu wen kennende, moet er op een gege ven moment toch iets anders gebeu ren dan alleen maar verliezen. En rarom schrijven wij de dappere Zeeuwen, zelfs bij Brabantia. toch in alle gemoedsrust de volle winst toe, omdat Vlissingen tenslotte steeds weet, wanneer en waar winst het vol le profijt kan betekenen. Voor de lei ding in de eerste klas is dat natuur lijk van groot belang de ontmoeting Valkenswaard - Spechten, Valkens- waard heeft al verschillende dingen uitgehaald, zodat waarschijnlijk heel Frrgen op Zoom uitziet naar wat de stevige mensen uit Valkenswaard te gen de naaste rivalen van de Berge naren uitrichten. In deze afdeling worden verder gespeeld de duels SC Emma-Heer, en Boxtel - Roermond. Taxandria zal in de tweede klas niet veel moeite hebben met Oss, r.iaar naaste rivaal Schijndel zal te gen gast Boxmeer meer bij-de-tijd" moeten zijn om aansluiting te behou den bij de kopgroep. Wat het steeds sterker wordend DESK tegen UNO Animo doet is geen raadsel (winnen), terwijl Gemert duidelijk op winst staat tegen ODC. JVC heeft geen 1 ans tegen het bezoekende TOP, ter wijl Woenselse Boys bij Velock met de nodige vechtlust de volle winst moet kunnen binnen halen. In de tweede klas B hebben de lei ders het niet al te moeilijk, want TSC staat op winst bij Middelburg, terwijl naaste rivaal Sarto bij Hulst ook wel geen steek zal laten vallen. Rood Wit moet op eigen grond ge makkelijk kunnen winnen van Roo sendaal, terwijl BSC geen moeite mag hebben met WVO. dat trouw rode lantaarndrager blijft. RAC zal bij Corn. Boys een zware dobber heb ben, indien het de beide winstpunten mee naar huis wil nemen, terwijl ook bij Goes-Internos wel de nodige held haftige voetbaltaferelen gebeurd zul len zijn vooraleer de einduitslag vast staat. zichzelf niet te blameren. Zij hoopten de onttroning van Sta lin vergezeld te kunnen laten gaan van enkele plezierige maat regelen voor sommige lagen van de bevolking. Zo vertelden zij de studenten bij voorbeeld, dat zij hun eigen collegegelden niet meer hoefden te betalen. Te zelfdertijd bood Kroestjev zijn plan aan voor speciale, door de staat gesubsidieerde scholen. De. ze scholen waren bedoeld voor de opvoeding van een nieuwe klasse Sovjetjeugd, die zich fa natiek aan het systeem zou wij den. Op deze wijze hoopte hij de gedelegeerden naar het Partij congres te laten zien, hoe een nieuwe generatie opgeleid kon worden, die in staat zou zijn hen op te volgen. Maar het is dui delijk dat de hedendaagse jeugd hen niet steunt. Vervolgens werd de arbeiders verteld dat de lo nen verhoogd zouden worden en de werkdagen verkort. Zij ver telden ook, dat de legerpensioe- nen op een eerlijker basis uit betaald zouden worden. De bevol kingsgroep, die zij kennelijk als hopeloos beschouwden, was de boerenstanc. Hieraan werden geen concessies gedaan. Integendeel. Na hef twintigste partijcongres gaf de regering 'n speciaal bevel uit, waardoor de plaatselijke bestuursorganen ge machtigd werden de boeren van de collectieve boerderijen te ver drijven en hen hun eigen land of vee te ontnemen. Als u zich zult herinneren dat een boer het platteland niet kan verlaten om in de stad te gaan werken, weet u wat dit voor hem betekende: de hongerdood. Op deze wijze voerde de regering 'n soort wettelijke economische chantage in. Het was de vrees voor een ex plosie, die de Sovjetheersers Stalin deed onttronen.' Zij vreesden dat de gehele So vjeteconomie ontredderd zou ra ken en dat de jeugd openlijk zou rebelleren. In werkelijkheid waren zij helemaal niet van plan om de onttroning van Stalin erg ver te laten gaan. Toen Kroes tjev 't twintigste congres opende maakte hij slechts enige verne derende opmerkingen over Sta lin. Anastas Mikojan. 'n andere top functionaris van de partij, ge bruikte met betrekking tot Sta lin een veel sterkere taal. Hij deed ook iets anders. Mo gelijk kreeg hij het idee dat het geschikte ogenblik was aange broken om Kroestjev uit de weg te ruimen. Daarom haalde hij 't geval aar. van enige oude Bolsje wieken die geliquideerd werden tijdens de zuiveringen in de Oe- kraine, waarvoor Kroestjev ver antwoordelijk was. Zodoende bracht hij Kroestjev m verband met Stalin. Klaarblijkelijk werd Kroestjev bevreesd dat als het volk zijn naam met die van Sta lin ging verbinden, het met zijn macht zou gedaan zijn. Daarom moest hi; volgens zijn mening, snel een nieuwe rede voorberei den, waarin hij Stalin veel fel ler aanviel dan de communisti sche partij aanvankelijk bedoel de. Met ndere woorden: de zaak was hen uit de hand gelopen Wat betekent dit voor ons? Het betekent dat er binnen de Sovjet Unie een revolutie is be gonnen. Een revolutie hoeft na melijk niet altijd een opstand of een schietpartij te zijn. Volgens Lenins eigen woorden begint een revolutie wanneer de massa niet langer zoals vroeger wil leven. Van de andere kant is de re gering niet in staat haar wijze van regeren te veranderen. Dat gebeurt -hans in de Sovjet-Unie. De Sovjetheersers moesten zich terugtrekken, omdat de wil van het volk in de Sovjet-Unie heden sterker is dan de regering. Maar de regering kan de veranderin gen niet aanbrengen, die 't.volk wenst zonder het systeem zelf te verwerpen. TAVENNER: Wat zullen de gevolgen van dit alles zijn op het oorlogsgevaar, Mr. Chochlof? CHOCHLOF: Ik geloof dat er nu minder gevaar voor een atoomoorlog is. De mensen zouden e Sovjetheersers niet volgen als zij zulk een oorlog zouden beginnen. Het is name lijk niet genoeg om een paar atoombommen te laten vallen, teneinde een oorlog te winnen. Er zijn veel mensen nodig om een oorlogsmachine doelmatig te maken. Het zou voor de Sovjet- heersers tegenwoordig zeer moeilijk zijn, om de noodzake lijke medewerking van miljoe nen officieren en manschappen te krijgen. MOULDER: Mag ik onderbre ken om u te vragen of u ge looft dat de Sovjetheersers in hun wanhoop, als gevolg van het gevaar dat zij hun macht zullen verliezen, mogelijk een onver wachte oorlogsaanval zullen ont ketenen en atoombommen zullen gebruiken om hun positie in zulk een uitzonderlijke toestand te kunnen handhaven? CHOCHLOF: Dat geloof ik niet en ik zal u vertellen waar om. De Sovjetheersers zien nu dat hun eigen huis in brand staat. Als zij zulk een avontuurlijke oorlog zouden beginnen zouden zü alleen maar het proces van hun eigen ondergang versnellen. Zij zouden echter in staat zijn zulk een 'isico te nemen, als de politiek van de Verenigde Staten de Sovjetheersers zou helpen in het bedriegen van het Russische volk en zodoende de mensen la ten geloven, dat de Verenigde Staten het Russische volk willen vernietigen, inplaats van het So vjetsysteem. Maar ik geloof dat er weinig kans is, dat zulk een leugen door het Russische volk aanvaard zou worden. MOULDER: Ik word er niet goed wijs uit. Zij zouden een toe stand kunnen scheppen, waarbij zij de oorlog over zichzelf zou den brengen en dan de Verenig de Staten ervan beschuldigen dat zij de agressors zijn, zoals zij al eens eerder hebben gedaan. CHOCHLOF: Inderdaad. MOULDER: Zodoende zouden zij bereiken dat het Russische volk hen wel volgt en loyaal is om een oorlog tegen ons te voe ren. JACKSON: En dezelfde gees tesgesteldheid scheppen zoals die voor Leningrad bestond. CHOCHLOF: Inderdaad. Maar het Russische volk is er tegen woordig vast en zeker van over tuigd dat het Sovjetsysteem fout is, dat de Sovjetheersers niet 't risico van een conflict tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta. ten zouder durven riskeren. Van de andere kant zullen zij er alles voor doen om de moei lijkheden tussen de Verenigde Staten en bepaalde landen in Azië en het Midden-Oosten op te voeren, zoals zij in Korea heb ben gedaan. Op deze manier ho pen zij het prestige van de Ver enigde Staten te verminderen. Maar als de Verenigde Staten hun militaire potentieel zouden verminderen, dan zouden de So vjetheersers hun kans op een gemakkelijke overwinning wel eens kunnen uitbuiten. Maar ja, voorspellingen zijn natuurlijk ge makkelijk. "j| ■M In de derde klas B heeft WSC bij jSBW niet de minste moeite om de leidersplaats te behouden. Rivaal UDI staat er anders voor, want die ploeg heeft bij Nevelo de volle winst niet voor het grijpen. Vlijmense Boys moet met het nodige enthousiasme bij GV kunne winnen. Baardwijk eeft aan he. terreinvoordeel ge noeg om VOAB te bedwingen. SCB heeft eveneens een eigen publiek om het aan te moedigen in de strijd te gen Concordia. St.-Michielsgestel zal bij Heusden wel aan het langste eind trekken. Hero, dat in de derde klas C regel matig voor sensaties zorgt, gaat zon dag winnen bij SET, waardoor het leider Dongen blijft volgen. Ook de leiders hebben geen al te moeilijke wedstrijd bij RKC. VES en RKDVS zullen elkaar de winst heftig betwis te.,, zodat er een gelijkspel uit de bus kan komen. Virtus maakt bij SCO niet al te v e: kans op de punten. Gudok zal zie, stevig verzetten tegen het bezoekende RWB. Veerse Boys moet na spannende strijd de zege kunnen behalen op Hieronymus. In de derde klas D heeft leider Terneuzen een „makkie" aan Bier vliet. Grenswachters zal zich tot het uherste moeten inspannen bij ME TO, dat eveneens grote plannen blijkt te koesteren. Het kan er ener verend voetbal worden. ODIO-Zeelan- dia garanJee-t ook spannende strijd met moeilijk te voorspellen afloop, evenals Zlerikzee-Hontenisse, of schoon de kansen van de thuisclub hier iets beter lijken. Axel zal bij Zeeland Sport ten onder gaan. RCS en RKFC gaan elkaar bevechten om z. ver mogelijk uit de gevaarlijke zone te geraken. De leiding van RKTW in de vier de klas E wordt ernstig bedreigd door Nieuwkuik, dat altijd goed is voor een uitschieter. Hilvaria heeft het minder moeilijk tegen Wit-Zwart. ZIGO gaat bij SVG winnen. Oirschot Vooruit zal aan het terreinvoordeel wellicht net genoeg hebben om Ons Vios te verslaan. Velocitas moet van het bezoekende TAC winnen. In de vierde klas F handhaaft Ma- dese Boys zich aan de kop door winst op Breda. RKWU heeft geen al te zware zondag bij DEVO en Gilze zal ook wel in de rij blijven door een (overigens moeilijke) zege op Boei- meer. Zundert staat op winst tegen TVC. RSV zal alles doen om het bezoekende Groen-Wit eronder te houden. Daarin zit het nodige pres- pectief. Steenbergen koploper in de vier de klas G lacht in het vuistje. Het wint bij Nieuw-Borgvliet en rivaal Halsteren speelt niet, zodat er volop voorsprong genomen kan worden. Cluzona blijft de Steenbergenaren volgen door winst bij NSV. SC Gastel heeft (na al wat de ploeg de laatste weken heeft uitgehaald) de beste pa pieren bij Kaaise Boys. De Schutters wint bij rode lantaarndrager Burgh en Noordhoek heeft weinig moeite met Renesse. In de vierde klas H laat leider Clinge bij Luctor geen steek vallen. Yerseke blijft volgen door winst bij Oostburg. Steen moet zich inspannen om 's-Heer Arendskerke te bedwin gen. Breskens staat duidelijk op winst tegen RIA. Hansweertse Boys krijgt het druk op eigen veld, want het be zoekende Sluiskil is een tegenstander va gelijke kwaliteit. Ook hier zullen dus wel de nodige sensaties te bele ven zijn. Het voor zondag vastgestelde programma vermeldt enige wedstrijden, waarvan de eindresultaten weliswaar geen daverende verschuivingen in de rangiysten teweeg zullen brengen, maar mogelyk wel van invloed kunnen zijn op het verdere verloop van de competitie. Het is namelijk mogelijk, dat vele staartclubs zich weer zullen gaan roeren, met als gevolg, dat de spanning op vele fronten zal toenemen. Bovendien komen enkele top-clubs voor moeilijke opgaven te staan, wat ook al de spanning kan verhogen. Of er nog late St.-Nicolaassurprises zullen vallen zal de toekomst ons leren. le klasse In de top van de rang- lijst is geen verschuiving te ver wachten, maar of HTCC niet dichter bij Venlo kan komen staat te be zien. HTCC zal immers op HMHC, dat op de bodem der „raven" moet duelleren, wraak nemen voor de eer tijds geleden nederlaag, terwijl Ven lo, in Eindhoven tegen EMHC spe lend, nog lang niet zeker van een overwinning is. Push kan zich zelf en Zwart-Wit een dienst bewijzen. De groen-witten gaan op eigen bodem de sticks met MOP kruisen, een duel, waarin zij aan het langste eind kunnen trekken als Vrouwe Fortuna ook hen eens gunstig gezind is. Dit betekent voor hen eveneens, dat zij wat ruimer adem kunnen halen, ofschoon het de gradatiegevaar nog niet ge weken is. Door een overwinning spe len zij bovendien in de kaart van Zwart-Wit, als tenminste deze club de volle buit op gast Tilburg ver overt. Zwart-Wits spel is van dien a~rd. dat de winstkans gegrepen kan worden' "Wordt er door de Zwart- Witten verloren, dan ziet hun toe komst er niet rooskleurig uit. Bij winst wordt echter, indien Push over MOP zegeviert, de laatste plaats met MOP gedeeld en als er één schaap (zege) over de dam is Ie klasse Bij het stuivertje wis selen, welk spel reeds enkele weken door Breda, EMHC en Oranje-Zwart bedreven wordt, zal naar onze me ning na zondag één deelneemster, n.l. „Breda", afvallen. Lange tijd heeft Breda (leefde zij niet iets boven haar stand?) deze nek-aan-nek-race volge. houden, maar door invalsters gehan dicapt, is de ploeg enigszins uit haar balans geraakt. Oranje-Zwarts sterk te groeit met de week en, aangezien de blauwtjes thans bij Oranje-Zwart op bezoek moeten, ligt een kleine ne derlaag voor de gasten in de lijn der verwachtingen. Indien de voorhoede van Push in haar te Venlo tegen Venlo Girls te strijden duel alle scoringskansen uit buit, dan verwachten wij een grote overwinning voor de groen-witten. Hoe dan ook, beide winstpunten ko men mee naar de Baroniestad. Venlo heeft van het bezoekende EMHC weinig goeds te verwachten, maar dat Forward in Brabants hoofdstad zonder slag of stoot van 's-Hertogenbosch zal winnen, valt nog te bezien. Het overige programma luidt: Heren: Promotieklasse A: Oranje Zwart - Breda (2)Eindhoven MOP 2 (2) Forward - 's-Bosch (1); M'burg - HTCC 2 (1). 2e klasse A: Warande - Breda 2 (2); Push 2 DES (1); Zw. Wit 2 - Tilburg 3 (1); Rapide - Liberty (1). 3e klasse A: Breda 3 - Pelikaan (2); Tempo - Push 3 (1); Tilburg 5 - Forward 2 (2); Cadetten Zw. Wit 3 (3). 3e klasse B: Waalwijk - Geel Zwart 2 (2). Dames: Promotieklasse A: Breda 2 - Waal wijk (3); MOP - MEP (1); Were Di - Oirschot (1). 2e klasse A: HOCO Pelikaan (2); Tempo Push 2 (2)Tilburg 2 - For ward 2 (1). 3e klasse A: Waalwijk 2 - Breda 3 (3)Push 3 - DES (2)Forward 3 - Tilburg 3 (3); M'burg - Liberty (3). De ANWB is dezer dagen bezig een groot karwei te voltooien. Een hon derdtal borden worden door het gehele land geplaatst bij rivieren en kanalen met de naamsaandui- ding. Het plaatsen van een bord bij het Gouwekanaal. Nello Ugolini, directeur sportif van Maserati, heeft in een gesprek met een verslaggever van l'equipe een toelichting gegeven op het besluit van zijn fabriek zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Hij zei, dat de te Parijs door de sportcommissie van de Internationale Automobiel Federatie genomen be sluiten hierop van grote invloed waren geweest. De sportcommissie bepaalde namelijk dat met ingang van 1 januari 1958 de cilinderinhoud voor het wereldkam pioenschap sportwagens (merken) minder dan 3 liter zou moeten bedragen en bracht de maximum inhoud voor het bergkampioenschap terug van 2 liter tot l'/z liter. Ugolini noemde het ontoelaatbaar dat een zo be langrijke wijziging werd voorgeschreven minder dan twee maanden voordat de nieuwe formule van kracht zou worden. Maserati had vijf wagens klaar voor het merken- kampioenschap en met de bouw en ontwikkeling van deze wagens was een arbeid van jaren gemoeid geweest terwijl de kosten honderden miljoen lires beliepen. Het besluit van de sportcommissie, die de verande ring voorschreef zonder de gebruikelijke termijn van tenminste 1 jaar vóór het van kracht worden der nieuwe formule in acht te nemen, betekende dat geld en arbeid voor niets waren besteed. Het besluit van Maserati heeft grote indruk ge maakt in Italiaanse automobielkringen. De beslissing is mede genomen in verband met de financiële catastrofe die Maserati geleden heeft bij de wedstrijd om de Grote Prijs van Venezuela. De firma zou aan deze race een bedrag van 45 miljoen lires (ongeveer 270.000 gul den) hebben verloren. Vier van de deelnemende Mase» rati's werden gedurende de race vrijwel geheel ve»» nield. Nadat de Italiaanse automobielfabriek Maserati had bekend gemaakt het komende seizoen niet meer aan wedstrijden deel te zullen nemen, hebben nu ook de motorfabrieken van Gilera, Moto Guzzi en Mondial besloten zich per 1 januari 1958 uit de wedstrijdsport terug te trekken. Zij vonden de kosten van een „stal" langzamerhand ook te hoog. In het Waldorf Astoriahotel te New York is onlangs een auto tentoongesteld, die tot de duurste van de wereld behoort. Het ding kostte 900.000 gulden. Het was een experimenteel model om te bewijzen, dat men in derdaad veilig (maar nogal duur) kan rijden. Bij de produktie maakte men gebruik van alle beken de vindingen ter bescherming van bestuurder en passa giers. Daartoe behoor, den dubbele schuif deuren, zetels, die je bij botsingen in 'n fluwelen greep hou den en een interieur, dat geheel is over trokken met spons achtig materiaal, waaraan niemand zich kan verwonden. In plaats van het stuur zijn twee stuur- knuppels aangebracht 'n Sarcastisch journa list heeft van de. auto gezegd: ,,'t Is alle maal wel mooi, maar ik had de centen toch liever besteed aan 'n reclame - campagne om het publiek 'een nettere rijwijze bij te brengen".

de Stem | 1957 | | pagina 7