Amerika bezorgd Anarchie dreigt Indonesië in RADIO TELEVISIE RAK0NA DE DUIVEL IN HET DORP MENING EN COMMENTAAR Arrestatie in Boedapest Nehroe als bemiddelaar TV-R ADIO-TV-R ADIO-TV' Isbus BEVRIJDT U ind week tand g TWEEDE BLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 Deze week in Het buitenland Duitslands positie in discussie OUDENBOSCH Met de plannen tot restauratie van de basiliek in Oudenbosch is het merkwaardig gelopen. Toen men in het Zouavenstadje deze restauratie aan de orde stelde, klon ken er ook stemmen, dat het zonde van het geld zou zijn, als men deze ,imitatie-St. Pieter" uit haar bouw vallige staat wilde halen, men kon veel beter een nieuwe kerk bou wen enz. Ook in bepaalde pers organen werd dit geluid gehoord. Daarna zijn deskundigen met een rapport gekomen, dat de restaura tie volkomen verantwoord noemde en warm aanbeval. Niettemin wer den er het vorig jaar bij de behan deling van de Begroting van O. K. en W. zowel van socialistische als van KVP-zijde ernstige bedenkin gen geopperd tegen een subsidie, die minister Cals in het vooruit zicht stelde. Dit wekte bevreem ding en teleurstelling. Doch de ijveraars voor de restauratie zaten niet stil. Ze hebben zich in verbin ding gesteld met de KVP-fractie en die klampte zich gelukkig niet vast aan het eenmaal ingenomen stand punt. BUITENLANDSE PERSSTEMMEN In één nacht Uw handen gaaf en zacht Liturgische Kalender de R. al- n de Beu- in, rich- en botsing richting uto. deden zich ig bescha- NG r zal door ters kapu- café "Wil- 'Eeuwig d. voor het voorzien instandhou- ucces had flink aan- e plaatsen, te werven 5 per jaar. wat meer de vraag om de bus, ■1, weer op issie werkt ouden van hèt middel te kunnen het stads- zal ook ia nek worden leiding van M. Rijk-v» 5-V. A. Pol- d.v. M. tcobus, z.v. s.v. A. Coen C. Luijks an der Peijl De 32 l; A. n 39 j. i. en J- Hof- 21 j. en S. 31 j. en S. de Kubber 3 j.; J. van Bruin 35 j. pper, 71 j. ■ina Gijssen, d.; Cornelis Snoek 64 j. t einde", 18 j. Op naar Hol- De avontu- 'i, 14 j. Het vuur der |;ker uit Mexi- 'aarting en orn ;telling. ;ebouw: Gang- Luxor: De va- 'arochiehuis 8 Dorsselaer; Dijk: 7.30 uur: kans, bij film •ia: 8 uur: Zo hebt, 18 j. .30 en 9 uur: »t Wapen van [aasbal. f de Mackert 8 uur: De fa- I: 8 uur: Piloot ir: De familie 5 10 uur: Dui- tamse Opera 8 varte Jack, de ■uur: 08-15 Het 3.30, 7 en 9.15 l, a.l. Schouw- avonturen van 3, 7 en 9 uur: 14 i. Luxor 3, it Mexico, 14 j. vilm met voor uur: Schietmg ia 3 uur: Schie- ^ïur: Gangsters uur: De vage- ncertgebouw 8 14 j. 1.30 en 8 uur: Dijk 2.30 uur: kans, bijfilm ietz 6 uur: Bal. r 5 uur: Prijs- npia 2.30 uur: i; 5 en 8 uur: .èder hebt. ;5 uur: Michael t het haar niet >e Zwaluw 11-2 5 en 8 uur: Kindt 9-4 uur: w 2.30 en 5.15 ka; 8 uur: Vor aart 10-2 uur: de Bruijn 6.30 Helsland 10-2 iriessche 3 uur: selaer: Duiven - •t 3 uur: Schie- i.30 uur: Prijs- wburg 3 en 7.30 ^nne Frank, laamse Opera, leshuis; 8 uur: 5-15 Het einde, 8 uur: Op naar turg 8 uur: De Durward. 14 j. i 7 en 9 uur: 14 j. Luxor 8 :ieo, 14 j. Dijk 7.30 uur: kans. pia 8 uur: Zo- er hebt, 18 j- Je kunst het 18 j. j 8 uur: Vor lur: De familie uur: De vage- ïur: De familie rtE feestelijke stemming rond St.- Nicolaas is deze week danig versomberd door de jongste ge beurtenissen in Indonesië, waar een nieuwe uitbarsting van zgn. anti kolonialisme ten koste van de al daar nog verblijvende Nederlanders heeft plaats gevonden. Ditzelfde antikolonialisme, dat door Moskou wordt aangewakkerd en uitgebuit, houdt ook elders de wereld in onrust. Het Midden- Oosten is een gistcel voor telkens weer dreigende spanningen. In Algerië houdt het Frankrijk in een uitzichtloze oorlog gewikkeld. Nu ondervindt Spanje weer moei lijkheden in zijn Marokkaanse en clave Ifni, welke door vrij scharen uit Marokko werd overvallen. Dit kon zelfs gebeuren, nadat Madrid vrijwillig afstand heeft gedaan van het protectoraat over noordelijk Marokko en terwijl Franco in de waan verkeerde, op grond van zijn goede verstandhouding met de Ara bische landen, Spanje een bemid delende rol tussen deze landen en het Westen te kunnen laten ver vullen. Het kon ook nog gebeuren op hetzelfde moment, waarop de koning van Marokko in Washing ton werd ontvangen en daar Ame rikaanse steun ging vragen voor zijn land. Tegenover dit voortschrijdend zgn. antikolonialisme blijft Wash ington intussen een welwillende houding aannemen, in de verwach ting daarmee de Sovjetpolitiek te kunnen doorkruisen. In de Ver. Naties hielden de Ver. Staten zich daarom ten aanzien van Nieuw- Guinea neutraal en ook overigens nemen zij herhaaldelijk een houding aan, die hotst tegen de belangen van hun bondgenoten. In deze vrij sombere omstandig heden moet het Westen onder de indruk van de wetenschappelijke successen en de militaire voor sprong van de Sovjetunie naar meer eendracht zoeken. Zo pas heeft Allan Dulles, hoofd van de Amerikaanse Inlichtingen dienst en broer van staatssecretaris Foster Dulles onthuld, dat Sovjet- Rusland thans in staat is bijna alle overzeese bases van de Ver. Staten met projectielen voor middelbare afstanden onder vuur te nemen. President Eisenhower heeft dan ook aangekondigd, dat Amerika grotere offers moet brengen voor zijn militaire inspanningen, de de fensie-uitgaven worden met enkele miljarden verhoogd. Hij heeft reeds eerder contact gezocht met zijn tegenkandidaat voor het president schap Stevenson, die hem steun heeft toegezegd bij het uitstippelen van de Amerikaanse NAVO-poli- tiek. Die politiek moet een natio nale zaak van Amerika worden en men verwacht met dit voorbeeld van Amerikaanse eendracht tevens de harmonie tussen de NAVO- bondgenoten te bevorderen. Intussen is nog niet goed te zien, hoe de topconferentie van de Noord- Atlantische Verdedigings Organisa tie over een week te Parijs tot be langrijke resultaten gaat komen. De persoonlijke invloed van Eisenho wer zal zij geheel of gedeeltelijk moeten missen en er bestaat ook al kans, dat de zieke Adenauer er niet verschijnen kan. Twee top figuren zijn dan uitgeschakeld. J-JIERBIJ komt, dat juist de positie van Duitsland de laatste dagen opnieuw in discussie is geraakt. De Amerikaanse diplomaat Kennan heeft voor de Britse radio kritiek geoefend op de behandeling van het Duitse vraagstuk, waarbij het falen van de politiek van Dulles de achtergrond vormt. Dulles heeft een politiek van sterkte willen voeren tegenover de Sovjetunie, waarmee ook Adenauer heeft ingestemd. De speculatie was, dat de Duitse eenheid alleen van Sovjet-Rusland te verkrijgen is door het stellen van een grotere macht tegenover de Sovjetmacht, als enig argument dat men in Mos kou wil verstaan. De invloed van de Sovjetunie zou aldus ook verder worden teruggedrongen uit Mid den- en Oost-Europa. Die politiek heeft gefaald, omdat de NAVO-macht niet voldoende ontwikkeld en zelfs door bijzondere omstandigheden zoals de strijd in Algerië en het fiasco van Suez ver zwakt werd. terwijl de Russen van de andere kant hun nieuwe wapens perfectioneerden. Men staat nu in bepaalde ppzich- ten tegenover een voorsprong van de Russen en hun invloed werd niet teruggedrongen, zoals blijkt uit de handhaving van hun greep op de satellietlanden ondanks de opstan dige bewegingen in Oost-Duiisland, Polen en Hongarije. Kennan betoogt nu, dat het on denkbaar is, dat de Russen ooit Oost-Duitsland zullen willen ont ruimen, wanneer Amerika en zijn geallieerden niet tegelijk West- Duitsland verlaten. Evenmin zal Rusland er genoegen mee nemen, dat een herenigd Duitsland vrij zou zijn om zich bij de NAVO aan te sluiten. Om uit de Duitse impasse te ko men wordt daarom de neutralise ring van een herenigd Duitsland onder ogen gezien, zij het dan niet van Duitsland alleen, maar ook nog van Oost-Europese satellietlanden. -TIERMEE is de gedachte van een neutralisering v. Midden-Europa, welke enkele jaren terug van Britse zijde werd voorgesteld en ook door de Belgische politicus Paul van Zeeland werd gelanceerd, weer op de voorgrond geraakt. Zij komt nu van een Amerikaanse Rusland-ken ner met grote reputatie, die enkele .aren gezwegen heeft maar blijk baar in de huidige situatie aanlei ding ziet opnieuw adviserend op te treden. Dit advies gaat intussen lijnrecht in tegen de opvattingen welke Dul les en Adenauer tot heden koester den, en de opvolging er van tast ook de huidige structuur van de NAVO aan, die naar de periferie van Europa zou worden terugge drongen. Het aldus aan de orde stellen van het Duitse probleem vormt een complicatie te meer voor de be raadslagingen op de NAVO-top- conferentie, waarvan nochtans een eendrachtig uitstippelen van een politieke en militaire koers voor het Westen moet uitgaan. De Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, John M. Allison, heeft donderdag een bezoek ge bracht aan de secretaris-gene raal van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse za ken, om uitdrukking te geven aan de bezorgdheid van zijn re gering over de verslechterde betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. Na het onderhoud deelde de secre taris-generaal, Suwito Kusumowidag- do aan de pers mede, dat ambassa deur Allison hem ook op de hoogte had gesteld van de ongerustheid on der de Amerikaanse gemeenschap in Indonesië, die meent dat de huidige gebeurtenissen ook haar bedreigen. Suwito zeide de ambassadeur te hebben medegedeeld, dat alle acties die door het Indonesische volk wor den ondernomen, niet zijn gericht te gen Amerikanen, noch tegen personen. Suwito verwees naar de rede, wel ke de minister van voorlichting, Su- dibjo, donderdagavond heeft gehou den, waarin hij verklaarde dat geen maatregelen mogen worden getroffen tegen Nederlandse onderdanen, zoals het boycotten van de voorziening in hun levensbehoeften. „Dit is absoluut verboden," aldus Suwito Kusumowidagdo, r-. 1 '-adruk. (Advertentie) van reumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat. waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bii apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. Ze liet zich nu achteraf nog voor lichten door een commissie van deskundigen onder leiding van pro fessor Granpré Molière. De conclu sie was, dat de basiliek aan alle eisen voldoet, die het rapport van het Centrum van Staatkundige Vor ming over Monumentenzorg (1955) aan een monument van geschiede nis en kunst stelt. Bij de installatie der commissie is uit naam van de partij en fractie medegedeeld, dat de antwoorden die de commissie zou geven, bepalend zouden zijn voor het standpunt van de KVP en de katholieke Tweede Kamerfractie. Als gevolg van het standpunt der commissie heeft de heer Bern. Ver hoeven op 4 december jl. bij de behandeling van de begroting van O. K. en W. de bewindsman ge vraagd de basiliek van Oudenbosch op de „urgentielij st" te willen plaatsen. Wij, die altijd op de bres hebben gestaan voor het aanpakken van deze restauratie, verheugen ons over deze gang van zaken natuurlijk bij zonder. Een voor west-Brabant zo karakteristiek monument wordt voor de sloper behoed. (Advertentie) -XAls overwinnaar uit de strijd. Laat Potter's Linia de strijd aanbinden tegen verkoudheid, hoest en keelpijn en Uw narigheid is snel overwonnen. Tevens een probaat middel tegen onfrisse adem na gebruik van cigaretten of 'n borreltje. Bescherming tegen besmetting o.a. griep. In handige platte strooi- doosjesa55ct. Alle apothekers en drogisten verkopen ze. POTTER'S LINÏA Imp. H. ten HERKEL N.V., HILVERSUM Donderdagavond is te Boedapest van gewoonlijk betrouwbare zijde verno men dat de Hongaarse politie de Hon gaarse secretaresse van het Franse Instituut te Boedapest, mevrouw Ma rianne Halke, heeft gearresteerd toen zij van haar werk naar haar flatwo ning terugkeerde. Mevrouw Halke, een vrouw van middelbare leeftijd, werkte reeds tien jaar voor het Franse Instituut. De reden van haar arrestatie is niet bekend. (Advertentie) (Advertentie) Deze week vol sprookjesachtige gebeurtenissen e De eerste droomwensen werden vervuld Mevronw Mieke Bonman hééft haar eigen schip Nellie won 2 miljoen gulden in de voetbalpool Libefle - Na®Mupl«n 7 - Haarlem. Het Britse conservatieve dagblad Daily Telegraph heeft vrijdag ge schreven dat er anarchie in Indone sië dreigt en voorgesteld dat premier Nehroe van India de geschillen tus sen Indonesië en Nederland zal trach ten bij te leggen. Indien de schepen van de K.P.M. opdracht kregen om de Indonesisphe wateren te verlaten zou binnen en kele weken honger het gevolg zijn en de handel op het buitenland ineen storten. Een terugtrekking van Ne derlandse piloten uit de Indonesische luchtlijn zou de verlamming van de verbindingen voltooien. De Indonesi sche regering heeft voldoende gedaan om dergelijke maatregelen te recht vaardigen. Zo de Nederlandse rege ring aarzelt om ze toe te passen, vloeit deze schijn van verrast wer keloos toezien niet enkel voort uit de hoop op redding van economische be langen maar ook uit de wetenschap dat het resultaat een chaos zou zijn, waarin het communisme over Indo nesië zou triomferen. Er is weinig kans dat de V.N. tussenbeide zullen komen. Te urgenter is derhalve de verantwoordelijkheid die bij de lan den berust, wier veiligheid in feite door anarchie en communisme in Indonesië wordt bedreigd. Daaronder vallen India en de landen van de Zoavo". De Daily Express is van mening, dat ü,ngeland indirect en gedeelte lijk verantwoordelijk is voor de hui dige stand van zaken in Indonesië. „Indien Groot-Brittannië de Neder landers na de tweede wereldoorlog behoorlijk had gesteund, zou Indo nesië nog steeds hun voorspoedig be wind smaken. De Zuidafrikaanse „Evening Star" zegt over de gebeurtenissen in Indo nesië, dat zij dienen te worden ge zien tegen de achtergrond van het wenbestuur, dat wordt geaccentueerd door een minachting voor de wet door dezelfde mensen die op zich hadden genomen de wet hoog te hou den. Het doelwit van de Indonesiërs zijn de Nederlandse handelsondernemin gen, al wat er is overgebleven van de enorme Nederlandse activa in een archipel, die zonder de Nederlandse bedrijvigheid en kunde nooit zou heb ben geprofiteerd van de voorspoed, die het mogelijk heeft gemaakt dat de bevolking van het centrale eiland, Java, in honderd jaar is verviervou digd. Dat de lieden die in Indonesië thans de leiding hebben, avonturiers zijn, werd een jaar geleden wel duidelijk, toen zij hun schulden aan Nederland ten bedrage van vier miljard gulden, repudieerden. Dit bedrag had niets te maken met politiek of met oorlog, doch was het nadelige Indonesische saldo op de handelsbalans. De menselijke nasleep zal waar schijnlijk zijn het vertrek, zo niet de uitwijzing uit Indonesië van diegenen aan wie onrecht is aangedaan, de duizenden gezinnen van Hollanders, die wat vroeger Nederlandsch-Indië placht te worden genoemd, tot hun vaderland hadden gemaakt. Zij zijn het soort immigranten, dat Zuid- Afrika altijd heeft willen aantrekken, en van het standpunt van verlicht eigenbelang, zo niet van nabuur schap, bezien, moet de regering sym pathiek staan tegenover degenen, die ons land tot het nieuwe vaderland willen maken. Vrijspraak De heer A. Pattore heeft van de rechter van Haleshown op merkwaardige gronden vrij- spraak gekregen. Hij was ter J verantwoording geroepen, om- i dat hij met zijn auto een tan- taarnpaal omver had gereden en vervolgens als een haas was weggereden. Onze Pattore J legde echter uit, dat hij juist j op het moment van de botsing aan de andere kant van de straat zijn vrouw zag lopen. „De auto was pas nieuw en mijn echtgenote heeft al dik- wijls gezegd, dat ik niet kan rijden. Om de smaad niet te groot te maken besloot ik tot de vlucht. Er was geen andere J mogelijkheid om niet in het openbaar uitgelachen te wor- den." De rechter was kenne- lijk ook getrouwd, want hij sprak Pattore vrij. S „Lenin". Dit schip zal binnenkort van stapel lopen. Geheim In Wenen is een juffrouw voor de rechter geweest, omdat zij ln haar paspoort had geknoeid. Toen dat was gebeurd, was ze opeens vijf jaar jonger dan in werkelijkheid. Geen van de nieuwsgierigen op de publieke tribune kwam echter haar echte leeftijd te weten. De rechter bleek een charmante heer, die de zaal liet ontruimen, toen dit aan de orde kwam. Drinken Een vrachtwagenchauffeur uit Brisbane is tot 600 gulden boete veroordeeld wegens dronkenschap in het verkeer. Het geval was wel heel erg duidelijk, want de ver balisanten hadden de man onder het rijden een fles jenever aan de mond zien zetten. Het hielp niet dat de chauffeur vertelde, dat hij bezig was de fles met zijn tanden te openen om hem dan aan zijn maat te geven. Reden Een moeder uit Bristol heeft de kinderrechter verteld van haar 12- jarig zoontje, dat zijn ouders ver telde, wanneer ze naar bed moesten gaan, die het huis naar eigen goed dunken op slot deed, als hij dacht dat pa en ma te laat thuis kwamen, de post van zijn vader opende en zijn moeder verbood tegen hem te spreken als haar niets werd ge vraagd. „Het is allemaal wel te be grijpen," zei het mens, „het is zo'n verlegen jongen." Kapitein Radio Moskou heeft gemeld, dat Pawel Ponomaref, die als negen jarige jongen voor het eerst naar zee ging, is benoemd tot kapitein van de Russische atoomijsbreker Heb je mijn clectrische boor ergens gezien? ZONDAG 8 DECEMBER 1957 HILVERSUM I 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Mor genwijding. 9.15 Orgelconc. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Filharmonisch sext. 12.10 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Gram. 13.45 Boekbespr. 14.00 Piano recital. 14,50 Tussen IJssel en Dinkel, klankb. 15.20 De Bremer Stadsmuzikan ten. muzikaal sprookje. 15.45 Koper kwart. 16.00 Gram. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst, 18.10 De kerk aan het werk. 18.20 Het gela den schip. 18.40 Catechisatie voor va renden. NCRV: 19.00 Nws. uit de ker ken. 1.9.05 Kinderkoor, 19.25 Tot ziens in Jeruzalem, gesprek. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Bonjour Caroline, blijspel met muz. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Cabaret. 21.20 U bent toch ook van de partij?, cams. 21.30 Sprong in het heelal, hoorsp. 22.05 Aan de vooravond van het Lourdesjaar. 23.00 Nws. 23.15 Clavecim- belrecital. 23.35-24.00 Gram. HILVERSUM ir. 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Gees telijk leven. caus. VPRO: 10.00 V.d. jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Theaterork. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Zang en piano. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 14.20 Concertgebouwork. 15.25 Filmpraatje. 15.4o Viool en piano. 16.10 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 Het platteland nu. VARA: 17.30 V.d. jeugd. 17.52 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Strijk- sextet en soliste. 19.00 Discussie. 19.30 Annemarieke, hoorsp. m. muz. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.35 De wraakroep van Siva, hoorsp. 21.10 Amus. muz. 31.35 Stemmingsbeelden uit het Franse leven. 21.50 Gram, met toelich ting. 22.15 Journ. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Weekoverz., vergadering v.d Ver. Naties. 23.20-24.00 Met de Franse slag. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Amus. ork. (verv.). 13.00 Nws. 13.15 V.d. sold. 14.00 Opera- en bel cantoconc. 15.50 Gr. 16.55 Gram. 17.15 Sportuitsl. 17.30 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.00 Koor zang. 18.20 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 20.45 Gram. 21.00 Ork. conc. (verv.). 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Dansmuz. BRUSSEL 484 m 12.00 Land'b. rubr. 12.15 Gram. 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Ber. en gram. 14.30 Ork. conc. 15.15 Ber. en gram. 17.00 Nws. 17.05 Ber. en gram. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 20.41 Gram. 21.30 Muzikale raadsels. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws, 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. MAANDAG 9 DECEMBER HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8!,25 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,30 Waar voor uw geld 9,35 Waterst. 9,40 Raak de roos 10,20 Gram. 10,30 Theologische etherleergang 11,15 Gram, 11,35 Gevar. progr. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12,50 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,35 Gram. 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Radiofilharm. sextet 17,00 V. d. kleuters 17,15 V. d. kind. 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: G. Venema: Ontmoe tingen in Nieuw-Guinea 18,00 Orgelspel 18,30 Sportber. 18,40 Engelse les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Kinderkoor 19,35 Parlement, comm. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Lichte muz. 20,50 De Kerstroos, hoorsp. 21,40 Gram. 21,50 Idem 22,00 Boekbespr. 22,30 Kamërmuz. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,40- 24,00 Evangelisatie-uitz. i d. Spaanse taal HILVERSUM n 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Idem 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gr. 11,00 Idem 11,45 Voordr. 12,00 Sopr. en orgel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,43 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Dans muz. 13,55 Beursber. 14,00 V. d. vrouw 14,45 Viool en cello 15,15 Voordr. 15,30 Gram. 17,00 V. d. jeugd 17,15 V. d. pad vinders 17,25 Sportmozaïek 17,35 V. d. jeugd 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. 18,15 Amus. muz. 18,50 Openbaar kunstbezit 19,00 Strijktrio 19,30 Muz. caus. 19,45 Re geringsuitz.: Landb. rubr.: 1 Bouwen en verbouwen van onze woning, I. 2. Pluim- veevaria. 3. Denk ook aan uw schapen. 20,00 Nws. 20,05 Radioscoop 23,00 Nws. 23,15 Koersen v. New York 23,16 Act. of gram. 23,30-24,00 Frontloge. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 V. d. landbouwers 12,42 Gram. (om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gr. 16,00 Koersen 16,02 V. d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano 17,45 Kinder koor 18,00 Franse les 18,15 Kinderlied. 18,20 Protestantse nitz. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Liederen 20,00 Ork. conc. 21,00 Kunstkaleidoscoop 21,15 Gram. 21,30 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,15 Moderne muz. 22,50 Gram. -22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,15 Mil. ork. 15,02 Gr. 15,15 Idem 15,30 Idem 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Zang 17,50 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. muz. 22,00 Nws. 22,10 Strijkkwart. 22,55 Nws. Televisie ZONDAG 8 DECEMBER 1957 IKOR: 17.00—.18.00 Herv. kerkdienst. FRANS-BELG.: 19.00 Kath. progr. M.30 Avant-Première 58. 19.45 V.d. kind. 19.45 TV-spel. 20.00 Nws. en weekjourn. 20.40 Gevar. progr. 22.30 Filmprogr. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG.: 14.30 V.d. kleuters. 14.50 TV-album. 15.15 De week in beeld. 15.45 Filmprogr. 19.00 Feuill. 19.30 Journ. 19.45 Speelfilm. 20.30 Gevar. progr. 21.50 Tekenfilm. 21.55-22.10 Nws. en sportaot. MAANDAG 9 DECEMBER VARA: 20,30 Mensen, dingen, nu...! 20,45 Morgen gaat het anders, filmdocu mentaire 21,15 Losse steken, kleinkunst- progr. FRANS BELG. 19,00 Sportber. 19,30 Automobielkron. 20,00 Nws. 20,30 Gevar. progr. 22,10 Gevar. muz. 22,40 Wereldnws. (Advertentie) ZONDAG 8 DECEMBER. Paars. 2e zondag van de Advent. Credo. Pre fatie van de H. Drievuldigheid. Of: Wit. Mis van de Onbevlekte Ontvan genis van de H. Maagd Maria. 2e gebed van de 2e zondag van de Advent. Credo. Prefatie van de H. Maagd. MAANDAG 9. Wit. Onbevlekte Ont- vangenis van de H. Maagd Maria. 2e gebed Excita uit de Mis van zon dag. Credo. Prefatie van de H. Maagd. DINSDAG 10. Paars. Mis van de 2e zondag van de Advent. 2e gebed H. Melchiades. WOENSDAG 11. Paars. Mis van de 2e zondag van de Advent. 2e gebed H. Damasus. DONDERDAG 12. Paars. Mis van de 2e zondag van de Advent. VRIJDAG 13. Rood. H. Lucia. 2e ge bed Excita uit de Mis van zondag. ZATERDAG 14. Paars. Mis van de 2* zondag van de Advent. Aanleg en service door gediplomeerd» monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keus in onze showrooms GINNEKENSTRAAT 61 Breda Telef. 38685 LANGE BRUGSTRAAT 14 <t.o. Raming) Telef. 35227 Voor Waalwijk: GROOTESTRAAT 281 Telef. 3062 door Maurice Zermatten. 22) En trouwens, hij zelf moet zich wreken, hij alleen, hij moet zelf de smaad uitwissen, zijn gezicht wassen m het vuur... Dit woord, dat hij niet gezocht had vlamt ineens als een harsfakkel op. Wilde beelden ziet hij: een we reld in vuur. Hij begint vlugger te lopen van op winding, zodat Ernestine moeite heeft hem bij te houden. Zijn hele lichaam gloeit van haat en geniet al van de overwinning. O, die mooie huizen, van jou Emmanu el. die rijkdommen, die weelde, ze rullen alle ineenstorten voor je ogen. De lorkestammen, die je oogst be waren, zullen „ls stukken zwavel kra ken in het vuur. Er hoeft maar een lucifer te juister plaatse te wor den aangestoken. Emmanuel, en mid den in de nacht zal het hele dal rood verlicht zijn. Er zullen fontei nen van vuur zijn, stralend in het nachtelijk donker. Hij hoort al in zijn hoofd de brand klok jagen door de stilte, kreten, roe- Pen, het gehuil dér beesten en hij moet dan zelf rustig in Het Witte Paard zitten, zodat zijr. vrienden zijn onschuld kunnen betuigen. Ernestine voelde, dat hij met iets bezig was, dat hem geheel absor beerde. Ze dorst hem niet onderbre ken. Plotseling stond hij stil. Komen ze wel mee? Ze moesten een hele tijd wachten eer de troep er was. Want ze waren nu weer opgeruimd en hadden het hoogste woord. Toen ze bij hem waren, vroeg hij: Zijn jullie nu tevreden? Ja, best, dat zie je wel. Nu, in de volgende dagen moet ieder er een vriend bij winnen, dat is afgesproken. Het bleef stil, zodat je een takje hoorde kraken. En dan, oorlog aan al die ouwe wij venpraat van vroeger, aan onzin van de pastoor, aan de mis en de biecht, aan bidden en aan de hele santekraam. Een heerlijk vrij leven als vanavond. Vriendschap onder el kaar. We willen niet meer als sla ven sjouwen, zonder te weten waar voor. Onze Lieve Heer? Ach schei uit! Vanavond waren er nog te wei nig meisjes. Maar je zult zien, dat wordt beter. Toen hij ophield, juichten ze hem toe. dargriet zag haar huis op de vlak te liggen, waar ze nu aankwamen. In de schemering zag je al de ven sters en de schoorsteen als een wui vende pluim op een hoed. Nu kwamen ze bij de weiden. Hoor eens, zei Emile tot Ernes tine, ik kom vanavond bij je, bij je pleegouders, net als vroeger. We kun nen niet samen aankomen, 't Wordt dag en ik kan je niet meenemen naar mijn huis. Mijn vader zou ik weet niet wat voor dwaasheid uithalen. Hij heeft altijd de mond vol grote woor den. Dus jij gaat met de jongens mee. En vanavond, als het donker wordt, kom ik bij je, voor de schuur, je weet wel. Begrepen? Ze gaf geen antwoord. Ze huiverde, als was ze koud ge worden en zei nog steeds niets. Wat is er? De jonge kei-els bJeven bij een der lattenhekken staan in opgewonden ge. sprek. Hier ligt de zakdoek van Tochet en zijn mes, zei Margriet. Zo! Misschien is hij in slaap geval len, wierp Bruchez op, en later naar beneden gegaan. Misschien ligt hij bij jou in de schuur, Margriet. Die mogelijkheid gaf een ogenblik hoop. Emile stak een lucifer aan. Er zijn bloedvlekken, zei hij, na met het bleke vlammetje de weg be licht te hebben. Verwonderd keken ze elkaar aan. Je zcu denken, wat hij gevoch ten heeft. Maar met wie? Hebben jullie iemand gezien? Neen. Laten we eens in de schuur kij ken. Maar er was niemand in. Misschien vinden we hem nog wel onderweg. Zwijgend gingen ze verder, somber gestemd. Tot vanavond! zei Emile tot Ernestine. Ja! En jullie, vanmiddag, in Het Witte Paard, hoor! Ernestine stond tegen het lattenhek geleund naar hem te staren. Zij had hem niets meer te zeggen, dan al leen dit ja, dat hij haar had afge dwongen, Ze had wel kunnen schrei en van ellende, al had hij dan ook gezegd: tot vanavond. Perraudin bleef alleen met de twee vrouwen, die elkaar jaloers aanstaar den. Ernestine voelde zich overwon nen en ging heen. Eindelijk, zei Margriet. Dat is een vervelende geschie denis met Tochet, zei Emile, om over iets anders te spreken. Jullie hadt op hem moeten wachten. Zo iets komt niet te pas. Er is iets, dat veel erger is, Emile. De stem van het meisje was als het bleke morgenlicht, dat langzaam opkwam. Wat dan? O. jullie vrouwen ma ken het leven altijd ingewikkeld. Zij schudde het hoofd. Ik denk niet aan Ernestine, bracht ze eindelijk uit en haar woor den waren hees en hard. Neen, goed dan. Maar zie je, ik heb slaap. Al die nachten zonder slapen gaan je niet in de koude kle ren zitten. En overdag valt mijn va der me altijd lastig. Snap je? Heb je de sleutel? Wacht even. Je moe. hier eerst naar me luisteren. Daarna kun je naar binnen gaan, als je wilt. Als hij dan niet kon ontkomen aan haar verhaal, goed, dan zou hij wel luisteren. Ach, je bent niet goed. Je wilt natuurlijk weer weten, 'of ik van je houd. Maar zie je dan niet, dat ik ieder in de steek laat voor jou. Geef dan antwoord! Zie je dat niet. Maar ze schudde nog eens het hoofd, dat ze diep op haar borst had laten zinken. Een raaf vloog over hen heen naar de andere oever van de rivier. Toen, plotseling, kreet ze het uit: Ik ben zwanger! Snikken doortrilden de morgenstil te, wanhopig en langzaam. Ben je pek? zei hij. Geef mij de sleutel. Kom mee! En ze liet zich meetronen, want ze begon weer hoop tc krijgen. TWEEDE DEEL HOOFDSTUK I Hoe laat was het? Het licht van de dageraad straalde nog niet door de maanschemering; de hanen had den nog niet gekraaid. Louise Mékarter kón niet meer. Ze was uitgeput door een tweestrijd, die de hele nacht had geduurd, en nu wierp ze in een opwelling van weerzin de dekens van zich af, of ze door dat gebaar haar geest van slechte gedachten kon bevrijden; ze trok enkele kledingstukken aan en zette behoedzaam het raam verder open. Dan bleef ze roerloos uit het venster leunen. Zag ze de daken voor haar in het onzekere licht? Zij had alleen aan dacht voor eigen hoop en vrees: haar hart was als een van die voorjaars dagen, waarop stralend licht afwis selt met diepe duisternis. Eén beeld bleef voor haar ogen. Telkens weer deed ze pogingen, om het te verjagen, maar stemmen uit haar binnenste riepen het dadelijk weer op. En het landschap was in samenzwering met haar liefde om telkens weer hetzelfde beeld voor de ogen van haar troosteloze ziel te doen oprijzen. Zo was de kerk, die ze boven de andere huizen uitzag, voor haar vol van geheimnisvolle herinnering. Toen ze nog een schoolmeisje was, zat ze daar met andere kinderen in een der banken. Emile ging altijd vooraan zitten en draaide zich dan telkens even om, om gekke gezichten te trekken, m:ax zo vlug, dat de pas toor hem nooit betrapte en telkens kwaad werd om het gegiechel, dat zijn grimassen veroorzaakte- Ze moest wel terugdenken aan die gelukkige jeugdtijd om de wortel te vinden van het kwaad, dat haar-ver teert. Wat ze zich sindsdien uit da zee van haar kindsheid herinnert, heeft de kleur van zijn jongensogen. Als ze 's zondags naar Chelin kwam, om de Mis te horen, zochten haar ogen hem in de kerk en zé had geen rust vóór hij tegen haar een oogje geknipt had. Als ze voor hem stond was ze verlegen, ze dorst haar hoofd met opheffen en liep blozend weg. Dat tirannetje, dat de andere schoolkinderen sloeg, dat over de schuttingen klom en door de vensters in de kamers binnendrong, dat rui- tt-ii stuk gooide en zijn tong uitstak tegen oude mensen en tegen meneer pastoor of hen met stenen wierp, bleef in haar leven de eerste plaats innemen en over haar heersen. Niets kon haar de hoop ontnemen, die in haar leven bleef en alles, wat zij deed. had alleen tot doel, hem te behagen en hem aan te trekken. Maar nu schijnt het haar toe, dat ze pas ten volle van hem houdt, sinds hij terug is. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3