Eis van drie maanden roekeloze manoeuvre wegens met auto PZEM verwacht weer winst over 1958 Zeeuwse veren binnen prov. huishouding DANSEN WALCHEREN TUSSEN SCHELDE EN GRENS PRINCEVILLE" „MIRABELLE OMEGA Bouwdrukte Ged. Staten staan dit stellig voor Medische diëtisten BOSCH-Hulst-Tel. 83 MIDDELBURG Expositie v. Gelder en Vaarzon Morel Onprettige surprise voor Sinterklaas VLISSINGEN Oostpriesterhulp Vijf-jarig meisje aangereden ZEEUIVSCH- VLAANDEREN AXEL Instuif HULST OOSTBURG Zuid-Beveland GOES Om de stadsbus Ook hier misweek Burgerlijke stand AGENDA Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 DECEMBER 195i Het was een merkwaardig ongeval, dat de 32-jarige chauffeur C. J. V. 12 juli in Noordgouwe veroorzaakte, een ongeval als gevolg waarvan mevrouw M. J. M.R., echtgenote van een pluimveehandelaars, zwaar lichamelijk letsel opliep in de vorm van een bekkenfractuur. Zij werd overreden door een achteruit rijdende vrachtauto door V. bestuurd toen zij bezig was haar fiets van de wagen te halen, die de chauffeur in de laadbak had gedeponeerd. V. was het maken van een „hoogst roe keloze, onachtzame en onoplettende manoeuvre, tenlastegelegd, toen hij vrijdagmorgen voor de rechtbank te Middelburg verscheen. Er werd een onvoorwaardelijke gevangenisstaf van drie maanden tegen hem geëist. De voorgeschiedenis speelde zich af op de avond van de elfde juli. En kele jongens, onder wie V.'s jongere broer, waren erg vervelend geweest jegens de bewoners van het oude bui ten ,,Mon plaisir" de familie M. Het was niet de eerste keer, dat de jongelui zich misdroegen en de heer M. wilde er nu wel eens een eind aan maken. Hij liep de jongens achterna en in de vlucht moest V.'s broertje zijn fiets achterlaten, die door M. „in beslag" genomen werd. De dag daarop vervoegden zich verschillende leden van de familie V. aan M's deur met het verzoek de fiets terug te geven; zij kregen ech ter allemaal nul op het request. La ter op de dag kwam C. V. het erf op, met zijn vrachtauto. Hij zag de fiets van mevr. M. tegen een muur staan en hij meende, dat het goed in de si tuatie paste, wanneer hij dit rijwiel meenam. Dan zou er later geruild kunnen worden. Maar de vrouw des huizes had dit gezien. Zij snelde toe en terwijl V. naar de cabine van de auto liep, be gon zij pogingen in het werk te stel len haar eigendom weer op de begane grond te krijgen. De chauffeur begon toen achteruit te rijden, hetgeen aan vankelijk langzaam gebeurde. Maar toen de heer M. naar buiten kwam lopen, gaf hij eensklaps een „prop" gas. waarna de vrouw onder de wa gen terecht kwam en één der wielen over het middel kreeg. M„ die het ongeluk had zien gebeu ren. verscheen als getuigde en ver klaarde, dat V. uit zijn cabine keek, toen hij begon te rijden. ,,Hij zag dus, dat m'n vrouw achter de auto bezig was", aldus M. Een deskundige van de rijkspolitie bracht evenwel naar voren, dat bij de reconstructie geble ken was, dat V. nooit uit zijn cabine heeft kunnen hangen, omdat hij dan niet bij het koppelingspedaal kon komen. Mevrouw Mrwerd ook als getuige gehoord. Zij was van oordeel, dat V. toen hij begon te rijden wist, dat zij achter de wagen stond. ,,Want wij waren elkaar bij een achterwiel voorbij gelopen en ik kwam niet, zoals V. zegt, aangehold toen hij in de auto stapte". Zij was erg geschrokken van V.'s kwaadaardige blik toen zij elkaar passeerden. ,,Oh, die ogen waarmee hij me aankeek ,,Als V. wist. dat de vróuw al ach ter de auto stond, toen hij begon te rijden, heeft hij veel risico gelopen", zei de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenberg van Mierop. die het een bijzonder ernstige zaak vond. ,,Het slachtoffer had net zo goed dood kun nen zijn", aldus de officier, ..het is trouwens toch al heel erg". Hij kon niet inzien, dat de vrouw hier enige schuld trof en vorderde tegen V. drie maanden hechtenis. „Heeft deze man kunnen weten, dat de vrouw voornemens was de fiets van de wagen te halen?" vroeg de verdediger, mr. P. C. Adriaanse. „Dit is niet bewezen!" Hij geloofde niet, dat V. willens en wetens de vrouw heeft willen overrijden. „Wat de fei ten betreft tasten wij volledig in het duister", meende de raadsman, die de rechtbank verzocht de grootst mo gelijke clementie in acht te nemen. De president, mr. P. van Empel, be paalde de uitspraak op 18 december aanstaande. De Bruinisser draglinemachinist J. C. L. had onlangs zo hard met een auto gereden, dat toen hij met een lichtmast in botsing kwam, het ge- Advertentie1 vaarte als een luciferhoutje afknapte. De kantonrechter in Zierikzee had hem veroordeeld tot f 100,boete, hetgeen L. nog al veel vond waarna hij in appèl gekomen was. Volgens zijn zeggen werd hij op een gegeven moment verblind en toen hij krachtig remde was de personenauto geslipt. Volgens getuigen had de dragline machinist echter gereden, alsof hij een brandweerauto bestuurde, die op weg was naar een brand. Mr. van Empel achtte het hoogst onverantwoordelijk „om 's avonds door Bruinisse te schieten als een bruinvis". De PZEM vroeg een schadevergoeding van 285 gulden voor de paal en aan de auto, die niet van L. was „ik mocht een stukje rijden" was voor meer dan 300 gulden schade. De officier achtte het tenlaste- legde bewezen en vroeg, dat het von nis van de kantonrechter zou worden bevestigd. L. vertelde hierna nog een heleboel, waarna de president hem bedankte voor zijn toespraak en ook in deze zaak de tiitspraak op 18 de cember bepaalde. CAFé-RESTAURANT n >r 1 V-L- TEL. 30450 BREDA PRINCENHAGE MENU le KERSTDAG k f 12.50 Paté de fole gras truffé Petite marmite Filets de sole Normande :k Dindonneau róte i l'anglaise sk Xmas-pouding Soufflé glacé Diner bij kaarslicht met gezellige muziek Reserveer tijdig voor de Kerstdagen TEL. 34685 De PZEM schijnt door de moeilijke 31 december 1957 naar raming ge- jaren heen te zijn. Na de grote te- investeerde kapitalen en naar de korten der laatste jaren, ontstaan door de investeringen voor de nieuwe centrale, laat de begroting '58 een prettiger beeld zien. De inkomsten zijn nl. geraamd op f 18.450.000 en de uitgaven op f 18.030.000. zodat er een winstsaldo is van f 420.000, tegen een verlies van f 293.000 op de begroting 1957. In de bij de begroting gevoegde toelichting wordt gezegd, dat de ba ten wederom in belangrijke mate zullen stijgen door toeneming van het stroomverbruik en verhoging van de tarieven. Ook de lasten geven over het algemeen ten opzichte van 1956 een stijgende lijn te zien. voorname lijk door stijging van de kolenprijzen en door hogere kapitaallasten. Naar verwachting zal echter de stijging der lasten beneden die van de baten blijven, zodat de resultaten over 1958 gunstiger zullen zijn dan die over lp56. De afschrijvingen op de aangewen de vaste bedrijfsmiddelen zullen in totaal rond f 3.596.000 bedragen. Ze zijn berekend op grond van de per De prov. veren, aldus Ged. Staten, vormen een belangrijk onderdeel van de provinciale huishouding en zij zijn onverzwakt van mening, dat zij bin nen de prov. huishouding moeten blijven. De regeling waarop de financiële band met het rijk is gegrond, wat de veren over de W.-Schelde aangaat, betekent in de praktijk echter een be lemmering t.a.v. de exploitatie. Onderhandelingen met de rege ring hebben G.S. aanleiding gege» ven tot voorstellen, die naar zij verwachten, binnenkort tot nadere besprekingen zullen voeren. Ten aanzien van de noordelijke ve ren verwijzen zij in de eerste plaats naar een afzonderlijk voorste] be treffende de aanleg van een veerha ven c.a. aan de oostkust van Noord- Beveland. De veerhaven „de Val" bij Zierik zee zal in het voorjaar van 1958 in- gebruik worden gesteld. De bouw van een keersluis in het havenkanaal te Zierikzee veroorzaakt onder bepaalde omstandigheden moeilijkheden voor de vaart op de bestaande aanleg plaats. Het gemeentebestuur van Zierik zee heeft verzocht deze aanlegplaats met toebehoren, nadat deze niet meer voor de veerdienst nodig is, over te mogen nemen. Gedeputeerde Staten hopen ter wille van deze ge meente in staat te zijn daaromtrent nog in de komende zitting een voor stel bij de Staten aanhangig te kun nen maken. Ged. Staten hebben in studie geno men of het uit hoofde van het ver keer gewenst en in technisch-, finan cieel- en economisch opzicht mogelijk is koplading in te voeren op het veer van en naar Zierikzee. Het gebrek aan voldoende ver voerscapaciteit voor auto's op de ve ren WolphaartsdijkKortgene en Zie rikzeeKatse veer gaf reeds aanlei ding tot het inzetten van het motor schip „Zandkreek". Een geheel be vredigende oplossing kon daardoor echter niet worden bereikt. Ged. Sta ten beramen maatregelen om door het inleggen van een tweede veer pont in het veer Wolphaartsdijk Kortgene een betere oplossing op kor te termijn te verkrijgen. Bij het raadplegen van een verte genwoordiging van Noord-Beveland bleek van bereidheid om in verband met de meerdere kosten een beperkte tariefsverhoging te aanvaarden. Ged. Staten wensen echter van deze ver hoging uit te zonderen de schoolkaar- ten en de abonnementen van degenen, die voor het gaan naar en van hun werk van de veerdienst gebruik moe ten maken. De aflevering van de nieuwe veer boot voor het veer VlissingenBres- kens zal door vertraging in de afle vering van materialen en ziekte van personeel van de werf iets later plaats vinden dan aanvankelijk was gehoopt. Ged. Staten vertrouwen echter dat dit schip, zowel als de daarvoor be stemde aanlegplaatsen zo tijdig ge reed zijn. dat het drukke seizoen-ver voer in 1958 beter dan tot dusver kan worden verscheept. De moeilijkheid, welke ontstaat doordien het nieuwe schip op de in aanleg zijnde veerhaven te Breskens zal varen, terwijl de smallere be staande schepen de oude haven moe ten aandoen, zal in de praktijd zo goed mogelijk moeten worden opgelost. Door het opnemen van een stelpost in de raming van de kosten voor de aanlegplaatsen te Breskens is reke ning gehouden met de meerdere las ten uit het bevaren van twee havens voortvloeiende vastgestelde levensduren. De interest op de aangewende vaste bedrijfsmid delen is op rond f 2.886.000 gesteld. De kosten van het hoogspannings transport zullen belangrijk lager zijn dan die in 1936. Weliswaar blijven de kosten voor onderhoud en bediening door de voortdurende uitbreiding dei- netten steeds stijgen, maar de af schrijvingslasten zijn sterk vermin derd omdat de waterkabel West- dorpe-Vlissingen door extra afschrij vingen in de voorgaande jaren vrij van lasten is geworden. (Advertentie) ST.-NICOLAAS-DANSAVOND te Sluis op zondag 8 december a.s. Zaal: HOTEL CENTRAAL, W'alplein Aanvang 20 uur Orkest: „THE RAINBOW STARS" Voor zondag zijn de doktersdiensten als volgt geregeld: Goes: dokter v. d. Werff: Middel burg: dokter Feikema: Vlissingen: dokter Detmar; Heinkenszand, Arendskerke. en Wolphaartsdijk: dok ter van Maanen, Heinkenszand en voor O.-Z.-Beveland (behalve Yerse- ke): dokter Kamps te Rilland. Dok ter Luycks te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Ki- viet te Borssele voor dokter Gelder blom en dokter Kole te Hoedekens- kerke voor dokter Wöstmann. Te Axel wordt de dienst waargeno- nomen door dokter Schiltman en te Terneuzen door dokter Nijsten. Dienst dierenartsen Op Zuid-Beveland hebben zondags dienst de heren Joh. Klaassen, Hein kenszand en G. Boneschanser Krui- ningen. (Advertentie) Een prachtig geschenk Dames- of Herenpolshorloge GEMEENTE MIDDELBURG Aanvulling stratenlijst Burgemeester en wethouders van Middelburg, overwegende, dat het noodzakelijk is dat de stratenlijst wordt aangevuld, besluiten aan deze lijst toe te voegen: Deurloostraat, van Westerschelde- straat naar Zandkreekstraat; Lipperheystraat, van de Rozendwars straat naar de Zacharias Jansenstraat Maasstraat, van de Nw. Vlissingseweg naar Oosterscheldestraat; Oostgatstraat, van Westerscheldestr. tot Zandkreekstraat: Sloestraat, van Westerscheldestraat tot Haringvlietweg; Veeregatstraat. van Westerschelde straat tot Zandkreekstraat; Westgatstraat, van Westerscheldestr. tot Zandkreekstraat; Wielingenstraat, van Westerschelde straat tot Zandkreekstraat; Zandkreekstraat, van Schipbeekweg tot Westerscheldestraat. 634-0 Middelburg. 29 november 1957 Burgem. en weth. voornoemd, J. W. Kögeler wnd. burgem. J. Ph. Koene, secretaris. GEMEENTE MIDDELBURG Burgemeester en wethouders der gemeente Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de raad in zijn vergadering van 2 december 1957 heeft besloten medewerking te ver lenen overeenkomstig artikel 72 en volgende van de Lager Onderwijswet 1920 ter aanschaffing van twee ka chels ten behoeve van de school aan de Verwerijstraat van de Vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Gereformeerde Grondslag. 633-0 Middelburg, 2 december 1957. Burgem. en weth. voornoemd, J. W. Kögeler wnd. burgem. J. Ph. Koene, secretaris: GEMEENTE MIDDELBURG Burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ter openbare kennis, dat de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 2 december 1957, ter voldoening, aan het verzoek van het Bestuur der Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs, alhier, heeft besloten medewerking te verlenen ex. artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 ter aanschaffing van drie stof zuigers ten behoeve van zijn scholen aan de Gravenstraat, Herengracht en Nieuwe Haven. 632-0 Middelburg. 2 december 1957. Burgem. en weth. voornoemd. J. W. Kögeler wnd. burgem. J. Ph. Koene, secretaris. De twee Veerse kunstenaars die momenteel in kunstzaal van Benthem exposeren. Dirk van Gelder en W. Vaarzon Morel jr., zijn met prima werk voor de dag gekomen. Van Gelder, graficus van naam, is behalve met een pracht-serie hout gravures van buitengewone verfijning, ook met een collectie etsen vertegen woordigd. Hoewel deze laatste de hand van de meester verraden, geven wij toch de voorkeur aan de houtgra vures, welke wij nimmer beter hebbefi gezien. Uitgestald zijn voorts van van Gel der zijn postzegelontwerpen. ex-libris en gelegenheidsgrafiek. Vaarzon Morel jr. brengt de kleu rige noot in de expositie met vlot en vaardig neergezette aquarellen; soms zo vlot, dat de samenhang verbrok keld wordt. De hechtere composities zijn van stralende schoonheid. We noteerden prachtige havengezichten, landschappen en paardengroepen. Ook de zwart-wit-tekeningen en de litho s houden grote beloften in. Wanneer donderdagavond enkele Middelburgse gezinnen misschien te vergeefs op het bezoek van de Sint hebben gewacht, of wanneer hij elders wêllicht wat verlaat over de drempel stapte, dan is hier de verklaring daar voor. De Goedheilig Man had het op pakjesavond zo ontstellend druk, dat hij het niet per paard af kon en daar om gebruik maakte van een auto Dit voertuig, bestuurd door de Middel burger L. W„ kwam om kwart over negen in botsing met een door de Vlissinger M. B. v. d. H. bestuurde auto. Het gebeurde op de hoek van de De Ruyterstraat en de Langeviele- singel. Er waren geen persoonlijke ongelukken. OUDERAVOND R.-K. LAGERE SCHOOL Het oudercomité van de r.-k. lagere school belegt woensdag a.s. een ou deravond in de sociëteit „De Verge^ noeging". Tijdens deze bijeenkomst spreekt zuster van Crimpen over op voedkundig werk. OPROEP VAN POLITIE De commissaris van politie ver zoekt de personen, die getuige zijn geweest van de aanrijding op don- de-dag. 5 december 1957 te 11.45 uur in de Segeersstr. te Middelburg, tus- Als het erom gaat een verzoek om een subsidie voor een of andere vorm van bijzonder onderwijs de das om te doen, dan leggen sommige gemeen teraadsleden veelal een vindingrijkheid aan de dag, waarvan men mocht wensen dat ze speciaal déze vroede vaderen ook op alle andere ogenblik ken mocht steunen in hun ijveren voor ons al ler belangen. Dan halen ze waarachtig zelfs, be halve hun (meestal rood- getintestokpaarden, ook hun principes van stal. Zo heeft de raad van Breskens kans gezien het. subsidieverzoek van de west-Zeeuwsch-Vlaamse katholieke HBS en MMS de nek om te draaien door even vast te stellen dat het argument van het schoolbestuur, nl. dat de administratie van een bijzondere school duur der is dan die van een openbare, onjuist is. „Beide soorten scholen krijgen een even grote subsidie en er bestaat dus volkomen financiële ge lijkstelling", zeiden B. en W. Toen een raadslid de onlogische kronkel in de ze redenering aantoonde door erop te wijzen dat de wijze waarop de ad ministratie der scholen wordt verricht (de rijks scholen hebben een ad ministratie ten departe- mente en de bijzondere moeten het zelf doenhet verschil in de kosten er van veroorzaaktewas er natuurlijk geen sprake van dat men zijn mening herzag. Barbertje moest immers hangen! 0 0 0 Aanzienlijk opvallen der nog was wat een Bi ervlietse wethouder wist aan te voeren tegen een verzoek van her vormde zijde om het godsdienstonderricht op de openbare lagere school te subsidiëren. De ze PvdA-wethouder wil de dit verzoek best hel pen inwilligen, zo sprak hij vanachter de groene taf él, maar dan moest het op die school uit zijn met het zingen van psalmen en met bidden. Een bij drage uit de gemeente kas: akkoord, maar dan de psalmen- en gezan genbundels dicht. Subsi diëring: de wethouder vindt het best, maar bid den is er dan niet meer bij. Men zou zich kunnen afvragen wat de PvdA- wethouder tegen het zin gen van psalmen en ge zangen heeft. Zingen de Biervlietse kinderen mis schien vals? Wanneer de wethouder toevallig een muzikale wethouder zou zijn, dan zou het een ar gument zijn. Maar wat is er dan aan te merken op het feit dat een onder wijzer de jeugd tijdens de godsdienstles laai bidden? Dat de wethou der iets tegen bidden heeft, dat moet de wet houder weten, maar waarom mogen dan de kinderen tijdens een door de gemeente gesubsidi eerd lesuur niet bidden? Spitsvondig voorkwam de wethouder deze vra gen door fijntjes vast te stellen dat psalmen zin gen en bidden geen gods dienstonderricht is, doch godsdienstoefening. En dit laatste, aldus de the ologisch zo onverwacht gescherpt blijkende wet houder, moet in de kerk gebeuren. Niet in de school. Kijk, zulke wethouders komen toe in Zeeutosch- Vlaanderen, ja, in het ganse land, ernstig te kort. Puntig denkende bewindslieden, die het subtiele onderscheid tus sen onderricht en oefe ning inzien en die daar naar het gemeentebeleid weten te richten. Zulke gemeentebestuurders zijn zeldzaam. In Biervliet hebben ze er één. Dat Biervliet er zuinig op weze. Dat de onderwijzer die de kinderen doet psalmen zingen, een spe ciale aanbeveling in het ongewenste gebed opneme voor het behoud van de wethouder. Want het is een zeldzame. Men zou ver moeten lopen om er nog zo een te vinden, wel een paar duizend ki lometer, in oostelijke richting sen een tractor en een personenauto (volkswagen), zich te willen melden op het bureau van politie. Lange Giststraat 40. In het kader van de actie Oostpries terhulp zal pater Stoffels s.j. morgen avond in het Concertgebouw een le zing houden. Het onderwerp dat pater Stoffels zal behandelen is „Spanningen aan het IJzeren Gordijn". Iedereen boven de 18 jaar is van harte welkom. Don Bosko.werk verhuist Het voormalige hotel-café „Concor dia" in de Palingstraat, dat enige tijd geleden door de Kon Mij. ..De Schel de" werd aangekocht, ondergaat mo menteel inwendig een belangrijke gedaanteverwisseling. Men is doende om het geschikt te maken voor de hobbyclub van het Don Bosco-jeugd- werk. Tot dusver is dit ondergebracht in de voormalige Willem III-kazerne. Taak interparochiële sociale werker Tijdens een aanstaande vrijdag in het Strandhotel te Vlissingen te hou den vergadering van het Interparo chieel Charitatief Centrum het overkoepelende lichaam van de Wal- cherse parochiële charitatieve in stellingen zal de taak van de per 1 januari a.s. benoemde sociale wer ker worden besproken en vastgesteld. Zoals gemeld, werd in deze functie de heer Stavanuiter benoemd. Feestavond militairen en zeevaartscholieren Op de feestelijke avond van vijf december zijn er altijd velen, die het „gezellig avondje" niet in de huise lijke kring kunnen vieren. In Vlissin gen evenwel konden de militairen van marine en landmacht en de leerlingen van de De Ruyterschool donderdag avond terecht in het r.-k. Militair Tehuis, waar voor een klinkende feest avond was gezorgd door het bestuur van dit tehuis. Kapelaan Sam was de algemene gangmaker in de met ruim honderdzestig man bijna propvolle zaal. Hij werd daarbij trouw en met zwier bijgestaan door kapelaan Vroon De avond bestond uit een algemeen kienspel met vele prijzen, dat zeer aantrekkelijk werd onderbroken met muziek door de marineband en met aardigheidjes, die enorme hilariteit verwekten. Opgemerkt zij, dat de reeds eeuwenoude rivaliteit tussen marine en landmacht bij de verschil lende wedstrijden weer eens op pret tige. ouderwetse manier nieuw leven werd ingeblazen. Wrakboei weggen omen De groene wrakboei, die door het Nederlands Loodswezen in de Sar- deyngeul werd gelegd op de plaats, waar begin van dit jaar de Zweedse ertstanker Vittangi strandde, werd in de loop van vrijdagmiddag door het e erlands loodswezen weggenomen. In de afgelopen maanden heeft het bergingsbedrij Van den Akker uit Rotterdam het oude scheepswrak, waarop de Vittangi lek stootte, zover verwijderd door middel van spring ladingen. dat het obstakel nu geen hinder meer oplevert. In de Paul Krugerstrqat had een verkeersongeval plaats, waardoor een 5-jarig meisje een liehte hersen schudding opliep, doch dat bijzonder goed is afgelopen door een buitenge woon snelle en beheerste reactie van cL betrokken autobestuurder Per auto begaf de heer J. uit Mid delburg zich naar zijn woonplaats, toen eensklaps in de F. Krugerstraat een 3-tal meisjes de weg overstak, zonder acht te slaan op het van links komend verkeer. Door krachtig rem men, sterk naar links-uithalen en op een haar na een tegenligger te mis sen, wist de bestuurder de kinderen zodanig te ontwijken, dat zij slechts een lichte duw kregen van het achter deel der a to. Het 5-jarig meisje L. kwam echter te vallen. Zij liep een lichte hersenschudding op. De brom fietser P. verleende op het kruispunt Margrietenlaan-Irislaan geen voor rang en kwam in botsing met een motorcarrier, bestuurd door B. De bromfietser kwam zodanig te vallen, dat hij een been brak. Beide voertui gen liepen lichte materiële schade op. Sluiskil HONDERDJARIGE GEVELD In onze plaats wordt momenteel int-<rief gewerkt om oud door nieuw ts vr. vangen,' zoals op de Kanaalweg Noord, waar de oude houten verlich tingspalen door nieuwe zijn vervan gen. Ook deze weg baadt nu in een zee van licht. Het werk wordt in re cordtijd uitgevoerd door een vaste ploeg van de P.Z.E.M. Er wordt ech ter nog meer oud „spul" weggehaald. Op de bovenweg is een boom, die meer dan honderd jaar oud is, geveld. Er moest een drietonner aan te pas komen, die de boom onder politie- escorte versleepte. De bejaarden za gen alles met weemoed aan. B'pstdorpe BALDADIGHEID OP DE SINGEL Enkele kleine jongens hebben bij de in aapbouw zijnde nieuwe wonin gen op de Singel baldadigheid uit gehaald. Van verschillende nieuwe voordeuren werden de raampjes stuk gegooid en van rioolputten werden de deksels gelicht. Ook hebben de ben gels er lol in. om stukken glas mid den op de rijweg stuk te gooien. Philippine GEEN VOORRANG Voor de tweede maal binnen een week tijd heeft bij de kruising aan hotel Wiskerke een botsing plaats ge had. nu tussen een luxe wagen, die uit de richting IJzendijke kwam en een bestelauto, die vanaf de Vissers laan kwam. De botsing werd veroorzaakt door dat de chauffeur van de bestelauto geen voorrang verleende. Gelukkig bleef het bij materiële schade. Ook hier is men gekomen tot de instelling van een z.g. „Instuif". Hierdoor wil men tegemoet komen aan de verlangens van velen in de parochie naar een gelegenheid tot goede ontspanning voor de oudere jongens en meisjes. Zondag 22 december start men in de zaal van het Gezellenhuis in de Walstraat, waarna iedere zondag avond de instuif geopend zal zijn van 8.30 - 10.00 uur. Tijdens een oprichtingsbijeenkomst is als leeftijdsgrens vastgesteld een leeftijd van 16 jaar voor de meisjes en 17 jaar voor de jongens. De mo menteel voorhanden zijnde ontspan ningsmogelijkheden zullen aangepast worden aan de veranderende situa ties: er zullen consumpties worden verkocht en tevens ligt het in de be doeling dansavonden in te lassen. Bij de instuif zullen de bestaande vormen van jongens-patronaat nage noeg ongewijzigd gehandhaafd kun nen blijven, hoogstens met enige ver anderingen van ondergeschikt be lang. Het is in de allernieuwste woon wijk van onze stad een bouwdrukte van belang. Een zestig meter hoogte bereikende bouwkraan beheerst de gehele omgeving: met dit vervaarlijk instrument, dat op werkspoor rond het gehele bouwterrein loopt, brengt men de materialen aan voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis. Men is nog druk bezig met het grond- en funderingswerk. Tegen de avond, als het duister valt. maakt de kraan een nog inte ressanter indruk, want dan branden er, tot boven aan toe. lichten aan het gevaarte. Men kan thans een goede indruk krijgen van de omvang van het te bouwen ziekenhuis, nu de bouwers langzamerhand boven de grond be ginnen te komen. Aan de zijde van de Glacisweg ligt een enorme hoop aarde, welke daar zal blijven totdat het bouwwerk geheel voltooid is. Het is nl. de bovenste laag grond van het bouwterrein, welke men op deze manier netjes schoon houdt. Als het ziekenhuis klaar is, wordt deze grond, die intussen aan waarde zal hebben gewonnen (door humusvor- ming) weer over het terrein uitge spreid, zodat er een uitstekende laag voor 't aanleggen van de plant soenen zal zijn. Deed men dat niet, dan zou uiteraard de gehele omge ving verknoeid zijn door het zand. de kalk en de overige materialen waarmee men kwistig moet omsprin gen. Op enige afstand van dit project is men druk doende aan de nieuwe jon gens-uloschool. Dit gebouw is al ge heel onder de kap. Bovendien ver rijst er aan de Glacisweg een mo dern en groot benzinestation. Over enige tijd zal dit gedeelte van Hulst, waar tenslotte ook nog druk parti culier gebouwd is, een bijzonder sie raad zijn voor onze stad. St.-Jansteen JUBILEA BIJ KOUSENFABRIEK De kousenfabriek Verbreyt-Weyn te Kapellebrug heeft gisteren enkele jubilea gevierd. Het was 25 jaar ge leden, dat de dames Math. Swinne, St. Jansteen, Mad, de Geest Koewacht en Maria' Vercruysse Kemzeke Paal, in dienst van deze fabriek traden. Mej. Marg. Meerman St. Niklaas (B), was op deze dag 35 jaar in dienst Een en ander werd door de directie niet vergeten en de jubilaressen mochten op deze dag een mooi ge schenk in ontvangst nemen. Graauw m NIEUWE NUMMERING HUIZEN Men is begonnen met de nieuwe nummering van de huizen in onze gemeente. De nummering geschiedt nu zo, dat even en oneven nummers respectievelijk links en rechts van de straten worden aangebracht. Natuur lijk zullen nu de nieuwe straatnamen door middel van bordjes worden aan geduid. Grootsteeds dus voor ons dorpje. ZELDZAME SLACHTPARTIJ Dezer dagen had een wel zeer zeld zame slachtpartij plaats in onze ge meente. De heer Ant. van de Walle te Zandberg, die een nertsenkweke rij exploiteert, liet een 50-tal diertjes slachten. Natuurlijk is dat slachten, maar vooral het stropen van de du re pelsjes, het werk van een specia list. Er was belangstelling genoeg voor dit werkje; verscheidene buren gin gen eqns even een kijkje nemen op het terrein, waar de slachting plaats had. Koewacht GOUDEN BRUILOFT Op 24 december hoopt het echt paar Th. Rombout - Bonne zijn gou den huwelijksfeest te vieren. De bu ren zijn onder leiding van de heer Jos. Suij het feest al aan het voor bereiden. Stoppeldijk SLUITING MIVO- WINKELACTIE De MlVO-winkelactie, die gedure- durende de maand november en de eerste week van december werd ge voerd. zal gesloten worden op zater dag 7 en zondag 8 december. Beide dagen wordt in het Verenigingsge bouw een toneeluitvoering gegeven door het Reizend Zeeuws Volksto neel. Deze bekende toneelgroep brengt onder regie van drs. L. Locke- feer het bekende Vlaamse blijspel "Buigen of Barsten" op de planken. Plaatsbewijzen voor deze toneel avonden werden uitgereikt tegen in levering van een aantal MIVO-bon- nen, die bij aankoop van artikelen bij de deelnemende winkeliers wer den verstrekt. Dat de MlVO-actie goed geslaagd is, blijkt wel uit het feit dat beide avonden de zaal van het Verenigingsgebouw volledig is uitverkocht. Voor de jeugd draait za terdag 7 dedember een kinderfilm. Tijdens deze voorstelling zullen de winnaars worden bekend gemaakt van de ballonwedstrijd, waarmee de MlVO-actie geopend werd. IJSCLUB VERGADERT Op 12 december zal „IJsclub het Grote Gat" 's avonds te 7.30 uur een algemene ledenvergadering beleggen in hotel „De Eenhoorn" Aan de or de zal o.m. komen een bestuursver kiezing. de benoeming van de tech nische commissie en de bespreking van het werkprogramma. De begro ting 1957-1958 zal tevens worden vast gesteld. Biervliet AUTOBOTSING Op de hoek Noordstraat-Beukels- straat heeft een aanrijding plaats ge had tussen een vrachtauto, bestuurd door Ch. P. uit Hoofdplaat, en een luxe-auto, bestuurd door J. de R. al hier. De vrachtauto draaide van de Beu- kelsstraat de Noordstraat in, rich ting Hoofdplaat, waarbij een botsing ontstond met de uit de richting Hoofdplaat komende luxe-auto. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De luxe-auto werd ernstig bescha digd. FILMVOORSTELLING Op maandag 9 december zal door de missieprocuur der paters kapu cijnen in de zaal van het café "'Wil lem Beukelszoon" de film "Eeuwig Golgotha" worden vertoond. De opbrengst is bestemd voor het missiewerk. Nu, zoals trouwens te voorzien was, de commissie tot instandhou ding der stadsbus geen succes had met haar poging om een flink aan tal renteloze aandeeltjes te plaatsen, wil zij proberen donateurs te werven tegen een bijdrage van 5 per jaar. Het is mogelijk dat er nu wat meer animo komt. maar het is de vraag of die voldoende zal zijn. om de bus, die 12 oktober j.l. stil viel, weer op gang te krijgen. De commissie werkt speciaal in het belang der ouden van dagen, voor wie de bus hét middel was, om zich nog eens te kunnen verplaatsen naar en van het stads centrum. Gedurende de vastentijd zal ook ia onze parochie een misweek worden gehouden en wel onder leiding van enkele paters kapucijnen. Geboren: Anthonla, d.v. M. Rijk-v» 't Westeinde; Adrianus, z.v. A. Pol- derdijk-Bleij; Philomena. d.v. M. Haerkens-de Pundert; Jacobus, z.v. J. Schipper-Schut; Louis, z.v. A. Coen raad-Weintré;»Marina, d.v. C. Luijks -Lockefeir. Huwelijksaangiften: J. van der Feijl 26 j. en J. van de Klippe 32 j.; A. Srese 39 j. en C. Speulman 39 j. Gehuwd: L. Goeman 21 j. en J. Hof man 18 j.; A. Karelse 21 j. en S. Schaier 20 j.; N. Meijer 31 j. en S. den Engelsman 23 j.; W. de Kubber 24 j. en M. Hoogerland 19 j.; J. van der Graaff 38 j. en K. de Bruin 35 j. Overleden: Maria Schipper, 71 j.; Cornells Kole, 65 j.; Marina Gijssen, 82 j.; Josien Janse, 11 d.; Cornells Blokpoel, 74 j.; Hendrik Snoek 64 j. GOES Grarfth „03-15 Het einde", 18 j. MIDDELBURG, Electro: Dp naar Hol lywood, a.l. Schouwburg: De avontu ren van Quentin Durward, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Het vuur der haat, 14 j. Luxor: De wreker uit Mexi co, 14 j. GRAAUW 6 uur: Prijskaarting en om 9.30 uur r Duiven tentoonstelling. TERNEUZEN Concertgebouw: Gang sters van achttien, 14 j. Luxor: De va gebond koning, 14 j. Parochiehuis 8 uur: St. Nicolaasbal. LAMSWAARDE: A. J. v. Dorsselaer; Duivententoonstelling. DE KLINGE Kinema v. Dijk: 7.30 uur: Het fort van de laatste kans, bijfilim Combat Soead. SAS VAN GENT Olympia: 3 uur: Zo lang je nog een moeder hebt, 18 j. AXEL Het Centrum: 6,30 en 9 uur: Michael Strogoff. a.l. Het Wapen van Zeelanti: 8 uur: St.-Nicolaasbal. KEMZEKE-PAAL Dolf de Macker: 3 uur: Kalkoenschieting. IJZENDIJKE Hofzicht: 8 uur: De fa milie Trapp. a.l. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur: Piloot Quax in Afrika, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: De familie Trapp, a.l. KOEWACHT L. Seghers 10 uur: Dui vententoonstelling. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Samson en DaliJa. GOES Grand 3 uur: Zwarte Jack, de desperado, 14 j.; 7 en 9 uur: 06-15 Het einde, 18 j. MIDDELBURG Electro 3.30. 7 en 9.15 uur: Op naar Hollywood, a.l. Schouw burg 2.30 en 8 uur: De avonturen van Quentin Durward, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 3. 7 en 9 uur: Het vuur van de haat, 14 j. Luxor 3, 7 en 9 uur: De wreker uit Mexico, 14 j. Concertgebouw 8 uur: Film met voor dracht Oostpriesterhulp. GRAAUW J. Verras 2.30 uur: Schieting WESTDORPE G. Haarsma 3 uur: Schie ting. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Gangsters van 18. 14 j.; 4.30 en 8 uur: De vage bond koning, 14 j. Concertgebouw 8 uur: Gangsters van 18, 14 j. OOSTBURG Ledel 2, 4.30 en 8 uur: De familie Trapp, a.l. DE KLINGE Kinema v. Dijk 2.30 uur: Het fort van' de laatste kans, bijfilm Combat Soead. Zaal P. Metz 6 uurl®aL HEIKANT L. de Rechter 5 uur: Prijs kaarting. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uurj Furie van de Mississippi; 5 er} uur: Zo lang je nog een moeder "^ot. AXEL Het Centrum 3.45 uur: Michael Strogoff; 8 uur: Je kunt het haar niet kwalijk nemen. ST. JANSTEEN Café De Zwaluw 11-2 uur: Hoktentoonstelling. IJzendijke Hofzicht 2.30, 5 en 8 uur: De familie Trapp. KOEWACHT A. de Kindt 9-4 uur: Duivententoonstelling. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 5.15 uur- Piloot Quax in Afrika; 8 uur: Vor Sonnenuntergang-. F. Baart 10-2 uur: Hoktentoonstelling. P. de Bruijn 6.30 uur: Prijskaarting. Jos. v. Helsland 10-2 uur: Hoktentoonstelling. LAMSWAARDE A. v. Driessche 3 uur: Schieting. A. J. v. Dorsselaer: Duiven tentoonstelling. ST. JANSTEEN J. Baart 3 uur: Schle- ting. Em. Vermeersen 6.30 uur: Prijs- piering. GENT Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Het dagboek van Anne Frank. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 2.45 uur: Het Drie-meisjeshuis; 8 uur: Peter Grimes. GOES Grand 8 uur: 08-15 Het einde, 18 jaar. MIDDELBURG Electro 8 uur: Op naar Hollywood, a.l. Schouwburg 8 uur: De avonturen van Quentin Durward, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: Het vuur van de haat, 14 j. Luxor 8 uur: De wreker uit Mexico, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Het fort van de laatste kans. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zo lang je nog een moeder hebt, 18 j. AXEL Centrum 8 uur: Je kunst het haar niet kwalijk nemen, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Vor Sonnenuntergang, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: De familie Trapp, a.l, TERNEUZEN Luxor 8 uur: De vage bond koning. 14 j. IJzendijke Hofzicht 8 uur: De familie Trapp, a.l.

de Stem | 1957 | | pagina 2