Scherpe Nederlandse reactie op terreur van Indonesië Amerikaanse kunstmaan op ontploft grond Sudibjo wil Indonesiërs Nederland doen verlaten NAVO-raad vandaag in spoedzitting Relletjes in Poolse stad W ereld-schijn werpers op Soekarno DAGBLAD DE STEM Sumatra gunstige uitzondering Vandaag verklaring van Soekarno Spoetnik-raket viel neer op grondgebied V.S. Kroestjef wil raketdeel terug Twee Nederlanders in arrest in Djakarta Later meer wind Scheepsruimte gereed voor repatriëring Toen nog vol goede hoop Nieuwe Europese directeur Y.N. Plannen voor verbreking handel Aansluitingen draadomroep verder terug Vier Belgen gedood bij auto-ongeluk nabij Roermond Neemt eens een proef! 97e JAARGANG No. 22626 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. M Mes, mr R M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post t 8.20, p. week (ultsL bil niet postbestelL) 1 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Po strek 278841 Voor Cod, Kowintftn on Vaderland ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.85 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. De verbijsterende gebeurtenissen in Indonesië beheersten ook gisteren weer het tempo van het politieke raderwerk in vele delen van de wereld. De meest opmerkelijke feiten, die zich hebben voorgedaan, speelden zich op drie fronten af: in Den Haag, in Djakarta en.... in Parijs. Elders op deze pagina publiceren wij gedetailleerde bijzonder- heden. De hoofdpunten waren: J In Den Haag vergaderde drie uur lang de Nederlandse minis terraad, die na afloop een officiële verklaring uitgaf. Hierin werd gesproken over de Nederlandse maatregelen tot repa triëring van onze landgenoten in Indonesië, terwijl voorts maatregelen van solidariteit binnen en buiten het kader van de NAVO worden gevraagd. 2 In Parijs komt vandaag reeds, als gevolg van een Nederlands appèl, de permanente NAVO-raad in spoedzitting bijeen. 3 In Djakarta verklaarde de Indonesische minister van voor lichting, Sudibjo, dat de Indonesische politieke missie in Nederland opdracht heeft gekregen om voorbereidingen te treffen voor het vertrek van de Indonesiërs in Nederland, hetzij naar Indonesië terug, hetzij naar andere landen. De politie te Djakarta heeft twee Nederlandse leidende functionarissen van de Neder landse handelsfirma Jacobson van den Berg gearresteerd on der beschuldiging van beledi ging van de Indonesische vlag. Zij zouden gepoogd hebben de In donesische vlag neer te halen, die met een rode vlag boven de gebou wen had gehangen, sedert een groep arbeiders drie dagen geleden de pan den hadden overgenomen. DE AMERIKAANSE bond van ver- voerspersoneel is uit de Amerikaanse federatie van vakverenigingen ont staan na de samenvoeging van de twee grote vakbonden A.F.L. en C.I.O., gezet. Dit is geschied, omdat de leiders van de bond schuldig zijn bevonden aan georganiseerde afper sing. IN DE JAPANSE textielindustrie heerst thans een ernstige crisis. De ze crisis is voornamelijk veroorzaakt door een te snelle uitbreiding van de produktiecapaciteit. DE LUCHTLIJN Moskou-Kopenhagen is gisteren geopend. Op deze lijn wordt uitsluitend mei straalvliegtui gen gevlogen. DR. BARCLAY ACHESON, directeur van de internationale uitgave van Readers Digest, is in Amerika aan een beroerte overleden. Readers Di gest heeft een totaaloplage van 9 mil joen. DUITSE metaalarbeiders zullen ho gere lonen krijgen en zij behoeven minder lang te werken. Dit werd be sloten na besprekingen tussen werk nemers en werkgevers. VOLGENS PARIS PRESS treffen Frankrijk, Italië en W.-Duitsland voorbereidingen voor de produktie van moderne wapens. De onderhan delingen zouden zelfs kunnen leiden tot de vervaardiging van atoombom men. TUSSEN de Benelux-land en en het Verenigd Koninkrijk zijn besprekin gen gevoerd over betrekkingen van het handelsverkeer tussen deze lan den. Hierbij is overeengekomen een aantal contingenten te verhogen. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: ,.^ver algemeen veel bewol- king met plaatselijk wat regen of motregen. Matige, later tot krach- tig of hard toenemende wind tus- sen zuid en west, in de loop van X de das stijging van temperatuur, t Verwachting van het Belgische 5 Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit het zuidwesten, daarna uit het wes- ten. Betrokken met kans op enige regen of motregen. Daarna opkla- ringen. Geen noemenswaardige temperatuurschommelingen. Z Vandaag: zon onder 16.29 uur. Z Maan op 17.08 uur. Z Morgen: zon op 8.34 uur. Zon onder 16.29 uur. Maan op 18.08 uur. Maan onder 9.18 uur, Maandag: zon op 8.35 uur. Maan onder 10.05 uur. -ïMia—M De officiële mededeling, die in Den Haag uitgegeven werd, luidt als volgt: De berichten, welke de Neder landse regering uit Indonesië berei ken. wijzen in toenemende mate op acties door de Indonesische Republiek geleid, bevorderd of toegelaten tegen de Nederlanders en de Nederlandse economische activiteiten in Indonesië, maatregelen welke in strijd zijn met de eerste beginselen van het volken recht en de menselijke waardigheid. Daarbij wordt op volstrekt onrecht matige wijze beslag gelegd op Ne derlands eigendom. Bij haar beleid ten aanzien van deze acties baseert de Nederlandse regering zich in de eerste plaats op het welzijn en de veiligheid van onze landgenoten in Indonesië. Openbare uitlatingen van Indonesische regeringspersonen gé ven de indruk, als zou de Indonesi sche regering ernaar streven, de Ne derlanders op zo kort mogelijke ter mijn uit Indonesië uit te wijzen, te doen vertrekken of het leven en wer ken praktisch onmogelijk te maken. Hoewel nog niet met zekerheid kon worden vastgesteld, hoever de Indonesische regering bedoelt te gaan met maatregelen, welke zo diep zullen ingrijpen in het In donesische economische bestel, stelt de Nederlandse regering al les in het werk om hen, die In donesië zullen moeten of willen verlaten, daartoe op korte termijn in staat te stellen. Reeds nu wordt scheepsruimte hiervoor ge reed gehouden en de nodige ande re materiële voorzieningen wor den getroffen. Ondanks het feit, dat de Indonesi sche regering sinds geruime tijd nor maal diplomatiek verkeer uitermate bemoeilijkt, zal de Nederlandse rege ring zich tot de Indonesische regering richten, teneinde regelingen mogelijk te maken, die voor een ordelijk ver trek noodzakelijk zijn. Zo nodig zal de Nederlandse rege ring een eroep doen op internatio nale organisaties, met name het In ternationale Rod" Kruis, teneinde de nodige medewerking te verkrijgen. De Nederlandse regering heeft uiter aard tegen bovenbedoelde maatrege len van de zijde van Indonesië op scherpe wijze geprotesteerd. Daaren boven heeft zij haar permanente ver tegenwoordiger bij de NAVO instruc tie gegeven de NAVO-raad in spoed zitting bijeen te roepen, teneinde de partners van Nederland in de NAVO een uiteenzetting te geven over de si tuatie en alle maatregelen van soli dariteit te vragen, welke de huidige situatie vereisen. Ook buiten het kader van de NAVO is een beroep gedaan op verscheidene buitenlandse regeringen." Gevolgen Een eerste, direct gevolg van deze Nederlandse bekendmaking is. dat een woordvoerder van de NAVO gis teren in Parijs heeft meegedeeld, dat de permanente NAVO-raad vandaag in spoedzitting bijeen zal komen om de toestand in Indonesië te bespre ken. Om 11 uur Nederlandse tijd be gint deze bijeenkomst in de Franse hoofdstad. Ten aanzien van een eventuele re patriëring op grote schaal van Ne derlanders uit Indonesië, weet het Franse persbureau AFP nog te mel den. dat de Nederlandse regering Singapore toestemming heeft ge vraagd er een doorgangskamp te mo gen inrichten voor Nederlanders, die gerepatrieerd zullen worden. Een tijdstip, waarop de evacuatie van -de 50.000 Nederlanders begint en de mo gelijke duur van deze evacuatie zijn nog niet bekend. In de Westpoolse stad Gorzow- wielkopolski zijn maandag tal rijke arrestaties verricht na rel letjes, waaraan 3000 mensen deel namen, zo meldt radio-War- schau. De politie gebruikte traangas om de mensen uiteen te jagen. Onder de gearresteer den bevindt zich een aantal „be ruchte dronkaards en straat schenders". De stad ligt in de provincie Poznan. Volgens het blad Trybuna Ludu be gonnen de relletjes toen een auto van de politie een vrouw op een fiets aan reed. De vrouw ontving dadelijk me dische hulp en werd niet ernstig ge wond. Over enkele dagen zal zij vol gens het blad het ziekenhuis kunnen verlaten. Onmiddellijk na de aanrijding be gonnen opgeschoten jongelui herrie te schoppen, aldus Trybuna Ludu. Zij verspreidden het gerucht, dat de vrouw om het leven was gekomen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de Ameri kaanse ambassadeur in Djakarta ge machtigd die stappen te ondernemen, die hij nodig acht om tot matiging in Indonesië aan te moedigen. Het State Department staat in voort durend contact met Djakarta. Stop zetting van de Amerikaanse hulp aan Indonesië is niet in overweging. De Australische ambassade in Dja karta heeft instructie gekregen om alle nodige maatregelen te treffen ter bescherming van de Australische on derdanen en eigendommen. Engeland heeft officieel doen weten, dat het de Indonesische maatregelen tegen Neder land betreurt. In de buitenlandse perscommenta ren worden de acties van Soekarno Volgens berichten uit verscheidene steden op Sumatra is de toestand daar „rustig". Het werk op de Nederlandse rub ber-, tabak- en thee-ondernemin gen vond op normale wijze voort gang, aldus de berichten. Er is in dat gebied geen boycot actie en er zijn geen acties „tot over neming" van Nederlandse firma's door Indonesische arbeiders. De militaire commandant in zuid- Sumatra, luitenant-kolonel Barlian, heeft een order uitgevaardigd, waarbij overneming van Nederlandse onderne mingen verboden wordt. Hij zei, dat iedere actie slechts genomen zou wor den door het militaire commando. Overtredingen van deze order zou den beschouwd worden als misdaden en zouden dienovereenkomstig ge straft worden. Zo werdnog vol goede hoop, het topje van de Vanguard op de derde trap geplaatst. Vergeefs bleek alle moeite.... voor het merendeel afgekeurd. Zelfs enkele Indonesische kranten houden hel hoofd nog een beetje koel, zoals de onafhankelijke Indonesia Raya, die zijn afkeuring uitspreekt over de boy cot der Nederlanders. „De wereld zal niet kunnen begrijpen, waarom on schuldige Hollanders slecht zouden moeten worden behandeld". De progressieve Pemuda eindigt daarentegen een artikel, waarin het besluit van Maengkom wordt toege juicht met „Good bye". Naar verwacht, zal president Soe karno, die zaterdag aan de dood ont snapte toen een moordaanslag mi» lukte, vandaag in Surabaja een be langrijke beleidsverklaring afleggen. Minister Sudibjo heeft verklaard, dat de regering maatregelen in ver scheidene plaatsen in verband met de campagne voor de bevrijding van West-Irian, zoals het in brand steken van enige Nederlandse pakhuizen in Oost-Java betreurt. Hij zei, dat de regering ook het eigenmachtig over nemen van enige Nederlandse bedrij ven, ondanks bepaalde instructies van de minister van defensie om dergelij ke activiteiten te vermijden, betreurt Dc secretaris-generaal van de V.N. heeft de benoeming van de Italiaan Pier Pasquale Spinelli tot directeur van het Europese bureau van de V.N. in Genève bekendgemaakt. Hij volgt de Nederlander A. Pelt op, die met ingang van 1 januari secretaris-gene raal van de wereldfederatie van vrienden der Verenigde Naties wordt. Spinelli is in 1902 geboren. In 1927 kwam hij bij de buitenlandse dienst v_\n zijn land. Een poging om de i anguard.raket met de eerste Ame. rikaanse kunstmaan af te schietenis gisteren mislukt. Te Cape Canaveral is de raket om 17.45 uur Nederlandse tijd op haar voetstuk ontploft. Op dezelfde dag, dat in heel Amerika verslagenheid heerst over het mislukken van de poging om de Amerikaanse kunst maan te lanceren, heeft de eerste secretaris van de communis tische partij, Kroestjef, in Moskou meegedeeld, dat de raket van de eerste Russische kunstmaan op 1 december op het grondgebied van de Verenigde Staten is terechtgekomen. Hij zei dit met stelligheid te weten en voegde eraan toe, dat de Russen aan de V.S. zullen verzoeken de raket terug te geven. „Zij de Amerikanen willen de raket niet teruggeven. functionarissen die op het ministerie van defensie in Washington verzameld waren. Zij konden eerst hun oren niet geloven toen zij vernamen dat de lancering was mislukt. De woordvoer der van het ministerie verfrommelde de voorbereide tekst, die hij had moe ten publiceren als het afschieten ge slaagd geweestfzou zijn. In Washington vraagt men zich af, Sudibjo, de Indonesische minister van voorlichting, die tevens voorzitter is van het comité tot bevrijding van West-Irian, heeft gisteren in Djakarta verklaard, dat de Indonesische diplomatieke missie in Nederland opdracht heeft gekregen om voorbereidingen te treffen voor het vertrek van de Indonesiërs in Nederland, hetzij terug naar Indonesië, hetzij naar andere landen. gevallen, waarin een conflict bestaat tussen de leiding van het bedrijf en het personeel, aldus Sudibjo. „Alle bezittingen van de Konink lijke Paketvaart Maatschappij, met in begrip van de schepen, die de inter- insulaire verbindingen onderhouden, zijn onder beheer van de regerings commissie geplaatst. De regering zal gewapende wachten plaatsen aan boord van de schepen, die de diensten tus sen de eilanden onderhouden, om de voortzetting van de verbindingen te waarborgen". In dit verband zei hij nog, dat de regering „bericht heeft ontvangen over een beweerde instructie van Amster dam om de KPM-schepen uit Indone sië terug te trekken. Op grond van de staat van oorlog en beleg, die in maart in geheel Indonesië werd af gekondigd, is die instructie nietig ver klaard". Alle roerende en onroerende goe deren in de havengebieden, die eigen dom zijn van andere Nederlandse scheepvaartondernemingen, met inbe grip van de dokken, kranen, loodsen, rollend materieel, lichters en sleep boten, zjjn onder regeringstoezicht Voorts maakte hjj bekend, dat de regering plannen maakt voor het ver breken van alle handelsbetrekkingen met Nederland, en reeds de mogelijk heden heeft bestudeerd van overbren ging van de handel naar andere landen. De K.P.M. Met betrekking tot het besluit van het kabinet om de Nederlandse be drijven, die door het personeel waren overgenomen, onder beheer van de re gering te plaatsen, zeide Sudibjo, dat dit besluit betrekking heeft op de be drijven, die woensdag werden over genomen. Hij noemde met name de K.P.M., de Geo Wehry en Jacobson van den Berg, een der grootste Nederland se ex- en importondernemingen in Indonesië. In het algemeen «oostgaüilw itaepen zal de regering ondernemen int gestold. „Besprekingen over even» tuele schadevergoeding kunnen slechts worden gehouden na regeling van het geschil over westelijk Nieuw-Guinea". Hij zeide, dat afgezien van de na tionalisatie van hun bezittingen in havengebieden, de regering geen plan nen koestert ten opzichte van de an dere Nederlandse scheepvaartmaat schappijen, die internationale diensten onderhouden, zoals de Rotterdamsche Lloyd en de Stoomvaart Maatschappij Nederland. De repatriëring Met betrekking tot de repa triëring van de Nederlanders verduidelijkte minister Sudibjo, dat de Nederlandse onderdanen niet zijn uitgewezen, doch dat hun „vriendelijk" is verzocht Indonesië te verlaten. „Indien er nog Hollanders in Indonesië wensen te blijven, kan deze kwestie verder worden bespro ken, doch in principe moeten zij allen eerst uit dit land vertrek ken". Uitzonderingen zullen worden gemaakt voor Nederlanders, die de regering nog steeds nodig heeft, zoals hoogleraren, onder wijzers en andere deskundigen. Wij hadden vertrouwen in hun fat soen, maar zij hebben dit beschaamd" zo voegde hjj eraan toe. Amerikaanse woordvoerders hebben te kennen gegeven van niets te weten. „Het vraagstuk van teruggave komt niet aan de orde, voordat wij weten of wij het raketdeel hebben", aldus een commentator van het State Depart ment. De ontploffing Omtrent de ontploffing van de Van- guard-raket wordt nader uit Cape- Carnaveral gemeld, dat ooggetuigen van de mislukte lancering een gewel dige steekvlam zagen, gevolgd door een hevige rookontwikkeling. Er vie len 'geen slachtoffers. In kringen van het Amerikaanse ministerie van defensie in Washing ton is gezegd, dat het nu ongeveer een maand zal duren, voordat een nieuwe poging kan worden gedaan om de eer ste Amerikaanse kunstmaan af te schieten. Toen de rook twee tot drie minuten na de ontploffing was opgetrokken, kon nog niet onmiddellijk worden ge zien of de startbasis en andere raket ten in de buurt beschadigd waren. Een woordvoerder van het lancerings hoofdkwartier heeft verklaard, dat na twee seconden in de eerste trap van de raket een drukvermindering op getreden is. De raket viel op haar voetstuk terug kantelde en explo deerde. De brand was spoedig geblust. President Eisenhower is op zijn boer derij te Gettysburg op de hoogte ge steld van de mislukte lancering. Zijn perssecretaris heeft gezegd, dat de pre. sident geen commentaar zal geven. Een woordvoerder van dr, Hagen, de directeur van het Vanguard-pro gram, heeft gezegd, niet te weten of de raket helemaal vernietigd is. In welingelichte kringen betwijfelt men, of de Amerikaanse geleerden in staat zijn hun miniatuur-kunstmaan voor het begin van 1958 te lanceren. De lanceringsbasis van de Vanguard zou grote schade hebben geleden. De kunstmaan, die afgeschoten had moeten worden, was ongeveer zo groot als een kleine voetbal. In Cape Cana veral liggen nog twee van dergelijke kunstmanen klaar om afgeschoten te worden. De lancering zou voorafgaan aan het afschieten van een grote Ame rikaanse kunstmaan in het begin van het volgende jaar. Ontsteltenis Zichtbare ontsteltenis was af te lezen van d« geaiahtea vu een twintigtal (Van onze parlementaire medewerker) Als de tariefsverhoging bij de PTT achterwege zou zijn gebleven, zou in de toekomst het dienstbetoon steeds meer te kort gaan schieten, zegt mi nister Algera in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Naar aanleiding van de vele bezwaren, die van uit de Kamer tegen de verhoging waren aangevoerd, zegt de bewinds man thans, dat aan de PTT in de toekomst steeds grotere eisen zullen worden gesteld. De daarvoor noodza kelijke investeringen kunnen niet wor. den gedaan, als het bedrijf in een „permanent noodlijdende positie" zou komen te verkeren. De minister vindt de verhogingen dan ook volkomen verantwoord. Uit cijfers over het aan tal aansluitingen bij de draadomroep blijkt, dat het totaal hiervan juist in de laatste zes maanden vrij sterk ach teruit is gelopen, ondanks de optimis tische verwachtingen. of de regering-Eisenhower, onderdruk van de openbare mening en de demo cratische oppositie, thans het leger op dracht zal kunnen geven, zijn krach ten te wijden aan het afschieten van een kunstmaan. Het project-Vanguard was nl. een project van de marine. Eisenhower heeft het leger reeds opdracht gegeven zijn raket voor de middelgrote afstand, Jupiter-C, ge schikt te maken voor een apart kunstmaanproject. Gisterenmorgen zijn op de afdaling van de Elmpterberg, op Duits gebied 200 meter van het Nederlands grens- kantoor bij Roermond, twee Belgi sche lcgervrachtauto's ten gevolge van de gladheid van de weg veron gelukt. Vier Belgische dienstplichtige mili tairen werden gedood, zeven ernstig gewond, waarvan twee levensgevaar lijk. Het ongeluk ontstond bij de afda ling van de weg die van het Duitse grenskantoor naar de Nederlandse grensovergang leidt. De weg was op dat ogenblik spiegelglad. De eerste vrachtwagen begon te slingeren en raakte aan de rechterkant van de weg af. De auto sloeg om. Vier van de inzittende militairen lagen onder de auto en waren bijna op slag dood. Zeven van hen waren ernstig gewond. De inzittenden van de tweede vracht auto. die ook over de kop sloeg, kwa men er met minder ernstige verwon dingen af. De gewonden werden naar het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond overgebracht. Deze militairen zouden over een maand afzwaaien DE FEESTDAGEN ZIJN WEER IN AANTOCHT. Zorg ervoor dat U dan goed verzorgd nieuws en prettige lectuur in huis hebt. Wanneer U nu een abonnement neemt op het Dagblad De Stem, profiteert U tegelijk van onze mooie kerst- en oude j aarsnummers. U leest dan ook de krant met het grootste aantal abonnees van alle dagbladen in Brabant en Zeeland. Doe dan ais tienduizenden. Abonneert U nu, U krijgt de krant dan TWEE WEKEN GRATIS. NAAMi STRAAT i GEMEENTE (in drukletters) Abonn.prijs: p. week 0.54; p. kwartaal 7.-; per post 8.20. (Incasso wordt berekend).

de Stem | 1957 | | pagina 1