Ei land-allerlei Theologisch gekibbel in de raad van Arendskerke Dienst gemeentewerken te Middelburg GRATIS RADION VOOR IEDEREEN V. Woensel #U\ Middelburgse ambtenaren en medezeggenschapscommissie u Radion-letteractie 8 cent VOORDEEL 16 cent VOORDEEL horen bij elkaar koffie en wast witter... en zachter DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 DECEMBER 1957 8 TUSSEN DIJKEN EN DAMMEN veredelde koffiemelk van Begroting eiste minder tijd voor TL Sint ...die op 't nippertje nog wensen wil vervullen! Hoogwaterstanden TE ZWAAR IN DE TOP De tekorten bij de prov. bootdiensten Uw beurs vaart er wel bij Als U geregeld met Radion wast, weet U dat het doet wat het belooft: witter wassenen zachter wassen. Kunt U beter voor Uw was verlan gen Maar Radion gaat nu nog meer voor U doen. Radion helpt U het leven een beetje goedkoper te maken. U kunt voortaan geregeld een pak Radion gratis krijgen. En dat op een bijzonder gezellige en spannende manier. Begin vandaag nog! Doe mee aan de nieuwe, aantrekkelijke Radion-letteractie! Nuti'oma, de 95 Rad 76.2io.joo 54 Deze aanbieding geldt alleen voor de provincies: GroningenFrieslandDrente% Limburg bloord-Holland ten noorden van het NoordzeekanaalZeeuws-Vlaanderen, WalcherenNoord en Zuid-Beveland. In de jongste zitting van de raad van 's-Heer Arendskerke is er over enkele ondergeschikte punten stevig gedebatteerd. In eerste instantie was dit het ge val bij de behandeling van een ver zoek om subsdie van de r.-k. en pro testantse stichting voor maatschap pelijk werk. Hierbij weiden de inwo ners der gemeente onderscheiden in rooms-katholieke en niet-r.-k. Deze laatste categorie werd voor de sub sidie toebedeeld aan de protestants- christelijke stichting. De heer Ver donk achtte dit onderscheid onjuist, immers alle niet-r.-k. zijn niet zon der meer protestant. Wethouder Schipper wees er op, dat de situatie van het maatschappelijk werk deze indeling nu eenmaal onvermijdelijk maakte. De heer Meijaard kon de mededeling doen, dat de protestantse stichting ook de onkerkelijken in haar werk wil betrekken. Tenslotte bleef de zaak zoals ze was, al vond men de formulering minder geslaagd. Sluitingsgebed Een ander agendapunt dat de ge moederen in beweging bracht, was het voorstel van b. en w. tot het in voeren van een sluitingsgebed voor de raadsvergaderingen. Hierover was een uitvoerig preadvies uitgebracht. Naar aanleiding hiervan wees de heer Lindenbergh op de opvatting van en kele raadsleden uit Sint-Annaland, die voorkeur gaven aan een innige gebedsgemeenschap thuis boven een gebed in een publieke vergadering. Spreker kon zich hier achter stellen. Bovendien achtte hij een formulier gebed ook weinig geschikt; een vrij gebed kan altijd aangepast worden aan de onderwerpen en sfeer van de vergadering. De heer de Kooning zag in het gezamenlijk bidden een afspiegeling van de gezamenlijke taak om de ge meente te besturen. Ook de heer Sandee bestreed de opvattingen van de heer Lindenbergh. Naar zijn me ning was het afschaffen van een ambtsgebed in Sint-Annaland eer der toe te schrijven aan het isolatio nistische streven van de S.G.P. Een formuliergebed is voor een raad, zo- air die in 's-Heer Arendskerk is sa mengesteld, het meest geëigend. Daarbij kan de vraag gesteld wor den of het allervolmaakste gebed het „Onze Vader, ook niet een for muliergebed is. De heer Lindenbergh maakt er bezwaar tegen, dat als „links" bestempelde mensen tevens het predikaat ..ongelovig" krijgen. Met de stemmen van de heren Lindenbergh en Meijaard tegen wordt tot invoering van het sluitingsgebed besloten. Nadelig saldo Tussen de bedrijven door werd in een flink tempo de begroting 1958 behandeld. Ondanks het feit dat b. en w. alle soberheid in acht hebben genomen moet met een beschikking over .reserves een nadelig saldo van f 20.000.- weggewerkt worden. De heer de Kooning hield nog een korte beschouwing, waarin hij de methode tot het sluitend maken van de ge wone dienst betreurt. In de gegeven omstandigheden bleef echter geen an dere weg open. Voorts vond spreker het jammer dat onder de druk van de algemene economische situatie grote werken als verbetering van de Schippersweg en vernieuwing van de straatverlichting uitgesteld moeten worden. De begroting werd vastge steld met een bedrag van f 821.024.71 in inkomsten en uitgaven. Bij de rondvraag verzoekt de heer Lindenbergh de mogelijkheid te over wegen om een ventverordening vast Als het voort blijft gaan zoals nu, zal het Goese politiekorps no dig uitgebreid moeten worden, want de man nen, waar het nu uit bestaat komen handen tekort om de proces- senverbaal uit te schrijven, tegen de overtreders van het verbod om op zater dagmiddag door een deel der binnenstad op twee of meer wielen te rijden. J.l. zaterdag gingen er niet minder dan 36 personen op de bon, meestal mensen uit de dorpen wel kom vreemdeling! Eerst doet men al zijn best om van Goes een Jcoopstnd fe ma ken en de klanten van buiten tot zich te trekken en dan stuurt men de gewapende macht op hen af, om ze te laten bloeden. Er wordt nu druk gefoe terd op de dienaars van Hermandad, doch dit is zeer onbillijk, want hen heeft men verplicht aldus te handelen. Het was de raad. welke de onge lukkige verordening goedkeurde, nadat b. en w. op aandrang van de middenstand er mee waren gekomen. De laatste zal er verstandig aan doen te verzoeken haar weer snel ongedaan te ma ken wil men geen ber gen van goodwill ver spelen. Inderdaad was het rijverkeer hinderlijk en speciaal branie achtige jongens op bromfietsen joegen winkelend publiek af en toe de doodsschrik op het lijf. Beter had men o.i. kunnen aan dringen een paar van die vlegels eens een stevige tik op de neus te geven wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Zó weinig leeft de gewraakte verordening onder het publiek, dat laatst zelfs een der wethouders van Goes haar overtrad en uoor de bijl ging! Vroeger uias het tussen Middelburg en Vlissingen altijd wa ter en vuur, wat zijn oorzaak vond in de begunstiging door Willem de Zwijger van de Scheldestad, die vrijwillig naar hem overgelopen was. bo ven Middelburg, waarom hij had' moe ten vechten. Het was dus wel heel oud zeer. Gelukkig zijn er symptomen, dat men verstandiger begint te worden. Door samen werking tussen de pa rochies van beide ste den, kon dit jaar Wal cheren de katholieke Ulo krijgen, waar het eiland zo'n behoefte aan had. Weleer rvas er nt zo'n onderwijs inrichting geweest, maar omdat toen de samenwerking er nog niet was, is zij ver loren gegaan. Een tweede nuttig effect van dit samen gaan tussen de katho lieken van beide ste den is, da,t met 1 ja- 9 701» Toegestaan V-OPA Postorders, onder rembours, een ons hoofdkantoor Binnen weg 10. Rotterdam. t/m 4 December 's avonds tot 9 uur geopend! te stellen. Vooral de laatste tijd ziet men weer veel leurders. De heren Sandee, de Kooning en Meijaard ver klaren zich alvast tegen invoering. Voorts stelt de heer Lindenbergh voor het vak bijbelkennis op de la gere scholen facultatief in het leer plan op te nemen en hiervoor een leerkracht aan te trekken. Burge meester en wethouders zullen hier over met een voorstel komen. Tenslotte werd de vergadering met het nieuwe sluitingsgebed gesloten. Morgen, woensdag 4 december, gel den in de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.41 en 12.53 uur, te Ter- neuzen om 0.19 en 12.34 uur en te Vlissingen om 12.04 uur. ituart a.s. Walcheren een katholiek maat schappelijk werker krijgt met standplaats Vlissingen. Deze richting moet het uit, want het „sa men sterk" mag op Walcheren zeker niet worden vergeten door de onzen. Wanneer, om slechts één feit te noemen, de tijd komt om te verhalen hoe men het te Zoutelande de katholieken al ja renlang onmogelijk maakt een kerkje te bouwen voor de hon derden Brabantse badgasten, dan zal men zich de ogen uit wrijven. De 7,uidbev eland- se boogschutters zijn door de heren van de Brusselse wereldten toonstelling aange zocht om te zijner tijd naar de Belgische hoofdstad te komen, om hun folkloristische sport den volke te to nen. Men kan daar in stemmend op knik ken. Iets meer reserve past o.i. ten aanzien van de suggestie aan de fruitcorso-commis- sie in due geest ge daan. Dat wordt ge zien het vervoer en de kwetsbaarheid van de wagens en het fruit een kostbare en ha chelijke geschiedenis. Er zal veel voorzich tigheid en wijsheid nodig zijn om, indien het tot overeenstem ming komt, het er goed af te brengen en er geen bittere vruch ten van de plukken. Bjj de voorbehandeling der ge meente-begroting 1958 van Middel burg, heeft vooral de dienst van Ge meentewerken aan kritiek bloot ge staan. Zo had een lid gezien, dat b. en w. 5000 willen uittrekken voor een on derzoek naar de inrichting van die dienst, hoewel .reeds meermalen zo'n onderzoek plaats had. Hij meende, dat b. en w. zichzelf een brevet van onvermogen geven door weer zo'n onderzoek te doen instellen. Bovendien verwacht hij er niets van. B. en w. antwoordden: „Juist omdat reeds herhaaldelijk en door de raad en door Ged. Staten bezwaren zijn geuit inzake deze dienst, achten wij een deskundig on derzoek gewenst. Of de top te zwaar is, zal dit rapport moeten uitwijzen. In 1951 werd een rapport uitge bracht door een accountant. Nu wen sen wij een rapport van een econoom of een economisch bureau." Een ander lid merkte op, dat on geveer de helft van de salarispost bestemd is voor het kader; hij vraagt de meest eenvoudige werkzaamhe den te laten verrichten door lager bezoldigden. Er is slechts één ambtenaar bene den de rang van adjunct-commies en twee adjunct-commiezen; de rest zit boven deze rangen. Er zal een taakwaardering moeten komen. „Vele werkzaamheden, aldus b. en w. die eenvoudig lijken, zijn gebon den aan vele voorschriften, die een behoorlijke opleiding en verantwoor ding eisen. Uit de overgelegde sala- risstaat blijkt, dat de door dit lid ge noemde verhouding niet juist is." Een lid vroeg, of er, nu 35.000,- bezuinigd moet worden op deze dienst. voor alle ambtenaren en werklieden voldoende werk blijft. Hetzelfde lid is van mening, dat deze dienst - althans de organisatie - verouderd is. Een ander lid sprak uit, dat de staf te duur is. Er werken veel des kundigen bij deze dienst, maar de ge meente maakt er te weinig gebruik van; deze ambtenaren zullen meer produktief moeten worden gemaakt. UITSTERF-SYSTEEM B. en w. gaven toe, dat bij niet voldoende kapitaalswerken de top te zwaar is. Diverse plannen kunnen echter nu reeds worden voorbereid. Intern is reeds besloten in ontstane vacatures niet te voorzien. De werk wijze van de dienst is aangepast aan richtlijnen van de vereniging van di recteuren van openbare werken. O- verigens zal dit uit het uit te bren gen rapport kunnen blijken. De dienst zal thans meer worden ingeschakeld bij het werk van sane- rings- en uitbreidingsplannen e.d. Het bureau, dat thans met deze taak is belast, werkt duur; B. en w. hebben dit werk reeds enigszins ge remd. De gemeenteraad te Middelburg heeft o.m. een voorstel aangenomen tot hernieuwde vaststelling en invoe ring van de rechtstoestandregeling voor de gemeenteambtenaren. Deze omvat de arbeidsovereenkomst-ver ordening. het algemene ambtenaren reglement, de wachtgeldregeling, de uitkeringsverordening en de kinder- toelageverordening. In antwoord op een vraag van de heer Hubregtse (Arb.), die in dit ver band gesteld werd, zei wethouder Berenpas, dat de Middelburgse ge meenteambtenaren kennelijk weinig belangstelling bezitten voor de instel ling van een medezeggenschapscom missie. De heer Hubregtse had nl. de vraag gesteld, of er nu ook binnen afzienbare tijd een dergelijke com missie zou komen. Hij vond het trou wens ook tijd worden,' dat er een per- soneelsfonds kwam ter dekking van bepaalde ziektekosten, een fonds dan, waarin de gemeente eventueel zou bijdragen en waarvan het de gemeen teambtenaar vrij moet staan al of niet lid te worden. Het initiatief, aldus de heer Beren pas, tot het in het leven roepen van een medezeggenschapscommissie, moet uitgaan van de ambtenaren zelf. Er is indertijd eens gevraagd om on der de ambtenaren na te gaan of er belangstelling voor zo'n commissie bestond, maar die interesse is nim mer gebleken. Mocht deze alsnog ge constateerd worden, dan zal zeker de instelling van een medezeggenschaps commissie in studie genomen worden. Aan de eventuele oprichting van een door de heer Hubregtse bedoeld per- soneelsfonds zal de nodige aandacht worden besteed. De overige op de agenda voorkomende punten worden bijna alle vrijwel zonder bespreking aangenomen. Een uitzondering hierop vormde de toekenning van een per soonlijke toelage aan een der gemeen teambtenaren. Precies 50 minuten had de raad nodig om in besloten vergadering tot een beslissing te ko men. Die viel voor de betrokken amb tenaar gunstig uit. G.S. hebben de jaarstukken van de prov. bootdiensten de Prov. Staten ter goedkeuring aangeboden. Het boekjaar 1956 sluit met een verlies van 3.186.919.waarin begrepen is een exploitatie-verlies van bijna 4 ton op de diensten, welke voor reke ning der provincie komen. De activa en passiva van de ba lans van de provinciale stoomboot diensten bedragen per 31 december 1956 12.251.526.—. Het nadelig saldo van de dienst Vlissingen - Breskens bedraagt 1.097.302.voor de dienst Terneu- zen - Hoedekenskerke bedraagt het nadelige saldo 320.427.voor de dienst Kruiningen - Perkpolder 1.373.059.voor de dienst Zierik- zee - Katseveer 310.594.voor de dienst Kortgene - Wolphaartsdijk 66.721.— en voor de dienst Veere- Kamperland 18.815. Voor de dienst Vlissingen - Bres kens, Terneuzen - Hoedekenskerke en Kruiningen - Perkpolder draagt het rijk 2.790.789.— bij. Ja, er is belangrijk en verheugend nieuws over Nederlands meest gebruikte wasmiddel. Het is nieuws dat U rechtstreeks aangaat en waarvan U meteen en volop de zoete vruchten plukken kunt. Hoe? Leest U maar en... profiteer ervan! Uw leverancier heeft pakken Radion voor U met letters erineen R, A* D, I, O of N. Verzamel deze letters op de spaarkaart die bij U thuis is bezorgd. Elk woord R.A.D.I.O.N. geeft recht op een gratis pak. Ruil Uw dub bele letters met Uw buurvrouw of vriendin.' Dat maakt het sparen extra gezellig enU bent nog vlugger toe aan Uw volgend gratis pak. Ook Uw gratis pak bevat een letter. U behoeft er dus maar vijf bij te sparen. De spaarkaart hebt U beslist nodig. Is de Uwe zoek? Haal een nieuwe bij Uw leverancier. U kunt dan precies lezen wat U allemaal kunt doen en op welk een prettige manier U met Radion voordelig uit bent: op ieder standaardpak op ieder reuzenpak Fijn zacht leder Californië damespantoffeltje, 4 mode kleuren: rood, beige, grijs en camel. Q95 Leren zool. Ihitriclu Origineel schapenvacht ■jamespa ntoff eitje. Kraag kan hoog en laag gedra gen worden. Leren zool. Deze snelle gastvrouw laat haar gasten niet wach ten! Niet op zichzelf en niet op de koffie Want haar poederkoffie met Nutroma is de snelste weg naar volmaakt aroma Nutroma is immers de veredelde koffiemelk - blank en zuiver - van Nutricia. Wollen kameelharen heren pantoffel.Camel kleur, bruin omboord, buigzame zachte rubber zool Jongensmaten in ruitdessin 30-35 2.95 36-40 3.50 Heerlijk warm - snoezig corduroy ritslaarsje, buigzaam zacht zooltje 19-24 Hoe U de koffie ook zet: 25-28 5.50 Precht lederen heronpan- toffel. pest prl- n» ma. leren zool y,7Ü idem r. et im. vacht gevoerd 1595

de Stem | 1957 | | pagina 8