Als u zachtheid zoekt, dan vindt u t zachtst els SC op ijsberg p Wit DE DUIVEL IN HET DORP Zwart o MENING EN COMMENTAAR SPAARBRIEVEN SPEK WRAAK p de Sint h van ;ditie s TWEEDE BLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1957 j")OOR het Rijk wordt een tweede methode geprobeerd om aan geld te komen. Er worden spaar- brieven uitgegeven voor kinderen a f 25, voor zuinige huisgezinnen a f 100, voor spaarders, die om hun kinderen en kleinkinderen denken, a f 500. Voor zover ik recht heb te denken is het onder aantrekkelijke voorwaarden. Er wordt geen rente uitgekeerd, waardoor zeer veel administratie achterwege kan blij ven. De rente wordt er als 't ware bijlgeschreven, zodat de spaarder, na 13 jaar. het gespaarde verdub beld terugkrijgt. Tussentijdse af lossing is ook nog mogelijk. Maar daarover praat ik niet, want de be doeling der spaarbrieven is de men sen te leren sparen en dan in 13 jaar niet aan het gespaarde te ko men. Als iedereen dit nu weet en begrijpt, zullen veel mensen op de ze wijze tot sparen kunnen komen, 't Is alleen maar de vraag of een radiovoordracht van de minister, een paar berichtjes in de krant en het uitzenden van inschrijfformu lieren door de banken aan de klan ten voldoende middelen zijn om iedereen tot deelneming aan deze spaarbrief-actie te bewegen. Vooral de ambtenaren-, middenstands-, landbouwers- en werkliedenorgani saties moesten zich eigenlijk tot taak stellen in eigen gelederen daar voor niet alleen propaganda te ma ken, maar ook de wegen om zich zo'n spaarbrief eigen te maken te effenen en de middelen zich deze te verschaffen ter beschikking te stellen. Vier doden bij bosbrand te Sydney OBEfLlISK ZAKDOEKEN GOLDEN FICTION, eert gulden genieting voor 90 cent Uitslag van kinderprijsvraag boekenweek Overeenstemming herstelbetalingen Japan-Indonesië TA/* RA D I O'TV* RADIO -TV- Televisie eesterlijke s die over reeds zijn lekendheid /an Johan odig hier- ar applaus d, die tot 'middeling neenschap iJRSUS om hier ook op de te geven ornamelijk sers. Ook deze cur- ilkom zijn. zal berus- lijkspolitie. werd voor sussen een in de kom n beschik- cursussen ember a.s. of bij de iet en B.J. en. EMING :r A. Borm wijzer aan homas van ROND achtig zon- ir het dorp. de mu- Volk, voor lieuwe uni- or de stra- rote schare ns begon dg uto de tocht eentehuis te r hij met de een praatje uitdeelde, it. Anna ter r het kloos- ar de goed- gul bedacht, j zijn tocht, 1. Hij werd ,rumband en lo". Op het t en zijn ge le voorzitter de heer Ch. ster maakte saar aan de Bisschop de dat zij er het natuur- ordt. Apollo 'klaasliedjes, /erden mee- Rozenoord lit. Zondag- zoek aan de hij in café irak en ver- bejaarden lis bezocht, aas een be- in de KAB- ers van deze dat in de worden op- IING UIS 'er. "Jantje "Centraal" ing. Ook waren eester P. F. Ie Belgische net een en- ng, waarna ioossens re- g deed. ngmaal aan- tegem en de itkustvissers eghere spra. verd een ca- ier de leden je het ca- herboren" laetaert een bate van loolexpeditie ivian Fuchs, een vracht- r het ijs ge- let zijn me ng met zijn een 20 me- voordat hij on worden Ie expeditie ie kilometer werden aan er één weg -e hem vrij. veg is naar iterdag een an de lucht- Men moet het punt te ?p van twee it. Gezamen- •rstmis aan VTen wil ge- mer zoveel ratuur is nu nul. w 8 uur: De >ia 8 uur: Zo xr: De familie ■andmerk der Kleren maken Kleren ma- rovers van de aamse Opera, >ia 8 uur: Zo A. en C. als xr: De familie randmerk der Kleren maken Kleren ma- rovers van de Dan zou beter bereikt worden wat toch wel de bedoeling zal zijn, dat miljoenen huisgezinnen er aan deelnemen en honderdduizenden nieuwe huisgezinnen leren sparen. Dan zal nog beter bereikt worden wat de regering wil: kapitaal te vergaren om de zo noodzakelijke woningbouw in een vlug tempo te doen verlopen. 't Is alleen maar jammer dat deze actie wordt ingezet in de maand december, waarin de uitgaven ge schieden moeten voor St.-Nicolaas en kerstmis. Slaagt de actie, dan ondervindt de middenstand daarvan de weer slag. Gaat de mensheid er toe over om op de oude royale weg van feestvieren door te gaan, dan brengt de spaaractie niet die honderden miljoenen op die de regering er zeker van verwacht. B.o.Z. Ir. J. (Advertentie) £)E varkensfokkers en de varkens slachterij zitten vast door het verschijnsel: de mensen eten geen spek meer tegenwoordig. Zelfs de Duitse bevolking, voor wie vanuit Nederland veel spek werd inge voerd, verorbert niet zoveel spek meer als vroeger. Allemaal een ge volg van de welvaartsidee: Waar om het „gewone" spek eten, als we het zo goed hebben! En misschien ook wel een gevolg van de idee het is gezonder minder vet te eten Of dit laatste juist is, waag ik te betwijfelen... maar ik ben geen vak kundige! Wat betreft het eerste: ik heb, zestig jaar geleden, de tijd gekend dat iedereen spek had. Of dat kwam omdat het 't goedkoopst was, of dat iedereen het lekker vond, of dat men niet aan welvaartshoog- moed leed... dat weet ik niet. Rond 1900 zag men het verschijn sel dat hoofdzakelijk de kleine mensen spek aten en in „deftige" huisgezinnen dit voedsel veel min der op tafel kwam. Na 1918 kon men opmerken dat in alle huisgezinnen minder spek gegeten werd, rond de dertiger ja ren at de in armoe verkerende klein-ambtenarij, uit zuinigheid, spek en minder vlees. (Advertentie) Nu, na 1945, is met alles uit de vooroorlogse tijd ook blijk baar op dit gebied een algehele wij ziging ontstaan: er zijn weinig men sen meer die geregeld spek eten. Dat geeft vanzelfsprekend veel moeilijkheden aan de varkensfok kerij en aan de industrie die zich met het slachten en verwerken der varkens bezig houdt. Allerlei instellingen komen ten minste met cijfers en publikaties voor de dag. Nu de arbeidsmarkt „ontspan nen" wordt en de werkloosheid zo danig toeneemt dat men zich zor gen maakt, zal de welvaartskoorts wel wat zakken. Nu komt de tijd dat velen uit zuinigheid weer wel spek gaan eten. En als het spek nu ook eens goedkoper werd! Maar over dat goedkoper maken (om het gebruik aan te moedigen), daarover praten al die instellingen niet, die zich opwerpen om de varkensmes- terij in stand te houden en de in komsten der varkensvleesindustrie op peil te houden. Zou dit werkelijk niet mogelijk zijn? B.o.Z. Ir. J. {-JET was te verwachten, dat na het votum in de Algemene Ver gadering te New York in Indonesië het een en ander zou geschieden ten opzichte van Nederland en de Nederlandse bedrijven. Minister Luns had wel de suggestie van een gesprek aan de hand gedaan, doch hij kon vooraf weten, dat hij tegen over een onredelijke partner daar mee geen succes kon behalen. De eerste daad van wraak treft de KLM, de pionierster op een lucht- route, die voor Indonesië van zo veel nut en voordeel is geweest. De Nederlandse bedrijven hebben verder gedurende een etmaal van een „spontane" staking kunnen ge nieten. Wat er verder nog op dit program van redeloze wraak staat, dienen we af te wachten. Met dit alles vallen nu samen de berichten over de mislukte aan slag op president Soekarno en op vallend is, dat deze aanvankelijk niets meldden over de daders, ter wijl hun identiteit op het ogenblik, dat we dit schrijven, nog steeds niet is onthuld. Het is toch een van de eerste dingen, waarnaar men op zo'n ogenblik vraagt en waarover men iets meldt. Vanwaar deze ge heimzinnigheid? Het gevaar wordt daardoor gewekt, dat een met anti- Nederlandse sentimenten volge propte massa nu ook maar weer de Nederlanders de schuld zal geven Het communistische dagblad Harian Rakjat is al begonnen met verband te leggen tussen de moordaanslag en de kwestie-West-Irian... Negen jongens van 13 tot 18 jaar die zaterdag een wandeltocht in de Blauwe Bergen ten noorden van Syd ney (Australië) maakten, zijn door een bosbrand overvallen, waardoor vier van hen om het leven zijn geko men. Een zeventienjarige jongen, die tot de groep behoorde, deelde in een zie kenhuis te Sydney mee. dat de negen jongens zich plotseling gevangen vis ten door een muur van vlammen. Hij zei zijn tochtgenoten te hebben toege schreeuwd door de vlammen heen een dal in te rennen, waar een riviertje loopt. De anderen waren echter in een andere richting de heuvel op ge lopen. De overlevende heeft brand wonden. De politie heeft de lijken van vier van de jongens gevonden. Zij achtte het aanvankelijk onwaarschijn lijk. dat de andere vier zich zouden hebben kunnen redden, maar deze jongens werden niettemin toch nog levend aangetroffen. Zo zacht... zo kleurig! Zo zacht,zo kleurig als 'n vlinder. Een „piek"-fijn geschenk I Zakdoeken voor dames en heren De ,,Shackleton" het Britse pool- schip dat op een ijsberg voer, is mo menteel op weg naar Zuid-Georgia, een eenzaam eiland in de zuidelijke oceaan, waar het in dok zal worden gezet. Met bijna bovenmenselijke in spanning wist de bemanning het schip voor de ondergang te behoe den. Bovenstaand een foto van de „Shackleton" Deze foto werd ge maakt toen de Shackletonin oktober 1956 uit Southampton ver trok naar het Zuidpoolgebied. Aan de affiche-prijsvraag voor kin deren van 6 14 jaar, uitgeschreven ter gelegenheid van de kinderboe kenweek 1957, hebben ca. 2000 kinde ren deelgenomen. De jury heeft de volgende prijzen toegekend. Eerste prijs: (boekenbon van 50.Folkert Haanstra, Meppel 6 jaar. Tweede prijzen: (boekenbon- nen van 25.Tanja Meyer Ri- card, Blaricum 6 jaar, Sander van RUMOER De politie van Los Angeles heeft niet de minste moeite J gehad met het opsporen van S de heer Frank Burnett, die een winkel was binnengedron- j gen. Op de eerste plaats deed onze Frank het op klaarlichte t S dag. Bovendien is de winkel aan een drukke straat gelegen, zodat er meteen de nodige alarmseintjes naar het politie- S bureau gingen. In de winkel t zelf ging Frank eerst rustig j op de vuist met enkele per- soneelsleden. Voorts draaide hij al het licht aan en alsof J hij nog niet genoeg rumoer i gemaakt had stak hij ook de nodige voetzoekers af. Met dit laatste was hij bezig, toen de agenten binnenkwamen. S ..Eindelijk," zei Frank tevre- l den, „nu kan ik lekker de gevangenis in om een vak te Zeren". J Voorzorg Bij een apotheker te Castle werd een aantal zogenaamde molotov-cocktails aangetrof fen. De man verklaarde, dat hij de dingen had aange maakt voor het geval hij ru zie kreeg met zijn huurman. Vissen De heer Lennard Joyce uit Brank- eome heeft zijn slimme vistechniek maar afgeschaft. Zijn systeem was om twee hengels te gebruiken. Bij de een hield hij zelf de wacht. De andere zette hij een stukje verderop stevig in de grond. Dezer dagen ging een vis met de vrijstaande hengel aan de haal. Onze Lennard schrok daarvan zo, dat hij in het water viel en zodoende ook de tweede hengel verspeelde. Hij kon gelukkig zijn leven nog redden. Het gebeurde was aanleiding voor bij zonder pijnlijk gelach van derden. Advies De Italiaanse politie heeft de 32- jarige burgemeester van Camastra (bij Naro op Sicilië) gearresteerd, omdat hij zijn dorpelingen had aan geraden bij een plaatselijke voetbal wedstrijd door de controle te drin gen zonder te betalen. Produktie Kippen in Rusland, die een behandeling met ultra-vio lette stralen hebben onder gaan, hebben haar eieren- produktie met 65 procent verhoogd, zo meldt „Tass". Maaltijd Mevrouw Aubry uit Saint-Urbain aan de Marne, een 85-jarige weduwe heeft ter gelegenheid van haar ver jaardag alle personen, die ter zijner tijd een rol zullen spelen bij haar begrafenis, een maaltijd aangeboden. „Het is inderdaad een beetje aan de ruime kant, mijnheer, maar dat zullen we wel even ver helpen. Deze kant op alstublieft". Volgens regeringskringen in Tokio hebben Japan en Indonesië overeen stemming bereikt over de kwestie der Japanse herstelbetalingen aan Indo nesië. Deze herstelbetalingen zullen in totaal 800 miljoen dollar bedragen. In dit bedrag is begrepen de han delsschuld van Indonesië aan Japan van 177 miljoen dollar, welke thans zal worden geannuleerd. Van het res terende bedrag van 623 miljoen zal 400 miljoen dollar worden betaald in de vorm van economische samenwer king, terwijl de zuivere herstelbeta lingen zijn vastgesteld op 223 miljoen dollar. (Advertentie) i voedt e« beschermt Üw haar. hoedt het de hele dag id model "de haarcrème van haarspecialisten" en geeft het een prachtige glans Ali de Kerke, Amsterdam 8 jaar en Hendriks, Meppel 10 jaar. Voorts kregen 17 kinderen een der de prijs (boekenbon van 10.en 50 kinderen een vierde prijs (boeken bon van 5. WOENSDAG 4 DECEMBER HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 9,00 V. d. zieken 9,30 Waar voor uw gold 9,35 Waterst. 9,40 Lichte muz. 10,10 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,10 Philips Willem, hoorsp. 12,10 Meisjeskoor 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,37 Adventsdienst 13,00 Nws. 13,15 Met Pit op pad 13,20 Lic'hte muz. 13,45 AÜda, opera (3e en 4e bedrijf) 15,05 Gram. 15,30 Vocaal kwart, en soliste 16,00 V. d. jeugd 17,20 Muzikale caus. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Koorzang 18,20 Spec trum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven 18,30 RVU: Levens kunst, door prof. R. Broekman. Tweede lezing 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, caus. 19,15 Gram. 19,30 Bui- tenl. overz. 19,50 Gram. 19,55 Een tref punt, caus. 20,00 Radiokrant 20,20 Kamer - ork. en soliste 21,30 Kerk en Staat in de Middeleeuwen, caus. 21,50 Gevar. muz. 22,10 Filmbeschouwing 22,20 Kamerkoor 22,40 Cello en piano 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20-24,00 Platennieuws. HILVERSUM II 208 m - VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V. d. vrouw. VPRO: 10,00 Schoolradio. VARA: 10,20 Gram. 11,00 RVU: Griekse kunst, door mevr. dr. H. 's Jacob 11,30 Gevar. progr. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Pianotrio 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,20 Orgel en zang 13,50 Medische kron. 14,00 Piano recital 14,30 V. d. jeugd 16,30 Gram. 17,15 Pianoduo 17,35 Gram. 17,50 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz.: De brievenbus gaat open. Correspondentie- club o.l.vRegina Zwart 18,00 Nws. en comm. op het nws. 18.20 Gram. 18,40 Act. 18,50 Gram. 19,00 V. d. kind. 19,10 Accord. en Oosterse trom 19,25 VARA-vari-a. VP RO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, caus. 20,15 Promenade ork., omr. koor, ens. en sol. 21,05 Deze tijd heeft geen tijd, hoorsp. 22,10 Lichte muz. 22,35 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22,50 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Es peranto. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16.30 Ork. conc. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Voordr. 17,45 Gram. 17,50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,30 V. d. sold, 19,00 Nws. 19,40 Volkszang 20,00 Hoorspel 21,30 Omr. orik. 22,00 Nws. 22,11 Kamermuz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 en 14,15 Idem 15,15 Koorzaing 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Ka mermuz. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20,00 Hoorspel 22,00 Nws. 22,55 Idem. WOENSDAG 4 DECEMBER KRO: 17,00-17,30 V. d. kind. VARA! 20,30 Sportpanorama 21,00 Gerommel in Kilkevin, blijspel. FRANS BELG. 19,00 La pensée so- cialiste 19,30 Sport 20,00 Journ. 20,30 De avonturen vain een reporter 21,00 Repor tage 21,30 Lectures pour tons 22,20 We- reldnws. VLAAMS BELG. 19,00 Cultureel-filo- sofisch progr. 19,30 De scepter van Otto- kar, TV-album 19,35 Nws. 20,05 Documen tair progr. 20,35 Filmintermezzo 21,00 Ge donder in Kilkevin. toneelstuk (over- name v. d. NTS) 22,30 Nws. door Maurice Zermatten. 18) Maar hij verdroomt zijn tijd niet. Hij hangt het accordeon om, zijn vingers glijden over de zwijgende toetsen, hij trekt het instrument o- pen en sluit het weer, terwijl het ormeloze tonen uitstoot, die de ka- ln.°ansen. Dan worden de gelui- te ri™isch, een melodie tinkelt oofe1- donker van een ernstige be geleiding, stromen van noten sprin- f n °P als juichende fluittonen. Emi- ie volgt met zijn bovenlichaam al ae bewegingen van zijn armen, die uitzwaaien en zich samenvouwen. In enkele ogenblikken is de her- nirg geheel van aanzien veranderd, ratels en stoelen werden in een hoek opgestapeld. De waard verzet zich met, maar vraagt zich verbijsterd af, yanneer er een einde komt aan die invasie. Maar de houding van Ernestine en Lmiie stelt hem gerust. Ze spreken niet met elkaar, al zitten ze vlak bij een, ze geven elkaar geen enkel te ken van verstandhouding. Wat had hij dan wel gedacht? Zijn vrouw leek kalmer dan ooit. Ze zit met haar kin op haar gevouwen handen en het lijkt wel of ze geen deel heeft aan db luidruchtige vreugde. Terwijl al les om haar heen druk in de weer is, blijft zij roerloos op haar plaats zitten peinzen. Wist hij dan niet, dat vóór het on weer de lucht en de bladeren en het gras stil worden, heel stil? Paartjes vormen zich. Candide Bru- chez vraagt Ernestine; zij neemt aan en Cesar is er blij om. Was ze dan toch niet voor Emile gekomen? Ze gaan telkens aan hem voorbij in hun dans en hij blijft tegen de wand staan. Maar ze was verder van hem weg dan ooit. Emile vervulde haar den ken van het ogenblik af, dat ze hem gezien had. Zijn vlammende rode ha ren deden haar denken, aan de wil de uren van vroeger. Komt al dat geluk nu terug? Een golf van pas sie overweldigt haar om haar mee te slepen in een wereld, die haar haar zo lang al ontzegd is. Haar jeugd sprint in haar op en bruist te heviger, naarmate ze lan ger onderdrukt was. Geen ogenblik denkt ze meer aan haar kinderen. I Met lichaam en ziel geeft ze zich aan Emile over als in de tijd. toen hij haar kwam opzoeken in Planer bier. Hoe zal ze met hem ontvluch ten? Ze weet het nog niet, maar ze I weet, dat ze hem volgen zal. Dansend komt ze langs hem, een I enkele blik sluit de stroom van we-1 derzijdse overgave. Ieder woord zou haar verwarring verraden. Geen ogenblik vergeet ze, dat Cesar haar bespiedt. Ze ziet hem daar staan te gen de wand en ze ziet, hoe hij naar haar kijkt. Wat is hij al oud en afgetakeld en wat ziet hij er vuil uit met die baard van een hele week. Hoe is het mogelijk, dat ze zes jaar van haar leven aan dat le lijke magere scharminkel heeft gege ven. Wat ben ik toch gek geweest! Ze zou haast medelijden met zich zelf krijgen, dat ze zich zo opgeof ferd heeft. Ze weet niet meer, dat ze het zelf gewild heeft, dat ze ver lokt is door dat nieuwe huis aan de weg, door het café, waarin zij de waardin zou zijn. Maar ze had Cesar niet gekend. Waarom staat-ie daar nu vanavond als een geslagen hond? Ze heeft hem niets gedaan, nog niet. Maar Candide Bruchez ontrukt haar aan haar dromen. Die ezel! Waar bemoeit hij zich mee? Wat heeft hij te maken met de gezond heid van de kinderen? Ze antwoordt hem kortaf. En ze danst wild, haar rokken waaien op en de hoop fluis tert haar wondere dingen in. Waar is zij? Als de muziek ophoudt, valt ze uit de zevende hemel in die herberg vol rook. Maar ze maakt zich los uit de groepen en gaat naar Cesar sluw en wreed, zich wrekend op hem, die ze gaat verraden. Hij ontvangt haar met een stuur se blik. Wil je niet, dat ik dans? Waarom moest ze hem toch zo kwellen? Lorenz had nog geen tijd iets te antwoorden, toen Emile al tus senbeide kwam. Wat sta je daar met gefronst voorhoofd te kijken, Cesar? Wil je je vrouw naar bed sturen? Maak geen flauwe kul hoor! Ze is graag in ons gezelschap. Dans liever eens met haar, vooruit! Hij duwde ze elkaar in de armen en trok gauw een mondharmonica uit zijn zak. De melodie van een wals sleepte hen tegen hun wil mee. Maar nauwelijks hadden ze enkele stappen gedaan of Lorenz liet zijn vrouw los, vegde zijn gezicht af en ging achter in het café op een taboeret zitten. Hij speelt als een wilde, mop perde hij. Emile, die het paar had aangeke ken, kwam doorspelend nader en knikte haar toe om de dans met hem voort te zetten: de mondharmonica belette hem te spreken. Nu gebeurde dan wat Ernestine al van het begin van het bal gehoopt had. Haar geest sloot zich af van alles wat vreemd was aan haar ge luk. Het plezier verwarde haar her innering en droeg haar weg naar wondere droomlanden. Met haar wangen tegen de hals van Emile en haar borst tegen de zijne, met halfgesloten ogen hield ze op, zich zelf te zijn, groeide in het geluk en werd vervuld van een zoete vreugde, die mateloos was. Als het huis was gaan branden, had ze er niets van bemerkt. Hij speelde maar door, schijnbaar onverschillig. Die hem kenden, wisten wel dat hij iets voorbereidde. Zijn blikken waarden rond, van het ene paartje naar het andere, hij keek van Mar griet naar Eugenie, van Eugenie naar Cesar. Hij hield Ernestine in zijn armen. Glimlachte hij? Dan maskeer de het blikken mondorgeltje toch ieder spoor van voldoening. Margriet riep woedend: Wij kunnen niet meer. Maar Emile deed of hij niets hoor de. Cesar werd ook ongeduldig. Hij had er spijt van, zijn vrouw in de muil van de wolf te hebben geworpen. Maar wat kon hij doen tegen die wilde bende? Hij dacht een ogen blik, zijn karabijn te pakken en ze allemaal als misdadigers te verja gen. Maar wie zou, na zo'n schan daal nog in het café komen? En had hij eigenlijk geen ongelijk. Ernestine is zelf schuld. Ze heb ben haar niet geroepen. Kijk maar eens, hoe ze zich als een klein meis je tegen hem aandrukt: dat kun je Perraudin niet verwijten. Maar de woede stijgt in zijn keel als een stormvloed. Hij weet, dat hij zich maar wat staat voor te praten. Hij ziet immers maar al te goed, dat die jongens, die aan God noch gebod geloven zijn vrouw in het ver derf zullen storten, zoals ze al met die twee meisjes gedaan hebben. Waarop wacht hij nog? Waarom treedt hij niet op, voor het te laat is? Hij sloeg z'n handen voor zijn ge zicht. Wanneer zou die duivelse mu ziek eens ophouden? Nooit had hij een dergelijke wilde boel gezien. Zo stormde de Dranse vroeger tegen de rotsen aan zijn oe vers, als de sneeuw begon te smel ten en het water met donderend ge raas naar de vlakte stortte. Ja, zo was het vroeger... Nu, en die gedachte doet hem een ogenblik niet denken aan de pijn in zijn borst, die zijn hart benauwt nu heeft hij gezien, toen hij aan het stropen was, hoe enorme water massa's opgestapeld waren achter de gletscher. Wel is die dik genoeg.. De muziek brengt hem terug tot zijn woede. Hij kijkt op. Ernestine is nu nog dichter bij Emile. Ze ziet hem niet aan, maar haar gezicht straalt van blijdschap, als in extase. Halt! In ontembare woede schoot hij op hen af, midden in de dansparen, die uiteenvlogen als na een ontploffing. Doodsbleek keek hij beurtelings alle bei aan. Hij had hun zijn plotselinge woede in het gezicht willen spuwen, hen in zijn handen willen vermorze len. Want hij walgde van hen allen, zo fel. dat hij het niet in woorden had kunnen uitdrukken. Hij siste als een kat, die klaar staat tot de sprong. Ze barstten in lachen uit. Hij zag ze in zijn woede maar half, doch ging op hen af. Droom je Cesar? Word wakker, kerel! Lorenz wierp zich op Emile, maar kreeg geen kans hem te slaan. Tien handen grepen hem beet en hielden hem vast. Ze deden hem neerzitten op een bank, zoals men doet met een dronken man. Hij probeerde ver geefs, zich los te maken. Breng hem in de kamer, zei Er nestine. Toen hij haar hoorde, keerde hij zich om en fixeerde haar. Dan boog hij het hoofd en stiet het scheldwoord uit, dat zwaar van walging was: Teef! Kom aan. Cesar, wees kalm! Emile boog zich over hem en schud de hem, zonder hem pijn te doen. Het leek zelfs, of zijn stem aange daan was. Wees kalm, kerel! Wat hebben we je dan gedaan? Ze lieten hem eindelijk los. Hij stond niet dadelijk op, want zijn woe de was bedaard. Maar Ernestine vluchtte achter Emile. Bescherm me, zei ze. Hij zal me doden! Toen stond Cesar op en ging de herbergzaal door. Zijn stappen klon ken door de stilte en de trap kraak te. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3