Middelburg doet mee aan verhoging topsalarissen VALDELIS Raad van Yerseke akkoord met gemeentebegroting Bejaardentehuis Ylissingen op 7 december in gebruik ZUID- HE VELA IX/) Haringvissers brengen enorme vangsten mee Aandacht voor interlokale automatisering 2.25 PT.T.-kamer Walcheren Oesterionds gaat oesters aankopen MIDDELBURG VLISSINGEN De financiën der waterschappen ZEEUWS! II- VL OOSTBURG Moeilijkheden van Zuidpoolexpeditie AGENDA Vandaag Morgi en DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 DECEMBER 1957 (Van onze verslaggever) De gemeenteraad van Middel burg heeft zich maandagmiddag uitvoerig bezig gehouden met de kwestie van de topsalarisverho ging. Op 5 augustus jl. had de raad een voorstel van b. en w. tot verhoging der topsalarissen verworpen op grond van het feit, dat hierdoor de ambtenaren bezoldigingen uit haar verband gehaald zouden worden en op grond van de gemeentefinanciën die een voorzichtig beleid nood zakelijk maken. Gistermiddag echter werd een herhaald voor stel van b. en w. na uitvoe rige beraadslaging aangeno men met 14 tegen 3 stemmen. De meeste leden, die over dit on derwerp het woord voerden, hand haafden hun reeds hierboven genoem de bezwaren, maar erkenden, dat de situatie landelijk bezien zich enigszins heeft gewijzigd en zij na men tevens in aanmerking, dat de ge meente waarschijnlijk mede tengevol ge van de vroegere afwijzing in per- soneelsmoeilijkheden is gekomen. Het bleek namelijk niet mogelijk om een directeur voor de vleeskeurings dienst aan te stellen en om een op volger te vinden voor het hoofd van de gemeentediensten. De heer A. J. Kaland (c.h.) kon zijn stem niet aan 't voorstel geven. Hij maakte zich ernstige zorgen over de pensioengrondslag van de binnenkort te pensioneren niet-topfunctionaris- sen. Drs. Th. Westerhout (arb.) meende, dat de benoemingsmoeilijkheden geen indrukwekkende argumenten waren. Zijn principiële bezwaren bleven on gewijzigd, maar hij achtte het prak tisch onuitvoerbaar het eerder aan genomen Middelburgse standpunt te handhaven. Hij bleef er voor, dat op zo kort mogelijk termijn iets aan de salarissen van de lagere ambtenaren wordt gedaan. Ook de heer J. S. Hoek (a.r.) was tegen een eenzijdige salarisverhoging, maar de heer L. A. Schenk (v.v.d.) deelde de opvatting van het college. Temeer nu acht van de 139 gemeenten met meer dan 14.000 inwoners het voorbeeld van het rijk hebben ge volgd. Mr. P. van Empel bleef er bij, dat de gemeente het zich niet kon permitteren en de heer A. J. Schot (s.g.p.) vond dat het moeilijk was om tegen te stemmen. Advertentie'. et n verfrissend geschenk voor hem! Geef hem Fresh-up de enige huidversterkende staaflotion die hij na het scheren zo graag gebruikt. Ook na elektrisch scheren. Na verdere argumentatie door b. en w. werd het voorstel tenslotte aan genomen. Hoge huren Er was o.m. nog een voorstel om enkele voorzieningen te treffen aan in aanbouw zijnde gemeentewoningen. Men wilde de keukens en de gangen laten betegelen, voorts geisers aan brengen. Dit alles zou een huurver hoging geven van 95 cent. De heren M. A. L. Hubregtse (arb.), P. Me- liefste (a.r.), I. van Loo (arb.) en P. H. Geers (arb.) vonden de huren al hoog genoeg en de voorzieningen niet nodig. Wethouder L. J. van 't West- ende zette uiteen, dat de eerste ver beteringen overeenkomstig de bouw voorschriften waren en maakte ook de plaatsing van de geisers voor de meerderheid aanvaardbaar. Het eer ste deel van het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen en het tweede deel kwam er met acht te. gen zes stemmen door. De vergadering besloot voorts o.m. tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer W. Berdenis van Berle- kom als voorzitter van de godshuizen. Zowel de raad als het college sprak zijn waardering uit voor het werk van de scheidende voorzitter in de af gelopen 26 jaar. Tot zijn opvolger werd met algemene stemmen de heer B. A. Hesselink gekozen. In de raad van Yerseke was een schrijven van de commissie voor Bui tengewoon lager onderwijs te Goes. De B.L.O. school is nu gehuisvest in een oude villa, maar voldoet niet meer aan de gestelde eisen. Een nieuw te bouwen school zal een ho ge bijdrage van de gemeente vergen. Gezien het grote nut van de B.L.O. school besloot de raad in principe medewerking te verlenen. Aangekocht werd het perceel Polen 8 voor 2400.Een voorstel van b. en w. tot een geringe verhoging van de leges gelden werd door de raad goedgekeurd. Tot leden van het burgerlijk arm bestuur werden herkozen de heren B. J. Korstanje en D. Harthoorn. Als gemachtigden voor de vergade ringen van de Waterleiding Mij. wer den de beidq^wethouders, de Koeyer en Koster aangewezen terwijl de heer Jonkheer tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd herkozen. Bij het agendapunt: nieuwe veror dening reinigingsrechten kwamen b. en w. met een voorstel het aanne mingsbedrag voor de ophaaldienst van huisvuil te brengen van 10.700 op 12.000.en wel voor een pe riode van 5 jaar. B. en w. stelden voor de reinigingsrechten van 5.20 te brengen op 7.50. De raad ging hier niet mee akkoord, vooral met de termijn van 5 jaar kon men zich niet verenigen. De heer Pekaar had liever een voorstel gezien deze dienst In eigen beheer te nemen en modern materiaal aan te schaffen. Ook de heren Sinke en van Schaik deelden deze mening en achten het mogelijk binnen de termijn van 5 jaar een gunstiger regeling te tref fen. De raad wenste eerst nog eens naar andere mogelijkheden uit te zien. Een uitvoerige bespreking volg de. waarbij b. enw. meedeelden dat de stortplaats voor huisvuil verderop gezocht moet worden, hetgeen meer kosten meebrengt voor de beheerder van de ophaaldienst. Tenslotte na men b. en w. het voorstel terug. In de volgende vergadering zullen b. en w. met een nieuw voorstel komen. Na artikelsgewijze de begroting te hebben behandeld werd deze vastge steld met aantekening dat de heer De haringvissers, die Breskens als thuishaven hebben gekozen, beleefden enorme vangsten. De afgelopen week kwam het meer malen voor, dat het net zo vol met haring liep, dat het scheurde, waar door de vangst dan weer verloren ging. De T.X.4, die samen met de U.K. 7 een span vormt, kwam binnen met de ruimen volgeladen en de laatste trek zomaar op het dek uitgestort, wat door het goede weer wel mogelijk was. Een prachtig gezicht was het dit schip in de haven te zien liggen met op het dek een laag haring van meer dan een halve meter dik. Door deze vangsten heerst er ook in de vismijn een geweldige bedrij vigheid van kopers en verkopers. Meer dan een miljoen kilo haring werd in die ene week verhandeld. Een schrille tegenstelling hiermee vormt de garnalenvisserij, die door stopzetting van de export naar Frank rijk zwaar werd gehandicapt. Het grootste gedeelte der garnalenvloot ligt nu in IJmuiden voor de sprot visserij (schardijn). Alleen enkele kleine scheepjes zijn nog in Breskens achtergebleven voor de garnalenvis serij. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot zal zaterdag 14 dec. ber 's middags om drie uur officieel het nieuwe tehuis voor Bejaarden „Het Gasthuis" aan de Koudekerkse weg te Vlissingen openen. Reeds kort na de oorlog bestonden er bij het bestuur van de burgerlijke instelling van weldadigheid „Het Gasthuis" en het gemeentebestuur van Vlissingen plannen voor het stichten van een nieuw bejaardente huis omdat het oude gebouw niet meer voldeed aan de gestelde eisen, en ook omdat het gebouw talloze ou derdomsgebreken toonde. Eerst in 1955 werd goedkeuring verkregen voor de bouw van het bejaardente huis met 24 bijbehorende bejaarden flats en op 19 december 1955 kon met de bouw worden begonnen. Tij dens de werkzaamheden werd beslo ten het aantal flats uit te breiden tot 48. Op 2 november jl. vdnd de op levering plaats van het bejaardente huis met de eerste 24 flats. Begin december zullen de bejaarden uit 't oude tehuis in hun nieuwe home trek ken. Het tehuis bestaat uit drie verdie pingen en is verdeeld in een hoofd gebouw en een zijvleugel. De hoofd vleugel bestaat uit 96 éénpersoons zit-slaapkamers en 3 twee-persoons zit-slaapkamers. Verder uit dienst ruimten (bestuurskamer. werkka mers directrice en administrateur, keukencomplex etc.). De zijvleugel bevat 20 tweepersoons zit-slaapka mers, een ziekenafdeling voor 10 min der valide of zieke bewoners, dok ters- en verpleegsterkamer en voorts bevinden er zich de vertrekken voor de staf en het inwonend personeel. Het totaal aantal bedden bedraagt 172 waarvan 152 voor bejaarden. Aan de bewoners staan verder ten dienst een feest- en kerkzaal, zes conversa tieruimten, een biljartzaal, enkele zit jes, een knutselruimte en een uitge streken tuin. Met de lift kunnen al le verdiepingen vlot worden bereikt Alle kamers en dienstruimten zijn aangesloten op de draadomroep. De zes blokken van acht bejaar denflats zijn verdeeld in twee verdie pingen en hebben elk twee trappen huizen, waarop 4 woningen uitkomen. De flatjes omvatten een woonkamer slaapkamer en keuken, met toilet en douche. Zowel het bejaardentehuis als de flats zijn voorzien van centra le verwarming. Voor de bouw werden de navolgen de materialen verbruikt: 1.400.000 stuks bakstenen, 2.100 m3 beton, 177 ton betonstaal, 69.470 stuks dakpannen, 500 meter warmwater leiding, 300 meter gasleiding, 4Q00 meter leiding voor centrale verwar ming, 15.000 meter elektrische lei ding, 50.000 meter bedrading, 3.900 m2 vloerbedekking en 't aantal licht punten bedraagt ruim 1.000 stuks. He bejaardencomplex beslaat een totale oppervlakte van 24.450 m2, inclusief de grote tuin met terrassen, vijvers, wandelpaden en zitjes. Gebraad tegen de subsidie aan de muziekvereniging Mozart" was. Alg. beschouwingen werden gehou den door de heren Pekaar (P. v.d.A.) Sinke (A.R.), Gebraad (S.G.P.) en de Leeuw (Gem belangen). Be treurd werd de geringe activiteit van het gemeentebestuur met betrekking tot het Delta-plan, de bestedingsbe perking, waardoor geen werken kun nen worden uitgevoerd. Met betrek king tot de gasfabriek voelden de sprekers er veel voor om dit gebouw te verkopen of te slopen en de vrij gekomen ruimte te bestemmen voor woningbouw. Het gebouw te bestem men voor brandweerkazerne, opslag ruimte enz zal, gezien de bestedings beperking wel onmogelijk zijn. De straks vrijkomende openbare school zou even goed in te richten zijn als brandweerkazerne. Gehoopt werd dat spoedig een aantal woningwetwonin gen gebouwd zal kunnen worden. Alle leden verklaarden hun steun te zullen geven aan het dagelijks be stuur bij het uitvoeren van deze be groting. (Advertentie) WEIGERT NOOIT Imp. Fa Dupont, Singel 107, A'dam Op de laatste vergadering van de PTT-Kamer voor de provincie Zee land heeft de stagnatie in de automa tisering van de telefoondienst in wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen punt van bespreking uitgemaakt. Op de begroting voor het jaar 1958 zijn n.l. tengevolge van de investe ringsbeperking de benodigde gelden geschrapt voor het bouwen van een knooppuntcentrale te Oostburg. die moet dienen voor de automatisering van de interlokale verbindingen. Besloten werd met het oog op de binnenkort aanvangende voorberei dingen van de begroting 1959. de spe ciale aandacht van de PTT-Raad voor dit automatiseringsproject te vragen. Ook is. van gedachten gewisseld o- ver de postale verbindingen tussen or :t. en west- Zeeuwsch-Vlaanderen, waarover veel onjuiste opvattingen bestaan. Van de zijde van de PTT gaf de directeur van het postdistrict Zee land en west-Brabant een uitzetting terzake. Daarbij is gebleken, dat de over deze verbindingen verzonden corres pondentie, mits op het voor dag- en nachtnet aangegeven tijdstip ter post bezorgd, normaal in de eerstvolgen de bestelling komt. Het huidige vervoerschema had dan ook de volle instemming van alle le den. In het verordeningsblad Bedrijfs organisatie is een wijziging gepubli ceerd van de verordening tot rege ling van het oesterbedrijf, welke in houd, dat voor de vrijwillige inleve ring van oesters aan het Fonds het voorgaande seizoen als basis zal gel den terwijl in de plaats van op de hoeveelheid nu gelet zal worden op de waarde van de geleverde toesters. De kwekers hebben nu tot 7 de cember a.s. gelegenheid op te geven of zij het hun toegewezen percenta ge aan het Fonds willen leveren. Deze aankoop is in de verordening vastgelegd door de instelling van peil data, 3 in totaal. Op de le peilda tum. 15 nov. was de ,kwekersgroep ruim 190.000.achter gebleven op hun aandeel van 30 pet. in de export. Deze achterstand kan nu door leve ring aan 't Fonds worden ingehaald. De aldus aangeboden oesters zullen door de controleur van het Produkt- schap worden gekeurd op kwaliteit. In de aangeboden partij mogen zich niet meer dan 30 pet. slechte en niet meer dan 10 pft. watervissen be vinden. Deze levering is voor de kwe kers geheel vrij en staat los van de verplichte inlevering. Deze is in de verordening vastgesteld van 0 tot 25 pet. Op de laatst gehouden oes- ter-Adviescomm. is besloten de ver plichte inlevering nog even uit te stellen. Ook het Produktschap heeft zich uitgesproken tegen een ver plichte inlevering en wel op grond van de goede walverkoop en de vrij willige levering aan het Fonds. Ten allen tijde kan echter worden over gegaan tot verplichte inlevering met terugwerkende kracht vanaf het be gin van het seizoen. Het voorziening&peil der gemeente B. en w. schrijven de raad, die tegen 9 december bijeengeroepen is, - o.m. om ook de gemeentebegro ting te behandelen dat de mogelijk heid geopend is tot herziening van het basisbedrag der algemene uitke ring uit het gemeentefonds. Zij wijzen er voorts op dat het te kort op de gemeentebegroting 1958 inmiddels steeg tot twee ton. „De centrumfunctie. zo vervol gen zij - welke onze gemeente te ver vullen heeft; de sociaal-maatschap pelijke taak. die op haar schouders drukt, alsmede de financiële gevol gen van de herbouw en het herstel van door de oorlog verloren gegane of beschadigde gemeente-eigendom men doen een zodanig beroep op de .-'gemene middelen, dat het restant beslist onvoldoende is om behoorlijk te voorzien in de redelijke behoeften van de overige taken, die onze ge meente te verzorgen heeft." Zij stellen de raad daarom voor te besluiten aan de ministers van Bin nenlandse Zaken en Financiën te ver. zoeken met ingang van 1 januari 1958 het basisbedrag per inwoner der al gemene uitkering, die deze gemeen te uit het gemeentefonds ontvangt, zodanig te v rhogen, dat zij in staat is een redelijk voorzieningspeil te voeren. Opruiming noodwoningen De 39 noodwoningen, die sinds 1945 de Paul Krugerstraat en de Sin gel ontsieren, zullen weldra gesloopt worden. Op de aan de Paul Kruger straat vrijkomende grond zal het pen sioenfonds der „Schelde" zestig hui zen laten neerzetten. De grond aan de Singel heeft „de Schelde" nodig voor eigen bedrijfsruimte. De bewoners der te slopen noodwo ningen krijgen huisvesting in de Tuin stad-blokken. welke „Gemeenschap pelijk belang" laat bouwen. Het eerste-kamerlid, ir. M. Geuze, uit Poortvliet, heeft aan de minis ter van verkeer en waterstaat de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister reeds medede len, tot welk resultaat geleid heeft het overleg, dat is geopend tussen de minister en zijn daarbij betrokken ambtgenoten, met betrekking tot de voorziening in de behoefte van water schappen aan leningen op korte en op langere termijn in de huidige fi nanciële omstandigheden, mede in verband met de uitvoering van de Deltawerken? 2. Is de minister niet van oordeel dat het verlengen van kasgeldlenin gen of het sluiten van nieuwe le ningen op korte of langere termijn in de naaste toekomst voor de wa terschappen niet wel mogelijk zal zijn, mede gelet op het gestelde in het rondschrijven van de minister van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie van 7 oktober 1957, waar in de maximum toelaatbare rente op 5,5 pet. per jaar is gesteld? 3. Is de minister bereid te bevor deren, dat op korte termijn maatre gelen worden getroffen, teneinde te voorkomen, dat de betrokken water schappen in een financiële impasse geraken en dat noodzakelijke water staatkundige werken niet kunnen worden uitgevoerd Of niet kunnen worden voltooid? Sas van Gent ST. NICOLAAS ENTHOUSIAST ONTVANGEN Onder het gejuich van een massa kinderen en de vrolijke klanken van het harmoniegezelschap „De Verenig de Vrienden" stapte zaterdagmiddag Sint Nicolaas aan de Oostkade van zijn stoomboot voor zijn traditioneel bezoek aan Sas van Gent. Reeds lang stonden vele kinderen ongeduldig te wachten, maar toen de heilige man aan land kwam kende het enthousias me geen grenzen. Op het balkon van het stadhuis werd de Sint verwelkomd door de burgemeester, die een heel verlang lijstje had. Tot zijn spijt kon de Sint echter niet alle verlangens inwilligen. Geld voor de woningbouw bijvoorbeeld kon hij niet verstrekken, hoewel hij wel toezegde eens een kansje bij Franco te willen wagen. Overigens kon St. Nicolaas zich nog veel van Sas van Gent herinneren en infor meerde hij belangstellend naar de diverse gemeentelijke problemen. Na deze officiële ontvangst werd onder grote belangstelling van vele kleine en „grote" kinderen een rijtoer gemaakt door de stad. Om 4 uur wer den de kleuters door de Sint ontvan gen in het Olympiatheater terwijl de oudere kinderen van 5 tot 7 uur een filmvoorstelling kregen aangeboden. 's Zondags vereerde St. Nicolaas de wijk Zandstraat met een bezoek. Ook daar werden aan de jeugd de nodige tractaties verstrekt, maar, zoals ook des zaterdags al was gebeurd, ook enkele vermaningen uitgedeeld. Philippine BOTSING Op het kruispunt bij hotel Wisker- ke botste een luxe auto tegen een jeep met aanhangwagen. De luxe au to kwam uit de Havenstraat en gaf geen voorrang aan de op de Provin- ciale-weg rijdende jeep met aanhang wagen. Aanvankelijk leek het of de chaffeur van de luxe auto er nogal erg aan toe was. Dokter Hofstee, die eerste hulp verleende, liet hem naar het ziekenhuis te Sluiskil over brengen. Hier bleek, dat hij geen letsel had bekomen. Direct na de aanrijding had hij een shock waar door hij zich van het voorgevallene niet veel meer kon herinneren. De materiële schade viel mee. GESLAAGD TONEEL VAN TONEELCLUB STOPPELDIJK. Wij kunnen met een gerust hart een goede punt geven aan de r.-k. toneel, club van Stoppeldijk voor de vertol king van Jan Naaijkens stuk: „Mijn hart is niet hier". Reeds in een vo rige uitvoering hebben wij deze club leren kennen door een in alle opzich ten verantwoord spel. Dat een club nu durft te verschij nen met een stuk dat een bekroning vindt in de Maestro-prijsvraag dan zegt dit ons dat zo'n club iets te bie den heeft. Stoppeldijk met zijn vele goede krachten heeft ons dan ook een avond aangêboden. die in alle opzichten verantwoord was. Het talrijk publiek gaf de spelers(sters) een dankbare ovatie. Over het spel willen wij niet in bijzonderheden treden, allen waren zeer goed en door uitstekend samen spel werd van het hele stuk een ver tolking gegeven, die naar, onze me ning vér boven de middelmaat lag. Regisseur Jos. v. d. Voorde heeft door zijn goede leiding bns een avond be zorgd waar we hem dankbaar voor zijn. Ztiiddorpe WEER EEN AANRIJDING Met slechts enkele dagen ertussen is er weer een nieuwe aanrijding ge beurd, ditmaal aan de "Bonte Koe" en tussen een bestelauto en een Bel gische vrachtwagen. Ook deze twee de aanrijding is gelukkig met enkel materiële schade afgelopen. Heinkenszand Plannen voor een dïepvrieskluis In navolging van enkele andere ge meenten, waar de privé diepvries- kluizen zowel voor gebruikers als ex ploitanten een succes bleken, zal ge tracht worden te komen tot de in richting van een dergelijke installa tie. Burgemeester Derckx. overtuigd van het nut van een aantal van deze diepvrieskluizen in zijn gemeente, heeft het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een Stichting, die de exploitatie van de ze kluizen zal behartigen. De eerste, voor alle belangstellen den toegankelijke bespreking, zal vandaag worden gehouden in zaal Hoondert om half acht. GLORIEUZE INTOCHT VAN ST.-NICOLAAS Geëscorteerd door zijn zwarte pie ten en omringd door een feestelijk gestemde jeugd, maakte de goedhei lig man zijn entree in ons dorp. De opgewekte muzikale klanken in St.-Nicolaas-stijl van de muziek vereniging Euterpe, de officiële ont vangst door het gemeentebstuur en de grote belangstelling van de oude ren, verleenden het gebeuren het ka rakter van een glorieuze intocht. Tijdens de officiële ontvangst in de raadszaal werd de stokoude maar kennelijk nog vitale bisschop voorge steld aan gemeentebstuur en geno digden, w.o. het voltallige bestuur van de winkeliersvereniging WINBE- LA, dat als gastheer optrad en de o-tvangst had georganiseerd. In zijn welkomstwoord sprak burge meester Derckx er zijn vreugde over uit dat St. Nicolaas ook dit jaar weer onder zijn gemeentenaren wilde ver toeven en hij schroomde niet de ve le wensen, die bij de inwoners leven, aan de hoge gast kenbaar te maken. St.-Nicolaas toonde zich in zijn antwoord een charmante gast en was, na enkele kritisch-vermanende opmerkingen, gul met zijn toezeggin gen aan het gemeentebestuur voor 't komende jaar. Vooral de kritische opmerkingen werden door het gemeentebestuur, op hoge prijs gesteld want uitgespro ken door een gezaghebbende figuur als de Sint, zag het deze opmerkin gen als een graadmeter van wat er in de gemeente leeft Voorafgegaan door de muziekver eniging Euterpe en het WINBELA- ontvangstcomité, maakte St.-Nico- laas tezamen met zijn kwistig peper noten strook nde knechten, een rijtoer door het dorp waarmee de blijde in- komste werd besloten. Ktvadendamme FILM Voor een goed-bezette zaal werd in café M. de Baar de film van het fruitcorso vertoond. De geprojecteer de plaatjes maakten veel goed van wat dank zij het slechte weer de film tekort kwam. 's Middags was eerst een aardig jeugdprogramma vertoond. Kruiningen ZANGUITVOERING De gem. zangvereniging „Crescen do" gaf in het Dorpshuis haar jaar lijkse uitvoering. De voorzitter, de heer M. J. van den Berge, deelde mee. dat „Crescendo" voornemens is in dit seizoen nog een tweede uit voering te geven. Onder leiding van de directeur, de heer Adr. B. Holster, werden een aantal liederen ten gehore gebracht, waarvan wel het hoogtepunt vormde een parafrase van Lex Karsemeijer van het overbekende „Slaap kindje, slaap". Vervolgens brachten een aantal le den een toneelstuk voor het voetlicht nl. „Mijn vrouw verlangt salaris", een vrolijk spel in 3 bedrijven door Wim Dumont. Dit humoristische stuk werd op keurige wijze vertolkt. Het ene lachsalvo volgde op het andere. Een welverdiend applaus was de be loning voor het prachtige spel. Van de verloting, die diende ter be strijding van de vele onkosten voor deze avond, werd 20% afgestaan aan de Ver. Kinderzorg te Middelburg. Rilland AFSCHEID BIJ RIJKSWATERSTAAT De kantonnier bij de Rijkswater staat de heer J. Bolier, heeft na een 38-jarige diensttijd afscheid genomen van zijn superieuren en collega's, zulks wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Bij dit af-cheid waarbij vele collega's en ho gere autoriteiten aanwezig waren, werd hem als waardering een fraai geschenk aangeboden. Met ifigang van 1 december jl. is als zijn opvolger benoemd de heer J. Waterman van Krabbendijke. SERENADE VAN RILLANDIA De harmonie "Rillandia" bracht een serenade bij de heer J.A. Col- paart die zijn 60e verjaardag vierde. De heer Colpaart is reeds vele ja ren penningmeester van de harmo nie. Als blijk van waardering werd hem namens het korps een fraaie bloemenmand aangeboden. Clinge SINT-NICOLAAS IN OPEN AUTO OP BEZOEK. Door het plaatselijk feestcomité en de fanfare „Weldoen door Vermaak" werd het hoge bezoek in het Zeegat afgehaald. De zwarte Pieten begon nen direct met gull hand te strooien en zich van huis tot huis naar de kinderen te begeven. Sint-Nicolaas, staande in een auto met schuifdak, maakte naar de kinderen en toeschou wers buigingen en handgebaren. Op het bordes van het gemeentehuis werd de Sint met zijn gevolg ont vangen door de burgemeester P. Ver- cauteren, die nogal wat te wensen had. Zo moet er op Kapellebrug ver lichting aangebracht worden. Ook 'n zestiental nieuwe woningen zouden gebouwd moeten worden. Het rijwiel pad langs de Oosterweg 'en de Woes tijnestraat zou de gemeente in de toekomst verwezenlijkt willen zien. Ook het doortrekken van de Clitexweg is nog een wensdroom. De Sint zou zijn best doen de wen sen in te willigen, doch hij wees de burgemeester op de gevaarlijke spoor wegovergang in de Molenstraat en op de annexatie van Kapellebrug bij Sint Jansteen. Vooral bij de Belgen zou hij aandringen op inpoldering van Saeftingen. Na een rondwandeling door het dorp, kwam de Sint met de zwarte Pieten terug op het gemeentehuis, waar aan de kinderen zakjes snoep werden uitgedeeld. Het hoge bezoek genoot een zeer grote belangstelling. Graautc SINT-NICOLAAS HEEFT NOG VEEL WENSEN. Met enige vertraging arriveerde zondagmiddag de Sint vergezeld van twee zwarte Pieten op de Oude Kaai om zijn jaarlijks bezoek aan onze gemeente te brengen. Werd de reis tot hiertoe per auto gemaakt, daar op de Oude Kaai stond zijn makke paardje klaar om daarmee de tocht door het dorp te maken. Voorafge gaan door onze fanfare, die er flink op los blies, ging de tocht via het Achtereind naar het patronaatsge bouw. De zaal was tot in alle hoeken ge vuld, toen de voorzitter van het co mité zijn welkomstwoord uitsprak. Na hem werd een woord gesproken door wethouder Buysse. die de burgemees ter, die wegens ziekte uitstedig was, moest vervangen. Nadat de zaal onder begeleiding enkele Sinterklaasliedjes had gezon gen werden de aanwezigen op werke lijk prachtige wijze door de Sint toe gesproken. Behalve de vele mooie veranderingen en verbeteringen zoals bijvoorbeeld het nieuwe badhuis had hij toch nog enkele wensjes. Hij zou de brave kinderen graag een nieuwe school zien betrekken, maar de be stedingsbeperking kan wel oorzaak zijn, dat we nog even geduld zullen moeten hebben. Een verbetering van de weg naar Schelfhoutshoek en dooi de Alsteinpolder zou ook welkom zijn. Hierna werd met gulle hand snoep gedeeld aan de kleinen, die om beur ten het genoegen hadden de Sint een handje te mogen geven. Koetvacht ONTWIKKELINGSCURSUS Alhier zal in de Zustersschool, door pater van Acker redemptorist een cursus worden gegeven "inleiding in het, volle leven", voor jongens en meisjes van 17 jaar en ouder. Voor de jongens is dit op 9, 10 en 11 de cember, voor de meisjes op 13, 14 en 15 december. HERHALINGSINSPUITING De kinderen uit onze gemeente, ge boren in 1947-'48 en '49 reeds inge spoten tegen difterie en kinkhoest, zullen op 5 december een herhaling spuit krijgen op school. De kinderen die zijn geboren in 1954 en reeds zijn ingespoten, krijgen diezelfde da tum de herhalingspuit in het Wit-Ge- le Kruisgebouw. HERSTEL VAN DE KERK. De oude kerk van de H.H, Philippus en Jacobus in Belgisch Koewacht, wordt hersteld. Deze kerk staat er reeds honderden jaren en was voor en tijdens de eerste wereldoorlog ook de parochiekerk voor de inwoners van Nederlands Koewacht. Na deze oorlog is ook in Koewacht een kerk gebouwd. De restauratie van deze kerk zal voor pastoor Frissyn een zware taak betekenen, daar voor de herstelwerk zaamheden veel geld nodig is. Men is reeds begonnen met het vernieuwen van de muren aan de grote ingang. Kloosterzande HARTELIJKE ONTVANGST VOOR ST.-NICOLAAS St-Nicolaas werd bij zijn bezoek aan ons dorp met muziek afgehaald te Walsoorden, luide toegejuicht door talrijke belangstellenden. Vriendelijk wuivend reed de Sint door de Walsoordensestraat, vooraf gegaan door de Kloosterse Harmo nie. Zo reed hij naar de Kruisweg, waar de schoolkinderen hem tege moet kwamen en hem juichend volg den naar de school, ondertussen grab belend naar alles, wat de zwarte pie ten boven hun hoofden uitstrooiden. Het bezoek van St.-Nicolaas aan de kleuterschool was wel één van de mooiste momenten vooi hem. De blijdschap en ook het beetje vrees d"t uit de ogen en de verlegen stemmetjes van de kleintjes bleek, was soms ontroerend. De kinderen van de grote school deden hun uiterste best toen zij en kele liedjes voor de Sint mochten zingen, vooral toen zij allen een gro te zak eetbare letters kregen. Hierna reed de bisschop naar het Hof te Zandeplein waar hij voor het gemeentehu' werd toegesproken door de burgemeester die hem na tuurlijk bedankte voor zijn bezoek aan de gemeente. ZUSTER MARIA BERNULPHA BEGRAVEN. Begeleid door de verpleegster en leerling-verpleegster van het St. An- toniusziekenhuis is de hoofdzuster van het ziekenhuis, zuster Maria Bernulpha begraven. Zuster Maria Bernulpha, in de we reld Frederica Ida Blesgraaf, is over leden op 38-jarige leeftijd, in het 14e jaar van haar professie. Sedert februari was zij aan het zie kenhuis te Oostburg verbonden. ,,'T KONIJN EN IK". Een goed bezet Ledeltheater heeft enkele uren kunnen genieten van het blijspel in vijf bedrijven ,,'t Konijn en ik" (Harvey) dat door het toneelge zelschap Johan Kaart op meesterlijke wijze werd vertolkt. Gezien de vele referenties die over dit stuk van Mary Chase reeds zijn verschenen en de grote bekendheid die het toneelgezelschap van Johan Kaart geniet is het niet nodig hier over verder uit te wijden. Een langdurig en dankbaar applaus besloot deze prettige avond, die tot stand gekomen was door bemiddeling van de plaatselijke gemeenschap Oostburg. Biervliet VEILIG VERKEERSCURSUS Het ligt in de bedoeling om hier en bij voldoende deelname ook op de wijk Driewegen een cursus te geven voor veilig verkeer, voornamelijk voor fietsers en bromfietsers. Ook voetgangers e.a. zullen op deze cur sussen echter van harte welkom zijn. De leiding van de cursus zal berus ten bij de plaatselijke Rijkspolitie. Door het gemeentebestuur werd voor het geven van deze cursussen een lokaal van de o.l. scholen in de kom en op de wijk Driewegen beschik- baargesteld. Deelnemers aan deze cursussen kunnen zich vóór 10 december a.s. opgeven bij de Rijkspolitie of bij de heren M. Maas te Biervliet en B.J. van de Velde te Driewegen. ONDERWIJZERSBENOEMING Onze plaatsgenoot de heer A. Borm werd benoemd als onderwijzer aan de r.-k. jongensschool „Thomas van Aquino" te Amsterdam. Bretens ST.-NICOLAAS TROK ROND Begunstigd met een prachtig zon netje reed St.-Nicolaas door het dorp. Voorop de drumband en de mu ziekvereniging "Uit het Volk, voor het volk", trots in hun nieuwe uni formen, trok de stoet door de stra ten, begeleid door een grote schare kinderen en ook ouderen. Sluis Drukke dagen voor de Sint Vanaf de Belgische grens begon d« Sint met zijn gevolg per auto de tocht naar het historische gemeentehuis te St. Anna ter Muiden, waar hy met de kinderen van dit gehucht een praatje maakte en vermaningen uitdeelde. Na zijn bezoek aan St. Anna ter Muiden ging de Sint naar het kloos ter H. Hart ter Ruste waar de goed heilig man de kinderen gul bedacht. Vandaaruit vervolgde hij zijn tocht, gezeten op zijn schimmel. Hij werd voorafgegaan door de drumband en muziekvereniging „Apollo". Op het marktplein werd de Sint en zijn ge volg verwelkomd door de voorzitter van het feestcomité, de heer Ch. Bukkens. De burgemeester maakte zijn verlanglijstje kenbaar aan de Sint. Hij verzocht de H. Bisschop de kinderen er op te wijzen, dat zij er voor moeten zorgen dat het natuur schoon niet vernield wordt. Apollo speelde bekende Sinterklaasliedjes, die door alle kinderen werden mee gezongen. Ook het bejaardenthuis Rozenoord werd door de Sint bezocht. Zondag middag bracht hij een bezoek aan de buurtschap Heille, waar hij in café Leliaert de kinderen toesprak en ver snaperingen aanbood. De bejaarden werden hier huis aan huis bezocht. Tot slot bracht Sint-Nicolaas een be zoek aan de kinderen van de KAB- leden. Aan de vele moeders van deze kinderen deelde hij mee dat in de toekomst een KAV zal worden op gericht. JAARVERGADERING JANTJE VAN SLUIS De Sluise hengelsportver. "Jantje van Sluis" hield in hotel "Centraal" haar jaarlijkse vergadering. Deze was goed bezocht. Ook waren er bij aanwezig burgemeester P. F. van Hootegem en enkele Belgische leden. De voorzitter opende met een en kel woord de vergadering, waarna de penningmeester C. Goossens re kening en verantwoording deed. De leden werd een palingmaal aan geboden. Burgemeester van Hootegem en de Secretaris van de Oostkustvissers uit Heijst, de heer De Vlieghere spra ken de vereniging toe. Door een Belgisch lid werd een ca deau aangeboden dat onder de leden verloot werd. Onder het motto „Als je het ca rillon zult horen is Sluis herboren" werd door de heer Le Qaetaert een inzameling gehouden ten bate van de Stichting Carillonfonds. De leider van de Zuidpoolexpeditie van 't Gemenebest, dr. Vivian Fuchs, is met een „sno-cat", een vracht auto op rupsbanden, door het ijs ge zakt. Hij heeft samen met zijn me depassagiers vijf uur lang met zijn voertuig aan de rand van een 20 me ter diepe kloof gehangen, .voordat hij door andore sno-cats kon worden weggetrokken. Zaterdag ontmoette de expeditie over een afstand van drie kilometer 20 kloven. De voertuigen werden aan elkaar gebonden en als er één weg zakte, trokken de andere hem vrij. De expeditie, die op weg is naar de Zuidpool, bereikte zaterdag een punt 85 km ten zuiden van de lucht machtbasis Shackleton. Men moet nog 365 km afleggen om het punt te bereiken, waar een groep van twee man de expeditie opwacht. Gezamen lijk hoopt men tegen Kerstmis aan de Zuidpool te komen. Men wil ge durende de korte poolzomer zoveel mogelijk doen. De temperatuur is nu slechts tien graden onder nul. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De familie Trapp. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zo lang wij leven. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De familie Trapp. GOES Grand: Het brandmerk der zonde. MIDDELBURG E*ectro: Kleren maken de man. VLISSINGEN Alhambra: Kleren ma ken de man. Luxor: De rovers van de Sierras. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Carmen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zo lang wij leven, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: A. en C. als loodgieters, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De familie Trapp, a.l. GOES Grand: Het brandmerk der zonde. MIDDELBURG EJectro: Kleren maken de man. VLISSINGEN Alhambra: Kleren ma ken de man. Luxor: De rovers van de Sierras.

de Stem | 1957 | | pagina 2