RAZZIA'S IN DJAKARTA Indonesië voor Nederlanders verboden Vele ontslagen in west-Brabant Filmrol van Anne Frank „DE NACHTWACHT VERHUISDE" Enkele puzzels benaderen ernstig begrip zwendel Laatste KLM-toestel zonder passagiers vertrokken Luns feliciteert Soekarno Nationale Unie blijft bestaan Gigli ter aarde besteld Wrak Bounty gevonden DAGBLAD VOOR Rustig weer Harde gevechten rond Sidi Ifni Gevecht in Spaanse Sahara Hoessein bemiddelaar in Spanje-Ifni Poolse studenten veroordeeld Spoetnik-raket vergaan of tocli nog zwevend Eisenhower in Washington terug Agent redde hond uit riool EN 7^ ■ft? I zijn oog op imig goden- een der mu- angt en met je tilt hij het uur.., „Neem in de grond," ,,ik heb een 97e JAARGANG No. 82622 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. 3. M. Mes; mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Ver eau teren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsL bij niet postbestelL0.54. incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek 278841 Voor God, VaSerUni DINSDAG 3 DECEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 055 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601^ OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Met stalen helmen uitgeruste troepen hebben in Djakarta de gehele dag op grote schaal razzia's gehouden in ver schillende delen van de Indonesische hoofdstad. Ook elders was de toestand gespannen, onder meer op het vlieg veld Kemajoran. Het laatste toestel van de K.L.M. moest daar nl. vertrekken.... zonder passagiers en vracht. Dat alles o.m. als een gevolg van de Indonesische boycot van Nederland en de aanslag op Soekarno. Minister Luns heeft in dit verhand een felicitatie gericht aan Soe karno, dat hij het er behouden heeft af gebracht. Alle motorvoertuigen, evenals alle voorbijgangers werden in Djakarta aan een zorgvuldig onderzoek onderwor pen. Ook tal van woonhuizen werden doorzocht, evenals zondagavond de bioscopen. „Een aantal personen, die ervan worden verdacht bij het bloedige in cident betrokken te zijn, wordt thans aan een zorgvuldig en minutieus on derzoek onderworpen", aldus een woordvoerder van het plaatselijk mi litair commando, die eraan toevoegde, dat het nog te prematuur is om te verklaren tot welke groep de gear resteerden behoorden. „Doch het is zeker', zeide hij, „dat de aanslag een poging tot politieke moord was". President Soekarno heeft het af gelopen weekeinde honderden telegrammen en boodschappen uit de hele wereld ontvangen met gelukwensen dat hij na de aanslag op zijn leven bleef gespaard. Telegrammen werden ontvangen van president Eisenhower, Mao Tse Tung, president Shukru el Kuwatli van Sy rië, president Nasser van Egypte en de hoofden van de diplomatieke ver tegenwoordigingen van India, Joego slavië, Tsjecho-Slowakije, Engeland, 'Australië, Denemarken, Irak, Pakis tan, West-Duitsland, Hongarije en Afghanistan. Ook van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns: „Ik wens uwe excellentie de ver zekering te geven, dat het mij een voldoening is te vernemen, dat de pre sident en zijn kinderen ongedeerd zijn ontkomen. Tezelfdertijd breng ik mijn oprechte sympathie over aan hen, die gewond zijn en aan alle nabestaanden der slachtoffers van deze wrede daad". Gesloten Als gevolg van de 24-uursstaking bij alle Nederlandse ondernemingen in Indonesië, op last van het „Comité tot bevrijding van West-Irian" en met goedkeuring van het Indonesische ka binet, waren gisteren tal van Neder landse kantoren en fabrieken in Dja karta gesloten. Volgens ontvangen berichten werd het stakingsbevel in geheel Indonesië nageleefd en lag het werk op vele thee-, rubber-, koffie- en suikeronder nemingen op geheel Java stil. Zonder passagiers Het laatste KLM-toestel is gister morgen te kwart voor twaalf Java- (Advertentie) OVER DE onderhandelingen omtrent de Japanse olieconcessies in Saoedt Arabic zijn op het laatste ogenblik moeilijkheden ontstaan. DE FRANSE letterkundige prijs ..Prix Goncourt" is toegekend aan Roger Vailland voor zijn roman „La loi." HET NIJVERHEIDSONDERWIJS in Nederland vertoont een stijging van acht procent. Uit een statistiek van het C.B.S. blijkt, dat op 1 januari jl. 347.000 leerlingen vakonderwijs geno ten tegen 322.000 een jaar tevoren. EEN PETROLEUMVENTER te Schoonhoven, 23 jaar oud, is gisteren, nadat hij zijn auto warm had laten lopen, door benzinedampen om het leven gekomen. P. ZJIGAREF, het administratieve hoofd van de Russische burgerlucht vaart, zal binnenkort een bezoek aan Londen brengen om met Britse fune tionarissen te spreken over burger- luchtvaartkwesties. IN OSAKA In Japan zijn 17 mensen gearresteerd, die ervan verdacht worden zich bezig te houden met het clandestiene vervoer van communis tenleiders tussen Japan en Noord- Korea. DE W.H.O., de Wereldgezondheids organisatie, heeft op een persconfe rentie te Warschau te kennen gege ven, dat de recente griepepidemies veroorzaakt zouden kunnen zijn door dieren. Hiernaar stelt de W.H.O. een onderzoek in. DE PAUS heeft de heer F. J. Sen- gers te Utrecht wegens diens grote verdiensten op sociaal-caritatief ge bied benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. DE GEVALLENEN van de 7-decem- ber-divisie zullen zaterdag a.s. her dacht worden bij het Nationale Monu ment op de Dam te Amsterdam. DE ROYAL OAK, het 29.000 ton me tende Britse slagschip, dat in de tweede wereldoorlog voor de kust van Noord-Schotland tot zinken werd ge bracht door een Duitse duikboot zal geborgen worden. Verwachting van het KNMI tol vanavond, opgemaakt maandag avond 23.15 uur. Droog weer met enige overdrij- vende wolkenvelden. Weinig I wind. Temperaturen oplopend tot hoven het vriespunt. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Lichte veranderlijke wind, vooral uit het oosten. Over het alge- [been mooi tot bewolkt, plaatse- hjk zeer bewolkt. Hier en daar ochtendmist. Vandaag: zon onder 16.31 uur. Maan op 14.32 uur. I Morgen: zon op 8.29 uur. Maan onder 5.15 uur. tijd van Djakarta naar Amsterdam vertrokken, zonder passagiers of vracht. De passagiers, waaronder Neder landers, Amerikanen, Indonesiërs, En gelsen en Portugezen kregen, in op dracht van de procureur-generaal geen toestemming om aan boord te gaan, al dus deelde een woordvoerder van de KLM mede. Voorts is een aantal vliegtuigen van de Indonesische luchtvaartmaatschap pij Garuda Indonesian Airways giste ren niet van Kemarojan vertrokken, omdat het Nederlandse vliegerperso- neel moeilijkheden had bij het betre den van het vliegveld. De „Electron", het laatste toestel van de KLM voor de vlucht Djakarta- Amsterdam is met een vertraging van ongeveer zes uur van het vliegveld Kemajoran bij Djakarta vertrokken. In Djakarta zouden veertig passagiers aan boord komen; noch het personeel van de bagageafdeling, noch het douanepersoneel op Kemajoran werk ten mede. Per S.A.S. Het hoofdkantoor van de SAS in Zweden heeft bericht, dat de SAS een voorlopige vergunning heeft gekre gen om een luchtlijn Stockholm-Dja karta te onderhouden. Het eerste vliegtuig op deze lijn zal op 24 ja nuari a.s. vertrekken. Elke week zal één Douglas DC-6b toestel in elke richting op dit traject vliegen. De plannen van de SAS om op Dja karta te vliegen zijn al bijna een jaar oud, zo heeft de vertegenwoordiger te Amsterdam van deze maatschappij meegedeeld. uit Hoewel er gisteravond laat officiële Nederlandse bron nog niets was gemeld over een officieel verbod van Djakarta aan Nederlan ders om Indonesië binnen te gaan, wisten radio Brussel en radio Parijs dit toch reeds te melden. Radio Brussel meldde dit reeds in haar headlines. In het betreffende bericht werd er aan toegevoegd, dat het om die re den was, dat van de 131 Nederlan ders, die voor de Willem Ruys te Rotterdam hadden geboekt voor de reis Rotterdam-Djakarta, er 63 af zagen van de voorgenomen reis. Dit laatste werd door de Rotter damse Lloyd bevestigd. In de loods aan de Lloydkade werd aan alle Nederlandse passagiers een geschrift van de volgende inhoud uit gereikt: „Tot ons leedwezen moeten wij u mededelen, dat de Indo nesische regering heeft laten weten, dat van heden, 2 decem ber 1957 af, Nederlanders in In donesië niet meer mogen ont schepen. Het hoofd van de Immigratiedienst in Djakarta heeft in verband hiermee de hoofdvertegenwoordiger van de Kon. Rotterdamsche Lloyd ten sterk ste geadviseerd Nederlandse passa giers, bestemd voor jndonesië. niet te laten vertrekken, vrij menen niet anders te kunnefi doen dan dit ad vies op te volgen. Indien het uw wens is toch te vertrekken wellicht verwachtend, dat de situatie over drie weken anders zal zijn dan kunnen wij u dit niet beletten, doch dan zult u. indien de toestand niet is opgeklaard, te Singapore moeten debarkeren. Wij moeten hieraan toe voegen, dat volgens de laatste berich ten de ..Willem Ruys" op de thuisreis volledig is volgeboekt, zodat wij niet onmiddellijk de gelegenheid zullen hebben u desgewenst terug te ver voeren." Tot zover de inhoud van dit ge schrift. De buitenlanders, iets min der dan 200 en niet allen voor In donesië bestemd, hebben de reis wel aanvaard. Tegen middernacht werd door het ANP gemeld, dat het hoofd van de immigratiedienst te Djakarta op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van scheepvaartmaatschappijen te Tandjong Priok had meegedeeld, dat van diezelfde dag af geen Nederlan- aers meer in Indonesië werden bin nengelaten. É-.-: In verband met een verbetering van het verwarmingssysteem in het Rijksmuseum te Amsterdam is „De Nachtwacht" naar een andere zaal overgebracht. Daartoe werd het schilderij uit de lijst gehaald en via een noodluik in de Museumstraat neergelaten, vanwaar het transport verder op wagentjes ging. Nog een ander aantal schilderijen van Rem brandt, diens school: Vermeer, Ter- borgh en De Hoogh werd naar an dere zalen gebracht. Op de foto een beeld van het nachtelijk transport. Het Marokkaanse blad Al Alam meldt, dat hard gevochten is tus sen Spaanse troepen en Marok kaanse verzetslieden rondom Sidi Ifni. de grootste stad in de Spaanse enclave Ifni. Een speciale correspondent van het blad schrijft, dat de opstandelingen hun cordon rondom de stad versterkt hebben en gebruik maken van op de Spanjaarden veroverde artillerie. Vliegtuigen hebben munitie en voedsel uitgeworpen voor de Spaanse troepen die in de buitenpost Tiliouine, in de zuidoostelijke hoek van de en clave, geisoleerd zijn. De Spanjaar den leggen loopgraven rondom de post aan. Versterkingen uit Spanje, zo gaat de correspondent verder, liggen nog steeds ter hoogte van Sidi Ifni. Zij kunnen niet landen, omdat de opstan delingen hen onder vuur houden. Spaanse artillerie had het dorp Souika gebombardeerd, dat op Ma rokkaanse bodem ligt. Volgens een communiqué van de Nationale Unie betekent het aftreden van ir. van Lissa Nessel als voorzit ter van de Nationale Unie en zijn overgang naar de KVP niet, dat de Nationale Unie zal ophouden te be staan. Het hoofdbestuur heeft beslo ten de activiteiten met kracht voort te zetten. In de ledenvergadering van de kring Den Haag werd met alge mene stemmen besloten met een eigen lijst deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen van 1958. In de vacature van Lissa Nessel zal tijdens het op 14 december te houden partij-congres worden voor zien. Het hoofdbestuur wenst uitdrukke lijk vast te stellen, dat de woorden, waarmee ir. van Lissa Nessel zijn uittreden uit de Nationale Unie mo tiveerde, slechts de zeer persoonlijke mening van de heer van Lissa Nes sel vertolken, een mening welke vooralsnog niet door de andere le den van de Nationale Unie werd ge deeld. In officiële kringen in Madrid is meegedeeld, dat er bij een aanval op een Spaans konvooi in de Spaanse Sahara zestien guerillastrijders om het leven zijn gekomen en 50 ge wond. Bij het gevecht zouden voorts twee Spaanse soldaten gedood en vijf ge wond zijn. Het gebied waar de aanval werd gedaan, ligt ten zuiden van de Spaan se enclave Ifni. Het Spaanse konvooi was op weg van de kustplaats Zilla Bens naar El Aiun, dat op een af stand van ongeveer 100 km van de kust ligt. Het konvooi is veilig in El Aiun aangekomen. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn bemiddeling aangeboden in het Spaans-Marokkaanse geschil over Ifni. De koning heeft tegenover de am bassadeur van Marokko en Spanje de hoop uitgesproken, dat het con flict vreedzaam geregeld zal worden, opdat aan de goede betrekkingen tussen Spanje en de Arabische lan den geen afbreuk zou worden ge daan. De heer Owen McLean, casting-di rector van de Amerikaanse 20th. Century Fox filmmaatschappij, is gisteren met zijn vrouw op Schip hol aangekomen. De heer McLean zal vandaag in Amsterdam audities houden in verband met de bezet ting van de rol van Anne Frank in de nieuw te maken film „Het Ach terhuis". De foto toont de heer en mevrouw McLean op Schiphol na het verlaten van het vliegtuig. De districtsrechtbank van Warschau heeft vier studenten, die in oktober deelgenomen hebben aan de betoging tegen de opheffing van het studenten blad „Pro Postu", veroordeeld tot ge vangenisstraffen, variërend van 18 maanden tot drie jaar. De studenten hebben hoger beroep aangetekend. De Rotterdamse politie stelt in overleg met de officier van justitie, mr. H. van Buu- ren op het ogenblik een on derzoek in naar puzzels, die de laatste tijd in verschillende bladen zijn verschenen. Zoals bekend, hebben eerst be drijven prijsvragen het licht doen zien en hun voorbeeld is gevolgd door particulieren. Grote bedragen worden in het vooruitzicht gesteld, aldus de politie, en ook verliezers kunnen nog voor prijzen in aanmer king komen. Daarnaast gaat volgens de advertenties ook geld naar lief dadigheidsinstellingen, maar welke bedragen deze in banden krijgen, wordt niet gepubliceerd. De politie zegt verder bij be schouwing van enkele puzzels te hebben vastgesteld, dat het be grip zwendel ernstig wordt be naderd. Gezien de onlogische ma nier van beredeneren, die de sa menstellers aanvoerden bij het beantwoorden van de gestelde vragen, was het onmogelijk een juiste oplossing te geven. Zodoende konden zij een grote „pot" vormen, waardoor het deel nemen aantrekkelijk moest worden gemaakt, aldus wees het onderzoek verder uit. Grote bedragen werden bovendien genoemd, doch men ver telde er niet bij, dat dit het bruto- bedrag was, waar nog een groot ge deelte aan onkosten, verdiensten, e.d. af moest. Bijvoorbeeld.... Bij wijze van voorbeeld zegt de po litie nog, dat bij een onderzoek naar voren was gekomen, dat van een bedrag van 3000, 190 naar liefda dige instellingen ging. Dit is onge veer 6% procent en niet 20 procent zoals werd geannonceerd. In de pot bleef 780, want de puzzel had geen goede antwoorden opge leverd en 2030 werd voor salaris en onkosten gebruikt. Hoewel dus 780 in de pot aanwezig was, werd de volgende puzzel aanlokkelijk ge maakt door een brutobedrag van 3.000 vet te vermelden, zegt de politie. (Van onze verslaggevers) Bij Beckers' Haardenfabriek te Bergen op Zoom zijn in totaal zestig personeelsleden ontsla gen. De directie van de fabriek deelde ons mee dat-deze dras tische maatregel zijn oorzaak vindt in een geweldige terug gang van de vraag naar haar den, een teruggang die overi gens niet rechtstreeks ver klaarbaar is. Met name in Bel gië is de vraag voor het vol gende jaar veel lager geschat dan van dit jaar. Als een van de belangrijkste factoren die tot de terugslag leiden meent de directie de bestedingsbeperking te kunnen noemen, die veel van de extra's van de werknemers snoeit. Men noemde het wegvallen van overgeld in de ploegenregelingen en het geld van overwerk. Daardoor is een terugslag gekomen in het kopen van duurzame gebruiksgoe deren, waartoe men ook haarden moet rekenen. Er werken ongever 550 mensen bij Beckers haardenfabriek, zodat ca. tien procent van het personeel nu ontslagen is. Voor de rest wil men komen tot een wachtgeldregeling, waarbij men voorlopig uitgaat van een verkorte werkweek tot 24 uur. In eerste instantie wil men deze werkweek tot 21 december toepas sen. Omtrent 100 werknemers val len niet onder die regling. Dat zijn de technici van de modelmakerij, handvormerij, bankwerkerij, het ad ministratief personeel e.a. Duizenden mensen hebben gisteren de begrafenis van de beroemde zan ger Benjamino Gigli bijgewoond. Het stoffelijk overschot is bijgezet in de Argentijnse nationale kerk in Rome. Naast de baar liepen vier beroemde collega's van de overleden tenor, na melijk Maria Caniglia (sopraan), Giacomo Lauri Volpi en Tito Schipa (tenors) en Gino Bechi (bariton). In de stoet liepen vertegenwoordigers van de stadsbesturen Van Rome, Re- canati (waar Gigli geboren werd), Rovigo (waar hij zijn debuut maakte) en Spoleto mede. In de uitvaartdienst zong de 65- jarige Lauri Volpi Saverio Merca- dantes Salve Regina" en Cesar Francks „Panis Angelicus." In haar laatste uitzending van gis terenavond heeft radio-Moskou geen melding meer gemaakt van de raket van de eerste Russische kunstmaan. Des ochtends had radio-Moskou nog verklaard, dat het laatste ge deelte van de raket van de eerste Spoetnik, dat tezamen met de kunst maan rond de aarde draaide, nog steeds in de lucht was. Het had om 04.00 uur Ned. tijd 894 omwentelingen rond de aarde gemaakt. Verscheidene westelijke geleerden hadden zondag verklaard te geloven, dat de raket reeds uiteen was geval len of neergestort. Op het Planetarium van Moskou verklaarde men, dat de raket wel zeer binnenkort haar einde tegemoet zou gaan, wellicht vandaag reeds. Een boer te Fleming in de Cana dese provincie Saskatchewan, heeft meegedeeld, dat er zondagavond in de omgeving van zijn woning met een sterk fluitend geluid een voor werp uit de lucht is gevallen, dat een stuk metaal bleek te zijn, waar op een Russisch woord van zeven letters stond. Gistermiddag heeft de directie het personeel van deze maatregel op de hoogte gebracht. Ook onder de pendelaars zijn de eer ste slachtoffers gevallen. Op een fabriek te Dordrecht, die zich bezig houdt met het creosoteren van spoorbielzen, is maandag 27 man ontslag aangezegd. Het zijn allen pendelaars uit Breda en nabtfe om geving. Dit is de eerste pendelbus waarvan de arbeiders zonder werk komen. Bovendien zijn op de N.V. Bierbrou werij De Drie Hoefijzers te Breda 12 man ontslagen, allen Belgen. Bij de N.V. IJzer- en Kopergieter^ v.h. gebr. Touw te Breda is enige tijd geleden aan 9 arbeiders ontslag aangezegd. Bij de Hudson-sigarenfabrieken ts Roosendaal hebben 50 sigarenma kers per 1 januari ontslag aange* zegd gekregen. Dit zou een gevolg zijn van een grotere produktie door de reeds eerder ingevoerde mechanisatie, maar tevens van een dalende om zet. President Eisenhower is gisteren in het Witte Huis teruggekeerd, na een rustperiode van drie dagen op zijn boerderij in Gettysburg. De arts van de president heeft g®. zegd, dat de vooruitgang in de ge zondheidstoestand van Eisenhower uitstekend blijft. De president heeft een voltallige bijeenkomst van zijn kabinet bijge. woond. Het wrak van de „Bounty", het Britse fregat, dat in 1789 op last van de adelborst Fletcher Christian na de muiterij van de bemanning tot zinken werd gebracht, is door Luis Marden, een deskundige op het ge bied van het diepzeeonderzoek, nabij het Britse eiland Pitcairn, dat dui zend mijl ten westen van het Paas eiland in de Stille Oceaan ligt, ont dekt. Marden heeft zijn vondst be kendgemaakt in een artikel in het maandblad van de Amerikaanse „National Geographic Society". Marden deed zijn ontdekking tij dens een langdurig verblijf op Pit cairn, waar de muiters van de Bounty" indertijd hun toevlucht hadden gezocht, nadat zij de com mandant van het fregat, William Bligh, en zijn weinige getrouwen in een kleine sloep in volle zee hadden achtergelaten. Marden had oorspron kelijk de opdracht een onderzoek naar de afstammelingen van de mui ters in te stellen. Hij vond het wrak in de modder van de baai. Bij zijn onderzoek werd hij geholpen door Tom Christian, een nakomeling van de leider van de muiters. De 26-jarige politie-agent W. P. Kruiswijk uit Den Haag heeft een hond gered uit het kanaal bij de brug Harhigkade-Nieuwe Duinweg. Hij liet zich langs een touw, dat door een collega werd vastgehou den, tot bij het water zakken en kon het dier in het nekvel grijpen. De hond schoot los en raakte in een riool. Politieman Kruiswijk kroop hierop achterwaarts het riool in. Hij moest ongeveer twintig meter ver kruipen om de hond te kunnen redden.

de Stem | 1957 | | pagina 1